Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8240
Akinek nincsenek elvei azt úgy hívjuk, hogy elvtelen. Az ilyen embereket lehet megvenni kilóra :( Az elvek adják az ember gerincét.
A borkészítésnek az a szépsége, hogy nagyon sok minden a pince magányában történik, ha ott nincsenek elvek és nincs gerince az embernek akkor könnyen enged a csábításnak :( Az amikor valaki kevélyen dicsekszik is az elvtelenségével az már nagyon szomorú.
Előzmény: Corsario (8239)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8239

 Elvekről nincs értelme vitázni, már ilyen az elvek természete. Például évszázadokig vitatkoztak az angyalok neméről, arról, hogy a szentháromságban az atyától vagy a fiútól van-e a  szentlélek vagy egyiktől sem? Az egy szín alatti úrvacsoráről stb stb. Aztán mire mentek vele??

Mindenestere köszönöm a tanácsot. 300 liter nem egy nagy ügy, majd lesz vele valami.

Előzmény: lalá (8234)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8238
Tegnap egy borvacsorán együtt kóstoltattam Szepsy Istvánnal(meg másokkal), azt mondta, ők még SEMMIT sem szüreteltek, ellenben a borvidéken a területek 70%-án le van szedve a szőlő, rengeteg helyen 12-es 13-as mustfokkal.
Előzmény: BZoltan (8231)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8237
Nem túl jó évben tényleg kibírja az olaszrizling szüretig (egész pontosan nem érett be a korai fajták szüretéhez) de akkor már tényleg csak cukra van, sava nincs. (Október közepéről beszélek.)
Előzmény: Zalancelot (8235)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8236
szégyelld magad
Előzmény: lalá (8233)
Zalancelot Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8235
Egészen biztos, hogy szilváni az a szőlő, amiről beszélsz?
Azért gondolom, mert október végéig szilvánit fenn tartani szinte lehetetlen, de ha mégis, akkor már értéktelen, hiszen az amúgy is kevés savai mind elégnek.
Nekem elég sok van. Ismerem, mint a rossz pénzt. Annak ajánlanám, aki sokat és elfogadhatót szeretne szüretelni.
Ebből nagyon nehéz lenne különleges minőségi bort készíteni, mondhatnám egy jó kompromisszum.
Előzmény: Corsario (8230)
lalá Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8234
-Nem a szánalmas cefrével van gond, hanem a szánalmas elvekkel. Javítsd fel legalább 20 mustfokra, oltsd be tisztességes élesztővel, adj neki elegendő tápsót, erjeszd ki rendesen. Hidd el az orosznak is jobban fog tetszeni. Ha már dolgoztál vele, vidd végig a folyamatot. Tudod:-Inkább pocsékba mint kárba.
Előzmény: Corsario (8229)
lalá Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8233
-Mivel minden támadható, így minden védhető. Mióta világ a világ. Egyszer volt valami kőbe vésve, de úgy tudom azt is összetörték. Aztán amikor a pancsolást emlegeted mindig eszembe jut egy jeles próféta - akit egyébként nagyra becsülök - meg az a bizonyos lakodalom. (hihi)
Előzmény: BZoltan (8227)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8232
Nekem is volt ilyen fajtám is, de mi korainak tartjuk, és szeptember végén leszedjük. Volt mellette fehér mézes meg muscat ottonel is, így együtt adtak 18 körüli mustot jó évben. Mi szeptember utolsó hetében szoktuk szedni, később iszonyatosan lelágyul, akkor már nem tartós bort ad. Helyén kell kezelni ezt a fajtát, és akkor üde, finom bor lehet belőle.
Előzmény: Corsario (8230)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8231
Bár itt sokan megköveznek érte, de a 2.5kg/tőke az még nem egy intenzív hozamkorlátozás. Én a helyedben levinném ezt még a felére.

Azt én is láttam, hogy ész nélkül szüretelnek sokan szeptember elején mindenféle hulladékot azzal a felkiáltással, hogy sokat esett az eső. Nálunk Október előtt talán csak a traminit szüreteljük. Várni a jó időt az mindig lutri, viszont éretlen szőlőt szüretelni az fix bukta.
Előzmény: Corsario (8228)
Corsario Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8230

Ha jól emlékszem, tavalyelőtt volt, amikor 21 fokos lett bár az okt végi szüret volt. Utálatos egy fajta az biztos, rengeteg zöldmunka, alig várja, hogy beboruljon az ég, máris elkezd rodhadni de az íze az jó.  32 éves az ültetvény, nincs szívem kivágni. A pótlás muscat ottonel. Ennél csak jobb lehet. Az idén először következetes terméskorlátozást csináltam, kb 2,5 kiló/tőkére lőttem be ami elvileg normális lenne. Ezen, az idei év még tekert egyet, kb 0,6 kg/tőke a végeredmény:)))))

Neked mennyi lett volna, ha leszüretelsz?- ill aki leszedte, mennyit talált rajta?

