Keresés

Részletes keresés

milyennincs Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6736
.... nincs meg nagyobbban?
Előzmény: Kolibri1803 (6734)
milyennincs Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6735

Szia!

Mihez kell? Ahhoz, hogy tudd tényleg meghalt-e, akkor halt-e meg (az ún. halottvizsgálati bizonyítvány nélkül nem anyakönyvezik halálát) mi volt a halál oka? mely csapatnál szolgált? meg ilyenek, vagy tudsz róla mindent, azt is, hol van eltemetve, csak dokumentáláshoz, családi archívumba kellene?

Azért kérdezem, mert ha ebből akarsz családfakutatáshoz szükséges adatot, ill. múltban való visszalépéshez támpontot, akkor az téves is lehet. (Értem, Tordára nem tudsz átmenni kutatni)

 

Ő már a polgári anyakönyvezés bevezetése után született, nincs ott a születésiben bejegyezve a halál helye, időpontja (akkor már szokták)? Ahogy skoumi írja, ahogy most az akkor is 'hivatalból történt'. Persze a lakhelye szerinti önkormányzat kapta meg az értesítést, ha nem az volt egyben a születése helye, akkor nem tudni lépett-e abban az időben az önkormányzat, hogy továbbítsa (áttegye az ügyet) a születése szerint illetékes önk. -hoz.

Egyébként az 1944. október 7-e a Tordai csata utolsó napja. Élek a gyanúperrel, hogy nem biztos, hogy akkor, aznap esett el, lehet, hogy a csata lezártával a veszteségek felmérésekor találták meg a holttestét a csapata működési zónájában.

Előzmény: grobag (6732)
Kolibri1803 Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6734
Szeretném a segítségeteket kérni abban, hogy mit jelenthet a képen látható feliratban a "father i. l." Várom a javaslatokat. Segítségeteket előre is köszönöm.Kép
skoumi Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6733
Tipp:
amelyik településen lakott, elvileg annak az anyakönyvi hivatalnak is meg kellett volna küldeni, vagy a családtagoknak, akik megkapták, bejelenteni az illetékes anyakönyvi hivatalban e dokumentum alapján.

Ha ennek ott nyoma van, akkor onnan.
Ha nincs, akkor lehet, hogy a kapott hivatalos értesítő alapján az illetékes anyakönyvi hivatal kiállítja a halotti anyakönyvet.

Csavar akkor van benne még, ha a lakhely a mai Mo. határain kívül esik...

de a fenti csak tipp, nem vagyok jogász, ill. ilyen esetem sem volt még.

Üdv:
Skoumi
Előzmény: grobag (6732)
grobag Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6732
Sziasztok!

Új levelezőként arra szeretnélek kérni, hogy adjatok tanácsot egy számomra fontos ügyben.

Egyik nagybátyám halotti bizonyítványára lenne szükségem, de csak egy hivatalos értesítésem van a Magyar Vöröskereszt Kutato es Tudósító irodájától 1947-ből, amelyben hivatalosan ( iktatószám, dátum, aláírás, pecsét ) értesítik a családot, hogy naybátyám 1944 október 7-én Tordánál hősi halált halt. A levél 1948 májusában érkezett meg.

Hol lehetne érdeklődni a halotti bizonyítványa felől.

Kérem segítsetek, ha tudtok!

Köszönöm

robagg

Törölt nick Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6731

Szolnok rk keresztelési (születési) anyakönyvei (1698 -1895- ig) az A 5216 - 5222 sz. mikrofilm tekercseken találhatók.

 

Előzmény: Pélyi (6729)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6730
"A másik kérdésem, olyanokhoz, akik nézegették már a szolnoki Római Katolikus házassági könyveket. A van benne egy jó 7 éves intervallum, ahol a házasság kötő feleknél, csak a férfi nevet vagy csak a női nevet írták be. Ez miért van? Vagy csak én néztem el valamit?"

Nem lehet hogy egészen egyszerűen két oldalon vannak a bejegyzések? :)
Előzmény: Pélyi (6724)
Pélyi Creative Commons License 2009.10.27 0 0 6729
Kedves tiporpapa,

És azok az anyakönyvek is fel lelhetők a MOL-ban mikrofilmen?
theow Creative Commons License 2009.10.26 0 0 6728
Köszönöm, megnyugodtam, akkor lassan semmi akadálya, hogy újra kutakodhassak tovább:)
Előzmény: Törölt nick (6727)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.26 0 0 6727

Speciális (kis)méretű, 220 voltos, izzószálas.

