Keresés

Részletes keresés

madarbarat Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1205

Kedves Sándor!

Nagyon aranyos vagy, de egyedül semmiképpen, a sulajos (iskola) pedig még működik. Sőt, most jönnek az igazi strapák: felmérő, ilyen doga, olyan doga stb...

De majd egyszer, nagyon remélem!

A képeid nézve kezd világos lenni Petőfi:

"Mit nekem ti Kárpátoknak vadregényes tája!"

Aranyhalat tudok vinni, nehogy vegyél!

 

 Fotó: Benyovszky Gábor
Előzmény: mezoor (1203)
mezoor Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1204

Ha nem is túl jók a képek, de pl. egy olyan kvízben jól lehetne használni, mint "mi látható a képen?" ;)

 

Ha végzek az önmegvalósítással, akkor remélem marad arra időm, hogy fotózhassak, pecázzak, lovagoljak, vagyis mindarra, amit a jelenlegi "rohanó" mellett nem tudok elkövetni.

Előzmény: Törölt nick (1202)
mezoor Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1203
Gyere Tiborom, gyere:) Adok távcsövet és gyártunk képeket "családi" minőségben;)
Előzmény: madarbarat (1201)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1202
Nagyon sépek a képeid, nyugtatóak és látod a lényeget.igaz nem közeli, de mint írtad "gyenge" a géped, ha tetszik a természet fotózás elöbb- utóbb lesz jobb géped és addig is sok szép természet fotót készítsél. Mindenki így kezdte..Sok sikert hozzá.: István
Előzmény: mezoor (1200)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1201

Kedves Sándor!

Bizony az ilyesmihez teleoblektív, meg lessátor kell.

Se ez, se az.

Mennék, de hát akkor minek.

De aszem, a képeid alapján, csak úgy a szemnek is sok gyönyörűség van felétek.

És így is szép és jó, amit küldtél - a magam részéről nagyon szépen köszönöm

Tibor

Előzmény: mezoor (1200)
mezoor Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1200

Talán megjegyezhették volna, hogy indiai kissándorról van szó;)

Ha valakinek van egy jó gépe és szabadideje, szívesen bemutatom néhány különleges és kevésbé ritka vadmadárnak;)

 

A szerkők, kócsagok, héják mellett, olyanokkal is találkoztam, mint kontyos réce, vagy pásztor gém. Csak sajnos gyenge a gépem és a fotós is:(

 

Előzmény: madarbarat (1183)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1199

Na végre!

Akkor tehát helyesen:

 

Bucephala (más rendszerezők szerint Glaucionetta): a récefélék alcsaládjának egyik nemzetsége 3 fajjal, a sárgaszemű récék.

  • albeola: →fehérfejű kerceréce v. bivalynyakú réce (Bufflehead),   

  • clangula: →kerceréce (Schellente - Common Goldeneye - A. Cutts fotóján egy fiatal hím),   

  • islandica: →izlandi réce (Barrow's Goldeneye).

Tudtam kedves Zoltán, hogy helyére fogod tenni.

Biztos tudás - segítőkészség!

Hálám örökké fog üldözni - és már lehet, hogy küldöm is a javítottat!

 

 

Zámoly 2007. Cserna Zoltán terepmadarásszal - fotó Filotás Balázs
Előzmény: canary1 (1198)
canary1 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1198

Ahhojtye récevadászok !

 

A Fauna diavetítéses előadás minden csodája ellenére még mindig Cserna Zolinak hívnak, a Bucephala albeola tudományos névvel illetett amerikai bukórécefaj magyar neve pedig fehérfejű kerceréce.

Mára ennyi.

Viszontvállamonlógatáska !

 

Legnagyobb tisztelettel:

canary1

Előzmény: madarbarat (1197)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1197

Ajaj! van bajom, nem mondom!

