Keresés

Részletes keresés

mozis55 Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8820

Sziasztok!

Most fórumozok először életemben, de mindent ki kell próbálni egyszer.

Rólam csak annyit, hogy 56 éves leszek, 9 éves koromban oltottam először cseresznyefát, 2 év múlva ettem a terméséből. A szőlő már régóta érdekel, elolvastam már sok-sok könyvet a szőlőről. Azt hiszem mi Magyarországon úgy vagyunk, mint a mormoló csiga: "de jó, hogy lassan megyek, miért? Mert rossz irányba megyek!"

Most télen el kellene gondolkodni azon, hogy mit is üzent Kozma Pál az 1961-ben megírt " A Csemegeszőlő" és Kriszten György 1975-ben megírt "Szőlőlugas" című szakkönyeiben?

"A szőlő eredetileg erdei fákra kúszó, vad növény volt. ...Ezt a tulajdonságát termesztett növényként is megtartotta. A szőlőtőke ezért akkor terem a legtöbbet, és akkor lesz a leghosszabb életű, ha minél szabadabban engedjük növekedni......"

Nem idézem tovább, javaslom, olvassátok el alaposan. Én kipróbáltam. Egy tő piros delawári szőlőtőt a "Rote Kaiser" piroslevelű őszibarackfára futtattam fel, "csak" 92 fürtöt hagytam rajta. 18 cukorfok fölött szüreteltem, a sok eső ellenére nem rohadt, azért szedtem le, mert a seregélyek már elkezdték a dézsmálását. A mustja nagyon finom, aromás lett, nem érte meg a bor formáját, mert elfogyott. Egyszer sem permeteltem, pedig iszonyú időjárás volt tavaly.

A fentebb kiragadott könyvekben rajzok, fényképek vannak a szőlő fára, terasztetőre futtatásáról. Én elmentem Bánokszentgyörgyre, a fő utcában a ház déli oldalán az ereszmagasságában van felfuttatva 2 oldalról a szőlő, az egyik fehér delawári, ezt tudom. Az összes munka: tavasszal metszés, hajtásválogatás 2-3-szor, késő ősszel szüret, persze létráról! A termés 200 kg fölött.

Szepetneken a "lejtő legaljában", kakonyai részen 1 tő fehér delawári szőlő rendszeresen 100 kg körüli termést ad. Permetszert, de még permetező embert sem látott!!!

Apropó, nézzétek meg az interneten Japánban a csemegeszőlő termés 25%-a piros delawári, fénykép is van róla, az én fajtám is ugyanilyen.

Várom a reagálásotokat!

Sziasztok!

 

szaki_pali Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8819

A képen melyik az atka?

 

Középen az a fehér 100 lábú?

Előzmény: Falusi1 (8803)
szaki_pali Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8818

Azért ez kicsit túlzás!

 

Jégverésre pl nem fizetnek mindenki oldja meg biztosítással. A belvíz az más tészta, de attól még nem mennek a falnak. Az igaz, hogy meghírdetik a vis maior kifizetéseket, de nagyon szabályozott keretek közt műxik a kiszámítás és kifizetés. Szóval a parasztnak akkor megy igazán jól ha jó a termés és jól el is tudja adni. A baj a kereskedelemmel van. Ott csapodik le a haszon, a parasztja vállalja a kockázatot a kereskedő meg kaszál.

 

Belegondoltál abba hogy átlagos időben mondjuk 2008 évben ~25 Ft/kg volt 1kg búza amiből ugye 1kg kenyeret lehet sütni. Aztán mégis valahogy 200 főlé kúszott a kenyér ára. Tavaly gyenge termés volt és 40-45 Ft lett a búza ára (kenyér ára 250) de a termés kb 40-50% volt kevesebb a 2008 év termésénél. De a rossz időjárásra vagy fuzáriumra nem fizetnek!

 

A műganyé és növszer forgalmazók egyszerűen oda tolják az árakat ahová a jövedelmezőség kivánja. ha megy a szekér akkor magasak az árak ha nem akkor alacsonyak. Ebben egyetérthetünk.