Előzmény: RAMBO (8223)
Corsario Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8229

Épp ez az, hogy nem tudom, mit kezdjek ezzel a szánamlas cefrével. 70 liter pálinkát kb 70 év alatt innék meg de lehet, hogy 140 év kellene hozzá a családot is ideszámítva, pláne ha törkölyből van. Én nem cukrozok/süritményezek, nálam ez elvi kérdés. Csak tölgyfahordó, csak egészséges szőlő és csak kén, semmi több.

  A nagyobb mennyiséget illetően, pár ezer palack  értékesítése nem gond, van egy orosz partnerem, aki megveszi. (majd ha lesz belőle valami).

Előzmény: jacsoj (8224)
Corsario Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8228

De igen, volt közte botritiszes kétségtelenül  de általában szürke rodhadással keverten, ezért nem vágtuk szét a fürtöket, hanem  visszaküldütk a természet nagy körforgásába. 

A telek enyhén lejtős déli fekvésü, a nap valahol a maribori hegyek bögött bukik le ami nincs közel, tehát teljesen benapozott, általában ennél jobb cukorfoka van már szept közepére, nem hogy Okt első hetére. Kapott egy szlovén csirketrágyáből készült fejtrágya granulátumot a tavasszal, tehát tápanyagellátásban elvileg nem lehet nagy hiány a talajban.

 Hogy miért szüreteltünk? Julius második hete óta esik errefelé az két és fél hónap, pontosabban 11 héten át tartó eső. Honnan tudhattam volna, hogy lesz egy nyugodt 10 nap? A hegyen mi voltunk az utolsók, szept 3 hetében itt mindenki "kényszerszüretelt". Szerintem nekik 14 fok körül lehet, nem is akarok belegondolni, mi lesz abból....

A mennyiségnek sem örülök  de a cukorfok a problémám. Most a neten tanulmányozom, hogyan lehet pezsgőt csinálni. Vagy ha nem azt akkor valamilyan más kisérletet a borral. Az biztos, hogy jövőre boltból veszem a bort....

Előzmény: BZoltan (8226)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8227
Viszont vannak dolgok amiket védeni nem lehet. Te mégis mindig kísérletet teszel rá.

Mondtam már egyszer, te pancspárti vagy, mégpedig azért mert mert abból élsz. Ha nem lehetne pancsolni a bornak való mustot és más terméknéven lehetne csak a sűrítményezett és cukrozott mustból készült szeszesitalokat a forgalomba hozni akkor a te munkaadód bizony komoly változtatásokra kényszerülne és komoly gazdasági problémával kellene megküzdenie.

Ezért és csakis ezért véded a védhetetlen. Anyagilag érdekeltek vagytok a mostani zavaros szabályozás fenntartásában.

De ne aggódj és csak gúnyolódj meg vihorássz nyugodtan, egyelőre sajnos ti vagytok az erősebbek.
Előzmény: lalá (8225)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8226
Azok a fürtök amik a földön végezték azok milyen rothadás áldozatai voltak? Nem lehet, hogy botritiszes volt?

A másik kérdés ami már csak a tanulság miatt nem teljesen értelmetlen, hogy miért szüretelétl? Most vagyunk egy szép, napos időszak elején, két foknyit simán erősödött volna a mustod.

A mennyiség miatt tényleg jobb ha nem aggódsz, de mustfok azért nem árt ha megvan 19.

Nálunk 20 alatt nincs kereskedelmi tételnek való borhoz szüret.
Előzmény: Corsario (8222)
lalá Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8225
-Mindent lehet támadni, mindent ki lehet kezdeni. Amióta világ a világ. Ez visz előre. Ámbár, ha bele vagy szerelmesedve a köldöködbe, csak nézegesd. Ja, és ne csodálkozz, ha a seggedbe rúgnak.
Előzmény: BZoltan (8212)
jacsoj Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8224
Mit akarsz vele csinálni?
- Ha bort csinálsz belőle nehezen fog elállni, megbontás után hernyósodik, ecetesedik a kis alkohol tartalom miatt. Javaslom, kiforrás, lefejtés után 2 literes palackokba légmentesen, hideg helyen tároljad, és ha megbontod, 2 napon belül meg kell inni.

Vagy fel kell emelni a must cukorfokát legalább 20 fokra, mert a magasabb alkoholszintnél nem fordulnak elő az előbb leírt dolgok.

- Kifőzeted pálinkának, most olcsón főzik, és lesz belőle kb. 70 l finom italod, ami évekig is elállhat (?).

