Keresés

Részletes keresés

Ferig Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8911

Fontos szabály, hogy mielőtt a javaslatainkra hallgatnál, nézz körül a környéken ahová a szőlőt fogod telepíteni. Kérdezd ki a gazdákat, milyen szőlőt művelnek és azokkal milyen tapasztalataik vannak és csak ezután döntsél. Egy újabb fajta szőlő telepítése, mégha máshol csodákra is képes, mindig hordoz valamennyi termőhelyi kockázatot.

Előzmény: bolero84 (8905)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8910

Azért én a kövidinka telepítést kétszer meggondolnám.

Előzmény: nyulica (8907)
bolero84 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8909

Igen! Kékfrankost nagyban termesztenek is errefelé...most azzal vagyok még gondban,hogy honnan lehet gyökeres töveket vásárolnom...kb 200 szögölt vagy max 400 at akarok beültetni...majd az aprókat,hírdetéseket figyelem...

Most csicsóka van azon a részen...bekerítem villanypásztorral és rábízom azt a csüngőhasúakra...trágyázva lesz,a gyomtalanítást,növényírtást is megúszom és még a pocák is híznak...

:)

 

Előzmény: nyulica (8907)
bolero84 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8908

Helló! Nekem is van élményem ottelóval...egy régi vakdüllő akácfa sorára futott fel...régen ott tanya volt...több zsákkal is szedtem lovaskocsira állva.A nagymamámnál a sárgabarack fára is hasonló szöllő volt felfutva és azt a mama nekem adta,ha felmászok érte...a másik nagyszülőknél a tatámnak volt egy régi repedt hordója...hazavittem és faggyúval bekentem a repedéseket...némi cukor szirupot öntöttem a musthoz...végülis a hordóba kerülés előtt háromszor átfejtettem...nagyon komoly "cucc" lett...érdekes módon a cimboráim,amíg tartott a jóbol,addig minden hétvégén jöttek discóba hívni...finoman érdeklődtek,hogy van e még...azon a télen el is fogyott...ez 10 éve történt...azóta csak tervezem és álmodozom egy saját ültetvényecske félén...

 

Előzmény: mozis55 (8827)
nyulica Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8907

Amennyiben hallgatsz rám a következő fajtákat tudom ajánlani neked homokra.

Minőségi vörösnek a Kékfrankos  mellé asztali vörösnek a Kadarkát, amely néhány évben kimagaslót is tud alkotni.

Minőségi fehérbornak nagyobb a választék itt a Chardonay-t tudom ajánlani, asztali fehérbornak pedig a Mézes fehért vagy a Kövidinkát.

De, ha nem átallsz csemegeszőlőt is ültetni akkor a Saszla nagyon jó választás lehet, mert kiváló fagytűrése mellé egész jó bort is lehet csinálni belőle és enni is finom.

Ez az én véleményem de ettől lehetnek eltérő igények és ajánlások is.

Előzmény: bolero84 (8905)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8906

Szerintem nyulica leírta a lényeget.

Ami a védekezést illeti: gubacsatka esetén atkaölő szer javallott, de csak akkor, ha nagyon elhatalmasodott a kártevevése. Filoxéra esetén nehezebb a védekezés, mert ha a gyökéren is van, a helyzet lényegében reménytelen. A levéllakó alakja ellen május második felében ajánlott védekezni rovarölő szerrel.

Az azért érdekelne, hogy mi ad aktualitást a kérdésnek a tél közepén.

A filoxéráról egyébként bővebben olvashatsz a Kertészet és szőlészet 2004/19. számában, ha az archívban esetleg megtalálod.

Előzmény: királné szoknyája (8903)
bolero84 Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8905

Helló! Én is hasonló cipőben járok,de én nem tudom még,hogy milyen fajtákat válasszak...kettő fehér és kettő vörösbornak valót szeretnék...mindből egy-egy minőségit és egy -egy asztalinak...azt mondta egy borász féle,hogy amikor a minőséginek nem volt megfelelő az időjárás lehet az asztalinak való jobban produkál...és olyanokat válasszak,amelyeket esetleg össze is keverhetek,ha szükség van rá...Szeged és Kiskunhalas között lakom...homoktalajba akarok telepíteni,csak saját célra ...