Hiába 4 dolgot nem lehet egyszerre csinálni:

feketefejű Gould-amandina hímet keresni Rédecsi Ferinek,

Cserba Zolinak a Hatvani Gyuritól kapott Fauna diasorozatot elküldeni,

Bélával tisztázni, hogy mi van a megosztott mappával,

és a fórumon válaszolni egy felvetésre,

mert abból csak baj származhat.

Származott is:

az albeola angolul  Bufflehead, mepisztől tudjuk, hogy németül is "bikafejű", az albeola pedig (a latin alba után valami fehéret jelez) vagyis lehetne akár fehérfejű is, csakhogy, bár van a fején fehér (a fej hátsó része és a tarkó)...

Csakhogy a Brehmben ezt olvashatjuk:

" A kerce réce – jeges réce, bodrogi kacsa, bujár kacsa, bikafejű réce, deres réce, bukós réce, – Magyarország egyik leggyakoribb téli récéje, amely októberben, de főleg novemberben érkezik, télen át benépesíti nyilt vizeinket és március folyamán, – amikor egyéb vonulóink érkeznek – csapatosan vonul vissza főleg északkelet felé. Budapesten télen át a Dunán leginkább ez a réce látható. Javarészében az Alföld álló és folyó vizein, különösen annak keleti felében, kisebb számban a Dunántúlon látható, de a hegyvidéki vizeken is néha nagyobb számban mutatkozik. Könnyen fölismerhető vaskos, búbos fekete fejéről s a csőrtövén levő jókora tojásalakú fehér foltjáról, amelyről az olaszok „quatriocchi”-nak azaz „négyszeműnek” nevezik. Röpülése közben rendkívül magas, villamoscsengő szavára emlékeztető hangot ad sebes szárnycsapása."

Vagyis bikafejű réce nem lehet a kerce is, meg az albeola is, merthogy a kerce B. clangula.

Namármost akkor én már teljesen bele vagyok keveredve - jányos zavaromban inkább ide behívom azt a képet, amely a nálatok fehérfejű, a lexikonban bivalynyakú récénél van

 

nálam 0,1 bivalynyakú (B. albeola)1,0 B. albeola

Annette Cutts felvételei

Előzmény: madarbarat (1194)
mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1196

Madarbarat.

 

Nekem is megvan a Brehm állatok Világa , a tudományos nevekben nagyon

sok az eltérés, de a leíások   nagyon jók.

Előzmény: madarbarat (1194)
mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1195

madarbarat

 

kedves Tibor, ezért vagyunk, hogy egymást kiegészítsük, természetesen

mi is sokat hibázunk és mindég szivesen vesszük a kiigazítást, a CD -t   előre

is köszönöm.

 

üdvözlettel . F András

Előzmény: madarbarat (1194)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1194

Kedves Barátom!

 nagyon szépen köszönöm a helyesbítést.

Valóban Bucephala albeola bikafejű réce.

No nem a németek miatt, hanem a primatus elvének megfelelően.

Tudniillik Brehm apó könyvének magyar fordításában vagyis az első magyar szakirodalomban így szerepel és az elsőbbség jogán annak az elnevezésnek van elsőbbsége, jogosultsága.

Én hibáztam.

hogy történt, nem tudom - bocsánatot kérek.

És természetesen javítok. Már borítékban van a neked szánt cd. A napokban feladom. Ha lelsz még benne hibát, okvetlenül jelezd!

Köszönettel Tibor 

 

Előzmény: mepisz (1185)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1193

 ?!

 Biztosan csak lyukas az agyam...:)

 Igen, eszembe jutott, hogy a télen Biharugrán, a halastavakon láttam még kercéket.

A nagy-nagy tavak között mentünk, kicsit olyan volt, mintha a hatalmas hófelhő alá mennénk be, ami a hegyekről jött visszafele, szállingózott is a hó a feketeségből, a nap pedig már majdnem teljesen leálldozott... Egyszer csak kinéztem, amerre a legfeketébb volt az  ég és vagy 70 kerce "úszott be" a nagy feketeség alá a havazásban... Egyből fék, kiszálltam, volt egy hatása...

mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1192

Benedek 22

----------------

Megnéztem a Honlapodat,nagyon jól ismerjük egymást, csak így tovább !!!!!!!!

