Keresés

Részletes keresés

mirla Creative Commons License 2018.04.01 0 0 19300

Szia Judy! I

Itt teljesen más a rendszer. Te mondod meg, hogy beteg vagy vagy munkaképes. A magyar (házi)orvos nem igazolhat itt semmiféle hiányzást a munkából. Ha hosszú ideig (több, mint 3 hétig)  munkaképtelen vagy, akkor a cég által fizetett üzemorvosnál (bedrijfsarts) kell számot adnod a betegséged okáról, a kezelési folyamatról és a várható munkába állásodról.  Ő referál a cégednek, de orvosi titoktartás mellett, csak a betegség adminisztratív vonatkozásait illetően.

 

Az, hogy fizeti-e a céged a betegen töltött napjaidat, függ a szerződésedtől. Aki állandó állományban van, annak minden napra jár táppénz. Aki részmunkaidőben v. szerződéssel van, annak arra a napra fizetnek, amikorra konkrétan be voltál osztva, a szabad napjaidra nem.  Pl. 0 órás szerződésed van, és a jövő hétre nem volt beosztásod, nem fizetnek semmit. Ha be voltál osztva 2x 8 órára, és pont ezen a 2 napon beteg vagy, illetve ezek a napok beleesnek a betegség időtartamába, fizetniük kell a 2 napot. Kérdés, utána foglalkoztatnak-e még...

 

Arra vigyázz, nézd meg, mit fizet a magyar biztosításod. Ha itt pl. kórházba kerülsz, vagy baleseted van, akkor nem biztos, hogy pl. fizikoterápiát fizet vagy bizonyos egyéb ellátásokat. 

Nagyon rizikós!!! Még holland alapbiztosítás mellett is érdemes kiegészítő biztosítást kötni (basis + aanvullende verzekering)

 

Remélem, visszajössz még a fórumra. Sokszor írok az éterbe, tiszavirág életű fórumosoknak, akik csak kérdeznek és már nem találnak ide többet.

Előzmény: Judy998723 (19299)
Judy998723 Creative Commons License 2018.04.01 0 0 19299

1,5 honapja dolgozok hollandiaban es ugy nez ki beteg lettem. jelenleg Mo-n husvetolok. ha jelentem a cegnek hogy beteg vagyok es itthon elmegyek orvoshoz akkor azt a papirt a hollandok/cegem elfogadja? holland biztositasom nincs azt az informaciot mondtak a munkahelyemen hogy munkabaallastol 4honap a hatarido, szoval meg nem kotottem es meg azt a szuper lakast se talaltam meg ahol hosszu tavon fogok lakni.

koszoonom

jewel1979 Creative Commons License 2018.03.31 0 0 19298

Én is boldog húsvétot kívánok! Ma Rotterdamba mentünk kocsival, szakadt egész úton... Itt nálunk meg épp Paaspop van, nagy szabadtéri fesztivál - hát áznak ők is rendesen. 

 

Előzmény: mirla (19297)
mirla Creative Commons License 2018.03.31 0 0 19297

Kellemes és pihentető Húsvétot kívánok mindenkinek! Egy kis jó idő is ránkférne:(

 

Tommmer Creative Commons License 2018.03.14 0 0 19296

kartyan van datum meddig ervenyes, nekem az abn amro jobb also sarkaban

viszont ha a szamlat megszuntetted akkor nem sokra mesz vele. szoval a kerdes a bank szla-val mit csinaltal

Előzmény: Jennifer Deák (19295)
Jennifer Deák Creative Commons License 2018.03.13 0 0 19295

sziasztok! tudnátok abba segíteni ,hogy 2016-ba csináltam kint egy bankkártyát nem ment rá semmi fizetés akkor az a kártya még jó lehet vagy törölték estleg?

Perencz Creative Commons License 2018.03.04 0 0 19294
Laura1965 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 19293

Kiado lakas es szoba Amsterdamban magyar tarsberlokkel

Laura1965 Creative Commons License 2018.02.24 0 0 19292

Kiadó szoba Amszterdamban rövid távra kizárólag hölgy részére 

bövebb info e-mailben

mihalygyula11@gmail.com

Zsuzsanna Magich Creative Commons License 2018.02.11 0 0 19291

Megoldódott.Egy fuvaros haza hozza ma.Vannak még rendes emberek.Kószönöm a segítséget!

segítökéz Creative Commons License 2018.02.10 0 0 19290

Ezt találtam a Magyar Nagykövetség honlapján:

 

