Keresés

Részletes keresés

pintjano Creative Commons License 2017.06.19 0 0 24317

Én nem betonoznám le... Épp elég beton van a falban. A beton "utálatos jószág". Borosbincénk

boltives és tégalafalazatú, de az időseknek soha nem jutott eszükbe betonozni, de még téglázni sem az

alját.

Most csinálok pincét a tanyán vályogházban (nem igazán pince, csak 1.50-re földbe süllyesztett ...eddig kefni, felette  fecskefal), de eszemben sincs aljzatbetont tenni, ha netán feljön a viz--nem valószinű, ki is megy, de ha  betonzva lenne, szivattyúzhatnám.

üdv PJ

Előzmény: catfish01 (24312)
pavarotti Creative Commons License 2017.06.19 0 0 24316

A rétegrendben - laikusként - nem mernék tanácsot adni, de ha emellett döntesz szurkolok hogy jól sikerüljön:)

Előzmény: catfish01 (24315)
catfish01 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 24315

Értem és logikusnak is hangzik amit irsz, viszont én egy hobby szobát szeretnék magamnak oda (vadász,horgász,méhész) ahol nem igazán jo a talaj pára. 

. Azért ha tudod hogyan betonozak ird meg légyszi. Köszi a választ.

Előzmény: pavarotti (24314)
pavarotti Creative Commons License 2017.06.18 0 0 24314

Nem tudhatod, hogy a teljesen száraz mennyire köszönhető egy egyensúlyi helyzetnek -> egy jó pincének elég jó légmozgása van, ez X mennyiségű (talaj-)párát ki tud vinni.

 

Azt javasolnám, hogy térkövet rakj le mindenféle aljzatszigetelés nélkül (tehát a meglevő földpadlóra homokágyban), ez kevés nedvességet továbbra is ki fog tudni engedni magából, használhatóságban pedig teljesen megegyezik a betonnal.

 

Ha totálisan leszigeteled az aljzatot, minimális víz is a falba fog indulni.

 

Nálunk (totálszáraz) homokos pincerészt "burkoltam" így pár éve, és néha kevés nedvesség-nyomot észlelni vélek a padlón, ez számomra megerősíti hogy jól döntöttem.

Előzmény: catfish01 (24312)
Peti1224 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 24313

Üdvözlet.

 

Egy-két kérdéssel fordulnék hozzátok.

 

Tavaly elkezdtem rendberakni a házikómat belül, haladtam is vele, de idén jönnek a lényegi részek.

Ezekkel kapcsoltban kérdeznék.

 

Először is az ablakokat ki akarom cserélni nagyobbakra, így áthidalókat kell majd betennem.

Már utánaolvastam itt is és máshol is, hogy ennek mi a menete. (A gerendák alátámasztása mindkét oldalról. Kétoldalt téglából pillér felfalazása és erre az áthidaló ültetése.)

Gondolom 2 áthidalót érdemes berakni két oldalról. 170cm széles ablakok lesznek, ezekhez olyan 250-es áthidalót tartok jónak, tehát 40-40cm-es felfekvése lenne a tégla pillérekre, jól gondolom?

Egyedül arra a kérésemre nem találtam választ, hogy milyen áthidaló javasolt? Beton vagy acél áthidaló? Vagy valaki tud konkrét márkát méretet(szélesség) is mondani? A fal 45-50cm széles vályogtégla fal.

 

A másik kérdésem hőszigeteléssel kapcsolatos.

A falakra 14-15 cm kőzetgyapot szigetelést akarok tenni. Addig eljutottam, hogy minden komponense páraáteresztő legyen.

De milyen dűbelekkel lehet vályogfalra ezeket felrakni. A ragasztás egyedül nem elég. Vagy minél hosszabb dűbel és kész?

 

Előre is köszönöm a tanácsokat.

catfish01 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 24312

Üdv mindenkinek!

Utolagosan szeretném a beton falazatu pincém alját kibetonozni .(régi boros pince föld padloval) 

Amiotta eresz is került a házra és körben járda ( kb 4 éve azotta az enyém) nincs talaj viz. 

