Keresés

Részletes keresés

Epstein dr. Creative Commons License 2009.08.16 0 0 309

Langó Péter

A jászok etnogenezise és korai történetük (Die frühe Geschichte der Jaβen)

In: uő szerk.: Szállástól a mezővárosig – Tanulmányok a Jászság és Jászfényszaru múltjából; Jászfényszaru, 2000, 83–109.

Epstein dr. Creative Commons License 2009.08.02 0 0 308
Füle Piroska

Adatok a későszarmata-hun kori kerámia kérdéséhez

In: Somogyi Múzeumok Közleményei 1995

 

PDF

Epstein dr. Creative Commons License 2009.08.02 0 0 307

Bakay Kornél

Az avarkor időrendjéről (Újabb avar temetők a Balaton környékéről)

In: Somogyi Múzeumok Közleményei 1973, 46.

 

 

RobUr Creative Commons License 2009.05.10 0 0 306

'The earliest finds are from the 4th century B.C. from Romania. The Gauls and Romans are the first people who adopted it on a large scale.'

 

Kelta?

 

Előzmény: RobUr (305)
RobUr Creative Commons License 2009.05.10 0 0 305

http://www.medieval-chain-mail-armor.com/

 

Meg varnek a leletek es a nemzetisegek azonositasaval.

"Pancel es vas",  jelenthet mast is, mint vasinget.

Előzmény: Afrikaans8 (304)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.05.10 0 0 304

Láncing- és lamellás vért-töredékeket találtak oroszországi magyar sírokban.

 

Bölcs Leó bizánci császár a IX. század végi betelepedőkről: "Fegyverük pedig a kard, páncél, íj és kopja, így a csatában legtöbbje kétféle fegyvert visel, a vállán a felfelé álló kopját hordva, az íját pedig kezében fogva s mindkettőt úgy használva, ahogy éppen szüksége van rá. Ha azonabn üldözik őket, az íjnak veszik nagyobb hasznát. De nem csak ők maguk öltenek fegyvert, hanem előkelő embereik lovaikat elül vassal, vagy nemezzel vértezik. Nagy igyekezetet és gyakorlatot fordítanak a ló hátáról való nyilazásra. "

Előzmény: RobUr (303)
RobUr Creative Commons License 2009.05.10 0 0 303
Soha se hallottam emlegetni, hogy viseltek volna, de ha bizonyitasz valamivel, akkor keszsegesen beallok moged.
Előzmény: Afrikaans8 (302)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.05.09 0 0 302

"a honfoglalok se viseltek lanc inget"

 

Biztos vagy te ebben?

Előzmény: RobUr (298)
kisharsány Creative Commons License 2009.05.09 0 0 301

 

 kellett

Előzmény: kisharsány (300)
kisharsány Creative Commons License 2009.05.09 -1 0 300

 

 Viszont, a honfoglalok se viseltek lanc inget,

 

  ...majd később is csak azért cserélték le a bőrümögöt láncra, mert azt nem kellet minden nemzedéknek kimosni...:)))))))))

Előzmény: RobUr (298)
RobUr Creative Commons License 2009.05.09 0 0 299
Előzmény: RobUr (298)
RobUr Creative Commons License 2009.05.09 0 0 298

Oltozeke inkab egy lanc ingre hasonlit, sisakja nem nez ki a szarmatak altal viseltnek.

Szablyaja sem ut szarmatara.

Szal, lehet hogy egy kesoi kompozicio egy szobrasz altal, akinek volt valami fogalma a fegyverekrol es jokedveben alkotta ossze oket.

Viszont, a honfoglalok se viseltek lanc inget, se ilyen sisakot, szablya is csak a gazdagoknak jutott.

A szobor egy kozepkori harcost mutathat, talan egy to;ro:k, kesoi alkotas utan.

Vegig kell nezni egy fegyvertoreneti szakkonyvet, ami az interneten is talalni.

