Keresés

Részletes keresés

thghgh Creative Commons License 2008.02.20 0 0 188

Köszi, zseni vagy! :))

 

 

"összetett fv. deriváltja megvan?"

 

 

 függvénykompozíció volt csak. Meg ilyen szorzás osztás egyebek, tudsz vmi jó könyvet/linket a témához?

 

Előzmény: rosenkrantz (187)
rosenkrantz Creative Commons License 2008.02.20 0 0 187

fg=eg*log f

 

összetett fv. deriváltja megvan?

Előzmény: thghgh (186)
thghgh Creative Commons License 2008.02.20 0 0 186
f(x)g(x) derviváltja mi? (f, g, f', g')-vel kifejezve, legegyszerűbb alakban persze.
Bloqnum Creative Commons License 2008.02.17 0 0 185

Elnézést kérek.  

transzformációvalfóval transzformációval

 

Előzmény: Bloqnum (184)
Bloqnum Creative Commons License 2008.02.17 0 0 184

Tiszteletem!

 

175 ben éppen Te emlitetted az elliptikus integrálokat és a  Jacobi féle elliptikus függvényeket. sn, cn, dn függvények sinus amplitudinis z stb.... Magán amplitudon  a z komplex-szám argumentumát értjük mai terminusban. fi=am z  "amplitúdó z"  régi terminus. De ez használatos Jacobi nál.

Legendre elliptikus integrálok inverzei a Jakobi-féle elliptikus fv ek.

 

Az e= (1- (b2 /a2)) excentricitású ellipszis, tehát e<1  polárkoordinátás egyenlete 

 

  r2   = b2/(1-e2cos2fi)

 

A Legendre teljes elliptikusokat pedig a komplementer modulusokkal  célszerű kifejezni. Nyilván 0 és PI/2 kozötti szögek elegendőek. Elegendő egy negyed ellipszis.

 

Ezzel persze van még munka.

 

Nekem sincs időm konkrátan ezt számolgatni. Tuti, hogyvalamelyik elliptikus integrál transzformációvalfóval egyszerűsithető.  Ez jutott eszembe arról amit irtál.

Most meg az, hogy Hipergeometrikus függvényekkel is ki lehet fejezni.  Mozgásegyenlet diffegyenlet.

 

Most búcsúzom!

 

Tisztelettel:

 

BN

Előzmény: Gergo73 (183)
Gergo73 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 183

Minden reguláris görbe rektifikálható.

 

Mit értesz reguláris görbén?

 

Az ellipszis ivhossza létezik.

 

Igen ezt tudjuk.

 

Gondolj bele.

 

Nem kell belegondolnom, ez a sebesség definíciójából azonnal következik.

 

Az amplitudinis fv-ek

 

Mik azok az amplitudinis függvények?

 

Jakobi elliptikus függvények. Ismerem azokat, kivételesen

 

Akkor mondd már el nekünk, hogy hogyan kell ezekkel paraméterezni az ellipsziseket. Nem volt időm utánanézni, de jó lenne referenciaként.

 

Persze ekkor polárkoordinátákban célszerű az ellipszis egyenletét felirni, a sikot pedig a komplex siknak. És polárkoordinátákból áttérni ivhossz paraméterre.

 

Ezt is fejtsd ki kérlek. Szeretjük a konkrétumot.

Előzmény: Bloqnum (182)
Bloqnum Creative Commons License 2008.02.17 0 0 182

Tiszteletem!

Másrészt amit mondasz, annak nincs információtartalma, hiszen az ívhossz természetesen megad egy ívhossz szerinti paraméterezést.

 

És s=cT. c sebesség T idő.

c=állandó (egyenletes sebesség) feltétel volt.

?

Tétel: Minden reguláris görbe rektifikálható.

 

Az ellipszis ivhossza létezik.

 

Az ivhossz szerinti paraméterezés éppen a keresett olyan görbe egyenlet, amelyen egy pont tetszőleges de állandó sebességgel halad. Gondolj bele.

 

Az egy másik kérdés volt, hogy célszerű gazdaságosan kiszámitani.

Erre nem válaszoltam.