A tervem 10 cm szerelö beton vasalva, kátrány szigetelés, 10 cm szintén vasalt beton.

A kérdésem, hogy kell-e hagynom a beton rétegeknél a fal mellett tágulási hézagot, mondjuk körbe 1 cm -t polifom kirakással vagy mehett faltol falig a beton? Kell-e a szerelö beton alá soder vagy mezögazdasági folia vagy mehet a földre?

A házrol még annyit,hogy kb 1,6 méter van a föld alatt és kb 80 cm kint a földböl. Van szelözés a pince falon,és szigetelés a vályog tégla alatt. Száraz mint a por.

Gondoltam ide irok mert vályog ház és a pincés forum nem igazán pörög. Elöre is köszi. 

mzm Creative Commons License 2017.06.12 0 0 24311

Néhány fotó a vályogházas konferenciáról.

Köszönet minden résztvevőnek és segítőnek.

 

mzm Creative Commons License 2017.06.03 0 0 24310

Egy hét múlva...

 

4karikas Creative Commons License 2017.05.12 0 0 24309

Kedves fórumozók, nem tud valaki abban segíteni, hogy bács-kiskun megyében hol lehetne vályog téglát venni vagy hogy van-e valaki aki rendelésre gyárt vályog téglát? Köszönöm.

Csuklósbusz Creative Commons License 2017.05.07 0 0 24308
d_feco Creative Commons License 2017.05.05 0 1 24307

Elbírja, ez miatt ne aggódjál. Csak pár liter víz szokott az automatába kerülni, azt is elég lassan pumpálja ki. 

Előzmény: Arpi1980 (24305)
d_feco Creative Commons License 2017.05.05 0 0 24306

Csak annyi tapasztalatom van benne, hogy az évtizedek alatt beivódott retket talán csak az Isten tudja eltávolítani belőle mosószerrel és a végére maradt a csiszolás. A sok lépcsős felcsiszolás az stimmel, a csiszolópapír finomsága az nem stimmel... Lehet kapni 1200-as finomságút is. Például itt. 80-120-180-240-320 ... polírpaszta és filckorong :D . A 120-as már számomra elfogadható felületet adott, de érzéssel kell nekiengedni a gépet, mert amúgy hamar beeszi magát az anyagba. Ráadásul rettenetesen porol és sok-sok fogy...

 

Esetleg még meg lehet próbálni forró trisó+oltott mész+víz keverékben áztatni. Figyelem, ez utóbbi erősen lúgos keverék, égési sérülést, vakságot okozhat a figyelmetlen használata! De jó eséllyel nem kezdi ki a cementlapot - ezt még nem próbáltam. Viszont a legtöbb rongyot, ecsetet, festéket, gumikesztyűt, műanyag flakont szépen megeszi... A zsíros szennyeződéseket is oldja...

Előzmény: Szajrés (24304)
Arpi1980 Creative Commons License 2017.05.04 0 0 24305

Sziasztok.

Van egy fürdőszoba+WC.
Régen kád volt és a mosógép a kádba ürített.
Most szeretnénk a kád helyett egy épített zuhanyzót kialakítani, de a kádnak a lefolyója 32mm es volt. Ez torkollót bele egy padló összefolyóba amibe még be volt kötve egy mosdó csap. A padlóösszefolyó elvezetése is 32 mm es.

Gondolom régen nem volt az probléma, hogy a kád mennyi idő alatt ereszt le, illetve a mosógép is ha a kádba ürített volt ideje lefolyni.

A képen a meglévő lefolyócsövek a piros. A zöld lenne a zuhanytálca elfolyója és menne még egy a falba a mosógépnek.
De vajon bírja -e az összefolyó. Rákötöttem egy búvár szivattyút ami 15L/ perccel nyomta be a 32mm es csövön a vizet és még egy 12 L es habarcsos vödör vízet bele zúdítottam a padlóösszefolyóba, és elég jól elnyelte.

Elbírja szerintetek, vagy muszáj feltörnöm mindent, és 40-50mm esből kialakítani az egészet. Mondjuk nem zavar, ha nem zuhanyzok ha épp ürítene a mosógép.

