Keresés

Részletes keresés

Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.08 0 0 10230

Szia!

Erről az idős kori átoltásról már volt néhányszor szó. (Igaz én nem emlékszem rá, hogy valaki pontos leírást adott volna ennek kivitelezésére.) Sajnos én nem vagyok ebben igazán kompetens. Ráadásul azt sem tudom milyen állapotban van a növényed.

Nekem eddig csak a kis méretű alanyokba oltott növények maradtak meg. Szobai körülmények között ezeknél tudtam biztosítani a párás környezetet. (Állítólag párásító búra nélkül is sikeres lehet a citrusok oltása, én még nem próbáltam.)

A lényeg, hogy ha jó kondiban és növekedésben van az alany (adja a héját), akkor valószínűleg érdemes szemzéssel, héj alá oltással próbálkozni.

Előzmény: robika1977 (10227)
Luigi50 Creative Commons License 2010.03.08 0 0 10229

 

 Érdeklődni szeretnék, hogy a tavaly gyökereztetett kb. 20 cm-es jégfügémet, amit eddig takartam, de két napja leszedtem a takarást róla, a mostani hidegre való tekintettel visszatakarjam? Vagy most már úgyis mindegy...? Köszi !

artamira Creative Commons License 2010.03.08 0 0 10228
Szia Robika1977!
Nekem van 1 magról vetett tíz éves citromom, és terem. Van abban valami, hogy a tartási körülményeket is meg kell vizsgálni.
Előzmény: robika1977 (10227)
robika1977 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10227
Szia Quicktor57!! Sajnos magoncaim vannak!Gondolom azért nem teremnek!Mert kb:15-évesek lehetnek!Tudom nem ez az ideális kor az átoltásukra,de azért meg lehet póbálni nem???Az ágaiba gondolom!?
Előzmény: Quicktor57 (10221)
myrtill82 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10226
Nem tudom lehet gyáva vagyok,vagy csak féltem a fácskámat,de nem csinálnám meg az oltást "magamnak",pedig ezt tanultam....
Előzmény: greko (10224)
köműves Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10225

Köszi.Holnap megveszem a földet!

Ez az egy volt az ipsének a virágpiacon,hatalmas citromok vannak rajta egyböl beleszerettem:)

Előzmény: Quicktor57 (10212)
greko Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10224

Szia Quicktor57,

 

köszönöm szépen a segítséget, mert azt sem tudtam, hogy a citrusoknak különböző növekedési időszakuk van. A kis fám kb. 30 centiméter magasan van oltva és ott ágazik ketté. Itt volt több ágacskája, de ezek tavaly elszáradtak és vissza kellett vágnom. Elég "kopasz" lett és ide szeretnék oltani másmilyen citrust. A nemes oltóág meddig életképes még levágás után? Arra is gondoltam korábban, ha ismerőseim lözül menne valaki mediterrán országba, megkérném hogy hozzon néhány ágacskát. De ezek 2-3 nap után még életképesek? Esetleg ha postán tudnék vásárolni, akkor az használható lenne? Könyvben azt olvastam, hogy csak a levélnyél fontos, a levél 2/3-át amúgy is le kell vágni.

Tudna valaki ajánlani olyan kertészetet vagy kertészt, akitől lehetne vásárolni vágott oltóágat? Esetleg vállal valaki oltást Székesfehérvár környékén? Előre is köszönöm: Tamás

Előzmény: Quicktor57 (10219)
szaguaro Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10223
Oltani leginkább azért szoktunk, hogy egyáltalán teremjen még a mi életünkben. Volt olyan 18 éves citromom, ami még virágot sem hozott soha, mig egy erősebb oltvány a 2.-3. évben terem, a dugvány is ugy 3 évre. Aztán az sem elhanyagolható, hogy mennyit terem, és milyen minőségü gyümölcsöt. Ezt egy madcsemeténél sosem tudhatod, és lehet, hogy 20 évesen derül ki, hogy sz.rt se ér. 3 citromfám van, ugyanabban a talajban, egymás mellett. 2  évente 100 körül terem, a 3. 6-10 db-ot.
Előzmény: wieder (10216)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10222

Szia!

