Keresés

Részletes keresés

Elminster Aumar Creative Commons License 2024.04.06 -3 2 232731

Mit jelent az "anyagtalan"?

 

Ahogy arra @verkli már számtalanszor rámutatott, ha egy dolgot csupán úgy határozunk meg, hogy "nem" valami, akkor igazából nem definiáltuk azt a dolgot. A "nem anyag" nincsen definiálva pontosan hogy micsoda. És természetesen az "agyag nélküli" sincsen, hiszen a pi szám anyag nélküli ugyanúgy, ahogy a kocka alak, vagy a sakk játék, vagy a házasság hagyománya, vagy a kamatláb, vagy a galaxishalmazok közötti hatalmas "voidok". Aztán mégis, tulajdonságaikban semmi közük ezeknek egymáshoz.

Előzmény: Siphersh (232730)
Siphersh Creative Commons License 2024.04.06 -1 1 232730

Szerinted anyagtalannak tapasztaljuk a tudatunkat?

Előzmény: Elminster Aumar (232729)
Elminster Aumar Creative Commons License 2024.04.06 -2 2 232729

Ez okés.

De akkor mindenki, aki a tudat kérdésében megszólal PRECÍZ PONTOSAN DEFINIÁLJA, hogy ő maga hogyan használja az adott fogalmat.

 

Én megtettem, és majd minden alkalommal újra meg újra leírom, hogy én miről pofázok. A többi tudatizémizé-búza viszont folyamatosan a definiálatlanság susnyásában kavar erősen, mert ha definiálná, hogy ő mit ért tudat alatt, akkor röviden lehetne cáfolni a sükebókaságait.

Lám, egy egész nap lement, mire - áttételesen - @emberfejűnél kibújt a szög a zsákból, és "tudaton" valami misztikus mindenhol jelen lévő mozgató erőt ért. Ami ugyebár ezóspirituszos hülyeség.

Előzmény: ketni (232728)
ketni Creative Commons License 2024.04.06 -2 1 232728

"A tudat állapotai személyesek, szubjektívek. A tudatnak annyi elmélete van, ahányan megpróbáltak foglalkozni vele, így a definicióját illetően egységes megegyezés nincs."

 

(Babes-Bolyai Tudományegyetem távoktatási anyaga.)

Előzmény: Elminster Aumar (232702)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232727

Vicc vót!

;-)

Előzmény: elterito (232725)
elterito Creative Commons License 2024.04.06 -1 1 232726

"Akkor még nagyobb a baj nálad, mint eddig gondoltam"

 

Nem láttad már az elején,  hogy a mindent átható tudat

eszméjével megfertőződött  félbuddhista félkeresztény

funditroll?

Előzmény: Elminster Aumar (232715)
elterito Creative Commons License 2024.04.06 -1 1 232725

Szerintem  ő  igenis  hívő.

Kevés eszű,  hülye típusú

fundihívő, kicsinyt trollos.

Előzmény: Zellem Estelen (232723)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232724

Ugye?

;-)

Előzmény: Siphersh (232720)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232723

De.

Istenről nem nyilatkozik, nem kíván értekezni róla.

A hangyányi agy fontosabb...

Lehetséges, hogy álhívőként az evolúciót szeretné jobban érteni?

;-)

Előzmény: elterito (232708)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232722

Rányomja a bélyegét, hogy Csányi nem jön be számára;-)

Előzmény: Elminster Aumar (232702)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.04.06 -2 0 232721

Gyakorlatilag amióta itt házal (trollkodik) az elméletével, mást sem csinál, mint szótárak és lexikonok definíciója alapján próbál egy fantazmagóriát védeni.

Védeni. Mert bizonyítani nem képes!

Az alap állításán felül, hangyapöcsnyi dolgot nem hozott fel a kitalációja mögé.

Számomra te is női "aspektusból" gondolkodsz, de érdekes, a nők már éreznék, hogy elfáradt szájkarate lett a párbeszédetek.

Részéről semmi lényegi előrelépés, ami azért is meglepő, mert megtehetné, hogy utána olvas a témának.

Ja, az meg azzal járhatna, hogy ketté vizeli a fikcióját?

Nyilván, mivel se nem agytudós, se nem filozófus.

Szöget ütött a diójában az elképzelés, és úgy hitte azt majd kifejtheti.

Sem agya, sem tehetség nincs hozzá, a "tudatmezejéből" meg pók fingot sem nyerhet.

Minden esetre nagyon kíváncsi vagyok melyiktek dől ki.

Valszeg te!

A sükebókák, mint a Varta nyúl:-)

Előzmény: Siphersh (232700)
Siphersh Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232720

Ja, értem. Így már minden világos.

Előzmény: Emberfejű képmás (232719)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -3 0 232719

Része, de nem az egésze. Az egész a tudatosság. 

Előzmény: Siphersh (232718)
Siphersh Creative Commons License 2024.04.06 -1 2 232718

"Mert a tudatosságát is agyoncsaptad."

 

Szóval azt mondod, hogy a légy tudata a fizikai testének a része?

