Keresés

Részletes keresés

arwen2008 Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7953
arwen2008 Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7952

Sziasztok!

A március 15.-én vetett paradicsomjaim a melegágyba 60cm körüliek és tele vannak virággal ,már fel kellett kötöznöm őket.Ha elmúltak a fagyosszentek le kell vennem a fóliát,mert kinőtték.

A másod ,illetve harmadvetéseimből,viszont semmi nem lett.Megfogadtam ,hogy jövőre csak egy benti ,radiátoros vetés lesz semmi több.Teljesen felesleges,volt szenvednem vele.

zsebi41 Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7951

Barna homok, a paradicsom a látszat szerint szereti.

Előzmény: TINTUS (7945)
zsebi41 Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7950

Már a beültetéskor is le szedtem egy csomót csupasz szár került a földbe. Azóta is lejönnek azok a levelek amik leérnek a földre. Szándékosan nem írom, hogy levágom mert soha nem vágom, lefele megroppantom és utána felfele meghúzom, így van a száron a legkisebb seb, és ha van esetleg valamilyen fertőzés a növényen nem viszem át a fertőzést.

 

Azért nincs alsó levél, hogy a földből a mindig jelenlévő gombás fertőzést ne sepregesse fel, a levél.

Előzmény: TINTUS (7941)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7949

Egyébként a megsínylett palánták is jól vannak. Sőt az egyik, különösen kezd felépülni. 

Ma vettem plusz 5 palántát. Tegnapelőtt áthelyeztem pár parit és lett még hely, így is úgy helyeztem át őket, mint amikor egy kezdő sebész műt valakit! :)

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7948

Szép napot mindenkinek!

TINTUS  :P Hát igen, szeretem magam megértetni a másikkal, szájba rágni a problémát, hogy megoldásképpen is ugyanígy az én számba tudja rágni a másik ember. Szeretem a tiszta lapot, inkább többször elmondom, rizsázok… Köszi a tapasztalatidat, nem hiába ír le nekem senki bármit! Lehet majd valamikor felhasználom a tudást, ha valami jobban bevésődik az eszembe.

Dél-Alföldnek is a legdélibb részén lakom :)

Ez a Vital is jó cucc lehet, de nekem 10 nm-re pár grammos kiszerelés elég lenne.

Woldünger, erről se hallottam még.Úgy tervezek, mikor elkezdenek virágozni, akkor venni fogok egy magas foszfortartalmú műtrágyát, tápoldatot nekik. Olyan fajtát, amit lent belinkeltem, bár nincs semmilyen profi berendezésem mezőgazdasági munkákra, marad a manuális kreativitás egyéb eszközökkel. Meg a Radomil Gold-ot minél előbb be kell szereznem.

Meg ha már tényleg ennyire fontos a kapálás, akkor vennem kell egy kisebbet, amellyel könnyedén odaférek a növények tő körüli felszínekhez.

 

beetee – köszönöm a te hozzáállásodat. Reális amit mondasz, és sajnos én is így látom. Főleg ezt kell leküzdeni, én szeretek kertészkedni, és igazából nem is az a célom hogy többletszámra teremjenek agyonpermetezett, íztelen paradicsomokat, hanem hogy a gondos termesztés finom, egészséges termést hozzon. Szeretek gondoskodni a növényekről, és ennek az eredményét látni később! Persze lehet én könnyebben beszélek, mert nem kell hektárnyi földeket megmunkálnom, és így idomulni a szelídséghez.