Ismereteim szerint uv fénnyel (többek között) a bankjegyvizsgáló készülékek dolgoznak.

Előzmény: theow (6726)
theow Creative Commons License 2009.10.26 0 0 6726
Technikai kérdés: a mikrofilmolvasók milyen fénnyel működnek? ugye nincs benne UV-fény veszély? (bocs lehet, hogy technikailag teljesen őrült kérdés, de lássuk ezt be bölcsészi végzettségemnek, friss szemműtét miatt érdeklődöm)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.26 0 0 6725

"halotti anyakönyvben a halálozás kora nem egyezik meg a házassági anyakönyvben feljegyzett korral. Ilyenkor, hogy lehet megtudni, hogy akkor melyik a valós születési dátum?"

Meg kell keresni a keresztelési (születési) anyakönyvben a pontos adatot!

Előzmény: Pélyi (6724)
Pélyi Creative Commons License 2009.10.26 0 0 6724
Sziasztok,

Olyan kérdésem lenne most, hogy a halotti anyakönyvben a halálozás kora nem egyezik meg a házassági anyakönyvben feljegyzett korral. Ilyenkor, hogy lehet megtudni, hogy akkor melyik a valós születési dátum?

A másik kérdésem, olyanokhoz, akik nézegették már a szolnoki Római Katolikus házassági könyveket. A van benne egy jó 7 éves intervallum, ahol a házasság kötő feleknél, csak a férfi nevet vagy csak a női nevet írták be. Ez miért van? Vagy csak én néztem el valamit?

előre is köszönöm!

Péter
rodokmen Creative Commons License 2009.10.24 0 0 6723
Lehetséges, hogy van. Próbálkozz a Tihany téren, hátha több szerencséd lesz, mint nekem volt. Talán megéri a nyakukra járni, persze leghamarabb pár hónap múlva, mert náluk nagyon lassan nő a fű. Ha sürgös, inkább a területileg illetékes Levéltárat tudom javasolni.(Sajnos azt így kapásból nem tudom, hogy Szabadka vagy Újvidék.)
Előzmény: iater (6720)
rodokmen Creative Commons License 2009.10.24 0 0 6722
Bocsáss meg, lehet, hogy korodnál fogva téged nem irritál az egyik szófordulatod: ti. az, hogy "be kell szolgáltatni" de ez sokunkban nagyon nagyon szomorú rossz emlékeket ébreszt, egy olyan korszakét, amely ha tovább tart, nem lehetne családfakutatás. Tudománytalan, retrográd, reakciós dolognak tartották, s akadályozták ahol tudták. Az anyakönyveket egyébként nem kellett "beszolgáltatni", megtették azt Romániában, Jugoszláviában, aholis a kutatás sokkal kevesebb eredménnyel kecsegtet e miatt. "Félúton" vesztek el az anyakönyvek, s ma már pótolhatatlanok. A papság félelme pedig jórészt jogos volt, a 60-as éveket írták akkor!
Előzmény: sunbonnetsue (6718)
iater Creative Commons License 2009.10.23 0 0 6721

szia! elolvastam a toriblogos munkad a sarkozyekrol...

azt mondod hasonlit a cimeruk a koharyakehoz???

haaaat :) elolvastad, h a Kunszabo cimer hogy nez ki?

 

a koharytol csak a takaro EGYIK szineben, ill. az OROSZLAN szineben, ill. a kard formajaban kulonbozik... minden mas egyezik :)

 

ezzel nem azt akarom mondani, h ket cimer hasonlosagabol nem erdemes messzemeno kovetkeztetest levonni... vagy megis??!! :D

Előzmény: milyennincs (6713)
iater Creative Commons License 2009.10.23 0 0 6720

szia!

 

mormon adatbázisban esetlegesen lehet olyan mikrofilm, ami a MOL-nál nincs meg?

Történésen Vajdaságból való, 1830 előtti időszakról van szó. Konkrétan: Bajsa.

