Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.04.23 0 0 7022
Egyes pontjaid (ha részlegesen is) de már régóta működnek pl. Zuglóban, a Tihany téren, ahol mikrofilm olvasók és némi "családfakutató könyvtár" is van.
Remélem, nem olvassa "hivatalos ember" hogy kihoznál egy bizonyos helyről filmeket, mert ha mégis, akkor ott ezentúl motozás is lesz. :(
Szerintem a jövőben csak a 24 órás "nyitvatarásnak" van létjogosultsága, erre kitűnően megfelel az internet.
Előzmény: gerard (7018)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.23 0 0 7021
Nekem nagyon tetszik az ötlet és szívesen segítenék is.
Előzmény: gerard (7018)
firmin Creative Commons License 2010.04.23 0 0 7020
... kösz, de megoldódott. ( ide feltéve teljesen olvashatatlan lett volna.)
Előzmény: milyennincs (7019)
milyennincs Creative Commons License 2010.04.23 0 0 7019

Szia!

Ha lefotózod, s ide felteszed, sztem többen fognak hozzászólni, mint látatlanban bejelentkezni.

Előzmény: firmin (7017)
gerard Creative Commons License 2010.04.23 0 0 7018

Sziasztok

 

FÉLIG OFF a téma, és ráadásul gyerekciőben jár, de leírnám itt néhány gondolatomat tervemet, és várnék építő, meg mindenféle kritikát, meg minden  egyebet.

 

SZERETNÉK LÉTREHOZNI EGY KIFEJEZETTEN CSALÁDFAKUTATÓ KÖNYVTÁRAT!

 

az alábbi problémákkal szembesültem az almúlt időszakban:

 

1., anyakönyvi kutatás a MOL-ban elég korlátozott időbeosztású, és ott mást nem lehet megtalálni (könyvtár)

2., ha könyveket keresek, akkor 6-8 könyvtárat is meg kell egyes esetekben látogatni.

3., nincsennek az Arcanum néhány dvd-jén kívül olyan ingyenes online, vagy csak helyi számítógépeken kereshető névjegyzékek, amelyek segítenének egyes könyvek "átnézésében".

4., családfakutatóknak nincs szükségük az eredeti könyvekre, csak a tartalmukra...

Szerencsés lenne ha sok könyvnek lenne 5-10 pld. fénymásolata, amelyben lehet párhuzamosan több embernek keresni, és csak "találat" esetén megnézni az eredetit is...

 

 

Pl. Werner Hacker kitelepítéses könyvei:

ha mindre kíváncsi vagyok, akkor a következő könyvtárakat kellene meglátogatni:

 

 - Pécsi tud. egy. (bodenseeraum és unteren Neckar csak itrt van meg)

 - oszk (baden miatt, mert ezen kívül csak a németek házában fellelhető)

 - ELTE (südötlische schwarzwald nincs meg az OSZK-ban)

 - Főv levéltár: (Hessen csak itt van meg)

 

Fél éve még ez volt a helyzet!

 

 

CÉL A KÖVETKEZŐ LENNE:

 

EGY OLYAN HELY LÉTREHOZÁSA, AMELY KIFEJEZETTEN A CSALÁDFAKUTATÁSSAL ÖSSZEFÜGGŐ ANYAGOKAT GYŰJT EGY HELYEN, kifejezetten határon túli anyagokkal együtt, amellyel elérhető lenne, hogy valaki az őskutatás során a lehető legnagyobb területi anyagot tudja egy helyben kutatni....

 

ELKÉPZELÉSEK:

 

1., REGGEL 6 TÓL ÉJFÉLIG TARTÓ NYITVATRTÁS, HÉTVÉGÉN IS!!!

2., KB 3-4. MIKORFILMOLVASÓ, HOGY A MOLTÓL KIKÉRT ANYAGOKAT LEHESSEN ITT IS KUTATNI.

3., AZ OLVASÓK LEFOGLALÁSA ON-LINE RENDSZEREN KERESZTÜL (ÍGY BIZTOSAN TUDOD, HOGY AZ ADOTT IDŐSZAKBAN RENDELKEZÉSEDRE ÁLL)

4., OLYAN TUDÁSBÁZIS FELÉPÍTÉSE, AMELY A KUTATÓK ANYAGAIN IS ALAPSZIK (PL. NEKED VAN EGY CSALÁDI KÖNYVED A FELMENŐIDRŐL, AMELY NEM TITKOS, DE AZ EREDETIT MEG AKAROD TARTANI, AKKOR FÉNYMÁSOLATOK KÉSZÍTÉSÉVEL KUTATHATÓVÁ LEHET TENNI....)