Előzmény: Benedek22 (1191)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1191
Igen, élő egyedeken végezték anno a besorolást, és nem alfajok...:)
molnarmarcl Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1190
Ja, és ugyanígy szerepel bennük a mandarin réce is.
Előzmény: molnarmarcl (1189)
molnarmarcl Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1189
Az újabban (értsd 1990-es évek után) kiadott Európa madarait bemutató terepi madarász könyvekben benne van ez a faj is, mint betelepült faj, angliai és német elterjedéssel egyaránt. Jól bírja a klímát.
Előzmény: madarbarat (1183)
mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1188

Kedves Zoltán !

---------------------

Gyakorlatilag igazad van, te is azt bizonyítod hogy azonos faj,a területi

elszigeteltség okozta a kevés változást, mivel M O szágban nem találtam

adatokat, a Izlandica megfigyeléséről, igy gondolom csak képekről  tudod

az összehasonlítani.Az Albeolánál viszont más helyzet, merőben más a test-

felépítése, tollazata, én mind a három fajt élő példányokon figyeltem meg.

Előzmény: canary1 (1187)
canary1 Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1187

Üdv mepisz !

 

Bocsánat, hogy beleugatok magasröptű diskurálásotokba, de tévedésedet szeretném kijavítani, korrigálni, minden nagyképűség nélkül, sziggorújan a segíteni szándékozás által vezérelve.

Nos arról vagyon itten szó, hogy a Bucephala clangula valamint a Bucephala islandica iggenis két különálló faj, és nem csupán a csőrtő fehér foltjának az alakja az, ami alapján a két fajt el lehet egymástól különíteni. Való igaz, ez talán első látásra a legszembetűnőbb különbség, de figyeljük csak a fejformákat, mert míg az a kerceréce esetében háromszöglet formát mutat, addíg az izlandi kerceréce buksija nagyobbnak hat és hátul jobban elnyújtottabb. Nem is beszélve a színükről, a kercekobak ugyanis erőteljesen zöldes felé hajaz, az izlandi ellenben lilás-kékes színben pompázik.

Persze mindezen színezetbeli eltérést csak természetes, ráeső fényben lehet korrekt módon elbírálni.

Röptükben a vállfedőtollak színezete adhat biztos támpontot a faji hovatartozást illetően, mert az izlandi estében ezek apró, négyszögletes világító ablakokként jelennek meg, ellenben a kerce vállfedőtollai folyamatos fehér csíkként mutatkoznak.

Remélem, tudtam segíteni, hiszen ezen magasztos cél vezérelt, miközben a klaviatúrát kalapáltam eltökélt szorgalommal.

Legnagyobb tisztelettel:

Cserna Zoltán ifj.

alias

canary1

 

egy elsősorban terepi madarász

Előzmény: mepisz (1186)
mepisz Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1186

madarbarat

 

Tibor még egy kiegészítés eszembe jutott, nem lehet külön faj a clangula és

az izlandica, mivel csak a csörük melett levő fehér folt az eltérés, az előbbinél

kerek, az utóbbinál csepp formájú.

Előzmény: madarbarat (1182)
mepisz Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1185

Madarbarat

------------------

Kedves Tibor, had egészítselek ki ,a kerce récével kapcsolatban, mivel nálam

4 éve van két pár , a gácsér elég sűrűn hallatja hangját, még a

nász után is, a neve is innen ered kerceg, hosszasan, a nyakát hátra feszítve

A  bukó récék családjához  tartozik, a természetben 8 m mélyről is képes a rákot

a felszínre hozni.A fehérfejű / Albeola / Németül Büfelkopf, tehát bivaly fejü réce.

Előzmény: madarbarat (1182)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1184

Kedves Barátaim!

