Keresés

Részletes keresés

Camrom2 Creative Commons License 2020.06.24 0 0 13399

Mi a véleményed az működhet, hogy kikaparod kicsit a zöld hajtást és egy dróttal szorosan átkötöd, majd visszatakarod rá a földet de nem választod le csak kb 2 hónap múlva. gyümölcsfa alanyoknál ez szokott gyökeresedni.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (13398)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.06.24 0 0 13398

Egy érdekes kísérletet csináltam. Legalábbis nekem az... :-)

 

A gyökérről hajtó kisfügéket kitépkedtem.. Nem voltak nagyobbak 25-30 cm-nél, még a száruk sem fásodott meg, gyökerük pláne nem volt, egy az egyben az anyanövény részét képezték még.

Kidobás helyett, amit először terveztem, betettem nedves földbe őket.

 

3 db-ból kettőn lemetszettem az összes levelet, csak a szára maradt. Egynél egy azaz egy darab levelet rajta hagytam. A metszési felületeket Fagéllel kezeltem.

Ez történt két hete.

 

A két levéltelenből az egyik a lemetszett levelek tövében elkezdett hajtani, új levelet hozni. A csúcsa a felső 5-10 cm-el leszáradt.

A másik levéltelen felső 15-20 cm-re leszáradt, nem mutat életjeleket, de még nincs vége a meccsnek, mert ami ez alatt van az élénkzöld.

A harmadik a legérdekesebb, amin a levelet hagytam. A levél először teljesen lehervadt, már a levágásán gondolkoztam. Egy hét után viszont helyreállt és a csúcshajtás szépen és intenzíven beindult, hozza az új levelet.

 

Ha a mind a három életben marad, akkor valószínűleg ez lesz az egyik legkönnyebb és leggyorsabb módja a szaporításnak. A füge anyanövény mindig hajlamos gyökérről fia-hajtásokat hozni, de ezt lehet segíteni is azzal, hogy a szétágazó gyökérzetének egy kis darabjáról lesöpröd a földet, esetleg meg is karcolod. Alaposan meglocsolva szinte biztosan indít innen hajtást rövid időn belül.

Ha a növendékek ilyen gyorsan beindulnak és gyökeresednek, akkor már jövőre kiültethető növények lesznek belőlük.

 

Gyökeres hajtást már szedtem korábban is és szaporítottam róla. Fás részről is hajtattam sikeresen. Zöld részről még soha.

diospyros Creative Commons License 2020.06.24 0 1 13397

pont ezeket javasoltam volna én is :)

kiegészítve még: pl. györöki lapos.

 

ujjas óriás fajtakört kerülni ott!

(bár nekem van egy "szentesi barna" fügém, ami ujjas is meg óriás, tehát velszeg az a fajtakör, kásőn érik a másodtemés.

VISZONT! mivel az utóbbi évek kedvezőek voltak ahogy dav32g is írta,

idén már szép elsőtermése is lesz!!! sőt, tavaly, amikor már sehol nem volt füge,

ez akkor érett! választékbővítésnek, szezonnyújtőnak kiváló! persze, ha adott helyen soha nem érik be, akkor NEM... olyan kicsit ez a fajta, mint a kajszik között a Farclo, ami szeptemberben érik, tehát extra késői, bár akkor megdöbbenést azért nem okoz, mert csak pár hét különbség van a fügeszeon és az ujjas óriás között. szóval, a lényeg, minden fajtának lehetNEK olyan "rejtett" jó tulajdonságai, amit ki lehet aknázni, igaz, nagy mennyiségben ezekre az extremitásokra nem biztos, h a piac vevő...

pl. házi berkenye. igazi unikum a karamellás-naspolya ízével, kiváló a pálinkája, de a piacon csak az elszánt rajongói keresik, ismerik... (meg ugye van sok "hátránya is" 10 évre terem, és kb. 30-50 éves korában fordul igazán bőtermőre... 

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9234044

Előzmény: Berényi József (13378)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.23 0 0 13396

Várom a képeket, de azért azt tudni kell, hogy a termesztési körülményektől függően nagymértékben változhat a termés kinézete, színe, és az íze is, sőt egyazon bokor két különböző évi termése is nagymértékben eltérhet egymástól.

