Keresés

Részletes keresés

cseik Creative Commons License 2011.01.05 0 0 1739

vagy a mérnök kamara oldalán. www.mmk.hu

 

mér egy szakmai listát sem sikerül magyarországon egy helyen kezelni :(

Előzmény: pfly (1737)
KömKel Creative Commons License 2011.01.05 0 0 1738

Szivesen.

 

De ha felmész az Épitész Kamara honlapjára, ott városok szerint ki tudod gyűjteni az ottaniakat, már csak fel kell őket hivni.

Előzmény: pfly (1737)
pfly Creative Commons License 2011.01.05 0 0 1737

Ok , köszönöm. Meglátom hogy alakul. Jo lenne helyben találni azért.-)))).

Előzmény: KömKel (1736)
KömKel Creative Commons License 2011.01.03 0 0 1736

Apósom bátyja műszaki ellenőr, mint ilyen foglalkozik felelős műszaki vezetéssel is.

Nyáron volt innen a fórumból egy Balaton melletti munkája, gondolom most sem térne ki előle.

 

Viszont mivel bp-i, elég borsos áron dolgozik, szerintem egy százast elkérne.

Ha nem találsz olcsóbbat, szólj.

 

(kérdezd meg itt a fórumból cseik-et, ő is vállal műszaki ellenőrködést)

Előzmény: pfly (1735)
pfly Creative Commons License 2011.01.03 0 0 1735

Jo napot kivánok/szervusztok.

 

Felelős müszaki vezetőt keresek siofok vagy környékéröl. Egy kissebb háziko szerű épűlet épitést kellene felügyelni. Külterülten. Ez majdnem saját kezű kivitelezés lenne. Csak ugye hivatalosan felügyelni kell, hogy jo is legyen , meg át is vegyék a végén.

cseik Creative Commons License 2010.12.30 0 0 1734

Első lépésként meg kell tudni, hogy a helyi építési szabályzat engedi-e egyáltalán az önálló melléképületet. Ha igen, akkor két lehetőséged van:

 

1. megépíted a tárolót bejelentési dokumentációval és majd bővíted épengessel.

2. egyben kérsz rá építési engedélyt ütemezett építéssel. első ütem tároló, második ütem nyaraló.

 

Ha nem engedi hész önálló melléképület építését akkor egyben kérsz rá épenget és ami elkészül most az elkészűl, ami nem az majd később.

 

Az építési engedély 5 évig érvényes, ha két éven belül elkezdődik az építés (bejelented, hogy elkezdted), ellenkező esetben két év után hatályát veszti. Ha ütemezett építési engedélyt kérsz, akkor a két év a második ütemre az első ütem használatba vételétől kezdődik, de max az eredeti öt évig érvényes. Az építési engedély lejárta előtt kérhető az egy évvel való meghosszabítása.

Előzmény: zmrzlina23 (1727)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.12.30 0 0 1733

Na, ez jobban hangzik. Tehát terveztetek egy "kacsalábon forgó sufnit" :), megcsinálom egy már használható részét, rá ideiglenes engedély, aztán, ha lesz rászánható pénzem, befejezem.

Előzmény: Axióma (1732)
Axióma Creative Commons License 2010.12.30 0 0 1732

Elvileg, mielott hasznalni kezded, kene ra haszn. veteli (az epitkezes befejezesekent KELL kerni). Lakohaznal ennek egyeb surgeto okai vannak (illetekmentesseg a telekre, hitel utolso reszlet stb.), de ha ilyen surgetesed nincs, akkor elvileg raersz. Sot, kerhetsz a feligkesz reszre ideiglenest, ha ugy gondolod hogy nem akarsz lyukat hagyni a joakaroidnak... mert hasznalni csak azutan lehetne. Mondjuk egy sufninal mondjak meg, hogy melyik a tervezett tipusu hasznalat, es melyik a folyo epitkezessel osszefuggo hasznalat...

