Keresés

Részletes keresés

steelhaand Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8057

De, lehet, hogy túl apró. Hétvégén áttúrom a sakkirodalmat, hátha találok valami okosságot az optimális szemcseméretre vonatkozólag. Első blikkre soknak tűnt nekem is, de megnyugodtam, amikor a söripari technológiában Szabó Bandibáné 2,5 órát említ. Bár ott ipari méretek vannak.

Ettől függetlenül vállalható élményvilág volt. Azok az illatok...

 

 

Előzmény: DanielOrtega (8048)
krulis Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8056

Étolajos, Veled mi újság, régen szóltál hozzá... Remélem jössz!

BoBoYSA Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8055

Na jó én meg  beismerem, hogy elfelejtettem a jelszót hozzá.

Szóval inkább itt jelentkezem.

Tehát: 1 fő ott alvás nélkül, és kajával se számoljatok velem.

Előzmény: Tibeer (8054)
Tibeer Creative Commons License 2011.09.02 0 0 8054

Biztosan én vagyok a béne, de nekem akármit csinálok mindig azt írja ki, hogy a hozzászólás mező nincs kitöltve. A Google-os egyszerűbb volt.

Előzmény: WriE01 (8050)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8053

Ez akkor két fő gulyáslevest jelent.:)

Előzmény: per/sanchez (8052)
per/sanchez Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8052

Remélem ott leszünk, és a feleségem vállaja a sofőrséget visszafelé-sajnos aznap du, estefelé indulunk vissza.

Előzmény: DanielOrtega (8049)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8051

3 vagy 4 fő

Előzmény: DanielOrtega (8049)
WriE01 Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8050

Jó lenne, ha a http://www.sorfozes.info/ -n mindenki megadná hányad magával jön. Gyerünk szavazzatok :)

Előzmény: DanielOrtega (8049)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8049

Tényleg akkor hányan is vagyunk a találkozóra? Már csak a kaja miatt is. Meg kíváncsíságból is :) A keménymag jön azt tudom :)

DanielOrtega Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8048

Én anno mosógép szivattyút használtam, az biztos bírja a 90 °C-ot is. Nekem az örvénykádnak az alja egy KEG teteje. :) Két csap van rajta egy a KEG eredeti kivezetése a másikat a szélére hegesztettem. Pelenkán való átvezetéssel minimálisra tudom csökkenteni a komlós-fehérjés trutyiban maradó sörlé veszteséget, tényleg csak az marad benne ami a trutyiban van, az már amúgyis szűrhetetlen. A leszívós technikával kb 2l színlevem maradt a trutymóban. (széles a fazék) 

 

Szerintem sem lesz keserű a söröd, palackozás után kb 2 hónappal már azt mondod, hogy lehetne keserűbb is.

 

A 40 perc nekem soknak tűnik a máslásnál, főleg ekkora mennyiségnél. Nem darálod túl apróra?

Előzmény: steelhaand (8040)
steelhaand Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8047

Kösz skacok! Ki nem öntöm, az tutti. Végig viszem, mert egyszerűen kíváncsi vagyok rá, hogy milyen lesz és amúgy az egész folyamatra is. Reggel megkóstoltam egy kis maradékot (ami a mérőhengerben maradt azzal a célzattal, hogy reggel is megkóstoljam) és már azért nem volt olyan durva, csupán csak felére húzódtak vissza a golyóim…

Amikor a receptet raktam össze még, akkor csak 47-re jött ki az IBU. Na igen, kissé változott.

WriE01, megfogjátok, ígérem. Hagyok 1-2 palackkal valamikori következő talira.

Szénsavasításkor palackonként 1g szőlőcukor vagy literenként? Átlagos értéket tekintve.

krulis, örülök, hogy meghoztam a kedved. Lányok között is mindig megpróbálkozok élvezetesen a dugásról beszélni, de ha meg is jön a kedvük, akkor sem én vagyok a célpont ;))))))))))

HPGE, jól hangzik. Akkor van remény ;)

WriE01 Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8046

Igen, 87-et számoltál :))) Egy ilyet szívesen megkóstolnék én is :)

Előzmény: krulis (8044)
per/sanchez Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8045
Jo lesz az. Ha esetleg megsem jonne be, (kizart) vagyunk nehanyan akik szivesen atvesszuk:)))))

Szerintem csak az lesz a legnagyobb problemad vele, hogy keves.:)
Előzmény: steelhaand (8040)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8044

Ráadásul a Tierdre jóval nagyobb IBU-t számoltunk ki, ha jól emlékszem.:)

Előzmény: HPGE (8042)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8043

Gratulálok az első sörhöz, élmény volt olvasni a beszámolót!:) Meg is jött tőle a főzhetnékem, úgyhogy hétvégén biztos rottyantok valamit.

