Keresés

Részletes keresés

hörpölin Creative Commons License 2016.05.30 -1 1 57281

"Boszorkányokat nem láttál? Állítólag ez a találkozó helyük."

Csak mikor hazaértem... :-)))

Előzmény: hadidoki (57274)
V43 1279 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57280

Köszi! Így már kezd alakulni a dolog :)

Előzmény: osm (57279)
osm Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57279

Akkor tervezni kell,például Tarján-Istenmezeje:  
http://turistautak.openstreetmap.hu/mentettutv.php?utv=1464553400

Előzmény: V43 1279 (57277)
V43 1279 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57278

Szép bizony! Elég sokat jártam Lillafüreden és környékén is, a legtöbbet gyerekkoromban. Egészen Dédesig sokat jártam a környéken, Upponyban Okt kapcsán, Sátán és Ózdon vonattal (utóbbin kocsival is) voltam de Ózd-Tarján között még sosem jártam (talán egyszer autóztunk Pétervására fele, de az is régen volt), szóval az a rész nekem tök ismeretlen lesz.

Előzmény: Törölt nick (57276)
V43 1279 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57277

Köszi, az útvonal megvan :)

Km és szintadatokat keresnék a szakaszolás végett. Első körben Tarján-Istenmezeje-Ózd-Uppony/Dédes-Szentlélek/Ómassa-Miskolc alvási és megszakítási pontokra gondoltam, a konkrét adatok ismerete nélkül.

Előzmény: osm (57275)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.29 -1 0 57276

Most csak a legeslegelejébe kukkantottam bele az útvonalnak, mondhatnám amit "mindenhülyeautósturistaismer", de lenyűgözött amit láttam, és az is amit nem, csak sejtettem, ami még gyalogosként várhat majd rám ha esetleg megcsinálom.

Hozzáfűzöm már nagyon régen jártam errefelé, de most nagyon tetszett Diósgyőr és Lillafüred. Annyit megtettem hogy a vár pénztárában kértem egy bélyegzést a füzetbe, hogy azzal már ne kelljen majd vesződnöm hogy keresgéljek egy céget amelyik ad. (amiről llakli is írt)

A kisvasutas fotókat ide nem teszem be, azokat amott láthattad.

 

 rajt! 

Valami csodaszép lett a Diósgyőri vár, tele interaktív tájékoztató eszközökkel, autentikus belterekkel, belülről is körbejárható szobáról szobára haladva. 

  itt halad el a kék kereszt jelzés, amely a Bükkben a sok kék jelzés miatt a Kohász Út jelzése lett Upponyig. A második vízeséses fotón ott figyelek, abból jól látszanak a méretek... no nem az enyémek, hanem a vízesésé...

A Hámori-tó mellett megy a Kohász Ómassa felé, már esteledett, de az asszony alig bírt visszatartani, forrt a vérem! :-)) 

Nagyon szép környék, na!

Előzmény: V43 1279 (57273)
osm Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57275
Előzmény: V43 1279 (57273)
hadidoki Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57274

"...a sorompón átkelve belevágtam egy 10 km-es, tökegyenes aszfaltmenetbe."

Én ezt a szakaszt az eggyel délebbre futó földúton jártam végig, és így kihagytam az unalmas aszfaltos szakaszt. Így útba esett a Högyöshalmi kápolnánál álló emlékhely (N46 31.656 E20 14.772),

 

majd később a Téglás Tanyai Gazdakör emlékére, a hajdani székház helyén állított emlékoszlop (N46 31.750 E20 16.229).

Egy biztos: különleges hangulatú ez a szakasz, aszfalton, földúton egyaránt.

 

"Kilátás a Ludas-halom tetejéről, a kőkereszttől"

Boszorkányokat nem láttál? Állítólag ez a találkozó helyük.

 

Előzmény: hörpölin (57266)
V43 1279 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57273

Köszi, meg fogom nézni :)

Nekem a túrabázis.hu-ról van igazolófüzetem, de abban aztán sok infó nincsen, csak általánosságok meg 20 hely a pecséteknek. Az egész 2 db a4-es oldal.

Előzmény: Törölt nick (57271)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57272

Neeeem! :-)

Előzmény: donjuan1984 (57270)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57271

Ha kinyomtatod az igazolófüzetet akkor benne lesz. :-)

 

Ebben meg most is benne van, az igazolófüzet nyomtatható verziójában:

Kohászok útja | Ózdi Természetjárók Köre

Előzmény: V43 1279 (57269)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57270

Ez nem Kemence véletlenül? :)

Előzmény: Törölt nick (57268)
V43 1279 Creative Commons License 2016.05.29 -1 0 57269

Kohász kékről léteznek km és szintadatok? Ha igen, akkor hol/kinél?

