Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125244

Közös nulla? Hát az sosem volt megengedett.

Előzmény: Törölt nick (125234)
soproniirsai Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125243

Ez nem szakmunkásszint. Annyit tudok,kit kell hivni mérni.

Van jele, megvannak az értékek.

Előzmény: Törölt nick (125241)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125242

köszönöm!!!

Előzmény: Atis57 (125237)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125241

A 0 szakadásnak nincs más jele? fogyasztás, kieső árammérés, akármi?

Előzmény: soproniirsai (125239)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125240

elvileg ilyen műszerem van, mint a jobboldali - 20 éves Metex, csak az enyémben van még kondimérő is - viszont csak 1 van, és nincs műterhem sem..

 

https://www.youtube.com/watch?v=w_giPg3_2E0

 

szvsz keresek valakit, aki valami spécibb cuccal mondana valamit, és akkor elvileg kiderülhet, hogy mivel van probléma 0, védőföld, ház kötései, ezek különböző halmazai..

Előzmény: soproniirsai (125236)
soproniirsai Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125239

Pen szakadásnál aki mér, felhivja az elmüt, bemondja a mért értékeket és azonnal jön a sargavillogós autó.

Előzmény: Törölt nick (125238)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 -1 0 125238

köszi!

 

ezt leírnád pár szóban, hogyan történik?

 

Idejön valaki, hoz valami műszert, lekötünk mindent a bejövő pontnál, és az illető elkezd méregetni a fázis és 0 és a fázis és védőföld között valami műteher/célműszer segítségével?

Mi alapján fogja azt mondani, hogy a "0" gázos?

Uarra a műteherre kevesebb áram folyik arra (mert a rossz kötés miatt bekerül egy +ellenállás a földhöz képest?)

Vagy van valami fix érték, hogy mondjuk R=x terhelésnél a hurokellenállás ekkora távolságon nem lehet több mint 1 ohm?

 

(és ha van Rmax, akkor tudja azt is mondani, hogy a 0 mellett a védőföldem is gázos :) ha az nagyobb mint az ajánlott érték)

 

Ekkor kell szólni az elmünek?

Lobogtatod a jegyzőt (?) és akkor akkor nekik erre elvileg plombát kellene bontani (megnézni a kötést az óra alatt), hogy ha az oszlop és ház falán lévő kötések rendben vannak (?)

 

gondolom úgy, hogy "nézzék meg legyenek kedvesek a kötéseket, mert 0 W fogyasztás mellett feszkó különbséget látok a 0 és védőföld között", nem csinálnának semmit sem..

 

 

Előzmény: Jani5_RC (125235)
Atis57 Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125237

Szia!

 

Ad 1 hez; 

Persze először "szakaszolnék" emelet-pince-garázs/műhely-lakórész,--vizes helységek--klimák.

s ha igy derül ki. 

akkor;

 

Miután felcimkézted  + fénykép  után  célszerű lehet ezt elkövetni.

 

Viszont ezt csak a végén kötném vissza . A végekről indulnék --előre.

 

Az ellenállás méres helyett 12V izzó+ akkuval nézném meg az összekötéseket.

 

"A védőföldet az óra után, vagy előtt szokták összekötni?"

 

EON területen az óránál--Émász Elmű területen az Első elosztónál.

10-30 éve meg ? volt pár variáció....

 

02;

célszerűnek látszik ,a mérés--de legyen valami kisebb terhelésed is kéznél.(ledes,izzós próbalámpa)

 

 Tapasztalatom szerint a 6V már problémás. Ez ellen az EPH  védne meg.

 

03;

A--lakatfogóval 1-2A méréshatárban , a Védőre csippantva.

B-bekötsz egy 1-10Ohm /min10W ellenállás a védővezetőbe ,S ezen mérsz a multiméterrel.

 

A 30mA  Fi relé már 24mA-től működhet.(nem baj ha érzékenyebb )

A 10A biztit nem ajánlanám! Persze egy izzó csoport (300W--) valami fűtőtest , mint próba ellenállás.

A kapcsoló üzemű tápok zavarszűrő kondijai miatt van. Persze TV, DVD, akár mikró, az emlegetett hűtök is játszanak ebben.

 

Az a csőszakasz nem  rossz --de utólag ? Akár a kád/zuhany tálca fémtestje --fém lefolyója is segithet.

