Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2012.05.15 0 0 5285

Nézd meg az én kemencémet. A kemence tetején levő füstcsatornát szabadon variálhatod hol menjen ki a füst.

 

http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisgerzson

 

 

Előzmény: magyar bucó (5282)
dobos30 Creative Commons License 2012.05.15 0 0 5284

Értem! kösz szépen a segítséget!

Előzmény: magyar bucó (5282)
KalásziM Creative Commons License 2012.05.15 0 0 5283

 Mind a három helyen lehet, de talán a hátsó a legpraktikusabb.

 Attól függ hol épül az a kemence.

 A kintieknél a hátsó szokott lenni, a házban épültnél az első, a középen ?, nos az ritka, mivel az építés elég körülményes - de nem megoldhatalan !!

 

 Honnan kap levegőt ? A környezetéből,  az ajtón keresztül.

Előzmény: dobos30 (5281)
magyar bucó Creative Commons License 2012.05.13 0 0 5282

A kémény általában sem a kályha tetején van, hanem mögötte. :)

Össze van kötve a tűztér a kéménnyel és ott megy át a füst. A tűz levegőt a kemence ajtaján keresztül szokott kapni.

Előzmény: dobos30 (5281)
dobos30 Creative Commons License 2012.05.13 0 0 5281

Sziasztok! Tudna nekem valaki segíteni? a kemence kémény építésével kapcsolatban!!!

nem igazán értem hogy a kémény hol helyezkedik el a tüz térböl emelkedik? mert láttam olyat ami előte volt vagy a háta mögött nem értem ha nem a tűztérben van hogy kap levegőt és hogyan távozik a füst! Ha valaki tudna nekem segíteni fotóval,rajzal vagy bármivel meg köszönném!!!!

Zoltanuss Creative Commons License 2012.04.27 0 0 5280

 Akkor annyit :  a samott örlemény és a hőálló cement ( pontosabban a tűzálló cement ) keveréke az un. tűzállóbeton. Ebből készíti a mester ezeket a betéteket.

 A hőállócement pedig lehet pl az aluminát cement, de megteszi a fehércemet is.

 Egy ilyen hobbikemencében nincs nagy igénybevétel.

Előzmény: Bermunkas1 (4803)
BSzTom Creative Commons License 2012.04.19 0 0 5279

Például:

 

Üdv,

Berkes-Szabó Tamás

 

Kandalló | Cserépkályha | Kemence

Előzmény: molnr2 (5276)
kékled Creative Commons License 2012.04.15 0 0 5278

igen, magamnak csináltam....

soha nem csináltam még ilyet,kőműves kanál akkor volt először a kezemben, gondolom látszik is, de fukcionál rendesen, sokat olvastam ezt a fórumot, mielőtt építeni kezdtem, köszönöm ezúton is a kapott segítséget.

Előzmény: molnr2 (5275)
cassul454 Creative Commons License 2012.04.13 0 0 5277

molnr2 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 5276

Nincs valakinek egy hátsó kéményes kemence képe?

molnr2 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 5275

Szép munka saját részre csináltad?Gratulálok

Előzmény: kékled (5274)
kékled Creative Commons License 2012.04.09 0 0 5274

https://picasaweb.google.com/102554946978010220822/Kemence

 

https://picasaweb.google.com/102554946978010220822/KemenceTeto

Előzmény: sütöget (5242)
CroaRiva Creative Commons License 2012.04.04 0 0 5273

"Ha a csevap-ból indulok ki, mint szerb/horvát.... ételből tuti jó lehet!"

 

Nem tudom, hogy a mángold mennyire vonzó számodra :)

Előzmény: sancibácsi (5269)
CroaRiva Creative Commons License 2012.04.04 0 0 5272

Igen, calzone szerű, de a tésztájában nincs élesztő, csak liszt, só, víz és (oliva)olaj. A töltelék (amire másik horvát neve, a zeljenik is utal) jórészt zöld levélzöldség, Horvátországban konkrétan mángold (horvátul blitva). Ezt keverik hagymával vagy zöldhagymával, olajjal. Nagyjából hasonló készíthető sóskából vagy spenótból. Minden esetben a levélszárat ki kell vágni a zöldségből, mert sok benne a víz és elázna tőle a tészta. A megtöltött lepényt parázzsal előmelegített sütőlapra teszik, ráhúzzák a parazsat és sütik. Majd kiveszik, lesepregetik, fokhagymával bedörzsölik és olajat is öntenek rá. Pontos hozzávaló arányokra most nem emlékszem (konyhai tűzhely sütőjében már csináltam régebben), ha érdekel valakit, beírom majd utólag.