Előzmény: zmrzlina23 (1731)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.12.30 0 0 1731

az a szivas, ha kozben valtozik a szabalyzat

Igen, ilyesmitől is tartok.

ha nem kell haszn.vetelit szerezned

Haszn.vételit csak lakóépületre, vagy gazdaságira is kell kérni?

Előzmény: Axióma (1730)
Axióma Creative Commons License 2010.12.30 0 0 1730

Inkabb az a szivas, ha kozben valtozik a szabalyzat, es nem ott, vagy nem oda epithetsz az uj szerint, mint ahova eredetileg akartal volna boviteni. Ezert jobb az engedelyt az egeszre kerni (ha nem kell haszn.vetelit szerezned mindenkepp a feligkeszre, de ez nem lakohaz).

Előzmény: zmrzlina23 (1729)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.12.30 0 0 1729

Köszönöm.

Még arra gondoltam, esetleg kérek engedélyt egy részére, aztán később bővítésre. Ebben lehet-e valami buktató? Ha a végleges építmény nem haladja meg a beépíthetőséget, megtagadhatják-e a bővítést?

Előzmény: KömKel (1728)
KömKel Creative Commons License 2010.12.30 0 0 1728

Két évig érvényes az épitési engedély, a megkezdéstől számitott 5 éven belül kell használatbavételit kérned, azaz befejezned teljesen.

 

Előzmény: zmrzlina23 (1727)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.12.29 0 0 1727

Sziasztok,

na, most vagyok meglőve. Egy telket kinéztem, tervem az volt, hogy először egy tároló/kamra jellegű kis sufnit építek rá, utána egy nyaralófélét. Most kiderült, hogy csak egy épületet engedélyeznek a telekre. Mennyire járható út az, hogy a két épületet egynek tervezem, megépítem a tárolót, és jóval később a hozzá kapcsolódó főépületet? Mekkora időkülönbség lehet a kettő között, azaz, ha beadok egy építési tervet, mennyi ideig tűrik el, hogy a véglegesből előbb csak egy kicsi sufninyi készül el belőle?

cseik Creative Commons License 2010.12.28 0 0 1726

a tetőlécnek nem a keresztmetszeti méretét hanem a fesztávját kell méretezni, vagyis h milyen tengelytávval teszik a szaruzatot.

 

 

a méretezés szükségessége nem csak a lécnél hanem nagyon sok mindennél csak elvi. általában - alap esetben - nem méretezik kisépület szintjén az alapot, a falat, a gerendás födémet, a tetőt, a lépcsőt. vagyis gyakorlatilag semmit, mert annyira sztenderd méretek, hogy felesleges - bár kéne -. akkor ezek sem tartószerkezetek?

Előzmény: Émile (1725)
Émile Creative Commons License 2010.12.27 0 0 1725

 És a tetőlécet , hogyan méretezik ??

 Tudtommal csak kétféle szelvény létezik. A hagyományos a 2,5 x 5 cm -es és az erősebb a 3x 5 cm-es. A kiosztást meg eleve adja a cserép méret .

 Perssze mindent ki lehet számolni, de felesleges, mint ahogy azt a széket is amin ülök - igaz valamikor méretezték, mivel vagy 12800 -at gyártottak belőle.

Előzmény: cseik (1724)
cseik Creative Commons License 2010.12.27 0 0 1724

nekem ez nem absztrakt megfogalmazás, vagy ha az, akkor xar. ilyen és hasonló - nem műszaki hanem inkább jogi szempontból/tudásismerettel megfogalmazott - részei miatt szidott a mai építésjog.

 

miért? mert a lenti megfogalmazás alapján a fafödém és a tetőlécezés egy kategória.

mindkettő erőhatások átadására szolgál

egyik sem vesz részt az erőtani vázban - vagy mindkettő részt vesz az erőtani vázban (ez ami "izlés" kérdése)

mindkettőt méretezni kell, hogy ne törjön

 

ráadásul egy sima állószék és gerincszelemen nélküli nyeregtetőnél manapság nem építenek be viharlécet, hanem nemes egyszerűséggel a sima tetőléc látja be ennek funkcióját. akkor ha a tetőléc szolgáltatja a tető gerinc irányú merevítését, akkor az része vagy nem része a statikai váznak?