A citrusfélék virágainak "porozhatósága" eltérő. Szerintem 2 - 7 nap között lehet. Általában sikeres megtermékenyülés után 2 - 3 nap alatt leszáradnak a virágszirmok. Ezek természetesen nem tudományos, hiteles adatok. (Most egy Satsuma mandarin virágot poroztam kalamondinról, és 2 nap múlva száradni kezdtek a szirmok.)

Előzmény: mediterránkert (10217)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10221

Szia!

Valószínűleg az lehet a félreértelmezés alapja, hogy Robika nem írta, citrom magoncai vagy nemes növényei vannak-e. Én egyértelműen az előzőre gondoltam. A másik esetben (nemes oltvány vagy dugvány) természetesen teljesen igazad van.

Előzmény: wieder (10216)
kocka12 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10220
Köszönöm
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10219

Szia greko!

Kemény fába szeretnéd vágni az oltókésedet. Én citromba a felsoroltak közül csak a narancsot javaslom oltani, mert az ilyen vegyes fáknál érdemes figyelemmel lenni az egyes citrusfajták eltérő növekedési szokásaira, és a teleltetési igényekre.

A citromodról valószínűleg Te tudsz legtöbbet, de nálunk általában a citromféléknek 1 évben 3 növekedési időszaka van, és viszonylag gyorsan nőnek. Teleltetési igényük 5 - 10 C fok. Amit be szeretnél oltani, azokról a következőket tapasztaltam, olvastam:

- narancs: 2 növekedési időszak, közepes növekedési erő, 5 - 10 fokos teleltetés

- mediterrán mandarin: 1, esetleg 2 növekedési időszak, gyenge növekedési erő, 5 - 10 fokos teleltetés

- Satsuma mandarinok: 1 - 2 növekedési időszak, közepes növekedési erő, 2 - 8 fokos teleltetés

- kumkvát: 1 növekedési időszak, gyenge növekedési erő, 2 - 8 fokos teleltetés

- Buddha keze: ... növekedési időszak, ... növekedési erő, 10 - 15 fokos teleltetés

A témáról valószínűleg Arth_ur hitelesebben tud tájékoztatni.

 

Gondot jelenthet még az is, hogy a lakóhelyed környékén, egy helyről be tudod-e szerezni a vágyott oltóágakat.

Előzmény: greko (10215)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10218

Szia!

A citromfélék beéréséi idejéről a mi körülményeink között nem hiszem, hogy általánosítható igazságokat lehet írni. Van olyan citromfajta (pl. a Meyer) ami áprilisi virágzást követően karácsonyra beérik. A mostani Limoncellám egy tavaly januári virágzás eredménye, de még csak most februárban sárgult be. A lényeg, a citrom kifejlődési ideje, beérése, fajtától és tartási körülményektől függően 8 - 14 hónap között lehet.

Én akkor szoktam leszedni a sárga gyümölcsöket, amikor már kezdenek puhulni. Nem javaslom, hogy túl érleljed, mert akkor túlzottan elvékonyodhat a héja, és nehezen reszelhető. (Igaz a túlérett gyümölcsök kevésbé savanyúak és nagyobbak.)

 

Előzmény: kocka12 (10214)
mediterránkert Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10217
a virág kinyílásától menny iideig lehet porozni?mikor szárad el a virág?
wieder Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10216
Szia!
Én magáról az oltásról írtam. Persze abban igazad van, hogy azért is oltunk egy termő fáról, hogy hamarabb teremjen a kis növényünk.
De hát Én nem is emiatt írtam, hanem arra reagáltam amit Robika írt: " Van 2-db idősebb citromfám,be szeretném most tavasszal oltatni,hogy teremjenek késöbb"!
A citrom nemes növény, amennyiben nagyobb korában nem terem annak tartási hibái vannak, azt kellene megvizsgálni, ( fényviszonyok, tápoldatozás)
Előzmény: Quicktor57 (10190)
greko Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10215

Kedves sjohn és a topicot olvasók,

 

van egy termő citromfám és én is szeretnék beleoltani másmilyen citrust. Még sohasem oltottam és szeretném megtanulni. Ebben kérném a segítségüket. Hol lehet vásárolni nemes oltványt? Egy szemet érdemes beoltani, vagy 2-3 szemet? Hallottam ilyet is, olyat is. Állítólag 3 szemet a legjobb, mert ha több is megfakad, akkor a legerősebbet kell meghagyni. Ha a fórumban valakinek van nemes narancs, mandarin, kumkvát vagy buddha keze hajtása, amit be lehetne oltani a fámba, akkor szívesen vásárolnék. Nem tudom, hogy mi a módja ennek a topicban, mert még kezdő vagyok. Előre is köszönöm a segítségüket.