Előzmény: Törölt nick (125229)
soproniirsai Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125236

Talajtípustól függ, de a legtöbb helyen 2-3 3 méteres +keresztmetszetű szonda elég, plusz ha viszel mondjuk garázshoz, oda is egy.

köves sziklás helyeken van gond, pl tétényi fennsíkon.

de mérni és számolni szokás, szakmuki számolós típusfeladat is.

 

valóban vésni is kell, csempe alatt tuti valami szar van.

Előzmény: Törölt nick (125234)
Jani5_RC Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125235

Bocs hogy beleszólok, mivel csak olvasgatni szoktalak benneteket.

Valószínű hogy a bejövő nulla vezetékededen  valahol laza a kötés, (ha légkábeles a bekötésed, akkor az oszlopon, vagy az óránál) esetleg nullaszakadásod van. Én egy hurok ellenálásméréssel kezdeném. Egy komoly szerelő, pár tized Ohm eltéréssel meg tudja saccolni az értékét. Minél nagyobb a lakásban a fogyasztás, annál jobban csíp a zuhany.

Előzmény: Törölt nick (125234)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 -1 0 125234

Nem a vezetékáthúzással van gond, hanem azzal, hogy mit csinálsz a normális fürivel + konyhával, ahol a csempe alatt fut minden? Vagy a külső, hőszigetelés alatti csövezéssel?

 

Tisztán magának az áthúzásnak nem látom annyira értelmét - mert lesznek olyan szakaszok, amihez nem fogsz, vagy tudsz nyúlni - max akkor van, ha újragondoltad: közös 0 marad mindenhol, vagy ahol lehet és érdemes, legyen pár dedikált pont, ahová oda viszünk mindent. És ekkor nem csak áthúzás van, hanem + vésések is.

 

És ha lehet magánvéleményem: a 4-5 cm hosszan összesodort és vastagon leforrasztott kötés strapabíróbbnak tűnik bármilyen szempontból, mint egy csili vili wago.

 

Földelő karót mekkorát, hogyan és hová versz le?

Ha jól tudom az a szabály, hogy a karókat kötéseit kell összekötni elsőnek - zöld sárga - és utána mehet mindenhová.

Pl pincelejáró melletti előkertbe milyen hosszút tennél?

Előzmény: soproniirsai (125233)
soproniirsai Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125233

Újra kell csinalni a hálózatot, két hetes munka. Legalább vakolt mmfal, vagy áthuzhatóak a védőcsövek?

2-3 földelőkarót leverni és rákötni az eph-ra, nem egy nagy etwas.

Előzmény: Törölt nick (125232)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125232

itthon még nincs, van egy kislakás ahol már szereltem (és működött is :) ) és itthon 3F van..

 

tartok tőle, mert egy 30-40 nm-s nagyságrendileg sem uaz a kategória, mint egy többszintes, udvari szivattyús, stb, eddigi megoldásai alapján bizonytalan minőségű hálózatot újrahúzni vagy csak átnézni és hibát keresni.. szerintem tuti lesz, hogy az AVK-t folyamatosan lecsapja valami, valszeg a NAS-nak vennem kell valami biztonsági tápot is..

Előzmény: soproniirsai (125231)
soproniirsai Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125231

Nincs ávk-d?

Előzmény: Törölt nick (125229)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125230

mitől folyik a védővezetőn üzemi áram?

máshogy kérdezem: ki tudok-e alakítani olyat, hogy ilyen ne forduljon elő?

 

Pl leverek egy fém karót 10 (?) m mélyre (vagy a ház minden sarkára egyet, és ezeket összekötöm), és erre rákötöm a zöld sárgát, bejövő csöveket, elfolyó csőszakaszt egy fémes szakasszal?

 

Olvastam, hogy mennyire komoly dolog lett már ez a védőföld kialakítás is, meg hogy milyen praktikusan lehet az építkezésnél ezt kialakítani, nem tudom utólag milyen lehetőségek vannak.

Előzmény: ötfelezős (125228)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125229

Atis, köszi!

 

Elmentem tekerni - hogy lenyugodjak :) - és közben agyaltam.

 

Az első bejövő elosztó táblát ki akartam és most már mindenképp ki fogom cserélni, és nem 2x12-re, hanem 3x12-re, hogy legyen helyem "játszani".

 

Amin gondolkoztam:

- összes kör kiköt

- új tábla fel

(- EPH bont)

 

Ebben az esetben lesz 5 bejövő vezetékem.

 

01

0- vf

 

Arra gondoltam, hogy

- rámérek a táblán a ház felé a 0 védőföldre osztókra ellenállás méréssel, rövidzár üzemmódban, és remélem, hogy nem fog mutatni semmit sem.

