Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2008.05.31 0 0 1213
Húúú ezt még nem hallottam( igaz sok mást sem) Megpróbálom, de nekem galamjaim vannak és bizti jól lön olyankor amikor még pépes kajával  kell etetni mert a szülők otthagyták. Van egy öreg kidobott (leselejtezett) kávédarálóm és avval megpróbálom majd ledarálni. Ha beválik írok a tapasztalataimról. Persze azért annak idő kell. Szárítás, darálás, etetés aztán meglátjuk. Gondolom sokat nem lehet, mert a fehérje többlet nem tesz jót a fiataloknak sem. Üdv: István
Előzmény: madarbarat (1212)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.31 0 0 1212

Rajzanak a  cserebogarak.

Tudtad, hogy ilyenkor nagy mennyiségben könnyen lehet gyűjteni?

Én például jól emlékszem, hogy Nagykanizsán, még suttyó gyerek koromban kora reggel gyűjtöttem a szomszéd nénivel a tyúkjainak. Kimentünk a kertbe, s a harmatos fűben megkerestük a fát, amelyet éjjel elleptek. A néni megrázta a fácskát és kapkodtuk fel a földről a még félig dermedt bogarakat - volt nagy "buli" a baromfiudvarban...

Aztán később olvastam valahol, hogy a kényesebb díszpintyeknek, meg a seregélyféléknek a németek rovarport is hintenek a lágyeleségre.

Hát magam is próbáltam, s nagyon is bevált.

Persze a csuda tud drága pénzen ilyesmit venni, viszont most a rajzás tálcán kínálja a lehetőséget, hogy tudjunk kedvezni a madarainknak.

A szárítás egy kiselejtezett serpenyőben nem ördöngösség, akinek meg van padlása, na, annak a szárítás még egyszerűbb!

A kiszárított anyagból aztán port csinálni? Na ehhez már végképpen nem kellek én!

(Azért azt elárulom, hogy a bolhapiacon vettem egy jóféle mozsarat erre a célra.)

No, és akkor lássuk mi van a cserebogárról a lexikonban:

 

cserebogárfélék (Melolonthidae): 3-7 fényesen csillogó csáplemez, erős ásólábak és jól látható légzőnyílások jellemzik a potroh hasi lemezeinek kitines oldalszegélyén ennek a bogárcsaládnak a fajait.     

A többségük növényevő. A pajorok v. csimaszok a gyökerek, a kifejlett bogarak pedig a lombozat rágásával okoznak kárt.

Legismertebb közülük a 23-30 mm nagyságú, barnásvöröses színű, de a finom bordák közötti szőrzet miatt szürkésnek látszó MÁJUSI (v. közönséges) cserebogár (Melolontha melolontha - fotó: Stanislav Krejcik), amely oldalán három, fehér színű, háromszög alakú folt látható.

Forrás: http://www.meloidae.com/exchange/scarabaeidae1.htm

http://www.aaff.org/BEETLES/Melolontha_melolontha.htm

A pajor leginkább a szamóca, a saláta gyökerét és a burgonya gumóját fogyasztja, de mindenevő. Hazánkban 2-3 év alatt fejlődik ki és a kifejlett bogarak április-május folyamán tömegesen lepik el, legszívesebben a tölgy lombját.

Hajnalban, amikor még az éjszakai hidegtől dermedtek, a fák ágainak erőteljes rázogatásával, a fa alá terített ponyváról könnyen és rengeteget lehet gyűjteni.

 A 30-35 mm nagyságú fekete vagy vörösbarna szárnyán fehér márványszínű rajzolattal díszített KALLÓ (v. csapó) cserebogár (Polyphylla fullo - foto Stanislav Krejcik) a lombos fákon kívül a feketefenyő lombját is károsítja. A májusi cserebogárhoz hasonlóan lehet gyűjteni ezt is, meg a közönséges SÁRGA cserebogarat (Amphimallon solstitialis) is. Forrás: http://www.insektenbox.de/kaefer2.htm és http://www.tagem.gov.tr/

Utóbbi 16-20 mm nagyságú. 8 csápíze van. A lárvája 2 év alatt fejlődik ki, az imágó nem táplálkozik.

