Keresés

Részletes keresés

steelhaand Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8027

Így van, ha egy enzimet inaktiváltál, főleg hővel, akkor annak annyi. Hiszen szétesik a szerkezete, aminokötéseknek annyi. Az enzimek fehérjék, emiatt is csodálatos, hogy a sörfözésnél használatos enzimek bírják a 70 fokot. Gondoljatok bele, a természetben az árpának mikor lenne szüksége 70 fokra? Mégis van benne nekünk való cuccos, mintha erre találták volna ki...

A sörkészítésnél 78 fok elég, 80 fokCelziusznál már jönnek a tanninok.

Ja, pár 10 perc és kész leszek az első sörömmel. °˘}

Szeptember elseji dögség. Barna természetesen. Paraméterekkel majd reggel szolgálok.

Hopbag helyett én harisnyát használtam és néha szétnyomkodom benne a cuccot. De az már tutti, hogy nagyobb hari kell, hogy jobban szétoszlodjon a matéria.

 

Előzmény: Tibeer (8015)
olasz66 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8026

Ha gondoljátok, akkor nagyon szívesen  fel tudom ajánlani az új boltocskámat, az egyesület székhelyének. Ott lesz álandó internetkapcsollat, személyzet, fax,stb. Minden amire szükség lehet.

 

Az egyesületi tagoknak, pedig állandó minimum 10% kedvezmény. ((-:

 

A találkozóra , viszek minden féle papírt, ami az alakításhoz kell.

 

Tisztségek:

 

Legalább 3 fős vezetőség.  (Elnök, Elnök helyettes,Titkár.

 

Ellenőzési bizottság:  Legalább 3 fő (Elnök + két tag ) ide jó lenne legalább 1 fő. aki ért a könyveléshez

 

Fegyelmi bizottság:  Legalább 3 fő Elnök +két tag) Ide jó lenne legalább 1 tag aki ért a jog hoz valamennyire.

Előzmény: KRISZ2007. (7993)
olasz66 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8025

A hűtőt viszem..... Meg próbálok még sok egyéb dolgot is vinni

Előzmény: Tibeer (7992)
olasz66 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8024

Egyszer én is ki fogom próbálni a komlóforraló zsákocskát. Még nem tettem.

 

Olyan mint egy zokni.   Aztán kiderülhet, hogy használható, de kinézrtre nem nagyon bízom benne. Ezért is nem ajánlom. egyenlőre még senkinek.

 

Vittek már néhányan tőlem belőle, de sajnos , még nem jött vissza a tapasztalatokról semmilyen infó.

 

Pedig kértem hogy jelezzék, hogy használható e a pellethez.

Előzmény: krulis (8002)
olasz66 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8023

80 fokon még nem óldódnak ki tanninok a malátábó??

Előzmény: krulis (8018)
WriE01 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8022

Nincs valakinek egy nagyon kevés (10 deka) belgian special b malátája? Vagy esetleg egy tippetek, hogy mivel tudnám helyettesíteni. Nem adnék fel rendelést ezért az egy cuccért külföldre.

krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8021

Az örvénykádas módszer még jobb, csak nálam az nem jöhet szóba, mert a húsleveses fazékon nincs csap.:) Igen, a hop-bag hátránya az, hogy kevésbé hatékony, na de lehet kicsit több komlót tenni bele (5-10%) vagy 60 perc helyett 70-ig forralni.

Előzmény: DanielOrtega (8019)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8020

Fa az tényleg húzós, de műanyaggal nincs gond, csak kell egy komolyabb fertőtlenítő és x perc behatási idő. Vannak orvosi kéz és felületfertőtlenítő löttyök azok mindent kiírtanak, karcolás nem akadály :) Hígítás nélkül alaposan bekened és vársz, amikor már nem hallod a halálhörgést a hordóból akkor jó ;)

Előzmény: krulis (8009)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8019

örvénykád. A legegyszerűbb cucc a sörfőzdében. Egy fazék az alján (a széléhez lehetőleg legközelebb) furattal, csappal akármivel. Beleengeded a forró sörlevet jól megkevered (örvény) és a komló meg a fehérje összegyűlik egy kupacba a fazék alján (mint amikor a teában kevered a cukrot) Aztán 15 perc múlva elkezded óvatosan kinyitni a csapot és szépen leengeded a levet, persze egy kis trutyit besszippant de ha pelenkán engeded keresztül akkor semmi nem kerül bele. Hop baggel az a baj ,hogy egy csomóban van a komló és az alfa-sav nem tud annyira hasznosulni mintha szépen eloszlana az üstben a komló.

