Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

krilin 2014.07.22 16:35:18 © 164741

Ádám

Kezdő futóknál az egyik leggyakoribb a 'Runner's knee', ami az általad is említett hirtelen terhelés növekedés miatt jön elő.

Nem tudom, hogy ez van-e neked, de ezen a vonalon el lehet indulni a guglival.

Nekem ez mindig a térdkalács alatt szokott fájni. Főleg a futás újrakezdésekor egy pihenő időszak után.

De az is lehet, hogy a cipő a te felépítésedhez nem passzol eléggé.

Ha hozzáértő eladótól vetted, akkor erre nyilván kisebb az esély.

A különböző intenzitás lehet egész apró tempó eltérés is, nem kell nagy különbségre gondolni.

Jobbulást!

Előzmény: AdamHorvath (164739)
krilin 2014.07.22 16:13:10 © 164740

Nem Lydiard könyvéből készülök. Isten ments :)

Csak az ilyen hegyre sprinteket, hegyre szökkenéseket ő kezdte el először használni erőfejlesztésre illetve sérülések megelőzésére. Volt egy külön periódus nála, amiben csak erre koncentráltak.

Sokszor hangoztatta, hogy az ő futói között aztán nem volt achilles problémás.

Az én könyvem ez:

http://www.amazon.com/Run-Faster-5K-Marathon-Coach/dp/0767928229

A fartlek edzés, amiben meghúztam a hátam, elvileg az egyik legártatlanabb (kéne legyen) a gyorsabb típusú edzések közül. Csak rövid ideig pörgeted fel a lábad, tehát nem kerülsz tartósan anaerobba, nincs tartós izületi terhelés. Még alapozáskor is végezhető, mert nem rombolja az alap állóképességedet.

Ami a 3:30-as tempóban 20 másodperces felpörgetéseket illeti. A 10 km-t 3:48 körül futottam idén tavasszal ami nem volt azért annyira régen. Tehát ha stimulálni akarok gyors rostokat, vagy picit az anaerob rendszert, akkor szerintem nekem teljesen normális a 3:30-as tempó 20-30-40-50 vagy 60 másodpercekig. Ez egy ilyen edzés.

Az tény, hogy szarul csináltam, több hibát is elkövettem (bemelegítés nélkül, túl felgyorsultam, stb), de ettől még az ilyen típusú fartlek (mert ezer fajtája van) nem hiszem, hogy csak profiknak kellene szóljon. Sőt pont azoknak javasolják az aerob edzéseik mellé akik még nem tudnak vagy nem akarnak megterhelőbb, hosszabb intervallokat csinálni.

Szóval szerintem a terv alapvetően jó :), és ezt a bakit leszámítva nem szoktam eltérni az előírt dolgoktól. A heti 3-4 easy run például tényleg végig nyugis pulzuson megy.

Pinyo is tanúsíthatja, mint hűséges Strava követőm :) 

Sajnos ez egy ütős sport, és néha a legnagyobb körültekintés mellett is belefut az ember valamibe, még profi háttér mellett is, akiknek figyelik minden lélegzetét. Ráadásul én még nem is figyeltem oda eléggé.

Ettől függetlenül az jó kérdés hogy hova sietek :)

Előzmény: Lassú Nyíl (164738)
AdamHorvath 2014.07.22 15:17:57 © 164739

Szia,

Igen, így értettem, hogy a bemelegítés, valamint a jó cipő ellenére kb. 200 m-ig fájdalom van a térdemben, ami elmúlik később. Rendesen bemelegítek, de 100-200 m-ig ezt érzem, és nem akarok semmit elrontani. Nagyon régen futottam rendszeresen, ez is lehet az okozó.

De a változatosságot én is szeretem, be is fogom vezetni, új útvonal, tere/aszfalt, különböző intenzitás/távok, stb.

Köszi a választ!