A cserebogár élve nagy élmény a nagyobb díszmadaraknak és a baromfiudvar lakóinak. Szárítva is nagy érték, 34 % fehérjét és 8,7 % zsírt tartalmaz vagyis takarmányozás szempontjából egyenértékű a hússal és a jó minőségű halliszttel.

Forrázással (10-15 perc) célszerű a begyűjtött anyagot elpusztítani, ezt követően szellős helyen (pl. szúnyoghálóra kiterítve) kell megszárítanunk.

A csontszáraz bogarakat mozsárban törjük porrá! A por rendkívül értékes adalékanyag a lágyeleséghez.

Némileg hashajtó hatású, ezért Dr. Pásztor Lajos azt ajánlja, hogy például egy fácánnak ne adjunk naponta 2-4 cserebogár tömegénél több rovarport.

A rovarport is veszélyeztethetik a →készletatkák. Védelmet nyújthat ellenük , ha időnként 50 fok Celsiusra melegítjük az anyagot.

Ha valaki fészekből kiesett fióka megmentését vállalja fel, annak is jó szolgálatot tehet egy kis rovarpor tartalék!

mepisz Creative Commons License 2008.05.24 0 0 1211

madarbarat

----------------

Köszönöm Tibor !

Előzmény: madarbarat (1210)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.24 0 0 1210

Kedves Mepisz!

Teljék benne sok örömöd és váljék hasznodra!

A nálam levő javított példányban van már egy új szócikk:

 

MEPISZ: ezen a néven mutatkozik be a  www.metaprint.hu honlapon az a salgótarjáni (3100 Salgótarján, Felső-idegér út 21. Tel/fax:+3632/314-440 Mobil: +3630/523-88-67 metaprint@freemail.hu) szervezet, mely a szűkszavú bemutatkozója szerint madárrehabilitációs központ, s a régió madarainak megmentése érdekében munkálkodik.

A felkínált menüt végigtekintve valóságos madárpark sejlik fel, ahol számos

FÁCÁN-,

TRAGOPÁN-,

FOGOLY- és

RÉCEFAJ érzi magát jól, s szaporodik.

Pontos leltárt csinálni hosszú volna, s a tetejében néhány szép papagájuk is van!

Az állományt ért ragadozótámadások kártételének megelőzése érdekében élve fogó csapdát fejlesztettek ki, melyet a MEPISZ-nek honlapján helyet biztosító Kft. forgalmaz.

A MEPISZ kulcsembere, Faragó András a lexikonhoz is bocsátott rendelkezésünkre néhány felvételt, melyekért ez úton is kifejezem köszönetemet.

Fotó: Faragó András

Előzmény: mepisz (1209)
mepisz Creative Commons License 2008.05.20 0 0 1209

madarbarat !

-----------------

kedves Zoltán ! ma kaptam meg a DVD lemezt  , megnéztem sok hasznos

tudnivalót tartalmaz, a közeljövőben használni fogom, igazi profi munka

gratulálok és további sok sikert a szerkesztéséhez, ja és köszönöm szépen !!!!

 

üdvözlettel : Faragó András

Előzmény: madarbarat (1208)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.20 0 0 1208

Törpe álarcos szövőmadár: "Ugye Pekingben lesz az idei olimpia?"

mezoor Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1207

Ezek a Petőfi sorok jönnek fel bennem is minden egyes alkalommal, már vagy 25-30 év óta, mikor a "messziből" hazaérve meglátom a pusztát:)

 

Ha bezárnak az iskolák és időd engedi, mindenképp nézz el felénk:)

(én meg az aranyhalas ígéretet teszem tallonba, ha netán sikerrel járnak a szomszéd macskák a kis kertitavunkban pecázás közben;) )

 

A kék barnard ismerősnek tűnt még mielőtt elolvastam volna a kísérő szöveget:)

 

A "földi" képekkel már nincs gondom, de vízre-égre fókuszálni nem tűnik egyszerűnek.

Előzmény: madarbarat (1205)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1206

Hoppá! Ezt majdnem elfelejtettem jelezni: na, azért ha összeszámolnánk, volna úgy 30-50 nem "családi" minőségű kép, amit te készítettél és engedted betenni a lexikonba!

