Keresés

Részletes keresés

janijani Creative Commons License 2013.05.15 0 0 8005

Ne szedd fel a mulcsot, ráöntöd a biotrágyákat, átfolyik az azon. Annyi kis veszteség lesz ami bennmarad a mulcsban és megszárad. Azt mondják az aranyból is cseppen.

Előzmény: Törölt nick (8002)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.15 0 0 8004

http://www.yaratermekek.hu/files/termekadatbazis/termek_kulturak/paradicsom.pdf

 

Nézzétek csak!

Mi a véleményetek róla, ha az ember ennek megfelelően trágyáz, akkor a termés már mondhatni nem lesz tényleg bio?

Hogyan érdemes ezt más trágyákkal, esetleg egyszerűb eljárásokkal, szerekkel tartani?

Tapasztalt kertészek, hozzátok szól!:)

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.15 0 0 8003

Hallod, szép a kerted! :)

Szelíd, de egyben szép!

Ilyet szeretnék én is. Megmondanád milyen karókat használsz (méretekre lennék kíváncsi) ?

Előzmény: m-s-m (8001)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.15 0 0 8002

Hali!

 

A mulcsozáshoz megjött a kedvem, így tettem a kisebb palánták alá is. Igen, az hogy rájuk verődik az eső, az engem is zavar, de még is bizonytalankodtam, hogy tegyek-e alájuk, mert elég kicsik, mostanra azért már nődögélnek, a leveleiket nem lepi el a mulcs. Én ezeket a perje, egérárba, pázsit, tarack féle általános füveket rakok rájuk. Ez úgy a naptól meg is szalmásodik. Jól össze is áll, keveredik bele egyéb gyomocska....

Egyszóval köszi. Már csak arra lennék kíváncsi, hogy a bio trágyát rá lehet-e önteni a mulcsra, vagy érdemesebb félrehúzni, nem gond, ha ez érintkezik a növény szárával, már mint úgy, amikor a vizet kiöntöd rá. (?)

---

Előzmény:

CBNora (7991)

Ati1011 (7994)

janijani (7995)

 

 

m-s-m Creative Commons License 2013.05.15 0 0 8001

Ehhez az ököbio-mulcscsalánlé témához is.

Mai képek.

 

  Cherrola.

 

Vetés február végén nedves papírra; a csírázó mag fél literes edénybe, itthoni komposztba.

Nagy déli ablak előtt ültek, radiátor felett.

Április 20-án kikerültek a földbe. Egy bordói leves permetezés akkor, egy az esők után.

Ötödik éve vannak a parcsik ugyanazon a helyen. Trágyát bőven kap a föld, idén szórtam szét alginitet is, mert a paprikáknak nem tetszik ez az itteni talaj.

Se csalánlé, se mulcs, se semmi.

 

 

  Mini sárga koktél.

 

Ugyaz és ugyanakkor, mint fent.

 

 

  Balra a cherrola.

 

A többi március elején lett vetve (10 nap késéssel), 3 decis poharakba.

 

 

A cherrolát és a két koktélt azért vetettem előbb, mert koraiak, legyen minél előbb ehető pari.

A többieket azért nem, mert nem fért volna el annyi félliteres edény az ablakban.

Nekem úgy tűnik, hogy a február vége - április vége közti két hónapnyi időhöz, ha nagy és életerős palántát akarok, kevés a kétdecis pohár, talán még a háromdecis is (tiszta komposzt ültetőközegbe). Van három kiültetetlen palántám (2 és 3 decis poharakban), két hete megálltak a növésben, látszik, hogy elfogyott a kajájuk.

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.14 0 0 8000

Szia!

 

A Zuccherino F1 pariról volt szó, és nem tudom, hogy az általad említett van -e náluk. Ja, és március 18-án íródott a levél.

Az 5 palánta valszeg kedvezmény akart lenni a számomra, mert írtam nekik, hogy nekem nem kell 100 mag, mert én kiskert tulaj vagyok, s nem termelő. Csak néhány szemet 5-15 vettem volna. Erre írták, hogy csak min. 100 db, vagy adnak 5 palántát. Vettem volna is akár 100 magot is, ha nem 89+áfa+töfa+egyéb költség per db.. De hát több mint 10 lepedőt kiadni néhány magért, amikor van vagy 40 fajtám. Azért akkora fanatikus gyűjtő mégsem vagyok.

