Keresés

Részletes keresés

Floo2 Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8441
A környékünk szőlőhegyein még nem, mai képek:
Előzmény: lalá (8433)
ronin s8 Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8440
Én sem arra gondoltam:-)
Valamiféle mesterképzés kellene, nem diploma.
Előzmény: RAMBO (8439)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8439
Írd le ezt orvossal, pedagógussal, építésszel (asztalossal, vízszerelővel, pékkel) - ez minden szakmára igaz, hogy az elkötelezett mesterek kevesen vannak. Kérlek, ne ragadjunk le a "vállalkozásoké a jövő" meg az "internet mindent megváltoztat" szintű általánosságoknál.
Előzmény: ronin s8 (8435)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8438
Ez is igaz, egy nyugati a főiskola (BSC) más, mint az egyetem (MSC). A főiskolán sokkal több gyakorlati dolog van, mint nálunk. Mondjuk a 3 éves képzés fele. A tapasztalataim szerint a mezőgazdasági csoportvezetői képzés(?) szóval a váci szakközép az igen jó szaktudást ad. Számukra a fősuli mezőgazdasági része sétagalopp. A kémiával vannak problémáik, tény - de ezt is hozzá kell tanulni. Szóval valahol a technikusi képzés környéke lenne sztem a minimum, amitől földet vehet vagy egyáltalán művelhet valaki. A peak soil nem túl messze van, talán nem kéne bárkire rábízni azt, amin ennyi minden múlik.

Azon kívül milyen gazdálkodó az, akinek nincsenek gazdálkodói ismeretei? Aki nem tudja kiszámolni a megtérülési pontját a vállalkozásának, cash-flowt tervezni, stb.? Vagy egy vetésforgót összeállítani, egy takarmányadagot optimalizálni? A mezőgazdaság egy szakma, amiből a szőlőtermesztés csak egy ágazat.

Ezzel a jó borokat kik csinálják dologgal sztem tévedésben vagy - a nem mg. végzettségűeket vagy szakcsoport segíti, vagy a családban lévő szakember. Azonkívül a nem szakemberek mellett rengeteg nagyon jó szakember is van, aki jeles bort termel - soroltam a múltkor párat. A pancsolás nem diploma, hanem hozzáállás kérdése.
Előzmény: BZoltan (8436)
apilusz Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8437
Ha már az oktatás:meg lehet nézni a kecskeméti fősuli szőlőjét.A 44. út mellet van a reptér után.Bentről nagyon csúnyán van művelve.
BZoltan Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8436
Tulajdonképpen egyetértek ám veled. Csak én diplomának az intézményesített felsőoktatásban szerzett papírt hívom... az meg 4-5 éves kemény szellemi munka ami ráadásul megköveteli az érettségit. Szerinted a magyar gazdálkodók hány részének van érettségije? Hányan tudnák vállalni a felsőoktatási képzés 4-5 éves terhét (anyagi és szellemi)?

Amiről te beszélsz az egy gazdaképző rendszer a szakmunkásképző szintjén. Na egy ilyent nagyon-nagyon támogatnék és én is szívesen előírnám hogy aki piacra termel (akár termelői borkimérésben, akár palackozva) annak legyen kötelező részt venni egy formális képzésben.