Ezúton is köszönet!

Előzmény: mezoor (1203)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1205

Kedves Sándor!

Nagyon aranyos vagy, de egyedül semmiképpen, a sulajos (iskola) pedig még működik. Sőt, most jönnek az igazi strapák: felmérő, ilyen doga, olyan doga stb...

De majd egyszer, nagyon remélem!

A képeid nézve kezd világos lenni Petőfi:

"Mit nekem ti Kárpátoknak vadregényes tája!"

Aranyhalat tudok vinni, nehogy vegyél!

 

 Fotó: Benyovszky Gábor
Előzmény: mezoor (1203)
mezoor Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1204

Ha nem is túl jók a képek, de pl. egy olyan kvízben jól lehetne használni, mint "mi látható a képen?" ;)

 

Ha végzek az önmegvalósítással, akkor remélem marad arra időm, hogy fotózhassak, pecázzak, lovagoljak, vagyis mindarra, amit a jelenlegi "rohanó" mellett nem tudok elkövetni.

Előzmény: Törölt nick (1202)
mezoor Creative Commons License 2008.05.19 0 0 1203
Gyere Tiborom, gyere:) Adok távcsövet és gyártunk képeket "családi" minőségben;)
Előzmény: madarbarat (1201)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1202
Nagyon sépek a képeid, nyugtatóak és látod a lényeget.igaz nem közeli, de mint írtad "gyenge" a géped, ha tetszik a természet fotózás elöbb- utóbb lesz jobb géped és addig is sok szép természet fotót készítsél. Mindenki így kezdte..Sok sikert hozzá.: István
Előzmény: mezoor (1200)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1201

Kedves Sándor!

Bizony az ilyesmihez teleoblektív, meg lessátor kell.

Se ez, se az.

Mennék, de hát akkor minek.

De aszem, a képeid alapján, csak úgy a szemnek is sok gyönyörűség van felétek.

És így is szép és jó, amit küldtél - a magam részéről nagyon szépen köszönöm

Tibor

Előzmény: mezoor (1200)
mezoor Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1200

Talán megjegyezhették volna, hogy indiai kissándorról van szó;)

Ha valakinek van egy jó gépe és szabadideje, szívesen bemutatom néhány különleges és kevésbé ritka vadmadárnak;)

 

A szerkők, kócsagok, héják mellett, olyanokkal is találkoztam, mint kontyos réce, vagy pásztor gém. Csak sajnos gyenge a gépem és a fotós is:(

 

Előzmény: madarbarat (1183)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.16 0 0 1199

Na végre!

Akkor tehát helyesen:

 

Bucephala (más rendszerezők szerint Glaucionetta): a récefélék alcsaládjának egyik nemzetsége 3 fajjal, a sárgaszemű récék.

  • albeola: →fehérfejű kerceréce v. bivalynyakú réce (Bufflehead),   

  • clangula: →kerceréce (Schellente - Common Goldeneye - A. Cutts fotóján egy fiatal hím),   

  • islandica: →izlandi réce (Barrow's Goldeneye).

Tudtam kedves Zoltán, hogy helyére fogod tenni.

Biztos tudás - segítőkészség!

Hálám örökké fog üldözni - és már lehet, hogy küldöm is a javítottat!

 

 

Zámoly 2007. Cserna Zoltán terepmadarásszal - fotó Filotás Balázs
Előzmény: canary1 (1198)
canary1 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1198

Ahhojtye récevadászok !

 

A Fauna diavetítéses előadás minden csodája ellenére még mindig Cserna Zolinak hívnak, a Bucephala albeola tudományos névvel illetett amerikai bukórécefaj magyar neve pedig fehérfejű kerceréce.

Mára ennyi.

Viszontvállamonlógatáska !

 

Legnagyobb tisztelettel:

canary1

Előzmény: madarbarat (1197)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1197

Ajaj! van bajom, nem mondom!

Hiába 4 dolgot nem lehet egyszerre csinálni:

feketefejű Gould-amandina hímet keresni Rédecsi Ferinek,

Cserba Zolinak a Hatvani Gyuritól kapott Fauna diasorozatot elküldeni,

Bélával tisztázni, hogy mi van a megosztott mappával,

és a fórumon válaszolni egy felvetésre,

mert abból csak baj származhat.