 

Itt van példának Azovan fórumtárs Hozzászólása:  https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=151998531&t=9179725  

 

Itt pedig a fotók az előző hozzászóláshoz: https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=151998554&t=9179725   

 

Ezért ha dicsérnek egy fügét, azt elhiszem, mert tudom, hogy azt valaki ki tudta hozni abból a fajtából, és ha jól csinálom, akkor jó esélyjel én is meg tudom csinálni. Ha viszont lehúznak egy fajtát, az csak annyit jelent, hogy az illető ennél többet nem tudott kihozni belőle. Főleg akkor ha egy népszerű fajtáról van szó!

 

Jó példa erre a Györöki lapos is. Sokan szidják, de legalább annyian dicsérik is. nekem a személyes tapasztalatom: Ettem már belőle jót, és rosszat is, azt meg majd látjuk, hogy én mire vagyok képes ezzel a fajtával.

Előzmény: Dav32g (13393)
Camrom2 Creative Commons License 2020.06.23 0 0 13395

Az jó lenne, drukkolok neki. Amikor aktuális lesz küldj egy levelet a részletekkel és köszi addig is.

Előzmény: suske76 (13390)
55judit Creative Commons License 2020.06.23 0 0 13394

Hasonlít-e a te apró lilád az enyémhez? A következő képeket a nagy elfagyás előtti nyáron készítettem, mikor dugig volt a bokor terméssel, és ennyire aprók voltak. Ha kevesebb van rajta, megvannak 3-4 dekásak is:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=140559614&t=9179725

Előzmény: Dav32g (13393)
Dav32g Creative Commons License 2020.06.23 0 0 13393

Majd teszek fel képet erese közben. 

Előzmény: Berényi József (13389)
55judit Creative Commons License 2020.06.23 0 0 13392

Van-e valakinek Firoma fügéje? (Tavaly és tavalyelőtt árulta a dmkert.hu)Termett-e már, és hogy ízlett?

Én tavaly kaptam egy kis hajtást, télen bent pátyolgattam, a nem várt késői fagyok előtt kiültettem, és az éretlen ágvége kb. 20 centi le is fagyott. Új hajtásán 4 szem másodtermés növekszik.

55judit Creative Commons License 2020.06.23 0 0 13391

A Michurinska10-et Sándortól kaptam, és ha jól emlékszem ő  Bulgáriából rendelte.

 

Ha viszont az én apró lilám a valódi Michurinska10, akkor van egy rossz hírem vele kapcsolatban is.

Balatonvilágoson az igen vastag ágakkal rendelkező anyanövény ahonnan szaporítottam, 3 éve részlegesen visszafagyott. A 3-4m-es vastag ágait olyan 2m-ig vissza kellett vágni.  Ezt követően hatalmasat nőtt, de az új hajtásokon nem termett. Utána évben volt rajta kevés, de úgy emlékszem nem érett be. Tavaly is kevés érett volt rajta, mert még mindig az elveszett magasságot pótolgatta. Idén tűnik úgy, hogy megközelítőleg hasonlóan terem mint visszafagyás előtt, de szerintem ámulatba ejtő mennyiséget most sem produkál mint régen. Talán a másodtermés. Ezt a bokrot Szlamka Józsival együtt figyeljük.

Előzmény: Berényi József (13388)
suske76 Creative Commons License 2020.06.23 0 0 13390
Szia
Úgy néz ki lesz egy felesleges Peretta, éppen tegnap ültettem konténerbe őket.
Előzmény: Camrom2 (13382)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.22 0 0 13389

Lehet hogy pont az az apró szemű lila a Michurinska 10, mivel állítólag Bulgáriában nagyon elterjedt fajta, főleg az északi régióban, nem lehetetlen hogy népszerű nálatok is.

Előzmény: Dav32g (13385)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.22 0 0 13388

 Nem tudom te honnan szerezted a Michurinska 10-et, mert nálam amit Bulgáriából rendeltem, az  teljesen megegyezik az apró lilával, azzal amit tőled kaptam. Színre, ízre, levélformára, érésidőre, teljesen olyan, én nem láttam köztük különbséget.

