Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8301
Ez kb. az a pont, ahol megint gondolkozhatunk azon, hogy mi a természetes borkészítés.

Ha van egy természetes élesztőgomba és baktérium kultúra, amelyből 25 fajt kinyírsz a kénezéssel, de marad másik 10, amelyik működik (mert kéntoleráns), akkor ez miben különbözik attól, hogy egy starter kultúrával azokat a gombákat/baktériumokat adod hozzá, amelyek valamilyen tulajdonságra már előszelektáltak?

Különösen érdekes kérdés ez a saját területről összeszedett, majd kitenyésztett élesztők/bacik tekintetében.

Őszintén szólva én semmi különbséget nem látok a klónszelekció / gombaszelekció / baktériumszelekció között, és pusztán technológiai kérdés szerintem, hogy a szelekció kénezéssel vagy más módon történik.

Nagyon analógnak látom azzal, amikor lisztharmatos ültetvényből a túlélőket összegyűjtve rezisztens klónt szaporítasz el - és csak egy másik szelekciós szempont, hogy végigkóstolod az ültetvényt, és a neked tetsző vesszőket viszed el oltásnak. Ha a legfinomabbat akarod, akkor az utóbbit szeded, ha a legellenállóbbat, akkor az előbbit. Ugyanez a helyzet a kéntoleráns és az illatos bort erjesztő élesztőkkel.
Előzmény: BZoltan (8300)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8300
Ezen én is megálltam egy pillanatra. Szerintem nálam sem olvasták az almasavbontó baktériumok a tankönyveket és nem tudják, hogy nem kéne bírniuk a ként :)
50-es kénszinttel simán megy a dolog.
Előzmény: pinotnoir777 (8299)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8299
Szentesi Józsi szerint sokkal magasabb a kéntolerancia nála az almasavbomlásnál, 50-60-as összkének mellett is vígan beindulnak, meg az se baj, ha már le vannak fejtve a finomseprőről.
Előzmény: Cirfandlia (8297)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8298
Az almasav nálunk tavasszal az első meleggel szokott elmenni. Olyankor néha ki is nyitjuk a pinceajtót, hogy melegedjenek a borok :) 9-10 fok alá nem igazán megy a mi pincénk még a legnagyobb hidegben sem
Előzmény: pinotnoir777 (8296)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8297
És mi az az összkén szint amit még elbír; mert a szakirodalom szerint 20mg/l fölé nem nagyon kéne menni; ezt oké hogy vörösnél lehet is egy ideig tartani, de a fehérnél rizikósnak érzem 14-16 fokon... No meg a magas alkohol is gátja szokott lenni.

Vannak viszont olyan élesztők amik nem csak cukrot bontanak erjesztéskor, hanem az almasavat is (maloalkoholos! fermentáció) és nem tejsav keletkezik hanem alkohol. Idén ezek népszerűek lehetnek, próbált ilyet már valaki?
Előzmény: pinotnoir777 (8296)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.10.19 0 0 8296
Általában már erjedés után lemegy, vagy csak a szüret utáni nyáron? Mit tapasztaltál, nálatok mi az alsó hőmérséklethatára, amikor igazán megy? Nálunk 12 fokon vánszorogni szokott, igazán 16 fok körül sistereg rendesen...nálunk általában így a szüret utáni nyáron megy le, mert télen 8 fok köré hűl a pince.
Előzmény: BZoltan (8295)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8295
Mi nem kevergetjük, lemegy az almasavbontás magától.
Előzmény: Inzám Sándor (8294)
Inzám Sándor Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8294
Almasav bontás alatt gondolom azt értitek, hogy forrás után a seprőn marad a bor még egy ideig. Ha igen, kevergetitek vagy elég ha "csak" seprőn van a bor?
Előzmény: BZoltan (8292)
Atis44 Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8293
A 60' évek derekán ültetette nagyapám a furmintot nagyon érdekes mert kb 1,5-2 héttel hamarabb fakad annál, mint amit apám ültette a 80' évek elején. Úgyhogy nagyobb részben itt bebarnult kocsányok voltak és barna magok. Habár még egy hetet maradhatott volna, hogy egységesen érett legyen , de most nézve az előrejelzéseket úgy érzem jól döntöttünk.
Előzmény: BZoltan (8290)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8292
Te kíméletlenül kimondtad azt amit én is pontosan tudok. Vasárnap egyébként nem próbaszüretnek indult a dolog a gyalogfurmintosban, de szóltam 20 láda után az embereknek, hogy ezt hagyjuk abba. Nincs értelme :(

Holnaptól ha szárazak lesznek a fürtök akkor minden nap az érett fürtöket leszedjük.

