Keresés

Részletes keresés

ragusa. Creative Commons License 2010.04.03 0 0 10414

 szia Laci

kis lepes az emberisegnek nagy lepes nekem )))))))

Azt csak TE tudod megerteni hogy ez mit jelent nekem , hogy viragzo SK dugvanyom van oriascitrombol....

 

Csak mersekelten valogattam a TEMERDEK!!! bimbo kozul mert en is arra az elvezetre gondoltam ,ami ram var  hogy naponta hanyszor is fogom kiszagolni az osszes illatat ))))))))

 

 vannak dugvanyaim innenonnan lopott hajtasokbol  --itt egy pirulgatos szegyenlos smile lehetne )))--

pl egy citrus medica is ha mar a latin neveknel vagyunk...Ez volt irva az bricoban arra  citrusra ...amirol ujitottam ..)))

 

De hogy mas sikeremrol is irjak ... tavaj vettem osszel egy melyen learazott mirtuszlevelu narancsot- amin most negy  erett narancs van ... öt volt de egyet mar megettem ,, igazan finom volt. 

 

nagyon szerenyen vagyok BÓDOG))))) 

Előzmény: kurdilaci (10408)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10413
A probléma valós és teljes a káosz.Ennek az egyik oka a tikettekel való laza bánás .Az
igazi nagy baj,hogy a Citrus hobbi üzletté vált de sokszor szakmai odafigyelés nélkül.sokan megelégszenek avval,hogy van citrom,narancs stb.De ma már az alapfaj-
ták de még a fajok sem határozhatóak meg ránézésre/ha egyáltalán érdekli a vevőt/o-
lyan széles lett a tenyésztési variációk száma.Igaz viszont genetikailag soha nem volt
annyira biztos módszer mint a jelenben.Csakhát..drága és nem mindegy szokták mondani kereskedők,de sokszor a vevők is.További probláma az olasz nyelv és a latin
egymáshoz való viszonya.Ebből adódnak,hogy a megbizható latin nevek helyett az egyes tenyésztők és azok országai is "beviszik"a saját területük,országuk neveit.
A konkrét emlitett példánál maradva a Latinban meghatározott Citrus medica mindenkit betájolna ha ezt használná,de sajnos az Olasz ezt a gyümi fajtát cedro ordi-
nario-nak nevezi.Mostmár csak össze kell keverni/kereskedő,tikettgyártó stb/és kész a káosz.Mert ha azt írná a tikettre,helyesen,hogy Citrus medika"Maxima"akkor mindenki tudná,hogy a növény az egy nemesitett C.medica fajta amely jellegzetes nagy gyümivel bír.ha meg azt írná rá,hogy cedró ordinárió akkor mindenki tudná/akit érdekel/
,hogy ez egy "mezei"alap faj ami szintén egy /más/jellegzetes gyümivel bir.
Ennél még durvább a másik példa: aCitrus latifolia amit eredetileg "Tahiti lima"név alatt
/esetleg:perzsa lima vagy medve lima/ismerünk és arról ismert,hogy gyümijei nagyobbak és nem különösebben érzékeny limafajta.Evvel szemben valaki azt gondolta sziget-sziget és ráiratta,hogy ez Caraibi.Talán jobban hangzik/pedig Tahiti se
kutya/Saccom szerint olasz-német koprodukció volt.Uszkve-szerintem-,ragaszkodni kellene a latin elnevezésekhez és az újabb fajtáknál is ki kellene szoritani a helyi neveket/pl.Israel/és a származási latin nevet kellene kérni.Perszsze csak akkor ha nemcsak táplálékként néz valaki a Citrusfélékre.
Előzmény: bombaba (10406)
AddX Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10412
Sziasztok.
Vetettem el narancsmagokat egy cserépbe.A 20 és 25°C jó hőmérséklet a csírázásnak?
És kb mennyit kell várnom míg kibújik az első növényke?
Kérem, valaki segítsen.
kurdilaci Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10411
Gyönyörűek!Előrébb vannak a citrusaid,mint az enyémek,mert nálam még csak a narancs kezd virágozni,a többi éppen csak elkezdte a bimbóképzést.A kumkvat pedig teljesen csendben van,igaz az csak május környékén szokott megindulni.
Előzmény: sjohn (10397)
kurdilaci Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10410
Nyugodtan használd az építési perlitet,nekem is csak az van,s ragyogóan bevált.Alginitet azért próbálj beszerezni,mert fontos ásványianyag kiegészítő,s mivel nem túl gyakran ültetjük át a citrusainkat,ezért célszerű a használata minden alkalommal.Én a többi szobanövénynél(pálmák,kaktuszok,stb.)is kivétel nélkül használom.
Előzmény: Cuki 04 (10387)
kurdilaci Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10409
Sajnos teljesen igazad van!Abszolút megbízhatatlanok a citrusfélék cédulái,nemhogy a fajta,de még a faj esetében is.Persze sokszor nem a termelő-szállító a hibás,hanem a vásárlók,áruházi alkalmazottak,akik a kiesett,vagy elolvasásra kihúzott cimkét nem abba a cserépbe dugják vissza,ahonnan származott.Láttam már ilyet!
Előzmény: bombaba (10406)
kurdilaci Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10408