Persze azért tény, mindig előttem van az, hogy ha valami vegyszer, akkor azt nagyon optimálisan és haszonszerűen használnám, és abból is a legjobbat. Semmi képpen sem szeretnék olyan permetet használni, ami már rontja is a minőséget, ugyanakkor többlettermést hoz. Szívesen öltök bele pénzt, de haszontalanul nem. Szeretem az alternatívákat, pl. trágyának bír az ember készíteni különböző növényekből, ugyanígy megbírja a boltban is venni, és inkább azt mondom, ebből is- abból is. Persze nincs az embernek ahhoz sem ideje, energiája, hogy pitypangleveleket szedjen napi 10 kilószámra. És annyi hordója sem, hogy minden féle nyavaja, plusz minden féle tápanyag utánpótló trágyát készítsen, amihez egy 20-30 hordó kell, hogy otthonosan mozogjon az ember semmi bolti permet nélkül. Nadálytövet még nem is láttam erre felé, használhatok tejet, de nekem nem éri meg. Inkább spórolok arra, hogy otthon a konyhában legyen. Tehát ez is vonz maga után negatívumokat. Viszont ízlések és pofonok. Valakinek megéri, valakinek nem.

Reference> 

 

 

beetee Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7947

Inkább talajos a homokom...

Előzmény: TINTUS (7945)
havasföld34 Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7946
TINTUS Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7945

ha jól látom Neked eléggé homokos a talajod?

Előzmény: beetee (7944)
beetee Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7944

Kimentem fotózni.

Jól sikerültebb saját palántából

 

Ezt tegnap kilökte a lótücsök, vagy az azt üldöző vakond. Gyökere nincs. Lejebb ültettem, és beöntöztem.

Ezzel 4 napja történt ugyanaz. Már kezd magához térni, és simán lesz akkora, mint bármelyik.

 

Ez egy olyan növényke, ami cserépben nem akart megindulni, csak sziklevele volt. 2 hete vannak kint.

 

Ezt a három tövet vásároltam idén, mert valószínű érdekes fajta (Fót környéki befőző, gerezdes...) Jobb helyük volt palánta korban, mint az enyémeknek a szobában.

Vásárolt szálas Fehérözön (40 Ft)

 

Saját nyüzüge Topepo. Valamiért nem akartak megindulni cserépben... de simán teremni fognak.

 

Előzmény: beetee (7943)
beetee Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7943

Akkor én unortodox vagyok a paradicsomtermesztésben....

Van vagy 30 féle paradicsomom, persze nincs minden évben mindegyikből, és cserélődnek annak függvényében hogy vállnak be, mennyire ízlenek. Ha a palántázás nem sikerül túl jól és cénavékony, pár neveles nyüzüge lesz kiültetésig, akkor is simán kiültetem. Eddig mindig szépen utolérték egymást a termés éréséig.

Pár száz kiló szokott lenni.

A tápkockás ellenében a szálast sem szólom le. Szerintem nincs akkora különbség a végeredményt tekintve. A tápkockások általában agyon vannak babusgatva, mindenféle táppal plusz fel vannak hízlalva, általában a védett fóliából kerülnek a piacra, kiültetés után meg nehezen alkalmazkodnak. A szomszéd faluban a nagybani palántás melegtalpas ágyásból hetek óta napoztatva kikerülő szabadgyökerű, lászólag lemaradásban lévő növénykéi két hét után simán hozzák azt amit a tápkockás csodák.

 

A túlságosan sok tápozást, gondozást sem értem. Írod a talajelőkészítést, a műtrágyázást, a lombtrágyázást, stb. repkednek az ezresek, a tízezrek. Szezonban meg 100 Ft egy kiló paradicsom. Bejön a ráfordítás arányában plusz száz kiló paradicsom?

 

Előzmény: TINTUS (7942)
TINTUS Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7942

Hihetetlen szerencséd van,,,,mármint nem a palántákkal, hanem azzal, hogy ilyen hosszú hsz.nem száll t el mire végeztél vele   :)))   Én már jártam így  és már menet közben wördbe elmentem a félkész írást.

Mely vidéken élsz, hogy a pohár nálatok a poharat jelenti, ha jól értettem?

Szálasan árusított palántával ne kezdj, inkább vedd meg a jobb minőségü "kupást".

Én vetés előtt talajelőkészítésre VITAL-t használok  1850 pénz 200-250 m2-re kiadós  (persze ősszel megy szántáskor  vagy ásáskor aminek mennie kell vagy amihez hozzájutok).

