Keresés

Részletes keresés

lalá Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8850

-Ja. Félévente huszonhatszor. (hihi)

Előzmény: RAMBO (8849)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8849

Félévente, szerintem. Ezt írja Prohászka is.

Előzmény: lalá (8848)
lalá Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8848

-Örül, nem örül, ászokhordós pince légterét hetente illik kénezni.

Előzmény: Ferig (8847)
Ferig Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8847

A hordó vasalata nem fog örülni a durva kénes oldatnak. :-(

Söpörd össze őket egy lapátra és vidd ki őket a pincéből. Nyilván azért szeretik a hordód, mert valamilyen illetanyag vozza őket. Ragacsos csík is szóba jöhet, ha nem bírsz velük, vagy keresd meg a buvóhelyüket...

Előzmény: Törölt nick (8846)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8846

Köszönöm a tippeket! Első körben a durva kénes oldattal kínálom meg őket! :)

korgan Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8845

Kedves mozis55, én említettem a

nyárfalevelű nevű illatos direkttermőt.

 

 

 

Rákerestem a fekete noah-ra és ez az, nekem ez nagy felfedezés!

A leírás illik rá - ez a Concord nevű amerikai fajta.

Ezt írják:

 

 

 

Synonyms: ‘

 

Bergerac’, ‘Dalmadin’, ‘Feherhatu’, ‘Fekete Noah’, ‘Furmin noir’, ‘Gorin’, ‘Kek Olasz’, ‘Nyarlevelue’, ‘Olasz Kek’

 

Itt van a Nyárlevelű szinoníma is, ami egyértelmű, de a szőlő bemutatása is stimmel.

Ha valakit érdekel, itt a link:

 

http://viticulture.hort.iastate.edu/cultivars/Concord.pdf

 

Elnézést, ha ezzel terheltem a fórumot, remélem nem, de én csak két éve csöppentem bele ebbe a dologba apám halála után, és a művelés közben kezdett érdekelni, hogy mivel is foglalkozom.

Azóta már telepítettem a direkttermők közé néhány rezisztens fajtát, ami így hobbi szinten megfelelőnek látszik: néró, medina, palatina..., még nem teremtek.

Mégegyszer köszönöm az információt.

 

 

 

Előzmény: mozis55 (8842)
BZoltan Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8844

az ugrómókusról  nem is beszélve :)

Előzmény: RAMBO (8843)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8843

Szerintem a szőlő neve noah, de a magyar ezt nem tudja kimondani, így lett, noha, majd mivel ilyen szavunk már van, nova.

 

Lásd még: Lidli (Lidl), Zup (7 Up!).

Előzmény: mozis55 (8842)
mozis55 Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8842

Sziasztok!

Kedves "bajnár" igazad van, a bakator nem direkttermő, de jobb sorsra érdemes fajta. Többet kellene vele foglalkozni, biztosan megérné! Az általad említett illatos fekete direkttermő szerintem a fekete noha lehet, annak van érdekes illata, az Izabella eperízű, a fekete noha markánsabb , persze szerintem.

Már 30 éve kísérletezek, vannak szép eredményeim, próbáljátok ki Ti is.

A fóliába 3 tő erőspaprikát ültettem, persze elosztva szépen. Minden paprika kicsi csípős lett. A következő évben 5 tő erőspaprikát ültettem a fóliába a csemegék közé, minden paprika erős lett.

A Jonika és a Grenny Smith közé Idaredet ültettem, a Jonika nem lett porhanyós, az Idared izletes lett, a Grenny Smith illatos-finom és kissé a napsötötte részén pirosas lett.

Ennyit a kölcsönhatásokról, így van ez a szőlőknél is.

Üdv: Laci

lalá Creative Commons License 2011.01.15 0 0 8841

-Ja, ja.

Előzmény: szaki_pali (8839)
lalá Creative Commons License 2011.01.15 0 0 8840

-A direkttermő szőlőfajtáknak nem kell nagyobb jelentőséget tulajdonítani mint amit megérdemelnek. Házikert, étkezési szőlő. A mór megtette kötelességét, a mór mehet.

szaki_pali Creative Commons License 2011.01.15 0 0 8839

.. lényeg én nem használnék semmilyen növényvédőszert a pincémben. viszont idönként kénezek. vásároltam poritott ként és azt szoktam hébe korba elégetni.

Előzmény: Törölt nick (8830)
szaki_pali Creative Commons License 2011.01.15 0 0 8838

légyszi bővebben, mert nem értelek!