5., ALAPVETŐEN SZÁMÍTÓGÉPES ADATBÁZISOK FEJLESZTÉSE (PL VAN EGY KÖNYVNEK NÉVJEGYZÉKE, AKKOR AZT SCANNELNI, ÉS AZ INTERNETEN ELÉRHETŐVÉ TENNI, HA LEHETSÉGES KERESŐMODULLAL)

6., LÉTREHOZNI EGY OLYAN LISTÁT, AMELY AZ ÖSSZES OLYAN KIADVÁNYT, KÖNYVET, ADATBÁZIS CD-T, STB. TARTALMAZZA, AMELY A CSALÁDGFAKUTATÁSSAL CSAK EGY KICSIT IS KAPCSOLATBA HOZHATÓ. (borovszkit, gerőt, nagyot mindenki ismeri, ott vannak a könyvtárakban, de sok könyvben azért nem kutatnak, mert messze van, kiesik a látókörből, vagy pl. csak könyvárveréseken tünik fel, néhány magánszemélynek van csak meg Magyaroerszágon, esetleg könyvritkaság és nem kutatható stb.)

7.,  Sok magánszemély a saját családfájához felkutat olyan anyagokat, amelyekről csak ő tud, ezeket hasznosítani kellene,  pl. a MOL-ban én is bescanneltem kb 50 oldal anyakönyvi anyagot, meg eredeti parókián lefotóztam kb 500 oldalt, amelyre szükségem volt otthoni kutatáshoz. Bár ez pénzbe került, de ha már digitálisan megvan, bárki  megnézhetné számítógépen. Ha évente 20 ember hasonló nagyságrendben tudna átadni anyagokat (scannelve, fotózva), a könyvtárnak, akkor évente 5-10.000 oldallal gazdagodna a "nem csak mikrofilmolvasón" kutatható anyag....

 

 

Nekem jelenleg 250-300 könyvem, kiadványom van eredetiben és másolatban, (van olyan amelyik tudtommal nincs könyvtárban Magyarországon)ha nektek ehhez összesen volna kb szintén 200-250 anyagotok, akkor már létre lehetne egy helyet hozni.

 

Ehhez mi kell:

1., egy db. önkormányzat, aki adna helyet (már dolgozom az ügyön)

2., olyan CÉG, pl canon, amelyik piaci ár alatt, vagy csak használatra adna néhány technikai eszközt, cserébe a könyvtár honlapján és helyben teljes körü reklámot kapna (ezen is dolgozom)

3., mikrofilmolvasók, és kapcsolatkiépítés minimum a következő helyekkel: MOL, OSZK, Egyetemi könvtárak, Megyei könyvtárak.

4., saját honlap ( ez a legkönnyebb része )

5., meg még ezer apró dolog...

 

Kicsit futurisztikus az egész, de végül kellenek ilyen célok is.

 

Apropó egy tény: olyan még nem nagyon fordult elő, hogy kitűzök magam elé egy cél, és azt ne érjem el.... Az előfordult, hogy sokkal tovább tartott, mint gondoltam!

 

 

VÉLEMÉNYEK??? mármint azon kívül, hogy hülye vagyok meg őrült... :-)

 

 

 

firmin Creative Commons License 2010.04.16 0 0 7017
Kedves Fórumozók!
Segítséget keresek egy 1859-es házassági anyakönyv fordításához (... Osztrák Szilézia, Liebenthal - német nyelvű) - és igencsak kusza kézírású.
Előre is köszönöm ha tud valaki segíteni. ( firmin kukac freemail.hu )
gammask Creative Commons License 2010.04.09 0 0 7016
szia..visszajöttem..látom vagy még...:-)ha nem emlékszel Lados család..
Előzmény: iater (6720)
Atomantiii Creative Commons License 2010.04.09 0 0 7015
Köszi szépen a válaszod.
4904 Creative Commons License 2010.04.08 0 0 7014
Tibor papa kösz a segítséget Petneháza ügyében Még nem értem oda hogy kipróbáljam.

Voltam Debrecenbe Húsvét előtt. A megyei levéltárba eléggé elrontották a hangulatomat. Azt ajánlom ha oda akar menni valaki kutatni előtte jó alapoan tájékozódjon mert sok kellemetlensége lehet ha csak úgy oda cseppen.

Mindamellett Átnéztem az Ozsváth hagyatékot nagyon alapos munka. Én is találtam több igen fontos utalást a Hatvany Családokra. Sajnos a forrásokat már nem tudták ide adni különböző okokra hivatkozva . A fénymásolójuk is rosz volt éppen.
Több utalás is említi az Acta Emer-t mint forrást de nem tudták megmondani mi lehet az.
Utólag rájöttem hogy valószínűleg a Közgyűlési jegyzőkönyvek évkönyveiről van szó.
Ha így van akkor ezt nem ártott volna tudni a levéltáros uraknak. Annál is inkáb mert Ozsváth Bihar megye főlevéltárosaként készítette a feldolgozását a saját anyagaikról.

