Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9906
Elkerültük egymást.Kép is van.Szerintem narancs.Az irodalom azt mondja,hogy a magról nevelt narancsfák 7-15 éves korukban kezdenek virágozni és hazájukban/nem dézsában/100-130 évig is élhetnek.Nekem is volt ilyen koru/12éves/nem virágzó fám,én átoltottam.Döntés a tied,figyelemmel arra amit már irtam,hogy neked volt e már otási/szemzési/eredményed vagy ő lenne az első?Ha első akkor azért meggondolnám.
Előzmény: delon77 (9903)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9905
Jöhet a fénykép.Mondtam,hogy ha vannak ismérvek akkor ha nem is pontos de besorolható információ van.Ilyen a "gatyás levél"+a tüske.
A Poncirus az első 3-4 év után nemcsak,hogy terem hanem hatalmasra nő igy jól meg kell nézni hova ülteted ki.Mellékelem a most 9.-ik éves képét:
Előzmény: delon77 (9902)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9904
Ez egy jó tip mert a "calamondin"topiktársat ismerem,találkoztunk is régebben már volt nálam is,jó viszonyban vagyok vele.Rákérdezek.De a C.ponderosáról beszélünk
és nem valamelyik Limonmedicáról vagy citrus medicáról mert azok nekem is vannak szintén méretesek.Ha valami érdemi információ van akkor jelzek.

Előzmény: Quicktor57 (9901)
delon77 Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9903

Sziasztok

 

na ez a fa az a képek telefonosak nem jók de szerintem kivehető valami

Szerintetek mi ez???

Nagyon várom a segítségeteket

 

 

 

 

 

 

minden levél hajtásban van egy tüske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

delon77 Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9902
 

 

 

Sziasztok !!!

 

Azt hiszem magról kelt narancsfa az amit apám hamis citromnak gondolt. Amit kidobás elől mentettünk még meg 2002-be és már akkor is majd 1m-es volt. Szerintem legalább 10 éves de még nem virágzott soha. Onnan gondolom hogy narancs mert a levél alatt van egy 1-2 cm pici másik levéldarabka. ugynevezett gatyás levél. Ja és érdekes mert 5 cm körüli tüskéje is van

Van itt valaki olyan akinek van ilyen korú narancsfája???

Szerintetek mi lehet???

Mennyi az esélye hogy teremni fog?? Lehet hogy sose fog???

 

 

Teszek este fel képetróla hogy ti is mondjatok róla szakvéleményt

 

Addig is sziasztok

 

Üdv Delon

 

ui: a Poncirus trifoliata ami magról kelt az fog teremni ugy 5 éves korára????

Saját magátol???

 

Quicktor57 Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9901

Szia!

Erre már én is vadászom legalább egy éve. Állítólag Győr egyik külvárosában (Győrszentiván vagy Győrújbarát?) van egy idős kertésznek. Ha minden igaz, "calamondin" topiktársunk levelezett is vele. (Sajnos csak posta címe van és fényképet sem tud küldeni.)

Ha lakik valaki a fúrumozók közül Győr környékén, talán többet tud erről.

 

Előzmény: Törölt nick (9899)
inérhátiszupernagyi Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9900
Üdvözletem mindenkinek!!! Kezdö-és egyenlőre inkább olvasgató fórumozó vagyok! keresnék megvételre különleges saláta és káposzta fajták magjait,ha van valakinek kérem szóljon!!! Előre is köszönöm! Zsuzska
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9899
Ez lenne a vágy tárgya:
Előzmény: csoer (9896)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9898
Szia,

Itt van minden:
http://www.plantprotection.hu/modulok/angol/citrus/whitefly_cit.htm

Udv.
Chez
Előzmény: Quicktor57 (9895)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9897
Kösz ird már le légyszi,hogy honnan rendelted a C.ponderosa magokat és mik ott a játékszabályok,mire kell figyelni.Lehet megprobálom én is.Üdv.:József
Előzmény: csoer (9896)
csoer Creative Commons License 2010.01.09 0 0 9896

 

Néhány hónapja rendeltem C.ponderosa magokat, sajna egy sem bújt ki.

A Palesztin limákat még egyenlőre műanyag tartályokban tartom, valószinű még márciusig.

Aztán lakásban szeretném tartani közel 22 C fokon.

Előzmény: Törölt nick (9894)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9895
Köszönöm a válaszokat. Eredetileg én is valamilyen gyapjastetűre gondoltam, de nem számítottam arra, hogy olyan valamit sikerült beszereznem, ami Floridában és Közép-Afrikában komoly pusztítást végzett a citrusültetvényeken. Remélem nagy tömegben nem jelenik meg újra, de azért jegyezzük meg a nevét: citrus woolly whitefly (Aleurothrixus floccosus)

Ha esetleg mégis felbukkanna, akkor megpróbálok majd élesebb képet készíteni róla.

