Keresés

Részletes keresés

B. Imre Creative Commons License 2009.09.28 0 0 9385
Ha behozom őket majd teszek fel képet. Amint irtam nekem nincs radiátor az ablak alatt , mellette van egy gázkonvektor, de leginkább cserépkállyhával fütünnk a gáz csak kisegitő. Egyébként a kisebb növények vannak az ablakpárkányon a nagyobbak az ablaktól távolabb kb 1 m. mélységig,
leac Creative Commons License 2009.09.28 0 0 9384
Egy kis nyárutó .

Arth_ur Creative Commons License 2009.09.28 0 0 9383
:)))
Előzmény: lajos49 (9379)
lajos49 Creative Commons License 2009.09.28 0 0 9382

 

 Az előbb felsorolt indokok alapján nekem is van/volt növényem a radiátor felett, igaz, hogy sötétítő függöny nélkül és minden Arth ur által felsorolt mentesítő körülmények nélkül, és sajnos tönkre is mentek. de sajnos egyszerűen nem tudtam őket máshova tenni, és már előre látom, hogy az idei telem is ilyen lesz. Habár egy csomó kisebb növényt sikerült értékesítenem, de a nagyobb, 5-6 éves törzsre oltott növényekre egyszerűen nincs érdeklődés. Még csak ennyit szerettem volna hozzáfűzni.

 Kedves Petya71, még azt a lehetőséget is esetleg tanácsolnám, számításba venném, hogyha van ismerősöd, anyukád, testvéred, stb., akihez legalább teleltetésre oda tudnád vinni a növényeidet, családi házba, hát akkor én a helyedben nem gondolkoznék rajta. Üdv: Lajos

lajos49 Creative Commons License 2009.09.28 0 0 9381

 

 Kedves Petya71!

 

 Olvastam Arth ur -nak az írását, kisebb növény- nagyobb növény, hát ha nagyobb növény, akkor már eleve nem fér el az ablakpárkányba. Minden esetre nekem továbbra is az a véleményem, és a legjobb tanácsom (de ha google-ben rákattintasz a citrom nevelése című fejezetre, ott is azt írják), hogy a citromok teleltetése max 5-10 fokos világos helyen a legcélszerűbb.  Ha neked van egy hűvösebb, világos konyhád, vagy esetleg egy lépcsőházi ablak, hát akkor inkább odatenném, és semmi esetre sem radiátor fölé. Persze, természetesen a teleltetési módot a lehetőségek határozzák meg :) Mert nekem elég sok citrusom van, kristály tisztán tudom, hogy kell őket tartani, és mégsem úgy tartom, mert egyszerűen, bizonyos körülmények (piszkos anyagiak) nem teszik lehetővé... Üdv: Lajos

Előzmény: petya71 (9377)
oli64t Creative Commons License 2009.09.28 0 0 9380

Sziasztok

Küldöm a képeket a két új szerzeményemről.

lajos49 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 9379

 Húúúúú !

 

Előzmény: Arth_ur (9376)
lajos49 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 9378

  Húúúú !

petya71 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 9377
Köszönöm szépen ezt a "kimerítő" gondolatmenetet,nekem ez nagyon sokat segített! :)
Előzmény: Arth_ur (9376)
Arth_ur Creative Commons License 2009.09.27 0 0 9376
Egy-két gondolat ehhez fűtött-fűtetlen-ablak-fűtőtest dilemmához.
Kicsit olyan érzésem volt a hsz-eket olvasva, mintha állnánk az autószalonban a piros Ferrari, a fehér Rolls-Royce és a zöld Land Rover előtt, és azt próbálnánk eldönteni, hogy a piros, fehér vagy zöld autó jó nekünk. Mintha a színe számítana, nem a típusa, meg az, hogy mire akarjuk használni...