Előzmény: csakisff (8001)
krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8018

Igen, köszi! Most állt össze a kép: ha a cefrézés végén felvisszük 80 fokra, akkor megmarad a cefrézéskor kialakított cukorprofil, vagyis hogy mennyire lesz száraz vagy testes a sör. Azt hittem eddig, hogy ha szűréskor visszahűl, akkor folytatódik az enzimek működése. Amikor szárazabb sört szeretnék csinálni az általában sikerül,  a testesebb nem mindig jön össze, valószínúleg azért, mert néha lusta vagyok a végén 80-ra melegíteni.   Ez jó hír, majd figyelgetem mikor mi lesz!:)

Előzmény: Tibeer (8015)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8017

Nektársör

Ami eljárást olvastam:

Rögtön magas hőmérsékletre viszik a barnasört cefrézéskor, így sok erjeszthetetlen anyag keletkezik.

Aztán erjesztéskor, amikor  1,5% alkohol (vagy még lejjebb) körül van az anyag, hűtéssel leállítják az erjedést.

Van úgy, hogy erjesztetlen cukros sörlével meghigítják, erősen lepasztőrözik.

Szóval amit mondott a riportban, az kb így igaz.

Előzmény: BoBoYSA (8016)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8016

80 celziuszon megdöglik az enzim, sőt szerintem lejjebb is.

Azért nem szabad följebb menni, mert akkor viszont esetleg a még fel nem tárt élesztő elkezd csirizesedni, és feltáródik, de már nincs énzim, ami feldolgozza

Előzmény: krulis (7999)
Tibeer Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8015

Emlékeim szerint ha egy enzimet egyszer inaktiváltál, akkor az már nem válik újra aktívvá. Biztos bannak kivételek, de többségében igaz. Ha a hőmérsékletet 78 fok fölé viszed, akkor ezek az enzimek denaturálódnak, elveszítik a térszerekzetüket, ami a funkciójuk meghatározója.

Ebből adódóan szerintem többé nem kell tartani az újra aktiváűlódástól, sőt éppen ezért kell vigyázni ne legyen forró pont a cefrézéskor, mert így csökken az enzim aktivitás is.

Remélem azért érthető voltam...

Előzmény: krulis (7999)
WriE01 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8014

De mértnem kezd el dolgozni? Meg ügye akkor van értelme, ha azért az élesztő is felszaporodik valamelyest, mivel tele van értékes elemekkel.

Előzmény: krulis (8013)
krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8013

Nektársör = édes sörlé szerintem. Nem a folyamat van megállítva, hanem az idő.:) A hűtés utáni állapot, amikor még nem kezd el dolgozni az élesztő. 

Előzmény: WriE01 (8012)
WriE01 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8012

"Engedélyezik a házi szörfözést..." :)

 

Nektársör: "Sörnek az a fázisa, amikor az erjedés éppen elkezdődne..."

 

Hogy van ez? Elkezdődik az erjedés, de nincs leerjesztve teljesen? Meg van állítva a folyamat?

 

Előzmény: olasz66 (7983)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8011

Szerencsére már jópár főzésnél nem volt ilyen gondom, de azokat max 2 hét után palackoztam. Amúgy a hordót is meg minden más eszközt hypózok. Azért az elég agresszív fertőtlenítő. Talán. Vagy mégsem. Most már a csapot is ki szereltem, atomjaira szedtem, és azt is elmostam. Majd mielőtt beletöltöm a sörlét elmosom hypoval azt is.

Előzmény: krulis (8009)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8010

Jó hír!

Ha új barátunk Csobánkáról túléli a délelőttöt (valami fárasztó verseny), akkor azt ígérte átnéz Esztergomba.

B

 

krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8009

Krisz, amikor elkezdett kicsit savanyodni a söröm múltkor elég sokat gugliztam, hogy mi van ilyenkor. A lényeg, hogy sok helyen írták azt, hogy ha fertőzést kap a sör, akkor nagyon nehéz a műanyag és fa cuccokat fertőtleníteni. A műanyagon az apró karcolásokban úgy meg tud bújni a sörrontó, hogy fertőtlenítős áztatással sem nagyon tudod kiírtani. Azt javasolták többen is, hogy ilyen fertőzés után le kell cserélni az erjesztővödröt, tömlőket stb... mindent ami a lehűtött sörlével érintkezik. Nem lehet, hogy nálad is valami ilyesmi lehet?

Előzmény: KRISZ2007. (7988)
csakisff Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8008

OK, köszi!

Előzmény: krulis (8005)
krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8007

Annyi még, hogy a legutóbbi sörömet is szárazkomlóztam pellettel, de most szárazkomlózáskor is szütyőbe tettem. Viszont így mintha nem oldódott volna ki annyi aroma, mint szütyő nélkül, de lehet, hogy csak bebeszélem magamnak. Mindenesetre szárazkomlózáshoz legközelebb szerzek majd egész komlót, palackozáskor azt könnyű kiszűrni amikor átszifonozom a ballonból a palackozó vödörbe.