 

 

 

véleményem szerint teljesen ki kellene venni az épenges kategóriából a tartószerkezetes részt. engedély köteles legyen a megjelenés, telepítés, magasság, funkció, nyílászárók. azok a paraméterek, amik látszanak vagy a szomszédos ingatlanra hatással lehetnek. az összes többire egy sima bejelentés - dokumentáció csatolása nélkül - elég lenne, azzal a kitétellel, hogy

1. ellenőriztetni kell, hogy a változás/építés tartószerkezeti dokumentációt igényel/nem igényel

2. ha igényel akkor ezt mint kiviteli dokumentáció el kell készíttetni.

 

ezután simán ellenőrizni kell, hogy ezt betartják vagy sem.

Előzmény: nopánick (1723)
nopánick Creative Commons License 2010.12.26 0 0 1723

Ezek szerint van...absztrakt is...

 

 

A tartószerkezet fogalma

a 37/2007. (XII. 13.) számú ÖTM rendelet

(a továbbiakban: ÖTM rendelet)

5. melléklet 2. pontja alapján

 

„olyan építményszerkezet, szerkezeti elem, amelynek feladata

az erőhatások felvétele és továbbítása (pl. a talajra).

A tartószerkezet az építmény „erőtani vázát" alkotja, ezért

erőtani (statikai) tervezéssel az egyensúly megtartására úgy kell méretezni, hogy

a várható hatások (terhek) következtében a megengedett mértéket

meghaladó mértékű elmozdulás, törés, repedés, folyás ne keletkezzék.”


Míg a szarufa (a talpszelemen, a taréjszelemen stb.)

az építmény erőtani vázának része a tetőléc már nem.

 

A szarufa cseréje az ÖTM rendelet 1. melléklet III-IV/1. pontjai alapján engedély/bejelentés-köteles.

 

A tetőléc cseréje és megerősítése az ÖTM rendelet 1. melléklete V/1. pontja alapján

engedély és bejelentés nélkül végezhető építési tevékenység

(kivéve az 1. melléklet 5. sorában szabályozott esetekben)

 

BM Területrendezési és Építésügyi Helyettes Államtitkárság
Építésügyi Igazgatási Osztály

cseik Creative Commons License 2010.11.18 0 0 1722

tartószerkezet - absztrak megfogalmazása ugyan nincs - minden olyan szerkezet ami terhet vesz fel és ad át másik szerkezetnek. alap, fal, oszlop, áthidalás, födém, tetőszerkezet. általában azt vesszük annak, amit méretezni kell (vannak amiket bizonyos esetelben ugyan ténylegesen nem számolunk, pl. a fal. de attól még méretezendő a szerkezet, legfeljebb azt a gyár megcsinálta vagy a tapasztalat alapján felesleges. pl. tetőléc) ahhoz, hogy ne törjön-, boruljon el.

 

a tartószerkezeti rendszer a tartószerkezetek egésze összes elemével és kapcsolataival, pl. a tető egy vázas faszerkezeti rendszer, van talapzata (szelemen) vázelemei (szaruzat) teherelosztó elemei (derék és gerincszelemen) merevítése (fogópár) illetve vegyes funkciójú (lécezés - teherelosztó és merevítő).

 

az elem megváltoztatása aszem egyértelmű, mert ha egy szarufát meg kell változtatni (méretét növelni, arrébrakni) akkor azzal az elem megváltozik. (egy elemet 3 dolog határoz meg: anyaga, mérete, elhelyezkedése)

 

a rendszer megváltoztatása meg az, hogy ha a meglévő elemek ugyan nem változnak meg, de változik a teherátadás módja, mennyisége. pl. ha egy állószék nélküli tetőbe egy állószéket építenek. vagyis elem nem változik, de az egész szerkezetben a teherátadás igen.