 

Persze a lepény mérete lehet kisebb is, nem feltétlenül muszáj a szekérkerék nagyságot becélozni :)

 

Kemence nem szükséges hozzá - bocsi az offtopikolásért. Azért gondoltam ide, mert itt vannak a témához közelálló szakértők :)

 

Betonon vajon működik? Vagy az nem tartja meg a hőt?

 

Még egy videó a készítésről, itt téglákat fogtak egy keretbe:

 

cassul454 Creative Commons License 2012.04.04 0 0 5271

Ha kemencébe raknánk nemkéne letakarni szerintem. Na de itt is a méret a lényeg, ehez rohadt nagy kemence kéne! Ajtóról nemis beszélve.

Előzmény: sancibácsi (5269)
magyar bucó Creative Commons License 2012.04.03 0 0 5270

Amúgy fogalmam sincs mi ez, de szívesen megkóstolnám!!

 

 

Mi lenne? "Vékonytésztájú, töltött lepény" magyarul calzone. :)

Előzmény: sancibácsi (5269)
sancibácsi Creative Commons License 2012.04.03 0 0 5269

És mivel van megtöltve???

 

Amúgy hagyományos kemencében nem biztos, hogy így be tudod fedni, mint itt a videón, ahol szabadon van a lepény!

Tehát Én azt javasolnám, hogy ha ilyen lepény készítéséhez alkalmas kemence kellene, akkor magasabb hőmérséklet elviselésére/leadására alkalmas kemencét kéne csinálni. Nem hagyományos Magyar téglakemencét.

Vagy a lepénynél sokkal nagyobb sütőfelülettel rendelkező hagyományos kemencét, hogy a parazsat szét tud húzni, és rárakni a sütire aztán.

Amúgy fogalmam sincs mi ez, de szívesen megkóstolnám!!

Ha a csevap-ból indulok ki, mint szerb/horvát.... ételből tuti jó lehet!

Üdv!

Előzmény: CroaRiva (5266)
cassul454 Creative Commons License 2012.04.03 0 0 5268

Néha profik is csinálják.

cassul454 Creative Commons License 2012.04.03 0 0 5267

Tuti hogy ők is sima téglán sütőtték.

Előzmény: CroaRiva (5266)
CroaRiva Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5266

Üdv a topiklakóknak! Lenne itt egy kérdés. Egy soparnik nevű horvát ételt, lepényt szeretnék elkészíteni. Ez a vékonytésztájú, töltött lepény hagyományosan a tűzhely alján, összegyűjtött parázzsal befedve készül - ld. a mellékelt videón, 2:55 körül kezdődik a sütés.

 

Az alapfelületnek nyilván jó hőtároló képességgel kell rendelkeznie. Mi lehet alkalmas erre? A témához abszolút amatőrként is, a sima betont talán kizárhatom. Ha leteszek egy sor magasságban sima téglákat a placcra és azon sütöm, lesz belőle valami? Vagy samott tégla szükséges?

 

 

 

cassul454 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5265

Amikor tombol az épitési kedv.

Siógabi Creative Commons License 2012.03.27 0 0 5264

Sziasztok!

 

Csak nézelődtem a topicok között és rátok akadtam!

Az építőknek sok sikert és kitartást, remélem a jóidő meghozza a kedvét mindenkinek.

Akinek pedig már van annak jó sütögetést!

 

Üdv: Gábor

magyar bucó Creative Commons License 2012.03.23 0 0 5263

Senki sem mondta, hogy nincs, csak azt, hogy neki nem arra van szüksége. Viszonylag kevesen akarják a kertben néha arrébb rakni a kemencét, az inkább a vásározók műfaja.

Előzmény: Tristan60 (5262)
Tristan60 Creative Commons License 2012.03.22 0 0 5262

Kemencés Jó napot! :)

Igenis van mobil kemence, nem tudom, miért értetlenkedtek? Arról már lehet vitatkozni, hogy szép, jó, praktikus avagy nem. Az alábbiak mind ún. mobil kemencék!

 

 

alfi13 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 5261

Küldtem egy mailt, de az itt föltett kérdésekra:

Mindenképpen régi nagyméretű téglából építsd a kemence égőterét . Igy a belméreted lehet akár 90*90 cm-es is.