 

Kesernye: bepötyögtem ezt a 6 gramm keserűkomlót gyorsan a qbrew-ba 3.5 literhez. 31 IBU-t adott keserűségnek, ami annyira nem brutális, de jól érezhető.  A keserű sörlé nem egy finom ital, főleg ha ilyen komlós sörökről van szó, ha leerjed majd ízleni fog! Ha csak nem erőspaprikát daráltál előtte a mákdarálóban és attól lett "csípősen keserű".:)

Előzmény: steelhaand (8040)
HPGE Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8042

Szerintem iható lesz az pár hónap múlva! A legelső főzetembe Taurus keserű komlót használtam (ráadásul jó 90percig főztem), ami azt hiszem háromszor "erősebb" az átlagosnál. Na én is ki akartam önteni, mikor hűtés után megkóstoltam!!! De a srácok itt a fórumon megnyugtattak, hogy várjak még a kiöntéssel.

Palackozás után 2-3 héttel nem győztem dugdosni a haverok elől... (Most meg kincsként őrizgetem a maradék néhány palackot)

Üdv!

Előzmény: steelhaand (8040)
per/sanchez Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8041
Feldobnal engem is a levlistre?
Personalsanchez@gmail.com
Koszi
Előzmény: WriE01 (8037)
steelhaand Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8040

Örvénykádnál a tangenciális bevezetést közönséges akvárium szivattyúval (~3000HUF) meg lehet oldani. Szinte bármelyik noname jószág bír 80 fokot. Tapasztalat más ügyből kifolyólag.

A fenék kiképzése, az átmérőviszonyok sokkal fontosabbak az ülepedés végett.

Bár, ahogy BoBoYSA is írja a komlóval kapcsolatban, a tegnapi főzésem tapasztalata az volt, hogy ami komló kikolbászolt a harisnyából, az a hűtés végére - úgy, hogy közben mozgattam az edényt a hidegvízben, 5 perc múlva - frankón leülepedett az aljára. Ráadásul az egész komlózott cefrét gézen szűrtem át és alig maradt komló vagy bármilyen förmedvény a gézen, azaz igen hatékonyan működhet az ülepítés. Emiatt még megdőlni látszik a klasszikus vegyipari géptanos elképzelés az örvénykádas szűrést illetőleg, azaz a fenék alakjának és átmérőviszonyainak fontossága a sörfőzés végső fázisában címmel. Lehet, hogy bármilyen prosztó kúpos kiképzés is tökéletes tud lenni.

 

Amilázt sok minden befolyásol, pH, oldat redoxpotenciálja, oxigén telítettsége, oldat összetétele és a sűrűn elmondott fohászok tartalma is ;))) Allah szakállára ;)

 

Azért ez a hőfok mizéria nem annyira komoly. Persze a fazékhő, keverés ellenére sok ponton más és más. No de az amiláz sem pont 78 fokon döglik meg. Az enzimaktivitásnak jól feltérképezhető görbéi vannak ami kiba.. sok mindentől függ. Itt egy pár görbe, idő, oldott fémionok, hő, egyéb enzim koncentráció, stb. Néhány példa félpercnyi guglizással:

(Vazz, bentről nem tudom feltölteni őket, akkor este felcsapatom, ha valakit érdekel)

Tehát a 78 fok amolyan ökölszabály, ami nagyon sok mindentől függ.

 

No akkor a tegnap esti főzésről. Mit mondjak. Nem a főzések napja volt a tegnapi számomra. Először is sütöttem egy malátás kenyeret, amibe festő malátát is tettem. Ez még nem lenne gond, de sokat. ÉS még ez sem lenne gond, csupán fekete lett a kenyér, ellenben az íze karakteres. Nem kicsit. Nem rossz, de nem nutella alá való, sokkal inkább sült húsokhoz ajánlanám sörkorcsolya és sör helyett ;))))(hiszen úgy is összekeverednek a börzacsiban). Amolyan könnyed villásreggelihez egy laza tükörtojással burkolt füstölt, főtt csülökhöz némi ecetes reszelt tormával… °˘}

 

A serről. Hát kurvára szétkomlóztam. Nem tudom mit keféltem el, illetve azt hiszem de, de a komlózás utáni hűtött lé végzetesen keserű volt, amolyan mélytorkos svédcsepp és unicum sűrítmény keverékére hajazott. Nyugtassatok meg, hogy ez erjedés során letisztul és nem lesz ilyen csípősen keserű. (Sejtem, hogy nem fogtok ;(

Na de, üröm az örömben (merthogy a fehérüröm kandiscukor édességű a serhez képest), hogy legalább lesz egy adag gyomorkeserűm a fent említett csülök utáni gyomorégésre. ;) És tutti, hogy 10 év múlva is iható lesz! ;)))) Nincs mi megéljen benne ;)) A Hopvill oldalra beírt recept komlómennyiségei és alfasav tartalma alapján 2/3 édesség felé volt az IBU, tehát édesebb sert szerettem volna. Elszámoltam a mennyiségét.