 

vagy:

E-gerendás födémnél: ha béléstestet üt ki (gerendát vesz ki) valaki akkor a tartószerkezet elemét változtatja meg. ha egy alsó feltámasztást épít a födém alá, akkor a tartószerkezet rendszerét változtatja meg (kéttámaszú tartóból csinál háromtámaszú tartót)

 

Előzmény: gerzson_156 (1719)
gerzson_156 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 1721

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0700037.OTM

 

Ez az említett 37/2007. ÖTM rendelet, I. melléklet.

Előzmény: ncc1701 (1720)
ncc1701 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 1720

Ez honnan van? Mert én nagyon úgy tudtam, h plö homlokzatra új helyre ablakot tenni már engedély köteles, vmint agy helység funkcióján történt változtatás (plö padlás > lakószoba) is az.

Előzmény: gerzson_156 (1719)
gerzson_156 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 1719

Szia,

 

Kikerestem ezt pontosan.

Engedély és bejelentés nélkül végezhető építési tevékenységek:

 Meglévő építmény bármely okból történő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, tetőtér-beépítése, ha a felsorolt építési tevékenység során az építmény tartószerkezeti rendszerét vagy tartószerkezeti elemeit nem kell megváltoztatni, nem kell átalakítani, nem kell elbontani, nem kell megerősíteni.

 

De mit jelent laikus nyelven, hogy változik a tartószerkezeti rendszer vagy a tartószerkezeti elemek?

 

Kösz,

G.

Előzmény: cseik (1715)
cseik Creative Commons License 2010.11.17 0 0 1718

korábban másként volt szabályozva.

 

ha tiltották akkor a határozatban indoklás is kellett lenni, hogy miért.

Előzmény: pjt68 (1717)
pjt68 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 1717

Köszönöm az információt. Itt nekem csak az tűnik ellentmondásnak, hogy amikor az Önkormányzat építési osztályán megmutatták a régi engedélyeket ('80-as évek elején készültek), a papírokon konkrétan fel volt tüntetve, hogy az engedélyt megadják, azzal a meghagyással, hogy a tetőtér nem beépíthető. Lehet, hogy korábban másképpen volt ez szabályozva?

A tetőtér beépítése abban az értelemben szerkezeti átalakítással is járt, hogy a tető síkjából kiugró tetőtéri ablakok vannak beépítve.

Az elévülési idő elteltének bizonyítása könnyűnek tűnik, köszönöm.

Előzmény: cseik (1715)
cseik Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1716

érdekes hobbi :) de vannak így páran

Előzmény: Émile (1714)
cseik Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1715

a tetőtér beépítése - ha tartószerkezet megváltoztatásával nem jár - nem engedély köteles így kötelezést sem írhatnak ki rá és birságot sem szabhatnak ki. a 37/2007 ötm r. úgy fogalmaz, hogy a rendelet kihirdetése után megindult eljárásra vonatkozik és nem úgy, hogy a rendelet kihirdetése után végzett építési tevékenységre.

persze ha szerkezeti átalakítás is volt, akkor az lehet tárgya fennmaradási engedélynek de ezt csak ténylegesen a konkrét helyzet ismeretében lehet megmondani.

a 10 éves elévülési idő simán nyilatkoztatásos alapon bizonyítandó. tehát ha most valaki azt nyilatkozza, hogy pl. 1998. év októberében már a jelen állapot volt - lehet az a régi tulaj, szomszéd vagy akárki - és ez ellen nem szól semmi - pl. hogy a használatba vételi 1999. ben született - akkor az építéshatóságnak el kell fogadnia.

 

ha egyébként nem szükséges felesleges most bármit is csinálni.

