Keresés

Részletes keresés

NAND708 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8865

Igen, én, mint fejlesztésben dolgozó, csúnyán megütném a bokámat,  ha termékem nem tudná, azt amivel hirdetem..

9kW 70% / 5kW 80% /  13kW  40%,  valami ilyesmi lehet.

Előzmény: eekeili (8863)
NAND708 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8864

Egy kicsit túlzás az a 3-4X-es fafogyasztás. Ugye ezzel azt állítod, hogy max. 25-33% a hatásfok.

Nálam egy 8kW salgótarjáni van, is kiválóan teszi a dolgát. 100nm-t fűt (kb 8kW a ház hőigénye -15 fokon) 0 fok alatt tudom azt megcsinálni vele, hogy reggel parázsról gyújtva egész nap elduruzsol mindennemű túlfűtés nélkül. Ilyenkor hetente egyszer gyújtok be. Ilyen üzemben a füstcsőtől kb 1,5méterre,  a kéményben 90 fok alatt van füst hőmérséklete, tehát messze nem 25% a hatásfoka. Akkor lesz ilyen gyalázatos, ha cserépkályha üzemmódban, belerak valaki 15 kiló fát, és egyszerre elégeti, és amikor már 30 fok van a házban elkezdi fojtani a levegőt...

Amúgy messze tudnak ezek 8-10 kW felett is (egy ideig) csak sok fa kell hozzá és persze tényleg rossz lesz a hatásfok

 

"A vaskályhával hideg lakás fogad. Egyből tüzelhet. Amíg ég a tűz meleg van: néha még panaszkodnak is, pont amiatt, hogy túl meleget is csinál néha.  Amint kihűl a kályha hideg van a lakásban is. (Hányan megkérdezték már itt, de a cserépkályhás topikban is, hogy téglával körbe pakolhatják-e a kandalló kályhájukat?) A hőérzet nincs olyan jó."

 

Hát, igen. Ezért érdemes magát a házat hőszigetelni, hogy az a pár 10 tonna tartsa a hőt. Ne 1-2.

Abból a pénzből, amit tömegkályhára fordítana az ember egy tisztességes hőszigetelés is kijön, annak számtalan előnyével együtt.

 

Előzmény: sancibácsi (8854)
eekeili Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8863

"Hogy 9 kW lenne valójában azt nem gondolnám. Sok mindent elbír az a papír :-)" Az igaz a papír kibírja.

 

 Azért a gyártók annyira nem szélhámosok hogy  ráírnák a 9 kW-t, ha annyit nem tud.

 Az persze egy más dolog hogy  milyen körülmények között mérték anno.

 

Egyébként bátorkodom megjegyezni, hogy a képen bemutatott kályhácskából én akár 15 kW -t is kihozok.

 

 

 ( az élettartam rovására. )

Előzmény: sancibácsi (8854)
Varek1 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8862

 Nos ee.... felhatalmazásával ! 

 

 A cserépkályháknak van un. lábazata ami általában 2 cm kilóg a  fölötte lévő síkból.  Tehát ha  itt csak 1cm-t hagyunk a hasznos hőleadó felületnél már eleve 3 cm lesz  a hátsó síknál. De tegyük fel, hogy  ott alul eleve hagy a mester 2 cm-t és akkor már semmi gond. 

 Pityút kellene erről is megkérdezni. Apropó  mintha írta volna hogy  400 eft -ja van a projektre. Akkor csak a javasolt bontott cs. jöhet számításba.

Előzmény: sancibácsi (8855)
Varek1 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8861

Tehát még azt se tudtad, hogy üzlethelyiség  !

 

 

 "Ez nekem kimaradt, hogy üzlethelyiség."

 

 Na de milyen , Pl. fodrászüzlet ?Virág kereskedés  ? ( az egyikben kell a meleg, a másikban nem nagyon )  hentes üzlet  ?

 Pityú csak annyit árult el, hogy korábban kocsma volt. Vagy kimaradtam valamiből ??

 egy fényképet arról a tömegkályháról !!

