Keresés

Részletes keresés

Inzám Sándor Creative Commons License 2010.12.05 0 0 8699

Hát Santiago de Compostela-ba majd csak akkor tudok elzarándokolni ha felnőttek a gyerekek, :-) Amúgy külön grat ha végigcsináltad a Caminot.

Képeket nagyon szívesen venném ha küldenél (adatlapomon az emilcímem).

 

Zoltánnal abban egyetértek hogy nálunk nem minden fajta bírná ki a gyalogművelést, de azért a kadarka mint láttuk tudja ezt, úgyhogy már érik is a gondolat bennem, hogy csinálok egy százéves beruházást hamarosan :-)

Előzmény: Corsario (8697)
BZoltan Creative Commons License 2010.12.05 0 0 8698

Azért nem elhanyagolandó az a tény, hogy Riojában az éves napsütéses órák száma 2200 óra. Viszonyjtásképpen Tokajban 1800 óra körül van és 2000 órás mennyiség Dél-Pannónia és Csongrád környékén fordul elő (ugyebár nem idén). Ugyanígy Riojában az éves középhömérséklet 13-14 fok ameddig Magyarországon 11-12 fok.

 

Szóval a művelésmód és a használható támrendszer függ erősen a klimatikus viszonyoktól.

Előzmény: Corsario (8697)
Corsario Creative Commons License 2010.12.05 0 0 8697

helló,

Rioja borvidéken van, ha a Camino de Santiago zarándokúton elhagyod Viana-t az utolsó navarrai helységet, átérsz Riojába és  kb 2 órán keresztűl szőlő ültetvényeken vezet át az út- valamint  utána még 4 napig.... Egyébként az ottaniak azt mondták, a cabernet franc az egyetlen amit feltétlenűl kordonoznak, csak mostanában (kb 10 éve) kezdenek kordonozni de szerintük nem érdemes, sokkal több költség + munka és a borminőségben sem jobb, sőtt a  nagyborokat csak kordon nélkűl csinálják ezért sokan már leáltak a kordonépítéssal- ezt amolyan divatfélének tekintik:)). A kíma nem tipikus mediterrán. télen minusz 5-10 hónapokon át, viszonylag sok hóval. tavasszal, ősszel sokat esik. A nyár viszont korán kezdődik és tikkasztó.

. Csináltam vagy 40-50 fotót, szívesen küldök ha érdekel.

Előzmény: Inzám Sándor (8696)
Inzám Sándor Creative Commons License 2010.12.04 0 0 8696

Amúgy hol készültek ezek a képek, meg lehet nézni élőben? Szívesen elmennék.

 

Előzmény: Corsario (8687)
lalá Creative Commons License 2010.12.04 0 0 8695

-Ja. A szarvakon csercsapos váltómetszés. Merev, erős vesszejű fajta.

Előzmény: Inzám Sándor (8690)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.04 0 0 8694

A hét elején még nem volt, de ma kimegyek és megnézem.

Előzmény: apilusz (8688)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.04 0 0 8693

Oké, mostantól csak szakmai kérdésekre fogok reagálni.

Előzmény: RAMBO (8678)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.12.04 0 0 8692

Szia!

 

Szerintem a 6 üresen hagott hajtás azért terljesen fölösleges, Szepsy is egyet szokott hagyni. Akkor inkább legyen kevesebb hajtás, mondjuk úgy, hogy minden második hajtást leválogatod már 20-30 centis méretnél, így szellősebb is lesz az egész ültetvény. Az "ugarhajtást" szerintem jobb a fejen hagyni.

A hozamkorlátozás mértékéről röviden azt gonolom, hogy más-más talajon más és más az optimum, ha a maximális minőség a cél. Vastag termőrétegű, humuszos, gazdag talajokon ez szerintem 1,5-2 kg, míg egy nagyon szikár, kőmorzsalékos helyen kb 0,5 kg/tőke.

 

off: Kóstoltam egy kitűnő kadarkát az Alföldről: Bodor László Bio Borház (Csongrád) Kadarka 2009: jó tartású, zamatos, arányos vérbeli silleres kadarka, igaz másnpara kicsit megborult a szerkezete, de nagyon nagy élmény volt mégis, tipikusan az a bor, ami jó lenne, ha minél több helyen a ház bora lenne.  Ja és 60 éves fejművelésű tőkékről készült.