Szívesen veszem a tanácsokat én is...

Előzmény: ricsi93 (8891)
nyulica Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8904

A filoxéra levéllakó alakjának gubacsa rücskös és zárt. A takácsatka inkább kidudorodásokat hoz létre és a fonákon nemezes bevonat van tudtommal. Látni kéne a bizonyossághoz.

Előzmény: királné szoknyája (8903)
királné szoknyája Creative Commons License 2011.01.27 0 0 8903

Mivel új tag vagyok,először is szeretnék köszönteni mindenkit!

Szeretnék mindjárt segítséget is kérni!

Lenne egy olyan kérdésem,hogy a MEDINA szőlőnk levelén gubacsok jelentek meg.

Ezek milyen betegségre utalhatnak,és mivel lehetne kezelni ezt??????

(Én gubacs atkára és levbél filoxérára gondoltam) de ez csak gondolat.

Kérem,ha valaki tudna nekem segíteni ,nagyon hálás lennék érte!

Előre is köszönöm!!!

csoxi Creative Commons License 2011.01.26 0 0 8902

Pár gr. megoldaná a gondomat. Természetesen költségtérítés mellett. Ha megoldható, a részleteket e-mailben tisztázzuk,

köszönettel: csoxi

Előzmény: lalá (8901)
lalá Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8901

-Pár g-ot én is tudnék küldeni, de többe kerül a leves mint a hús. A Merck és a Reanal az ahol lehet találni.

Változatlanul azt mondom, hogy el kell menni egy környéken lévő borászati laborba és elkészíttetni az oldatot.

Előzmény: csoxi (8898)
csoxi Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8900

A szabadkénessav titrálásához.

Előzmény: RAMBO (8899)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.24 0 0 8899

Tényleg semmi sem menti a kíváncsiságomat: de mire kellene ez neked?

Előzmény: csoxi (8898)
csoxi Creative Commons License 2011.01.23 0 0 8898

Érdeklődöm, hogy konkrét, vidékről is elérhető beszerzési forrást kálium hidrogén bijodátra ( KH(IO3)2) néhány grammos mennyiségben tudna-e javasolni ? 

Előzmény: lalá (7111)
nyulica Creative Commons License 2011.01.22 0 0 8897

A gyökeres európai vesszők maguktól is jól teremnek homoktalajon. Az amerikai alanyvesszők oltását el lehet végezni gyökereztetés előtt angolnyelves párosítással. Ebben az esetben az alanyvessző összes termőrügyét ki kell vakítani, hogy csak a ráoltott nemes hajtson ki. Ilyenkor a nemesnek a föld felett kell lennie, mert könnyen "lemászik" az alanyról. Az oltvány felső részét ezért paraffinozni kell, hogy ne száradjon ki.

Az alanyvesszők gyökereztetés és állandó helyre ültetés után is beolthatók. Legjobb a zöldre fásoltás vagy zöldoltás. ilyenkor nem vakítjuk ki az alany felső rügyét.

 Az európai gyökeres vesszők készítésénél attól függően, hogy van-e lehetőség öntözésre bakhátas vagy bakhát nélküli iskoláztatást végzünk. Bakhát nélkülinél nem árt itt sem paraffinozni.

A gyökeres vesszők legegyszerűbb és legbiztosabb előállítási módja a porbujtások készítése. Ezzel a módszerrel öntözés nélkül lehet jó minőségű szaporítóanyaghoz jutni.

Előzmény: ricsi93 (8896)
ricsi93 Creative Commons License 2011.01.22 0 0 8896

SziaNyulica

 

KOszonom a tanacsodat. Hany rugyet tegyek a foldbe es hanyat hagyjak talajszint felet?Es nem tudom jol ertelmeztem -e a hozaszolasod de ha ezek a veszok meggyokeresednek akkor ez alanynak lesz e jo atoltashoz vagy idovel atoltas nelkul teremni fog e?

nyulica Creative Commons License 2011.01.22 0 0 8895

Európai gyökeres dugványt, csak homoktalajra érdemes telepíteni. Kötött talajon könnyen a filoxéra áldozatává válhat. Egy kis ügyességgel magad is könnyen csinálhatsz oltványokat, ha van alanyvessződ hozzá. Ezek homoktalajon is is jók feltéve, ha nem túl magas a talaj mésztartalma. Az amerikai alanyfajták mésztűrése sajnos nem túl jó.