Az iwiwen üzenetet kaptam, melyet azonnal közhírré teszek:


2008. június 14-15-én

Díszmadár-bemutató

a győri Megyeháza aulájában,

amelyre az

Újvárosi Művelődési Ház Díszmadár-szakköre 

sok szeretettel vár mindenkit.

Nyitvatartás: szombaton 9-18 óráig, vasárnap 9-17 óráig.

Belépő 200 Ft (diák és nyugdíjas 100 Ft)

madarbarat Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1183

Azt hittem, nem jól látok!

A kiváló természetfotós Annette Cutts - aki számos ragyogó fotóval gazdagította a Madárbarát-lexikont is - website-ján http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/pages/birds/ringneckedparakeet.htm angliai kis sándorokról esik szó.

Merthogy Surrey, Kent és Sussex megyék erdeibe, ahol fészkelésre alkalmas odvas fák vannak, betelepítették a fajt és ma már mintegy ezres populáció él. Mi több! Észak felé terjeszkedik!!!

Na ehhez mit szóltok?!?

 Annette Cutts: angliai örvös papagáj (Psittacula krameri)

Nézzetek be a honlapra, sok más csoda is van ott!

 

madarbarat Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1182

Kedves mindnyájatok!

egy aprócska kiegészítés ide kívánkozik:

 

Bucephala (más rendszerezők szerint Glaucionetta): a récefélék alcsaládjának egyik nemzetsége (családneme) 3 fajjal, a sárgaszemű récék.

  • albeola: →bivalynyakú réce (Bufflehead),   

     

  • clangula: →kerceréce (Schellente - Common Goldeneye),   

     

  • islandica: →izlandi réce (Barrow's Goldeneye).

 

Következésképpen nem alfajokról hanem fajokról van szó. Egyébként nem olyan bonyolult a dolog.

Itt van például az én nevem:

Lengyel Tibor

Ebből a Lengyel a családom többi tagjánál is előfordul, vagyis az a családnevünk, ami az állatrendszerekben a családnem neve (a lexikonban esetenként a növényrendszertanból kölcsönvett nemzetségnévnek nevezve - most nem térnék ki a magyarázatra).

Ez esetben a három faj közös neve a Bucephala.

a bivalynyakú réce "keresztneve": albeola

a kerceréce "keresztneve" vagyis a fajnév: B. clangula

HA BÁRMELY NÉV 3 TAGÚ VOLNA, AKKOR AZ AZT JELENTENÉ, HOGY A CSALÁDNEM AZON TAGJÁNAK VAN VAGY VANNAK ALFAJAI.

Ebből a szócikkből nem derül kide az egyiknek valóban van alfaja, az pedig a nyillal jelölt kerceréce szóra kattintás után derül ki.

Tudniillik Béla barátom jóvoltából a nyíllal jelöt szavak hivatkozások, tehát az olvasó egy szempillantás alatt eljuthat a szóhoz, ha rákattint. A nyilak elárulják, hogy az itt tárgyalt sárgaszemű récék mindegyik fajáról van leírás a lexikonban.

 

No, nézzük csak!

 

kerceréce (Bucephala clangula - Common Goldeneye) v. csengő-, jeges-, bujár-, buksi-, deres-, bikafejű, lármás réce, nevezik bugárkacsának és kercebúvárnak is: nálunk főként a vonulások idején mutatja magát ez a 45 cm nagyságú réceféle. De télire is maradnak, leginkább a Balatonon szórványos csapatok. Egyes példányok, gyakran a bukó récékhez társulnak. Máskülönben fenn északon, a tengerparton v. tavaknál faodvakban v. üregekben költ. Fotó: Annette Cutts - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm

A hangja kellemes csengettyűszóhoz hasonló, de a gácsér ritkán szól. Inkább hallani a szárnycsapásait, amelyek szintén csilingelésnek vélhetünk.

A tojó hangja kissé rekedtes.

A gácsér üstökös feje csillogó zöld. A hát, a farok fekete.  A szeme, ahogy azt a rokoni kör alapján elvárjuk: sárga!