pancsolo_kisfiu Creative Commons License 2009.05.09 0 0 297
Köszönöm az ötleteket keresgélek. ;)
Hogy ki csinálta és mikor, az persze örökké titok marad.
A kis szobrot nagyapám kapta egyik matrózától ajándékba 1930 körül. Ő akkoriban a Dunai flotillánál volt hajóskapitány. Csak annyi tudható még róla, hogy Délmagyarországon találták egy házépítésnél a földben, és emiatt is volt az az infó róla, hogy a szobor, egy ősi magyar harcost formáz meg. Nagyapám meg mivel Székely magyar volt, igen büszke volt magyarságára. így lett aztán "szent" tárgy belőle az idők folyamán.
A kis szobor persze teljesen soha nem lett megtisztítva, ma is olyan állapotban van, mint anno. Rákövesedett homok, belül az ezüst is vastagon oxidálódva, az ón vagy ólom pedig csokibarna) vagyis nagyon régi a patina rajta. Párszáz éves biztosan megvan, de ha valóban a földből szedték ki anno, akkor lehet ez ezernél is több talán.
Az a baj, hogy nem is találok hasonló szobrocskákat a neten. Tehát ha nem sikerül nekem megoldani, akkor előbb vagy utóbb úgyis múzeumhoz kell fordulnom, csak hát ez itt Németországban annyiban nem egyszerű, hogy vajh mennyire értenek egy pannon medencei régi tárgyhoz.
A kard valóban nagyon míves. de ha jól megnézed az egész szobrocska az! Szerintem nem valami amatőr fémműves csinálta az biztos, mert minden aprócska részletet jól kimunkált rajta. Úgy a kardot tartó zsinórt, mint a pikkelyes páncélzat felső peremét, valamint az övet, a harcos ujjait, a bajszát, haját, ... sőt még a tekintete is a szobornak, szinte szúr.
Itt is van egy kis infó amely alapján talán lehetséges, hogy ennyire szépen kidolgozott fegyvereik voltak már akkoriban. (talán nem mindnek)

Itt is van egy kis infó amely alapján talán lehetséges, hogy ennyire szépen kidolgozott fegyvereik voltak már akkoriban. (talán nem mindnek)
Előzmény: Törölt nick (296)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.05.09 0 0 295

Jobb felbontásban

Előzmény: Afrikaans8 (294)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.05.09 0 0 294
Szarmata auxiliarisok (segéderők) Traianus oszlopáról
Előzmény: pancsolo_kisfiu (293)
pancsolo_kisfiu Creative Commons License 2009.05.08 0 0 293
Sziasztok!
Elnézést kérek a nagyérdeműtől, de szeretnék tőletek segítséget kérni egy kis szoborral kapcsolatban.
Én úgy tudtam apámtól, (sajna már 40 éve meghalt) hogy ez a többnyire levélnehezéknek használt fémtárgy egy régi magyar harcost ábrázol. S mivel nagy becsben tartotta, mi is ezt tettük vele. Persze egy idő után kiderítettem, hogy nem csak dupla rétegűnek látszik a fém amiből készült, hanem valójában is dupla, mert hogy a belső kb 3-4 mm. vastagság ezüst, a kőlső kb 2-3 miliméter pedig puha ólomból készült.
Hogy miért? Halványlila segédfogalmam sincs róla.
Azonban a minap láttam egy szarmata harcost ábrázoló rajzot, és felkerekedtem a neten, hogy többet megtudjak róluk, lévén Ha szarmata, hát legyen az, de talán megtudhatom, hogy valóban mit ábrázolhat.
A szobor jelen állapotában 12 cm. magas. Jól láthatóan az alsó része hiányzik, ettől aztán instabil is, vagyis nem áll meg a saját lábán.
Tudtok nekem abban segíteni, hogy elmondjátok a véleményeteket?
Valóban szarmata harcost ábrázol ez a szobrocska?

első foto

második

harmadik

negyedik

ötödik
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.04.15 0 1 291
Etnikai viszonyok a Kr. e. V-IV. században
kisharsány Creative Commons License 2009.04.14 -1 0 290

 

 

a szkítákat, a szarmatákat, esetleg a masszagétákat?

 

 

   ...egy apró érdekesség: 1875-ös ógörög szótár: masszagéta   =  szkíta

Athila Secundus Creative Commons License 2009.04.14 -1 0 289

lehet akár az Aral tó mellett is, nem kell feltétlenül a Kaukázuson át,

 

én mindenesetre asszem úgy emléxem, az olvasmányaimból, hogy délről, Irán irányából eredeztetik őket, onnan törtek észak felé a szkíták földjére.

de nemtom pontosan, azért kérdeztem.

 

ill. pl. az oszétokat az alánokhoz, szokták kötni, viszont

azt sem tudom hirtelen, hogy az alánok elődjeiként kiket vélnek általában:

a szkítákat, a szarmatákat, esetleg a masszagétákat?

 

mert pl. rokonaikat a jazygokat asszem a szarmaták közé sorolják.

Előzmény: segédnick (288)
segédnick Creative Commons License 2009.04.13 0 0 288

Arra mérget vehetsz, hogy a legtöbben nem a Kaukázuson vonultatják át őket...

Valamiért úgy félnek ettől a hegyvonulattól a "mainstream" képviselői, mint a tűztől.

Előzmény: Athila Secundus (287)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.04.13 0 0 287

amúgy tényleg ,

honnan eredeztetik a nemzetközi hivatalosban a szarmatákat egyáltalán? most hirtelen nem is tudom.