Üdv.:

Ádám

Előzmény: krilin (164737)
Lassú Nyíl 2014.07.22 14:11:28 © 164738

Tudnál linket adni a Lydiard-könyvhöz? Nekem nincs meg, de kíváncs lennék. Kicsit félek tőle, hogy profiknak szóló tervet követsz. Ez a 3:3o helyett 3-as alá tévedő tévedés kemény... még jó, hogy bírtad az asztmáddal :-) Az amatőrök leggyakoribb hibája az, hogy a könnyűnek / könnyebbnek tervezett edzéseket erősebben végzik, mint kéne (több okból is... pl mert nem akarnak vacakolni;-); mert nem hiszik el, hogy a későbbiek megalapozásához arra van szükség; úgy érzik, hogy ők bírják, stb). Nekem annó aszonta az edzőm, hogy ha pontosabban tartottam volna be a tervet (és pl pihenőnapokon az előírt 1o km-t futom a 3 körök helyett -- mert nem hittem el, hogy az elég), akkor akár 1o perccel is jobb lehetett volna a maratonom (mert pihentebb lettem volna a kemény edzésekre, és ezért ott jobban tudtam volna teljesíteni). Tudom, nem akarsz edzőt... de még tudatosabbnak kell lenned. És inkább több időt hagyj a testednek. Hova sietsz? Tehetséges vagy, meglesz minden, de legyen türelmed. Mán bocs... én 1oo év múlva akarom felállítani a kórosztályos világcsúcsot (a HHH-n, a betonbunker tetejére :-)

Előzmény: krilin (164732)
krilin 2014.07.22 12:58:16 © 164737

Szia Ádám!

Hogy érted, hogy nem túl kellemes az első pár méter?

A térdedben fájdalom van, ami az első pár méter futás után elmúlik?

Nekem most egy trükk jut eszembe. Éspedig, hogy a változatosság gyönyörködtet.

Legalábbis azt lehet sok helyen olvasni, hogy ezt meghálálják az ízületek.

Tehát ne minden futásodon ugyanazon a borításon, azonos a tempóban, cipőben, ugyanannyi ideig, ugyanazt a terhelést add magadnak.

Ha ezek bármelyikét váltogatod, már máshogy terhelődnek a dolgok. Még két eltérő márkájú cipő esetén is pl. Vagy azonos márka eltérő típusa.

Előzmény: AdamHorvath (164731)
KOCZKY 2014.07.22 12:19:03 © 164736

Bármilyen cipőben futok aszfalton, évek óta nem fáj a térdem sosem, nem azon múlik... ha ez volt a kérdés :-)

Előzmény: AdamHorvath (164731)
sneci 2014.07.22 12:09:30 © 164735

Kicsit hosszú, remélem találkozunk majd (valahol/valamikor) elmesélem. Gyógytornára járok.

sneci

Előzmény: Zsazsi (164730)
krilin 2014.07.22 11:55:26 © 164734

Egyébként egyelőre még megúsztam! Ezt nem is mondtam :)

Az MRI nem igazolt porckorongsérvet, és ideggyök kompressziót, vagy egyéb elváltozást. Ettől még persze valami van, amire ezentúl oda kell figyelni munkában, edzésen, stb.

Előzmény: krilin (164733)
krilin 2014.07.22 11:52:05 © 164733

Itt az ominózus edzés:

http://connect.garmin.com/activity/519351425

8x20 másodpercig kellett volna 3:26-3:38 közötti tempót tartanom. Ehhez képest  néhol bőven 3 perc alá mentem, mindezt rossz tartással, rossz stílusban, aszfalton, komolyabb bemelegítés nélkül.

Előzmény: krilin (164732)
krilin 2014.07.22 11:37:17 © 164732

Én most azon a véleményen vagyok, hogy még ha jól be is melegítek, akkor sem egészséges jelentősen a 4 perces tempó alá mennem aszfalton a jelenlegi futóstílusommal meg a ki tudja milyen eredetű derék sérülésemmel.

Tehát az ilyen edzéssel mindenképp puhább borításra megyek a hátralévő időben.

Sajnos esetemben nem védhető ki komoly bemelegítéssel vagy komoly törzsizomzattal a sérülés. Ezek fontosak és segítenek elkerülni, fogom is valószínűleg ezeket csinálni, de a stílus javítására sokkal több hangsúlyt kell fektetnem.