Előzmény: cserella (9893)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9894
én is megköszönöm neked,hogy bedobtad a témát.Gondolatok indultak el és ez jó.annak idején olvastam információd a bojongó magos leveledről meg azt hiszem akkor kezdtem nézegetni,hogy kinti onlájn áruházak árulnak magot citrusokhoz is.Nekem is van egy-többek között-ilyen "vágy"növényem a C.ponderosa meg is találtam a magot árusitó helyet de tul konzervativ vagyok a magról nevelt citrusokkal,igy elmaradt.különben hol tartod télen pl.-ul a Palesztin limát?
Előzmény: csoer (9891)
cserella Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9893
kicsit közelebb hozott a megoldáshoz

citrus woolly whitefly
Előzmény: vica46 (9892)
vica46 Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9892
Nem elég éles nekem a kép de nagyon vértetü telep kinézete van
Előzmény: Quicktor57 (9881)
csoer Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9891
Köszönöm a gyors és lényegre törő válaszotokat kurdilaci, jozsefh2, Quicktor57

 

A kérdés már régóta érlelődött bennem.

 

Rengeteg citrusom volt az előző években, nem sajnálva rájuk a pénzt. A legtöbb már termő állapotban, gyümölccsel megrakva. Volt köztük a citrom, mandarin, narancs és klementin, lipó, óriás citrom, Meyer citrom és sorolhatnám, sok-sok változata.

Sajnos eleinte, nehezen fogadtam el a tényt, hogy közel áprilistól októberig lehet a citrust szabadban tartani –ami idő alatt alig jut valamire – és újból „alvás” időszak következik.

 

Megtetszettek azok a citrusok, melyeket nem kell télen hűvös helyen teleltetni.

Így került terítékre a trópusi citrom mellett a palesztin lima is. (egyébként is, a palesztin lima annyira megtetszett, hogy mindenáron szerettem volna).

Előző években a Rappai-éktól vettem két alkalommal is palesztin édes imát, de sajnos nem tudtam megtartani, elpusztultak.

Így magokat rendeltem, de nem csírázott ki semmi.

Végül –egyébként írtam róla korábban-, USA egy online kertészetétől rendeltem, amit a postás hibájából –reklamáció után- két hónappal később kapta kézhez. Ezek mindegyike –közel 10 db –csodásan kicsíráztak.

Többek között ezek termőre fordulása gyorsítására gondoltam.

Lehetne mondani, hogy van néhány online kertészet, pld. Flora Toskana,. ahol potom 79 euróért (posta költséggel közel 30000 forint) lehetne kapni, de tapasztalatom, hogy 2-3 növénykét érdemes tartani.

Peter Klock,Citruskert teraszon és balkonon könyvének 68-ik oldalán "A magoncok virágoztatása"bekezdés cim alatt leírtakat –így utólag elolvastam. (sajna nincs írva a nemes oltóanyag kora, de kurdilaci megválaszólta, hogy termőkorú legyen).

 

Én nem gondoltam, hogy feltalálom a „spanyol viaszt”, de a szükséglet ezt az ötletet indukálta bennem.

Köszönöm a csere lehetőség felajánlást jozsefh2, de ahogy a tropi fórumon leírtakból is kitűnt, mi messzire vagyunk egymástól, egy egyszerű csere miatt.  (írtad, hogy a Füvészkert távol van neked), pedig szívesen cseréltem volna.

Mégegyszer köszönöm mindhármótoknak a hozzáértő tanácsot és azért egy próbát megér alapon, március-áprilisban megpróbálom. Palesztin lima magoncaim és vadcitrom is van. Természetesen előbb a vadcitrom dugványozással kezdve.

Mégegyszer köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9890
Csatlakozok Quicktor hozzászolásához mert azt nem szabad feledni,hogy az oltás után létrejött "uj" növényke az 2/kettő/növény kölcsönös-és ez a kulcsszó-egymásrahatásából létrejött élőlény.Tehát az alany és nemes kölcsönösen hat és formálja egymást,természetes ugy,hogy a kivánt és áhitott termés az elsődleges.Jó ötlet a Pomelo én is megpendirozok egy pár oltást Poncirusra idén.közben kinézek az ablakon és szakad az eső.Ha erre jövő héten megint fagy jön kutya idö lesz.
Előzmény: Quicktor57 (9889)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9889

Szia csoer!