Előzmény: rodokmen (6714)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.22 0 0 6719
Nem feladatuk hogy megnézzék, mikor szabadulnak fel a filmek (mivel ez dupla munka lenne számukra), nekik csak azt kell jelölni a kérőlapon, hogy nem áll rendelkezésre. Ezért kell erre külön rákérdezni.
Előzmény: Steve the Great (6717)
sunbonnetsue Creative Commons License 2009.10.22 0 0 6718
A javaslatodra nem adtam fel a keresést és GYŐZTEM(tünk)!!!

Úgy volt, ahogy mondtad. Az anyakönyvek szép csöndben ott lapultak a megyei levéltár valamelyik eldugott polcán.
Helyesebben a "másod-eredeti" könyvek.
Hát sajnos reggel 9-től este 6-ig nem tudtam minden betűt kiolvasni belőlük, de fényképeztem. Aztán itthon majd bogarászok.
Valamiért tényleg nem készült a szentistváni anyakönyvekről mikrofilm (talán féltek odaadni, vagy nem hallottak róla, hogy be kell szolgáltatni?!), de így sokkal izgalmasabb volt ezeket az eredeti több, mint 180 éves papírokat olvasgatni, kézbe fogni. Még az sem szomorított el, hogy csak a kötelező időszaktól, azaz 1828-tól vannak meg.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget,bíztatást még egyszer mindenkinek!
Előzmény: milyennincs (6713)
Steve the Great Creative Commons License 2009.10.22 0 0 6717
Aham, köszi...
Akkor lehet, hogy a hölgynek épp nem volt "szabad kapacitása", hogy megnézze, szabadok lesznek-e a filmek. Na mindegy, előbb-utóbb csak kiderül.
Előzmény: Törölt nick (6716)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.21 0 0 6716
Kikérés előtt célszerű esetleg odatelefonálni a kutatóteremnek, hogy a számítógépes nyilvántartásban meg tudják nézni hogy a kért film(ek) ki van(nak)-e adva kutatónak (nem vidékre, hanem ott helyben) és azt is hogy mikor jár le a kölcsönzési idejük, ami max. 30 nap, és egyszer lehet hosszabbítani. Vagyis két hónap után minden filmnek mindenképpen vissza kell kerülnie a raktárba.

Fontos: ha vidékre van kiadva (= "aktás") akkor azt a számítógéprendszer valamiért NEM jelzi, így azt hiheti az ember, hogy az a film szabad és esetleg potyára megy ki a semmiért.

Egyébként jó ha mindenki tudja: a Budapesten kutatóknak abból a szempontból mázlijuk van, hogy a MOL-ban asszem az 1950 előtti Budapest területéről mind vannak szabadpolcos másodpéldányok, ami helyben azonnal kérhető, csak az őrjegyre kell felírni a nevedet és viheted. Úgy emlékszem ezt még aznap vissza is kell szolgáltatni.
Előzmény: Steve the Great (6715)
Steve the Great Creative Commons License 2009.10.21 0 0 6715
Nehezen fog ez menni.
Jópár év után most voltam másodszor a levéltárban anyakönyveket keresni. A levéltáras hölgy egész meghökkent, hogy én már kikerestem az interneten, hogy melyik filmek is kellenének nekem - pedig nem egy a múlt század elejéről ottragadt jelenség volt, hanem egy egész fiatal (és nem mellesleg igen csinos :)) hölgy. Én meg azon hökkentem meg, hogy elmondása szerint nem tudja megmondani, hogy a kikért filmek valóban szabadok-e, vagy esetleg legközelebb megint feleslegesen töltenék el egy újabb fél napot. Pedig ez azért nem egy túl bonyolult és nehezen számítógépesíthető készletgazdálkodási probléma...
Előzmény: Kolibri1803 (6709)
rodokmen Creative Commons License 2009.10.21 0 0 6714
Talán csak annyit helyesbítenék ezen, hogy a "mormon" filmezés nem a levéltári másolatokról készült, (hiszen akkor csak kb. 1826-28-tól lenne mikrofilmen) hanem az eredetiekről. Más kérdés, hogy bizalmatlanság okán egyes lelkészek legtöbbnyire a legrégebbi anyakönyveket nem adták oda a fotozást végzőknek. (Akik egyébként magyarok voltak, - ez némelyik munkán meg is látszik, mert elfelejtettek élességet állítani)
Saját személyes tapasztalatom a mormonokkal kapcsolatban, hogy nekem 2 éve ősszel előjegyeztek egy külföldi filmet, azóta egy kukk nem sok annyi választ sem kaptam tőlük. Csak nagyon ráérős kutatóknak valók. Azt már csak hallomásból tudom, hogy újabban már pénzt is kérnek a külföldről hozatott filmekért.
Előzmény: milyennincs (6713)
milyennincs Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6713