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57268

A "hol jártunk a mai napon (átutazóban)" című kérdés megfejtésének első számú favoritja jzp 2107 :-)

 

 

Előzmény: jzp2107 (56532)
olahtamas Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57267

Veszélyt jelző felkiáltójel.

pl. ott lehet használni, ahol a kerékpáros és a gyalogos utak keresztezik egymást, és a kerékpárosok feltehetőleg nagyobb sebességgel érkeznek.

Mi javasoltuk, hogy legyen háromszög az alapja, mint a veszélyt jelző tábláké általában, de egyelőre így található a legtöbb helyen, hogy könnyen összetéveszthető egy turistajelzéssel.

 

Előzmény: Zolcsi67 (57264)
hörpölin Creative Commons License 2016.05.29 -2 1 57266

Ezelőtt egy héttel csütörtöktől vasárnapig sétáltam egyet az Alföldi Kéktúra útvonalán, jó szokásom szerint ott folytatva, ahol az előző nézelődésemet befejeztem: Mindszenten, a vasútállomásnál.

 

Alföldi Kéktúra
Mindszent vasútállomás – Nagymágocs előtti erdőfolt
2016. május 19.

 

Mivel szerettem volna minél korábban belevágni az első napi túraszakaszba, most is egy viszonylag korai vonatot választottam: az 5:53-kor a Nyugatiból induló Kárász IC-re vettem jegyet, aztán Kiskunfélegyházán leszállva róla egy Studenkával zötykölődve értem 8:43-ra Mindszentre. A zötykölődés nem igaz a Szentes-Mindszent szakaszra, mert ott a hegesztett vágányokon csak úgy suhant a mindössze kétkocsis szerelvény! A menetrend szerinti percre pontos érkezés után gyorsan pecsételtem a pénztárablak mellett felszerelt kéktúra bélyegzővel (kétszer is, mert legutóbb, amikor innen indultam haza, valahogy kimaradt a stemplizés…), aztán útnak is indultam, mert erre a napra is teljes túratávval számoltam, vagyis valahová Ótompahát és Nagymágocs közé tervezve a sátorozást.

 

Egy lángos azonban még belefért az időbe, ezt az AK útvonalára rátérve a sarkon álló kis büfé teraszán fogyasztottam el, a szomszédos boltból hozva a sert, mert csak alkoholmentes italaik voltak. Két fiatal cigány nő nézegette a hátizsákom és érdeklődött, mi van benne (kissé szokatlan lehetett a számukra a 88 lityis Adventurerem, a hevederekkel rákötött polifoammal és sátorral), azt hittem, lerázom őket azzal, hogy semmi érdekes, csak kaja, víz meg ruha, de akkor jött a következő kérdés: hová megyek vele? A választ hallva nem fért a fejükbe, hogy miért gyalog akarok eljutni Mindszentről Mezőtúrra, hiszen oda el lehet utazni busszal is, meg vonattal is! A büfés hölggyel közösen próbáltuk megmagyarázni, hogy túrázni indulok, de nem értették. Így utólag belegondolva tényleg, sokkal egyszerűbb lenne tömegközlekedéssel megtenni az utat egy-két óra alatt, mind gyalogolni négy napot! Lehet, hogy Mezőtúrról már így folytatom az utat, csak ide írok majd olyan szöveget, mintha végiggyalogoltam volna a távot. Ez lenne a Képzelt Riport Egy Magyar Kéktúrabejárásról, Kiss István szerzői álnév alatt!

 

Elindulva még pár képet készítettem az öreg temető kőkeresztjeiről, aztán a sorompón átkelve belevágtam egy 10 km-es, tökegyenes aszfaltmenetbe. Keskeny, néha még annál is keskenyebb, kopottas aszfaltburkolata volt az útnak, gyorsan magam mögött hagytam rajta Mindszentet, ezután errefelé is tanyák végtelen sora húzódott a környező földeken, egy-két füves oldalú kunhalommal megspékelve. A kora reggeli, kissé borongós idő itt kezdett múlni, a lassan feloszló rétegfelhőzet mögül egyre sűrűbben bújt elő a nap.