Származott is:

az albeola angolul  Bufflehead, mepisztől tudjuk, hogy németül is "bikafejű", az albeola pedig (a latin alba után valami fehéret jelez) vagyis lehetne akár fehérfejű is, csakhogy, bár van a fején fehér (a fej hátsó része és a tarkó)...

Csakhogy a Brehmben ezt olvashatjuk:

" A kerce réce – jeges réce, bodrogi kacsa, bujár kacsa, bikafejű réce, deres réce, bukós réce, – Magyarország egyik leggyakoribb téli récéje, amely októberben, de főleg novemberben érkezik, télen át benépesíti nyilt vizeinket és március folyamán, – amikor egyéb vonulóink érkeznek – csapatosan vonul vissza főleg északkelet felé. Budapesten télen át a Dunán leginkább ez a réce látható. Javarészében az Alföld álló és folyó vizein, különösen annak keleti felében, kisebb számban a Dunántúlon látható, de a hegyvidéki vizeken is néha nagyobb számban mutatkozik. Könnyen fölismerhető vaskos, búbos fekete fejéről s a csőrtövén levő jókora tojásalakú fehér foltjáról, amelyről az olaszok „quatriocchi”-nak azaz „négyszeműnek” nevezik. Röpülése közben rendkívül magas, villamoscsengő szavára emlékeztető hangot ad sebes szárnycsapása."

Vagyis bikafejű réce nem lehet a kerce is, meg az albeola is, merthogy a kerce B. clangula.

Namármost akkor én már teljesen bele vagyok keveredve - jányos zavaromban inkább ide behívom azt a képet, amely a nálatok fehérfejű, a lexikonban bivalynyakú récénél van

 

nálam 0,1 bivalynyakú (B. albeola)1,0 B. albeola

Annette Cutts felvételei

Előzmény: madarbarat (1194)
mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1196

Madarbarat.

 

Nekem is megvan a Brehm állatok Világa , a tudományos nevekben nagyon

sok az eltérés, de a leíások   nagyon jók.

Előzmény: madarbarat (1194)
mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1195

madarbarat

 

kedves Tibor, ezért vagyunk, hogy egymást kiegészítsük, természetesen

mi is sokat hibázunk és mindég szivesen vesszük a kiigazítást, a CD -t   előre

is köszönöm.

 

üdvözlettel . F András

Előzmény: madarbarat (1194)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1194

Kedves Barátom!

 nagyon szépen köszönöm a helyesbítést.

Valóban Bucephala albeola bikafejű réce.

No nem a németek miatt, hanem a primatus elvének megfelelően.

Tudniillik Brehm apó könyvének magyar fordításában vagyis az első magyar szakirodalomban így szerepel és az elsőbbség jogán annak az elnevezésnek van elsőbbsége, jogosultsága.

Én hibáztam.

hogy történt, nem tudom - bocsánatot kérek.

És természetesen javítok. Már borítékban van a neked szánt cd. A napokban feladom. Ha lelsz még benne hibát, okvetlenül jelezd!

Köszönettel Tibor 

 

Előzmény: mepisz (1185)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1193

 ?!

 Biztosan csak lyukas az agyam...:)

 Igen, eszembe jutott, hogy a télen Biharugrán, a halastavakon láttam még kercéket.

A nagy-nagy tavak között mentünk, kicsit olyan volt, mintha a hatalmas hófelhő alá mennénk be, ami a hegyekről jött visszafele, szállingózott is a hó a feketeségből, a nap pedig már majdnem teljesen leálldozott... Egyszer csak kinéztem, amerre a legfeketébb volt az  ég és vagy 70 kerce "úszott be" a nagy feketeség alá a havazásban... Egyből fék, kiszálltam, volt egy hatása...

mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1192

Benedek 22

----------------

Megnéztem a Honlapodat,nagyon jól ismerjük egymást, csak így tovább !!!!!!!!

