Keresés

Részletes keresés

Corsario Creative Commons License 2010.11.25 0 0 8560

Október 3-án volt a szüret de még mindig forr a bor, igaz most már alig-alig pöcörög de a kotyogót még fentartja. Talán még 2-3 nap és átkerül az érlelő hordóba.

Falusi1 Creative Commons License 2010.11.23 0 0 8559

Mint írtam nem a saját boromról van szó, ezért csak az ismerősöm egyébként megbízhatónak mondható tájékoztatására hagyatkozom, ami a mustfokokat illeti.

 Miután megkóstoltam a borokat, a blauburger szerintem nem vészes. Ha belekalkulálom a téli hidegebb 8-10 fokos pincéjét és a nyár eleji, kb 20 fokos meleget előbb a borkősav, majd az almasav is csökkenni fog beavatkozás nélkül.

A kékfrankos viszont kétségtelenül túlságosan savas, bár tudom, hogy ez a fajta jó évjáratban is savasabb a legtöbb vörös borszőlőhöz képest. Ennél szükség lesz a savcsökkentésre.

Mindkét fajta szőlő a Mátra környékéről származik és bogyózták, tehát a kocsány kizárva. A bor készítésnél már én is jelen voltam, minden a vörösbor készítés szabályai szerint történt.

A savasságra utal az is, hogy a borok az idén túl hamar letisztultak és én sem találkoztam a legalább 15 éve folytatott amatőr borászkodásom alatt ilyen erős savtartalommal. (pontosabbat a laboreredmények után)

A szóban forgó ismerősöm azért is esett pánikba, mert inkább a kevésbé száraz és savas borokat szereti.

A továbbiakról később beszámolok.

Előzmény: cippur (8558)
cippur Creative Commons License 2010.11.23 0 0 8558

Szia!

A 18 fokos Blauburger és a 17 fokos Kékfrankos az idei évben szerintem egyáltalán nem számít rossznak, képződött benne cukor rendesen. Az emellett maradt savak biztos savasabbá teszik valamennyire, de hogy "ihatatlan" legyen tőlük az durvának tűnik.

Más nem játszhat még benne szerepet?  "Kocsányos" nem lehet?

Házasítani is lehetne valami savszegény borral. Amúgy hol termett? Kőszegen nagy divat a Blauburger.

Majd légyszi számolj be a fejleményekről, én is számítok a savakra. Az enyém még pötyörög...

Üdv

Előzmény: Falusi1 (8552)
Nihil1965 Creative Commons License 2010.11.23 0 0 8557

köszönöm !

Előzmény: TINTUS (8556)
TINTUS Creative Commons License 2010.11.23 0 0 8556

A pölöskeit szálvesszőzöm.

Előzmény: Nihil1965 (8547)
Daeril Creative Commons License 2010.11.22 0 1 8555

Nálunk Rédén nagyon ment a hidrofúrós ültetés, 3000-3500 tőke azaz egy hektár lemegy kb. egy laza nap (bár ember kell hozzá)

Igaz a talaj nem olyan köves mint nálatok fenn a hegyen, de szerintem a patai szőlőket is mind hidróval ültették a Tsz időkben.

Előzmény: pinotnoir777 (8551)
RAMBO Creative Commons License 2010.11.22 0 0 8554

Ezt nem teljesen vágom, mi akkora gödröt szoktunk ásni, mint egy kisebb vödör (jó egy ásónyomnyi mély, 20*20 centi széles). Abban szoktunk tenni egy összemarék marhatrágyát (érleltet, amit az OBIban lehet venni), majd a többit visszatemetjük a kiásott földdel (a nagyobb köveket arrébb dobáljuk).

 

Szerintem a gilisztahumusz javarészt nitrogént tartalmaz, ahogy írod, az olyan, mintha abba ültetnéd el - szerintem attól az oltvány állatira felnyurgul, azaz a zöld részek nem lesznek eléggé masszívak. Valami zavart érzek én így az erőben, szerintem ez így nem OK.