Előzmény: Falusi1 (8833)
szaki_pali Creative Commons License 2011.01.15 0 0 8837

segítenék én ha látnám, hogy miről van szó! bár kicsit szokatlan a dolog mivel nem szoktam (rajtam kívül) egyéb borivokkal is találkozni a pincémben. vagy csak nem látom őket?!  :-)

Előzmény: Törölt nick (8830)
Zalancelot Creative Commons License 2011.01.15 0 0 8836

Ne aggódj, nem marad rajt a termés.

Ha más nem, majd a madarak besegítenek!

:-)))

Előzmény: inmi (8835)
inmi Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8835

Csak azt nem tudom, hogy szedik le róla a termést? (jó, jó, létra pl.) Mármint amelyet felfuttatnak egy fára. Már a metszéssel is bajban vagyok a nagyobb gyümölcsfáimmal kapcsolatban (de akár a magasabb kordonnál is), nem hogy ősszel róluk rángassam le a szőlőt:)

Előzmény: bajnár (8825)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8834

Az általad leírtakban nem kételkedem, de próbáld meg mondjuk kadarkával is. Meglepő lenne, ha hasonlókról tudnál beszámolni.

A hozzászólásokban egyébként mind hasonló, egyes szőlészek szerint, csak félvad szőlőnek minősülő fajtákról esik szó, melyek közül néhány talán még a napalmtámadást is túlélné. (Na jó ez humornak lehet, hogy gyönge.)

 

Előzmény: mozis55 (8820)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8833

Elrontottad a hivatkozást.

Előzmény: szaki_pali (8819)
japaszturo Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8832

Trisós vizzel lemosod és kész. Szerintem.

Daeril Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8831

Durva borkénes oldatot próbáltad?

Előzmény: Törölt nick (8830)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8830

Az lenne. Hát nekem úgy tűnik valami atka féle, de ami biztos, hogy él és mozog, :) meg persze, az hogy a hordón mászkál.

 

 

Mivel eddig nem kaptam választ ezért máshogy kérdezek:

Mik azok a "szerek" amikkel szabad egy boroshordót kívülről kezelni? A cél a fetőtlenítés, diópácot egyenlőre nem akarok használni, mert szép a hordó, no meg lehet, hogy valami erősebb cuccra van szükség.

Köszi a segítséget!

Előzmény: szaki_pali (8819)
korgan Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8829

Kb. 1 éve olvasom már a különböző kertészeti fórumokat, most mozis55 direkttermős hozzászólása kapcsán szeretném megkérdezni, hogy ismeri-e valaki a "Nyárfalevelű"-nek nevezett direkttermőt, és ha igen mi ennek a hivatalos neve?

Ez fekete (sötétkék) héjú, zöld húsú nagyon illatos fajta, nagyjából szeptember végén érik (legalábbis Monostorpályiban, homokon, ahol idős édesanyámmal műveljük), mustja és bora is megtartja jellegzetes erős (számomra kellemes) illatát.

Én sokat kerestem már a neten is, hogy mi a valódi neve, ezek eredményeképpen talán a concorde esélyes, de egyáltalán nem biztos.

A többi -  othello, izabella, delaware, york-madeira (édesanyám jorsmadérnak nevezte, így találtam rá), feri - fajtákról lehet találni leírást, de erről eddig nem sikerült.

Tavasszal egy borkóstolós bemutatón a borászt is megkérdeztem róla, de nem ismerte.

A delaware-ről írtakat igazolni tudom én is, tavaly 2009-ben 22 fokos volt a mustja, bár idén ártott neki a peronoszpóra.

Előzmény: mozis55 (8827)
bajnár Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8828

Mondjuk a bakator az pont nem direkttermő. Az a probléma a direkttermőkkel, hogy ízükben nagyon hasonlóak, az európai fajták sokkal többfélék, sokkal összetettebbek. A fajtanemesítés ma is egyik jellemző iránya a rezisztencianemesítés, ami esetében a labruszka vagy más faj ellenállóságát igyekeznek továbbörökíteni és a európai "nemes" ízét megőrizni. Van már néhány interspecifikus fajta, ami viszonylag sikeresen ötvözi e kettőt. Enni én is szeretem a jobb direkttermőket, inni már sokkal kevesebbet, ettől még megvan a maguk helye.

A szlovén Jeruzsálemben a Brenholc étterem egész kerthelyiségét izabella árnyékolja, már 100 méterről érezni lehetett a szagát a levegőben, az nekem is maradandó emlék.

Előzmény: mozis55 (8827)
mozis55 Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8827

Sziasztok!