Az amplitudinis fv-ek viszont nincsenek beépitve a standard fv.-ek közé számitógépekben. (Jakobi elliptikus függvények. Ismerem azokat, kivételesen)

sn(z,0)=sin(z)

cn(z,0)=cos(z)

 

Tehát a nulla paraméterüek adnak trigonometrikus függvényt.

Az a kérdés tehát, melyikhez kell kevesebb gépi művelet és gépi idő.Meg lehet számolni éppen. 

Persze ekkor polárkoordinátákban célszerű az ellipszis egyenletét felirni, a sikot pedig a komplex siknak. És polárkoordinátákból áttérni ivhossz paraméterre.

 

Tisztelettel:

 

BN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Gergo73 (181)
Gergo73 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 181
Ezt minden (tér)görbével meg lehet tenni.

Egyrészt csak rektifikálható görbével lehet megtenni, különben nincs ívhossz. Másrészt amit mondasz, annak nincs információtartalma, hiszen az ívhossz természetesen megad egy ívhossz szerinti paraméterezést. A kérdés arra irányult, hogy az ellipszis példájában ez hogyan számolható gyorsan (hatékonyan) a processzorba épített alapműveletek segítségével.
Előzmény: Bloqnum (179)
Bloqnum Creative Commons License 2008.02.17 0 0 180
reguláris (tér)görbével
Előzmény: Bloqnum (179)
Bloqnum Creative Commons License 2008.02.17 0 0 179

Tiszteletem!

Szerintem adott a görbe (ellipszis) paraméteres egyenletrendszere.

Ki tudjuk számolni az s ivhosszat a t paraméter függvényében.

Ebből a t paramétert tudjuk kifejezni, mint s függvényét.

Ezt vissza kell irni a paraméteres egyenletrendszerbe.

Akkor a befutás törvénye s=cT

itt c a sebesség, ami állandó és tetszőleges, T pedig idő.

Ezt  minden (tér)görbével meg lehet tenni.

Ez az ivhossz szerinti, vagy természetes paraméterezéssel adott  görbe.

Ebből felirható.

 

Tisztelettel

 

B

 

 

 

 

 

 

Előzmény: pint (170)
thghgh Creative Commons License 2008.02.14 0 0 178

Analízis előadó, a 2. félév elsó előadásán szót ejtett nem standerd analízisről, anélkül, hogy megkérdeztem volna.

 

Szedeniókkal kapcsolatban holnap kérdezem algebra profot; utána összegzem a hallottakat és megosztom veletek.

sashimi Creative Commons License 2008.02.13 0 0 177
asszem valami olyat akartam, hogy épp azokkal a műveletekkel, amit a mostani processzorok tudnak, lehet-e véges algoritmust megadni. azaz valós számokon szögfüggvények, hatvány (tört is), logaritmus

Ez matematikailag jo kerdes, de ha a konkret gorbere akarsz kiszmolni valamit, akkor nem sokat er a "zart formula". Ugyanis abban is numerikusan kozelitoleg kell szamolnod. S a hibak annyira felhalmzodhatnak mar egy nem tul bonyolult "zart" keplet eseten, hogy ugyis valami iteracios modszert kell hasznalnod, hogy jo kozelitest kapj.
Előzmény: pint (176)
pint Creative Commons License 2008.02.13 0 0 176
kár :) de azért kösz.

közben belegondoltam, hogy hogy kéne a zárt alakot definiálni, de valóban nem lehet. én azt gondoltam, hogy iteráció nélküli, véges algoritmussal számolható, de ehhez meg kéne adni, hogy milyen alapműveletek vannak. de a négy alapművelettel sin/cos sem számolható véges lépésben. ha meg beveszek bonyolultabb függvényeket, az teljesen önkényes, nem lehet általánosan válaszolni.