 P. már feltett egyet a szintén tömegkályháról  !!

 Kár azért az is hogy ráadásul a nm-t se igen tudjuk, kapkodunk a setétben, de kezd érdekes lenni !!

Előzmény: sancibácsi (8860)
sancibácsi Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8860

Ja, bocs!

Ez nekem kimaradt, hogy üzlethelyiség.

0l0 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8859

A fölösleges vita elkerülése végett csak annyit akartam mondani, hogy a tömegkályha nagyon sok esetben a leggazdaságosabb megoldás, de adódnak olyan esetek amikor mégsem.

Előzmény: sancibácsi (8856)
0l0 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8858

"Biztosan nem gazdaságtalanabb"

 

Valójában ez a téves megfogalmazás.

Képzeld el azt az esetet, amikor jellemzően napi 3 órát tartózkodnak egy viszonylag rosszul szigetelt könnyűszerkezetes ingatlanban. Ilyenkor a tömegkályha egyike a leggazdaságtalanabb megoldásoknak.

Előzmény: sancibácsi (8856)
0l0 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 8857

Valóban nem fűtöttem vele. Ettől függetlenül, amellett, hogy alapvetően egyetértek ez ügyben az általad mondottakkal (kb képben is vagyok az elmondottak elvi hátterével) amit írtam a leírt feltételekkel esetleg  mégis előállhat, különösen, mivel itt nem lakásról, hanem valamiféle üzletről van szó, melynek sem a hőszigeteltségét, sem a használatának módját nem ismerjük. Az idézett mondatom feltételes módban fogalmazódott és elég erős feltételeket is tartalmaz, hogy ne lehessen a tömegkályha indokolatlan leszólásaként értelmezni.

 

Arra gondoltam, hogy ha pl napi 8 vagy kevesebb órát töltenek ott, hétvégenként esetleg semmit, akkor azért  csak tömegkályhával fűtve fogós  feladat lehet, hogy időjárástól függően szinte mindig megfelelő hőmérsékletet lehessen tartani, amikor ott van valaki, és egyben ne legyen indokolatlanul meleg, amikor nincs. A kályha hatásfoka lehet mondjuk másfélszeres, ha a hőmennyiségnek ezen nyereségi része olyankor hagyja el a kályhát és az épületet, amikor éppen senki nem érzékeli a melegét nem lesz feltétlenül gazdaságosabb...

Azt is figyelembe kell venni, hogy nálunk más az éghajlat, mint az idézett területek egy jelentős részén.

Előzmény: sancibácsi (8856)
sancibácsi Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8856

A tömegkályha akkor nem építhető meg, ha a padló nem elég teherbíró. 

 

Azt meg lehet erősíteni, megoldani. :-))

 

A jó tömegkályha általánosságban gazdaságosabb, de pl kis hőtároló tömegű faháznál, ahol csak szakaszosan tartózkodnak szerintem akár még gazdaságtalanabb és kényelmetlenebb is lehet egy azonos árú kandallókályhánál, ha nem sikerül eltalálni vele a megfelelő fűtési ritmust.

 

Bocs, de szerintem tévedésben vagy! Lehet még nem fűtöttél ilyen kályhával. (A tömegkályhára gondolok).

Biztosan nem gazdaságtalanabb. Jó a hatásfoka, kevés fával fel lehet fűteni: egy jól megépített kályhára gondolok persze. :-) DE! Amiért szeretik a használói, hogy egyenletesen, lassan fűt. Nagyon komfortos. Ok, hogy akkor is, ha nincs otthon, de ha hazamegy is a meleg lakás fogadja. 

Ez a kis hőtároló tömegű könnyűszerkezetes dolog pedig pont fordítva működik. Emiatt szeretik többek közöttt a finneknél, Usa-ban Kanadában a tömegkályhákat. A ház könnyűszerkezetes. Fal hőtárolása alig valami. Pont maga a kályha tárolja a hőt :-))

És működik a dolog. Nem fűtik túl, ilyen veszély nincs. Aki használt már ilyet tudja.

