Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8267
Az ökológiai bor elkészítésének legalapvetőbb feltétele, hogy egy kontrollrendszer feltételeit ellenőrzött formában teljesíti. Közkeletű tévedés, hogy a bio az azt jelenti, hogy nincs a termékben ez vagy az. A bio az azt jelenti, hogy egy a törvényesnél szigorúbb termelési szabályrendszert követ a gazda.


Magyarországon a Biokontroll Hungária látja el az ellenőrző és hitelesítő feladatokat, természetesen az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó EU-s rendeletek és fedőszervezetek előírásai alapján.

Szóval nem attól bio a bio, hogy a Pistabácsi nem permetezte a szőlőjét, hanem attól, hogy a Biokontroll Hungária rendszerét követve, annak ellenőrzésével neveli Pistabácsi a szőlőjét.
Előzmény: Inzám Sándor (8264)
Floo2 Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8266
Mai képek!
A Bussay-szőlészet teraszos ültetvénye és aszúsodó szőlője!
Cirfandlia Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8265
"volt közte botritiszes kétségtelenül de általában szürke rodhadással keverten" A te olvasatodban mi a különbség a kettő között? (mert sztem a ua)
A 17es mustfokot meg lehet próbálni kierjeszteni, a belőle készülő bor el is állhat (idén biztos nem lesz alacsony sav probléma) mondjuk a fahordót nem erőltetném.
Előzmény: Corsario (8228)
Inzám Sándor Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8264

Zoli!

 

Az organikus bor készítésének ismérveit összegyüjtve megtalálhatom valahol, vagy leírnád esetleg? Persze csak címszavakban.

 

Addig persze kiguglizom, de azért a te elgondolásodra is kiváncsi vagyok!

 

üdv

Sanyi

BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8263
Beszélni, beszélgetni a problémáról az első lépés a megoldás felé. Hogy ezen túl, ki mire képes és ki mit csinál te nem tudhatod.

Amúgy jópofák vagytok lalával kettesben :)
Előzmény: Törölt nick (8261)
lalá Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8262
-Aha. Na, ebben maradunk, osztjónapot. Mék cukrot venni.(hihi)
Előzmény: Törölt nick (8261)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8261
Persze, hogy nem zavaros! Tökéletesen átlátható a helyzet(bár, mint kiderült, egyeseknek nem ). Az, hogy jó ez így, vagy nem jó, arról persze lehet vitatkozni, de hát az ilyetén problémával tessék a törvényhozókat zaklatni, csakhogy ahhoz nincs bátorság/tehetség, vagy egyszerűen csak lusta, nameg jó magyar szokás szerint könnyebb panaszkodni(valós vagy vélt problémával telenyüszíteni a netet), mint megoldást keresni.
Szánalmas
Előzmény: lalá (8256)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8260
Arra értettem, hogy van, aki szerint CSAK az a helyes, amit ő csinál
Előzmény: Corsario (8252)
lalá Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8259
-Kár, mert lett volna még pár támadható-védhető elvem. Na, de ha nem, hát nem.
Adieu.
Előzmény: BZoltan (8258)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8258
Nem kívánok én neked semmi rosszat.
Előzmény: lalá (8257)
lalá Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8257
-Dunának ne menjek? Bár abban most kellemetlen pancsolni. Az ember ne vegye magát túl komolyan. Mást meg pláne. Én sem teszem.
Előzmény: BZoltan (8255)
lalá Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8256
-Ami nem is olyan zavaros. Páregzampl:-00:01-kor elindul a kamion a valahonnan valahová az unióban, jófélével. Beér, lepakol, visszarohan és 23:59-kor visszaindul a második kanyarral. Mi ebben a pláne? Ugyanazzal a papírral száguldozik. Kettőt fizet, egyről tudunk. Persze most is a bortörvény a hibás mert engedi a cukrozást, savazást etc.
Előzmény: Törölt nick (8249)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8255
Én nem viccelek, tényleg szégyelld magad. Körmöst nem osztok, az nem az én dolgom.
Előzmény: lalá (8254)
lalá Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8254
-Osztán mivégből? Körmöst nem osztol? Persze, tudom csak viccősz. (hihi)
Előzmény: BZoltan (8236)
lalá Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8253
-Na, és mostanság mire megyünk vele? Extrém viszonyok között sokra megyünk drágalátos ideáinkkal. Elveinket szeretjük ideális körülmények között rögzíteni. De most szarság van, már jó ideje!
-Nekem meg az az elvem, hogy mindegy ha háromszáz, hárommillió, vagy csak harminc akkor sem dobom ki.
Előzmény: Corsario (8239)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8252
Bocs, ezt most nem tudtam kontextusba helyezni. ki szerint és mi nem? :)))))
Előzmény: Törölt nick (8250)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8251