Marika!Nagyon örülök a sikeres szaporításnak,s gratulálok hozzá!Nekem kicsit más a véleményem,mint a többieknek.Szerintem a hetven centis növénymagasság mellett már megengedheted magadnak,hogy nem szeded le a bimbókat,hanem kiélvezve a virágzás pompáját és illatát a megkötött terméseket csipkeded le,s csak egyet hagyva meg rajta,a legalsót.A hálós felkötözés viszont jó ötlet,nem fogja derékbatörni a növényedet az óriási gyümölcs.
Előzmény: ragusa. (10391)
kurdilaci Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10407
Április 23-24-25,Tavaszi Dísznövénykiállítás és Vásár,Kertészeti Egyetem,Budapest,Villányi-út(Móricz Zsigmond körtérről villamossal két v. három megálló,de gyalog sincs messze a körtértől.
Előzmény: hobbykertész43 (10377)
bombaba Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10406
A minap voltam egy kertészetben, ahol érdekes (olasz származásúak a név alapján, de erre utaló felirat nincs a cetlijükön.) citrusokat láttam.
Az egyik cetlijén a felirat 'Lime dei Caraibi', alatta ' Citrus latifolia', a képen narancssárga gyümölcs.
A másik a cetlijén 'Cedro Maxima', alatta 'Citrus medica', a képen narancssárga, lefelé szélesedő rücskös héjú narancssárga gyümölcs.
Hogy mi az érdekes? Pár éve van egy C.latifoliám (Zombáról, oltott fa, valószínű olaz származású), a terméséről többször raktam fel fotót, az zöld lime, megérve sárgás foltokkal. A levele nem gatyás, elég kemény tapintású. A most látott C.latifolia levele kis gatyás, eléggé eltér az előzőtől.
A C. medicával kapcsolatban az érdekesség annyi, hogy ugyanezzel a névvel láttam másik citrust, aminek a cetlijén sárga, lefelé keskenyedő, rücskös héjú termés volt.
Nem értem. Minden termelő olyan cetlit rak a növényre, ami éppen a keze ügyébe esik?
Aztán, amikor terem, majd kiderül mi lett belőle?
Már nem is értem, tavaly miért háborogtam, mikor a Zombáról vett limakvát óriáscitromot termett.
Annyit még lehetne egyszerűsíteni a dolgon, hogy a cetlikre elég lenne egy 'Citrus' felirat, nem kellene tovább cifrázni :)
sjohn Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10405
Rendben.
Előzmény: Törölt nick (10404)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.02 0 0 10404
Akkor ezt megbeszéltük?Amikor szólsz csomagolok egy C.decumanat/Pampelmusz/ami
egy Malajziából származó egyed oltott példánya+egy C.medica"MAXIMA"-t mely egy dugványa az olasz Tintorini-tól származó növénynek.Te pedig a te képeden látható
Pampelmusz és cédrát-ról 1-1 szaporulatot/oltványt vagy dugványt/ nekem.Igy rendben van?
Előzmény: sjohn (10401)
sjohn Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10403
Igazán nincs mit.
Előzmény: bombaba (10402)
bombaba Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10402
Köszönöm.
Előzmény: sjohn (10399)
sjohn Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10401
Nekem a legtöbb növényem még a Rappai kertészetből származik.
Ezek is.
Szaporulat annyi , hogy van egy magról kelt citromom , és arra van ráoltva már vagy 5-6 féle.
Igazából a latin nevük sosem érdekelt , elég ha tudtam , hogy citrom , vagy narancs vagy mandarin , ezért a kérdésedre nem tudok válaszolni.
Ha megtalálnám a katalógust amiből annak idején rendeltem , valószínűleg beazonosíthatnám , de ennek akkora az esélye , mint vak egérnek a macskás házban.
Ha az esetleg a cserére vonatkozik , nagyon szívesen benne vagyok , de nem most , majd ha elvirágzott , meg a most még friss hajtások is beértek.
Előzmény: Törölt nick (10400)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10400
Szia.Szépek.nekem vannak mániáim az egyik ilyen a Pampelmuszok a másik a C.medika
hibridek.Éppen ma jött le magától egy C.medika"Maxima" a maga 62 dekájával.kérdezném:honnan jutottál a pampelmuszhoz?Milyen név alatt?Van e szaporulat belölle?Hasonlóképpen amit Cédrátnak nevezel az mi,honnan milyen név alatt?Van e szaporulat?
Nekem van a C.decumánából szaporulatom/oltványom/Hasonlóképpen/dugványom/ a C.
medica"Maxima"-ból.Ugy látom egyik formája sem azonos a tiéddel.Esetleg?
Előzmény: sjohn (10397)
sjohn Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10399
1-2 közönséges mandarin
3 pampelusz gyümi
4 pampelusz bimbók
5 édes pomelo bimbók
6 megint pampelusz bimbók
7 cédrát virág
8 tahiti mandarin gyümi
9 cédrát gyümi
10 olasz óriás gyümi
Előzmény: sjohn (10397)
bombaba Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10398
Nagyon jól teleltek, szépek.
Lennél szíves nevesíteni őket, a gyengébbek kedvéért?
Előzmény: sjohn (10397)
sjohn Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10397
Most már tuti , hogy itt a tavasz.
ragusa. Creative Commons License 2010.04.01 0 0 10396

