Keresés

Részletes keresés

gyula.uw Creative Commons License 2011.03.30 0 0 2547

Tegnap én is oltotam át egy öreg bácsinál almát a korona 6-7 ágból ált kettőt gyors ki is vágtam közepéből ami olyan 6cm átméröjü volt. Az egyiknél érdekes mondón próba szerencsére meg néztem hogy adja e a héját  és szerencsém volt szinte csúszót le a háncs  na ez alá be is toltam négy kis csúcsrügyes jonatán veszőt.De a másik ág sajnos makacs volt csak kartotékolással bírtam megcsinálni,érdekes  1 ugyanazon fa és a keringés nem egyenletes igaz még nagyon az elején vannak a fák  lehet hogy egy pár nap múlva mindegyik ága egyformán adta volna a héját.

Előzmény: Flanell (2543)
gyula.uw Creative Commons License 2011.03.30 0 0 2546

Hát még valamikor te raktad fel azt a linket amibe szó volt az alma magog fagyasztoba tételérörgondolom a fagyhatás miat és a csirázást elösegitése miat

Előzmény: ricsi93 (2540)
nyulica Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2545

Köszönöm, de színformalizmus nem az én világom!

Egyszer hoztam haza vérszilva magokat és elültettem őket. Egyik sem lett vérszilva!

Egyiket odaadtam a szomszédnak, azóta akkora szilva fája van, hogy beárnyékolja a fél kertemet. Én meg tőle kunyerálom a gyümölcsöt. :-)

Egyébként szép-szép de a pálinkát jobban szeretem! :-)

Előzmény: Midnightx (2532)
gergerg Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2544

Én meg azt terveztem poénból ültetek egymás mellé szorosan egy meggyet egy mandulát meg egy birset amiknek a törzsét összekötve növesztem hogy egynek tűnjön. Ezekre oltok almát, körtét,(zöldet sárgát pirosat),naspolyát, őszibarackot, nektarint, szilvát, kajszit, cseresznyét, és persze hagyok egy-egy hajtást a birsből, mandulából, meggyből.Ha ez mind összejön, elmegyek a hívatalba és felveszem a Jürgen Rauh Gábor nevet. :-)))

Előzmény: karibaba (2541)
Flanell Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2543

Én is be szoktam kenni Fagéllel az oltócsapot (több ideje legyen a forradásra), de a rügy hegyét vagy egyik oldalát kihagyom, biztos ami biztos.

 

A múlt heti párosítások többnyire szépen megindultak, a hasítékoltások még nem.

Ma egy olyan, ősszel ültetett almát oltottam, ami kb. 2 hónapig állt vízben, és él. Idén ez az első, ami feladta a héját, bár még elég nehezen.

Flanell Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2542

A legvénebb bika meg azt mondja:

- Már jönnek is, meneküljünk!

Előzmény: gal-lóca (2526)
karibaba Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2541

Ebben nagy igazságod vagyon. Nekem így ment tönkre egy olyan őszim, amin 4 féle sárgahúsú fajta termett, július elejétől - augusztus végéig....szerintem az sem tett jót neki, hogy egyik fele már leérett, amikor a másik oldala még épphogycsak színesedett...

 

Nekem olyan terveim vannak/voltak, hogy alma, körte, birs, naspolya egy fán a másik pedig kajszi, őszi, mandula, nektarin, szilva, ringló.......lehet, hogy egyik sem húzná sokáig, de egyszer-kétszer elcsípni amikor ennyiféle gyümölcs érik majdnem egyszerre...!!!

Előzmény: tp329 (2519)
ricsi93 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2540

Gyula uw!

Nekem is vannak a fagyasztóban almamagok ezt olvastad vhol hogy 43 napig kell ott hagyni öket vagy igy jötki pont?

Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2539

Ok, akkor küldök olyan vesszőket is. Nemes, oltott fáról lesz, ami kertészetből származik.

Előzmény: bujukcekmece (2538)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2538

Köszi! Próba vérszilva... Ha van vízhajtás az tökéletes lesz.

 

Ma a szőlőben megláttam egy vadkörtét...

 

Nálam volt a metszőolló úgyhogy...

 

Nem tökétetes. Hopp egy vilmos körte ág, két vágás és kész a kecskeláb...

 

Már csak egy kis paszta és itt hagyom a francba...

 

 

 

Előzmény: Midnightx (2535)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2537

Nálunk a kert végében nagy esők ill. hóolvadás után szokott állni a víz. Évente kb. 10 alkalommal. Változó, hogy egy ilyen meddig tart, általában néhány nap, rosszabb esetben 1-2 hét. Az ide ültetett mirabolán és mirabolánra oltott szilva fák ezt kitűnően bírják szerencsére. De jó lenne valami mást is ültetni. Csak a változatosság kedvéért.

