Keresés

Részletes keresés

Amerigo Gal Creative Commons License 2007.05.05 0 0 143
Sziasztok
Érdekes hogy Recon és Magnum kisebb vitába keveredtetek,pedig nem igazán mondtok mást......
Szerintem mindkettőtöknem igaza van abban hogy a hal a fejétől büdös mindig,ezért érdekelt korábban
hogy ki adta ki az attakra a parancsot.
Az nyilvánvaló hogy a TESZ-esek/vagy ha tetszik RKSZ/csak a munkájukat csinálják,állitom nem rosszul.
Azt se tudhatjuk még hogy a roham elhamarkodott volt e,lehet hogy a csávó tényleg kezdett begőzölni és hirtelen kellett moccanni.Én innét a képernyősök csapatából ugy látom,vegytiszta roham nincs,a szar bármikor belemehet a ventillátorba,aztán a rendőröknek van max.egy másodperce eldönteni mi legyen,de ezen sok
jogász,szakértő na meg a közvélemény hónapokig csámcsog.
Azzal is egyetértek, sajnos,hogy ilyenkor sose azt veszik elő aki a parancsot adja.
Hát,szomorú hogy meghalt valaki,de az is igaz hogy otp-t nem azok szoktak rabolni akik rászorulnak......
Érdekes amit ezekről a fény/hang eszközökről irsz,tényleg érdekelne a hatásmechanizmusuk,milyen
bio/pszichológiai elven műkszenek.
Azt olvastam valahol,hogy a hanggránát olyan frekvencián működik el,ami a megfelelő agyi funkciot
gátolja,jelesül a delikvens lebénul pár mp-re.Állitolag pont az SAS-nél volt egy kisérlet,mikoris egy katuna egy bábuhoz állt pisztolyt szegezett a fejének de a gránát hatására nem tudta meghuzni a ravaszt/nem a rokát,az
elsütőbillentyüt/
Tisztelettel......
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 142
de vannak kiképzési problémák is.
cimlapon hozott képek, ahol úgy próbál lenyomni elkövetőt kocsi mellett, hogy egyik a keze a géppisztoly elsütőbillentyűjén, egy kézzel bírkózik, a társa meg biztosít.

Pedig egyszerű, aki legyűr, az legyűr, a kolléga majd lő, ha kell.

Ebből is volt egy eset régebben, ahol a állítólag a hordszíjba tekeredett a végrehajtó ember és véletlen lövéssel megsebesítette az elkövetőt.
Előzmény: magnum44 (141)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 141
a konzekvenciám egyértelmű volt elsiettették velük a dolgot valakik. úgy tünik a legkockázatosabb helyzetbe kerültek, pl. még cselekvőképes elkövető, lőirányban lévő túsz.

Ennél tudtak volna jobb megoldást is kiagyalni.
Előzmény: recon (140)
recon Creative Commons License 2007.05.05 0 0 140
Akkor annál inkább velük kellene előbb beszélned arról, hogy mi is volt odabent és csak utána levonni konzekvenciákat.
Előzmény: magnum44 (139)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 139
a magnum nem csak kritizál, de ott guggolt egy időben:))
Előzmény: recon (137)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 138
a cég neve sokszor változik, de a tartalom nem annyira
beszéltem olyanokkal akik bemennek, elég sokat:))
Előzmény: recon (135)
recon Creative Commons License 2007.05.05 0 0 137
És ez valószínűleg így is van, ahogy írod. Ezért beszéltem én csak azoknak a srácoknak a szemszögéből, akik az ablak alatt guggoltak a behatolási alakzatban. Számomra - és gondolom számukra is - minden más csak "politika", amibe a végrehajtónak nem igazán van beleszólása. Ők kaptak egy feladatot, amit sikeresen végrehajtottak. Azt, hogy ennek a feladatnak a kiadása elhibázott, vagy korai döntés volt-e, nem az ő dolguk megállapítani. Ha Magnum a rendőri vezetést kritizálta volna, nem pedig a végrehajtókat (és itt személyesen is érintett vagyok, mert jó néhányukat személyesen is ismerem, így nem tudok pártatlan maradni), akkor nem szóltam volna egy szót sem.
Előzmény: thehassan (136)
thehassan Creative Commons License 2007.05.05 0 0 136
Ahogyan én (képernyő mögül!) gondolom... de csak gondolom, nem azt mondom, hogy így jó.

