Keresés

Részletes keresés

madarbarat Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1184

Kedves Barátaim!

Az iwiwen üzenetet kaptam, melyet azonnal közhírré teszek:


2008. június 14-15-én

Díszmadár-bemutató

a győri Megyeháza aulájában,

amelyre az

Újvárosi Művelődési Ház Díszmadár-szakköre 

sok szeretettel vár mindenkit.

Nyitvatartás: szombaton 9-18 óráig, vasárnap 9-17 óráig.

Belépő 200 Ft (diák és nyugdíjas 100 Ft)

madarbarat Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1183

Azt hittem, nem jól látok!

A kiváló természetfotós Annette Cutts - aki számos ragyogó fotóval gazdagította a Madárbarát-lexikont is - website-ján http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/pages/birds/ringneckedparakeet.htm angliai kis sándorokról esik szó.

Merthogy Surrey, Kent és Sussex megyék erdeibe, ahol fészkelésre alkalmas odvas fák vannak, betelepítették a fajt és ma már mintegy ezres populáció él. Mi több! Észak felé terjeszkedik!!!

Na ehhez mit szóltok?!?

 Annette Cutts: angliai örvös papagáj (Psittacula krameri)

Nézzetek be a honlapra, sok más csoda is van ott!

 

madarbarat Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1182

Kedves mindnyájatok!

egy aprócska kiegészítés ide kívánkozik:

 

Bucephala (más rendszerezők szerint Glaucionetta): a récefélék alcsaládjának egyik nemzetsége (családneme) 3 fajjal, a sárgaszemű récék.

  • albeola: →bivalynyakú réce (Bufflehead),   

     

  • clangula: →kerceréce (Schellente - Common Goldeneye),   

     

  • islandica: →izlandi réce (Barrow's Goldeneye).

 

Következésképpen nem alfajokról hanem fajokról van szó. Egyébként nem olyan bonyolult a dolog.

Itt van például az én nevem:

Lengyel Tibor

Ebből a Lengyel a családom többi tagjánál is előfordul, vagyis az a családnevünk, ami az állatrendszerekben a családnem neve (a lexikonban esetenként a növényrendszertanból kölcsönvett nemzetségnévnek nevezve - most nem térnék ki a magyarázatra).

Ez esetben a három faj közös neve a Bucephala.

a bivalynyakú réce "keresztneve": albeola

a kerceréce "keresztneve" vagyis a fajnév: B. clangula

HA BÁRMELY NÉV 3 TAGÚ VOLNA, AKKOR AZ AZT JELENTENÉ, HOGY A CSALÁDNEM AZON TAGJÁNAK VAN VAGY VANNAK ALFAJAI.

Ebből a szócikkből nem derül kide az egyiknek valóban van alfaja, az pedig a nyillal jelölt kerceréce szóra kattintás után derül ki.

Tudniillik Béla barátom jóvoltából a nyíllal jelöt szavak hivatkozások, tehát az olvasó egy szempillantás alatt eljuthat a szóhoz, ha rákattint. A nyilak elárulják, hogy az itt tárgyalt sárgaszemű récék mindegyik fajáról van leírás a lexikonban.

 

No, nézzük csak!

 

kerceréce (Bucephala clangula - Common Goldeneye) v. csengő-, jeges-, bujár-, buksi-, deres-, bikafejű, lármás réce, nevezik bugárkacsának és kercebúvárnak is: nálunk főként a vonulások idején mutatja magát ez a 45 cm nagyságú réceféle. De télire is maradnak, leginkább a Balatonon szórványos csapatok. Egyes példányok, gyakran a bukó récékhez társulnak. Máskülönben fenn északon, a tengerparton v. tavaknál faodvakban v. üregekben költ. Fotó: Annette Cutts - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm

A hangja kellemes csengettyűszóhoz hasonló, de a gácsér ritkán szól. Inkább hallani a szárnycsapásait, amelyek szintén csilingelésnek vélhetünk.

A tojó hangja kissé rekedtes.

A gácsér üstökös feje csillogó zöld. A hát, a farok fekete.  A szeme, ahogy azt a rokoni kör alapján elvárjuk: sárga!

A szárny, a nyak és a has, ill. a váll fehér. Utóbbi feketével szegett tollakkal ékes.

A fekete csőr rövid, mögötte fehér arcfolt mutatkozik. A láb narancsos.

A hím a nyár végén a tojóhoz válik hasonlóvá, de a feje ilyenkor is fekete marad.

A tojó felül barnásszürkével pettyezett. A feje csokoládébarna. A szárnyat itt is díszíti a fajra jellemző, négyzet alakú fehér folt.