Volna egy kérdésem még. A nagyváradi levéltár fond jegyzéke elérhető e valahol?
Kiváncsi lennék mi maradt odaát Trianon után a pl- a régi bihar vármegye és a Váradi káptalan anyagából.

István





Előzmény: Törölt nick (7009)
kerub Creative Commons License 2010.04.08 0 0 7013
I. VH. Katona: Kilin György huszár őrmester,16. gyaloghadosztály I. törzsszakasz.

Ha valaki kutatja a Kilin családot és tud erről a huszár őrmesterről kérem jelezze!!
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.08 0 0 7012
A MOL mikrofilmtárban az "A sorozat" az anyakönyvek mikrofilmjeit jelenti, a filmeket a számuk alapján lehet (szükséges) előre kikérni, és amikor személyesen oda látogatsz, rögtön böngészheted őket.
Az anyakönyvi mikrofilmekről (és sok egyébről) letölthető anyagok vannak.
Előzmény: Atomantiii (7011)
Atomantiii Creative Commons License 2010.04.08 0 0 7011
Szia

Ezek a hozzászólásodban szereplő A 2511-2512 számok arra használhatók, hogy ha valaki elmegy a levéltárba, akkor előre megkeresi, hogy mely iratokat akarja megnézni?
Előzmény: Törölt nick (7009)
sunbonnetsue Creative Commons License 2010.04.08 0 0 7010
Ismét kérni ill. kérdezni szeretnék:
a kutatásai során nem találkozott valaki a következő családnevekkel az Őrségben (pontosabban Kisrákos, Őrimagyarósd, Pankasz,Viszág): Dávid, Milosics (vagy ch vagy ts) Imrek, Szakály??
Köszönöm szépen.
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.03 0 0 7009
Lehet, kénytelen leszel "körülkeríteni"
Laskod A 2511-2512 (1772-től)
Nyírkarász-Nyírjákó A 2535-2536 (1774, 1771-től)
Rohod A 2552 (1827-től)
Nyírmada A 2537-2538 (1780- tól)
Előzmény: 4904 (7008)
4904 Creative Commons License 2010.04.03 0 0 7008
Kedves klubtársak

Először is mindenkinek kellemes Húsvéti ünnepeket kívánok.

Ha majd túl leszünk a nagy locsolkodáson akkor remélem valaki segíteni tud abban hogy : Petneháza református anyakönyvei melyik filmen kutathatok.

István
Pélyi Creative Commons License 2010.03.25 0 0 7007
Sziasztok,

Azt szeretném kérdezni, hogy valakinek nincs véletlenül lefényképezve a Jásdi állami születési anyakönyvek 1895-1920 között? Ha van valaki, kérem jelezze.

Köszönöm előre is!

Péter
4904 Creative Commons License 2010.03.25 0 0 7006
kedves Kolibri
Egy Pusztakovácsi települést ismerek. Ma Bakonszegnek hívják és Biharmegyében van. Én már átnéztem a filmjét mert érdekelt vagyok ott a Magyar, Molnár, Miskolczy, Nadányi Családok folytán. A másik tlepülésről nem hallottam csak egy hasonló helynevet ismerek. Szent kozmapuszta. Berettyóújfalutól 6-7 km található. ez a település ma már nem létezik. Gyerekkoromban még egy vasúti megálló hely volt.

István
Előzmény: Kolibri1803 (6999)
milyennincs Creative Commons License 2010.03.22 0 0 7005

Szia!

Széphalom Kazinczy Ferenc szóalkotása, arra a részre, ahol az ő udvarháza állt (kastélynak nem nevezném). Később terjesztették ki az egész falura, ill. arra a lakott részre, ami akkor némileg távolabb esőnek számított a Kazinczy-háztól (bár akkor is ott állt, ahol ma). Ha emlékszel még a település szerkezetre, elég ligetes ott a Kazinczy-emlékhely környéke.

Akkoriban Hosszúláz és Kisbányácska két település-rész volt, előbb létezett Kisbányácska, mely Rudabányácskával együtt ugyan valamikor bánya-település volt, a 18. sz. elejétől lakossága erősen kicserélődött. (R.bányácska erősen elszlovákosodott.)

Rudabányácska görög katólikus anyakönyvében előfordulnak kisbányácskai ill. ritkábban hosszúlázi illetőségűekre vonatkozó bejegyzések, vszeg azért mert míg R.bányácska görög volt, addig  a nevezett hosszúláz ill. kisbányácska római, ott nem lehetett önálló gör.kat.egyházkerület (bár ez feltételezés részemről, ill. már nem emlékszem jól).