 

Ha ennyire sok luk kell ÉS szabadgyökerű (nem konténeres) olványod van, akkor adja magát a hidrofúrt luk, amit be lehet iszapolni a gilisztahumusszal is - annyi bőven elég starter trágyának. A hidrofúrás pedig annyira eláztatja a luk szélét, hogy abban könnyen utat talál a kis oltvány.

 

Lukba ültetésnél akkor lehet probléma, ha kötött vagy középkötött talajon szálvassal készített lukba ültetnek, mert az tényleg tömöríti a földet a gyökérzónában, és az tényleg probléma lehet az oltványnak, főleg szárazabb időben.

 

Előzmény: pinotnoir777 (8551)
Atis44 Creative Commons License 2010.11.22 0 0 8553

Szia! Én Ramboval értek egyett, a hidrofúró nagyon jó találmány 400 oltványt ha jól emlészem kb 4-5h között ültettünk el úgy, hogy csak 1 fóró volt és 2* elment vízért, mert a kövesben nagyon zabálta a vizet:), nehéz volt fúrni.

 

ui: borok hogy állnak az enyém még egy nagyon picit lassan pögyög egy héten 2* megpróbálom/próbáltatom felkavarni/kavartatni, hátha sikerül a savakat tompítani.

Előzmény: pinotnoir777 (8551)
Falusi1 Creative Commons License 2010.11.21 0 0 8552

A savak arányát még nem tudjuk, ennek megállapítása folyamatban. Az alkoholfok 13 körül lehet, de az eredeti mustfok a blauburgernél 18, a kékfrankosnál 17 volt, de mindkettőt "feljavítottuk" 21-re mielőtt az acéltartályba tettük. Saját használatra mindössze 2-2 hl-ről van szó.

Gyenge kénezést most kapott a fejtéskor.

 A pincehőmérséklet jelenleg 16 fok. Ha nagyon  muszáj a tartályok környezetét tudja fűteni de azzal számol, hogy a pince a téli időjárás megérkezésekor később lehűl 9-10 fokra.

A laboreredmények ismeretében én is a CaCO3- al való beavatkozást tervezem.

Nagyon köszönöm a gyors választ és a segítőkészségedet az ismerősöm nevében is.

Előzmény: Cirfandlia (8550)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.11.21 0 0 8551

Csak akkor nem tudok beleszórni gilisztahumuszt, amit terveztem, kb egy vödörrel minden gödörbe. Szerinted nem lesz sokkal gyengébb az eredés, fejlődés nagyobb luk fúrása, vagy gödörásás nélkül?

 

Cirfandlia: akkor ezek szerint kb 2 perc alatt megvan egy luk fúrása? (elég agyagos, kőmorzsás a talaj)

Előzmény: RAMBO (8545)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.11.21 0 0 8550

Mennyi a sav azon belül az almasav? mennyi az alk. fok, volt e kénezve már és mennyire, mi a pincehőm., és tudtok, akartok-e fűteni? ha ezek megvannak akkor meg lehet tárgyalni az MLF lehetőségeit; aztán van még hideghatásra borkőkiválás, meg CaCO3al való kicsapatás - utóbbi kettőt viszonylag egyszerűbb megoldani.

Előzmény: Falusi1 (8549)
Falusi1 Creative Commons License 2010.11.21 0 0 8549

Az egyik ismerősömnél megcsináltuk az első fejtést (vörös). A bor tiszta és elképesztően savas. Bevizsgáltatjuk laborba és nekifogunk a savtompításnak, mert jelen állapotában szinte ihatatlan.

Szívesen venném az idei borral kapcsolatos tapasztalataitokat különös tekintettel a savszintre és általában a savtompításra, ugyanis ez lesz az első alkalom, hogy ilyet kell csinálnom.

Törölt nick Creative Commons License 2010.11.21 0 0 8548

Felénk 17-es biankákat szüreteltek

Előzmény: Cirfandlia (8544)
Nihil1965 Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8547

Sziasztok.