Előzmény: Inzám Sándor (8680)
csabi_felvidek Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8691

Maurer Oszkárnak van hasonló 100 éves telepítésü kadarkája gyalogmüvelésben. http://www.maurer-bor.com/kep-galeria

Előzmény: Corsario (8687)
Inzám Sándor Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8690

Nekem bakművelésnek tűnik csak karó nélkül (így inkább gyalogművelésnek nevezném) arra tippelnék hogy 4 db két szemes rügyre metszett csapon nő összesen 8 vessző, melyekből a 4 felső rügyből nőtt vesszőt a következő évben levágod, az alsó 4 rügyből nőtt vesszőket pedig újfent 2 szemre metszed, így el sem lehet téveszteni a metszést, de majd a tapasztaltabb kollégák elmondják. És hát persze 100 év alatt még jó hogy így felmagasodnak a tőkék.

 

De gyönyörű kép szerintem.

Előzmény: Corsario (8689)
Corsario Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8689

Még egy fotó, azonos metszésmóddal a tulaj szerint kb 105 éves tőkék.

apilusz Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8688

Feri!

Van víz a szőlődön?Nekem áll rajta.

Corsario Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8687

Mellékelek egy fotót, mint látható ősrégi tőkék vannak rajta, kordonos művelés nélkül de fantasztikusan szépen rendben tartva.

 Kiváncsi vagyok szerintetek hogyan alakították ki így a tőkéket és mi lehet a metszés menete?

lalá Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8686

-Talán az előző rendszerekből...(hihi) Persze lehet hogy csak én...

Előzmény: Atis44 (8679)
lalá Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8685

-Ja. Szófosás, szarfűrészelés. Én hülye, meg még öntöm is az olajat a tűzre. Viszont határozottan szórakoztat. Egyébként sincs más dolgom mint itt hülyéskedni.(hihi)

Előzmény: Törölt nick (8674)
lalá Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8684

-Mondtam, hogy nem értem? Csak bassza a csőrömet. Megerősítem nem fogok 40% ÁFA-t fizetni. Sőt, ha lehet 25-öt sem.(hihi)

Előzmény: BZoltan (8673)
samulac Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8683

Ottonel terméskorlátozásáról: 2009-ben meg akartam spórolni a zöldszüretet, ezért csak hat szemre visszametszett félszálvesszőket hagytam és annyira jól siketült a dolog, hogy majdnem nem lett mit szüretelni. Ezért azt javaslom, hogy hagyd meg a 10-12 szemet és vesszőt, és július végén csak a legszebb fürtöket hagyd meg rajtuk.

Előzmény: Inzám Sándor (8680)
Corsario Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8682

Teljesen 1-et értek Rambóval. Ennél még a lenti oxálsavval kapcs hozzászólás is érekesebb és főleg ide tatozik bár ott már valahol az elején elvesztettem a fonalat....

Mellesleg volt lent egy hozzászólás, ami 100% ide tartozik de komment nélkül maradt.

íme:

Inzám Sándor2010.12.02 09:54:03  (8650)

 őőőőő érdekes azért ez az adótéma, bár ha esetleg valaki tudna mondani pár szót a terméskorlátozással kapcsolatos kérdésemre, megköszönném - ez a terület is parázs vitákat szokott elindítani ám... :-)

 

de ha nem, hát nem - nem gond...

:-)))

Előzmény: RAMBO (8678)
BZoltan Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8681

Igazad van, elnézést kérek mindenkitől, részemről lezárva a téma.

Előzmény: RAMBO (8678)
Inzám Sándor Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8680

RAMBO - ott a pont

 

Persze lehetne szó még hozamkorlátozásról is, már ha értitek mire gondolok

:-))

Előzmény: RAMBO (8678)
Atis44 Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8679

Ezzel én csak egyet tudok érteni! Amig az országban ilyen a morál, addig nem lesz változás. :( Ezt az előző rendszerből örököltük, amikor mindenki azt hitte, hogy ahol dolgozik az nem csak az államé, hanem az övé is. Ezért szépen hazamanakített mindig egy kevés nyersanyagot, ha volt rá szüksége ha nem.:(

Előzmény: BZoltan (8673)
RAMBO Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8678

Én tényleg nem bántásiból mondom, de ez a Szőlő topic, ott van a politika fórum az adómorállal kapcsolatos kérdések megbeszélésére. Bocs, de tényleg, ez ebben a topicban szemét, itt ültetésről, oltásról, metszésről, zöldmunkáról, fajtákról, tápanyagokről meg minden efféléről kellene beszélnünk, Ti pedig telefloodoljátok egymás adócsalózásával/savazásával.