 

A fejlődés során pedig WOLDÜNGER megy egy csapott evőkanál 10 liter vízbe  10 naponta. .Nagyon hideg vizzel ne öntözz ha nem muszáj.60 vagy százliteres hordóba bekeverem ha több kellés és kis occsó szivattyúval kiöntözöm, hogy a növényre is jusson reggel vagy délelőtt, hogy estére le tudjon száradni. Determináltaknál július körül mikor már eléggé bokros próbálom a tövéhez irányítani.

 

Aztán létezik zöldes-kékes granulátom is amelyet a növények tövéhez a gyökérzónába szórok és az öntözés lassan elolvasztja  a kapálás meg segíti lejuttatni. Nagyon fontos a kapálás pontosabban hogy levegős legyen a talaj  szinte 1-2 nap alatt megugrik a paprika is.

 

Én azért nem voltam remélem olyan kimerítő mint TE.....:))))))

Előzmény: Törölt nick (7930)
TINTUS Creative Commons License 2013.05.11 0 0 7941

Zsebi , az alsó leveleket szándékosan letépkeded  vagy hova tüntek?

Előzmény: zsebi41 (7935)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7940

Gratulálok!

 

Szépen összehoztad a kertet. Szép! Mindig szeretek ilyet nézni. Ha jól látom, homokosabb a földed? Ugye? 

Előzmény: zsebi41 (7935)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7939

Pontosabban csalánteával.

Előzmény: Törölt nick (7938)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7938

Áhh semmi gond. Azért vagytok többen, hogy majd csak rájöjjünk a problémára.

MA este egyébként tettem alájuk mulcsot is, csalánázattal is már negyedik napja öntözöm őket, hogy nyavajás tetvek ne szívogassák. 

Reméljük, de inkább higgyük!:)

Előzmény: janijani (7937)
janijani Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7937

Hát akkor megvan az oka, elnézést hogy a túlöntözésre tippeltem.

Reméljük túlélik és nagyranőnek a paradicsomjaid.

 

Előzmény: Törölt nick (7930)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7936

Szerintem ha a trágyázás baj lenne, akkor a többi egészséges sem így nézne ki. Lehet ezeket megviselte, ahogy mondod, de azok is egyenlőre jól vannak, azért tényleg jó lenne ha tovább nem romolna ezeknek az állapota és elkezdenének fejlődni.


Ezért nem szeretek tudatlanul vásrolni bármit, de az ember ha kezdő jár így. Sokat kell tudakozódni, meg hát hogy a kiültetést megviselték, nem lettek eltakarva a naptól, akkor ez a trágya is rátehetettt egy lapáttal.

 

Ökörszív lenne? Nekem olyan volt pont tavaj, egyáltalán nem rémlene, hogy ilyen lenne a levele, no de majd kiderül :)

Előzmény: gergerg (7933)
zsebi41 Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7935

A paradicsomjaim viharos tempóban fejlődnek, pedig olyan mélyre ültettem, hogy csak a felső 5 cm látszott ki blőle, két napja néztem, hogy már kettő bimbós, mára talán kettő volt olyan amin nem volt bimbó.

 

Sok éves tapasztalatom, hogy megéri jól fejlett egészséges palántákat kiültetni ami nyeszlett előbb lesz betegség áldozata.

 

   

gergerg Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7934

ja, és a paprika alakú levelő paradicsom hivatalos neve: Ökörszív.

Előzmény: gergerg (7933)
gergerg Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7933

Na így már elég jól összerakható a kép. Az a helyzet hogy a palántáidtúl vannak trágyázva . Az a műtrágya egyáltalán nem gyenge . És ezen felül akitől vetted, az utólsó egy-két hétben ész nélkül adta nekik a műtrágyát hogy nagyok legyenek mire eladásra kerül. Ez már sok volt nekik. Egyes elemek túladagolása más elemek beépülését gátolja így hiánytünetek lépnek fel. Több hiánytünet is elképzelhető a képek alapján, de én most nem kisérleteznék mikroelemekkel, várj egy pár napot, ha javulnak ok, ha nem akkor kuka és vegyél újat amig nem késő.