Az amiben esetleg eltérhet a véleményünk az egyrészt az, hogy szerintem a jelenlegi felsőoktatási szakmai képzés nem jó. Hogy miért nem jó és ez miben látszik meg az egy hosszú történet. De tényleg beszédes, hogy a legnagyobb presztízsű borokat korántsem szakemberek csinálják ameddig az alsópolcos pancsolmányokat kivétel nélkül diplomás szakemberek.
Másrészt szerintem azért nem kapálni kellene megtanítani a parasztot és nem is a növényélettan biokémiájára :)
Előzmény: RAMBO (8434)
ronin s8 Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8435
Igazad lenne, ha nem lenne annyi diplomás "pancsmester", ahogy BZoltán mondja. A felelős gazdálkodáshoz még nem elég a diploma, az értő, óvó, fejlesztő, előremutatóhoz meg kevés...
Előzmény: RAMBO (8434)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8434
Veled én már jópár témáról vitatkoztam, eléggé határozottan védte mindegyikőnk az álláspontját, de nem hiszem, hogy ettől személyes ellentét lenne köztünk. A diploma témára nem akarok visszatérni, szerintem utat akkor tudsz választani, ha ismered azt, hogy melyik merre visz. Nem egy technológiát, nem hallomásból egy másikat, hanem az alapoktól jópárat, amihez hozzá lehet tanulni még többet.

Azonkívül a termőfölddel, mint megújuló erőforrással én nem engednék amatőröket matatni. Nevetséges, hogy csak tervező készíthet házat, orvos írhat gyógyszert, patikus adhatja ki neked - de a gazdálkodáshoz nem kell papír, hiszen ott csak mérgekkel kell bánni, meg valami pótolhatatlant megóvni.

Dániában ez így működik. "Zöld könyv" azaz gazdálkodói "diploma", papír, képzés, stb. kell a földvásárláshoz. Felelősen csak így bánhatunk a földdel.

Nem baj, ha nem értünk egyet, de így gondolom.
Előzmény: BZoltan (8417)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8433









-Ühüm.





-Sok a használhatatlan vessző, amúgy a vegetáció is befejeződött.
Előzmény: inmi (8423)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8432
-Ja, röviden parasztvakítás.
Előzmény: Gutenmorgen (8424)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8431
-Vigyázz ezzel a megmondóembereléssel! Úgy híjják, hogy elit.(hihi)









-Két öreghegyi között egy elit.
Előzmény: Törölt nick (8411)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8430
-Nagyon sok a beteg, semmirevaló vessző. Azt tényleg mindegy mikor metszik. Most van rá idejük, kapacitásuk.
Előzmény: apilusz (8422)
Zalancelot Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8429
8423-ra.
Előzmény: Zalancelot (8428)
Zalancelot Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8428

Lehetni lehet, de nem szerencsés.

Még a tél előtt vagyunk.

Egy kemény tél komoly fagykárokat okozhat, amikor a termőrügyek, de a beéretlen vesszők is fagykárokat szenvedhetnek. Metszés után ezeket egy afféle gyógymetszéssel nem lehet már korrigálni, marad ami marad.

lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8427
-Van annak, aki el nem issza!(hihi)
Előzmény: Zalancelot (8418)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8426
-Azért érdekelne, hogy ha netán jelentkezne valaki felvegyem-e a klubba.(hihi)
Előzmény: BZoltan (8421)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8425
Állj csak be a sorba!(hihi)
Előzmény: Törölt nick (8412)
Gutenmorgen Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8424

Vegyük szépen sorjában.

 Nem a Bussay ellen vagyok. Úgy gondolom, ez nem egy ingyenes marketing felület itt, hanem eszemcserére helytadó fórum. Ha egy borászatnak van jó és rossz oldala, mindkettőről lehet nyiltan beszélni, nem csak a pozitívumokat nyomni és vakítani. Tehát az egyoldaluság ellen vagyok. Nevetségesnek tartom, hogy egy fajta celeb lett belőle. "A szlovén alpok magyar  medvéje" stb.

Elismerem, a környéken Bussay csinálja nagyobb tételben ez egyetlen komolyabb  bort. - Ugyanakkor Ő is épp olyan helyi mutyizó kiskirály, mint tucatjával Badacsony, Neszmély, Gyöngyös,  stb környékén a borászok egy része. Ismétlem: egy része!