A fiatalok barnák, nyakörv nélkül. A vízről, a többi bukóval ellentétben könnyedén emelkedik fel a levegőbe.

Legszívesebben tág odvakban költ, s olykor előfordul, hogy a kicsiknek a fészek 15 m-es magasságából kell levetni magukat, hogy anyjukat követhessék a vízhez. A csehek mesterséges odvakkal szoktatták a tavaikhoz.

Nem ritka, hogy a gácsérja →kis bukóval áll össze, s a tojások termékenyek.

É-Amerikában alfaji rangra emelkedett az ottani populáció:

Bucephala clangula

                            americana

 

És az úgynevezett tudományos név írásának is vannak szabályai:

a családnem neve (Bucephala) mindig nagybetűs

az utána következő jelölések (clangula americana) mindig kisbetűsek!

A lexikon nagy hozadéka, hogy akit a fajleírásokon kívül ilyesmi is érdekel, az ...

Nos, remélem, az is haszonnal forgathatja a MADÁRBARÁT-LEXIKONT.

 

Előzmény: mepisz (1180)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1181

A Balcnak van...de ott mi nincs?!...:) Néha átjárok ámulni.

Viszonylag korlátozottak a fejlesztési lehetőségeim, nagyban függenek az éves szaporulattól, de a kercék határozottan tetszenek...

A koklasz, valamint a himalájai is tetszik...:)

mepisz Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1180

Benedek 22

-------------------

Békéscsabaiakat ismerem, gondolom kinél van / Bucephala izlandika /

Akartam én is hozni de a borsos ára tartott vissza. A másik alfaj a Fehér-

fejű kerce réce / Bucephala Albeola / még tetszetősebb mint az előzők.

Az idén tervbe van véve mind a két alfaj, beszerzése.

A pursicál Coclas nálam nem szaporodik, ráadásul tesvérek, vérfrissítés

az idén van kilátásba helyezve.

Előzmény: Benedek22 (1179)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1179

 A kercék nagyon szép madarak!

Nekem legalábbis nagyon tetszenek...

Békéscsabán, a szomszéd városban, van kerce is és izlandi kerce is, élőben talán nem is láttam még csak ott, meg Monoron egyszer pár éve... Le vagyok maradva!:)

Hátha idén fognak költeni a tieid...!

 A koklasszal mik a tapasztalataid?!

 

mepisz Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1178

Benedek22

------------------

A Kerce récék 4 évesek , 2 pár van belőlük, eddig még nem volt szaporulat.

Előzmény: Benedek22 (1172)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1177

Azt kifelejtettem, hogy az az "oldal" annyira kezdő, hogy az csak egy képgaléria, de jelenleg másra nincs is szükségem, legtöbben úgyis csak belekukkantanak, hiába lenne fent 500 kép, csak nagyon kevesen néznék meg.

Nem magyarázkodok ma többet! :)

Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1176

 Nálam a cél nem szentesít semmit, azok egytől egyig a SAJÁT gépemmel,  kezemmel készült képek...

Amiket pár napon belül fogok feltölteni, azok hasonlóképpen...

 

A bajkál szép, most nálam is dürrögnek a gácsérok, remélem idén is jól fognak működni.

Az egyik kedvenc kacsám, gyerekkorom óta csodáltam, így nem nyughattam, míg nem tarthattam belőlük, nagyon szépek, örülök, hogy Ön is megjelenítette itt!

neco Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1175

Szia Tibor, szervusztok!

 

Sajnos egyéb elfoglaltságaim miatt ritkábban tudok benézni hozzátok, de azért figyelemmel kísérem az eseményeket  ;-)  !

Szó volt a fekete csízről (Carduelis atrata). Nekem nincs sok információm a fajról, de azért szeretném "képesíteni" a dó'got.

 

Egy perui tenyésztő videója a madarakról:

http://www.youtube.com/results?search_query=carduelis+atrata&search_type=

 

a hím éneke:

http://www.youtube.com/watch?v=nRwut0RBmc8

 

Üdv : neco

Előzmény: madarbarat (1118)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1174

Ajjaj!

Én is követek el hibákat.

A cifra récéről például lemaradt, hogy a fotók a kiváló angol természetfotós HÖLGY,

Annette Cutts

jóindulatából szerepelnek itt és a Madárbarát-lexikonban is.

Tehát a mulasztásért elnézést, és természetesen ez úttal is kifejezem hálás köszönetemet.

Előzmény: madarbarat (1173)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1173

Kedves Benedek22!

Nagyon elegáns a honlapod. Bár úgy első ránézésre valószínűleg a copyright tilalma nem okoz nálad különösebb feszültségeket. Fogadjuk el a jezsuiták hitvallását: A cél szentesíti az eszközt!