Előzmény: Emberfejű képmás (232716)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -3 0 232717

Oké. 

Előzmény: Elminster Aumar (232715)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -3 0 232716

Nevezheted reflexnek is, de a reflexet is a tudatosság mozgatja. Ha gyorsabb vagy, mint a légy és lecsapsz egyet, annak már semmilyen reflexei nem lesznek. Miért? Mert a tudatosságát is agyoncsaptad. Nem a tudatosságot, csak annak a légynek a tudatosságát, ami a reflexeit addig mozgatta, amíg a légycsapóval el nem találtad. 

Előzmény: Siphersh (232711)
Elminster Aumar Creative Commons License 2024.04.06 -2 2 232715

"Tehát nem az emberi éntudatot értem a tudat alatt, hanem a tudatot, ami mindent áthat és mozgat."

 

Akkor még nagyobb a baj nálad, mint eddig gondoltam.

NINCSEN "mindent átható és mozgató tudat". Ez egy ezóspirituszos baromság kitaláció, ami kedves a hívő vallásosak kis szívének, mert rezonál a maguk kitalált bolondériájával, a mindenhol jelen lévő szellemszerű Istennel.

Előzmény: Emberfejű képmás (232713)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -3 0 232714

Igen, így van, hogy te még látszat szerint sem értesz az egészből semmit, a "nagy tudásod" és az "erős hited" ellenére sem. Az meg, hogy ebből a nem értésből mit hablatyolsz össze... kit érdekel? 

Előzmény: elterito (232712)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -1 1 232713

Akkor valamit félreérthettél. T.i. végig a tudatról beszéltem. Az éntudatot egy szóval nem említettem sehol, pontosan azért, mivel a tudat nem köthető kizárólagosan az énhez/személyhez.

 

 

Tehát nem az emberi éntudatot értem a tudat alatt, hanem a tudatot, ami mindent áthat és mozgat. 

Előzmény: Elminster Aumar (232710)
elterito Creative Commons License 2024.04.06 -1 1 232712

"Te még látszat szerint sem érted. Így értettem. "

 

Így van. A te téves, tompa és semmire sem

használható látszatod szerint nem.

De a valóságban igen.

Csak te a valóságot nem vagy képes érzékelni,

mert a zavaros hülye gondolataid ebben

megakadályoznak téged.

Előzmény: Emberfejű képmás (232709)
Siphersh Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232711

De mer mér? Nem inkább ponthogy a légy reflexeit is tudatnak nevezi?

Előzmény: Elminster Aumar (232710)
Elminster Aumar Creative Commons License 2024.04.06 -2 1 232710

"A tudatról van szó. Nem az éntudatról."

 

Azonban te is - az idealistákhoz meg vallásosakhoz hasonlóan - a "tudat" alatt folyamatosan az éntudatról beszélsz. Konkrétan az éntudattal megfejelt emberi tudatról. Azt érted "a tudat" alatt.

Ha már magad ezt nem veszed észre, akkor úgy gondoltam, hogy én szólok neked. Ne keverd a kettőt!

Előzmény: Emberfejű képmás (232705)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -2 1 232709

Te még látszat szerint sem érted. Így értettem. 

Előzmény: elterito (232708)
elterito Creative Commons License 2024.04.06 0 0 232708

"Nem úgy látszik. "

 

Attól még úgy van.

A Föld sem gömbnek látszik, 

ám ezt erősen leszarjuk, mert

attól még gömb. Ne a látszatra

adj, mert a végén még azt fogják

rád mondani, troll vagy, pedig nem.

Előzmény: Emberfejű képmás (232706)
elterito Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232707

"Ezért állíthatják az etológusok, hogy gyakorlatilag minden fejlett idegrendszerű és komplex viselkedésű állat tudatos, ami gyakorlatilag majd minden gerincest és a fejlettebb ízeltlábúakat és puhatestűeket jelenti.:

 

 

És ezek az etológusok azt is állítják, hogy nem csak minden fejlett idegrendszerű és komplex viselkedésű állat tudatos, hanem egy megfelelően elkészített mesterséges intelligencia program is?

Előzmény: Elminster Aumar (232687)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -2 1 232706

Nem úgy látszik. 

Előzmény: elterito (232704)
Emberfejű képmás Creative Commons License 2024.04.06 -2 1 232705

A tudatról van szó. Nem az éntudatról. 

Előzmény: Elminster Aumar (232687)
elterito Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232704

Figyeld meg őket. ÉS nézd meg a hangyákat is.

Talán arra képes vagy és talán akkor megérted az

összefüggéseket is. 

 

Megfigyeltem őket. ÉS megnéztem a hangyákat is.

Talán arra képes vagyok és talán megértettem az

összefüggéseket is

 

Szóval ez a helyzet, nagyon kicsit trollnak látszó.

Előzmény: Emberfejű képmás (232701)
Elminster Aumar Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232703

"Szóval eléggé hiányos ez a hűde logikus érved."

 

Mellesleg pedig anekdotikus érvelés.

Előzmény: Siphersh (232700)
Elminster Aumar Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 232702

"Az viszont teljesen téves állítás, hogy az állatoknak úgy általában nincs öntudatuk."