Kötőanyagnak Rath BR1100- as hőálló habarcsot használj. Hőszigetelőnek az alapba 5-6cm vastag lépésálló kőzetgyapotot.

De a honlapomat nézd meg és kérdezz.

Előzmény: potyka067 (5260)
potyka067 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 5260

A helyzet az, hogy megőrököltem, egy tűzrakóhelyet aminek az egyik része egy kb. 110 x 110 cm.-es épített asztal. Ez az" asztal" ( alatta fatartó van ) fedett egy kb. 140 cm. magasságú nyeregtetővel van ellátva. Erre az alapra terveztem, hohy vásárolok egy kemencét ami több az interneten fellelhető hírdetésben szerepel un. mobilkemenceként. ( Nem tervezem hogy magamután huzigatom, ahogy említettétek) Sajnos most mát hellyek közzel tisztában vagyok azzal, hogy nagyon nem kapható olyan kemence készen ami megfelelő lenne. Azok a készítők akiket megkerestem, azok kizásólagosan csak nagyméretű kemencét készítenek tehát ez a vonal is bedugult. 

Most arra gondoltam, hogy a kemencebence.hu oldalon látott dongaboltozatos kemence mintájára megpróbálkozom a saját erőból történő építéssel de ehhez ötletet, tanácsot szeretnék kérni tőletek.

 

A tervezett kemence külső méretei adottak tehát 110 x 110 cm mert az alap már megvan. ( Igaz eredetileg nem erre készült, de alábetonozott két sor táglával felfalazott alapról van szó. ) A meglévő alapra figyelembevéve az említett internetes oldalon lévő terveket úgy gondolom, hogy egy 50 x 60 cm.-es (belső méretek) tűzterű dongaboltozatos kemencét tudnék építeni az internetes oldalon szereplő módon.

A kérdéseim a következőek: 

-A meglévő alap teteje kb 15 cm.-es vasalt beton amin egy réteg csemperagasztóval felragasztott hasított kő van. A tervezett kemence tűzterének alsó részén milyen hőszigetelét alkalmazzak? A fényképsorozaton homok, üvegcserép, és téglasor van. Ennk az összvastagsága mennyi legyen? 

-A dongaboltozat falazásához mmilyen kötőanyagot válasszak? Olvastam anyagporrol amit homokal, és vízzel kell keverni, vagy van-e valami speciális habarcs am magas hőállóságú?

-A kemence magassága a tető megmagasításával növelhető tehát nem szentírás amit előszőr írtam tehát a 85 cm.( ez a mobilkemencére vonatkozott), a jelenlegi belmagasság az 140 cm.

A leírt méretek alapján véleményetek szerint kivitelezhető-e egy megfelelő hőtartású kemence, amit táglából ( bontott és új) akarok megépíteni.

Előre is köszönöm a tanácsotokat és ha baromságot írtam korábban vagy most akkior előre is bocsika. Üdv!

Előzmény: cassul454 (5259)
cassul454 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 5259

szerintem nemtudja a T.topictárs hogy milyen falvastagsággal szokás kemencét épiteni, és hogy nemigen maradna a 85cm-ből semmi. Azért furi lehet az a tető ami alá csak egy 85cm-es valami férne be.

magyar bucó Creative Commons License 2012.02.29 0 0 5258

Ezen az áron használható kemencéd akkor lesz, ha építesz magadnak. A kis kemence nem kemence, bizonyos méret alatt egyszerűen nem tud annyi hőt tárolni, amennyire szükség van a sütéshez.

Előzmény: potyka067 (5256)
alfi13 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 5257

OK. Azt sajnos nem tudok ajánlani csak ha magad nekiáltál volna kkor tudtam volna segíteni.

Előzmény: potyka067 (5256)
potyka067 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 5256

Sajnos én nem tudom megcsinálni, sem időm, sem hozzáértésem nincsen hozzá, bár utána lehetne olvasni de úgy gondolom. hogy a 120 nm.-es kertemben negyon nincsen lehetőség próbálkozásokra, ezért minden féleképpen hozzáértővel szeretném megcsínáltatni vagy ha lehet valahol készen kapni akkor ott megvásárolni. A vaterán 90-100,000-Ft kröüli áron ajánlottak készen de a hírdetés már-még? nincsen fenn. Egy mesterember Szentendréről 170.000,_ft-os árat írt  amit kicsit sokallok. A lényeg az hogy mestert keresek aki elfogadható áron eltud készíteni egy kis menecét nekem. 

Előzmény: alfi13 (5255)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!