Hiába melegítek be és van erős törzsem, ha magam előtt érek talajt, tehát durvább a becsapódás, akkor idővel még az egyéb dolgokra figyelve is ugyanígy szétütném a derekam.

Egyébként egy fokozatosan, jól felépített a terv van a könyvemben.

Van edzettségi szinttől függően egy 3-8 hetes bevezető szakasz amiben csak a távot emeled, de az intenzitás még alacsony. Itt is vannak fokozatosan bevezetve Lydiard szerű emelkedőre sprintek, illetve fokozó (progression) futások. Utóbbiak egy laza futás végén kicsit intenzívebb (de még aerob) 10-20-30 perces befejezést jelentenek (mondjuk max HR 75-85% között)

Van egy fő (fundamental) szakasz, ami verseny távtól függően mondjuk 6-10 hét. Ennek a közepén vagyok most, tehát a két gyors edzés amit írtam, még nem annyira a sebességről szól, inkább csak előkészíti a terepet a következő szakaszban esedékes  igazi speed work-re. Ahogy a bevezető szakasz is előkészítette a fő szakasz picivel gyorsabb edzésit.

És van a végső, 4 hetes verseny specifikusabb szakasz, peak vagy talán race néven fut, pontosan nem emlékszem. Igazából csak ebben vannak 'komolyabb' intervallok, tehát az 1000,1600,2000 méteres résztávok. Összesen 4 ilyen edzés lesz, az utolsó héten nyilván a leglazább.

Szóval a könyvvel szerintem nincs probléma, csak én vettem túl buzgóra a fartleket, és inkább már sprintet csináltam belőle.

Amit az intervallok előtti rákészülés fokozatosságáról írsz azzal viszont egyet kell értsek :)

És sajnos ezt egyik általam ismert könyv sem hangsúlyozza eléggé. Írnak róla, de nem tesznek rá elég hangsúlyt.

Előzmény: Lassú Nyíl (164728)
AdamHorvath 2014.07.22 11:35:10 © 164731

Sziasztok,

Szeretnék segítséget kérni kimondottan futás témakörben. Készülök a jövő évi Balatonmanre, már elkezdtem az edzést.

A kérdésem a futással kapcsolatban, hogy azon kívül, hogy vettem egy elég jó futócipőt, ami nem a legolcsóbb kategória, valamint rendesen bemelegítek, van e valami praktika, bármi, amivel megóvhatom a térdem? Jártam konditerembe, elég sokat, igaz a lábamat nem terheltem agyon, de az utóbbi 10 évben elegem lett a súlyok emelgetéséből, megmondom őszintén, inkább futok, úszok, biciklizem. Igyekszem nem véglegesen tönkretenni az ízületeimet, és ez miatt írok most a térdemmel kapcsolatban.

Amikor elkezdek futni a bemelegítés után, az első méterek nem túl kellemesek. Biztos van így sok ember, én csak arra szeretnék rákérdezni, hogy van e bármi a fent említett két dolgon kívül, amivel megőrizheti az ember a térdének egészségét.

Illetve a másik nagy kérdés, hogy aszfalt vagy terep. Az én esetemben aszfalt lehetséges nagyobb %-ban, viszont mennyire számít, hogy melyik, ha megvan a kellő bemelegítés, és egy jó cipőben futunk?

Előre is köszönöm a segítségeteket,

Üdv.:

Ádám

Zsazsi 2014.07.22 11:31:11 © 164730

Dr. Sneci,

Mitol lett izomszakadasod? Elestel vagy tulhajtottad magad? Vagy csak nem melegitettel be egy verseny elott? Felszivodott magatol a csomo vagy meg is kellett muteni?

Bocs, ha ez mar ki lett targyalva, de vannak idoszakok, amikor nincs idom  forumozni.

Előzmény: sneci (164723)
sneci 2014.07.22 11:21:32 © 164729

Nyomhatsz!