- Az ablakok hőszigetelése (még a jóké is) általában jelentősen rosszabb, mint a falé, amibe beépítették. Ezért egy ablakban nem csak a a legvilágosabb van egy szobában, de simán lehet 8-10 fokkal is hidegebb, mint a szoba átlaghőmérséklete, még akkor is, ha a fűtőtest alatta van.
- Az is számít pl., hogy az a fűtőtest mennyire gyakran és milyen meleg radiátor, netán időnként sütő forróságúra hevülő gázkonvektor.
- Nem mindegy, hogy van-e függöny, és az hová, mennyire lóg le. Pl. egy a fal és a fűtőtest közé belógó sötétítőfüggöny kifejezetten hűvös fülkévé tudja tenni az ablakot, ahol a fűtés melege és szárító hatása már egyáltalán nem zavarja a telelő növényt. Ha viszont a függöny direktben odavezeti a fűtött levegőt, azt nagyon megszenvedheti a növény.
- Ha van redőny, amit éjszakára leenged a ház a gazdája, attól megint kevésbé hűvös lesz az ablak. Ami egy ott teleltetett citrusfélének lehet rossz, de a fűtésszámlán kifejezetten előnyös hatású.
- Az sem mindegy, mekkora a növény. Amelyik belóg a fűtőtest fölé az ablakpárkányról, az érezheti magát ott rosszul, ahol egy kisebb, a párkányon jól elférő még kiválóan áttelel.

Összességében azt javaslom a dilemmában lévő topiktársaknak, hogy "beruházzanak"! Már 1-2 ezer Ft-ért lehet kapni digitális minimum-maximum hőmérőket, amik egyszerre két hőmérsékletet is mérnek ("belső", "külső"): az egyik magának a hőmérőnek a hőmérséklete, a másik a több méteres drót végén lévő érzékelőé. A hőmérőt a szoba belsejében elhelyezve a "belső" hőmérővel mérhetik a szoba átlagos hőingadozását, a drótos érzékelőt meg az ablak különböző részein (pl. a növény különböző részein elhelyezve) mérhetik az ottani hőingadozást. Egyrészt kiderül, hogy kb. milyen tényleges hőmérsékleten is telel az a növényke abban az ablakban, másrészt szerintem sokan meg fognak lepődni a változatosságon.

Egyébként én főleg orchideákat tartok az ablakokban, télen éjszakára a sötétítőfüggönyöket mindig behúzzuk az ablak és a radiátor közé, és a Cambriák, Phalenopsisok, vaníliák, stb. egész jól érzik magukat.
bombaba Creative Commons License 2009.09.27 0 0 9375
Csak ezen az oldalon, ha elolvasod a hozzászólásokat, választ kapsz a kérdésedre.
Előzmény: DÁgi73 (9374)
DÁgi73 Creative Commons License 2009.09.27 0 0 9374
Sziasztok!
Van egy citromfám,nyáron kint volt a szabadban.Nagyon szépen fejlődött.
Télre bevihetem a panellakásba,anélkül,hogy elpusztuljon????
valila Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9373

Pont a citromfát akartam melegben hagyni,

mert abból van kettő.:) Akkor talán mégsem

a citrommal fogok kisérletezni.

 

Azok a fotók nagyon is hűen visszaadják a fácskáid

tökéletes, idilli állapotát. Utoljára Jozsefh-nél láttam

ilyen csodákat. Ő is, akármihez nyúl, abból termő

édenkert lesz. Hiába, vannak férfi boszorkányok is.:)

Előzmény: B. Imre (9372)
B. Imre Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9372
De igen a citromfát. AZt egy fütetlen padlásszobában ,ahol 5fok van ha kint nagy a hideg, vagyis fagypont soha nincs. A képen látható 4 féle c. bent van a meleg nappaliban . Nem a legjobb fotók, de látható mindegyiken a termés a mirtuszlevelün 10 gy. van du-tán megszámoltam, a vérnarancson 3 , tavaly nem hagytam rajta, mert alig 20 cm .-es volt a calamondin és a kumkvát/ lehet hogy nem jó irtam , tele van gyümölccsel.
Előzmény: valila (9369)
valila Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9371

Mosolygós, szép nagy mandarinok.

Gratulálok! Hány éves a fácska?

 

 

Előzmény: Alma Kee (9366)
kurdilaci Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9370
Szép mandarinfa.Sajnos nekem pont ez nincs,pedig évek óta keresem.
Előzmény: Alma Kee (9366)
valila Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9369

Imre, pár citrussal kipróbálom a szobai téli tartást,

hátha ilyen gyönyörűséges, egészséges növények válnak

belőlük, mint Tieid.

 

10 fok körüli hőmérsékleten nem is teleltetsz egy növényt

sem?