 

Az alábi szőlőknek milyen a metszésmódja ?

 

Flóra, Hamburgi muskotály, Pannónia kincse, Pölöskei muskotály , Helikon szépe .  

 

előre is köszönöm a választ

Falusi1 Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8546

Az idei gyenge termés miatt először kényszerültem rá, hogy más által termelt szőlőt is feldolgozzak. Mátraaljáról kaptam szürkebarátot, amivel vegyítettem a sajátomat. A mustfokot csak ezután mértem meg, így nem tudom a biankáé mennyi lett volna külön, de szerintem az idén sem volt rosszabb.

Előzmény: Cirfandlia (8544)
RAMBO Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8545

Én a helydben bérelnék egy hidrofúrót valahonnan.

Előzmény: pinotnoir777 (8525)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8544

"szeptember végére eddig mindig, még kedvezőtlen időjárás esetén is, beért 20 cukorfokkal." 

idén is?  ;)

Előzmény: Falusi1 (8539)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8543

Na hát akkor ez mégiscsak pótlás :) így már más a leányzó fekvése. Persze így működhet; és sztem nyugodtan válaszd a gödörfúrós megoldást; bérelni eszközt, 2 ember egy hétvége alatt ki kell fúrja ezt, tápanyagot is tudsz juttatni és töredékéből megvan mint az ásás.

Előzmény: pinotnoir777 (8540)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8542

4, max. 5 kontaktszeres permetezéssel könnyedén megvédheted+1 rovarirtó is szükséges lehet, mert a cserebogarak szeretik(ez elhagyható, ha nincs bogárinvázió)

Előzmény: Dió4 (8541)
Dió4 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8541

Köszönöm. Akkor megerősíted a jó  leírásokat, jó tudni.

talán lesz valakinek a többiről is tapasztalata.

Milyen permetezésigénye van?

Előzmény: Falusi1 (8539)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8540

Sok helyen nem nagyon lesz konkurencia, mert már sok éve kipusztulttak a tőkék, vannak szinte üres oszlopközök. Amúgy negyven év körüli az ültetvény.

 

Már csináltam ilyen besűrítést, kevésbé tőkehiányos öreg ültetvényben, és ott is gyönyörűen kifejlődtek a kis oltványok, idén már 4 m körüli hajtásokat produkáltak, most már szinte mindegyiknél tudok törzsnek is hagyni. Ráadásul az gödrölés, trágyázás, műtrágyázás nélkül, csak hidrofúróval lett eltéve.

 

Legalább jobban törekszik a kicsik gyökere lefelé. Nem a sűrű térállás ideológia játszik, hanem az, hogy a legkiemelkedőbb területemben nagy kincsnek érzem az öreg tőkéket, semmiképp sem akartam őket kivágni, viszont sok a hiány.

 

Előzmény: Cirfandlia (8537)
Falusi1 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8539

Csak a Biankáról tudok tapasztalatokat.

Igen megbízható fajta, jól bírja a terhelést. Nálam szeptember végére eddig mindig, még kedvezőtlen időjárás esetén is, beért 20 cukorfokkal. A fehér szőlőim közül ez nyújtja a legnagyobb termésbiztonságot. Egy gyengéjét tapasztaltam, az pedig a virágzás körüli hűvös esős idő. Ilyenkor rosszul kötődik, bár tudom, hogy ez minden fajtára jellemző.

A belőle készült borról nem tudok véleményt mondani, mert más fajtákkal keverve készítek fehér bort.

Előzmény: Dió4 (8530)
Falusi1 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8538

BZoltán és Rambó véleményére én is figyelek, sőt mindenkiére.

Amit írtam, azt a GATE Kertészeti Tanszéke publikálta a szőlő fenológiai fázisairól.

Nem tudom, hogy a tápanyagok (vissza)áramlása meddig tart, de a mély-nyugalmi állapotban biztos nem áramlik semmi sehova.