 

Ha kell, nyitok ott egy topicot nektek "Mennyi adót fizetek szőlőtermesztőként?" címmel, ott olthatjátok egymást kedvetek szerint. Aki idetéved, az nem szakmai kérdésekkel találkozik, hanem egy ronda, személyeskedő, mocskolódó vita közepén találja magát. A törzstagok is el fognak így fordulni ettől a topictól.

 

Kérlek benneteket, ne csináljátok.

BZoltan Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8677

most akkor ignore, vagy nem ignore? :) El kellene dönteni Feri.

Előzmény: Törölt nick (8675)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8676

Igen, és csak ismételni tiudom: ne vitatkoz hülyével, mert legyőz a rutinjával.

Előzmény: lalá (8672)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8675

Na ebből a hsz-ből derül ki igazán, hogy ki az ostoba .

Előzmény: BZoltan (8673)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8674

Haggyad mán, itt csupa talpigbecsületes mintaemberek vannak, akik soha nem lopnakcsalnakhazudnak, ráadásul szuperextracsúcsborokat termelnek a grankrüterroárokon még az ilyen pocsék évben is

Én pedig merészelek itt egyet nem érteni velük, ahelyett, hogy leborulva tenném tiszteletem előttük :))

Azt hiszem Bor.Ma leírása pont róluk szól, azért tiltakoznak ilyen vehemensen

Előzmény: lalá (8672)
BZoltan Creative Commons License 2010.12.03 0 0 8673

Lala, ezt most minek írod? Miért csinálsz úgy mintha nem értenéd? Hiszen a következő hozzászólásodban te magad is leírod.

 

Tudod aki szerint az autópályán a 110km/óra lenne az ideális maximálisan megengedhető sebesség az csak addig hasonlít a másikra aki szerint pedig 130km/óra lenne ameddig azen utóbbi nem kezd el öntörvényűen 130km/órával hajtani.

 

A bortörvény rossz, mert túlságosan megengedő. Megengedi, hogy ugyanúgy bornak hívhassa valaki azt a szeszesitalt aminek az alkoholtartalma nem a természetesen érett szőlő cukortartalmából való, hanem hozzáadott cukorból. A bortörvény rossz, mert semmilyen érdemi termékkategóriákat ben határoz meg. Ha szerinted ez hülyeség lenne, akkor az osztrák rendszert is nyilván hülyeségnek tartod. Azt pedig manapság csak egészen agyalágyult emberek kritizálják.

 

Az, hogy adót nem csalunk azt had ne feszegessem tovább :(  Többek között a csapnivaló adómorál, feketekereskedelem és a feketemunkaerő alkalmazása az ami miatt ott tart ez az ország ahol. Nyugodt lelkiismerettel kijelentem, hogy csak a végtlenül ostoba emberek demagóg hülyesége az, hogy "azért nem fizetek adót, mert ott fenn a politikusok úgyis ellopják". Ez egy gerinctelen tolvajszemlélet önmegnyugtató hülyesége. Gyomorforgató, hogy az óvónők, ápolók, tanárok és hivatalosan fizetésből élő alkalmazottak fizetik be azt az adót amiből a te gyerekeid iskoláját, a te szüleid kórházi kezelését és a te valagad alá az utakat finanszírozza az állam.

Előzmény: lalá (8670)
lalá Creative Commons License 2010.12.02 0 0 8672

-Ha, már belekotyogsz, akkor néked elmondom, hogy úgy tartja be a Bortörvényt mint aki 40%-os ÁFA-t fizet. Nem tilos, de én nem fogok 40-et fizetni.

Előzmény: Daeril (8671)
Daeril Creative Commons License 2010.12.02 0 0 8671

Nem hiszem, hogy a Zolinak védelemre van szüksége de szerintem ő a bortörvényt különbül betartja mint sokan mások.

Attól hogy fikázunk egy törvényt még be lehet tartani, lásd tárgyalt adók...

Előzmény: lalá (8670)
lalá Creative Commons License 2010.12.02 0 0 8670

-Ja, a törvény az törvény. Ha ÁFÁ-ról szól akkor is, meg ha a Bor-ról akkor is. Egyiket betartjuk, a másikat fikázzuk. Érdekes.

Előzmény: BZoltan (8600)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!