 

Úgy általában az állatoknak nincsen öntudatuk. Tudatuk van csupán, azaz "tudatában vannak" az elméjükön kívüli fizikai környezetnek (ami áll a testen kívüli fizikai létezőkből, és áll magából a fizikai testből), de nincsenek "tudatában", hogy ő maga - az elme - létezik és "vizsgálja" a fizikai környezetből érkező tapasztalásokat és ezekre alapozva válaszreakciókat "gondol ki".

Az a baj, hogy öntudattal rendelkező emberként a nagytöbbség el sem tudja képzelni, hogy ez hogyan működik öntudat nélkül, és nem is rendelkezik a témában releváns természettudományos, és kognitív pszichológiai-filozófiai ismeretekkel, ami segíthetne megérteni a saját működésüktől szögesen eltérő elmeműködéseket. Ezek hiányában automatikusan saját magából indul ki - mivel azt ismeri legjobban - és úgy képzeli, hogy a tudatosság mentális jelenségéhez szükségszerű az éntudat is.

 

Nem az.

 

A tudatosság csupán annyit jelent, hogy az elme rendelkezik ismeretekkel és aktuális információkkal az elmén kívüli fizikai létezőkről. Kérdem én: mi a különbség egy hegyoldalon álló kecske elméje szemszögéből, hogy az egyensúly szerve arról tájékoztatja, hogy egy meredek felületen áll, és a gravitáció húzza lefelé mondjuk a fejét, vagy hogy a belső ideghálózata arról küld neki jelet, hogy üres a gyomra és egy "éhség" érzetet érez? Van egyáltalán az elme szempontjából különbség a kettő tapasztalás között?

Szerintem nincsen.

Mindkettő egy "külső" input az elmének, ami ezek és a saját belső világmodellje alapján kidolgoz egy döntést a további cselekvésekről: pl. a fejében lévő térkép alapján kiválasztja azt a lankásabb részt, ahol emlékei szerint korábban már jókat legelt, és elindul arrafelé. Ehhez nem kell az, hogy KONKRÉTAN egyes szám első személyben és nyelvi fogalmakban elgondolja ezt az egészet: "Meredek ez a lejtő, alig bírom tartani magamat. És még olyan éhes is vagyok, hogy kilyukad a gyomrom! Kellene egy kényelmesebb terepet keresni, ahol lehet valami jót is legelni. De jé! Ha elindulok jobbra és megkerülöm ennek a hegyoldalnak a gerincét, akkor ott van egy jó kis mező, ahol a múlt héten degeszre ettem magamat. És nemcsak hegyi fű nő ott, de van egy féltucat bokor is. Lehet, hogy azóta újabb friss hajtásokat növesztettek! Na, akkor indulás!" Viszont az emberek ösztönösen erre a belső gondolkodási "monológra" fordítják le a kecske elméjének döntését, mivelhogy maguk emberként így csinálják. És ebből meg egyenesen jön az a tévképzet, hogy a tudatosság szükségszerűen megköveteli az éntudat meglétét.

 

Egy fenét.

 

Csak a nem-túl-fantáziagazdag emberek nem tudják másképpen elképzelni a szellemi működést, mint ahogy a sajátjuk működik. Ezt nevezhetjük "emberközpontú" gondolkodásnak.

 

 

"Az etológia sem ragaszkodik már ehhez."

 

Az etológia nagyon is jól kezeli a dolgot - jobban, mint a természettudományokhoz nem értő laikusok és bölcsész filozófusok! - és a tudatosságnak számtalan szintjét megkülönböztetik. Kezdve a legegyszerűbb belső mentális világmodell használatától, a különféle testi és és szellemi érzésekkel felpimpelt belső virtuális világmodelleken keresztül egészen az éntudattal megfejelt belső modellekig, és a teljes éntudattal és nyelvi fogalmakban "belső monológgal" gondolkodással rátelepült emberi elmeműködésig.

Mellesleg az etológia tisztában van azzal, hogy az éntudat jelensége egy teljes spektrumot alkot a nincsen-éntudattól, a részleges vagy kontextus-függő éntudaton át a totális éntudatig, ami az ösztönös-automatikus gondolkodási rendszerre rátelepülve átformálja a teljes szellemi működést.

Ja, és az etológia mutatta meg, hogy az éntudat jelensége csupán egy elmefunkció, amit jó eséllyel a szociális viselkedésmód hív életre: amikor az elmét hordozó egyed külső "környezetében" olyan meghatározóvá válik a többi fajtárs egyed, hogy az a szaporodási sikerességet érdemben befolyásolja, akkor válik szükségessé a többi "hozzám hasonló" elme megfelelő mentális kezelése, ami meg automatikusan létrehozza a "saját elmém" létezésének a felismerését és használatát. Kezdve azzal, hogy a "saját elmém" az a minta, amihez a csapattagok elméjét és megfigyelt viselkedését tudom hasonlítani, ami szükségszerűvé teszi az "én vagyok" mentális álláspont felbukkanását.

Előzmény: ketni (232695)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!