Ami igazán aggaszt a furminttal kapcsolatban, hogy sok fürt még azelőtt betöppedt, hogy megérett volna. Csak a szép lilás, botritiszes töppedt szemeknek van jó íze a többi az felejtős. Szóval macerás volt és az is lesz leszedni az egyáltalán használható fürtöket.

A kordonos furmintos az szép, nem is botritiszes, aranysárga és érett. Mondjuk az is kevés.


A forrás az szépen megy. Nem zajos, inkább perceg, de én ezt jobban szeretem. A pince kellemesen hűvös és a must is az marad. Jobban megmaradnak így az aromák.

Idén az almasavbontás az nagyon fog kelleni :)
Előzmény: Cirfandlia (8291)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8291
Hát nem akarok ítéletet hirdetni kibicként, de annak sztem reszeltek; az idei vegetációs év véget ért a mostani hétvégével véleményem szerint. Most pár nap esőre hajló idő 8-10 fokban, azután a hét vége felé nagyobb területen beköszönthet az első fagy ami lepucolja a maradék levelet, utána meg enyhülés sok csapadékkal. (Ez egy Közép dunántúli hőm és csap "fáklya" link )

Erjedés - nálam is nehezen indult, jó egy hétig aludt a must - ki is vettem üvegballonba kisebb adagot picit temperálni - az beindult 1,5 nap után de addigra a hordó is felébredt- most vígan forr 14 fokban. Remélem ez elég lesz némi almasav lebomlására is - mindenképp kellene.
Előzmény: BZoltan (8290)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8290
A tegnap reggeli furmint próbaszüret 19.5 mustfokot mutatott áztatás előtt. 20.5-21 lenne az elvárás. A magok már barnulnak, de a kocsány csak most kezd ez beszáradni és túl sok a zöldes szem, bár ízre jó Még nem szedjük.
Előzmény: Atis44 (8288)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8289
Hát eleve nem volt sok termés és valamennyit válogatni is kellett. A hárslevelű nálunk fokozottan és halmozottan problémás volt. A tavalyi jégverés úgy hazavágta az egész ültetvényt, hogy idén sok tőke semmit nem termett. Aztán a virágzáskori vacak idő miatt még tovább csökkent a várható termés. Végül az esős idő miatt sok fürtöt le kellett dobni. Nálunk, ha minden ideális akkor a hárson 0.8-1kg tőkénként lenne.
Előzmény: Inzám Sándor (8287)
Atis44 Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8288
Hétvégén mi is leszüreteltünk furmit 17 fok, nem olyan jó mint tavaly de a miénk.:) Én büszke vagyok rá, mert a környéken már mindenki leszüretelt és kritikán aluli fokokkal és minőséggel. A mennyiség a tavalyi fele kb.15q-17q között van, lékinyerés kb. 55-60% volt.
Előzmény: BZoltan (8286)
Inzám Sándor Creative Commons License 2010.10.18 0 0 8287
Zoltán, ezt úgy kell érteni, hogy szüretkor szelektáltátok a fürtöket? Vagy eleve nem is volt annyi termés?
Előzmény: BZoltan (8286)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.17 0 0 8286
Nálunk a juhfark után tegnap lejött a hárs is. 22 mustfok áztatás után. Szép, jó ízű, kis részben töppedt és botritiszes. Mennyiségileg fele-harmada annak ami lehetett volna. Átlagban 30-40 deka tőkénként.
Floo2 Creative Commons License 2010.10.17 0 0 8285
Ezek mai és néhány nappal ezelőtti képek Csörnyeföldről és környékéről!
Előzmény: Zalancelot (8284)
Zalancelot Creative Commons License 2010.10.17 0 0 8284
Valóban csoda, hiszen felénk a leszüretelt szőlők, nagy része már a levelét is lehullatta.
Előzmény: Floo2 (8283)
Floo2 Creative Commons License 2010.10.16 0 0 8283
Bussay doktor Csörnyeföldön ma szüretelte a Furmintot és a Hárslevelűt, és állítólag 20 cukorfokos lett.
Az idei évben ez kisebbfajta csoda.
apilusz Creative Commons License 2010.10.13 0 0 8282