Előzmény: 55judit (13386)
55judit Creative Commons License 2020.06.22 0 0 13387

Gyűjtögetsz te szépen, ügyes vagy. :)

Meglátásom szerint ez a Michurinska10 addig jó, amíg jobb nincs. Egyetlen amit előnyére tudok írni, hogy rengeteget terem. Viszont a többin ha annyi lesz hogy nem kell elosztanunk a termést, mellette lekvár és aszalvány is készülhet bőven, ettől megszabadulok.

Előzmény: Dav32g (13385)
55judit Creative Commons License 2020.06.22 0 0 13386

Így hogy látom milyen, én sem támogatom hogy tartsál,  és nem is ajánlom senkinek. De ettől még nálad lehet jobb, lebeszélni nem akarlak róla.

Nálam is van amit Apró lilának neveztem el, mert 1.5-2 dkg-os terméseit láttam egy hatalmas bokron. Aztán egy visszafagyás után rosszabbul teljesített a bokor, és voltak rajta nagyobb szemek is. Viszont ez is finom, aszalódáskor elég jó zamatos. Ráadásul itt nálunk ez terem legelőször, ez plusz érték. :)

 

Most néztem a pici Babits fügémet, már 7 db másodtermést nevel, melyek meglepően gyorsan nőnek. Már nagyon hely szűkében vagyok, nem tudom hol találok neki helyet.

Előzmény: Dav32g (13385)
Dav32g Creative Commons License 2020.06.22 0 0 13385

Hűha.... Köszönöm az információkat... Inkább lemondok róla. Van nekem: peretta, dauphine, longue d aout fugem és még két felé. Az egyiknek nagyok a termése 130 gr.. A másik itt Felvidéken egy apróbb szemű lila ami tele van termessel mindég... 

Előzmény: 55judit (13384)
55judit Creative Commons License 2020.06.22 0 1 13384

A Michurinska 10-el kapcsolatos értékesítői leírást kiegészítem neked  Sándor111 és a saját tapasztalatomat.

Mióta kiültettem nem volt komoly fagy, legfeljebb az idei márciusi -2-3 fok ami az alig éledező első terméseket mind levitte. Másodterméssel dugig van. Az íze jellegtelen, ha annyira érett hogy nem feszes már a bőre, édes. Nem nevezem kifejezetten rossznak, de a többi 22 fajtám mind finomabb ennél. Szóval viszonyítás kérdése. Azért szereztem be és tartottam, mert hittem a leírásnak, abban bíztam hogy jobban tűri a kemény telet mint a többi, és elfagyás esetén is legalább ezen lesz termés. A Balaton keleti végénél lakom.

 

Berényi József tőlem kb. 270 km-re fügézik az alföldön. Laktam arrafelé 50 évig, kb. 20 évet fügéztem is. Az ottani körülmények nem nagyon külömböznek az ittenitől, de a nagy távolság miatt neki lehetnek esetleg más tapasztalatai is.

 

Sándor111 is közel 300 km-re él tőlem, viszont Nógrád megyében, fent az ország északi részén, ahol a leghidegebbek a telek. Nála a Michurinska 10 már fagyott tövig a többivel együtt, nem érezte úgy hogy jobb lenne a fagytűrése mint bármelyiké, és a tévhittel ellentétben tövig fagyás esetén nem terem az új hajtásokon. Számomra ez egy hasznos információ volt. 

 

Ha van helyed kísérletezzél vele bátran, de én ajánlanám még kipróbálásra a Szivar és a Babits fügét. A Babits fügém pici cserepes, tavaly dugványoztam, idén 5 szem másodtermés mutatkozik. A Szivart aki ismeri és megosztja tapasztalatát, mindenki a többi fajta előtt említi ízben és állagban is. Sándornál részleges visszafagyás setén termett mindkét fajta. A  Szivarral én is nagyon elégedett vagyok. Finom aromás, édes, kissé karamellához hasonló ízzel.

 

 

Előzmény: Dav32g (13383)
Dav32g Creative Commons License 2020.06.22 0 0 13383

 Természetesen fizetem a postaköltséget.. Ősszel jelentkezem... Köszönöm szepen. 