 

A vaskályhával hideg lakás fogad. Egyből tüzelhet. Amíg ég a tűz meleg van: néha még panaszkodnak is, pont amiatt, hogy túl meleget is csinál néha.  Amint kihűl a kályha hideg van a lakásban is. (Hányan megkérdezték már itt, de a cserépkályhás topikban is, hogy téglával körbe pakolhatják-e a kandalló kályhájukat?) A hőérzet nincs olyan jó.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Előzmény: 0l0 (8853)
sancibácsi Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8855

"Ezt a falra építést sem értem"

 

 Ezt a kérdező úgy érti hogy közel a falhoz. Mondjuk  5  - 10 cm távolságra. Egy faházról lenne szó ahová egy tömegkályhának vélt' tömeggyártással' előállított kályhát kíván beállítani. A falhoz közel lehet tenni bármilyen kályhát  - megfelelő hőszigeteléssel.

 

 

Én pedig a falra építésen a falra építést értettem. Konkrétan van ez a hülye cserépkályhás szokás, amikor a cserépkályhát ráépítik: =>értsd nekitolják a hátát a válaszfalnak!) a hátsó falra. Így 'megspórolják' a hátsó csempesort. A megrendelő örül, hogy olcsóbb, miközben szerintem ráfaragott. Mer csak 3 oldala fűt a kályhának. Kifizetett n-1 Ft-ot, de ebből csak 60-65%-a fűt, 35-40% meg 'csak úgy meg lett építve.

Szigetelés ide, vagy oda (persze kell a szigetelés a tűzvédelem miatt, de amúgy tök fölösleges lenne, ha úgy építenék meg: ahogy a józan paraszti ész is diktálná.

 

Ha ezt tömegkályhával is építik -nem tudom ki, bár láttunk már itt rengeteg furcsaságot- az ugyanez csak pepitában :-))

Előzmény: eekeili (8850)
sancibácsi Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8854

Hogy 9 kW lenne valójában azt nem gondolnám. Sok mindent elbír az a papír :-)

De az biztos, hogy ilyet venni olcsó relat, és a fával fűteni már megvan, hogy olcsóbb bármelyiknél.

1 ilyenben elmegy 3-4* annyi fa, mint egy rendesen megépített tömegkáyhában.

 

Én azt tanácsolnám próbálj meg egy bontott cserépkályhát. Az valameddig tartja a hőt. Ebben ahogy elalszik a láng....

Előzmény: Pityu... (8846)
0l0 Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8853

A tömegkályha akkor nem építhető meg, ha a padló nem elég teherbíró. A falazat szempontjából a kandallókályha inkább nagyobb és ingadozóbb hőterhelést jelent a faltól ugyanolyan távolságra. Nyilván ráépíteni a falra vagy közvetlenül odatenni faszerkezetnél egyiket sem lehet, levegő vagy más szigetelés kell mögé.

A jó tömegkályha általánosságban gazdaságosabb, de pl kis hőtároló tömegű faháznál, ahol csak szakaszosan tartózkodnak szerintem akár még gazdaságtalanabb és kényelmetlenebb is lehet egy azonos árú kandallókályhánál, ha nem sikerül eltalálni vele a megfelelő fűtési ritmust.

Előzmény: Pityu... (8852)
Pityu... Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8852

Nem tömegkályhának vélt kályhát szeretnék beállítani azt a kályhát amit képen be linkeltem azért linkeltem,ha nálam nm lehetséges a tömegkályha mert faházba kéne akkor alternatíva ként ilye3s sima kályha berakható e vagy egyáltalán gazdaságos lenne e mint a tömegkályha.

Előzmény: eekeili (8850)
0l0 Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8851

Itt valami félreértés van. Nem arról szólt a dolog, hogy bármit is szabálytalanul kellene szerelni, hanem, hogy a palackos (pl szieszta) olcsóbb bekerülési költség szempontjából. Ha nem így van indokold meg és elfogadom...