És fogadd el a következőt:

 

cifra réce (Anas v. Nettion formosa - Gluckente - Baikal Teal): kelet-ázsiai elterjedésű, mintegy 40 cm nagyságú réceféle porcelánszerű tollazattal, a hátán néhány sarló alakú dísztollal.     

Tipikus édesvízi réce. Csak ritkán kóborol el Európába.

A neve nem véletlenül cifra, ugyanis nászruhában a hím az egyik legszebb réce.

Pompás madár az arci részen a feketés csíkjával, amely krémsárga mezőben húzódik a szemtől az állig.

Ezen túl a szem mögött, a nyakra húzódóan díszíti egy ércfényű, zöldes árnyalatos félholdminta is.

A fejtető, a nyak hátulsó éle és az áll, továbbá a farok szintén fekete. A hosszú, foszlott szárny-dísztollak is feketék.

A mell pirosas árnyalatú.

Az utóbbi területet a testoldal szürkéjét és a farok feketéjét egy kisebb fehér mező választja el egymástól.

A csőr és a feltűnően hosszú láb szürke.

A tojó sárgásbarna, a test alul világosabb és pettyezett. Vagyis hasonlít a csörgő réce tojójára, de itt a csőr töve mögött mutatkozik egy kis fehéres foltocska.

El lehet a szemsáv felett húzódó, megszakadó szemöldöksáv alapján is a két faj tojóit egymástól különíteni.

A gácsér vot-vot-pruup hangokkal leírható, kacagásszerű hangokat hallat. A tojó halkan hápog.

Előzmény: Benedek22 (1169)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 1172

mepisz!

 

Kercéből mennyid van? Szaporodtak már?

Még a cabot-ot kérdezném ugyanígy...

mepisz Creative Commons License 2008.05.11 0 0 1171

pirosvillám

---------------

Nagyon íregyelünk amiért a macskahad nem tett még kárt a galamb állomá-

nyodban, de ami késik az  nem múlik , előbb vagy utóbb bekövetkezik, aminek

be kell következnie. Én úgy látom te sokmindent félre értesz, vagy félre

érteni akarsz. Mivel itt semmi másról mint a vadon élő madarakról van szó.

És szó sem esett galambról, meg egyéb házi szárnyasról.

Előzmény: Törölt nick (1168)
mepisz Creative Commons License 2008.05.11 0 0 1170

benedek 22

----------------

A képeken szereplő madarak vannak a tulajdonunkban, a Rehab pedig a sérült

madarak, gyógyítása , illetve csúnya idegen szóval Repartációja a feladatunk

vissza telepítés a természetbe .

Előzmény: Benedek22 (1169)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 1169

mepisz!

 

Most akkor a galériában látható fajokat tartjátok/tartod?

 

És a "régió madárállománya"-ból mely fajokat tartjátok? Azokat, melyek szerepelnek a galériában?

 

Frissíteni fogom a képeimet, még a régiek vannak, akit esetleg érdekel, nézze meg!:

www.kacsakert.eoldal.hu

 

köszi

Törölt nick Creative Commons License 2008.05.11 0 0 1168
Igen elejthető, ha űzi a vadat (őzet, nyulat stb. ), De CSAK akkor és kint a vadászterületen és nem bent a házak közt. Különben a kutyát és a macskát, csak állatorvos altathat el. Ill a sintértelepre kell leadni, ha saját és nem a szomszédé. Felakasztani, lefolytani nem szabad, a mai törvények szerint börtön jár érte. Egyetlen út ami járható: megegyezel a szomszéd nénivel, h ne engedje ki a macsekot, vagy feljelented a bíróságon, h neked kárt tett. De nem tom megéri-e a szomszéddal haragba lenni? Nekem is vannak szomszédjaim és macska hadsereg, de a macska és a kutya még nem tett kárt egyetlen galbban sem.
Előzmény: mepisz (1167)
mepisz Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1167

Piros villám

 

 Van egy vadászati törvény Magyarországon , amit nem mi alkottunk, aki

ezt a törvényt betartja , annak baja nem eshet. A menyét egyébként védett

álat, nem vadászható, ha csapdába esik sértetlenül el kell engedni .De a macsek

és a kutya bizonyos körülmények között elejthető, semmi nem védi !!!!!!!!!!!!!

