Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8880

A videókat többször is megnéztem, így egyre többet fogok fel belőlük.

Amit még mindig a legkevésbé értek, az a metszés. Az rendben van, hogy a felső sávban a mellékrügyekből nem fejlődik erős hajtás, de azért a gyengéket is kell valahogy metszeni. Tőből kivágni nyilván nem lehet őket mert akkor a sáv kopasszá válik. Valószínűleg egy-két szemre meghagyják, node mi lesz néhány év múlva?

A termősávban a helyzet még érdekesebb az erősebb vesszők miatt. Ezt a sávot vajon hogyan metszik és mit csinálnak a terméssel teli vesszőkkel (úgy értem, hová rögzítik őket)?

alfi13 Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8879

Ez egy nagyon jó módszernek tűnik. Az igén ki fogom próbálni.

Előzmény: RAMBO (8878)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8878

Én az alsó hónaljhajtásokat ugyanígy 2-3 levélnél csípem le, pontosan a cukorfelhalmozás miatt. A fölső hónaljhajtásokat pedig befűzöm, és a tetejével együtt vágom le.

Előzmény: szaki_pali (8876)
gakomisz Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8877

Mindenkinek nagyon köszönöm, hogy a véleményét megírta.

 

Elég kevés információ van az ágaskordon kialakításával kapcsolatban (legalább is számomra, sajnos én még a hagyományos szőlőművelést is még mindig tanulom), de kísérletező kedvű ember vagyok. Mivel  nem nagy, csak 2x 10-15 méteres szakaszról van szó, az egyik szakaszt a hagyományos lugas kialakításával, a másik szakaszt ezzel az ágaskordon módszerrel fogom kialakítani. Egy próbát megér (talán).

szaki_pali Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8876

Én ennek a modernebb változatával élek -már ha mondhatom így. Arra már régebben magam is rájöttem, hogy minél nagyobb levélfelület annál több cukor. ezért a kaccsozást én nem tőből végzem. A kaccsozás nálam úgy megy végbe, hogy sövényvágó ollóval kb 2-3 levelet hagyva a kacshajtáson vágom le.

Ez még egy szempontból is jó. talán emlékeztek néhány éve olyan meleg volt nyáron, hogy a déli fekvésű levelek megégtek. nem csak a levél de a kaccsozott szőlőben a termés is megégett, hiszen ki volt téve a napnak. No nálam árnyékban volt így nem is égett meg.

Előzmény: Törölt nick (8875)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8875

"Ha termősáv jórészt árnyékban van, a nap valóban nem égeti el annyira a savat, de mi lesz a mustfokkal?"

 

A sok levél segít felhalmozni a cukrot. Erre példa egy jánoshalmai szőlész kolléga, egyik évben annyi munkája volt, hogy nem volt ideje kacsolni(bár szerintem ebbe bejátszott a hanyagság is) és az egyesfüggönyről ment a vessző, amerre látott. Bár a szüret macerás, az eredmény 200 mázsa fölötti hozam, 18 fokkal. Azóta így csinálja minden évben, a szőlő viszont rettenet, úgy néz ki, mint egy dzsungel és a permetezés is költségesebb.

Előzmény: Falusi1 (8867)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8874

Nem rossz, nem rossz......meg kéne nézni az ültetvényt(hol van?). A videó alapján ígéretesnek tűnik.

Előzmény: Ferig (8873)
Ferig Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8873

Nem válasznak szánom inkább kiegészítésnek. A weblapon lévő másik videóból jobban érthető a módszer, ráadásul közvetlenül a fejlesztő tolmácsolásával ismerhető meg. Függetlenül ettől jogosak a kérdéseid. Emellett a rügyritkitás házikerti megoldásán is lehet még gondolkodni, a jégállóságát erősen kétlem, zöldmunka is lehet bőven.

Van benne fantázia, érdemes elgondolkodni rajta, de emiatt rögtön nem cserélném le a jól  bevált Guyot kordont.

http://www.youtube.com/user/babotivadar#p/u/2/QuR-EZZHQUY

Előzmény: Falusi1 (8867)
lalá Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8872

-Nono. Az okos ember azért is kivágta az erdőt, ha búzát akart vetni. Meg ha faszenet akart égetni. Meg még ezer másért. Lehet, hogy a parton úgy volt, de nem harapnám meg az ujjam érte.

Előzmény: Csernethfay (8868)
lalá Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8871

-Kaliforniában lehet, hogy ezek a kérdések fel sem merülnek. (hihi)

Előzmény: Falusi1 (8867)
lalá Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8870

-És ez mind az ágaskordon művelésmódnak köszönhető? Kétlem.

Előzmény: mozis55 (8865)
lalá Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8869

-Kifejezetten nagyüzemi szempontok alapján dolgozták ki. Meg kell próbálni. Azért ne feledkezzünk meg a sok jó és változatos lugasformáról. Aki a házikertben nem akar bíbelődni a tőkéivel...

Előzmény: gakomisz (8863)
Csernethfay Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8868

Cholnoky Jenő ír Balaton című művében a Homo sapiens és a bor kapcsolatáról:

"A [Balaton]part mellett sűrűen megtelepedett a Homo sapiens, az "okos" ember. De milyen okos! Jobb erről nem beszélni!

A füves puszták helyett erdők lepték be a hegyeket, ezeket kellett kiirtani, hogy az "okos" ember szőlőt ültessen a helyébe, a szőlő levét "okosan" borrá erjeszti s nagy okosságát aztán borba fojtja, mert talán maga is sokallja, hogy olyan okos.

 

A teljes szöveg megtalálható: http://mek.niif.hu/00500/00574/html/index.htm

Falusi1 Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8867

Nincs ugyan tapasztalatom az ágaskordonnal, de a videó alapján néhány kérdés megfogalmazódik bennem.