asszem valami olyat akartam, hogy épp azokkal a műveletekkel, amit a mostani processzorok tudnak, lehet-e véges algoritmust megadni. azaz valós számokon szögfüggvények, hatvány (tört is), logaritmus.
Előzmény: Gergo73 (175)
Gergo73 Creative Commons License 2008.02.13 0 0 175
Egy matematikus (mint pl. sashimi) számára értelmetlen a "zárt alak" kijelentés, amíg nem definiálod. Hagyományos szögfüggvényekkel nem lehet. Gyanítom, hogy elliptikus integrálokkal vagy Jacobi sine és cosine (sn és cn) függvényekkel lehet (ilyesmire találták ki őket, csak már kevesen tudnak róluk, nem része az egyetemi tananyagnak). Utána akartam nézni és rendesen válaszolni, csak nincs rá időm sajnos.
Előzmény: pint (174)
pint Creative Commons License 2008.02.13 0 0 174
és akkor hogy van ez a konkrét példában, amit kérdeztem? vagy hogy kell megkapni?
Előzmény: sashimi (173)
sashimi Creative Commons License 2008.02.13 0 0 173
fel lehet-e írni az ellipszis egyenletét paraméteresen, mégpedig "egyenletes sebességű" görbeként?

Igen, ez minden gorbere igaz, ahol egy felirasban a "sebesseg" ertelmes.
Előzmény: pint (170)
Jo Tunder Creative Commons License 2008.02.13 0 0 172

 

  Ez egy lineáris egyenletrendszer.

 

  0<c1<1 a függőleges vonalon a pont magassága a teljes oldal arányában.

  0<c2<1 a vizszintes vonalon ugyanez.

  0<p1<1 mondja meg, hogy milyen arányban osztja az átfogót a P1.

  0<p2<1 mondja meg, hogy milyen arányban osztja az átfogót a P2.

 

  Legyen A a függőleges és B a vizszintes vektor.

 

  Akkor a P1-be vezető vektor p1A+(1-p1)B

  Tehát ezen a felső kisháromszög osztópontja

  x(p1A+(1-p1)B).

  Másfelől ez y(c1A)+(1-y)c2B alakú pont is.

 

  Azaz xp1=yc1, (1-p1)c+(1-y)c2 egyenletrendszert kell megoldani.

  A felső kisháromszög térfogata c1 x-szer a teljes háromszög. Ezt kell

  végigcsinálni, lehetőleg elírás nélkül annak akinek két anyja van. De azért

  nem olyan rettentően nagy munka.

Előzmény: Redeef (171)
Redeef Creative Commons License 2008.02.13 0 0 171
 

Kedves Matekosok!

 

Egy eseményrendszer modellezéséhez szükségem lenne a mellékelt fotón leírt probléma megoldására.

Kérem, hogy aki tud, segítsen! Akár itt, akár mailben is várom a megoldást!

 

Köszönettel:

 

Redeef

 

 

levike1967@freemail.hu

 

 

 

pint Creative Commons License 2008.02.11 0 0 170
fel lehet-e írni az ellipszis egyenletét paraméteresen, mégpedig "egyenletes sebességű" görbeként? na inkább elmondom, hogy mire gondolok

legyen

x = x(t)
y = y(t)

és azt szeretném, ha (dx/dt)2+(dy/dt)2 állandó (asszem :) )

ki lehet ezt fejezni zárt alakban?
dvhr Creative Commons License 2008.02.06 0 0 169
Egy masik lenyeges kulonbseg, hogy az egyik bizonyitas hibas, a masik nem. Kukkants ide.
Előzmény: sashimi (168)
sashimi Creative Commons License 2008.02.05 0 0 168
Allitolag van egy lenyeges kulonbseg az eredeti bizonyitas es az uj Syemour es tsa biz kozott. Mig eredetileg kezzel generaltak az egyszerusitesi szabalyokat es a minimalis grafokat (ami rengeteg hibalehetoseget adott ), addig az uj bizonyitasban mar geppel tudtak generalni minden ilyen dolgot. Azaz nem hagysz ki /nezel el eseteket.
Előzmény: Gergo73 (167)
Gergo73 Creative Commons License 2008.02.05 0 0 167
Ezt is a szokásos logikával bizonyították. Az hogy bevonták a számítógépet esetvizsgálatra, ezen semmit sem változtat. Ha én bebizonyítom, hogy egy diofantikus egyenletnek minden 1020-nál nagyobb egész megoldásából gyártható egy kisebb megoldás és utána számítógéppel megállapítom, hogy 1020-ig nincs megoldás, akkor kimondhatom, hogy egyáltalán nincs megoldás. Ez a teljesen köznapi logika, ezt használjuk a matematikában is mindenhol.
Előzmény: buki92 (156)
Gergo73 Creative Commons License 2008.02.05 0 0 166
Nem arról beszéltem, hogy a konstruktív módszerek nem fontosak. Nagyon is fontosak és egy tétel konstruktív bizonyítása gyakran erősebbnek számít, mint nemkonstruktív bizonyítása. De nem azért, mert a nemkonstruktív bizonyítás nem jó, hanem azért, mert a konstruktív egyes aspektusokban többet ad. Másfelől a nemkonstruktív bizonyítás néha könnyebben általánosítható, mert kevésbé szituációfüggő. Elnézést, ha sarkallatosan fogalmaztam. Azt akartam csak hangsúlyozni, hogy nincs helye a matematikában olyan fanyalgásnak, hogy az indirekt bizonyítás nem jó.
Előzmény: buki92 (157)
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.05 0 0 165