Előzmény: sjohn (10155)
kocka12 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10214
Sziasztok.

Most találtam rátok,van egy citromfánk rajta kettő darab citrommal. Azt szeretném megtudni hogy a citrom mennyi idő után lesz érett,illetve ránézésre,tapintásra hogy lehet megállapítani az értségét?

élőrre is köszönöm a választ.
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10213
Elnézést, most látom csak, hogy új vásárlásról van szó. (Igaz a piaci citruskereskedőnek legakább ennyit illett volna elmondania.)
Előzmény: köműves (10211)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10212

Szia!

Korábban azt írtad, hogy elolvastad a Citrusnevelési útmutató anyagát. Abban egyértelmű írtam, hogy átültetni kora tavasszal, a vegetáció beindulása előtt érdemes. Ha termő citromfád van, akkor már korábban is tapasztalhattad, hogy gyakran egyszerre van rajta érésben lévő és zöld citrom, de akár még virág is.

Virágzási időszakban nem szokták javasolni az átültetést. Igaz én tavaly majdnem elvesztettem 3 db, 3-4 éves citromot, mert a kora tavaszi, elnyúló virágzás miatt halogattam az átültetésüket. (A teleltelés a gombásodás melegágya.)

A lényeg, a szomszédnak mindíg igaza van, igaz nem neki kell megvennie a földkeverék hozzávalóit.

Előzmény: köműves (10211)
köműves Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10211

Haho valaki:)Most átlehet ültetni,hogy rajta van a citrom?

A szomszéd aztmonta igen!

Segitsetek lécives!!!!!!!!

Luigi50 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10210

 

Kedves sjohn !

 

Uha ! Mint már irtam is az én hibám volt !!!! Azt hittem ezzel lezártam a dolgot. :-) Azért annak örülök, hogy lelkiismeretes "pasi" vagy. 

 De ha már ilyen rendes voltál és felajánlottad, akkor mindettől teljesen függetlenül oltóágra most éppen valóban szükségem lenne, és ha tudnál küldeni, azt nagyon megköszönném. Még egyszer írom, hogy mindettől függetlenül. Üdv: Lajos 

Előzmény: sjohn (10207)
NS68 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10209
Megnéztem már az oldalad, nálam jól fut. Megcsináltam a leírásod szerinti dugványos szaporítást, nagyon kiváncsi vagyok hogy meggyökeresednek-e.
Előzmény: Quicktor57 (10188)
marimama51 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10208
Ehhez annyit fűznék hozzá,hogy amikor jobb idő volt,én is kiraktam a növényeket.Ahogy jósolták a fagyokat,rögtön visszapakoltam mindent.Fagyérzékeny növényeket,hogy lehet kinn hagyni,-6-7 fokban?Az aloé már +4 foknál is károsodhat.
Egyszóval nem a Te hibád az ami Luigival történt.Mindenkinek a saját maga döntése volt,hogy hová teszi a növényeit.Luigi megfizette a tanuló pénzt.Ezért sajnálom.De nem a Te hibád!!!
Előzmény: sjohn (10207)
sjohn Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10207
Kedves Luigi50!

Sajnálom ami Veled történt , de egyáltalán nem érzem úgy , hogy bármelyik hozzászólásom miatt is hamut kellene a fejemre szórni.
Az egész ott kezdődött amikor NS68 megkérdezte , hogy:

"Érdeklődöm, hogy mikor szabad kitenni a citrom és narancs fát a szabadba ? Már elég jó idő van hozzá ?"

Erre írtam , hogy:
"Még nem tetted ki?
Ha nincs sok , és nem macerás a ki-behurcolásuk , napközben már kiteheted , sőt ha éjjelre nem jósolnak fagyot , kinn is maradhat."