 

Előzmény: Törölt nick (1166)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1166

Bocsi hogy meginz én

 

A macska sima csibe dróthálón sem megy át. Sőt még azt is merem mondani a menyét sem, az igaz megkeresi a legkisebb lyukat is. Én is úgy találtam meg a bejáratát, hogy félig lebontottam a galambházat. Hihetetlen kis résen ment be. igaz nem vitt el egyetlen galambot sem mert nem is tudza volna a pici résen , de megölte minde madarat ami abban a galambházban volt. Mégegyszer felhívom í figyelmeteket at állatok leölésével, mert a törvény őket védi nem a mi galambjainkat.

Előzmény: Benedek22 (1164)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1165

Tisztelt Mepisz

 

Alul a képen hélya madár van Ő védett madár!

Nékem is leölt egy éjszaka a menyét egy egész falka galambot (keleti sirálykát) és nem a menyétet okolom. Elöször én is mérget meg csapdát kerestem és olcsóbb volt a réseket megcsinálni azóta nem volt nálam. De ti nem is menyétről írtatok elötte mert a szomszéd macskájáról. Továbbá az, hogy az állatokat le lehet lőni vagy sem hagyjuk a vadászokra, de tudtom szerint a lakóházaktól több száz méterre lehet lőfegyvert használni. A légpuskával sem vadászhat mindenki, csak akinek vadászengedélye van és csak azon aterületen ahová tartozik. Nem azért írom, hogy mérgesítsem a tenyésztőket, de ha a rendőrsére kell menni mert a szomszéd feljelent lövöldözésért akko rmár késő bánat.

Szóval mi nem vagyunk menyétek és ne őljünk feleslegesen állatokat

Előzmény: mepisz (1160)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1164

 

 Egyetértek, a nyest a dupla csirkedrótomat is intézte, és durva volt az eredmény...

 

A szomszéd cicájáról meg annyit, hogy ha én 21 évesen folyamatosan röpdét építek/építtetek(és nagy ráfordítással), akkor tartsa pórázon a macskáját, mert fiatalos hévvel...

Szóval nem érdekel különösebben, tartsa a kamrában. Meg jellemző, hogy kisz'rat 8 kismacskát, sztán "mászkáljanak csak"... Igen mászkáljanak...

Kirohanásomat befejeztem!:)

Egyébként tiszteletben tartom más véleményét, de ha fél milláért építek röpdét röpképtelen madaraknak, akkor megint csak én vagyok toleráns...

 

madarbarat Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1163

Kedves István!

Igazán kár, hogy nem néztél rendesen körül, mert akkor a 1153-as hozzászólás eloszlathatta volna minden aggodalmadat. Senki nem búzdított senkit csapdázásra, pont ellenkezőleg. De azért köszönük szépen!

És hogy teljesen megnyugodj, ime a lexikon kínál más megoldást is:

 

villacsont, furcula (lat.): madarakban a két →kulcscsont összenövéséből létrejövő kétágú csont.

 

villanypásztor
: kis feszültségű, de nagy erősségű árammal töltött drótkerítés v. vezeték a legelő v. az állatok elkülönítésére szolgáló terület körül.

A jószágban kárt nem tesz, de a csípős ütésétől hamar elmegy kedvük, s tiszteletben tartják.

Ahol macska v. más kártékony kisragadozó zaklatja a volierben tartott madarakat, ott ezek távoltartására is kiválóan alkalmazható.

 

villás
: két ágban végződő, pl. farok, madaraknál.

 

 

villásfarkú drongó
(Dicrurus adsimilis - Fork-tailed Drongo): a drongófélék családjának 25 cm nagyságú faja, főként a Kongó melletti erdőségekben.

Fotó: Peter Sheilhli - http://www.design2d.co.uk/digiscoping.htm - és Ben van den Broek - http://home.hetnet.nl/~benvandenbroek/

 

 

Kérsz egy lexikont? írd meg a postacímedet és küldöm! Persze csak ha ráérsz olvasgatni, mert itt 5000 oldaról van szó!

Előzmény: Törölt nick (1159)
mepisz Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1162

Kedves madarbarát

--------------------------

Küldtem e-mailt .

Előzmény: madarbarat (1161)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1161

Kedves mepisz (Gábor? András?)!

 

A lehetőséget minden esetre nagyon szépen köszönöm, és bizony, hogy vannak fotóhiányaim. A lexikonban mutatkozik úgy kb 6000 kép, de még csak azt se mondhatom, hogy minden hazánkban előforduló fajról be tudunk mutatni valamit.

Az igazság, hogy néhány kísérlet után beletörődtem: itthon nem nagyon tolerálják a fotósok, hogy nem tudok fizetni. Ezért javarészt Finnországtól Dél-Afrikáig, Kanadától Ausztráliáig, Japánig ...  találhatóak a "fotósaink", akik hozzájárultak az ingyenes felhasználáshoz.