 

 

Lángossütő Mindszenten

Az öreg temető kőkeresztjei

Végtelen menet a keskeny aszfaltúton

A Sebők-halom az aszfaltútról nézve

 

Nagyjából az út közepénél megpihenve, aztán elballagva a már hosszú ideje zárva lévő és most eladó Pali bácsi kocsmája mellett délre értem el a forgalmas 45-ös utat, itt tűnt fel az útelágazástól balra a Ludas-halom, tetején egy fehér kőkereszttel, szemben a főút túlsó oldalán pedig a már évekkel ezelőtt leégett és azóta sem felújított Edit büfé épületének kormos falai szomorkodnak. Méregettem a keskeny aszfaltcsíkról a mezőkön keresztül a kunhalomig vezető utat, aztán láttam, hogy sokkal közelebb van a halom a főúthoz, mint ide, ezért aztán onnan próbálkoztam meg a „csúcstámadással”. Arról az oldalról tényleg indult is egy kitaposott nyom a tető felé, a meredekebb részeken még hevenyészett fakorlátot is találtam a gyenge ösvény mellett. A kereszttől szépen belátható a környék, készítettem is egy panorámafelvételt. Pár percet még pihentem a csúcson, megettem egy csúcs-csokit is (tapasztalat, hogy az Alföldi Kéktúrán meg kell becsülni minden kicsi dombot, még egy kunhalmot is), aztán újra a hátamra kapva a motyót folytattam az utat.

 

 

A 10 km-es út vége felé kisütött a nap is

Kilátás a Ludas-halom tetejéről, a kőkereszttől

 

Vagy kilométernyit ballagtam a 45-ös út padkáján, a kamionok úgy rohantak el mellettem 90-100-as tempóban, hogy szinte elsodortak a menetszelükkel. Aztán a főútról jobbra, egy mezei földútra térve végre magam mögött hagytam a vasútállomástól eddig a pontig tartó aszfaltot, és már láttam a távolban magam előtt az Ördöngös nevű nagyobb tanyaközpont épületeit, amikor egy erdőfolt sarkára érve nem egyenesen mentem tovább a település felé, hanem észak felől megkerültem a szögletes pagonyt. Átvágva a házak között megcsodáltam a haranglábat, aztán az úton sétáló szelíd őzikéket fényképezve és egy mezőgazdasági telephely bekerített udvarának sarkát megkerülve ismét kiértem a mezőkre. A Kéktói-erdő és egy pangó vizű csatorna között haladt a kicsit kátyús mezei földút, traktor pótkocsira szerelt szivattyúegységgel emelték ki a vizet a békalencsés árokból, hogy ellássa a mezőkön lassan araszoló kilométeres, kerekeken guruló öntözőegységet.

 

 

Földúton a mezők között

Harangláb Ördöngösön

Szelíd őzikék 1.

Szelíd őzikék 2.

 

A szögletes erdőfoltot megkerülve jutottam ki a Tompahátra vezető keskeny, kopott aszfaltútra és arra rátérve félórás menettel be is értem a faluba. Bal oldalon, egy kis füves terület mögött tűnt fel a vegyesbolt, pecsételtem az ablakába szerelt kéktúra bélyegzővel, betérve feltöltöttem a vízkészletemet, aztán egy sört is vettem, amivel kiültem a bolttal egy épületben lévő, de hétköznap zárva lévő kocsma előtti egyik pihenőpadhoz és ráérősen megebédeltem. Tompahátról továbbindulva egy, a mezők között nyílegyenesen átvezető, vagy három kilométeres poros földúton értem el Ótompahát szélét.

 

Ennek a településnek csupán egyetlen utcája van, de az vagy két kilométer hosszú! Végigporoszkálva az aszfaltos utcán az egyik porta mögül egy női hang szólt ki: "Csak nem a kék úton jár?" Ilyenkor persze nem lehet válasz nélkül továbbmenni, az idős hölgy pedig örülhetett, mert bennem jó társaságra lelt, vagyis szívesen végighallgattam az élettörténetét. Különösebben nem is siettem, hiszen nagy terveim nem voltak már erre a napra, sátorveréshez meg még korai volt az idő, így aztán a hátizsákot levéve a hátamról elidőztem itt egy sort, végén pedig csak úgy indulhattam tovább, hogy megesküdtem arra, hogy sem ételben, sem italban nem szenvedek szükséget!

 

 

Tompahát, pecsételőhely

Búza- és repceföldek között Ótompahát felé

 

A Nagymágocsra tartó aszfaltútnál rátértem a mellette vezető kerékpárútra, itt már elkezdtem a fejem jobbra-balra forgatni, mert jó lett volna találni egy jó sátrazó helyet! Az úttól balra egy zárt erdő húzódott, jobbra pedig, a kerékpárúton és egy erdősávon túl mezők és tanyák sorjáztak. Egy elhagyatott gáztelep mellett is körülnéztem, itt lett volna jó hely, egy füves rét, az úttól a fasor alaposan elszeparálta, de innen elűzött a gázszag. Aztán az erdő keleti sarkát elérve a kék jelzések otthagyták a kerékpárutat, és befordultak balra az erdősarkon egy keskeny aszfaltútra, ami a közeli mezőgazdasági telephelyre vezetett. Itt találtam meg végül a sátorhelyet: tisztaaljú, avarral borított talajú tölgyes mellett vitt el az utam, le is tértem itt keréknyomokra, aztán azokról be a fák közé. Hamar megtaláltam az optimális helyet, és a csak a sátrat felverve jöttem rá, hogy alig ötvenlépésnyire vagyok az úttól, de onnan persze nem lehetett belátni ide, csak az úton elsuhanó autók hangját lehetett hallani.