Előzmény: Benedek22 (1191)
Benedek22 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1191
Igen, élő egyedeken végezték anno a besorolást, és nem alfajok...:)
molnarmarcl Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1190
Ja, és ugyanígy szerepel bennük a mandarin réce is.
Előzmény: molnarmarcl (1189)
molnarmarcl Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1189
Az újabban (értsd 1990-es évek után) kiadott Európa madarait bemutató terepi madarász könyvekben benne van ez a faj is, mint betelepült faj, angliai és német elterjedéssel egyaránt. Jól bírja a klímát.
Előzmény: madarbarat (1183)
mepisz Creative Commons License 2008.05.14 0 0 1188

Kedves Zoltán !

---------------------

Gyakorlatilag igazad van, te is azt bizonyítod hogy azonos faj,a területi

elszigeteltség okozta a kevés változást, mivel M O szágban nem találtam

adatokat, a Izlandica megfigyeléséről, igy gondolom csak képekről  tudod

az összehasonlítani.Az Albeolánál viszont más helyzet, merőben más a test-

felépítése, tollazata, én mind a három fajt élő példányokon figyeltem meg.

Előzmény: canary1 (1187)
canary1 Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1187

Üdv mepisz !

 

Bocsánat, hogy beleugatok magasröptű diskurálásotokba, de tévedésedet szeretném kijavítani, korrigálni, minden nagyképűség nélkül, sziggorújan a segíteni szándékozás által vezérelve.

Nos arról vagyon itten szó, hogy a Bucephala clangula valamint a Bucephala islandica iggenis két különálló faj, és nem csupán a csőrtő fehér foltjának az alakja az, ami alapján a két fajt el lehet egymástól különíteni. Való igaz, ez talán első látásra a legszembetűnőbb különbség, de figyeljük csak a fejformákat, mert míg az a kerceréce esetében háromszöglet formát mutat, addíg az izlandi kerceréce buksija nagyobbnak hat és hátul jobban elnyújtottabb. Nem is beszélve a színükről, a kercekobak ugyanis erőteljesen zöldes felé hajaz, az izlandi ellenben lilás-kékes színben pompázik.

Persze mindezen színezetbeli eltérést csak természetes, ráeső fényben lehet korrekt módon elbírálni.

Röptükben a vállfedőtollak színezete adhat biztos támpontot a faji hovatartozást illetően, mert az izlandi estében ezek apró, négyszögletes világító ablakokként jelennek meg, ellenben a kerce vállfedőtollai folyamatos fehér csíkként mutatkoznak.

Remélem, tudtam segíteni, hiszen ezen magasztos cél vezérelt, miközben a klaviatúrát kalapáltam eltökélt szorgalommal.

Legnagyobb tisztelettel:

Cserna Zoltán ifj.

alias

canary1

 

egy elsősorban terepi madarász

Előzmény: mepisz (1186)
mepisz Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1186

madarbarat

 

Tibor még egy kiegészítés eszembe jutott, nem lehet külön faj a clangula és

az izlandica, mivel csak a csörük melett levő fehér folt az eltérés, az előbbinél

kerek, az utóbbinál csepp formájú.

Előzmény: madarbarat (1182)
mepisz Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1185

Madarbarat

------------------

Kedves Tibor, had egészítselek ki ,a kerce récével kapcsolatban, mivel nálam

4 éve van két pár , a gácsér elég sűrűn hallatja hangját, még a

nász után is, a neve is innen ered kerceg, hosszasan, a nyakát hátra feszítve

A  bukó récék családjához  tartozik, a természetben 8 m mélyről is képes a rákot

a felszínre hozni.A fehérfejű / Albeola / Németül Büfelkopf, tehát bivaly fejü réce.

Előzmény: madarbarat (1182)
madarbarat Creative Commons License 2008.05.13 0 0 1184

Kedves Barátaim!

Az iwiwen üzenetet kaptam, melyet azonnal közhírré teszek:


2008. június 14-15-én

Díszmadár-bemutató

a győri Megyeháza aulájában,

amelyre az

Újvárosi Művelődési Ház Díszmadár-szakköre 

sok szeretettel vár mindenkit.

Nyitvatartás: szombaton 9-18 óráig, vasárnap 9-17 óráig.

Belépő 200 Ft (diák és nyugdíjas 100 Ft)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!