No, de minden további cifrázás helyett örülnék, ha elfogadnál egy példányt a cd-ből, s abból ki fog derülni, hogy tényleg érték-e, meg az is, hogy valóban van-e hiánypótló fotód. (Én szinte biztos vagyok benne, hogy igen.) A webalpon szereplő postacímre küldhetem?

Barátsággal 

Lengyel Tibor

2141 CSÖMÖR

Tinódi u. 5.

28/446-526

madarbarat@invitel.hu

http://madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu/

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9156025?cmd=Article_showArticle&t=9156025

Jaj, és ilyesformán (hogy egy természetfotóssal akadtam össze) egy kissé ciki az akáciagerle. Bocsánatot kérek!

talán ezzel sikerül jóvátennem:

 

Father Sanchez: antillai pivi
Előzmény: mepisz (1157)
mepisz Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1160

pirosvillám !

------------------

Az élve fogócsapda nem az állatok megölésére szolgál, elsősorban a raga-

dozó / szőrmés / kártevők befogására. Ha neked is egy éjszaka 100000 ft

kárt okozna a nyest,mivel addig öl amég mozgás van körülötte, biztosan

másként vélekednél !Itt nem a volierekben tartott madarakról van szó, hanem

a kint szabadon élő védett madarakról, amit csak ezekkel az eszközökkel

lehet a természetből átcsoportosítani / ivartalanítás, más területre áthelyezés/

és bizony ha szükséges ezenek az állatoknak az elpusztítása is lehetséges.

Egyébként a vadászati törvény, engedélyezi ,vadászati idényenbelül a raga-

dozók lelövését. Ide tartozik a házi macska és a kutya is. Az élfogó csapda

egyedüli csapdázási módszer ami engedélyezett !!!!!!!!!! 

Előzmény: Törölt nick (1159)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1159

Többeknek a csapdáról és a csapdázásról...

 

Figyelemmel kell lennetek, hogy a csapda állítást és az állatok elfogására van tövény. Olvasta, lejebb a topikban vércse, hélya Stb. VÉDETT madár nem szabad megfogni, tartani és főképp elpusztítani. Azt hiszem valamiféle vadászati törvény létezik. Tudom, nagyon nehéz kedvenceinket megvédeni, de azt nem más állatok kipusztításával kell elérni. Olyan ólat, voliert kell építeni, hogy más "kártékony" állat ne férjen hozzájuk. Mindenkinek a saját állata a legkedvesebb. A szomszéd Juliskanéninek a cicája. Különben is mit kezdenétek vele, ha megfognátok, csak haragos lenne több.

Szóval ne bántsuk az állatokat még akkor sem, ha nékünk kárt is tesznek. Hisz mi is szeretjük az állatokat azért tartjuk neveljük, ápoljuk őket.

 

Üdv: István

mepisz Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1158

Benedek 22

------------------

Szivesen látunk a Diszfácán Topikban, jó lenne ha minnél többen osztanánk

meg a tapasztalatainkat ! Van Honlapom: www. metaprint. hu ott láthatod

a tenyészállományt !

Előzmény: Benedek22 (1155)
mepisz Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1157

Madarbarat

------------------

Kösz a Gerle fotót, ilyet még nem fényképeztem,szivesen küldök más fotókat is

a lexikonba, van több tízezer, Küldtem e-mailt is.

Előzmény: madarbarat (1156)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1156

Félreértettél, nem ide kell a fotó, hanem a lexikonba.

Ezen túl szerintem van ott (www.metaprint.hu) madárról is kép, ami lendítene a dolgon.

Mi a helyzet? azok saját felvételek?

 

S a jóindulatodért íme egy akáciagerle!

Ha erre is igent mondasz, akkor kapsz valami extrábbat.

Előzmény: mepisz (1154)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.10 0 0 1155

Mepisz!

 

 Akadnak fácánjaim is, de abból nincs túl nagy választék. Ezüstöm van (tegnap keltek ki kicsik:)), sárga aranyom, gyémántom, Elliotom, valamint Temminck tragopánom.

 Inkább récéim/ludaim vannak, de tervezem, hogy fácánból bővítek... csak korlátozottak a feltételek (ezekhez két tanya is kevés és egy sincs még...).

 

A jogszabályról nem tudok, azt tudom, hogy még be is csukhatnak, ha véletlenül rám tudják bizonyítani, hogy kitömtem ólommal.

Viszont egyik tenyésztőtársamnál a nagy madárparkban a vízimadarak között mászkálnak  a macskák, idegen macskák is... És semmi pusztítás...ilyet...

 

Mepisz, neked milyen madaraid vannak?

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!