Szajrés Creative Commons License 2017.05.02 0 0 24304

d_feco!

Az általad ajánlott flexes cementlap tisztítással kapcsolatban van tapasztalatod? Az eddigi tisztítás (1 nap áztatás Ultrás vízben, utána körömkefés súrolás, majd 25 %-os háztartási sósav oldattal való kezelés nem hozott kielégítő eredményt. Még mindig koszos, foltos, matt, halvány színűek a lapok. Beszéltem egy kőfaragóval, szerinte csak vizes technológiával, sok lépcsőben lehetne felcsiszolni. Voltam egy csiszolástechnikai boltban is, de ott max 130-as tépőzáras korongot tudtak adni flexre, az meg szerintem elég durva.

Szóval ha van konkrét tipped a megoldásra, akkor kérlek ne fogd vissza magad!

Előzmény: d_feco (24277)
mzm Creative Commons License 2017.04.26 0 0 24303

:-)

 

Előzmény: locgabcsi (24302)
locgabcsi Creative Commons License 2017.04.24 0 0 24302

Sziasztok!

 

24298-ra válaszolva elkapott a nosztalgia. A képeken előfordul a topik létrehozója ks, aztán Bogozó nevű kolléga a feleségével, a fiam aki 7 hónapos volt, az asszony meg jómagam és még pár ismerős arc akiknek nem tudom a nevét. Akkoriban az ArchiCAD nevű építész program a polók alapján a 8-as verziónál tartott, ma a 21-es lesz nemsokára kiadva. Valóban rohan az idő! 

Üdv!

1házas Creative Commons License 2017.04.23 0 0 24301

Sok boldogságot a fórumnak és legalább még ennyi aktív évet!

Előzmény: mzm (24297)
mzm Creative Commons License 2017.04.23 0 0 24300

Ha jól számolom, olyan 12-13 éves... akkor készültek a fotók

:-))))

Jó, csak hülyéskedek...

Őszintén megmondva, nem tudom, Buzás Mikiéket kellene erről kérdezni.

 

Előzmény: ax15 (24299)
ax15 Creative Commons License 2017.04.23 0 0 24299

Az egyik képen (8.) két zsalugáter van, A nyitottat egy keresztbe tett léc rögzíti.

Ez a megoldás mennyire régi?

(Még nem láttam ilyet)

Előzmény: mzm (24298)
mzm Creative Commons License 2017.04.23 0 0 24298

Néhány kép a fórumos kirándulásról. Időpont: 2003. szeptember 28.

Kísérőnk Buzás Miklós volt, aki a mai napig nagyon sokat segít mindenkinek, aki csak a téma iránt érdeklődik.

A három kis kölyök narancssárgában - akik majdnem minden fényképen ott vannak - az én lányaim, akik ma már felnőtt nők...

Hogy megöregedtek...

:-)

 

mzm Creative Commons License 2017.04.23 0 1 24297

 

Üdvözlet minden Fórumlakónak!

Köszöntsük kalaplevéve vályogos fórumunkat, mely ma ünnepli 18. születésnapját...!

(Azaz nagykorú lett, de ez nem jelenti azt, hogy +18-as tartalmak is megjelenhetnek benne...:-)

Akik most itt vannak, nem is igen tudják, hogy volt időszak, amikor olyan érdeklődés volt a téma iránt, hogy még egy kirándulást is szerveztünk a fórumlakóknak a szentendrei skanzenbe. Erről felrakok pár képet mindjárt.

Viszont ami igencsak figyelemreméltó: az Index házépítéses topicjai között a ma is élő és működő első 100 db fórum között már csak három olyan található, ami a múlt évezredben indult... és ezek közül is a legöregebb a Vályogos fórum.

Tehát: Vivát vályog!!!

:-)

(hogy a fenébe lehet szmájilt betenni...? )

ax15 Creative Commons License 2017.04.22 0 0 24296

Ha gépész vagy akkor nagy baj nem lehet ha az érzésedre támaszkodsz.

A falak szilárdsága nem olyan egzakt mint a vasé, de azért számolható (+ egy markáns biztonsági tényező).