 

Ezért nem gondolom, hogy el kell fogadni kritika nélkül azt a marketing szöveget, amit a föld és természethez  való alázatról nyom. - "egy tőke egy palack", "csak közvetitő a Jóisten érlelte szőlő és a bor között" stb, (a fotóid önmagukért beszélnek)

Személyes ügyem soha nem volt vele. Lentiből származom, négy-öt éve dolgoztam is nála diákként napszámban, akkor láttam legutoljára. Azóta már Veszprémben élünk de gyakran hazajárok és a haverokkal találkozok, ezért nagyjából tudom, mi a helyzet. Nem teszek meg mindent azért, hogy rontsam a hitelét, csak objektiven kell a dolgokhoz viszonyulni.

 

Előzmény: Floo2 (8406)
inmi Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8423
Szentantalfán, Zánka fölött található a Dobosi Pincészet.

Más, mindenkihez: hozzáértők szerint most is lehet metszeni a szőlőt, nem csak tél végén, tavasz kezdetén?
Előzmény: Corsario (8395)
apilusz Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8422
Láttam én is.Ma reggel fél 7 körül jöttem be Kecskemétre és Kőrös és Vadkert között már kint metszettek.
Előzmény: Törölt nick (8413)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8421
A pancsolók a legnagyobb parasztvakítók. Innentől meg téged miért érdekelne...
Előzmény: lalá (8420)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8420
"A magyar borelit egy kicsit beleszokott a jóba, hogy a szőlőben-pincében azt csinál amit akar és a fesztiválokon, meg más marketingeseményen pedig mesélhet amit akar."


-Szóval a borelit mégiscsak parasztot vakít.(hihi)


Amúgy meg kik azok akik a borelitbe tartoznak? Van-e különös ismertetőjele, pontos meghatározása? Vagy valaki megmondja, hogy ki elit és ki nem?
Előzmény: BZoltan (8410)
lalá Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8419
-Ez derék! Ezek után is kísérd nagy-nagy figyelemmel beírásaimat. (hihi)
Előzmény: BZoltan (8409)
Zalancelot Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8418
Mégsem lehet annyira rossz biznic a borászat!
:-)))
Előzmény: lalá (8408)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8417
Mondjuk speciel az egy olyan téma amiben én sem értek egyet veled.

Nem hiszem, hogy a szakirányú felsőfokú végzettség az alapfeltétel lenne. Nyilván jó dolog a szakképzés és tanulni kell a szakmát mindhalálig, de szerintem nem ez a szűk keresztmetszet a magyar borvilágban.

Arról nem is beszélve, hogy ha az én kedvenc termelőim között ha jól tudom elenyésző számban vannak azok akiknek szakirányú végzettsége van. Érdekes módon az alsó polcos lőrék gyárainál viszont vagonszámra zsizsikelnek a diplomás szakemberek :)
Előzmény: RAMBO (8416)
RAMBO Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8416
Látom, ez a diploma dolog nagyon fáj neked.
Előzmény: Törölt nick (8411)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8415
Ámen :D
Előzmény: BZoltan (8414)
BZoltan Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8414
Ilyent, vagy erre utalót itt eddig senki nem írt. Szerintem te valamit nagyon-nagyon félreértesz. Direkt vagy azért mert túl bonyolultan fogalmazunk én nem tudom.

De, hogy segítsek neked.. Nagyon sok helyes út van, nagyon sok jó modell van. Attól, hogy valaki máshogy csinál bort még nem csinálja rosszul.

Pancsolni pedig csak az pancsol aki törvényesen vagy törvénytelenül a must vagy a bor természetes cukortartalmát, savtartalmát, víztartalmát és úgy általában az analitikáját költségcsökkentés és/vagy profitmaximalizálás céljából manipulálja.

Remélem így már érthető számodra is.
Előzmény: Törölt nick (8411)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8413
Soltvadkerten meg már metszik a szőlőt
:-o
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.31 0 0 8412
Én meg azt tudom, hogy még nem kóstoltam öreghegyi bort. Skandalum!
:))
Előzmény: lalá (8407)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!