 

A főzés közben terjengő illatok…áhhhh, mennyei volt. Totál addiktá teszi az embert.

Vienna Malt 35%

Pale-Ale 16%

Bohemian Pilsner 16%

Caramunich 60 13%

Crystal 10%

Choccolate malt 6%

Festő 3%

Hogy miért ilyen bonyolult? Mert én az vagyok.

Össz szárazanyag 0,77kg, Főzővíz 2,3 l, máslóvíz 3 l. Össz: 5,3 l. Víz: lágy forrásvíz és pesti pihentetett csapvíz 70-30%. Tudom, barnánál nem számít annyira, de ezt a forrásvizet szeretem és amiből főzöl az átjön, és különben sem szeretem az egyszerű dolgokat ;)))

 

Beáztatás 30°C 20’, aztán a többi lépcső:

53 °C 30’

63 °C 45’ 5.0 pH

71 °C 30’ 5,5 pH

78 °C 15’ itt már lusta voltam pH-t mérni.

 

Szűrés. Na itt szívtam egy keveset. De aztán végül jól ment minden. A lényeg végül is az, hogy pár dologra rájöttem és legközelebb a cuccot ezekre kell fejlesztem ;)

Máslás utolsó lecsurgó vizének sűrűsége 1008 volt. A 3 liternyi máslóvíz kb. 40 perc alatt csorgott át. Máslóvíz 80 °C, de a moslék maghője 66 °C

 

Ekkor következett a baltázás, akarom mondani komlózás. Még a frissen szűrt alapcefrét kissé kihűlve tettem fel főni, amikor a komló belekerült. Magnum pellett 3g, Keserű pellett 3g, asszem itt kúrtam el a recit, mert eredetileg 6,5 liter lett volna a kezdő lé mennyisége. NA most, maga a beáztatás vagy 1 liternyi vesztességet okozott, hiába nyomkodtam ki a moslékot máslás után az K7 szentség, hogy maradt benne rendesen víz. (Ritka sz@r volt forró moslékot markolászni), aztán a receptbe eleve csökkentettem az induló víz mennyiségét (4 litert végcefrét szerettem volna), a malátákat át is számoltam, de a komlót sajnos 6,5 literre hagytam, nem redukáltam ;((

6,5 l vs 5,3 l. Aromázás: 10 perccel a főzés vége előtt 2g Hersbrucker, 5 perccel meg 3g Styrian goldings. Asszem ez kissé erős lett így, most már vilin látom.

 

Apropó, azt a mélytorkos keserű, összehúzó kissé csípős íz világot a keserűkomlózás vagy az aromakomlózás okozza?

 

Végkihozatal 3,5 liter 1063 OG lötyi lett. Élesztő 2g S33. Jelenleg 27 °C-on rotyog.

 

Azért kicsi a térfogat, mert csináltam egy kísérleti 4-5 liter végkihozatalú eszközparkot, kísérletezni (ehhez volt itthon cucc első körbe). Terveim szerint 10-12 liter végkihozatalra szeretnék beállni, de a kísérleti rendszer maradna, hogy ne túl sok cucc mennyen kárba (inkább pocsékba), amikor lecsos-joghurtos sört fogok készíteni. Következő lépés a 13L lábos hőszigetelése, a villanyrezső beállítása és a fűtés/idő szabályzó megépítése, valamint a keverő összeállítás lesz. A vezérlő elvben már kész van, a progi is hozzá, csak meg kell építeni és tesztelni, ezt 2 hét múlva tervezem. A szűrésen még dolgozgatok, van pár ötletem. Majd úgy is kérdezek eleget erről, úgy érzem most. Jelenleg az őrlést (roppantást) egy régi magyar (sokan ismeritek, fehér és 60-as években készült), nagymamámat is kiszolgáló kávédarálóban végzem több lépésben. Erről később, most már lusta vagyok írni. A lényege, hogy szitasorral (ezen is javítani kell) szeparálom a héjat (szűrőanyag) a maradék meg megy vissza darálóba, hogy 0,1-1 mm szemcséjű cucc legyen belőle. Jelenleg már összevagdostam a cuccot egy nedvesőrlőhöz. Ami alapból salgópolc elemekből és menetesszárból (mint őrlőhenger) állna. Hajtás fúrógép rulez. Remélem mielébb működésre tudom bírni. Köv,. főzés valszeg a szabályzott rendszerben lesz, de ha nem bírom ki addig, akkor kénytelen leszek megint egy éjszakát beáldozni ;)))

 

Na hát röviden ennyi a történet. Ha esetleg valakinek lenne egy bevált ír veres ser receptje legyen szíves dobjon meg vele. Azok a típusok érdekelnek még nagyon.