Azért meg lehet próbálni. A címűk a  neten megtalálható, ha googleval rákeresel a "zuccherino f1" szavakra.

 

Előzmény: cylinderes (7999)
cylinderes Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7999

:-)

Köszönöm szépen a választ!

Írtam nekik,remélem van még ilyen fajtájuk.

Valóban nem túl olcsó,és a benzinköltség is horror,viszont annyiból vagyok szerencsésebb helyzetben hogy édesapám nyugdíjas vasutasként ingyen utazik,és így csak az idejét kell rászánnia.

Mégegyszer köszönöm!

Kellemes napot!

Előzmény: Törölt nick (7997)
janijani Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7998

Persze, mindig számolni kell mi mennyibe kerül, nehogy a végén többe kerüljön a saját termés mint a piacon és még dolgoztam is vele.

Palántát pl soha nem veszek, kikel az otthon az ablakban is.

Előzmény: Törölt nick (7997)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7997

Én meg azt hittem, hogy a Zuccherino F1 pariért elmegyek a világ végére is, de aztán még kecskemétig sem voltam hajlajndó elmenni innen északról 5 db. palántáért, merlyet csekély 300 ft. db-ért vesztegetett a forgalmazó cég.. :( plusz néhány ezer ft. benzin. 5 pariért kicsit sok. Akkor már inkább a 100 szem mag. kb dublája az ára, de még sem 5 db...

 

Válaszukból:

 

"legkisebb kiszerelés 100 db, ára 8.900 Ft +áfa Kecskeméti palántanevelőnkben átvehet 5 db Zuccherino palántát, ára 300 Ft/db."

 

Uhhhhhhhhh.. 89 ft 1 db mag, plusz Post. ergo 10 rugó. 100 szem.

 

Előzmény: cylinderes (7993)
TINTUS Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7996

Így teljesen jóóóóó!

Előzmény: janijani (7995)
janijani Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7995

Én szoktam alá tenni összesen kb 20 centi fűníróval nyírt füvet, de nem egyszerre hanem 2-3 részletben (egyszerre nem jó sokat tenni mert begyullad és felforrósodik) Nyárra kb 4-5 cm vastag szőnyeg alakul ki belőle, ez nem engedi kiszáradni a földet és nem szoktam locsolni a paradicsomot.

Ültetés előtt alaptrágya m2-enként 3-4 dkg NPK 15-15-15 műtrágya (kb 5 m2-enként egy jó marékkal szórok ki) + komposzt, falevél, fahamu és mindezt bekapálom.

Amikor kezd virágzani akkor adok még tövenként 20 g pétisót, kb 1-2 liter vízben feloldom és odaborítom a tövéhez.

Lehet még adni levéltrágyát, pl Wuxal, ez mikroelemeket tartalmaz, de hiányzik belőle a magnézium. Magnéziumot 1-2% keserűsó permetezéssel lehet adni neki vagy beöntözni a földbe, zöldebbek lesznek tőle.

Akinek kalciumhiány szokott fellépni (paradicsomon paprikán a termésen csúcsrothadás) kalciumtartalmú levéltrágyát permetezhet rá pl Damisol Ca.

Előzmény: Ati1011 (7994)
Ati1011 Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7994

Szerintem tehetsz a kicsik alá is. Nem kell 10 centi. A mulcsozásnak 3 értelme van:

1, Nem szárad ki annyira a talaj.

2, Neheziti a gaz dolgát.

3, Elrothad és táplálja a talajt, ezáltal kialakul a talaj felszinén egy egézséges mikrobakörnyezet + trágya + giliszták.

Nekem 1-2 centinél több nem jut soha, az se az egészre. A giliszták meg kb 1-2 hónap alatt eltüntetik. Ennek köszönhetően nem kell kapálni meg ásni. Ha fiatalon kihúzkodom a gazt, azt is rádobálom.