Ja és ami bírja még a vizet, az a kerti zsázsa (lepidium sativum). Ezt az se zavarja, ha hetekig ellepi a víz:)

Előzmény: deszegregator (2536)
deszegregator Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2536

Semmi nem bírja a tartósan, hosszú ideig belvizes részeket, akarom mondani semilyen gyümölcsfa... Átmeneti vízborítások még jótékonyak is lehetnek, ezt a szilvafélék jól bírják, gondoljunk csak a Tisza árterén valaha gondozott gyümölcsösökre, párját ritkították. Azonban ha állandóan a gyökérzónát nyaldossa alul a belvíz ki fog dögleni kíméletlenül, a gyökerek befulladnak.. Ha most olyan konkrét helyre vonatkozik a kérdésed, ahol néhány évtizedenként van tartós belvíz (a hatvanas évelre emlékezetető a mostani belvízi helyzet), akkor nagyon jó esélyeid is lehetnek. Amióta méréseket végeznek (több mint 100 éve) soha nem volt ennyi csapadék mint a tavalyi évben, az ország nagy részére értendően.

Előzmény: Midnightx (2529)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2535

Ok,köszi! Én is holnap adom fel, reggel megyek a Tescóba és ott van posta. Nemes vérszilva ágat tudok küldeni, de már kirügyezett. Ha így is kell, akkor elküldöm.

Én is úgy jártam ma a Japánbirs tövek kiszedésével, mint te a szederrel. Nem volt könnyű. Nem tudom mások hogyan szedik ki, de én alig bírtam és így is bennmaradt a gyökér fele.

Előzmény: bujukcekmece (2534)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2534

Engem érdekel a vérszilva, ha van még oltani való hajtása:) 

Ma voltma kinn a birtokon, gondoltam szétszedem a tüskenélküli szeder tövemet neked. Hát majdnem beletört az ásó, akkora gyökértömbje volt, mint egy bukósisak. A szomszéd meg pont nyírbálta a ővét, meg egypárat dugványozott, úgyhogy szedtem egy köteg dugványnak való vesszőt. Kicsit hajt, de ez bírja így is. Egyszer elülteted, utánna átkozni fogod a napot mikor megkaptad:) De nagyon bőtermő, finom fajta! Egy gyökeres málnatövet tudtam szedni, meg egy dugványnak való vesszőt. Holnap elsőbségivel feladom, jól bebugyolálom, hogy ne száradjon ki, és ha a posta is úgy akarja holnapután dugdoshatod is.

Előzmény: Midnightx (2532)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2533

A levegőt alkotó gázok és a víz molekulája nem egyforma, a víz sokkal nagyobb. Az hogy valami szellőzik, az nem azt jelenti, hogy párologtat is, mert a vízpára az vízmolekula! Így működik a lágy kontaktlencse is. Ha nem szellőzne, akkor a szem egy óra múlva már levegőért kiáltozva vörösen égne. Tehát a fa sebkezelő szellőzhet úgy, hogy a folyadékot nem engedi át, azaz nem szárad ki.

Előzmény: Rumanyi (2522)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2532

Miért nem oltasz nemes nagyszemű vérszilvát? Szép, igénytelen és finom.

 

 

 

 

Előzmény: nyulica (2525)
gyula.uw Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2531

Egyszer ezt már ugy vélekszem kérdezted ,igen nagyon is jol birja  ép a napokba raktam fel egy képet amit a viz álásbol huztam ki !!

Előzmény: Midnightx (2529)
gyula.uw Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2530

Délután elvetetem az alma magjaimat amit a télen gyüjtögetem és be raktam a fagyasztoba.

Ma telt le a 43. nap  és el is vetetem,remélem valamenyi ki fog belölük kelni kb 220 mag lehetet az öszesen   ;-)

Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2529

A mirabolán alanyra oltott kajszi jól bírja a belvizet? Mert a mirabolán ugyebár kitűnően bírja.

 

 

Petyuszka100 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2528

Sziasztok!

 

Köszi a hozzászólásokat, és tanácsokat. Ma megnéztem az oltványokat és sikerült egy éles késsel a rügyek területéről eltávolítani a gélt. A gél szépen megszáradt és könnyen lejött. Alatta viszont szépen megduzzadtak a rügyek, talán egy kicsivel jobban is, mint egy másik alanyon, amit véletlenül nem kezeltem a géllel. Vékony rétegben vittem fel a gélt és a kajszi egyik rügye át is fúrta magát, a másik nem, ezért azt kiszabadítottam.

 

A mai oltásoknál már odafigyeltem, és a szemzést is mindenképpen bevállalom a nyáron, szereztem is ma jó pár keserű mandula hajtást és találtam még magokat is, úgyhogy az őszibarack útjába már semmi sem állhat:-)

 

 

Előzmény: tp329 (2517)
nyulica Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2527

Mivel erdő mellett lakom, ha nem vigyázok be is jön az erdő a kertembe. :-)

Előzmény: gal-lóca (2526)
gal-lóca Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2526

...van egy vicc a bikákkal, az öreg bika azt mondja végül, hogy itt várunk, és azok majd mind idejönnek egyenként. . . :)

Előzmény: nyulica (2525)
nyulica Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2525

Ma kihasználtam a jó időt és végig oltottam az egész kertet. Mivel még volt elegendő oltóvesszőm kiszaladtam az erdőbe és beoltottam egy-két vadszilvát és vadkörtét is. :-)

Azután nekiálltam szőlőoltványokat csinálni.