Előzmény: pjt68 (1711)
Émile Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1714

 Nekem egy rokonom 10 évig árulta házát - eladni nem akarta, csak élvezte a sok látogatót.

Előzmény: cseik (1710)
pjt68 Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1713

Köszönöm szépen a gyors választ.

Előzmény: kentaura (1712)
kentaura Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1712

Ha 2000-ben vásároltátok a nyaralót és még meg van a kapcsolat az eredeti eladóval, kell tőle egy nyilatkozat, hogy Ő a tetőteret 1999-ben építette be és 2000-ben már használta. Ebben az esetben a Polgármesteri Hivatal már kötelezést nem írhat elő. Elviekben a fennmaradási engedélyt akkor is be kell adni (tartószerkezeti szakvélemény+tervek+30 000Ft illeték+tul. lap+térképmásolat), csak kötelezést és bírságot nem állapíthat meg a Polgármesteri Hivatal.

Ha az építési engedély kiadása és az építkezés megkezdése esetleg 2000-ben volt, akkor csöndbe kell lenni 1 évet és utána lehet fennmaradási engedélyt beadni.

Előzmény: pjt68 (1711)
pjt68 Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1711

Kedves Fórumozók!

A következő problémával kapcsolatban kérnék segítséget: 2000-ben vásároltunk egy nyaralót, amiről tavaly megtudtuk, hogy a tetőtere engedély nélkül lett beépítve. A dolog úgy derült ki, hogy a szomszéd nyaralónak új tulajdonosa lett és elintézte az átminősítést lakóingatlanná. Gondoltam, ez milyen jó ötlet, úgyhogy bementem az önkormányzathoz, ahol előkeresték a nyaraló építésének eredeti engedélyeit, és ott szembesültem azzal, hogy a tetőtér beépítése kifejezetten meg volt tiltva. Nyilván az én hibám, hogy akkor nem kértem építési, illetve használatbavételi engedélyt a tulajdonostól, de ez már így történt.

 

Az első kérdésem az, hogy mivel idén letelik az a 10 év, amelyet követően tudomásom szerint kaphatok fennmaradási engedélyt, kérjek-e, és milyen esélyem van arra, hogy megkapom, illetve ha megkapom, ennek milyen költségei vannak? Kell-e valamilyen bírságot fizetnem ennyi idő után? A másik kérdésem az, hogy mivel egy-két év múlva tervezünk egy nagyobb léptékű felújítást/átalakítást (akár lakóingatlanná történő átminősítéssel), jobb-e, ha most nem csinálok semmit, és majd az átalakítást megelőzően nyújtok be részletes tervet, amely már a tetőtér beépítést is tartalmazza? Itt felmerül a kérdés, hogy vajon ennek a tervnek a jóváhagyása során kijönnek-e előzetes helyszíni szemlére (és így kiderül, hogy a tetőtér be van építve, ami miatt mégis megbírságolhatnak)?

A válaszokat előre is köszönöm.

cseik Creative Commons License 2010.11.15 0 0 1710

igen, nehéz az emberekkel - hisz emberek - de ez inkább figyelmetlenség. mert nem figyeled meg őket és a körülményeiket eléggé. ez egyáltalán nem bántásnak íródik, én is így voltam vele. bár engem mindig is érdekeltek az összefüggések és az emberi oldal, tehát nekem könnyebb volt. ingatlan, építés, építésszabályozás sok jog és sok műszaki kérdés, de sajnos a legfontosabb marad el, az ember és ő vislkedése, gondolatai, emóciói.

 

ebben az esetben is egyértelmű, hogy ii. ker-i dr nő nem akarta eladni házát, csak árulta. mert még nem ért meg benne a döntés, tehát ha nem ezen, akkor a szerződés tartalmán bukott volna meg, vagymegfájdul a foga pont a szerződés kötés reggelén.

másik háznál - gondolom pénz motivációja miatt - el akarta adni, tehát akár mit csinálj, csak fizess és vidd :)

Előzmény: KömKel (1709)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!