 

Előzmény: AI4 (24295)
AI4 Creative Commons License 2017.04.20 0 0 24295

Két dolgot nem szeretnék:

 

- ha a szükségesnél kisebb keresztmetszet miatt beszakadna,

- túlméretezés miatt a falat repesztené meg (ahol támaszkodik/felfekszik).

 

Más baj - szerintem - nem lehet.

A hossza is fontos, de a teherviselés miatt a keresztmetszete is, és arra nincs ötletem. Érzésem meg pláne, mert gépész vagyok, s nem építész, de még csak nem is kőműves (három megkérdezettből három teljesen eltérő megoldást, méretekről szót sem ejtettek, árakról annál inkább...).

Előzmény: Alapi42 (24294)
Alapi42 Creative Commons License 2017.04.20 0 0 24294

Sok megoldás létezik. Első alapelv, hogy mi van ?

 Van palló , ha sok egyet feldarabolunk,   ha  4 méteres , akkor 3 fele, lesz   1,3 m hosszú nagyjából duplán megfele. Igaz a felfekvése soványka, főleg vályognál ez lényeges.   130 -90 = 40, tehát 20 - 20 cm. legyen inkább  25 cm  a felfekvés. ha van gerendád abból  2 db   12 x 12  - 1, 4 hosszú.

 Mondjuk azt nem írtad hogy az ajtó felett milyen magas fal maradna , nem mintha különösen lényeges lenne.

 

 A régi mesterek ezt úgy érzésből csinálták és majd mindig eltalálták. Empíriának hívja a modern ember !

Előzmény: AI4 (24293)
AI4 Creative Commons License 2017.04.20 0 0 24293

Egy 25cm vastagságú, vályog válaszfalba kellene kialakítani egy ajtónyílást (90cm széles lenne). Az áthidalót fagerendákból kialakítva milyen keresztmetszetet válasszak, ami biztosan megfelelel oda?

Mezőföldi 2 Creative Commons License 2017.04.19 0 1 24292

 Mint a nevében is benne van : cementlap. Ez egy sajtolással előállított termék. A cement eleve nem bírja a savat, tehát csínján, óvatosan !

Előzmény: Szajrés (24289)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2017.04.19 0 0 24291

    "milyen töménységű savval szokták csinálni? "

 

 Lerakás előtt lehet töményebb lerakás után kevésbé tömény. A lényeg a gyors,  bővizes  lemosás. 

 Persze a töménységgel csínyán kell bánni !

Előzmény: Szajrés (24289)
mzm Creative Commons License 2017.04.18 0 0 24290

Két újabb hirdetmény a vályogházas honlap az "Adok-veszek-keresek" rovatában.
Építészt keresnek...
Vályogtégla készítő prés...

Szajrés Creative Commons License 2017.04.18 0 0 24289

Cementlapokhoz:

Mostanában elég nagy reneszánszukat élik ezek a burkoló anyagok, főleg városi bérházakból kikerülő szebb, mintásabb darabok. Ez eléggé felvitte az árukat is, ugye a divat nagy úr. Én örültem, hogy 40 ft/db. áron kaptam, igaz ez csak olyan "parasztos" szürke-piros kockás. No de a vályogba nem is kell flancos minta.

Azért is írtam, hogy kódisállás szerű előtető lesz, mert szerintem az elég zárt ahhoz, hogy az ónos eső ne verjen be, hó csak módjával kavarjon be. Főleg amennyi hó esik manapság még egy hideg télen is. Ónos esőben meg a smirglin is seggre lehet esni.

Köszönöm a tippeket a tisztításra, felújításra. A savazást hogy, milyen töménységű savval szokták csinálni?

mzm Creative Commons License 2017.04.18 0 0 24288

Régen is ugyanígy süllyedtek a házak (és nem csak a vályogházak), hidd el nekem.

Csak neked most tűnik fel, valószínűleg 20-25 évvel ezelőtt nem foglalkoztál vele...

A konferenciáról csak annyit, hogy eddig összesen 2 (azaz két) jelentkező van, a megrendezéséhez azért több kell...

üdv

mzm

Előzmény: Csuklósbusz (24286)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!