Az tény, hogy Kazinczy Thália többszöt szerepel keresztanyaként ill. esküvői tanuként Rudabányácska g.kat. anyakönyveiben. A http://duna.natarch.hu/cgi-bin/fondx/aker alatt, vagy a www.mol.gov.hu alatt Hosszúlázat találod meg.

Ha 'átnyúlsz/átérsz' Rudabányácskára, esetleg tudok helytörténetről is beszélgetni veled. (R. bányácska beljebb van egy völgyben, ill. két magaslat között (azt hiszem a Sátor-hegy, meg a Száva) egy viszonylag magasabb, elzárt területen (hegyhát?)

Előzmény: szaeltan (7004)
szaeltan Creative Commons License 2010.03.22 0 0 7004
Sziasztok!
Én Széphalom szülöttjeit nem találom sehol (nincs Sátoraljaújhelyen) Még Rudabányácskára gondoltam esetleg.
kajra Creative Commons License 2010.03.22 0 0 7003

Jól gondoljátok...

Az 1841-es "kiosztásban" FAJSZ: Puszta-Kovácsi, Libitz-Kozma, Sörnye, Kürtös, Kölked, Kopár, Felső-Szövér, Szőke-Malom.

Előzmény: Kolibri1803 (6999)
krizsyk Creative Commons License 2010.03.22 0 0 7002
Ez is a terveim között szerepel, most az 1895-től kezdődő időszakot tervezem átnézni, mert ott is vannak "fehér" foltok.
Előzmény: Törölt nick (6998)
Kolibri1803 Creative Commons License 2010.03.20 0 0 7001
Köszönöm, én is Somogyfajszra gondoltam. De majd kedden kiderül, hogy jól gondoltuk-e.
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.19 0 0 7000
Valószínűnek tartom, hogy a két település Somogyfajszhoz tartozott, ahol 1752 -től volt Rk anyakönyvezés.
MOL mikrofilm A 3928-3929
Előzmény: Kolibri1803 (6999)
Kolibri1803 Creative Commons License 2010.03.19 0 0 6999
Megtudná valamelyikőtök mondani, hogy Libickozma és Pusztakovácsi anyakönyveit hol lehetne megtalálni ?
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.17 0 0 6998
Erdemes esetleg korulnezni a kornyezo telepulesek anyakonyveiben. Jo multkoriban ugyanis talaltam egy olyan keresztelest valami Nyir----- nevu faluban (mar nem emlekszem melyik volt), azt hiszem 1760-ban, ami arrol szamolt be hogy Apagyon keresztelt valakit a lelkesz. Ez amiatt is erdekes, hogy Apagyon csak 1764-tol kezdtek vezetni a feljegyzeseket - bar a keresztelesek egy reszet valaki kitepte 1780-ig - tehat ez lehet akar a legkorabbi szuletesi adat a telepulesrol. Egyik osom pl. Pecelen szuletett, de a rakospalotai akv-ban jegyeztek fel a szuleteset.
Előzmény: krizsyk (6997)
krizsyk Creative Commons License 2010.03.17 0 0 6997
Az adatbázis szerint igen, de a valóságban megvan a mikrofilmen az 1714-es évtől. Sajnos, mint már írtam, hiányosan vezették. Pl: 1714-ben csak 1 bejegyzés van, van hogy évek maradnak ki.

Erre gondolok: Szabolcs megyei Vaja község, Nyíregyháza és Vásárosnamény között félúton.
Előzmény: Törölt nick (6996)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.17 0 0 6996

Az adatbazis szerint csak 1801-tol vannak adatok. (A2585-A2586) Biztos hogy egyre gondolunk?

A 18. szazadban kisebb telepuleseknel gyakran elofordult hogy evekig nem volt lelkesz vagy csak nem volt aki feljegyezze az esemenyeket (pl. Pecel, Satoraljaujhely), igy ez nem meglepo.

Előzmény: krizsyk (6995)
krizsyk Creative Commons License 2010.03.17 0 0 6995
Ez a kötet elérhető a MOL-ban ( a2585-ös tekercs). Magam 2006-ban kértem róla másolatot. Bár a filmezés minősége nem mindenhol jó, de olvasható a nagy része. Csak egy gondom volt vele, hogy nem minden évben vezették az anyakönyvet. Voltak évek amik kimaradtak. Gyakorlatilag nem követhető folyamatosan.
Előzmény: Törölt nick (6994)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.17 0 0 6994
1714-1800/1801, a lelkesznel van, ha valami adat kell ot hivd fel, szivesen segit. Elerhetosegeit a neten megtalalod.
Előzmény: krizsyk (6993)
krizsyk Creative Commons License 2010.03.16 0 0 6993
Az I. kötetet melyik évre érted?
Előzmény: Törölt nick (6991)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!