Keresés

Részletes keresés

URobi76 Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7917

Én abba a gombaölöszerbe raknák mérget is mert  levélatkának is fenáll a gyanúja.

Előzmény: Törölt nick (7916)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7916

Egyébként itt vannak a tegnap éjfélkor megígért képek!

Idézem magam:

 

"Nekem perpill valami gyanus tűnt fel pár palántámon. Lehet hogy valójában az új hely megsínylett jelei ezek a leveleken, mert inkább azokon a töveken van, amelyekről már mesétem (lekonyulással viselték az átültetést. Lehet okom az aggodalomra, vagy nem? -linkelek pár képet, a szakik megmondják majd nekem. ;-) mert ha ez csak amolyan előbb-utóbb magától leváló, megsinylett levél, akkor nincs ok az aggódásra. Bár aggaszt a kinézet, a fonnyadt levelekből, vagy jobbn mondva azokhoz közel álló félegészséges leveleken látszik."

Ezért szeretnék most tapasztalatból szóló kijelentést hallani. 


 

    

 

Tehát mégegyszer: lehet tényleg hogy csak az új hely miatti legyengüléssel esetleg felszedtek valami gyengébb gombát, amit ahogy erősödnek, majd kinőnek, vagy azért ajánlatos valami permetet használni. Gondolom azért ha még is kell, akkor jobb ha minél hamarabb, vagy nem? Vagy nem olyan vészes? Egyáltalán ha ilyen, akkor azt feltétlenül kell kezelni? 

Na és most lennék célirányúan kíváncsi, melyik permetet ajánljátok! Köszi!

Előzmény: Törölt nick (7905)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7915

Köszi a bíztatást! Nagyszerű, akkor nem lesz itt gond:) 

Majd úgy próbálom, hogy lehetőleg talajtéglában maradjon a paradicsom...

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7914

sőt, kinn kelt palántát is átültetünk:)

Előzmény: Törölt nick (7911)
arwen2008 Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7913

Szia!

Én beültettem áprilisban a fóliába a parikat és tegnap elött jó 50cm esen virágosan ültettem ki szabadföldbe.Elősször majdnem elájultam ,mert teljessen lefonnyadt,de másnapra teljesen renbejött.Jól be kell iszapolni,és locsolni,míg fel nem éled.(azt csak zárójelben jegyzem meg,hogy du.3 órakor ültettem át,mert a gyerekektől akkor volt csak időm:)

Előzmény: Törölt nick (7911)
Neohipptorianlady Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7912

Szia
Biztosan nem lesz baja, ha ügyelsz hogy a gyökerének ne essen bántódása és úgy ülteted át, esetleg annyira lesz baja mint amikor kiültetted.
Javasolnám hogy akkor kezdj neki amikor már majdnem lement a nap, de ha meglocsolod még meg tudjon száradni.
Vagy korán reggel, fontos hogy ne tűzze a nap.
Nagyon strapabíróak a paradicsomok, tegnap előtt ültettem ki a 10centiseket is, mert ugye az utánültetés volt, és még nem igazán nőttek meg, ja meg ugye 3-4 volt egy pohátban, de tökkéletesen jól vannak.
Még egészen kevés kis gyökérzetük volt de remekül megfogták a talajt =D

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7911

Tuti biztos, hogy nem baj ha már így utólag kavargok az átpalántással. Magamfajta stílus ez a meggondolás, meg stb..

Szóval azért tényleg jó lenne, de semmi esetre se szeretnék nagyobb bajt csinálni.

 

Te csináltad már?

Esetleg valaki más: Ültetett már (több mint egy hete kiültetett palántát) aztán még is más helyre át?

Előzmény: janijani (7909)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7910

Köszönöm a linkeket!

Köszi a magyarázatot is. Akkor tisztázzuk le mégegyszer: a Ridomil önnmagában is elég a védekezésre, esetleg nem lesz perfekt a védelem. Bármikor használhatjuk a Radomilt, vagy van egy bizonyos idő a kiültetés után?

És még egyszer: az Amistar minden kórokozó, gomba, vírus ellen jó, vagy határozott mi ellen a legjobb? Esetleg fel lehet bizonyos bajok ellen váltani valami mást, Vertimecet, vagy Amistart? Ugyanígy ezek is önmagukban hatásosak, ha nem keverve használjuk őket?


Tehát még egy utolsó képet szívesen kapnék erről, mert azért ezek a vegyszerek sem nem játékok!:)

Előzmény: janijani (7907)
janijani Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7909

Nyugodtan átültetheted a palántákat.