 

Így akkor látszana, hogy ha a házban a zöld sárga esetleg össze van-e jelenleg kötve valahol kötve a 0-val.

Ami kötődobozt eddig megbontottam, ott mindenhol forrasztva volt vastagon minden, színhelyesen - csak a padláson ment ez ez MTK-s kék - barna kavarás - így azt gondolom, hogy a védőföld 0 biztosan jól van szétválasztva a  házban.)

 

A védőföldet az óra után, vagy előtt szokták összekötni?

- ha az óra után szokott lenni az összekötés - a ház felé - akkor megcsinálnám ezt a mérést a bejövő kék és zöld sárga között is.

 

Ez így mennyire tűnik hülyeségnek?

 

Ha mondjuk az óra előtt történik a közösítés - a szolgáltató felé, tehát nem sípolna a műszer - akkor hogyan tudnám megmérni azt, hogy van és jól működik a védőföldem?

Biztos van rá valami ellenállás méréses dolog, nem? Pl 10A-s kismegszakítót hozzá érintek? (és ha működik, akkor levág?)

 

02,

Azon is agyaltam, hogy lmérek egy fesz különbséget

- a 0 vf között

- csőhálózat összekötő pont és vf között

 

Mi van akkor, ha ebben az esetben a 0 - vf különbség "0-nak tűnik" és a csövek felé meg van mondjuk 30 V különbség? Mit tudok tenni?

Valahogy csak földelni kellene azokat a rendszereket is, de úgy, hogy ne emeljen meg lehetőleg összekötés után semmit sem.

 

03,

Klíma szivárgó áram:

- ezt hogy méred meg a gyakorlatban?

 

Ha felteszem a bejövő pontra az AVK-t és bedugom a klímákat, akkor ez rögtön lecsapja majd, nem? mármint ha 30 mA elfolyik, de annyi szerintem simán meglesz :(

Anno még egy másik évezredben tanultam ezeket - áteresztő üzemű, kapcsoló üzemű tápegységek - de ez az szivárgó áramos rész nem nagyon rémlik.

Ez a működési modellből adódik (frekimodulálás?)?

 

Ha ez így van - és mondjuk van a lakásban még 2 inverteres hűtő is a klímák mellett - akkor hogyan kell/lehet ilyen helyekre AVK-t telepíteni?

Hiszen minden egyes berendezés növel(het)i az elszivárgó áram mennyiségét.

 

(04, még azon agyaltam, hogy a pinyóban valami vízszintes szakaszra beteszek a 110-s csőre egy fémvezetős szakaszt, és ezt rákötöm az eph-s védőföldre.

Ekkor elvileg az elfolyó víz és a csőhálózat uarra a potenciálra kerülne)

 

Köszi!

 

 

Előzmény: Atis57 (125225)
ötfelezős Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125228

Ő ott azt a k* nagyot tévedi, hogy a többréteges vízcső hosszabb idejű villamos tulajdonságairól senki nem tud semmit, és senki sem vállalt garanciát.

 

Bár szerintem jelen esetben egyszerűen csak a védővezetőn folyik üzemi áram, és az emeli meg a potenciálját.

Előzmény: soproniirsai (125227)
soproniirsai Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125227

Jager viktornak vannak ilyen kisérlet videoi. Hogy vizcsövön jöhet e a szmszédból.

Előzmény: Törölt nick (125224)
Atis57 Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125226

Szia!

 Most látom 

 

02 ;

A klimák erősen "gyanúsithatóak "

 

A kerités melletti óraszekrény -horrorpénz?

Kinek mennyi a türőképessége  látatlanban 100---esetleg 150 eFt  ez a tétel.

De lehetne a fele is , esetleg még több ?

 

03;

 

Nem szükséges áramot lopni, elég 1-2 hibás berendezés is.

Hány lakó van az utcában?

A szenyvizcső, vizvezetékcső,gázcső ,stb elég jó vezető lehet s mindenkihez bemegy !

Előzmény: Törölt nick (125224)
Atis57 Creative Commons License 2021.10.17 0 1 125225

Szia!

 

Ezen hiba feltárása annyira nem egyszerű. Ráadásul feszültség alatti munka !

 

Tehát  egy rokon/barát /ismerős villany szerelő  elengedhetetlen.

A mérési oldal 1-2db Digit multiméter ,1db lakatfogó, néhány fűtőtest, izzó terhelésnek.