Konzulátus 
Hogeweg 14
2585 JD Den Haag
tel: +31 70 355 3319
e-mail: consulate.hga@mfa.gov.hu 

 

Sürgős esetben (pl.: magyar állampolgár letartóztatása, magyar állampolgár súlyos sérülésével/halálával járó baleset esetén, stb.) munkaidőn kívül (16.30 után és 8 óra előtt, illetve munkaszüneti napokon) az esti órákban és munkaszüneti napokon hívható ügyeleti telefonszám: +31 6 5119 1428   

Előzmény: Zsuzsanna Magich (19289)
Zsuzsanna Magich Creative Commons License 2018.02.10 0 0 19289

Adnek neki csak sajnos én magyarorszagban vagyok.ma küldött segelykialltast és tehetetlen vagyok.

segítökéz Creative Commons License 2018.02.10 0 0 19288

Tudom, hogy Tilburgben nincs Magyar Nagykövetség. Amennyiben ismerösöd az illetö miért nem adtok neki szállást addig, míg Hágában felhívjátok a Követséget, ök elmondják mi a teendö.

Sajnos mást nem tudok tanácsolni.

Előzmény: Zsuzsanna Magich (19287)
Zsuzsanna Magich Creative Commons License 2018.02.10 0 0 19287

Tilburgba nincs.mar szet van fagyva gyenge nem tud menni

segítökéz Creative Commons License 2018.02.10 0 0 19286

Szia!

A Magyar Nagykövetséghez kellene fordulnia, ök kisegítik annyi pénzzel, hogy haza tudjon menni.(legalábbis így tudom).

Előzmény: Zsuzsanna Magich (19285)
Zsuzsanna Magich Creative Commons License 2018.02.10 0 0 19285

Sziasztok! Egy ismerősöm nagy bajban van Hollandiába Tilburgban.Hajlektalanna vált mert atvertek a munkabam.Sajnos penze nincs, utcán van, éhes, és fázik.Mindent megprobalt,nem talalt munkát es segítséget.Tudna valaki olyan szervezetről ahol tudnának neki segíteni a haza jutásban?köszönöm a válaszokat!

Tommmer Creative Commons License 2018.01.14 0 0 19278

Utrecht-i lakással kapcsolatban szerintem nézz körül FB-n az expats in Utrecht csoportban. Én volt már hogy így találtam egy szuper szobát.

Előzmény: Neitas (19273)
Neitas Creative Commons License 2018.01.11 0 0 19277

Szia megint Mirla, most látom ezt is te írtad. A Kamernet-et persze fogom nézni, csak gondoltam jó lenne már úgy érkezni hogy van valami  lehetőség. Még anno az egyik albérletváltáskor 1 hónapig  turnéztam Kamernetes lakásnézésekkel, arról egy doku-t lehetett volna forgatni. Nem részletezem, kriminális, biztosan tudod. A'damon kívül még soha nem laktam ( legalábbis albérletben ) kisebb helyeken talán jobb a helyzet és remélem hogy tényleg Utrectbe raknak mert kikötöttem a közvetítőnek hogy A' dam tól max 50 km-re vállalom be, és azt mondták ott szokott lenni helyük. Azt hiszem az egy jó város; habár sok máshol jártam ott még nem.

Előzmény: mirla (19275)
Neitas Creative Commons License 2018.01.11 0 0 19276

Szia Mirla,

Persze jól mondod a Pensioenfonds egy magángyugdíjpénztár  hát még a nevében is benne van. Én azt úgy gondoltam hogy magánnyugdíjpénztár cég. (Sztem azért úgy írtam mert rövidebb szó :)

Az enyém pl a Pensioenfonds Horeca volt.( HOtel, REstaurant,)

A másik magánnyugdíjpénztár meg a Stipp volt amúgy.

Az AOW témában köszi a kiegészítést, az nekem soha nem volt világos teljesen, mert nem volt vele külön dolgom. A papírokon mindig csak azt láttam hogy valamiképp összemosódik az SWB- vel.

Amúgy anno 2 éve az AOW-ot felhívtam telefonon és azt mondták hogy azt nem adják ide, csak majd megkapom. De az is lehet hogy a Pensioenfonds- ot hívtam és az AOW- ra is rákérdeztem. Innen az infóm, és köszi a korrekciót jó tudni hogy ez mégsem így van just in case.

Előzmény: mirla (19274)
mirla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 19275

A kérdéseidre én sajnos, nem tudom a választ, de szobát kereshetsz a

www.kamernet.nl

www.pararius.nl   oldalakon, kiválasztod a huur kamer és Utrecht szavakat. pl:

https://www.pararius.nl/huurwoningen/utrecht/wijk-binnenstad

 

Sok sikert a munkához és mindenben!