A vékonyabb vesszőkön több és minőségileg jobb termés?

A vékonyabb vesszők jobban ellenállnak fagynak, szélnek, jégverésnek?

Ha termősáv jórészt árnyékban van, a nap valóban nem égeti el annyira a savat, de mi lesz a mustfokkal?

Miért ellenálóbb a gombabetegségeknek, atkáknak? Mi van a rothadásra érzékenyebb fajtákkal csapadékosabb évben a föld közelében?

 Hangsúlyozom, hogy kérdéseimet nem kötözködésnek szántam, csupán megérteni szeretném a látottakat.

Előzmény: gakomisz (8863)
inmi Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8866

Köszönöm mindenkinek a választ:)

Előzmény: nyulica (8864)
mozis55 Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8865

Szaisztok!

Az "Ágaskordon" szerintem is csodálatos találmány, a szőlő eredeti habitusával megegyezik, olyan mint a küzdősportban az aikidó, amit Segal művelt. Az eredeti lendületet használja ki!

Már ebben az évben kipróbálom. Tegnap az egyik ismerősöm eldicsekedett, hogy a 2010-es csapadékos évben a "Pölöskei muskotálya" csillagos ötösre vizsgázott. Fél kilós fürtök, habzsolta a családja a finom szőlőt, a szüretkor is csupa illat volt a pince, nagyon finom lett az újbora. Néhány tövet ültetek belőle is.

A "Néró" szerintem is a nemesítés egyik csúcsterméke, a vörösbora szikrázóan ütős, ugyanúgy lelkesedek a "Turán" korai fajtáért is.

De mint írtam, a "piros delawári", a testvére, a "fehér delawári", és az "Otelló", amelyiket hamarosan szaporítani fogok.

Üdv!

nyulica Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8864

A fagyok elmúltávak mindenképp ellehet kezdeni és metszhetsz egészen az első hajtások megjelenéséig.

Ez tájegységtől függően általában február végétől április elejéig tart.

Azt hiszem ennyi idő elég a metszésre. :-)

Van ahol már január-februárban elkezdik a metszést, hogy végezzenek időben.

Előzmény: inmi (8856)
gakomisz Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8863

Sziasztok!

 

Még soha nem írtam ide, leginkább azért, mert csak olvastam a hozzászólásaitokat, amiből sokat kamatoztattam is.

Most azért írok, mert szeretnék a kiskertembe új  csemegeszőlőt ültetni, mert ami most van az  nagyon megöregedett és többnyire borszőlő. Szeretném a kellemeset a hasznossal összekötni, nem csak a finom fürtöket szeretném majd látni, de a kíváncsi szemek elől  némi takarást is nyújthatna. Gondoltam valami kordonos magas művelésű, lugasszerű támrendszerre, amikor ezt találtam:

http://www.youtube.com/user/babotivadar

 

Számomra (legalább is amit a riport bemutat) kedvező lenne a kialakítása, magassága, stb.

A kérdésem a következő:

Van valakinek ezzel az ágaskordon kialakítású szőlővel tapasztalata? Persze minden vélemény érdekel.

 

KÖSZÖNÖM!

nyulica Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8862

Nem tudom eldönteni, hogy a hozzászólásaid provokációk vagy komolyan is gondolod, amiket írsz?

Előzmény: mozis55 (8842)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.18 0 0 8861

Akár máris kezdheted, de ilyen kevés szőlővel ráész várni márciusig szvsz

Előzmény: inmi (8856)
lalá Creative Commons License 2011.01.17 0 0 8860

-Felesleges is, hiszen a jól meghúzott abroncs alá a folyadék alig-alig jut be. Nyilvánvaló, hogy a külső abroncsrész festéséről van szó, ahogyan azt olvtársunk is feltételezte, illetve kérdezte.

Előzmény: Ferig (8859)
Ferig Creative Commons License 2011.01.17 0 0 8859

Emlékeim szerint belül nem szokták festeni.

Előzmény: Daeril (8857)
szaki_pali Creative Commons License 2011.01.17 0 0 8858

sorry

Előzmény: Falusi1 (8855)
Daeril Creative Commons License 2011.01.17 0 0 8857

Nincs lefestve a vasalat? 

Előzmény: Ferig (8852)
inmi Creative Commons License 2011.01.17 0 0 8856

Hogy készítsem magam az időbeosztással: mikortól lehet (illik) metszeni? Nincs effektív sok szőlőm, de egyedül vagyok rá, vagy két hétig biztos metszeni fogom (naponta 2-3 órát).

Falusi1 Creative Commons License 2011.01.17 0 0 8855

Nem lényeges, csupán a 8819-es bejegyzésedben engem kérdezel az atkák felől, de azt nem én hanem  The Chaos a 8804-ben írta. 

Előzmény: szaki_pali (8838)
lalá Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8854

-Nyilvánvaló és nem is hasznos. Ezért kell a légteret kénezni. Tisztításra ott van a víz és a hordószóda. Az abroncsot meg érdemes lefesteni, hogy szép legyen, (hihi) na, meg ne rozsdásodjon.

Előzmény: Ferig (8852)
lalá Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8853

-Azt egyszer is elég.

Előzmény: RAMBO (8851)
Ferig Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8852

A pince levegőjét  kénezni és a hordó vasalatát közvetlenül (durva=erős) kénessavval bekenni között érzek némi koncentrációbeli különbséget.

Előzmény: lalá (8848)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.16 0 0 8851

Szerintem te túl soxor olvastad el Sántha Ferenctől a Sokan voltunk c. novellát.

Előzmény: lalá (8850)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!