Az ötleted remélhetőleg nem badarság, igaz a kivitelezhetősége még nem teljesen kidolgozott. Néhány topiktárssal váltottam már e-mail-t a témával kapcsolatban, mivel nekem is vannak ilyen (főleg pomeló) magoncaim. Egyébként én is a József hozzászólásában említett könyv alapján kezdtem el ezen gondolkodni. Elvi sikon eddig a következőre jutottunk.

1. A Flying dragon magonc azért lehet jó erre a célra, mert lassú növekedésű, és ezért hamarább érzi úgy a növény (vagyis a ráoltott "nemes"), hogy már virágoznia kellene.

2. A dugványok gyökérzete általában sajnos jóval gyengébb mint a magoncoké. (Elsősorban a gombásodási veszély miatt.)

3. Szerencsére vannak olyan citrusfélék, amelyek jól megélnek "dugványgyökereken" is, és akár már egy évesen virágozni akarnak. Ilyen például az óriáscitrom (lipo), Meyer citrom. (A dugányozott vadcitrommal kapcsolatban sajnos nekem még nincsennek tapasztalataim.)

4. Elképzelhető, hogy a normál vadcitrom magoncok is jók lesznek erre a célra. Ha feltételezzük, az alany 5 éves korában "érzi úgy", hogy most már virágoznia kellene, akkor a 2 - 3 éves vadcitrom magoncra oltva ezekről a citrusmagoncokról szedett hajtásokat kb. 3 év múlva megjelenhetnek a "nemes" rész virágai.

 

Hangsúlyozom, a fentiek nagy része még csak elvi eszmefuttatás. Remélhetőleg 4 - 5 év múlva többet fogunk tudni erről a "játék"-ról. Én jövőre tervezem az első ilyen jellegű átoltásokat.

Előzmény: csoer (9883)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.01.08 0 0 9888

Szia!

Köszönöm a gyors választ. Természetesen én is azonnal lemostam a pamacsokat a levelek fonákjáról, és december közepe óta nem jelentkeztek ezek a ragacsos foltok. Elsősorban a kártevőre voltam kiváncsi, mielőtt a Citrusnevelési útmutatóban is felhívám erre a veszélyre a figyelmet.

Előzmény: cserella (9882)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9887
Azért még annyit/nem kedvetlenités miatt/,hogy én alany nak soha nem használok dugványt mert aki tanitott az azt mondta,hogy a dugványok gyökérrendszere nem olyan jó mint a magrólkelt alanyoké.Ezért nekem az alanyaim mind a nagy Poncirusom magoncai.Minden évben hagyom a nagy fa alatt a lehullott gyümölcsöket ezeket tavasz után szétpikirozom vagy a szabadföldbe vagy cserépbe.
Előzmény: Törölt nick (9886)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9886
Egyáltalán nem badarság,sőt fajtatenyésztéseknél ahol cél a létrejött uj faj vajon milyen gyömölcsöt hozott létre-és ezt minél előbb kontroláljuk-/azaz röviditsük az időt/használt módszer.Vele kapcsolatos anyagot nézd meg:Peter Klock,Citruskert teraszon és balkonon könyvének 68-ik oldalán "A magoncok virágoztatása"bekezdés cim alatt.
"A saját nevelésű magoncokat is átolthatjuk;a vadcitrom Poncirus trifoliata var.monstrosa nevű fajtáját(Flying Dragon)alanyként használva akár a második vagy harmadik évben gyönyörködhetünk a virágokban".Az nem hiszem,hogy kizáró,hogy a Flying Dragon az az alap Poncirusnál egy még gyengébb növekedésü változat.

De megjegyzem nekem van nemes már termő/most is virágzik/édes palesztin limám/Citrus limettoides/,ha kell cserélhetünk valamire oltóágat.
A Key lime viszont nem más mint a nálunk savanyu lima néven ismert citrusféle egy elnevezése/West Indian Lime,Mexican Lime,Swingle Lime vagy Key lime elnevezésekkel is illetik/Ez tul.kép a Citrus aurantiifolia.
Az Oroblanco grapefruit-ot nem ismerem.
Tehát hajrá.Üdv.:József
Előzmény: csoer (9883)
timivirag2 Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9885
Köszönöm szépen mindenkinek a választ, tényleg nagyon finom érdekes íze van.
Egész tállal lett, úgyhogy, megpróbálkozom mindenféle ötlettel. Köszi mégegyszer.
kurdilaci Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9884
Én értem a kérdést,nem is olyan kacifántos,mint gondoltad,de sajnos a válasz nem túl kedvező:Ha a leírt módon végzed el az oltást,akkor nem fogsz időt nyerni vele,hiszen a nemes oltóanyag még fiatal.Csak akkor fordul hamarabb termőre az oltvány,ha a nemes rész termőkorú anyanövényről származik.Ebben az esetben már az oltást követő második évben várható virág,illetve termés.
Előzmény: csoer (9883)
csoer Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9883
Kedves topikosok!