Előzmény: Berényi József (13380)
Camrom2 Creative Commons License 2020.06.21 0 0 13382

Helló, 

Egy Peretta dugvány érdekelne, ha lenne valakinek pluszban.

Berényi József Creative Commons License 2020.06.21 0 0 13381

Gábor légyszi nézd meg az email-edet, fontos.

Előzmény: 666Forester (13373)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.20 0 0 13380

Én innen vettem, de a fórumon több mindenkinek megvan ez a fajta, ha esetleg valakinek van szaporítása biztos szólni fog, ha nem, akkor ősszel tudok küldeni vesszőt ha fizeted a postaköltséget.

Előzmény: Dav32g (13379)
Dav32g Creative Commons License 2020.06.20 0 0 13379

Köszönöm a tanácsokat. 

Michurinska 10-et hol tudnék vásárolni ? 

Berényi József Creative Commons License 2020.06.20 0 0 13378

Meg kell próbálni, akár segíthet is, de azért csodákra ne számíts.

 

Érdemesebb lenne korán érő fajtákat beszerezni. Ilyen pl a DMkertes zöld óriás, nálam az összes termése be szokott érni, és emellett egy kiváló fajta. Nagyon jó még a Peretta, a Longue d`Aout, a Ronde De bordeaux, a Michurinska-10 is, ezek mind korán érő fajták.

Előzmény: Dav32g (13376)
55judit Creative Commons License 2020.06.20 0 0 13377

A metszéssel késlelteted az érést. A fügének első hogy visszaállítsa az elvesztett egyensúlyát a gyökér és korona között. Ha ez megvan, utána szán energiát a termésérlelésre. de kísérletezzél bátran. Én is azt teszem sok éve már és tetszik a játék. :)

Nem kellene olyan fajtát is beszerezned ami korábban érik?

Előzmény: Dav32g (13376)
Dav32g Creative Commons License 2020.06.20 0 0 13376

Sziasztok. Szerencsére olyan helyen lakom Felvidéken, hogy most negyedik éve nem fagytak vissza a fugeim. Idén már nőttek kB 50 - 60 cm-ert. Azonban nem érik be a masodtermese nagy része. Arra gondoltam, hogy megmetszem a fugeimet... 10 - 15 cm-rt levagnak a végükbol így  szerintem a masodtermese beerne ami a csonkon marad .. Szerintetek  ? 

Berényi József Creative Commons License 2020.06.18 0 0 13375

Én nem szoktam takarni, igaz nekem egymás mellé vannak rakva, így közvetlenül nem süt rá a nap, de esetleg körbe is lehet csavarni alufóliával.

Előzmény: 666Forester (13373)
Berényi József Creative Commons License 2020.06.18 0 0 13374

Ne úgy gondolj erre mint a májkrémre, amit a kenyérre kennek, hanem inkább olyan "krém" ez, mint azok a gusztustalan dolgok, amit arcpakolás gyanánt némelyek a fejükre kennek:))

 

Emellett úgy tűnik, hogy jótékony hatása van az ízületi gyulladásra, persze ez még nem igazolt, ezért vállalkozó szellemű önkénteseket keresek, akik tesztelnék:))

Előzmény: diospyros (13368)
666Forester Creative Commons License 2020.06.18 0 0 13373

Még azon gondolkodtam kell-e valamilyen takarás a friss gyökereknek, mert a pet palack átlátszó és ez lehet, hogy negatívan hat a gyökerek növekedésére... 

666Forester Creative Commons License 2020.06.18 0 0 13372

Igen azóta láttam ilyen videót a youtube-on, ahol ugyanígy csinálják... én is így fogom, de még várok amíg megerősödik...

Előzmény: diospyros (13369)
55judit Creative Commons License 2020.06.18 0 0 13371

Ja, és vannak rajta másodtermések is.  Kóstoló!!!

Előzmény: 55judit (13370)
55judit Creative Commons License 2020.06.18 0 0 13370

Igazán ügyesen oldod meg!

A Green Michurinskán a légbujtásod szépen gyökeresedik. 2 hét múlva ha erre jársz, le is vághatod. Takaros, több ágú kis csemete lesz. :)

Előzmény: diospyros (13369)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!