 

Gyerek volt még az idő, szép komótosan megvacsoráztam, aztán mivel láttam, hogy van térerő ragyásig, neteztem a mobilomon egy sort. A térképek alapján megterveztem a következő napi utam, aztán zenehallgatással fejeztem be a napot. Sötétedés után a forgalom zaja is alábbhagyott az úton, kilenc felé tettem el magam másnapra. Egy pillanatra még bekapcsolva a GPS-t láttam a kijelzőjén, hogy az első nap 27,6 km-t haladtam, összesen 117 m szinttel.

 

Az útvonal trackje a kisebb-nagyobb kitérőkkel:

- track -

Zolcsi67 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57265

Ebben a remake-témában Peták István Szent István vándorlása a telitalálat.

Előzmény: Törölt nick (57116)
Zolcsi67 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57264

Bocsánat, hogy régebbi hozzászólásokra reagálok, most jutottam csak el idáig. Láttam lejjebb egy "jelzésgyűjteményt", ezzel most hétvégén találkoztam Budakeszi környékén (piros felkiáltójel). Mit is jelent valójában, meg tudja valaki mondani?

Köszönöm szépen

 

Zolcsi67 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 57263

A Taksony vezér híd déli járdája, és a benőtt "seggencsúszó" csapás helyett a macskalépcső nem játszott? Én végül azon mentem le, biztonságosabbnak ítélve.

 

 

http://erdonmezon.blogspot.hu/2015/01/irul-pirul-5-sivatagi-show.html

Előzmény: Kékdroid (56987)
Bikk Pubi Creative Commons License 2016.05.28 0 0 57262

Rengetegen jöttek fel, családok, párok, magányos cangás. Volt egy teljesítménytúra is, de attól függetlenül is sokan láttak ki.

Előzmény: Bikk Pubi (57258)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.28 -1 1 57261

Egyébként különösebb baja szerintem nem volt a kilátónak, vasszerkezetes, rozsdamentes csavarokkal, örök élet+1 nap. A tartószerkezeten olyan sok mindent nem hiszem hogy kellett csinálni.

Sok régebbi fakilátó sokkal veszélyesebb szerintem, pl legutoljára mikor a Kőris-hegyen voltam az elég gáz volt.

 

A járószinteken lévő deszkák közül 2014 augusztusában én egyetlen egy deszkát láttam letörve, és annyi. A katasztrófavédelmis zsenik akarták elveszejteni, de erről már garass írt is bővebben nem is olyan régen:

 

viewArticle

 

A Vodafone pedig szerintem felismerte a dolog pozitív hozadékát és megtette amit jónak látott, mindenesetre le a kalappal előttük, mert az ő tornyuk akkor is a kilátó tetején marad ha az nem látogatható, ergo nem volt kötelező.

 

 

2104 augusztus 

egyetlen deszka letörve, egyébként kifogástalan

Előzmény: Törölt nick (57260)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.27 0 1 57260

Nem a vodafone a tulajdonosa.

 

De végre egy jó hír a kilátóról, remélem végleg megmenekül.

Ha valaki errefelé kékezik annak szinte vétek kihagynia!

 Már-már közhelyes: tiszta időben a Mátrától a Tátráig+ Bükk-fennsík+Óbükk...

Előzmény: donjuan1984 (57259)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.05.27 -1 0 57259

Pedig hogy szidták anno a tulajdonosát hogy hagyja elenyészni :) 

Úgy látszik a Vodafone kedveli a Bükköt :))

Előzmény: Törölt nick (57257)
Bikk Pubi Creative Commons License 2016.05.27 0 0 57258

Akkor ezt holnap megnézem!

Előzmény: Törölt nick (57257)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.27 0 2 57257
donjuan1984 Creative Commons License 2016.05.27 0 0 57256
csg65 Creative Commons License 2016.05.27 0 0 57255

Ja, én voltam, mikor a régi (tegnapi) képeket kivettem és megengedtem a választást már az új nyertesnek. Várhattam volna pár napot.

Bocs.

Előzmény: annyi baj legyen (57249)
HEV Creative Commons License 2016.05.27 0 1 57254

A DDP vándorlás részletei, jelentkezési lappal.

http://deldunantulipiros.hu/index.php

Pulmy Creative Commons License 2016.05.27 -2 0 57253

Na kép csak lemaradt :D

 

 

Előzmény: Pulmy (57252)
Pulmy Creative Commons License 2016.05.27 -2 0 57252

Egy kihalófélben lévő szakma,egyik utolsó mohikánja :

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!