Keresés

Részletes keresés

shepy Creative Commons License 2002.09.20 0 0 168
Sziasztok Mesterek!! és Fogyasztók!!
Rábukkantam erre a témára hála istennek, örülök neki.
Sajnos az eddig említett irodalomhoz nem tudtam hozzájutni, pedig érdekel a dolog.
Már főztem itókát, még pedig tavaly a lakdoalmamra.
Alma és körte keveréke volt, de mivel az alma viszonylag semleges ízű, így a körte aromája érződött. Komolyan mondom isteni finom volt. Az öregek, akik nagy szakértői az minősítésnek, azt mondták hogy ebből tegyek el, mert igen fogyós lesz. Igazuk volt.
Idén sajna nem tudtam produkálni, mert nem volt jó a termés (legalább is felénk).

Az üveg-kontra-réz spirál témára én is azt hallottam, hogy az almához pl. kimondottan kell a réz spirálcső.

Idézem az olvasottakat:

Lepárlás (desztilláció) és finomítás

A kierjedt cefréből a lepárlás segítségével távolítják el az illó anyagokat, amelyek újra cseppfolyósodva alkotják a pálinkát. A lepárlás hagyományos rézből készült ún. kisüstön többlépcsős desztillációval történik (a vörösréz alkalmazása elengedhetetlen az aromaanyagok kialakításában játszott katalizátor-hatás miatt).
Stb.stb.

Forrás:
Magyar Élelmiszerkönyv

U.i.: ha esetleg tudna valaki segíteni az adott könyvek-ha csak ideiglenes- tanulmányozásában, hálás lennék.

Jó fogyasztást.

Köszi, üdv:
Shepy

curvoisier Creative Commons License 2002.09.11 0 0 167
Szia,
elolvastam, amit írtam és igazad van, összekertem. Így kellett volna:
legjobbak a vörös valamint a félig ringló (fosóka) felé hajló, lucskos-édes fajták
A kettő ugyanis messze nem ugyanaz. Szerintem a vörös (veres) szilva is jó, ha jól megérik, de a fosóka talán még királyabb.
De bármelyik szilva jobb, mint az idei elfagyott semmi.
Jó hír: az őszibarack, amit már egyszer átpároltam, nagyon igéretes...

Előzmény: schlumberger (166)
schlumberger Creative Commons License 2002.09.11 0 0 166
Szamosparti szülőfalumban a veres szilvát semmire se tartották pálinka-ügyileg. Azt csak mi, gyerekek élveztük, mert a fáramászás szempontjából jobb volt a többinél.
Pálinkát az ún. fosószilvából főznek arrafelé (Szatmár), ami apró, gömbölyű, nem magvaváló, és rengeteg van a fán belőle. Rendkívül igénytelen, az út szélén megterem, minden gondozás nélkül. Sajna, már az ország túlsó felében élek, ritkán jutok olyan finom csemegéhez, mint az ottani szilvórium...
Előzmény: curvoisier (165)
curvoisier Creative Commons License 2002.09.11 0 0 165
Szia,
valószínűleg hülyéskedik a freemail, mindenesetre nem kaptam meg, sajna...
Elküldenéd még egyszer?

Ami a Veres szilvát illeti, szerintem nagyjából ugyanarra gondolunk.

Előzmény: lajafix (164)
lajafix Creative Commons License 2002.09.10 0 0 164
Van egy Veres szilva névre hallgató szilva talán az lenne az igazi. Az legalábblehull a fáról.

Elfelejtettem írni hogy mail ment.

Előzmény: curvoisier (163)
curvoisier Creative Commons License 2002.09.05 0 0 163
Szija laja!
Nekem is az a tapasztalatom, hogy egy éves nem hordós érlelés/pihentetés után is klasszissal jobb a pálinka. Illatok és ízek jönnek elő a "semmiből" és általában valami balzsamos háttérérzet is megjelenik. Hosszabb távú érlelési tapasztalatom nem nagyon van - talán annyit tudok megállaptani, hogy a jelzett minőségjavulás két év utám megáll. Hanyatlást eddig még nem tapasztaltam.
Várom, hogy egyszer majd hordóim legyenek, no abban lehet majd konyakot csinálni...

Az említett sárgás színt nem tudom, mire vélni, árnyalatot az ágyaspálinkák és a hordós cuccok kapnak. Szerintem.

Szilavajtáknál szerintem a legjobbak a vörös, félig ringló (fosóka) felé hajló, lucskos-édes fajták. Ezek közvetlenül evésre nem is az igaziak, lekvárt se nagyon lehet főzni belőlük. Annál inkább szilvóriumot.