Ma úgy áll a helyzet, hogy akkor sem tudsz igazán megbízható bort venni, ha történetesen Pest belvárosában laksz és a bor  ára egy bizonyos fokig nem elsődleges szempont. Van jónéhány borszakbolt, ahol a médiaborászok borait árusitják, valamint argentint, olaszt stb a hazai kicsiket, amatőröket -organikusokat-nem engednek be. Ezért a  barátaimmal most már 5 éve elmegyünk Sopronba a Z bácsihoz és beszerezzük az évi 400 palack vöröset -űgy értem, 4x100 palack. (Fehér az szokott lenni normálisabb években von haus aus).

 Ehhez és a hasonlóan megbízhatö borokhoz alapesetben nem lehet hozzájutni, csak ha arre erre specializálod magad. Nekem viszont van elég munkám, nincs időm kandidátusi értekezést  írni, a pesti borkínálatról. ..... tulajdonképpen nem is tudom, miért írtam ezt le, merő evidencia mindenki előtt ismert a helyzet.

Előzmény: Zalancelot (8248)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8250
Van aki szerint nem
Előzmény: Corsario (8243)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8249
Ki él a "jelenlegi zavaros helyzetből" ?
Előzmény: BZoltan (8247)
Zalancelot Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8248

Sokat ez sem segítene.

Tény, hogy ma Magyarországon a legnagyobb forgalma a silány lőrének, de talán azt is megkockáztatom, hogy a csinált, hamis boroknak van.

Az alkeszok arra utaznak, hogy egységyi befektetés mellett miből tudnak leginkább elbódulni.

 

A nagy minőséget (és drága borokat)csupán egy szűk réteg és a sznobok fogyasztanak.

A jó és megfizethető borok forgalmát és fogyasztó közönségét kellenne szélesíteni, mert az hozná el az igényt az igazi minőség kikövetelésére, amihez aztán törvények nélkül is alkalmazkodna a borásztársadalom.

Előzmény: BZoltan (8247)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8247
A 100% organikus bor az nagyon messze van még. Én első lépésként annak is örülnék, ha a címkén fel kellene tüntetni a cukrozás, sűrítményezés, aromázás, savpótlás tényét és nem árulhatnák az így készült szeszes italokat borként. De látod milyen cinikus ellenkezést vált ki azokból akik a jelenlegi zavaros helyzetből élnek.
Előzmény: Corsario (8246)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8246
Igen teljesen egyetértek. Lobbyzni kellene a 100% organikus borokért... nem csak a szabályozás hiányzik, hanem az ellenőrzés is. Jobbára helyi kiskirályok irányítják a hegybírókat. A nagy cégek pedig a mostani helyzet fentatásában érdekeltek és lobbyznak érte.
Előzmény: BZoltan (8245)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8245
Igen, Spanyolországban tényleg ez van és lehetne ez Magyarországon. Jelenleg azonban zavar van a fejekben, mind a termelői mind a fogyasztói oldalon.

Én az osztrák modellt tartom jónak ahol a bornak több kategóriája van és az egyes kategóriákban más és más a megengedett technológia. Erre ráadásul még rájönnek a borvidéki korlátozások.