A szomszédomban egy nagyon öreg sárvári körtefára futtattak fel feketeszőlőt, szörpszőlőnek kapták. Olyan Izabella szőlő eperízéhez hasonló az íze és nagyon festő, "még a poharat is megfogja". 2008-ban szaporítottam róla, már 2010-ben 2 20 l-es vödörrel lett a két tőn, drótra kötöztem, kb 4 m-re futott el, 18 cukorfok felett, permetezés nélkül.

Szerintem az igazi szakembereknek igaza van. Még a Szeremley is a bakatorokkal próbálkozik! Nem furcsa?

Mi lesz a permetszergyártókkal, nem tudják majd a rengeteg mérget megvetetni-megetetni?

Kipróbáltam, a metszés után Vegesollal nagyon lemosattam. A felesleges hajtásokat a nyáron eltávolítottam, levegőssé tettem. Az alatta kapírgáló tyukok miatt nem tudtam permetelni. De így lett jó.

1980-ban Zalaszentjakabon lakodalomban ittunk tiszta piros delawári csemegebort, az örömapa saját termése volt. 22 cukorfokkal szüretelte októberben, a darazsakat csapdába csalta felkötözött flakonokba töltött olcsó sörrel. Úgy kezelte, mint a vörösbort, 8 napig a rágós-rózsaszínes hélyán tartotta, kevergette, majd kipéselte.

Olyan hatása volt, mint a whiskeynek, néhány korty után viszketett a fülem, akadozott a nyelvem.

1981-ben nyáron 23 napot voltunk 4-en legények az Adrián, Otello vörösbort vittünk, még most is érzem a számban az ízét. Na azt sem fürdették permetszerben!

Ennivaló szőlőnek az Izabella az "eperízével", szerintem sok-sok csemegeszőlőt lever. Képzeljétek a piacon ősszel nagyon keresett volt az otello és az Izabella szőlő, 400 Ft-ért el lehetett adni, a fehér delewárit is!

Üdv.

szaki_pali Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8826

akkó félreértettelek!

 

mea culpa!

 

már szórom is a hamut

Előzmény: BZoltan (8824)
bajnár Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8825

Idősebb Plinius szerint meg nyárfára futtatva díszlik leginkább a szőlő. Ma is termelnek szőlőt hasonlóképpen, a Nápolyhoz közeli Aversa környékén hagyományosan így készül az asprinio szőlőfajtából bor. Kép: http://www.vinoinrete.it/sommelier/_fotodelmese_dx200212.htm 

A delavári szerencsés választás lehet. Ahogyan te is írod a példáidban, a labruszkák és a fajhibridek általában jó növekedési eréllyel bírnak, igénytelenebbek. Tudomásom szerint Mo. legnagyobb szőlőtékéjt valahol az Alföldön találták meg, egy tőke bacóval futtattak körbe egy méretesebb házat, amit már túl is nőtt. Ha megvan a Kriszten-féle "Szőlőlugas", emlékeim szerint az elejefelé bemutatja a világ legnagyobb/legidősebb tőkéit, ezek java az USÁ-ban van, labruszka szőlőkből, számomra nehezen hihető adatokkal (ezervalahány m2 alapterületen mittudoménhány tonnányi terméssel).

A permetszer elhagyása se utolsó szempont, szóval hajrá!

Előzmény: mozis55 (8820)
BZoltan Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8824

Te szaki :) Én ironikusnak szántam azt amit írtam :) Itt nem én vagyok az aki nem tudja, hogy a rossz termés az nem biznisz.

Előzmény: szaki_pali (8818)
nagyberény Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8823

A nagymenők most mindent felvásárolhatnak, így akár 10 borvidék borait is árulhatják.

barkócza Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8822

Középkori festményeken is ez a művelésforma jelenik meg, biztos volt azért oka az áttérésnek. Egyébként engem is érdekel a dolog, már régen gondolkodom rajta, hogy a Vértes egyik száraz lejtőjén sajmeggyre, vadkörtére, berkenyére felfuttatott szőlőt kéne nevelni. Sajnos, ez nálam csak álom...

Előzmény: mozis55 (8820)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.14 0 0 8821

Columella, aki a római korban írt könyvet a gazdálkodásról, említi, hogy a szőlőt szilfára (vagy olajfára) is lehet futtatni, úgy termelni. Ez akkoriban általános volt, a mai "multikultúrás gazdálkodás" korabeli megfelelője. A sorok között pedig gabonát termesztettek. A szilfa levelével ökröket takarmányoztak.

 

Igenis megállja a helyét ez a művelés, bár szerintem inkább csemegeszőlő esetén. Delaware fajtával nincs semmilyen tapasztalatom. Annyit megjegyeznék, hogy akkoriban más szőlőfajták voltak.

Előzmény: mozis55 (8820)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!