Előzmény: eekeili (8849)
eekeili Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8850

"Ezt a falra építést sem értem"

 

 Ezt a kérdező úgy érti hogy közel a falhoz. Mondjuk  5  - 10 cm távolságra. Egy faházról lenne szó ahová egy tömegkályhának vélt' tömeggyártással' előállított kályhát kíván beállítani. A falhoz közel lehet tenni bármilyen kályhát  - megfelelő hőszigeteléssel.

 

Előzmény: sancibácsi (8835)
eekeili Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8849

Kivéve amikor valami baleset keletkezik. Akkor a szabályokat  szigorúan számon kérik.

 Versenyképesség ?

 

Nagyjából az áram árával azonos, így fűtésre tényleg nem való. De egyéb felhasználások is lehetnek 

Előzmény: 0l0 (8847)
gurguma Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8848

Érdekelne.

Előzmény: gaszton42 (8834)
0l0 Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8847

A szerelésre lehet, viszont adminisztratíve közműszolgáltatóval összefüggésbe nem lévén...

Egyébként nem egy versenyképes megoldás ezért nincs is túlzott jelentősége.

Előzmény: Dunit (8844)
Pityu... Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8846

Árban sem rossz meg azt hiszem 9kw csak nem vagyok ebben a témában otthon sajna.

Előzmény: Varek1 (8845)
Varek1 Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8845

Csinos kis kályhácska !

Előzmény: Pityu... (8840)
Dunit Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8844

(kivéve a palackos megoldásokat persze, ami egy más tészta)."

 

 

A pb palackos gázszerelési előírások legalább annyira szigorúak mint a vezetékes gázra vonatkozó szabályok.

 

Előzmény: 0l0 (8841)
Pityu... Creative Commons License 2015.10.23 0 0 8843

Hát jó összetett dolog a fatüzelésű dolog,Anno 1 mázsa bükk fát vettünk 2600Ft körül

Előzmény: 0l0 (8841)
Pityu... Creative Commons License 2015.10.22 0 0 8842

Figyelj ezek tények amiket írtam a klíma 297EFt utána is nézhetsz ez a gree klíma tudja a -30 fokot mert nem gagyi fajta és klíma szerelővel beszéltem aki kompletten 400EFt ért be is szerelné,és nem hülye tudatlan mondta,a gázos téma meg nem egész rendszer kéne mert a gáz bent van az épületben mindössze a turbóégős gázkonvektort kéne meg venni ami 197EFt na meg a szerelés.A hőtárolós kályhát is szerelő mondta meg is nézte az üzletet és azért ennyi az ára mart hőtárolós kályhát már nem gyártanak de ő tud felújítottat szerezni meg mondta az árát és a szerelési költséget,úgyhogy nem analfabétáktól tudom az árakat.Inkább te tűnsz okoskodónak.

Előzmény: Téli nap (8838)
0l0 Creative Commons License 2015.10.22 0 0 8841

Ha a fát elég jó áron tudod beszerezni, ha megfelelően szárazon tüzeled el megfelelő technikával megrakva, begyújtva és elégetve, ha kandallókályhából olyat választasz, amelyiknél a levegőszabályzást megfelelően tudod állítani, netán előmelegített szekunder levegő bevezetéssel rendelkezik, ha a teljesítménye optimálisan illeszkedik a fűtendő helyiségek igényéhez, ha a kéménynek és huzatának megfelelően a lehető leghosszabb és legnagyobb átmérőjű füstcsövet használod (optimális esetben egy váltható rövidített áramlási ellenállású füstúttal a begyújtási szakaszra/melegebb külső hőmérsékletek esetére) és nem okoz hatalmas gondot a fa kezelése és tárolása a tüzeléssel járó idő és energiabefektetést is figyelembe véve, akkor lényegesen kedvezőbben jöhetsz ki, mint a gázzal. Ezekből és ami esetleg nem jutott eszembe minél kevesebbet és kevésbé sikerül az elméletileg ideálishoz közelíteni annál jobban közelíted a gázos tüzelés üzemeltetési költségeit, vagy akár meg is haladhatod. A bekerülési költség mindemellett feltehetőleg jóval alacsonyabb a gázosnál az utóbbira vonatkozó szigorú szabályozások és vele járó járulékos költségek miatt (kivéve a palackos megoldásokat persze, ami egy más tészta).