Egy kérdést szeretnék megkonzultálni.

Lehetséges, hogy valamikor már szerepelt a téma, vagy még sem.

Tehát a véleményeteket szeretném kérni a következő kérdéssel kapcsolatban:

 

- Van több –szerintem nem szokványos – citrus növénykém, magról szaporítva.

(Citrus limettioides, Oroblanco grapefruit, Key lime.)

Olvastam, hogy több citrus fajta magról is megtartja az anyanövény tulajdonságait.

De nem ez a lényeg most, hanem:

- Igen hosszú idő szükséges magról nevelt növénynél, míg eléri a termő korát.

Még dugványról is hosszú (több év fajtától függően.)

- Van egy közel 5 éves, 4 méter magas termő korú Poncirus trifoliata (Télálló citrom vagy Vadcitrom) fám. Ez a növény gyakran szerepel más citrusok oltó alanyaként és egy vadcirom dugvány gyorsabban fejlődik, mint egy magról nevelt citrus növényke.

 

Tehát a kérdés:!

- Lehetséges, hogy a már kissé megerősödött magonc növényt ráoltsam a korábban már dugványról meggyökereztetett vadcitromra?

 

Lehet, kissé kacifántosnak tűnik, lehet hogy badarság.

De, ha sikerülne éveket lehetne nyerni és egy erős citrus növényt, ami már nem vadcitrom alany.

cserella Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9882
igen igen!
találkoztam ilyennel a bau.axos növényeimen!
szerencsére nem túl agresszív, valaminek a petéje lehet (azt nem tudom hogy minek), igaz hogy ragacsos de egy vizes (részemről mikroszálast használtam) ruhával simán eltávolítható.
ha egy ideig odafigyelsz a tisztításra, nyomtalanul el fog tűnni.
Előzmény: Quicktor57 (9881)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9881

Sziasztok!

Céges és egyéb munkámim miatt mostanában nem nagyon jelentkeztem, de úgy érzem érdemes megnéznetek az alábbi képet. Néhány citruslevél fonákján ragacsos, pamacsszerű foltok jelentek meg. Ha valaki találkozott már ilyennel, és tudja miféle kártevővel állunk szembe, legyen szíves megírni. (Sajnos a kép kicsit homályos, de talán látható a lényeg.)

 

 

A kalamondin felhasználásához kiegészítésül elmonanám, hogy mi először a levét nyomjuk ki teába, és a maradékot esszük meg héjastól. Azt azért jó tudni, hogy nem minden kalamondinnak édes a héja. Találkoztam már olyannal, ami kimondottan keserű volt, és a leve is savanyúbb volt mint a mienk, igaz kóstoltam már édesebbet is.

marimama51 Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9880
Én is héjastól eszem a kalamondint.Szerintem is finom,ehető.A citrom is savanyú,mégis megesszük.:-))
Előzmény: kurdilaci (9877)
mediterránkert Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9879
ahhoz igazából nem tudok szólni,hogy  kiültetés után ,hogy bírja a telet,mert az enyém már kint volt,még a dédipapám ültette őket,de anyu azt mondja hogy volt még egy amiről szaporította, annak már csak  csonkja van meg.De nálam 2 tél alatt 1xsem fagyott el,kíváncsi vagyok a mostani tél milyen hatással lesz rá,mer mióta itt vagyunk,ez a leghidegebb!Remélem semmi gond nem lesz vele!
Előzmény: ragusa. (9878)
ragusa. Creative Commons License 2010.01.07 0 0 9878

 Timi ki ne dobd  en ugy csinalnam --igaz ez az otlet cukorfuggo--, de keszitsel suru szirupot vagd felbe es kicsit rotyogtasd meg benne .

 En a csinaltam ilyent  es egesz jo ize volt.

 A savanyut nem birom enni de igy finom lett.

 

 K.LACINAK sok deligyumolcse van o tudja mikor kell leszedni )))

 

 Mediterrankert

 

en is ki fogom ultetni az iden ,legfeljebb takargatom majd. 

 

 

kurdilaci Creative Commons License 2010.01.06 0 0 9877
Én megvárom,amíg ráncosodni kezd a kalamondin gyümölcse,s akkor eszegetem le a fáról.Ilyenkor is savanyú,de már élvezhető.Én héjával együtt fogyasztom,a héj ugyanis édesebb,mint a gyümölcshús.
Előzmény: timivirag2 (9876)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!