Előzmény: krulis (8005)
krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8006

Olasznak is brouwlandes van gondolom. Én még olasz boltja előtt rendeltem egy 10-es pakkot másfél éve azt használom.

Előzmény: WriE01 (8004)
krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8005

Pellethez használom. Szerintem nem cél az, hogy semmi komló ne kerüljön át az erjesztőtartályba. Talán az 1/20 -ad része ha kikerül a szütyőből, az ül le a tartály aljára legelőször, az élesztő pedig odatapasztja. Sörbe még nem került bele.

 

Sőt, egyszer szárazkomlóztam pellettel, tehát a erjesztőtartályba tettem kb 40 grammot szütyő nélkül.  Ott a palackozó  vödörbe szerintem 5-10 gramm komló is átkerült, egy egyszerű konyhai szűrővel próbáltam megszűrni nem sok sikerrel. Vártam 15 percet, a komló szépen lement az aljára és csak az utolsó pár palack lett rostos komlólé, amikor már meg kellett dönteni a vödröt. Eddigi legjobb söröm volt.

 

Próbáld ki bátran pellettel.

Előzmény: csakisff (8003)
WriE01 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8004

Ami az olasznak van az is jó pellethez? Én kaptam egyet tőle, de végűl ketté vágtam, és így már kicsi mindenhez. A gyöbéres sörnél jó a gyömbért ebbe tenni, persze én a nagy igyekezetemben belehajítottam zsák nélkül :)

Előzmény: krulis (8002)
csakisff Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8003

És te konkrétan pellethez használod?

Az oldal (Olasz gondolomJ) ugyanis azt írja, hogy pellethez nem igazán. Nem elég sűrű a szövése hozzá?

Előzmény: krulis (8002)
krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8002

Én hop-bag -gel. Olyan mint a zokni, abba teszem a komlót és forralás végén egyben ki lehet emelni. Jó pellethez is, egy kevés azért kikerül belőle de az nem gond, szépen leül majd az erjesztőtartály aljára.  sör.dr.hu-n komlóforraló zsákocska néven szerepel a sörfőzési eszközök kategóriában.

Előzmény: csakisff (8001)
csakisff Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8001

Sziasztok!

 

Komlószűréshez van vkinek vmi jól bevált eszköze? Ti mivel csináljátok?

WriE01 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 8000

Lehet, hogy igazad van, és szerintem ez abból ki is fog derülni, hogy meg lett kavarva. Mert ha a kavarás után nem kotyog akkor tényleg csak az oldott co2 lehetett a lúdas.

 

Nálam viszont 10mp-ként kottyan, az még biztosan az élesztő, így várok vele péntekig, utána palackozom, hogy tudjak belőle vinni.

Előzmény: krulis (7997)
krulis Creative Commons License 2011.08.31 0 0 7999

Látom keresed az újabb kihívásokat.:) Erre a hordóban erjedt sörre nagyon kíváncsi leszek, remélem jól sikerül és jut majd a következő találkozóra!:)

 

Írtad, hogy nem savanyodottt meg. Nem lehet, hogy mivel 76 fokon is cefrézted így megdöglöttek a lactobacilusok? Erről jut eszembe, már régóta meg szerettem volna kérdezni, neten mindenfélét írnak erről: ha a cefrézés végén felmelegítem 80 fokra, akkor csak leáll az enzimaktivitás, vagy el is pusztulnak az enzimek? Ez azért érdekel, mer ha csak leáll, akkor amikor visszahűl mondjuk szűréskor, újra beindulhatnak.

 

Egy érdekes próbálkozás, ilyenekre előtt mondják be a tv-ben, hogy gyerekek, ne próbáljátok ki otthon:

 

http://www.brewingtv.com/episodes/2011/8/10/brewing-tv-episode-42-kings-coolship.html

 

Az tetszik amikor mondja, hogy remélhetőleg sok légy repül majd bele, mert azokon sok az élesztő és baktérium. Ebben a részben valahogy elmarad a sörkóstolás.:)

 

 

Előzmény: Tibeer (7992)
WriE01 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 7998

Én úgy tudom, hogy kaptál is meghívást. De egyébként is szívesen lát mindenkit a társaság.

A multkor vittem néhány nyársat, azt most is tudom vinni az esti sütögetéshez. Meg most tanulva a többiektől behűtött sört fogok vinni hűtőtáskábab :).

 

Az a pavilon volt még nagyon hasznos, bár talán most nem kell a fél estet alatta töltenünk. Ilyen pavilont hoz valaki?

Előzmény: tonycaviar (7995)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!