Valamint lerajzolni ......a mért értékekkel.

 

A Nulla -védővezető szétválsztást,és a felcserélést végig ellenőrizni.

A földelést lemérni.

Az EPH kialakitást végig ellenőrizni.

 

Az újonnan felszerelt klimák szivárgóáramát  megnézni.(ha Kapcsoló üzemű táp,frekiváltó van benne)

FI relé van a lakásban ?

 

Kb ennyi röviden........

Előzmény: Törölt nick (125224)
Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 0 1 125224

sziasztok,

 

Szakértést szeretnék kérni: a gyerekek szóltak, hogy tusoláskor - egy idő után - amikor a csaphoz érnek, enyhén bizsergető érzést éreznek.

 

Megnéztem, tényleg van valami gyenge bizsergés, de csak akkor ha sokáig folyik a víz -  "9 voltos elem + nyelv" effektusnál jóval gyengébb - én ezt eddig azért nem éreztem, mert nem szoktam sokáig tusolni (illetve nem taperolom olyan sokáig a csapot sem).

 

2-3 hete van ez, amióta bekerült pár klíma.

 

Megnéztem az épület szintjein 1-1 konnektort, 235 V feszültséget mértem mindenhol.

 

Mértem a 0 és vf fesz különbségeket is:

- ha az összes klíma ki van kötve, akkor a 0 és vf között 1-1,2 V a fesz különbség.

- ha 1 klíma áramot kap, 4-4,5V a különbség

- 1-nél több klíma esetén 8-9 V

 

Arra gondolok, hogy esetleg ez a 9 volt érezhető zuhanyzás közben - ha jó ideje folyik a víz, akkor utcai csatornán keresztül létrejön a másik pontenciál - de nem tudom/értem, hogyan jön létre.

 

A klímák nélkül 1 voltos különbség esetleg azt is jelentheti, hogy a védőföldem nem igazán van a helyzet magaslatán - azt sem tudom, hol van - és kb az a potenciál van rajta, ami mondjuk a gázcsőhálózaton bejön (?).

A víz/gáz csőhálózat és a védőföld összekötésre került, 20-30 volt fesz különbség volt közöttük az összekötés előtt.

 

Ezt el tudnám fogadni - nincs védőföld, hanem a védőföld pontenciálja egy másik hálózaté - de hogyan emeli ezt meg egy klíma (ami nem is megy, csak áramot kap, tehát alaphelyzetben van)?

 

02,

Olyanra is gondoltam, hogy belefúrtak a külső egység rögzítő csavarral megsértettek valami vezetéket, de azt nehezen gondolom, hogy mindegyikkel.

+ azt is gondolom, hogy olyankor azért az a kör levágna (már ha tényleg összeérne az adott fázis a védőfölddel).

+ furi lenne, hogy, hogy "fúrás"-ok csak 4 voltot emelnek a különbségen.

 

Mit tudnék tenni, merre induljak?

Gondolom ki kellene mérni valahogy a tényleges védőföldet - Laci mondta talán, hogy 20-25 év alatt az ilyesmi simán elkorrodálhat - mi a szabályos módja ennek, illetve mit kell tenni, ha újat szeretnék?

(nem vagyok gyakorlati villanyszerelő, de azt gondolom talán annyira buta sem hozzá)

 

Még azon is gondolkodom, hogy ha nem annyira horror pénz még, akkor a kerítés mellé csináltatnék egy szabványos mérőhelyet - ennek biztos lenne aki örülne illetve ezen már korábban is agyaltam - és akkor rögtön ott mellé le lenne bökve egy új védőföld és meg lehetne csinálni a szétválasztást már ott az óránál.

 

03,

Eccer mintha valaki mondott volna olyat, hogy ha mellettem lévő házban(?) mondjuk áramot lopnak (?) az is tudna okozni ilyet (potenciál különbség), de nem tudom, hogy hogyan.

Ha ez igaz, akkor a "működési elv"-et leírhatná valaki (mármint hogyan hat vissza ez a dolog az én hálózatomra)

 

Köszönöm az válaszaitokat!

ötfelezős Creative Commons License 2021.10.17 -1 0 125223

Nem értem honnan jön ez az oktatás utálatod

Ezt már én is kipoentíroztam párszor. Alighanem az osztályban mindenki megértette a félelmetes képletet, kivéve őt.

 

az az érzésem hogy téged vagy eltanácsoltak, vagy fel se vettek

Vagy akart járni egy tanár lányával, vagy akármi...