Írtad, hogy jövőre milyen sok tőkéd fog teremni, ha ráfordulna az idő, és szép termés lenne (mert minden második évben az szokott lenni), akkor mit akarsz csinálni a több ezer liter borral?
Előzmény: Corsario (8218)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8223
A szilvánitól a 17 fok amúgy nem rossz...
Előzmény: Corsario (8222)
Corsario Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8222
Nagyrészt rizlinszilváni, kisebb rész tramini, Zalában találhatő. A kocsányok teljesen be voltak barnulva, ami fürt csak részben is rohadt volt az a földön végezte, eldöntöttem, ha már ilyen rossz a termés nulla tolerancia lesz, tókmindegy, hogy 420 liter vagy 250 liter csak az ép szőlő maradhat-tehát szinte nulla a rohadt rész a mustban. Jővőre termőre fordul 450 rajnai+750 Nérő + 800 shyraz. Abből csak marad vegy kicsivel több....
Előzmény: BZoltan (8221)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8221
17 mustfoknak az alkohol potenciálja 10.6vv% ami nem túl sok és ez még fog csökkenni úgy 10vv%-ra. Nem kell ettől megijedni.

Érett volt amúgy a szőlő? Mennyire volt a kocsány beszáradva? A magok szétharapva inkább barnák vagy inkább zöldek voltak? Milyen fajta szőlő?

Ahogy Rambo írja a mustfok nem kizárólagos értékmérő, sőt. Mondjuk érdekes kérdés,hogy mekkora lombfelülete van a tőkéknek, milyen a tápanyagellátottság, etc?
Előzmény: Corsario (8218)
Corsario Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8220
Egyelőre ezen az úton van és csak abban bízom, hogy legalább nem lesz rossz íze -de annyira kiábrándítónak tartom, hogy ennyire kis alkoholtartalmu bort csináljak. Gyomírtót nem kapott a szőlő amióta az enyém -3 éve, a legutolsó permetezés Aug-ban volt, tehát méreg biztos nincs benne. Beszereztem egy olasz zúzó bogyózót szivattyúval, ami nagyon bevált- ha ez nincs, talán még 300 liter sem jön le.
Előzmény: RAMBO (8219)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8219
Ki kell forralni, lesz belőle egy könnyű bor. Ha egészséges volt a szőlő, még jóízű is lehet. ÖNMAGÁBAN a cukorfok nem értékmérő.
Előzmény: Corsario (8218)
Corsario Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8218
800 tőkéről, 370 liter must jött le, áztatás után 17 fok. nem tudom, mit csináljak vele.
csite Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8217
Hazajössz, és iszunk egy botrytises, és egy nem botrytises szárazat! Azt tovább elmélkedünk.
Előzmény: BZoltan (8216)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8216
Azt hiszem, hogy ebben meg is egyezhetünk. Ez egy korrekt kompromisszum.
Előzmény: csite (8215)
csite Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8215
A botrytis szerintem mindig fed. A legnagyobb "hibája", ami előnye is, hogy erősen koncentrál. Azaz, ha kicsit is rosszak az arányok a szőlőbogyóban, akkor azok felerősödnek. [ezért is rossz út, és nehezen magyarázható a sok tokaji aszú megszületése. sokkal kevesebb kellene, sokkal drágábban, és nagyon szigorú minőségben]

Az, hogy sokaknak ez tetszik, az meglátásom szerint annak is köszönhető, hogy egy karakteres, jól felismerhető jegy, aminek felfedezése örömmel tölti el a borisszát.

Továbbra is azt mondom, hogy nem elítélendő a botrytises bor, de nehezebb belőle olyan arányú bort készíteni, mint egy nem botrytisesből.
Előzmény: BZoltan (8201)
Dini48 Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8214
Köszönöm BZoltán és Daeril segítségét.
Üdv!
BZoltan Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8213
A tramini (21MM) után tegnap jött le az utolsó fürt juhfark. A 22-es átlag (áztatás után) megvan. Munkás szüret volt eddig, 2 héten át tartott. Nem egy olcsó év az idei.

Az olasz jól néz ki, de azzal még várunk mi is legalább egy hetet. A hárs és a furmint kezdenek ígéretes lenni, de kell még idő mindegyiknek.
Előzmény: pinotnoir777 (8210)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8212
Ez komolytalan. Amikor támadhatatlan és kikezdhetetlen érvet kapsz, akkor mindig gúnyolódva és cinikusan a hatályos bortörvény mögé bújsz.

Te nyilván értelmes, okos ember vagy... szóval az ágálásod (mert azt csinálsz akárhogy is cinizmus mögé próbálod bujtatni) mögött az van, hogy te masszívan érdekelt vagy a jelenlegi zavaros helyzet fenntartásában.

A vihorászásod egyre kínosabb :(
Előzmény: lalá (8211)
lalá Creative Commons License 2010.10.08 0 0 8211
-Jeszeszná! Új bortörvény van? Mé' nem szósz? Eddig nem mertem megkínálni az utcán ácsorgó szomszédot, a törvény szerint, saját célra készült csiger borommal. Így aztán mindig béjött és már 25 litert be is lefetyelt az öt hektóból.
-Te szent szilva hova fejlődik ez a világ?(hihi)
Előzmény: BZoltan (8207)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!