Előzmény: Törölt nick (7932)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7932

 "Fel fogom rakni a trágya típusát egy következő HSZ erejében"

És íme:

http://www.yaratermekek.hu/ferticare_141125_altalanos

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7931

Kiegészítve magam:

Persze a mulcs mennyisége azért a némitől jóval másabb. Tehát azért úgy cm-kben betakarja a paradicsom alatti földet. 

"Lehet már előtte is ilyen volt a levelel" Már mint, még akkor amikor elültettem. Mikor megvettem, akkor azért normálisak voltak, azon kívül, hogy az egymásra hajigáltság megviseltében duzzogtak nekem :)

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7930

Sziasztok!

Örülök a kimerítő válaszoknak, és a javaslatoknak!

Nem is mertem nem remélni, hogy itt kevésbé kielégítőbb visszajelzéseket kapok! Köszi janijani, és neked is Gergely, TINTUS neked is a röpke gondolatot!

Akkor vegyük sorba: Nem túlöntözés, erősen kétlem hogy ez lenne a baj. nem szoktam őket agyonra öntözni, bár megtehetném, mert van a közelben csap, de mégsem. Nagyon szigorú vagyok magamhoz, ha a paradicsomokat ápolgatom, így az öntözés mennyiségével, így az öntözés időpontjával is. Tűző napon? Már honnan?! Á nem, azért annyira amatőr nem vagyok. Estefelé, már mikor a nap is lemenőben van, olyankor szoktam. Nem mérem mennyi vizet adok nekik, megérzéssel optimálisan öntözöm őket, de másik dolog, hogy a Nap is rásüt a talajra, ha esetleg többet adnák nekik, akkor azt a Nap el is tünteti másnap. Bár 1% esélye talán annak is lehet, hogy túlöntöztem, de ennek kevés lehetőséget adnék. Kapálni? Nos ezt mindenféleképp praktizálom, épp az előbb jöttem be a kertemből egy kis enyhébb kapálás után, bár még 5 mm-nél nagyobb gyomok nem jelentek meg, ezek is szétszórtan. Még is megkapáltam, mert tudom, hogy jó (de most már azt is tudom miért: „hogy levegős legyen”).

Úgy érzem ki kell hangsúlyoznom, mint ahogy TINTUS is kiemelte. Ez a baj, főleg az elültetést megviselő palántáknál jelent meg. Olyan palánták voltak ezek, amelyek egymásra voltak rakva palántánként a piaci pulton, se kupa, csak a gyökerük és azon egy főleg agyagos állagú föld, ami rá volt tapadva. Több fajta paradicsomot is árult az asszony. (megjegyezném töviden, annyit megtanultam, hogy ezentúl csak kupás palántát veszek, ha veszek a piacon) Tehát eleve már az, hogy olyan állapotban voltak, aztán ugye én sem mindjárt a talajba ültettem, hanem kupába, aznap nem akartam őket elültetni. Persze úgy terveztem, de közbe jött valami. Így már abban a kupában is elkezdtek lekonyulni, másnap estefelé kiültettem őket, kb ugyanannyira konyultak voltak. Jó mélyre leástam a szárukat, mint a többinek is, hogy ezáltal is meg legyenek támasztva, meg eztán ez gyökérré alakul. Így történt, aznap este jól megöntöztem őket. Több dolgot sejtek, de két dolog, amelyek ellen megfelelő információk tudatában lehet nem teszek meg, vagy kijavítok. Aznap este mikor elültettem őket megtrágyáztam őket vízben oldódó trágyában. Fel fogom rakni a trágya típusát egy következő HSZ erejében, mint ahogy Gergely gyanította. Igen ám, de én az elárusító véleménye alapján használtam ezt, én kértem, ő adta, adott útmutatást, az alapján használtam. És nem nitrogén alapú, inkább kálium alapú műtrágya volt. Este műtrágyáztam, már kész sötét volt kint, mivel akkor fejeztem be az ültetést, elég későn kezdtem. Elültetésükkor ezt a 25 liter trágyát használtam fel 16 palántáim meglocsolásához. És azért nem teljesen a tövükhöz öntöttem, hanem köréjük is szétlöttyentettem. Igen, Tomasolhoz hasonló trágyát kerestem, mivel annak foszfortartalmas magas, és erősen javasolt palántázáskor. De én még is káliumosat találtam. A talaj nitrogéntartalmával szerintem nincs gond.