Azok alapján, amit itt mi tudunk (és ez kevesebb, mint amit a helyszínen lévők tudtak), lehetett volna várni. A hírekben azt mondták, hogy határidőt szabtak a túszejtőnek. Minek? Általában a túszejtő szokott határidőt szabni, nem? Ha ő ráér, ugyan minek siessenek a kintlévők? Ha nem veszélyeztette a túszok életét, nem fenyegetőzött azzal, hogy kivégzi őket, akkor még lehetett volna fárasztani, beszélgetni vele, ajánlatokat tenni, esetleg cserélni valamit túszra. HA nem fenyegetőzött, vagy nem volt olyan jel, ami alapján a túszokat veszélyeztette. Persze közben a felszámolók állnak az ajtók-ablakok mellett, reagálásra készen. HA nem veszélyeztette a túszok életét, akkor még egy pár órát lehetett volna húzni a dolgot, lehet, hogy megoldódott volna az egész aktív felszámolás nélkül is.
Vagy az lehetett, hogy valaki tudott valamit, amit mi nem, és emiatt be _kellett_ menni, vagy tényleg az történt, hogy szólt a fejes, hogy rendet kell tenni azonnal.
Az, hogy a túszejtő lábbal előre jött ki, az alapvetően tényleg nem baj, egyszerűen nincs olyan hatékony nemhalálos megoldás, ami elég biztonságos lenne (vagyis olyan hamar kiüti a túszejtőt, mint egy fejlövés).
Én azt nem értem, amit valamelyik híradóban mondtak, miszerint először a fegyvert tartó kézre lőttek, és csak azután halálosan, hogy a túszejtő a rendőrökre is lőtt. Ez úgy eléggé értelmetlen dolognak tűnik... Nem akarok én senkit semmivel gyanúsítgatni, de van egy olyan érzés valahol itt bennem, hogy ez csak duma...
Előzmény: recon (135)
recon Creative Commons License 2007.05.05 0 0 135
Bírom, amikor valaki a képernyő mögül szakért és kritizál olyan dolgokat, amihez nem ért. Beszéltél a srácokkal, akik bementek? Van első kézből származó információd, hogy mi történt odabent? Kiváncsi lennék, TE mit tettél volna a helyükben? A TESZ (mert már évek óta nem RKSZ a megnevezés) nem hoz döntést, hanem parancsot teljesít. A feladat az volt, hogy minden túszt hozzanak ki élve. Sikerrel teljesítették? IGEN! Az, hogy túsz is sérült, az sajnos az ilyen helyzetek velejárója. A moszkvai színházból történő túszmentést is sikerként könyvelték el - ott hány áldozat volt? Mogadisuban, entebbénél, a londoni iráni nagykövetségnél hány sérült volt? Az pedig, hogy az elkövető meghalt, engem személy szerint nem érdekel. Tudta, hogy mit kockáztat, amikor kialakította a túszhelyzetet. Azt is tudta, hogy kik jönnek érte, ugyanis a "felszólítás" kötelező procedúra, ennek pedig része a megnevezés is. Még az utolsó pillanatban is kisétálhatott volna feltett kézzel.
Előzmény: magnum44 (130)
recon Creative Commons License 2007.05.05 0 0 132

"Van egy Jeff Cooper módszer"

 

A módszer neve "mozambik drill". Jeff Cooper-hez annyi köze van, hogy az ő iskolájából került ki az illető, akinek a nevéhez kötni lehet a történetet.