A vesszőket most már ráérsz a tél elmúltával megszedni. Kb 40-45 cm-es darabokra szoktuk vágni a vesszőket

 Az alsó rügy alatt 3-5mm- rel kell elvágni a vesszőt a talpgyökerek képződése miatt, közvetlen gyökereztetés előtt, A felső rügy felett 3-4 cm csonkot kell hagyni. hogy ne száradjon be a felső rügy.

Előzmény: ricsi93 (8893)
RAMBO Creative Commons License 2011.01.22 0 0 8894

Nekem ezzel semmilyen tapasztalatom nincs, sajnos nem tudok segíteni.

Előzmény: ricsi93 (8893)
ricsi93 Creative Commons License 2011.01.22 0 0 8893

Szia Rambo

 

Levagot nemes veszo gyokerezteteset ertem ez alatt.Olvastam neten hogy, lehet ugy csinalni hogy vizben elsonek kigyokereztetem majd aztan teszem foldbe. Ezel kapcsolatban kernek segitseget mikor szegyem meg a veszoket ? Hany rugyes legyen ?

 

Oltvany telepiteset is tervezem tavaszal de nincsen anyagi keretem az oszesre ezert gondoltam hogy a maradek helyre csinalok dugvanyt.

RAMBO Creative Commons License 2011.01.22 0 0 8892

Dugványozás? Mit értesz ezalatt? Porbujtást? Levágott nemes vessző gyökereztetését? Oltványok telepítését?

Előzmény: ricsi93 (8891)
ricsi93 Creative Commons License 2011.01.22 0 0 8891

Sziasztok

 

Segitseget szeretnek kerni szolo dugvanyozasaval kapcsolatban. Megeri -e vele szorakozni? Ha sikerul menyire elenalo lesz a toke ? Tapasztalatokat kernek ti hogy csinaljatok ? Minden kis praktika erdekel :)

barkócza Creative Commons License 2011.01.21 0 0 8890

Köszönöm!

Előzmény: Ferig (8889)
Ferig Creative Commons License 2011.01.21 0 0 8889

Szerintem ugyanott, ahol egy normál tőkénél, a talajfelszín fölött 10-15 cm-re. Itt egy hosszú szálvessző van/lehet felfuttatva a kordon tetején lévő kordonkartartó huzalra. 

Előzmény: barkócza (8888)
barkócza Creative Commons License 2011.01.21 0 0 8888

Kedves Ferig, köszönöm én is az információkat. Az alanyra hol van itt a nemes ráoltva? Már a nemesé a fölfutó tőke, vagy fönt, a felső szál közelében történik meg az oltás?

Előzmény: Ferig (8883)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.21 0 0 8887

Jól látom, hogy a második képen a metszésmód variációk vannak, szálvessző+rövidcsap kombinációval?

Előzmény: Ferig (8883)
Csernethfay Creative Commons License 2011.01.20 0 0 8886

"Nono. Az okos ember azért is kivágta az erdőt, ha búzát akart vetni. Meg ha faszenet akart égetni. Meg még ezer másért. Lehet, hogy a parton úgy volt, de nem harapnám meg az ujjam érte."

Valószínűleg így van. Igazából az okos emberről, a homo sapiensről alkotott véleménye tetszett. De aki teheti, érdemes végigolvasni a könyvet. Kötelező olvasmánnyá kéne nyilvánítani legalább a Balatonpartiaknak

Előzmény: lalá (8872)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.20 0 0 8885

Köszönöm, jók az ábrák is.

Előzmény: Ferig (8883)
Falusi1 Creative Commons License 2011.01.20 0 0 8884

Köszönöm a forrást, átrágom magam rajta.

Előzmény: alfi13 (8882)
Ferig Creative Commons License 2011.01.20 0 0 8883

Íme a kordon kialakítása és a metszés. A szőlő csúcsdominanciára való törekvése nyilvánvalóan itt  is érvényesülni fog, .... ha hagyják..., de itt a második évtől már nem hagyják.

 

Előzmény: Falusi1 (8880)
alfi13 Creative Commons License 2011.01.19 0 0 8882
Előzmény: Falusi1 (8880)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!