Majd írj néha!:)

 

Előzmény: Neitas (19273)
mirla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 19274

Szia Neitas!

Üdv a fórumon! Látom, harcedzett vagy a holland bürokráciában!:)

Sok mindenben tájékozott vagy. Egy kis helyesbítés:

a Pensioenfonds az nem egy cég, hanem egy nyugdíjpénztár. Attól függ, melyik munkaterületen működnek, más és más a nevük.

Pl. Pensioenfonds Vervoer (közlekedés) Pensioenfonds Zorg és Welzijn (egészségügy), Pensioenfonds Metaal en Techniek,  Pensioenfonds bpfBouw (építőipar) Pensioenfonds Detailhandel (kereskedelem) stb.

 

A másik:

Az AOW (állami) nyugdíjat az ember nem a ledolgozott évek után kapja, hanem az attól függ, hogy mennyi ideig laktál 15 éves korodtól az AOW nyugdíjkorhatárig Hollandiában és fizettél itt erre vonatkozóan járulékot az SVB Banknál. (Sociaal Verzekerings Bank). 

Na most, lehet olyan, hogy te pl. 3,5 évig dolgoztál itt és eddig fizetted itt az AOW-premiet is, akkor egybeesik. De olyan is lehet, hogy valaki itt tanult, vagy itt élt, de nem dolgozott, vagy akár munkanélküli segélyt is kaphatott itt, a lényeg, hogy amennyi időtartamra itt be volt jelentve és fizette az AOW-premiet, annyi időre fogja majd kapni időskorában, amikor jogosult lesz. Az AOW-éveket meg is lehet vásárolni visszamenőleg, külön feltételekkel.

Minden itt van:

https://www.svb.nl/int/nl/aow/

Előzmény: Neitas (19271)
Neitas Creative Commons License 2018.01.10 0 0 19273

Sziasztok,

Hollandiába ( vszínű Utrecht) készülök menni 1-2 héten belül egy NRG közvetítőn keresztül raktári komissiózónak.

A kérdésem hogy ha nem is ezen a cégen keresztül de van e vkinek tapasztalata erről a  munkáról és főleg a körülményeiről?

(2007-2011 ig már éltem Amsterdamban magam kerítette párhuzamosan 3-4 részmunkaidős munkahelyem volt. Ezeket már nem hiszem hogy fel tudnám göngyölíteni és nem is akarom mert sose tudtam hogy a következő hónapban mennyi munkám lesz.)

 

És esetleg Utrechben ( ha tényleg oda kerülök ) vkinél kiadó szoba?

A cég heti 94 eu-t akar levonni úgy hogy egy szobában ketten lennénk.( havi 400 még saját szobával is picit sok)

Az előző kintlétemnél nekem már az is sok volt némely esetben hogy 4 év alatt többnyire főbérlős pecókban laktam.

Szóval főbérlős is lehetne.(még mindig sokkal jobb mint a céges megoldás) Én teljesen humán beállítottságú vagyok 45 éves. Amszterdamnak is a kultúrális vonatkozásai tartották bennem a lelket semmi más.

Ezt csak azért közlöm hogy ha vkinél esetleg lenne szoba tudja hogy mire számíthat, persze úgyis csak személyesen dőlne el a dolog.

Előre is köszi a válasz/t/okat.

 

 

Neitas Creative Commons License 2018.01.10 0 0 19272

Hello Tommmer,

Én a Rabonál voltam, és nem volt probléma. Mondjuk hirtelen jöttem haza -1000 eu val ugyhogy részükről nem volt kérdéses hogy maradjon a számla. Netbank is működött. Még jó hogy bementem hozzájuk mielőtt hazajöttem mert 1 apró feltétele volt a számla megmaradásának a tartozásomtól függetlenül. Havi minimum 20 euronak kellett érkeznie rá. ( más banknál nem biztos) De a visszafizetés után is maradhatott volna.

Előzmény: Tommmer (19257)
Neitas Creative Commons License 2018.01.10 0 0 19271

Szia,

Én 2007-2011 ig éltem Hollandiában. Minden évben kaptam számlakivonatot a nyugdíjamról.