 MINDENKINEK koszonom a segitseget ... igyekszem ennek mar JO gazdaja lenni ....

 konyes szemmel szedegettem le a felesleges viragokat ... de tenyleg muszaly volt.. mar csak husvet utan birom atultetni mas bokros teendok miatt remelem nem lesz keso...

Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.31 0 0 10395

Kedves ragusa!

A lényeget már leírták az előttem szólók. Meg lehet próbálni egy gyümölcs kinevelését valamilyen támrendszeresm hálós megopldással, ha egészséges a növény. Most inkább a tavalyi esetemet írnám le, igaz korábban már volt róla szó.

Nekem tavaly márciusban hasonló méretű "Lipo" dugványom, tele virággal, bimbóval és kicsit atkásan került a szabadba. Természetesen a szokásos lemosó permetet ez is megkapta, de az intenzív varágzás miatt nem ültettem át, ami hatalmas hiba volt. Kb. egy hónap múlva, elkezdtek potyogni a levelei. (Sajnos másik két, szintén át nem ültetett, ekkora méretű növényemen is mutatkoztak hasonló jelek.) Nem volt mese, ki kellett bontani ezeket. Természetesen mindhárom növény gyökere gombás volt, a "lipó"-é sziinte szétrohadt. Gyökérmetszés után következett a gombaölőszeres gyökéráztatás, regeneráló földkeverékbe és kavicságyra ültetés, és a fohászkodás. Ez utóbbinak, úgy látszik meg is lett az eredménye, mert mindhárom növény életre kelt, pedig az óriáscitrom majdnem teljesen (2 rügyre) visszaszáradt.

Ezt természetesen nem azért írtam le, mert a Te növényed is így járhat, de talán nem árt egy pillantást vetni a gyökérzetre.

Előzmény: ragusa. (10391)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.31 0 0 10394
Szia.Amit Luigi50 javasol/hálós/mig kicsi a növény és nagy a gyümi én is feltétlen ajánlom.És mutatom.
Előzmény: ragusa. (10392)
Luigi50 Creative Commons License 2010.03.31 0 0 10393

 

 Kedves ragusa !

 

 Következőket tudom tanácsolni neked. A feltett kép alapján a legtetejéről az összes virágot szedd le és ahol már egy kicsit erősebb a törzse, ott olyan 2-3 db-ot hagyjál meg a kötésig. Amikor kis citromok lesznek rajta, akkor meg esetleg egyet-kettőt.

 De hangsúlyozom, hogy ezt a feltett kép alapján mondom. Ugyanis az óriáscitrom megfelelő körülmények között valóban óriásra nő, és tönkreteszi a növényedet, ha túl sokat hagysz rajta.

 70 cm-es növényen még így is javasolnám a gyümölcs növekedésnél a hálózásos technikát. Ami megtartja a gyümölcsöt, és nem töri el a növényt. De erről bővebben olvashatsz különböző fórumokon, sőt képeket is láttam róla, de ha esetleg nem tudod, miről van szó, nagyon szívesen leírom. Üdv Lajos

Előzmény: ragusa. (10391)
ragusa. Creative Commons License 2010.03.31 0 0 10392
 jav...soknak talalom
Előzmény: ragusa. (10391)
ragusa. Creative Commons License 2010.03.31 0 0 10391

 Qicktor57 NEZZED ES SEGITSEL:...