 

Ami a kicsi palántákat illeti, én olyan 20 centis korukban le szoktam vágni az alsó leveleket, csak a felsőket hagyom, erre elkezdenek drasztikusan nőni felfelé (nincsenek determinált fajtáim). Az enyimeknél most tervezem - kb a tieid is akkorék lehetnek kép alapján.

A trágyaleves öntözéssel óvatosan, mert sok is lehet a növényeknek. Én csak mulcsozni szoktam a kertben levágot fűvel + ültetéskor kap a tő alá 5-10l (fél festékesvödör) komposztot. Tekintve, h így is nőnek mint a bolond és tele van a föld gilisztákkal bőven elég.

 

A paradicsom nem egy bonyolult növény, hetente 1-2 locsolás, kis komposzt, metszés, karó oszt terem:)

Előzmény: Törölt nick (7988)
cylinderes Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7993

Kedves Fórumozók!

 

Segítségeteket szeretném kérni.

Sanpol F1 paradicsom palántát keresek tud esetleg valaki hogy hol tudnék ezt a fajtát venni.

Bárhová elmegyünk érte!Nekünk az idáig próbáltak közül csak ez a fajta vált  be.

Sajnos ahonnan az elmúlt két évben vettük elfogyott :(

Köszönöm ha segítetek

Lunni Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7992

azt kell hogy mondjam ez a Moneymaker viseli a legjobban a hideget, a gyönyörű paradicsomjaim amiket kitettem poharastúl itt a fenti északon döglődnek, szerencsére bent a ládában még van csomó utánpótlás... egyedül az említett Moneymaker érzi jól magát, szóval aki szeretne korán kiültetni hidegtűrő paradicsomot annak ajánlanám :) megpróbálom majd a bentieket május végén még kitelepíteni... hátha...

 

éti csigát még nem láttam, szerintem nincs is ahogy vakond se, képtelenség átfúrni ezt a köves-sziklás talajt... a csigákat meg megeszi az a rengeteg állat ami itt van... egyedül a meztelencsigák nyüzsögnek de nehéz őket észrevenni mert barnák mint a föld és csak akkor érzem ha már ráléptem és csúszok... :/

CBNora Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7991

Én már most tennék alájuk annyit, hogy a levelük ne legyen betemetve. Jobb, ha zivartarban nem verődnek be sárral. Aztán ahogy nőnek, lehet még tenni alá.

Előzmény: TINTUS (7990)
TINTUS Creative Commons License 2013.05.14 0 0 7990

8-10 centinél kevesebb mulcs ne legyen, a kicsikkel még várhatsz  nőjjenek 10 centit.A biokérdésed nem értem.

Előzmény: Törölt nick (7988)
phrone Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7989

Köszi.

Még nem sikerült megfejteni, mi lehet ez. Csak halódik szegény, még nem volt

szívem kidobni, hátha hirtelen csoda történik.

Előzmény: Lunni (7957)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7988

Hali!

 Lenne pár kérdésem a mulcsozással kapcsolatban. Az előbb voltam egyet kaszálni, mint a teherhordó szamár, úgy hoztam haza a csomó fűkaszálékot.

Most egy jó darabig lesz, meg kiszárad, és szénásabb állaga lesz. Valamennyit rátettem az előző rétegre, az már totálisan szénaállagú lett. Nem akartam túlzottan megpakolni, mert megrohadthat. Így pedig pont jó:

  

 

Így néz ki most. Az eső csepereg így is, most jobban egybeáll majd az egész, azért néha kézzel megszellőztetem.

Nem mindegyik alatt van mulcs, némelyiket túl kicsinek ítélem, hogy rakjak alájuk. De készítettem róluk is fotót.

Mit szóltok érdemes alájuk rakni, kb hány cm-ben?

Íme

 

 

 

Ez első sor képeiben a mulcs körülbelül 10 cm vastag. Folyamatosan rakom rá, de most hogy az eső is esik, így úgy gondolom egyenlőre elég, addig hadd száradjon ki a többi. Kb 6× ennyi kaszálék díszeleg hátul a tető alatt: 

 

Annyi lenne még a kérdésem, hogy ha esetleg majd fel akarom használni a bio trágyát, akkor a mulcsra is ráönhetem, vagy érdemesebb a paradicsom tövéhez. Egy palántához kb hány litert, már mint higított formában?ű

 

Köszönöm!