Előzmény: Törölt nick (125)
harcipincsi Creative Commons License 2007.05.05 0 0 131

Aranyos történet. Biztos rátekeredett a szigszalag a kezére, és azért jött ki, hogy valaki segítsen neki leszedni. :)))

 

Én egy olyan esetről hallottam, ahol a fasziban 30 fölötti találatot számoltak össze, köztük 5,56-os karabélylőszerét is. 25-30 között még jött előre mindenféle megtorpanás nélkül, annyira be volt lőve. Ja, és védőmellény sem volt rajta! Azért el lehet képzelni, hogy 10-15 méterről mit művel az 5,56-os és a már általatok is említett 9 mm-es. Az egyik lövedék - ha jól emlékszem - a fejénél találta el, de csak súrolt. Viszont a találatok 70-80%-a kapásból halálos volt (nyak, mellkas).

Előzmény: magnum44 (129)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 130

Alapból minden elkövetőt elfogni kell.

Valami nagyon nem sikerült, ha előbb lőtt a bevetési, és valami nagyon-nagyon nem sikerült, ha utána még lőtt az elkövető is.

 

A sorrend azért fontos. nem az elkövető kezdte a lövöldözést.

 

az meg nagyon nagyon kockázatos dolog, ha lőirányban vétlenek vannak.

 

Erre a megoldás a tárgyalás elhúzása, engedés, kis teljesítés és az alkalmasabb pillanat kivárása.

 

Ha valaki kiengedi az ügyfeleket, az nem igazán beszemámíthatatlan, főleg nem elvetemült túszejtő.

 

az egér is harap a sarokban, de egy papírdobozt odateszel kis lyukkal belesétál.

 

Előzmény: Törölt nick (128)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 129

jó pár éve láttam egy amerikai oktató filmet, ahol egy épületet, mint a filmekben körbevett, vagy húsz autó, mindegyik mögött fegyvert tartó rendőrök.

Kilépett az elkövető, a pisztolyt rászigszalagozta a kezére, feltette a levegőbe szegény de nem dobta el.

Igazi tűzpánik keletkezett, mindenki lőtte ő még támolygott két- három lépést lefelé a lépcsőn.

Amikor elesett tovább lőtték, volt aki közelről pumpással nyomta bele.

narrátor: " az elkövető találatot kapott"

 

A végelszámolásnál kiderült, hogy több mint 150-et lőttek bele.

Előzmény: harcipincsi (126)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 127

Nos, amit leírtam annak az a fő mondanivalója, hogy elsiettették velük a dolgot.

valakik nagyon gyorsan meg akarták szüntetni az állapotot és nagyon egyszerű megoldást találtak. Ami ilyen eredményt hozhat. Ez egy kockázatos megoldás volt.

A bevetési emberek létszáma is kevés volt, egy sima fegyveres ellenálláshoz elég, nem túszejtéshez.

Az egész akció kissé érthetetlen, a pénzátadásról írnak, akkor elég közel lehetett volna kerülni a gránátokkal. Ezek ereje kiüti az elkövetőt közelről, nem kell rálőni, főleg nem hatástalanul.

 

A testre duplázol először és ha kell (mellényt visel)  a fejre ismétled.

Ha nem volt beszámítható állapotban, akkor még cselekedhet eltalálva is.

A részeg ember törött karral is hadonászik vidáman.

Ezért ezek az alakulatok a lerohanást alkalmazzák, a lefogás a legbiztosabb megállítás.  És ilyenkor illik mindenkit leteperni, ha nem látod a célpontot egyértelműen.

Előzmény: Törölt nick (123)
harcipincsi Creative Commons License 2007.05.05 0 0 126
Én a "Pumpáld csak, amíg mozog!" elvet vallom. :))) Mindegy hova, csak pusztuljon a férgese! :)
Előzmény: Törölt nick (125)
harcipincsi Creative Commons License 2007.05.05 0 0 124

Azért egy OTP fiók tervrajza megszerezhető...

Jogos! Szerintem meg is szerezték. Bár ki tudja...

 

Az elkúrát én itt ott érzem, hogy nem lőttek fejre.

Nem hiszem, hogy szokás. A test nagyobb célpont, könnyebb eltalálni, és ott is van néhány létfontosságú szerv.