A mormonokkal - úgy emlékszem -  nem levéltár, hanem a Magyar Állam szerződött, s nagyjából a '60-as évek elején voltak a fényképezések az egyes megyei levéltárban őrzött másodpéldányokról. A MOL Filmtárában van az anyag www.mol.gov.hu alatt olvashatsz róla tájékoztatót. Az egyes megyei levéltárakba akkor lehet levéltár-közi lekéréssel lekéretni és ott mikrofilmolvasón tanulmányozni, ha van jó (értsd: működőképes) filmolvasója az aott megyeinek. Olyan jó 8 cm átmérőjű és vagy 5 cm magas hengert képzelj el mikrofilmnek (azaz nem kicsi, korrekt film), be kell fűzni az olvasóteremben lévő filmolvasóba kutatási időban, s az kivetíti eléd a nagyított képet, amit vígan tudsz olvasni (sőt, papírt rátenni, és azt 'átírni' ha pl. a közelmúltben felmerült kézírás-olvasási probléma merülne fel.). Egyszerre 5-öt lehet kikérni és az (asszem 30 napig áll a rendelkezésedre az olvasóteremben).

 

A mormonoknak is van saját irodájuk Bp-en (ott még nem jártam, de ha balra beírod a keresőbe 'mormon' már olvashatod is, mit mondtak róla az olvtársak- és kutatótársak :) (asszem nem csak magyarországiak vannak, hanem 'magyarlakta' településekről is, de nem akarlak így keresetlenül felcsigázni, hátha rosszul emlékszem)

Előzmény: sunbonnetsue (6712)
sunbonnetsue Creative Commons License 2009.10.20 0 0 6712
Sikerült beszélnem a pápai református (www.papacollege.hu) levéltárral.
A falunak ebben a z időszakban (1880) saját anyakönyvezési joga volt, nem kell keresni semelyik másik településen az infokat.
DE állítják, hogy a Megyei Levéltárban KELL lenni az eredeti a.könyveknek. (vagy az eredetiről készült másolatnak.)
Állítólag nem mindegyikről kért a levéltár a mormonoktól mikrofilm másolatot, ezért azt ne is keressem.
Most visszamegyek ismét a levéltárba....
Hú, de nagyon szeretném , ha így lenne.
Előzmény: milyennincs (6672)
curlie Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6711
Vagy ők sem...
Előzmény: Törölt nick (6710)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.19 0 0 6710
Talán unokáink látni fogják.......
Előzmény: Kolibri1803 (6709)
Kolibri1803 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6709
Köszönöm a segítséget, remélem minél hamarabb felteszik "kereshető" formában is.
Előzmény: Törölt nick (6708)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6708
Nincsenek begépelve az anyakönyvekben szereplő személyek nevei és adatai. Jó is lenne, ha így lenne, mivel a több hónapos kutatások így egy-két nap alatt elvégezhetőek lennének :)
Egyébként valamit rebesgettek arról hogy majd idővel digitalizálni fogják az állományt, de hogy milyen formában - fényképfelvétel vagy begépelés, bár valószínűbbnek tűnik az előbbi -, azt nem tudom.
Előzmény: Kolibri1803 (6706)
EMERICUS64 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 6707

 

Köszönöm a segítséget! Remélem előrébb jutok dédnagyapám halálának körülményeihez.

 

A Hegedűs Andrásféle tanulmány sajnos csak 7-8 oldalas, de azért köszönöm még1szer. 

 

A Katonai Nyílvántartási jegyzék pontos adatainak az elérése nekem meg magas mint kacsának az eperfa. Köszönöm ezt a tippet is meg a Széchenyi Könyvtárét is.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!