Aztán tavaly eszembe jutott hogy az ottani főbérlőm aki könyvelő volt a távozásom előtt azt mondta ha van magánnyugdíjpénztáram is akkor leghamarabb 3 év múlva kivehetem. Ez eszembe jutott 2 éve. Megnéztem a küldözgetett papírokat írtam a cégnek. kiderült hogy kb brutto 3500 eu jár. ( Az állami ami az AOW azt nem adják ki csak a magánt amit nem tudom fizet e minden cég. Én párhuzamosan dolgozgattam több helyen részmunkaidőben valahol fizettek magánnyugdíjat vhol nem; mint később itthon megtudtam a küldözgetett papírokat megnézve).

Tavaly előtt nem tudtam elintézni adminisztrációs okok miatt mert egy angol nyelvű életbenlévőségi tanúsítványt ( life certification ) kellett kitöltetni. Minden fórumon voltam még közjegyzőnél, anyakönyvi hivatalban is de nem vállalták.( PL az anyakönyvi hivatalban azt mondták hogy kitudnak ők adni saját 3 nyelvű tanúsítvényt is de csak arról hogy mikor születtem és hogy mikor haltam meg. Arról hogy pont élek arról nem. Márpedig nekik egy olyan kell. Nem hittem el hogy nem tudok hozzájutni a pénzemhez. A közjegyző esetét nem részletezem, az összes probálkozásom egy agyrém volt. Az önkormányzatnál is voltam és sehol de sehol. Egy évvel később tavaly nyáron aztán egy kedves laza ügyintéző a TB igazgatóságnál megkérdezte a főnökét hogy lepecsételheti  e ( mert meggyőztem arról hogy avval nem lehet visszaélni hogy tanúsítják angol nyelven hogy élek). Lepecsételte aláírta.( Így utólag tudom hogy bármilyen hivatalosnak tűnő pecsét amin címer van és a lakóhelyed neve + egy fiktív aláírás jó lett volna. Az egész egy szopatás és időhúzás sztem ).Az egy év késedelemnek pedig az lett a következménye hogy az előző évi 3500 euro 5000 eu- ra hízott, ami kellemesen sokkolt  úgyhogy érdemes várni + 1-2 évet ha nem sürgős.

Szóval tavaly 35 % adólevonás (forrásadó) után az 5000 ből megkaptam 3200 eu-t. Most még várom a májust amikor is az egész levonást visszaigényelhetem. Kérhettem volna már eleve adómentességet de annak olyan bonyolult a speciális kitöltendő formulája hogy szinte lehetetlen teljesen kitölteni még egy holland könyvelőnek is. ( nem részletezem de hidd el )Azt gondolom a visszaigénylés már a szokásos formulával megy így meg fogom kapni a levont 1800 eu-t is Májusban. És még annyi hogy egy bizonyos összeg alatt és felett nem adták volna ki. A befizetési periódusnak pedig legalább 2 évnek kellett legyen. Az én esetem a Pensioenfonds nevű céggel volt, más cégeknél a kifizetési feltételek eltérhetnek. Volt egy másik cég is egy minimál összeggel azok is elküldték a life certification formulájukat, úgyhogy az sztem  kell mindnél.

Muszáj volt ennyire részletezzem hogy legalább te megspóroljál némi időt és felesleges erőfeszítést. Az állami (AOW) nyugdíjat pedig ( ha jól tudom ha legalább 3 évig fizetted ) majd fogod kapni időskorodra., a ledolgozott évekkel arányosan de még a néhány évre is összegszerűleg nagyon jó.  Egyébként most készülök visszamenni, semmi kedvem hozzá de muszáj.

Előzmény: bolond38 (19243)
mirla Creative Commons License 2018.01.09 0 0 19270

Kérdés a holland nyelven jól tudóknak: 

Hogyan fordítanátok magyarra  a "bij wijze van spreken" kifejezést?

lacika104 Creative Commons License 2018.01.06 0 0 19269

Üdv mindenkinek

Nem tudja e valaki, hogy az eindhoveni 400,401 es buszokra ami a reptérről megy be a vasutállomásra, van e valamilyen gyerekkedvezmény?

Köszönöm

schlumberger Creative Commons License 2018.01.04 0 0 19268

:-)

Itt vagyok, köszönöm :-)

Előzmény: RodeTulp (19267)
RodeTulp Creative Commons License 2018.01.04 0 1 19267

Még valami, minden bántás nélkül, csak ismeretterjesztésként, mert sokan rosszul használják:

 

egyenlőre:  valamit egyenlő részre venni, osztani, alakítani. Pl. Nem sikerült a hosszát egyenlőre vágni.

egyelőre:    időhatározószó, időbeli utalás, most még nem, majd (talán) később:   Egyelőre nem akarok elköltözni.