Most azon gondolkodom, hogy mit lehetne még oltani?

gyula.uw Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2524

Ez így van  olyan lesz az állaga  mint a beszáradt festék, amit nem zárnak le rendesen nagyon erös gumis anyag lesz lehetetlen hogy egy rügy is át dúrja magát rajta!!

 

Előzmény: Rumanyi (2520)
tp329 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2523

Aha! Most már nekem se világos!

Kösz.

Előzmény: Rumanyi (2522)
Rumanyi Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2522

Igen, valóban ez van ráírva. Nem világos számomra hogy érti ezt a gyártó.

Ha szellőzne akkor kiszáradna alatta a seb és utat találnának befelé a gombák, baktériumok.

Dió sebre kentem hétvégén és előbb keményedett ki mint a dió nedve elindult volna. Másnapra egy szép kis "vízbomba" lett belőle, nagyon szépen zárta a vizet.

Szerintem a levegőt is hasonlóképen zárja.

Én évek óta ezt használom, nekem bevált.

Előzmény: tp329 (2521)
tp329 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2521

Értelek.

Oltványt nem kezeltem vele.

Csak ezért írtam:

TÁRGY: Fagél vizes alapú faseb- és

oltványkezelő paszta

 

forgalomba hozatali

és felhasználási engedélyének módosítása

 

".....

A FAGÉL a kezelés helyén rugalmas,

szellőző bevonatot képezve tartós védelmet nyújt és megakadályozza a seb utólagos

befertőzését......"

Előzmény: Rumanyi (2520)
Rumanyi Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2520

Ha a Fagél "megköt" sötétszürke gumiszerű teljesen légzáró bevonatot képez.

Nekem még nem hajtott át rajta rügy, szépen begyógyult a szemzés alatta, a rügy pedig megszűnt létezni. Ha csak részlegesen takarja le, akkor van rá matematikai esély, de jobb lekaparni a nemkívánt területről. Ha csak egész vékonyan, filmszerűen kened fel, akkor lehet hogy átszakítja a rügy, de olyankor a duzzadó vessző, ág is eltépheti, tehát nyitott sebed marad. Ennek ellenére jelenleg a legjobb sebkezelő anyag (szerintem).

A parafin puha, könnyen reped még kis nyomásra is, azon áthajtanak a rügyek. Persze vékony rétegben mártva vagy kenve. 1-1,5 mm-es réteget a szőlő simán áttör. Vízbe mártva egyből megszilárdul, ezért haladós vele a munka és olcsó!

Előzmény: tp329 (2517)
tp329 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2519

Én meg pont ezért (is) szeretem az ilyen "beszélgetéseket", mert nem közismert módszereket is tanulhat az ember.

 

A kombi fa szinte mindenki fantáziáját megmozgatja.

Én a következőket ajánlom (saját tapasztalat) megfontolásra a vállalkozó kedvűeknek:

egy időben érő, közel azonos fejlődési erélyű és közel azonos kényességű fajtákat oltsanak egybe, vagy legyen nagyon sok idejük pátyolgatni a fát!

Van egy starking+golden+talán idared+starking spur és egy Éva+Nyári fontos+nemtudomdefinomkésőnérik+starking kombi fám. Az elsővel elvagyok, de a másikat már feladtam, eleve egy magastörzsű öreg fát oltogattam át, most akkora, mint egy kisebb diófa. A starking már ki is pusztult belőle, nem is bánom. Az Éva néha túltermi magát, törnek az ágak, ez a metszés. Permetezés nincs, mert ugye "ottmárérikmosthogyan".

De jó iskola volt.

 

 

Előzmény: karibaba (2518)
karibaba Creative Commons License 2011.03.29 0 0 2518

Ja, pont azért írtam le ezeket tegnap éjjel, mert háztáji körülmények között olyan dolognak is lehet jelentősége, amiről a szakkönyvek nem írnak, vagy nem ÚGY írnak...

 

Egyszer úgy 10 éve beszélgettem a haverom anyukájával, mert vittem neki pár általam nemesített őszibarackcsemetét ajándékba, hogy miféle fái vannak a kertben. Az egyiknél ezt mondja: "Ezt az őszibarackot meg én oltottam." "-Mármint szemezte, nem?" kérdezek vissza. "Nem, februárban hasítékoltam." "Na, ilyet sem olvastam még szakkönyvben, hogy őszibarackot hasítékoltással koratavasszal...." mondom hangosan. "Úgy látszik ez a fa sem olvasta!"- kommentálja nevetve. Hát én is felröhögtem! :o))) Valahogy így van ez.... ;o)

 

10 éve tervezem, hogy fabrikálok egy olyan fát, amiben 4-5-6 féle gyümölcs terem egyidejüleg, de mindig elmarad, pedig vannak -elméletileg- kivitelezhető "képletek".

Előzmény: tp329 (2516)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!