Lazán kapcsolódva:

 

"THERE IS A story about two friends, who were classmates in high school, talking about their jobs. One of them became a statistician and was working on population trends. He showed a reprint to his former classmate. The reprint started, as usual, with the Gaussian distribution and the statistician explained to his former classmate the meaning of the symbols for the actual population, for the average population, and so on. His classmate was a bit incredulous and was not quite sure whether the statistician was pulling his leg. "How can you know that?" was his query. "And what is this symbol here?" "Oh," said the statistician, "this is pi." "What is that?" "The ratio of the circumference of the circle to its diameter." "Well, now you are pushing your joke too far," said the classmate, "surely the population has nothing to do with the circumference of the circle.""

 

:)

 

Forrás: http://www.dartmouth.edu/~matc/MathDrama/reading/Wigner.html

Előzmény: sashimi (160)
NevemTeve Creative Commons License 2008.02.05 0 0 164
Ha jól látom, itt (legalább) két dolog kavarog:

1. Vannak olyan tulajdonság-párok, amelyek – valamely rögzített alaphalmazon értelmezve – egymás ellentétei (pl a valós számok halmazán a racionális/irracionális), ekkor az állítás azt mondja, hogy az alaphalmaz minden elemére a két állítás közül pontosan az egyik teljesül. Hát ez igaz, de azért mély bölcsességnek nem nevezném, hiszen épp onnan indultunk ki, ahová érkeztünk: hogy eleve ilyen tulajdonság-párt vettünk fel...

2. Hogy bármely állítás vagy igaz, vagy hamis. Ahhoz, hogy ezzel kezdhessünk valamit, sokkal precízebben meg kellene ragadnunk az 'állítás' fogalmát, különben olyasféle 'micsodákat' kapunk, mint amit az imént írtam.
Előzmény: Törölt nick (163)
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.05 0 0 163

1, http://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_the_excluded_middle Itt van egy szemléletes példa.

2, Úgy olvastam, hogy a klasszikus logika megengedi, hogy irreleváns állitásokat tegyünk, vagy olyanokat, amelyek máris igazak, holott az állitás tartalma még meg sem történt. Ezek a tulajdonságai adott esetben hasznosak, adott esetben nem.

Előzmény: NevemTeve (123)
NevemTeve Creative Commons License 2008.02.05 0 0 162
Előzmény: Bloqnum (139)
NevemTeve Creative Commons License 2008.02.05 0 0 161
Akkor megtennéd, hogy a [link1]-as fényében kicsit árnyalod ezt a dolgot?
Előzmény: Bloqnum (139)
sashimi Creative Commons License 2008.02.05 0 0 160
régen biztos lehülyézték, aki negatívból akart négyzetgyököt vonni.

azert ma is furcsan neznek arra aki a nem negativ valosokon ertelmezett negyzetgyok fuggvenyt szeretne (holomorf modon) kiterjeszteni a komplexekre.
Előzmény: thghgh (148)
sashimi Creative Commons License 2008.02.05 0 0 159
Nautilus és sashimi mesélhetne többet ezekről, én nem foglalkozom a témával.


Viszont helyettunk is tokeletesen korrekt valaszokat adsz.
Előzmény: Gergo73 (142)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!