Az ami ma Magyarországon folyik az egy tragikomédia. A származást igazoló papírokkal való korlátlan panamázások, az olasz mustsűrítmények magyar borba való való panocsolása, a sűrítményezés és a cukrozás törvényessége és az ebből fakadó botrányos felvásárlási árak. Komolyan... Kolumbia és a Kazahsztán szintjén van a magyar borvilág.
Előzmény: Corsario (8243)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8244
Hogy múlt időben írsz róla, ezek szerint kivágtad mindháom fajtát. Mi került a helyére? Erre felé a mézesfehéret csak könyvből ismerik.
Előzmény: RAMBO (8232)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8243

A cukrozás is egy fajta elv, nincsen azzal semmi baj aki felvállalja, tegye azt. Aki pedig mást akar csinálni az csináljon bort, cukor/ mustsüritmény nélkül.

(Persze jó lenne, ha cimkére nem csak az lenne felírva, hogy bárányhoz vagy halhol ajánlják hanem az is, hogy tápsózott, élesztőzött majd zacskós savakkal "javitott"mustból, gyomirtózott ültetvényről származik az alapanyag)

de ez belátható időn belül  nem fog megtörténni.

 

A fél életemet Spanyolországban éltem le láttam ott is meg van ez. Riojában a nagy borgazdaságok (800 ezer és 8 millió palack per év) mind koracélban érlelnek, sok kémiával dolgoznak aztán mutatóba tölgyfahordón is átkergetik a bort, mellette van egy drága kisszériás zászlóshajó ua brand de más cimkével de az szupermarketbe nem kerül.  Ismerek viszont olyat akinek évi 14000 palack termelése van, mindent tradicionális, saját technológiával valósit meg, kémia nélkül. Nem kisérletezik, nem keres új technológiákat, nem akar "nőni" a piacon, az össz termelése el van adva minden évben , palackonként 17 eur-ért, nyugodtan él és élvezi amit csinál.

 

Szóval az elvekre visszatérve, így is lehet, úgy is lehet.

Előzmény: BZoltan (8240)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8242
Fincsi :( 12-13 musfok? Berántották akkor rendesen a mustsűrítőket. Aki Tokjaban (és bárhol máshol) rendet akar rakni az azzal kell kezdje, hogy betiltja a sűrítményezést és a cukrozást legalább a borvidék nevével palackba kerülő boroknál.
Előzmény: pinotnoir777 (8238)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8241
igen, rizlingszilváni, 20-30% traminivel és egy két tucat szlankával. A pótlásba tisztán mucat ottonel kerül.
Előzmény: Zalancelot (8235)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8240
Akinek nincsenek elvei azt úgy hívjuk, hogy elvtelen. Az ilyen embereket lehet megvenni kilóra :( Az elvek adják az ember gerincét.
A borkészítésnek az a szépsége, hogy nagyon sok minden a pince magányában történik, ha ott nincsenek elvek és nincs gerince az embernek akkor könnyen enged a csábításnak :( Az amikor valaki kevélyen dicsekszik is az elvtelenségével az már nagyon szomorú.
Előzmény: Corsario (8239)
Corsario Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8239

 Elvekről nincs értelme vitázni, már ilyen az elvek természete. Például évszázadokig vitatkoztak az angyalok neméről, arról, hogy a szentháromságban az atyától vagy a fiútól van-e a  szentlélek vagy egyiktől sem? Az egy szín alatti úrvacsoráről stb stb. Aztán mire mentek vele??

Mindenestere köszönöm a tanácsot. 300 liter nem egy nagy ügy, majd lesz vele valami.

Előzmény: lalá (8234)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.10.10 0 0 8238
Tegnap egy borvacsorán együtt kóstoltattam Szepsy Istvánnal(meg másokkal), azt mondta, ők még SEMMIT sem szüreteltek, ellenben a borvidéken a területek 70%-án le van szedve a szőlő, rengeteg helyen 12-es 13-as mustfokkal.
Előzmény: BZoltan (8231)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!