A Dunabor magazinban olvastam a termékkategóriáknál a fajtahasználat:
-vitis vinifera
-külön szabályozott fajták
-interspecifikus fajták.
A külön szabályozott fajtákhoz mely fajták tartoznak?
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.10.12 0 0 8281
Szerintem sem baj hogy így megy az erjedés. Én kb 1 hétig nem szoktam aggódni, igaz, átlagban 3-4 nap után be szoktak indulni a mustok. Igazából akkor kezd gond lenni, ha elkezdene oxidálódni, ecetesedni vagy penészedni a teteje. Ameddig egyik sem jelentkezik, nincs gond.
Előzmény: szalonspicc (8269)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8280
Ez nem baj, sőt, több illatanyag marad a borodban!
Előzmény: szalonspicc (8269)
gardonyim Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8279
Hát az azért nem olyan hideg.
Előzmény: szalonspicc (8278)
szalonspicc Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8278
sztem kb 15 fok most
Előzmény: gardonyim (8277)
gardonyim Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8277
Szia! Hány fok van a pincédben? Ha hideg van, akkor nem meglepő, hogy nem akar zajosan erjedni.
Előzmény: szalonspicc (8269)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8276
nem a tárolás az ami javítja a találati arányt, hanem az, hogy más a kínálat
Előzmény: ronin s8 (8275)
ronin s8 Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8275
Ezt én erősen kétlem. Ha elfogadjuk, hogy a tecsók nem szakszerűen tárolják a bort, és egy részük felforr, akkor sincs ilyen mértékű javulás, mert nem csak a tárolási körülmények matt alakult ilyenné a helyzet.
Persze nehezebb elfogadni, és szembesülni a ténnyel, hogy a megfelelően tárolt borok jelentős részének minőségére irányul a kifogás...
Előzmény: BZoltan (8273)
barkócza Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8274
Az a baj, a szakboltban mindig túl sok pénzt hagyok ott. :) Most már hiperekben, és CBA-kban is lehet rendes bort kapni, csak azért lutri, hogy mit csináltak vele előtte a raktárban.
Előzmény: BZoltan (8273)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8273
Ha szakboltban vásárolsz akkor nem 5-10% a javulás, hanem 90-95%. Persze a szakbolt az nem a teszkó helyett a cébéa :)
Előzmény: ronin s8 (8272)
ronin s8 Creative Commons License 2010.10.11 0 0 8272
Elnézést, hogy belepo..zom!
Mindenki előtt ismert, én is ezt szajkózom a másik topikon, de valamiért egyes tiszteletreméltó, a magyar bor hírnevéért sokat tevő borászok szemellenzősen, szégyenlősen viszonyulnak ehhez a nyílvánvaló tényhez. Ha ma Magyarországon bemegyünk egy boltba pl. Pesten, 90%-os eséllyel lőrét veszünk le a polcról. Lehet ezt szépíteni, de ez van. Az okokról jóideje folyik egy diskurzus, de a helyzet nem sokat javult az elmúlt kétszáz évben. Előtte meg azért nem, mert ivóvíz helyett termelték itt a bort, és a mennyiség győzött.
Az egyik csapat azt javasolja, vegyük szakboltból a bort. Jó! Így javíthatunk 5-10%-ot a találaton, de a végeredmény még így is siralmas. A másik (népesebb tábor) nem is érti, mi a probléma, és azt javasolja, ne legyünk olyan finnyásak. A külföldi meg csak csóválja a fejét, és fintorog, ha beleválaszt valamelyik jónevű termelő lőréjébe. Megállapítja, hogy van itt jó bor, csak drága. A tecsós vevő meg nem is igen érzékeli a gyenge minőséget.
Az idei év valszeg nem ennek a helyzetnek a gyökeres javulásáról fog majd elhíresülni.
Csakhogy időközben más égtájakon tovább növekszik a minőség...
Előzmény: Corsario (8251)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!