 

Egy fegyverest addig kell lőni, amíg el nem dobja a fegyvert vagy amíg nem mutat az élettel összeegyezhetetlen jelenségeket.

Sz*r, ha az ujjad beleakad a fegyverbe. :)))

 

"- Halló! 22-222-222?

  - Igen, tessék!

  - Felhívná kérem a mentőket? Az ujjam beleszorult a telefontárcsába."

:)

Előzmény: Törölt nick (123)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 122

István, mindig lenyűgözött, hogy mi mindennel foglalkozol a fórumon.

Az alaposságod és a belefektetett munkád elképesztő.

Azért megleptél, hogy ebben is ilyen jól látod a helyzetett.

Én változatlanul azt hiszem, hogy elhibázott taktika volt, valószínűleg "siettették" valakik a megoldást.

Én azt hiszem, hogy a gránátok hatásától csak nagyobb távolságban, vagy védettebb helyen menekült meg.

 

A behatolóknak legnagyobb problémát az okozza, hogy milyen a helyiség beosztása és hol van a célpont.

Az első lövést (dupla) nem is értem, elég jól szoktak lőni.

Az ajtóban, az autóban közelebbről lehet robbantani.

Előzmény: Zicherman Istvan (119)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.05 0 0 121
Ühüm:) És utánna a füst, hang és villanó gránátok megmaradt testjein szépen csússzon el minden, tússzabadítással foglalkozó kommandós:) Nem elég így is a sok limlom az OTP fiókban, dobáljuk tele a padlót:)
Előzmény: lamed (120)
lamed Creative Commons License 2007.05.05 0 0 120
Én is valami ilyesmire gondoltam, de azt hittem, hogy a gránátokat bedobták a helységbe, és ott robbantak. De ezek szerint nem.
Előzmény: recon (110)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.05.05 0 0 119

A mesterlövész alkalmazása azért egy igen bonyolult ügy.:( jóval körülményesebb, mint ahogyan azt gondolnánk:(

Nem, nem az emberekkel van baj, hanem a parancsnoki lánccal - senki sem akar felelőséget vállalni egy ilyen parancsért! Mert jelen esetben csak két embertől függ, hogy mi lesz a végeredmény - a parancsot kiadótól, és a végrehajtótól. Ha valami történik - van aki feleljen.

A beavatkozó csoportnak a parancsot egyszerűbb kiadni - jóval több ember vesz részt a végrehajtásban, ezért mindig lehet hivatkozni az ,,emberi hibatényezőre". Hidd el, hogy nem a parancsot kiadót fogják csesztetni, hanem azokat, akik benyomultak.

Előzmény: magnum44 (118)
magnum44 Creative Commons License 2007.05.05 0 0 118

A RKSZ-hez szólnék, röviden.

nagy baj, hogy ennyi sebesült lett. A hangfény gránát képes adni néhány másodpercet a rohamhoz. Ez az idő általában elég az elfogáshoz.

 

De ez most elkapkodott roham volt. A "terrorista" egy tipikusan belesodródott pancser, akit ki lehetett volna fárasztani tárgyalásokkal és a végén engedve átadni a pénzt (ennyit a kiváncsiskodóktól is összekalapoznak), a pénzátadás egy lehetőség, az épület elhagyása másik lehetőség, az autó harmadik lehetőség, ekkor előkészített helyszinen a földbe lehet döngölni hangfény gránáttal és elfogni.

 

Ha kockázatos menjen,   hová megy? reptérre? ott is lehet várni, felszáll a gépre, ott is van lehetőség az elfogásra.

 

Elmegy a géppel, hol száll le? Ott is várják.  Hová megy a szabad elvonulással meg az öt millióval?

 

A legrosszabb lehetőséget választották, mert ezek szerint a gránátok nem hatottak rá.

A képeken látszik a két mesterlövész is, ha már halál, azok is simán kilőtték volna az ajtóból kijövet.

recon Creative Commons License 2007.05.05 0 0 117

"irhatnál pár szót ezekről a pirotechnikai eszközökről"

 

Magyar gyártmányúak, a NIKE - Fiocchi (Nitrokémia, Balatonfűzfő) gyártja őket. Sok minden rendszerben van a seregben is, mégtöbb a rendőröknél. Van honlapjuk is, ott a legtöbb cucc megtalálható. Néhány hete voltam náluk (közösen a TESZ-szel) és láttam a legújabb termékeiket is. Szexik. Majd egyszer dobok róla pár sort.