 

 

Előzmény: B. Imre (9360)
Alma Kee Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9368
Megmondom őszintén fogalmam sincs milyen fajta de jól telel az orchideák között mindíg eszünk róla pár szemet viszont jó sokára érik be teljesen. A jövő évi termésből már egy egész darab van rajta remélem hogy több is lesz.
Előzmény: Törölt nick (9367)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9367
agyon szépek.Milyen fajta?
Előzmény: Alma Kee (9366)
Alma Kee Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9366

Sziasztok!

Rég voltam erre de most érik a mandarin gondoltam megmutatom

B. Imre Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9365
Amint mondtam e 4 fajta a nappaliban melegen és term. világos helyen telelnek .
petya71 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9364
Szia Imre!Nagyon szépek a citrusaid!Ha szabad ilyet mondanom,nekem a mirtuszlevelű tetszik a legjobban,de csak azért,mert az az egyik kedvencem!:)
Előzmény: B. Imre (9360)
petya71 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9363
Természetesen ezért kérdezősködtem én is ennyit,hogy le tudjam vonni a következtetést,mégis mi lenne jobb a citrusaimnak és mivel panelben lakom sok választásom nem maradt,csak a hűvös és világos konyha!
Előzmény: kurdilaci (9359)
kurdilaci Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9362
Szép,erős,egészséges növények!
Előzmény: B. Imre (9360)
B. Imre Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9361
A legutólsó kép vérnarancs 2007-ben oltva. tavaly virágzot . de nem hagytam rajta, mert kicsi volt a fa. Ma sem nagy ,de 3 szemet hagytam rajta. A mirtuszlevelü narancson 9 van , de legalább3-400 virág volt rajta.
B. Imre Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9360
Mellette.
Előzmény: petya71 (9353)
kurdilaci Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9359

Egy 3x2 méteres,tehát 6 négyzetméteres nyugati ablakfelület különlegesen jó fényviszonyokat biztosít,ami némileg ellensúlyozza a meleg káros hatását.Ez a körülmény viszont egy átlagos lakás esetén nem adott,jóval kisebb az ablakfelület,kevésbé jó a tájolás,s ezért nem ajánlott a citrusok meleg szobában való teleltetése.A természetes élőhelyükön egész évben a szabadban vannak,ahol a fényviszonyok összehasonlíthatatlanul jobbak,mint bármilyen lakásban.Nálunk a fagyok miatt kizárt a téli szabadban tartás,a rövid nappalok miatt és a lakás egyébként is gyengébb fényviszonyai miatt arra törekszünk,hogy citrusaink a telet kényszernyugalomban töltsék,ne hajtsanak,ne hozzanak gyenge hajtásokat,éljék túl a lehető legkisebb károsodással a számukra kedvezőtlen időszakot.Ezt viszont csak alacsony hőmérséklettel tudjuk elérni,persze a fagyveszély kizárásával.Különösen igaz ez az idősebb,termőrefordult citrusok esetében.

Nálad Imi,az átlagostól kedvezőbb teleltetési feltételek vannak a lakásodban,s ha példádon felbuzdulva valaki a meleg lakásban való teleltetés mellett dönt,azt keserű csalódás érheti.

Előzmény: B. Imre (9352)
lajos49 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9358
 Kedves Petya ! Hát a kis citrusoknak a fűtött lakás nem árt világos helyen,de azért semmiképpen sem javasolnám,hogy fűttőtest fölé tegyed. Még így is a páratartalomrol gondoskodni kell. Üdv Lajos
Előzmény: petya71 (9357)
petya71 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9357
Kedves Lajos!Én abban a részében élek az országnak,amelyik egy ideje (sajnos!!!)nem tartozik hozzá!Nagyváradi vagyok! :) Én viszont több olyan helyet láttam ahol bizony nem az ablak alatt volt a fűtőtest! Nálam ott van ezért kérdeztem,hogy meg merjem-e kockáztatni a 1-2 citrus teleltetését a fűtőtest felett,mert nem szeretném elveszíteni őket!
Üdv,Petya
Előzmény: lajos49 (9356)
lajos49 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 9356

 Kedves petya ! Te mellllyik országban élsz ? Fűttőtest az ablak alatt ? Én már az ötödik házban élek,de eddig még mindig ott volt még a barátaimnál is !!!! Ja úgy vettem őket,hogy ott volt. Hát biztos van valami oka ! ?

 

Előzmény: petya71 (9353)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!