 Az altalam nevelt ---NAGGGYON nagyravagyok magammal ---)))))) oriascitrom ... ketéves es ennyi virag van rajta MENNYIT hagyjak rajta????

 

 Kurdilaci nezd milyen gyonyoru ...  EZ az egyetlen  gyereke a toled kapottnak ...

 

permetezem atkaolovel is mert olyan pettyek vannak a leveleken .. olyan mintha szivogatas nyomok lennenk ..

 

kb 70cm magas

 

 Sokank talaom rajta viragokat ENNEK a citromfanak  pedig MEGKELL maradni ))))

Előzmény: Quicktor57 (10388)
Cuki 04 Creative Commons License 2010.03.30 0 0 10390

Köszi mindenkinek a tanácsot.

Én is jobban szeretnék bio módon védekezni, főleg ha már termő citrusom lesz, addig is gyakorlom a kis dugványokon. Remélem túlélik!

 

Előzmény: vica46 (10389)
vica46 Creative Commons License 2010.03.30 0 0 10389

Két évenként átültetem az általatok használt földkeverékbe,most már mert én is itt tanultam,előtte csak rendes virágföldet használtam,később komposztlével és erjesztett csalán fokhagyma hagyma cickafark lósóskából kevert lével szoktam locsolni ,a leveket higitani kell 1-a 10 hez ,permetezni is növénylevekkel szoktam attól függ hogy gomba vagy kártevő ellen kell ,a kártevők ellen gilisztaüző varádicsot szoktam forrázni,csalánnlével .A növénybarátok amit nyilatkoztak hogy ősszel mindenki permetezett, és még is tele van mindennel ,ahoz képest egy kis atkán kivül nem volt rajtuk más.A hozott növényen volt pajzstetü atka ,komoly kezelést igényelt ,pedig mindkét helyen vegyszereznek,tudomásom szerint.Az volt a baj hogy csak 10 napmulva vettem észre mert ne voltam a növénynél ,és addigra a korompenész is megtámadta egy ujbeszerzett növényemet ,mosogathattam.

A penész lemosásához ajánlom a szódabikabónás vizet ,1 l víz egy kiskanál szódabikabóna.

Előzmény: Cuki 04 (10385)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.03.30 0 0 10388

Látom, perlit ügyben már megkaptad a választ. A többi komponensed jó minőségű, az alginit most még nem szükséges, de a vízelvezető kavics réteget ne feledd!

A növény kibontásánál majd játod, hogy milyen erős, egészséges a gyökere. Ha rothadt, porladó gyökérvégegeket, penészes, dohos részeket találsz benne, akkor ne tegyél a keverékbe marhatrágyát, és permetezd le gombaölő szerrel. Ha egészséges, "fehér" gyökerek bújnak ki a tőzeges földlabdából, akkor mehet hozzá a zsákos marhatrágya is.

Előzmény: Cuki 04 (10384)
Cuki 04 Creative Commons License 2010.03.30 0 0 10387

Köszi!

 

Ebből az építészeti perlitből van több zsákkal, az egyik ismerősömtől kaptam, csak eddig nem mertem használni. Akkor én is kipróbálom. Jövőhéten fogom átültetni a szobanövényeimet is és teszek a földhöz. Egyébként sajnos hajlamos vagyok a túlöntözésre, több növényemet így vesztettem el. Nagyon bosszant a dolog, mert rengeteg pénzt álldoztam már virágra. A családom kezdi unni a megszállottságomat. Szerintük már függő vagyok. Most elhatároztam, hogy nagyobb odafigyeléssel fogom gondozni a nehezen megszerzett növénykéimet.

Még egyszer köszi.

 

Előzmény: oli64t (10386)
oli64t Creative Commons License 2010.03.30 0 0 10386

Szia

Nagyon ajánlom az építészeti perlit használatát, nagyon jó talaj lazító. Sokáig csak ahhoz jutottam hozzá, a növények nagyon meghálálták, és olcsóbb is mint a kertészeti perlit. Ahol használtam ott jelentősen csökkent a gyökérrothadás.

Egyébként a kertészeti perlit kapható jó áron a Gazdaboltba

Üdv.

Előzmény: Cuki 04 (10384)
Cuki 04 Creative Commons License 2010.03.30 0 0 10385

Szia!

 

Érdeklődnék, hogy milyen természetes trágyát adsz a növényeidnek?

Előzmény: vica46 (10383)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!