Előzmény: Amerigo Gal (116)
Amerigo Gal Creative Commons License 2007.05.05 0 0 116
Nem láttam sajnos.Nem tudom hogy hogy értékeljem az elkövető halálát...
Szóval a SWAT osztagok ha ölnek az gáz.....Más ha egy hasonlo alakulat teszi mint a tiéd....akkor azt mondom C'est la guerre.....
Ha egyszer ráérsz kicsit,irhatnál pár szót ezekről a pirotechnikai eszközökről.Ha nem gond eszedbe juttatom majd..... Előre is köszönöm
Előzmény: recon (114)
recon Creative Commons License 2007.05.05 0 0 115

"Amugy nem tudom de lehet hogy nem is 9mm es ,az USP ben a gyakoribb a 40SW és a 45ACP,nem?"

 

A TESZ-nek a 9 mm-es változat van. Az elkövetőt viszont valószínű az MP-5-tel lőtték le (ez is 9 mm-es), mert a behatolók közül egyedül az utolsó srác (a műszaki) volt pisztollyal.

Előzmény: Amerigo Gal (112)
recon Creative Commons License 2007.05.05 0 0 114
Igen. A bejárattól jobbra az ablak előtt. A TV2 Tényekben adták a filmet, amit egy civil vett fel az utca túloldaláról, itt vágatlanul ment végig a behatolás (nem úgy, mint az RTL-en, ahol volt egy ugrás az imitáció indítása és a behatolás között).
Előzmény: Amerigo Gal (113)
Amerigo Gal Creative Commons License 2007.05.04 0 0 113
Nem láttam........
Kint az utcán inditották?
Előzmény: recon (110)
Amerigo Gal Creative Commons License 2007.05.04 0 0 112
Érdekes de nekem is ez jutott eszembe.....
De a teflon bevonatu lőszerek sem ütik át?
Amugy nem tudom de lehet hogy nem is 9mm es ,az USP ben a gyakoribb a 40SW és a 45ACP,nem?
Előzmény: Zozo*HC* (111)
Zozo*HC* Creative Commons License 2007.05.04 0 0 111
Valami amerika. Kishazánk törvényhozói tehetnek erről ismét és újfent, a világ számos országában polgári de különösen SWAT csoportoknál használnak HP,JHP,SP stb..lőszereket, amiknek az esélye hogy keresztül megy valakin minimális, szemben az itthon önvédelemre engedélyezett és gondolom a rendőrségénél is rendszerben lévő FMJ lőszerekkel. Mivel a 9MM es lőszer ballisztikailag kevés egy golyóálló mellény átütéséhez  (főleg egy III vagy IIIA védelmi mellényhez) ezért logikátlan az FMJ lőszer használata, csak a túszokat kockáztatják vele:(:(:(
Ez kell ide

Üdv

Zozo
Előzmény: Aerol (106)
recon Creative Commons License 2007.05.04 0 0 110

"mi ez a tárgy?"

 

A műszaki harcos az "imitáció"-val, ami az elkövető figyelmének elterelésére, beszűkítésére szolgál. Öt darab elektronikusan indítható hangjelző van rajta, amit a markolaton látható indítógéppel egyenként indítottak. Ezt a híradóban is lehetett látni. Az OTP oldalánál ezzel terelték el az elkövető figyelmét a behatolásról. 

Előzmény: lamed (103)
Aerol Creative Commons License 2007.05.04 0 0 109
Szerintem most anyázik és reménykedik, h nem volt HIV fertőzött az elkövető. Később pedig hálát ad a gondviselésnek, h nem alacsony szögtartományból érkezett a lövedék.( Bár ki tudja? Nem voltam ott.)
Előzmény: Amerigo Gal (108)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!