És mivel már nyomtál, köszi.

sneci

Előzmény: Spenót (164720)
Lassú Nyíl 2014.07.22 10:31:01 © 164728

Vártam, hátha zilaci mond valamit... de ő még szabadságon van, úgyhogy az én gondollataim... ;-)

A leírtak szerintem a sebesség megérzéséhez nem elég megalapozók... és nem is biztos, hogy a gyorsaságot jól felépítők... én legalábbis, amatőrként sokkal konvencionálisabb bevezetést követtem (el:-) Nem írod, hogy a futóiskola közbeni repülőzés milyen tempókkal megy, de ha már az első is durr-bele, az szerintem nagyon durva. Amíg derékproblémáid vannak (és meg nem erősödik a derékhad), addig emelkedőn futást se csinálnék.

Ha az intervallumozásra a bemelegítést követően egy 1ox1oo m-es bemelegítő jellegű repülőzéssel (benne ugyanannyi pihenővel) készülnél fel, úgy, hogy ezen belül is fokozatosan gyorsulnál fel az első 1oo m relatív totyogásától az utolsó igazi repüléséig, utána pedig az intervallumokat is a rövidebbektől a hosszabbakig fokozatosan építenéd fel, akkor talán a sebességre történő ráérzés is kevésbé okozna gondot, és a tested fokozatosabban épülne fel. Van időnk bőven :-)

Előzmény: krilin (164625)
Elm 2014.07.22 10:03:10 © 164727

Köszi.

Úgy tűnik, lesz néhány narancspóló. Klassz lesz.

Előzmény: Spenót (164720)
Spenót 2014.07.22 09:54:25 Creative Commons License 164726

Igen, már gondoltam erre, hogy megkérek valakit, hogy videózzon egy kicsit futás közben. A szomszédok is biztos örülnének, ha látnák ezt :).

Összeszedem a stábot. Operatőr, világosító akad, de ki legyen a rendező? :)

A terhes pingvinnel saját természetfilmet sikerült csinálnod. Az sem semmi :)

Előzmény: KOCZKY (164725)
KOCZKY 2014.07.22 09:36:40 © 164725

Sokat segíthet, ha pl időnként valaki le tudná filmezni, mit is mívelsz futás címén, és megnézed :-) merthogy a testérzékelés lehet nagyon csalóka is :-))))

Egy befutó alkalmával úgy éreztem, h most aztán sprintelek ezerrel.... megnézve a videót, egy leginkább terhes pingvinre emlékeztetett az a mozgásforma :-)))))

Előzmény: Spenót (164724)
Spenót 2014.07.22 09:19:32 Creative Commons License 164724

Köszi az infót, megnézem a csoportot. Jó lenne idővel valami visszajelzésféle a mozgásommal kapcsolatban.

Amúgy én sem gondolom, hogy mindenképpen 100% Auchan el kellene sajátítani a technikát, de törekedni lehet rá. Nekem is a sérülésmentesség az elsődleges célom vele. Persze, ha véletlenül begyorsulok, mint egy kenyai, az sem lesz ellenemre. Én leszek a leggyorsabb bojler a világon :)

Amúgy már egyszer éreztem, hogy éppen nagyon beletalálhattam a mozgásba. Egy dombon fölfelé olyan lazán sikerült menni, mintha a fenekem fölött valaki tenyérrel tolt volna. (nem mertem hátranézni) Sajnos csak 3-400 méter volt ilyen, de nagggyon jó volt.

Előzmény: KOCZKY (164721)
sneci 2014.07.22 09:12:43 © 164723

Egyetértek. Én 3 éve morzsázgatok és már nem is tudnék "hagyományos" módon futni.

Igaz, hogy pont most lábalok ki egy izomszakadásból, de az nem emiatt a  technika miatt történt.

sneci

Előzmény: KOCZKY (164721)
sneci 2014.07.22 09:07:53 © 164722

Nem nem! Csak a betétfutamon, az Atom100+ részeként kéne 28-at futni.

sneci

Előzmény: Zsazsi (164719)
KOCZKY 2014.07.22 09:03:44 © 164721

Van facse csoport is, úgy tudom, időnként összeröffenések is vannak a Népliget környékén, ha gondolod....