A paradicsom a meszes, és agyagosabb talajt szereti. Ha felállítok egy skálát, miszerint a 0-hoz közeli érték a meszeset jelöli, a 10-hez közeli az agyagosat, akkor azt mondanám egy saját optimális megérzés alapján, hogy a talaj 7,5-ös értéket kapna. Tehát inkább agyagosabb, amit a paradicsom jobban szeret. A kert fekvése  Déli, ha kicsit kijavítom magamat, Délnyugati. Ez is pont ideális. Ha azt mondom, hogy a talaj már évek óta saját termését ette, akkor azzal elmondom röviden az igazat. Gaz nőtte, egy pár fajta dominánsabban (pl pitypang, tyúkhúr, pásztortáska lóhere, egyéb füvek, és valami érdekes növésű gyom, nem találtam meg a nevét, hasonlít a pillangós növényekhez). Így hirtelen ezek jutottak eszembe. Ez nőtt és bomlott le évek alatt. Kb 8-9 éve volt trágyázva a föld, amikor fű lett elvetve, de akkor kapott rendesen. Nem hinném, hogy sok jelentősége van, így az elmúlt időből megítélve, talán. De később ez a fű kikopott és gaz nőtte be. Meg hát van egy pulim, ami előszeretettel pisilget le mindent. Nem mondanák a mezőgazdászok szerint most okosságot, ha azt mondanám, valamennyire ez is trágyázta, de egy élő növényre ez is káros. A paradicsomok közelébe sincs engedve most, mert még csak az kéne….

A felsorolt környezeti hatások is mind reálisak, biztosan számít. Hát igen, sok külső tényező, de még is van mindig valami, ami élesben befolyásolja. A levegő nem olyan, mint egy nagyvárosban. Sokkal tisztább, bár is tisztább.

A Ridomilt mindenképpen fogok beszerezni, mert látom, hogy ez a legjobb. Amíg vegetatív formában vannak, addig mindenképp érdemes lesz használni. Ha tényleg nem egy nagyon erős vegyszer, remélem azért nem érződne meg a termésen ez az íz. Ha már házi, akkor inkább húzzon a bio ízek felé, sőt?! De védekezni mindenképpen kell, de minden ellen nem tudok külön-külön ázatokat, trágyákat csinálni, annyi hordó nincs, és annyi célnövényt se találnák, meg idő mire összeszedsz nyomós mennyiséget  - Kell védekezni. Amistar meg ezek szerint tényleg nem nekem való, kis parcella, de annál inkább örömtelibben gondozom. Nem igazán néztem az árakat, nem szeretek ideges lenni :-) a vicc kedvéért.

 

Gergely írta, szerinte gombagyanús. Hát nem tudom, épp ettől félek. Mitől lenne gombás, alig egy hete van kiültetve. ha már gombás lett, akkor mindenképp az esőre kell gyanakodnom – de nem, vagy nem tudom. Lehet már előtte is ilyen volt a levele, annyira nem is figyeltem. Mint alább valaki írta, hogy ha a növény átültetés után így lekonyul, akkor azt óvni kell a naptól. Nos én nem óvtam a naptól, mivel ezt az információt is később szereztem, és pont akkor amikor azok az esős napok voltak erre felé, így a Nap sem sugárzott egy az egyben a paradicsomra, hanem a borulás volt jellemző. Lehet tehát, hogy még az elültetésük után (abban a 2-3 erőteljes napos napban) így hogy még legyöngültek is voltak, megperzselődtek. Sokkal inkább aggódtam, az esőben felverődő sár miatt.