Előzmény: BZoltan (8816)
ronin s8 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8817
Ugye! :-)
Viccet félretéve, ez sajnos valószínüleg így van. A mezőgazdasági termelők csak egy részét alkotják a gazdaság egészének. Az ő terméskiesésüket én sem hiszem, hogy pótolná a várható áremelkedés, esetleg egyesekét. A termelőkre ráépült kereskedők, kereskedelmi láncok viszont egészen más eset. Ők profitálhatnak mindebből, ha ügyesek. Meg a növényvédelmi szerek árusítói, etc. Persze ehhez sok minden kell, ami mondjuk egy pancsgyár kapcsolatrendszerében inkább megvan, mint egy "őstermelőében". A fejlettebb kereskedelmi kultúrával, esetleg tőzsdével operáló országoknál ez inkább működik. A tőzsdéhez viszont szabályozott, állandó minőség kell, ami spec. a bornál nem nagyon működik, bár a pancsgyárak itt tudhatnak valamit. De ne felejtsük el, hogy pl. a gabona is mezőgazdasági termék.
Majd meglátjuk.
Előzmény: BZoltan (8816)
BZoltan Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8816

Jolvan, igazad van.

 

Az agrárszektorban annyira nagy biznisz a rossz termés, hogy minden gazda a kezét dörzsöli ha jégverés van és buzgón morzsolja a rózsafűzért, hogy jöjjön valami kórság. Annyira úgy van ahogy mondod, hogy több falu rongyá szedte magát amikor semmi termés nem volt. Csak úgy dőlt a lóvé. Szívlapáttal kellett minden parasztnak kazalba hányni a tízezres bündliket egy egy komolyabb árvíz vagy belvíz után.

Előzmény: ronin s8 (8815)
ronin s8 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8815

Jelen esetben az "orbitális" ami számomra értelmezhetetlen. A többi gazdasági törvényszerűség. Pechetek, hogy Vargáék vonatkozó növekedési mutatójára legalább egy évet várni kell, úgyhogy csak akkor derül ki, ki is írt hülyeséget...

Előzmény: BZoltan (8814)
BZoltan Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8814

Én meg arra gondolok, hogy vajon miért ír valaki orbitális ostobaságot...

Előzmény: ronin s8 (8813)
ronin s8 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8813

Te vagy az egyik, akire gondoltam...:-)

Előzmény: BZoltan (8812)
BZoltan Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8812

Csak éppen hülyeség amit írtál.

Előzmény: ronin s8 (8811)
ronin s8 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8811

Két kollégád már megadta a választ.

Előzmény: RAMBO (8810)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8810

?????????????

 

Bocs, de ez baromság. A jövedelmezőség a rendelkezésre álló eszközök hasznosulási mutatója, más szavakkal az eszközökön elért eredmény.

 

Ha valakinek a termelési költségei évente közel állandóak, de egyik évben a fele termése van, akkor kétszer akkora áron kell értékesítenie ahoz, hogy a jövedelmezősége szinten maradjon.

Előzmény: ronin s8 (8806)
ronin s8 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8809

Szerintetek ez a Vargáékat érdekli?  :-)

barkócza Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8808

Pontosabban amikor másnak rossz a termése. :)

Előzmény: ronin s8 (8806)
BZoltan Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8807

Ja, csak nem annak aki termel.

Előzmény: ronin s8 (8806)
ronin s8 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8806

Alapvető közgazdasági tétel, hogy a mezőgazdaság jövedelmezősége akkor a legnagyobb, amikor rossz a termés.  ;-)

Előzmény: nagyberény (8805)
nagyberény Creative Commons License 2011.01.13 0 0 8805
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.12 0 0 8804

Sziasztok!

 

Készítettem egy képet is.

 

Üdv!

Előzmény: Törölt nick (8801)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.10 0 0 8803

 A választ a szőlő fenológiai fázisait ismertető egyetemi tanulmány adja meg.

A szőlő kb. október közepétől március közepéig nyugalmi állapotban van, de (és ez a lényeg) ezen belül a mélynyugalmi állapot január közepével véget ér és kezdődik a kényszernyugalmi állapot.

A mélynyugalmi állapotban a szőlő akár mínusz 15 C fok vagy annál néhány fokkal nagyobb fagyot is elvisel napokig károsodás nélkül. Természetesen a fajtától függően ez az érték akár 5 C fokkal is eltérhet mindkét irányba.

A kényszernyugalmi állapotban a fagytűrő képesség azonban jelentősen, kb. a felére csökken.

 

Tehát feltételezve ugyanazt a hideget nem mindegy, hogy decemberben, vagy februárban éri a szőlőt.