Előzmény: kiggyo (125216)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125222

ez a hirdetés épp most fut itt az Index fórumain:

kiggyo Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125221

a vitaindító hozzászólás a te benyögésed volt a 3x80A-rről, válaszként arra hogy mennyi A-t ad a szolgáltató...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (125219)
KocsisL Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125220

Ne haragudj, nem láttam az eredeti kommentet, amire te válaszoltál. Így már érthető :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (125212)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.10.17 -1 0 125219

A tényleges témaindító hozzászólás helyett izzadságos munkával keresetél egy olyan hozzászólást, aminek semmi köze az adott témához? Gratulálok :))))))

Előzmény: kiggyo (125218)
kiggyo Creative Commons License 2021.10.17 -1 1 125218

jótanács külső szemmel: hosszú irományaidat olvasva sokszor felmerül hogy a francnak ennyire túlmagyarázni mindent, sokszor bonyolultabb a "laikus számára írt" szöveged mint a hivatalos sulis.

 

Egyébként, a kérdező annyit kérdezett hogy:

 

"Jelenleg 3x32A normál mérő van felszerelve Eon területen, a méretlen és mért fővezeték is 4x25 NAYY alu földkábel, mérőhely a telekhatáron. Mekkora maximális bővítésre van esélyem? Mennyit kérhetek, ha még egy tarifát igényelnék?"

 

Nézd meg a 3 vastaggal kiemelt részt.

Erre bárki adott neki választ????

Nem, elkezdted kavarni az akár 3x80A-t ha rövid, és egyebek, de semmi köze ahhoz hogy a szolgáltató mennyi bővítést enged ilyen vastag bekötés esetén. A szolgáltatónak nyilván van egy táblázata ami alapján megmondja mikor mi kell, leszarja magasról az itteni elmélkedést.

 

napok óta járdafűtéses bullshitről szól a topic, de az eredeti kérdéshez nem jutott közelebb a kérdező.

Legtöbbször ennyi segítséget az ez a topic...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (125215)
Jahno Creative Commons License 2021.10.17 0 0 125217

Ő a pék-HR programozó iskolába járt, ott merített egy nagy vödör különféle elképzelést a világról és abból él.

Előzmény: kiggyo (125216)
kiggyo Creative Commons License 2021.10.17 -1 1 125216

ne haragudj, ismét megkérdezem: te jártál villanyos iskolába????

 

Én jó tanuló voltam (szakmai tantárgyak érdekeltek), és viszonylag hamar tanultuk a P=I2R képletet, eszem ágában sem volt belekavarni a feszültséget, teljesen felesleges dimenzió.

 

Nem értem honnan jön ez az oktatás utálatod, az az érzésem hogy téged vagy eltanácsoltak, vagy fel se vettek, vagy valami más múltbéli sérelmed van ez ügyben.

 

Én nagyon szerettem a sulis éveimet, rengeteg hasznos, gyakorlatias dolgot tanultam mind a középiskolában/technikumban, mind a fősulin/szakmérnökként.

Mondjuk tettem is érte, ami érdekelt, hasznosnak ítétem arra odafigyeltem, ami nem abból a szükséges minimummal átkullogtam.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (125215)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.10.17 -2 1 125215

"Melyik ez a bonyi képlet?"

 

Csak egy icipicit kell visszaolvasnod a fórumban:

- felmerül a kérdés, hogy a 80 amper hatására a 25-ös kábel menyire fűti a járdát

- ilyenkor a "jó tanulók" komoly számítások árán kiszámolják először a feszültségesést a teljes kábelszakaszon, abból kiszámolják a teljes teljesítményesést és abból az egy méterre eső wattokat, ezt a művelet-sort le lehet írni egyetlen ijesztően bonyolult képlettel is

- a kevésbé jó tanulóknak eszébe sem jut nekiállni a feladatnak, hiszen jól emlékeznek a tanulmányaik idejéből, hogy a "watt per méter" valami rohadt bonyolult számítás végeredménye, amihez fejből tudni kell egy rakás képletet, ráadásul tudni kell megfelelően alkalmazni őket.

Miközben a valóság az, hogy a végeredményhez elég lett volna egyetlen pici alapképlet ismerete (P=I2R), plusz az alu fajlagos ellenállása (0,028 ohm), plusz egy kis józan paraszti ész (=logika, aminek oktatása/gyakoroltatása sajnos nem szerepel a magyar tanrendben :)

Előzmény: kiggyo (125214)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!