Előzmény: Törölt nick (7906)
janijani Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7908
Előzmény: janijani (7907)
janijani Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7907

Ridomil Gold MZ tudtommal csak 25 dekás létezik 2239 Ft, ha beosztod 3 évre elég. (úgy emlékszem 3 év a lejárata, de nyugodtan fel lehet használni 5 évig is)

Vagy vehetsz Ridomil Gold Plus-t, ez fajlagosan egy kicsit drágább, de ebből van 40 grammos is 417 Ft-ért. A felszívódó komponens ebben is ugyanaz, a kontakt partner rézoxiklorid, ez is ugyanolyan jó. 

http://novenyorvos.hu/index.php?page=shop.browse&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=71

Előzmény: Törölt nick (7905)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.09 0 0 7906
Jah és lenne egy kissé érdes kérdésem még: ami palánta már így el van ültetve, de helytágítás miatt kiásom, és odébb rakom, akkor az nagy butaság lenne? Ezt is megsínyli a paradicsom? Valaki csinált már ilyet? ÉS lett negatívuma?
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7905
Mostmár értem. Tehát ezért javasolt a struktúráltan változatos permetezés. Egyébkén ha a Trifender ennyiben drága, akkor a többi körülbelül mennyivel olcsóbb, árulnak egyáltalán kisebb kiszerelésekben? Pl Radomil-t. A paradicsomos kertrész tényleg nagyon kicsi, 10 nm kb. De ebből is durván saccolva 3 nm biztosan kiesik a palánták előrelátható gyökérrendszeréből. Nekem ennyi földre kell permet, ezért sem lenne kifizetődő több hektárra calót venni *ráadásul struktúráltan több fajtát. Szeretnék azért valami védőt rájuk rakni, nem tudom egyáltalán erre beszerezhető-e Radomil, és főleg kisebb adagban... de akkor azért egymagában is ér ugye valamit?
Nekem perpill valami gyanus tűnt fel pár palántámon. Lehet hogy valójában az új hely megsínylett jelei ezek a leveleken, mert inkább azokon a töveken van, amelyekről már mesétem (lekonyulással viselték az átültetést. Lehet okom az aggodalomra, vagy nem? -linkelek pár képet, a stakik megmondják majd nekem. ;-) mert ha ez csak amolyan előbb-utóbb magától leváló, megsinylett levél, akkor nincs ok az aggódásra. Bár aggaszt a kinézet, a fonnyadt levelekből, vagy jobbn mondva azokhoz közel álló félegészséges leveleken látszik.
Előzmény: janijani (7897)
janijani Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7904

2-2 az a 22

 

Így helyes: mindig 2-­2 kezelésbôl álló blokkban védekezzünk.

Előzmény: m-s-m (7903)
m-s-m Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7903

mindig 2­2 kezelésbôl álló blokkban védekezzünk.

 

22 permetezés egy nyáron? Felszívódó szerrel? Jól értem?

Előzmény: Törölt nick (7896)
m-s-m Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7902

Még egy: nem emlékszik valaki véletlenül, hogy a Lugas F1 mettől meddig érik?

 

Közepes-későinek rémlik.

Előzmény: baby-lon (7886)
gergerg Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7901

Ne szórakozz ilyen csaodaszerekkel, gombát nem nehéz szaporítani, szerinted ha hatásos lenne ki használna gombaölőt? Amistar ha az időjárás miatt szükséges, ha nem, akkor az első tünetek megjelenésekor.

Előzmény: Fázisceruza (7899)
janijani Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7900

Ha találkoznak biztos kinyírja a gombaölő a Trifendert, de a Trifendert korábban használtam és beöntöztem, bekerült a föld alá, permetezni meg csak két héttel később permetezek, közben mulcs is került a földre. Valamennyi biztos pusztul, de reméljük marad is.

Előzmény: Fázisceruza (7899)
Fázisceruza Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7899

A trifender egy "jó" gomba, ami megeszi a rossz gombákat, de ha kinyírod őt gombaölőszerrel, akkor semmit nem ér.

 

Előzmény: janijani (7897)
janijani Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7898

Pontosabban fogalmazva ha nem váltogatom a szereket hanem csak egyet használok, akkor alakul ki rezisztencia az adott szerrel szemben. Mert mindig van túlélő gomba amit egy szer nem öl meg, ez fog szaporodni és ennek az utódait sem fogja megölni meg ugyanaz a szer. Ezért kell váltogatni.

Előzmény: janijani (7897)
janijani Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7897

Azért illik váltogatni a szereket, mert rezisztencia alakul ki.

Legalább addig mindenképpen érdemes permetezni amíg nincs rajta termés, eddig permetezheted akármivel úgysem eszed meg, így egészséges állománnyal indul a termésnek. De utána is érdemes, az ÉVI betartásával és akkor a fagyokig lesz paradicsom.

A Trifendert ismerem, tavaly használtam először, nem olcsó. Egy év a szavatossága, és ezt érdemes betartani mert ez valami élő szervetet. Azért eltettem belőle az idei évre is, ha tönkrement sem árt, legfeljebb nem hatásos, de minden évben nem fogok megvenni egy 4000 Ft-os dobozzal.