 

Rákeresés után több online fejtegetést is olvashatsz: egyelőre egyenlőre különbség

Ez majdnem ugyanolyan nyelvi csemege egyébként,  mint a helység, helyiség.:)

 

Üdv Schlumberger apónak, most ezt én felvállaltam:)!

Előzmény: pronizita (19264)
RodeTulp Creative Commons License 2018.01.04 0 0 19266

Hali!

Egyértelműen a hollandot, ha lehetőség van rá. 

Félreértést elkerülendő: ÉN magyar vagyok és több mint 2 évtized holland tartózkodás után is annak érzem magam.

DE: a magyarok megítélése sajnos, vegyes. A jelenlegi kormánypolitika sem teszi a magyar nemzetet szimpatikusabbá a nyugati országok előtt, most tudom, sokan felszisszennek, hiszen az osztrákok követik a magyar vonalat biz. vonatkozásban. A gyakorlatban viszont sok minden még az előítéletek szintjén működik.

Saját családi példám: egyik fiatal rokonom 6 éve Svájcban él, 8 évesen került ki Hollandiába, itt nőtt fel, szülei magyarok, még a régi rendszerben megkapta (és meg is tartotta) a holland mellett a magyar áll.polgárságát is, mindkét útlevele érvényes.

Úgy fogadták ott el, mint a vidám "crazy dutch guy"-t, aki, ha a magyarságát előveszi, előítéletek sorozatával találkozik, nemcsak a munkáltatóknál, hanem a lányoknál is:D! Így aztán leszokott arról, hogy ezt emlegesse.

A nemzetekről keringő, mélyen gyökerező előítéleteket egy-egy ember nem tudja megváltoztatni, bármennyire nem érvényes is az adott egyénre, illetve u.azt az embert is más szemmel nézik, attól függően hogy  pl. holland v. magyar származását helyezi előtérbe. Sajna, ezt nehéz, ill. szinte lehetetlen megváltoztatni.

Más gyakorlati előnyt v. hátrányt én sem látok, csak a létező előítéleteket.

Előzmény: pronizita (19264)
mirla Creative Commons License 2018.01.04 0 0 19265

Szia Zita! Nem ismerem az egyéb tényezőket, csak következtetek, hogy párod is magyar számazású, aki már holland áll.polgár, te pedig még nem. A gyerek holland áll.polgár lehet, amennyiben apja holland áll.polgár és regisztrált partnerkapcsolatban v. házasságban él a gyermek anyjával, illetve ezek hiányában külön procedúra keretében apasági nyilatkozatot tett.

Egyéb esetben a születendő gyermek az anya állampolgárságát kapja, függetlenül a születési helytől.

A holland hatóságok csak nagyon specifikus esetekben ismerik el a kettős állampolgárságot. Gondolom, a témát körbejártátok.

A kérdésedre válaszom:

Attól függően, hogy mi a hosszútávú tervetek, annak megfelelően döntenék.

Ha rövid időn belül visszatértek Mo-ra és a gyerek ott fog tanulni, élni a továbbiakban, akkor nincs értelme a holland állampolgárságnak.

Ha viszont itt akartok maradni tartósan, akkor egyszerűbb hollandként, bár az EU miatt ma már minden téren nagy a könnyebbség a hivatalokban.

Számomra az is nyomós érv lenne, hogy a holland társadalom mentalitásban, politikai és gazdasági tekintetben is egy fejlettebb rendszer a magyarnál (bocsánat, de ez a személyes véleményem).

Külföldiként is mindent elintézhet Magyarországon, igaz, ez fordítva is így van, bár a megfelelő hitelesített, lefordított dokumentek birtokában kell lenni.

Ha később a gyerek mégiscsak magyar áll.polg. szeretne lenni, az anyja jogán megkérheti.

 

Amennyiben Hollandia a tartós terv, a gyerek nevét is úgy választanám, hogy ne Gergely vagy Szabolcs legyen, amit a hollandok nem tudnak kimondani, illetve úgy mondják ki, hogy nem ismersz rá a névre.... Inkább nemzetközi nevek jók a mai világban, hacsak nem az ősmagyar neveket kedvelitek! (pl. Anna, Hanna vagy Emma, Liza vagy  Viktória, Viktor, Erik,  Ádám, Péter, Olivér, Martin stb. Néhány ékezeten kívül ezek nagyjából megegyeznek a nemzetközi verzióval.

Előzmény: pronizita (19264)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!