Így eszembe jutott a mulcsozás is, mindenképp fogok mulcsozni (hogy a sár se verődjen fel), jelenleg is a nagyobb tövű paradicsomok alatt ott a már-már szinte széna. Már nappal ezelőtt voltak egyet kaszálni (szúnyogoknak áldozva magam) és szedtem valamennyi (főleg fűszáras növényeket). Ezek azóta jól meg is száradtak (mint mondtam: széna lett belőlük), valamennyit még nem is raktam a paradicsomok alá. Vannak kisebb palánták, ezek alá most hogy rakjak? Szerintem még nincsenek akkorák, hogy biztonságosan rakhassak alájuk. De rakni fogok fel képet, hogy pontosan mekkorák, és ez alapján majd megmondjátok, hogy lehet-e. Lehet hogy semmi okom nincs aggodalomra. Mert ha esik az eső, akkor meg az eső is sokkal könnyebben rájuk verődik.

 

Apropó: igen, nincs paprikám (:D), csak annak a paradicsomnak olyan a levele. Nem tudom mi a neve, errefelé sok a nem szakszerű paradicsom palánta árusító, sőt… ezért vettem többet, hogy leteszteljem melyik milyen. Pl ilyen levelűt (ami pont az átültetést megviselő) máshol nem láttam, csak itt, aki kupa nélkül árulta. Na mind1. Lényeg hogy a többi palánta jól van, és ezek a palánták is jól vannak, csak azokat a fránya leveleket kéne helyrehozni.

Tehát nem tudom micsoda. Azt szűrtem le, hogy inkább termesztési tapasztalatlanságból fakadó hiba miatt lett ilyen. És nem zárom ki ezt, lehet, mivel mindent szinte felsoroltam!

 

phrone Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7929

Nagy bánatomra az egyetlen fekete paradicsomom, amire a leginkább kiváncsi lettem volna, beteg lett.

Utánanéztem a tünetek alapján, nagyon okos nem lettem, de mintha a baktériumos hervadásra

hasonlítana legjobban. A száron kb. középtájig apró kis dudorok vannak, már így vettem, akkor rá is csodálkoztam,

de azt gondoltam, ott is akar gyökerezni.

Egyelőre a növény felső része hervad, virágokkal együtt, barna foltok vannak a leveleken.

Esetleg valakinek tippje?

Gondolom, ezt már ki kell dobnom, de azért jó lenne tudni, mi a baj. A többitől messze van, és azokon nem is

látok semmit, a zömét a növényeknek egy helyről vettem.
Szintetikus szereket változatlanul nem akarok használni, nem tudom ilyen esetben vmi bordóilés-rézgálicos

cucc segít-e. Valahol olvastam, hogy van, aki kenőszappannal permetez csak úgy natúrban.

 

 

 

gergerg Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7928

Jé, tényleg, nem nagyítottam mindre rá és azt hiszem a második volt amit paprikának néztam. Én nem hinném hogy túlöntözéses gond van, nekem a sátorban folyamatosan állnak vízben palánták és kutya bajuk. Sokkal inkább gondolom a túlzott műtrágyát.

Előzmény: janijani (7923)
pigee Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7927

Koszonom mindenkinek a segitseget.

V.6-an ket "normalis" es ot koktelparadicsom magjai lettek elvetve. Ma reggelre a "normalis" magok kozul tucatnyi kihajtott, ugy tunik, harom csoportban, tehat kozvetlenul egymas mellett levok versenyeznek egymassal, mig a tobbinek semmi nyoma. Eddig.;)

pigee Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7926

Erdekes, 7795-ben is ugyan ez lett linkelve, azt nem vettek eszre.;)

 

Előzmény: hurvinka (7802)
janijani Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7925
Előzmény: TINTUS (7924)
TINTUS Creative Commons License 2013.05.10 0 0 7924

Szerintem alapban is ezek megnyúlt legyengült palánták voltak.

Előzmény: Törölt nick (7916)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!