De, ha csak morzsákat szedsz magadra a technikából,  már az is garantálja a sérülésmentes futkározást... immár 2 éve még húzódásom sem igazán volt, igaz, nem is vagyok egy gepárd azóta sem :-) de nem is ez a cél a mi szintünkön :-))

Előzmény: Spenót (164715)
Spenót 2014.07.22 08:48:05 Creative Commons License 164720

Ha én is nyomhatok egy hajrázást, akkor HAJRÁÁÁÁÁÁÁÁÁ SNECI!

Hajrá minden résztvevő és különösen HAJRAÁÁÁ ELM!!!!!

Lehet, hogy az időjárással is szerencséje lesz a résztvevőknek. Pont eláll az eső addigra és kánikula sem lesz még. Így mondjuk, nem is nagy kunszt az egész ;)

Ja, Amatőrnek már említettem, hogy Fajankó egyszer azt mondta, hogy aki váltóban csinál ironmant, az kérjen elnézést :) Mindig érdemes volt tőle pár méterre szurkolni.

Tényleg. Lehet őt mostanában látni? Nekem ugye kimaradt egy kis idő, amíg "testépítéssel" foglalkoztam...

Előzmény: sneci (164718)
Zsazsi 2014.07.22 08:25:37 © 164719

Teeenyleg?! Nahat, micsoda meglepetes!!! :o)

Gondolom az uszast nem vallalod, de a bringaban is kiveszed a reszed vagy csak futsz? Es abbol mennyit? A teljes tavot?

Nagy hajra, akarhogy is van!!! :o)

Előzmény: sneci (164718)
sneci 2014.07.22 07:52:38 © 164718

Remélem nekem is jut egy kicsi ebből a hajrából, dr. Zsazsi!

sneci

Előzmény: Zsazsi (164716)
pom-pom77 2014.07.22 07:32:09 © 164717

Hacsek!!

Micsoda???Milyen verseny,mikor, hány méter?Milyen többiek? Ne csináld már!!!Még ez is??Szerinted kötélből vannak az idegeim??

Előzmény: amatőr (164709)
Zsazsi 2014.07.22 06:49:54 © 164716

Hajra, hajra a csapatnak (is)!!!!! :o)

Spenót 2014.07.21 23:41:04 Creative Commons License 164715

A ChiFutós könyvben is van egy olyan, hogy meg kell keresni a gerinc azon pontját, ami a lengőbordák magasságában van. Amikor ez megvan, akkor úgy kell futni, mintha a lábaink nem a medencénkből nőnének ki, hanem innen. Ezt egy bizonyos medencecsavaréssal lehet elérni. Gyaloglás közben is gyakorolható.

Na, nekem futás közben ez marhára nem megy. Most még nagyon idegen nekem ez a tekergőzés és valami furcsa, görcsös riszálás lesz belőle...

Közben találtam a fészbúkon chi futás tanfolyamot, amit állítólag az egyetlen magyarországi vizsgázott tréner tart. Kár, hogy 25ezer pénz, bár hosszú távon valszeg megéri inkább erre, mint orvosra költeni...

Előzmény: krilin (164713)
Spenót 2014.07.21 23:24:48 Creative Commons License 164714

"Hej! ha én is, én is köztetek mehetnék, Szép magyar vitézek, aranyos leventék!”

krilin 2014.07.21 23:15:53 © 164713

Egy nagyon jó cikk a foot strike túldimenzionálásáról, helyes csípő/medence szögről futás közben, 'fenékből futásról'. Avagy mitől látszanak olyan könnyednek a 3 perces ezrekkel suhanó maratonisták.

http://www.runnersworld.com/injury-prevention-recovery/its-all-in-the-hips?page=single

Ősszel megpróbálom én is áthuzalozni magam.

Spenót 2014.07.21 21:50:41 Creative Commons License 164712

Még valami...

A könyvben olvastam, hogy bele kell futni homokbs és ha jól látható marad a nyomod és nincsenek benne kráterek és csúszások, akkor jó a stílusod. A banán hámozásához hasonlítja a talp felemelését.

Mai futásnál megnéztem. Még nem tökéletes a hámozásom...

Előzmény: pom-pom77 (164706)