 

pigee Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7987

Ajjajj, akkor mi hamarosan belefulladunk a paradicsomba....

 

Eleg furcsa, a palantak mintha bevarnak egymast, az egy hettel korabban kihajtottak ugyan akkorak, mint a kesobbiek. Mar kezdem gyujtogetni az edenyeket a szetulteteshez, mar csak azt nem tudom, helyet hol talalok nekik...

Előzmény: zsebi41 (7935)
CBNora Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7986

Nem. Csak ültetés előtt közvetlenül ásom fel úgy-ahogy, ha trágyázom. Addigra ki kellene már kelnie.

Előzmény: janijani (7984)
CBNora Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7985

Május közepe előtt nálunk nem szokott.

Előzmény: janijani (7983)
janijani Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7984

Nem lehet, hogy azért nem kel ki nálad, mert felásod és mélyre beforgatod a szétszóródott paradicsommagokat? A rotálás csak összekeveri a földet és jut a magokból mélyebbre is, sekélyebbre is, amelyik jó helyre kerül az ki tud kelni.

Előzmény: janijani (7983)
janijani Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7983

Ahogy rásüt a nap ki kellene annak kelni nálad is. Én ahogy rá tudtam menni a földre március 10 körül felkapáltam az előző évi paradicsom helyét és sárgarépát vetettem. A sárgarépa nem kelt ki, viszont rengeteg paradicsom mindenütt. Csak kiritkítottam és hagytam nőni őket.

Előzmény: CBNora (7982)
CBNora Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7982

Ilyenkor irigylek mindenkit, aki nem lakik olyan hideg helyen, mint mi. Én még a kertben egy magától kelt paradicsomot sem találtam. Most kezdenek a fal melletti cserepekben kelni az odapottyant bogyókból, éppen csak sziklevelesek. Azok sosem fogják lehagyni a már virágzó palántákat.

Előzmény: janijani (7981)
janijani Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7981

Tavaly az ilyen vadonkelt paradicsomok termettek és értek be nálam legelőször. Kb 2 héttel megelőzték a palántázottakat.

Előzmény: ottofon (7978)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7980

Szép napot mindek pari havernak!

 

Köszi beetee a választ, de nekem nem bio galationom van. Mind1, ahogy elnézem így utúlag a hozzáállásotok, hozzászólásotok, úgy veszem le, hogy rendkívül erős vegyszer. Ha a paradicsom meg már el van ültetve, akkor nem szabad használni.

 

Itt felénk most is csepereg az eső... szombat délután vettem piacon még 5 palántát. Sőt tegnap körömvirágot is ültettem melléjük. Elzacarja a haszontalan rovarokat, a hasznosakat pedig vonzza. Jó kis szomszédjai lettek a pariknak :)

Előzmény: beetee (7975)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7979

A koktélból speciel koktél lesz, a nagyobbakból bármi lehet, de nem hiszem, hogy ízre csalódnál bennük.

Előzmény: ottofon (7978)
ottofon Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7978

Minden évben tavasszal úgy nőnek ki a paradicsomok szanaszét a kertben mint a gyom. Alig győzöm kikapálni őket. Némelyik nagyobb és erősebb mint maga a palánta amit elültetek. Érdemes lehet meghagyni párat ha épp nincs útban? Vagy zsákbamacska mi lesz belőle?

Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7977

Ja, és magról kikelt párszáz koktélparim (tömött "sorokban"), hétvégén majd ritkítok...

Előzmény: Lactarius Curtis (7976)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.05.13 0 0 7976

Tegnap kötöztem a karóhoz a megindult pari palántákat (egy már virágzik is), pont jókor, mert estétől jott az "orkán", de reggeli szemle alapján minden rendben. A paprika palánták viszont kissé sárgásak, lehet várják a jobb időt. Ridomilt mikor érdemes permetezni?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!