Előzmény: lajafix (162)
lajafix Creative Commons License 2002.09.04 0 0 162
Javult. Nagyot. Most tavasszal az utosó főzet(2000es), észrevehetően kategóriát váltott, kicsit enyhe sárga színt vett fel(sötét helyen, üveg demizsonban van tárolva), ez miért van? Mikor lejött a főzőből már akkor látszott rajta, hogy jobb azoknál mint amiket az előző években főztek a közeli családban, persze akkor még egy kicsit kapart, de most annyira finom, hogy egy családi összeröffenésen elfogy 1 liter. Pedig csak ebéd előtt, étvágygerjesztőként van felszolgálva - laja napkor 4 rundot öntöttem, ki kellett menni a kamrába újratölteni az üveget. Persze elfogult is vagyok iránta.

Most azonban - 2 év termés nélkül - rájöttem hogy az öreg szilvafáink helyére kellene már fiatalítani is. Tök szárazak már a gallyak vége - monília és öregek is a fák. Kérdés: melyik fajta szilvából lehet a legjobb pálinkát főzni szerintetek? (lehetőleg olyat mondjatok, ami lerázható, mert a Bódi szilva fáról szedése elég "kényelmetlen".)

Előzmény: curvoisier (161)
curvoisier Creative Commons License 2002.09.04 0 0 161
Fájdalom. Ilyenkor felértékelődnek az elmúlt évekből származó készletek :)
Egy kérdés jut eszembe erről: észreveszte-e valamilyen változást az évek múlásával a pálinkákon? Javulnak, romlanak?
Előzmény: lajafix (160)
lajafix Creative Commons License 2002.09.04 0 0 160
Nálunk 0 főzés lesz az idén. Sajnos.
Előzmény: curvoisier (154)
curvoisier Creative Commons License 2002.09.02 0 0 158
Ja még egy dolog:
a közeljövőben lesz lehetőségem egy kis szőlőtelepítésre. A majdani ültetvény egy részének gyümölcséből mindenképpen pálinkát fogok főzni. Van valami tapasztalatod, hogy milyen fajták jobbak ebből a szempontból?
Előzmény: curvoisier (157)
curvoisier Creative Commons License 2002.09.02 0 0 157
Szia,
na, ez tényleg ígéretes... :)
Előzmény: Törölt nick (156)
curvoisier Creative Commons License 2002.08.26 0 0 154
No, mit hozott, mit hoz 2002? Nálam szerény főzéek folytak csak, minimális körte, egy kis őszibarack. A törköly minden reményem.
curvoisier Creative Commons License 2002.07.28 0 0 153
Kedves DirtyJoke,
a vicc lehet kicsit piszkos, de a pálinka legyen tiszta - hajrá neked is!
Mint ahogy az is tisztára formaság, hogy ki lenne itt a topik nyitója és gazdája. A dolog veleje az élénk tapasztalatcsere s én azért kotyogok aránylag sokat, hogy ez el ne haljon. Tapasztalt, öreg mesternek pedig akkor fogom érezni magam, amikor először csapraverem 15 éve érlelt pálinkámat rejtő kis tölgyfahordómat. Mivel hordóm még nincs, ez a titulus kicsit még várat magára :).

De annyit még: egy érdekes ötletet forgatok a fejemben, mely ha megérik, akkor elő fogok vele itt rukkolni...

Előzmény: DirtyJoke (151)
DirtyJoke Creative Commons License 2002.07.25 0 0 151
ahoy tömeg! :)

jó nézni, ahogy szépen gyarapodik a topik, őszintén örülök neki.

nos, hosszabb távollét után épp most sebtében futom át a lemaradást. a helyzet az, hogy a topiknyitó DirtyJoke nickem csak egy amolyan gyorsban kreált dolog volt, egy ideje már nem nagyon frekventálom.
de sebaj, attól még a téma - egyelőre még inkább csak amatőr, ám lelkes - rajongójaként azon vagyok, hogy minél előbb saját tapasztalatokról számolhassak be ;-)

ja: és arra is gondoltam még, hogy ha már egyszer volt lehetőség topikösszevonásra, talán nincs akadálya annak sem, hogy a topiknyitó megtiszteltetést - ha beleegyeztek - átadjuk curvoisier mesternek, aki szvsz nálamnál jóval autentikusabb birtokosa lehetne e státusznak. vélemény?

no pálinkás jóccakát :)

üdv.,

dj.

curvoisier Creative Commons License 2002.07.15 0 0 150
Jó hír! Kösz :)
Előzmény: Törölt nick (149)
curvoisier Creative Commons License 2002.07.12 0 0 147
Azannya!
Hadd kukacoskodjak :) Nem lehet, hogy most a kánikulában, akár 5-10 fokkal is melegebb a pálinkád és ezért oldódott fel az opálos kiválás? Mi lenne, ha egy adagot két órára hűtőbe raknál?

Nehogy zaklatásnak vedd különben, tényleg csak a "tudományos" kiváncsiság illetve a tapasztalatok összegyűjtésének vágya hajt :)

Előzmény: Törölt nick (146)
curvoisier Creative Commons License 2002.07.11 0 0 145
Egy magyar apa,
legnagyobb csodálkozásomra, eltűnt, az idővel
Magától? Vagy sokáig állt a szépnporon?
Előzmény: Törölt nick (144)
curvoisier Creative Commons License 2002.07.05 0 0 143
Mindenki tudja már, de dokumentáljuk itt, a topikon is.