A tartalék anyagok képzésének folyamatáról azt olvastam, hogy az július első felében kezdődik és október közepéig tart. Ebből valószínűleg az is következik, hogy a tápanyagok október közepéig a helyükre kerültek.

 

 

Előzmény: pinotnoir777 (8532)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8537

Hát akkor ez nem pótlás.... megmondom őszintén Bálint, én ezt nagyon rizikósnak érzem. Egy beállt ütletvényt (tényleg mi az életkor a sortáv?) besűríteni, ahol a meglévő tövek gyökérzete teljesen benőtte a most beültetni kívánt zónát, hát eléggé nagy hendikeppel indulnának az új tövek, már ha egyáltalán megerednének. Akkora a gyökérkonkurencia az idős beállt tövek által, az árnyékolás a vegetációban, hogy nagyon életrevalónak kell lennie az új tőnek, és akkor nem beszéltünk még a 20-30? év korhátrányról... Láttál ilyet máshol, csinált már vki ilyet, van referencia? Hogy eredt, hogyan maradt meg későbbi években? félmilla csak oltványra meg még több százezer a telepítésre egy ilyen bizonytalan dologra... ér ennyit ez a sűrű térállás ideológia?

(én 8 évvel az első pár sor cirfim telepítése után 2x1 m kordon; be akartam tenni új sorokat 1X1re de már akkor is lebeszéltek a kutatóból az árnyékolás és a gyökérkonk. miatt)

 

Szóval én ezt nagyon meggondolnám, és esetleg ha mindenáron akarod, inkább alanyvesszőt tennék le (sokkal olcsóbb, jobban nő, könnyebb telepíteni) és ha megeredt jól akkor átoltani.... de a döntés a tiéd, majd érdekelne mit csinálsz és mi lesz az eredménye.

Előzmény: pinotnoir777 (8525)
BZoltan Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8536

Pontosan.  Idén melós és drága volt a növényvédelem.

 

Szerintem kétféle termelőnek okozott különösen nagy problémát növényvédelmi szempontból az idei év. Azoknak a kistermelőknek akik bérpermeteztetnek és kiadják ezt a munkát külsősökek akik vagy mennek jó időben jó szerrel vagy nem. A másik csoport pedig azok a termelők akiknek túl nagy / fregmentált területeik vannak a növényvédelmi rendszerükhöz képest és ezért nem tudtak időben és ott reagálni ahol kellett volna.

Előzmény: Törölt nick (8534)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8535

Nem kell itt várni semmire, lombhullás után nyugodtan el lehet kezdeni a metszést, de felesleges sietned, mert a te szőlődet 3 hét alatt ki lehet metszeni.

Előzmény: pinotnoir777 (8532)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8534

Ja, aki félvállról vette az idén a növényvédelmet, az most megnézheti magát. Nekem a "gatyám is ráment" a permetezésre, de megvédtem a szőlőt.

Előzmény: lalá (8526)
Dió4 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8533

Még egy kérdésem van. Mit kell érteni a "semleges" ízen? Azt gondoltam, hogy ez viszonylagos érdektelenséget, jellegtelent jelent, amelynek nincs különösebb élvezeti értéke.

De így zavarosank tűnt, hogy azt írják egy szőlőről, hogy semleges ízű, de finom aromájú. Hogyan kell akkor ezt érteni?

pinotnoir777 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8532

Köszönöm, namost akkor itt van a dilemma, amit te írtál, az majdnem szöges ellentéte a másik változatnak, miszerint az első komoly fagyokat kell megvárni, vagy a téli napfordulót (BZoltan illetve Rambo). Az ösztöneim mondjuk az utóbbit súgják. Számomra az a kérdés, hogy tápanyagvisszaáramlás meddig van a törzs, gyökekerek felé.

 

 

Előzmény: Falusi1 (8528)
Dió4 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8531

De lehet, hogy nem is Suvenír, hanem Kék kecskecsöcsű.

Előzmény: Dió4 (8530)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!