Előzmény: Törölt nick (7896)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7896

Ahha?!

Köszönöm a linkeket!

Jó tanulni ezekről a szerekről is. Hallottam már az Amistar-ról és a Force 1,5 G-ről, de Vertimec-ről, Volaim Targo-ról, Affirm-ről, Chess-ről, Pirimor-ról, Actara-ról nem. Valamint a belinkelt pdf-ben pl nincs a Trifender, amiről már hallottam.

Tehát akkor ezek a vegyszerek is csak úgy érnek maximális hatást, ha egyszerre többet használunk? Mert a belinkelt pdf-ben úgy írja, hogy az adott baj ellen milyen arányban használjuk és melyikkel, milyen időközönként ezt-majd-azt. 

 

Szerintem ha az ember tényleg auto-permetezőként használja ezeket, akkor azért a termés se lesz az igazi.  

Egyébként pedig tetszik ez a Radomil Gold, de idézem:

 

"Gombabetegségek elleni védelemÁltalános szabály, hogy az Amistar­ral, illetve az Amistar Top­pal mindig 2­2 kezelésbôl álló blokkban védekezzünk. Az Amistar­ral és Amistar Top­pal kezelt állomány ezen felül teljes védelmet élvez más fel nem sorolt gombabetegség ellen is. A Ridomil Gold MZ 68 WG­re, az Amistar­ra és az Amistar Top­ra épülô védelmi program fertôzésmentes, egészséges növényállományt garantál."

 

És ha nem együtt használjuk, akkor ezek szerint nem garantál?

Előzmény: janijani (7895)
janijani Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7895

A paradicsom növényvédelme, Syngenta:

http://www3.syngenta.com/country/hu/SiteCollectionDocuments/cp-prospektusok/zoldsegkultura-2012/paradicsom-vedelme-2012-02.pdf

 

Én rovarkártevők ellen egyelőre nem permetezem, de gombák ellen muszáj mert július végére elviszi a vész.

Előzmény: Törölt nick (7892)
janijani Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7894

Megelőzni jobb a betegséget mint utólag kezelni. Ez gombaölő szer, egy felszívódó és egy kontakt szer keveréke, többféle növényre használható.

http://www3.syngenta.com/country/hu/hu/cp/Termekeink/Gombaolo-szerek/Pages/Ridomil-Gold-MZ-68-WG.aspx

Előzmény: Törölt nick (7892)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7893

Rendben!

Mindenkinek köszönöm a véleményét a mulcsozással kapcsolatban. Az biztos, hogy a giliszták megfogják hálálni. Ez pedig csak jó a paradicsomoknak (plusz trágya) :)

Elég csak a paradicsom alá rakni, vagy abból is van haszon ha szétterjetteben rakom le(?), gondolok jobban a járkáló útra a palánta sor között.

Előzmény: TINTUS (7881)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7892

Ez a Ridomil kifejezetten beteg palántákra való?
Szerintem használata már eléggé elvenné a paradicsom termesztés fogalmáról az organikus jelzőt.

Vagy ez biológiailag is ajánlott? 

Előzmény: janijani (7856)
janijani Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7891

Jó dolog a fűnyesedék, csak az a bajom hogy sosem tudok eleget szerezni belőle. Kb ez az arány ahogy írod, hogy 40 m2 levágott fű 8 m2-re, csak nekem 200 m2 a kert. Egy focipálya levágott füvét simán elrakosgatnám.

Előzmény: Ati1011 (7890)
Ati1011 Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7890

Nálunk a Pesti kiskertbe van kb egy 8nm ágyás, benne 12 tő paradicsom. Amit levágok füvet (40nm-ről) az megy a paradicsom alá kb 5cm vastagon. Sosem volt gondom vele, a giliszták hamar felzabálják ezért ott porhanyós a föld. Sosem tudtam annyit vágni, hogy beterítse teljesen az ágyást, a giliszták gyorsabbak.

Amire még szintén felhazsnáltam ültetésnél fél vödör a palánta alá, rá 2cm föld és fölé a palánta. Zöldtrágyaként is jó.

Egyre kell figyelni, mennyi gaz van benne mert a magjaikat el tudják szórni.

Előzmény: Törölt nick (7880)
baby-lon Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7889

Bocsi, az érzékenységre írtál is, köszönöm.

Előzmény: baby-lon (7888)
baby-lon Creative Commons License 2013.05.08 0 0 7888

Igen, pont erre voltem kíváncsi. 50-es tőtávval, és 100-as sortávval tervezem beültetni, az jó? Ennyi hagyok az indetermináltaknak. Csak azért kérdeztem rá, mert azt hittem már, hogy nem is paradicsom, annyira elüt a többitől. Érzékeny a betegségekre?

Előzmény: beetee (7887)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!