Százszázalékos az EU-pálinka

curvoisier Creative Commons License 2002.07.05 0 0 142
Sőt, közeleg a 200. is! Télre meglesz :)
Előzmény: curvoisier (141)
curvoisier Creative Commons License 2002.07.05 0 0 141
És ezt csak most olvasom... :(

Kedves lajafix,
kösz az ajánlatot, mi tagadás, elég sokat mozgok 'Pesten', de még inkább Budán, ahol lakom. A nagylelkű felajánlás megmelengette a szívemet, komolyan. Hosszútávú álmom egy, mondjuk 'szakértői ankét' és kölcsönös kóstoló összehozása. Klassz lenne, hm? Majd ott beszélünk a barackról...

Amúgy a topik ügyét szívemen viselem, de azért túlzás, hogy az enyém lenne :)

P.s.
Itten topikösszevonás történt, így már több, mint száz hozzászólásnál tartunk :)

Előzmény: lajafix (140)
lajafix Creative Commons License 2002.05.06 0 0 140
Mivel tied a topik, ezért megérdemelsz egy üveg(fél liter) kunkarcagi, labancugrasztó szilvapálinkát by lajafix & CO.

Dobj egy mailt mikor jársz Pesten.

Előzmény: curvoisier (138)
curvoisier Creative Commons License 2002.05.06 0 0 139
Ötlet: a kijövő szesz a fokoláskor nem volt-e túl meleg? Ez ugyanis magasabb látszólagos szeszfokot jelenthet.

Mivel is higítod? Deszt. vízzel?

Esetleg ha nem 40, hanem 50 fokra higítod, az is segíthet...

Ha lesz szenes derítés, annak is kiváncsi vagyok az eredményére.

Nálam most holtszezon van, de hamarosan jönnek a beszámolók :)

Előzmény: Törölt nick (137)
curvoisier Creative Commons License 2002.05.06 0 0 138
lajafix,
Nekem otthon már csak két deci barack van, az utolsó két évben egy csepp se volt és idén se lesz...

Előzmény: lajafix (136)
lajafix Creative Commons License 2002.04.30 0 0 136
Szilva: Kunkarcagon csak immel-ámmal lesz, de jó hogy nem adtuk el a 2000est. Mer' tavaly se volt. 1 évig még talán kitart. Pedig készültem, hogy a topikban leírtakat alkalmazom. Majd csak jövőre.
Előzmény: curvoisier (131)
curvoisier Creative Commons License 2002.04.30 0 0 135
Végre jó hírek ebben a beborult világban!
Előzmény: Törölt nick (133)
schlumberger Creative Commons License 2002.04.29 0 0 132
Kedves magyar apa!

Örömmel jelentem, hogy nemrég értesített az akvárium, hogy az én példányom is megvan. Örömömben felhívtam őket; holnap postázzák, mert én már a futárnak messze vagyok. Mégegyszer köszönöm neked, hogy megismertettél az online-antikváriummal, azóta már mást is rendeltem onnan.
Szesztestvéri üdvözlettel
Schlumberger

Előzmény: Törölt nick (130)
curvoisier Creative Commons License 2002.04.27 0 0 131
Köszi, akkor ezt a tapasztalatot is regisztráltuk az utókor számára.
Rossz hír: a sárgabarack a késői fagy miatt idén is kaputt s valamiért úgy látszik, hogy a szilva sem lesz fényes....
Előzmény: Törölt nick (130)
frimi Creative Commons License 2002.04.17 0 0 129
Hi!
Soha se minősítsed marhaságnak, ha valamit nem tudsz és megkérdezed! Ha az ember soha nem kérdezne semmit, akkor buta maradna!!!
A répacukorból nem kerül bele a szeszbe semmiféle ártalmas anyag. Csak abban az esetben, ha már eleve benne volt, de akkor az szennyezés lenne, meg maga a cukor is ártott volna. A cukor jelenléte szerintem azért nem kívánatos, nehogy egyszerre csak azután a párlatnak már semmi köze ne legyen a gyümölcshöz! Lásd cukorcefre, amiből bort készítenek, ha a fináncok nem eléggé éberek...
Frimi
Előzmény: Labor (127)
curvoisier Creative Commons License 2002.04.17 0 0 128
Egy magyar apa mester,
szabad-e megkérdezni, mi a helyzet a derítésel?
Előzmény: Törölt nick (105)
Labor Creative Commons License 2002.04.17 0 0 127
Gondolom nem is az alkoholmolekulákkal lehet gond, hanem a répacukorból belekerülő egyéb anyagok esetleges származékaiból ami a gyümölcscukorból nem keletkezik. Persze Tőled mint hozzáértőtől kérdezem, hogy most mekkora marhaságot mondtam. :)
Előzmény: frimi (126)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!