Előzmény: Epstein dr. (285)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.04.13 0 0 286
Ne haragudj, hogy csak most, de köszönöm szépen a küldeményt...
Előzmény: lapatya (275)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.04.13 0 0 285
De még ha Iránból származtatják is őket valami imaginárius "indoeurópai" ősnéptől, az sem Nyugat-Eurázsia...
Előzmény: Athila Secundus (284)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.04.13 0 0 284
arról még nem
Előzmény: segédnikk (282)
segédnikk Creative Commons License 2009.04.13 0 0 283
Itt most lényegtelen, hogy Belső- és Közép-Ázsia nem egészen ugyanaz a fogalom. A lényeg, h nem délről, hanem keletről szalasztanák őket.
Előzmény: Athila Secundus (281)
segédnikk Creative Commons License 2009.04.13 0 0 282
És arról is hallottál, hogy a pontuszi szkítákhoz hasonlóan mégis erőnek erejével Belső-Ázsiából akarják őket az európai sztyeppékre cibálni...?
Előzmény: Athila Secundus (281)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.04.13 0 0 281

ismerem én is ezen vizsgálatot,

kiegészítésképpen: női/anyai vonalon

Előzmény: Afrikaans8 (280)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.04.13 0 0 280
Ancient DNA of 13 Sarmatian remains from Pokrovka and Meirmagul kurgans was extracted for comparative analysis. Most of the genetic traits determined were of western Eurasian origin, while only a few were of central/east Asian origin
Előzmény: Afrikaans6 (-)
Athila Secundus Creative Commons License 2009.03.04 0 0 279

én is foglalkozok a jász kérdéssel történeti és nyelvi szempontból. Már egy másik topikban is előjött a téma.

 

általában a szkíták/szarmaták közé sorolják őket,

akiket meg általánosan az indo-európaiak közé,

 

viszont a történeti adatok alapján (pl. Herodotosz) a szkíták nem voltak etnikailag és nyelvileg homogén csoport

 

konkrétan a jászokot nézve, véleményem szerint indo-uráliak voltak, azaz félig- meddig magyarok voltak régen is, ahogy ma is.

 

eredetüket nézve annyit írnak róla a nemzetközi tudományban, hogy kb. Kr.u. 1 században tűnnek fel keletről, a forrásokban a mai Ukrajna területén jazyg, jassi, aszi neveken. szarmaták, de konkrét eredetük ismeretlen.

 

majd a Kárpát-medencében telepednek meg az Kr.u. 1 század körül a dákokkal együtt: Erdély-Dacia és Alföld-Jazygia

 

az én véleményem alapján viszont a kínai északkeleti határán, Közép-Ázsiában élt Yuezhi népből származnak (a yuezhiket a tokárok köré sorolják)

 

ugyanis mikor a hiungnuk legyőzik a yue-zhiket (Kr.e. 190-150), elvándorolnak nyugatabbra és assi néven tűnnek fel a görög forrásokban.

 

Strabonál a Yuezhik (Kr.e.150-100-as időre vonatkozóan): 

"Szkíták legnagyobb részét, a Kaszpi-tengertől kezdve dahae-szkítáknák hívják, tőlük keletebbre a masszagéták és a szakák. ... legismertebb törzseik az: ... aszii ...". 

 

meghódítják Baktriát (Daxia) majd délre vándorolnak

 

véleményem szerint azonban nyugatra is vándorolnak csoportok és telepednek meg a Kárpát-medence és Erdély területén, a dahák egy részével együtt,

tehát az erdélyi dákok (Dacia) a régi daha-szkíták (területük Daxia), a jászok pedig a yuezhik közül származnak.

 

a kronológia pont stimmel

 

a yuezhi és jász név véleményem szerinti etimológiájára ill. egyezésére is már régebben utaltam egy másik topikban:

 

maga a szó véleményem szerinti uráli/finnugor értelmű és íjász-t jelent magyarul:

 

Proto: *joŋ(k)s,

 íj

 

a yue-zhi kínai kiejtése juszi vagy jucsi

 

ez teljesen megegyezik pl. a finn juszi v. jucsi formával

 

ez a szó kb. i.e. 500 körül jelenik meg a kínai forrásokban

 

majd később, mikor az assik a görögöknél,

 

ill. a még későbbi jássy, jazygs, aszi forma a rómaiaknál,

már a későbbi magyar jász szóvá alakul

 

és szvsz a tényleges indo-európai latin jazygs formában a -g és az -s jelenléte megerősíti a magyar eredet (jászok) és értelem helyességét a dupla többesszám miatt az IE-nél

 

a székely, jász kapcsolatokan nézve

a jászokkal a Jászságon kívül az erdélyi Jassy tartomány is kapcsolatban van szvsz

Előzmény: lapatya (275)
lapatya Creative Commons License 2009.03.04 0 0 278
Afrikaans! Nem tudom küldeni, mert a gép a címet nem fogadja el Lapatya

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!