 

Üdv és bocs a szófosásért.

BoBoYSA Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8039

Egyetértek :-)).

Előzmény: krulis (8035)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8038

Ja és itt 77 fokot ír.  Azért ebben a serfőzésben van "holtjáték"  +- pár fok miatt olyan nagyon nagy különbségek nem lesznek, mi erről a véleményetek? Szóval nincs az, hogy 78 fokon még jó, 80 fokon pedig ihatatlan keserű valamit kapunk.

Előzmény: krulis (8035)
WriE01 Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8037

Szintén támogatom.

A tisztségekre meg első körben kellenének önkéntes jelentkezők. De azt inkább a levlistán szerintem.

Előzmény: krulis (8032)
WriE01 Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8036

Kwak clone-t szeretnék csinálni. Krulis fel is ajánlott az otthoni készletéből, így hétvégén meg is tudom csinálni.

Előzmény: per/sanchez (8029)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8035

Na itt a szakértő válasza:

 

http://www.byo.com/stories/wizard/article/section/121-mr-wizard/148-arent-tannins-a-problem-when-you-boil-part-of-your-mash-during-a-decoction

 

A válasz az,  hogy amikor a dekokciós eljárás során különveszünk egy adagot forralni, annak nagy a cukortartalma és ugye van benne még keményítő is, míg a máslás végén amikor csökken a cukortartam és nő a pH, könnyebben kioldódik a tannin magas hőfokon. Aztán azt írja, hogy feltette ezt a kérdést egyszer egy nyugdíjba vonult német serfőző mesternek. Ő azt a választ adta, hogy a kioldódott tannin nem olyan nagy gond mint azt egyesek beállítják, a tradicionális dekokciós eljárással készült sörök természetes és szükséges velejárója. 

 

 

 

 

Előzmény: krulis (8033)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8034

Jó a  melanoidin is helyettesíteni, de az kicsit másabb, az inkább a belga aromatic malátának felel meg. Turbo-müncheninek hívják, mert a müncheni malátához hasonló ízt eredményez de ebből kevesebb is elég.  A special b sokkal sötétebb az aromaticnál, van mindkettőből most otthon, onnan tudom.

Előzmény: per/sanchez (8029)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8033

vagy ezek szerint már sok... nem olvastam mit írtak később a többiek, 80-ra emlékeztem.  BoBoYSA-nak igaza van, nagyon nehéz fokra pontosan beállítani a hőt. Az tényleg érdekes felvetés, hogy a dekokciós módszernél miért nem gond a forralás... Lehet, hogy másláskor a nagyobb probléma a 78 fok feletti lé, amikor már nincs annyi cukor a magok között?

Előzmény: krulis (8031)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8032

támogatom

Előzmény: olasz66 (8026)
krulis Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8031

Úgy tudom pont a 80 fok a határ, az még jó.

Előzmény: olasz66 (8023)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8030

Persze, igazat mondanak, hogyha egyszer tönkre ment az enzim (denaturálódotta fehérje) akkor annak annyi (halászléből nem lehet akváriumot csinálni).

De az alfa amiláz azért elég sokat kibír. Befolyásolja még a sörlé koncentrációja is.

Másrészt gondold meg, hogy milyen pontosan tudod beállítani a 78 C-t.

Próbáld meg a hőmérődet bekalibrálni olvadó jégben, meg forrásban lévő vízben.

Meglátod, egy fok hiba föl-le, már csak a hőmérő miatt is becsúszhat. Aztán a fazékon belül  is érdekes hőeloszlás lehet .

Egy szó mint száz, az alfa amiláz egy része tovább dolgozhat a szűrés után is.

 

tannin: mi van a dekokciós eljárással készült sörökkel?

Előzmény: krulis (8018)
per/sanchez Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8029
Ugy remlik Olasznal kaphato melanoidin malata uaz, vagy legalabbis jo helyettesito lehet, de nem vagyok teljesen biztos benne.
mit fozol?:)
Előzmény: WriE01 (8022)
BoBoYSA Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8028

Örvénykádat, még kb 50 l mennyiségnél is meg lehet úgy csinálni, hogy igen-igen erőből megkevered egy nagy főzőkanállal, hogy körbe forogjon (ahogy mondod, mint tea a kancsóban). A végén padig kb húsz perc múlva tömlóvel leszívod a levet, a közepén meg kúp formájában ott marad a forró seprő.

Persze jobb a spéci fenekű, és leengedő csapos (meg tangenciális befecskendezésű :-) de anélkül is ez a legjobb megoldás a komlózás után. Ha rendes volt a komlóforralás, akkor leül minden trutyival együtt a komló. Nem is kell zsák. A komlózsákot amennyire tudom, a hideg komlózáshoz találták ki.

Előzmény: DanielOrtega (8019)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!