Aztán Te a 11131-ben:
" Szia Pepe ! Hát nem nagyon,szerintem még várj vele egy kicsit. A hőmérséklet már engedné a (kiszoktatást) De ez a szél nem igazán tesz jót a benti nyugalomhoz szokott növényeknek"

Ekkor én:

"Nyáron is minden vihar előtt bemenekíted majd őket?:))"
A válaszod:
" Kedves Sjohn ! Természetessen nem, de én most a kiszoktatásrol beszéltem,hogy a jeges viharos szél nem a legalkalmassabbbb idő hozzá. 34 éve vannak citrusaim van már némi tapasztalatom,de mindenki maga dönti el mit csinál. Nem hiszem,hogy a több éve dédelgetett fákat érdemes pár nap miatt kockára tenni.De gondolom ha rád hallgat és tönkre mennek a növényei majd veszel neki másikakat -))) ? üdv lajos.

Majd megint én:
"Én speciel kiszoktatáskor a fal , vagy kerítés mellé szoktam tenni , ahol szélvédett helyet tudok biztosítani nekik , nem az udvar közepére.
Az csak természetes , hogy ha miattam betegszenek meg a növényei , veszek neki másikat.:))
Egyébiránt ha kivittem volna , én sem hagynám kinn ilyen trutymóban , de még nem vittem ki , mert fél nap mire behurcolnám őket."

Közben Pepe írta , hogy Ő bizony kinn hagyta , kiváncsi vagyok nála is tönkre mentek-e?

Na most itt végig citrusokról volt szó , és nekem is volt olyan , hogy a minusz 2-3 fokban a friss hajtások meg a gyümölcsök károsodtak.
De Te itt most felsorolsz olyan növényeket a veszteséglistádon amikről szó sem volt.

Az hogy kiraktad a valószínűleg szobabanánodat, meg tengeri hagymát , meg bilbergiát , meg még sok mást , hadd ne az én saram legyen!
Azt meg nem hiszem , hogy ha a hőmérséklet plusz volt , bármelyik citrusodban is kárt tett volna.
Ettől függetlenül nagyon szívesen adok a nekem lévő citrusfélékből , akár oltóágat , akár dugványnak valót , és őszintén sajnálom ami Veled történt , de ha ezt elolvastad , akkor magad is láthatod , hogy igazából a teher nem rajtam van.
Bocsánat!
Előzmény: Luigi50 (10206)
Luigi50 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10206

 

 Kedves sjohn !

 

 Sajnos egyáltalán nem tréfa. Amit írtam, az úgy van, bármennyire sajnálom is. Persze természetesen nem téged hibáztatlak, ámbár egy kicsit befolyásoltál. De mivel rég óta foglalkozok citromokkal, magamtól is lehetett volna annyi eszem, hogy ne tegyem ki őket, ha már másnak azt tanácsoltam.

 

 Kedves Hanga444, sjohn tudja, és érti is, hogy miről van szó, természetesen nem csak arról az egy hozzászólásról, amire hivatkoztam. De ha esetleg komolyabban érdekel, akkor böngészd egy kicsit végig. Üdv: Lajos

Előzmény: sjohn (10194)
mediterránkert Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10205
én is mozillát használok!
reggel esett pár szem hó,az előbb még szépen sütött a nap,gondoltam megyek kiszedem addig a szőlőt...Erre most teljesen beborult és megint esik +5C van!
Előzmény: myrtill82 (10204)
myrtill82 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10204
Mozilla,de eddig ezzel is bejött,majd megpróbálom az IE-t ha hazeértünk,köszi:)
Előzmény: Quicktor57 (10201)
mediterránkert Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10203
köszönöm a segítséget!
A fácska 120cm magas,Jozsótól származik,volt is rajta 2 szép citrom,de mire hazaértünk velük leesett!
Előzmény: Quicktor57 (10201)
Hanga444 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10202
Ott nem a szélről volt szó?
Előzmény: Luigi50 (10193)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 10201

Szia!

Nálam Internet Explorer 8-as böngésző alatt gond nélkül bejön a weblap. Ha megírod e-mail-ben, hogy Te melyik böngészőt használod, akkor a legközelebbi nagy karbantarásnál (nyáron) azt is letesztelem.

 

"Mediterránkert"-nek csak annyit, hogy ha van másik citrus virág is a közelben, akkor az ecsetes megporzás eredményes lehet. (Lásd a weblapon Citrusok gondozása ... rész.) (Természetesen ha túl kicsi a növény, akkor fotózás után virágeltávolítás következik.)

Előzmény: myrtill82 (10196)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!