A szárny, a nyak és a has, ill. a váll fehér. Utóbbi feketével szegett tollakkal ékes.

A fekete csőr rövid, mögötte fehér arcfolt mutatkozik. A láb narancsos.

A hím a nyár végén a tojóhoz válik hasonlóvá, de a feje ilyenkor is fekete marad.

A tojó felül barnásszürkével pettyezett. A feje csokoládébarna. A szárnyat itt is díszíti a fajra jellemző, négyzet alakú fehér folt.

A fiatalok barnák, nyakörv nélkül. A vízről, a többi bukóval ellentétben könnyedén emelkedik fel a levegőbe.

Legszívesebben tág odvakban költ, s olykor előfordul, hogy a kicsiknek a fészek 15 m-es magasságából kell levetni magukat, hogy anyjukat követhessék a vízhez. A csehek mesterséges odvakkal szoktatták a tavaikhoz.

Nem ritka, hogy a gácsérja →kis bukóval áll össze, s a tojások termékenyek.

É-Amerikában alfaji rangra emelkedett az ottani populáció:

Bucephala clangula

                            americana

 

És az úgynevezett tudományos név írásának is vannak szabályai:

a családnem neve (Bucephala) mindig nagybetűs

az utána következő jelölések (clangula americana) mindig kisbetűsek!

A lexikon nagy hozadéka, hogy akit a fajleírásokon kívül ilyesmi is érdekel, az ...

Nos, remélem, az is haszonnal forgathatja a MADÁRBARÁT-LEXIKONT.

 

Előzmény: mepisz (1180)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1181

A Balcnak van...de ott mi nincs?!...:) Néha átjárok ámulni.

Viszonylag korlátozottak a fejlesztési lehetőségeim, nagyban függenek az éves szaporulattól, de a kercék határozottan tetszenek...

A koklasz, valamint a himalájai is tetszik...:)

mepisz Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1180

Benedek 22

-------------------

Békéscsabaiakat ismerem, gondolom kinél van / Bucephala izlandika /

Akartam én is hozni de a borsos ára tartott vissza. A másik alfaj a Fehér-

fejű kerce réce / Bucephala Albeola / még tetszetősebb mint az előzők.

Az idén tervbe van véve mind a két alfaj, beszerzése.

A pursicál Coclas nálam nem szaporodik, ráadásul tesvérek, vérfrissítés

az idén van kilátásba helyezve.

Előzmény: Benedek22 (1179)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1179

 A kercék nagyon szép madarak!

Nekem legalábbis nagyon tetszenek...

Békéscsabán, a szomszéd városban, van kerce is és izlandi kerce is, élőben talán nem is láttam még csak ott, meg Monoron egyszer pár éve... Le vagyok maradva!:)

Hátha idén fognak költeni a tieid...!

 A koklasszal mik a tapasztalataid?!

 

mepisz Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1178

Benedek22

------------------

A Kerce récék 4 évesek , 2 pár van belőlük, eddig még nem volt szaporulat.

Előzmény: Benedek22 (1172)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1177

Azt kifelejtettem, hogy az az "oldal" annyira kezdő, hogy az csak egy képgaléria, de jelenleg másra nincs is szükségem, legtöbben úgyis csak belekukkantanak, hiába lenne fent 500 kép, csak nagyon kevesen néznék meg.

Nem magyarázkodok ma többet! :)

Benedek22 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 1176

 Nálam a cél nem szentesít semmit, azok egytől egyig a SAJÁT gépemmel,  kezemmel készült képek...

Amiket pár napon belül fogok feltölteni, azok hasonlóképpen...

 

A bajkál szép, most nálam is dürrögnek a gácsérok, remélem idén is jól fognak működni.

Az egyik kedvenc kacsám, gyerekkorom óta csodáltam, így nem nyughattam, míg nem tarthattam belőlük, nagyon szépek, örülök, hogy Ön is megjelenítette itt!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!