 

(Ezt egyébként már legalább kétszer leírtam korábban, elnézést azoktól, akik már esetleg unják.)

Előzmény: Sanyi apó (8798)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.10 0 0 8802

Köszönöm a választ. Akkor tehát még nincs minden veszve.

Előzmény: RAMBO (8797)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.10 0 0 8801

Sziasztok!

 

Olyan problémával szembesültem, hogy a pincében az egyik hordón kis fehér "atkák" jelentek meg (max méretük kb 1 mm). A hordót rendszeresen letörlöm, nem penészes. A "lények" eddig csak azon a hordón jelentkeztek amelyiket nem kezeltem diópáccal.

Véleményetek szerint mik ezek a háziállatok és hogyan lehetne megszabadulni tőlük?

 

Üdv!

Ferig Creative Commons License 2011.01.09 0 0 8800

Inkább annak van nagyobb szerepe az elfagyásban, hogy adott szőlőfajta ténylegesen mennyire fagyérzékeny, továbbá mennyire volt hideg, valamint az milyen hosszú ideig tartott, illetve párosult-e a hideg valamilyen extra körülménnyel (pl. januári tavaszt követő februári tél).

Előzmény: Sanyi apó (8798)
alfi13 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 8799

Nem a hideggel van a baj a rügyek elfagyásában. Ha ráfagy egy jégréteg és az nappal fölolvad éjszaka megfagy inkább ez árt a rügyeknek.

Előzmény: Sanyi apó (8798)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.01.09 0 0 8798

Üdv. Mindenkinek!

Lehet, hogy buta kérdésre kérek segítséget. A szölő rügyeinek téli elfagyásában van szerepe annak, hogy decemberben vagy februárban kapta a hideget a vessző?

RAMBO Creative Commons License 2011.01.08 0 0 8797

Lemosó permetezés Nevikénnel vagy Thiosollal, még rügy barkásodás előtt. Idén ez mindennél fontosabb.

 

Aztán hüvelykujjnyi hajtásoknál Thiovittal permetezni.

Előzmény: Falusi1 (8795)
Zalancelot Creative Commons License 2011.01.08 0 0 8796

Ki így, ki úgy.

Prohászka amikor arról írt, hogy drága tüzelő a szőlővenyige, akkor nem ilyen energiaárak voltak, mint ma.

Az is igaz, amit Rambo ír, hogy használ a talajnak az összemulcsázott vessző, csak hogy az akkor járható út, ha géppel be lehet forgatni, mert kézi kultivátorral bedolgozni, ugyancsak kínos mutatvány.

Mivel 2m-es sortávú a szőlőm abba nagy géppel nem igen lehet  bemenni, csak a zöld nyesedéket dolgozom a talajba, avval a rotációs kapa is elbír.

Előzmény: Falusi1 (8794)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 8795

A vesszőkről jut eszembe. Az elmúlt nyári lisztharmat-fertőzés miatt barna foltosak a vesszők. Mivel számolhatok, illetve mit kell tennem tavasszal?

Falusi1 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 8794

RAMBO-nak lehet igaza, mert már a jó öreg Prohászka úr is megmondta, hogy a venyige (felénk így hívják) a legdrágább tüzelő.

Előzmény: Zalancelot (8791)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.07 0 0 8792

Tápanyag visszapótlás előkészítése

A szőlőmmel több terülten nem vagyok elégedett, ezek egyike az a pazarlás, amit a metszés után kihordott és eltüzelt szeprente jelent. A levágott vesszők visszajuttatása több szempontból is jót tesz a talajnak: egyrészt pótolja annak kálium tartalmát, másrészt életteret ad a[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Előzmény: BkSp (8788)
Zalancelot Creative Commons License 2011.01.07 0 0 8791

Ennyit hobbigéppel nehezen tudsz bedarálni.

Én 1100 kordon + pár száz hagyományos művelésű szőlő venyigéjét + a szomszédokét aprítom fel, de ehhez egy nagyüzemből kiselejtezett szecskázógépet használok.

4kW-os 3f-u motor hajtja.

A fás szárú karokat nem engedem az adagoló láncra, csak a vesszőket.

Most is ezt tüzelem a vegyes kazánban, ami a gázra segít rá.

Előzmény: BkSp (8788)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.01.06 0 0 8790
Előzmény: csabi_felvidek (8789)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!