Szerintem.

Előzmény: Pityu... (8840)
Pityu... Creative Commons License 2015.10.22 0 0 8840

Hát nekem az a gáz,hogy az üzlet helyiség ahova kéne a külső teremben nincs fűtés de a külső terem az faház így falhoz nem tudnék ilyet éppatettni de van egy kémény az épület egyik széle felé,amire mondjuk kandallót ilyet rakhatnék

 

Csak kérdés ezzel milyen hatékonyságot érhetnék el és így is olcsóbban jönnék e ki mint a gát és a villany.

Előzmény: sancibácsi (8835)
0l0 Creative Commons License 2015.10.22 0 0 8839

Nem akarlak megsérteni, de szerintem eltájoltad magad több szempontból is.

 

http://www.elmu.hu/#!/kisvallalkozasok/tarifak-dijak/nem-lakossagi-tarifatabla

 

A fűtésmódok költségeit nem állnék neki vitatni, de jelzem, hogy amennyire láttam nem családi ház minden kényelmi igényt kielégítő fűtési rendszeréről van szó, hanem valamiféle üzleti, ipari ingatlan.... Nekem a kérdező által megadott számok is reálisnak tűnnek afféle "innen indul" értékeknek.

Hőtárolós kályha és fafűtés esetén, ha nem feltétlenül szükséges új (számlás) készülék első körben még a megadott összegeknél lényegesen kevesebből is ki lehet hozni a bekerülési költséget.

A gáz nyilván kicsit összetettebb lehet....

Persze különösen, ha már van megfelelő bekötés/kémény.

 

Természetesen ha a kitűnő hatásfok és minél gazdaságosabb üzemeltetés is kellő súlyú szempont (és belefér a büdzsébe), akkor sokkal többet is el lehet költeni bármiféle módozatra.

 

Feltehetőleg a tömegkályha is megfelelő és kifizetődő megoldás a feladatra, ha az építő kellő szinten van szakmailag és nem fog túl vastagon a ceruzája.

 

Előzmény: Téli nap (8838)
Téli nap Creative Commons License 2015.10.22 0 0 8838

Régen jártam erre, de ahogy látom itt is energiában jártas emberek vannak, mint az én bizonyos bérlőim, aki kérdezik néha nagy vehemenciával, hogy mennyi a fűtési költség. Aztán amikor beszélgetünk tovább, kiderül, hogy fogalmuk sincs mennyi egy kWó elektromos energia ára  vagy mennyi egy  köbméter gáz ára.

 Nos itt is olvasgatok ilyeneket :

 190 eft  a gázos fűtési rendszer - az inkább  1 millió,

297 az inverteres klima  + a szerelés  - na ezt nem tudom, de inkább a duplája, azért a minusz 30 fokos üzemre nem tennék esküt.

 hőtározós kályha   szereléssel együtt 150 eft ?  az is a duplája triplája vagy még több is. A viszont igaz, hogy nagyon drága. Az üzemelés.

  400 eft ból mit lehet megoldani  ?

 

  Kettő db. kandalló kályha  max. Az elég úgy 100 m2  lakó vagy műhely felületre.

 Ha van kémény , amit már csak bélelni kell, de a fát azért tárolni is kell.

 Felmerült még hogy falra vagy ne a falra rakjuk a fűtő aparátot.

 Hát az én kis 'atom tömegkályhámat' most a faltól 10 cm-re tettem.

 Aki segített az 56 kg-os készülék behozatalánál, megjegyezte, hogy távolabb kell tenni, mert megég a fal.

 

Hát majd meglátjuk, ha már eljönnek a hideg napok.

Téli nap Creative Commons License 2015.10.22 0 0 8837

 Már majdnem kettő, de inkább 3 éve a legdrágább áram is 37 ft/kWó.

 

Ennek ellenére még mindig nem érdemes villannyal fűteni. Mert olyan 3 x kerül többe mint a gázzal való fűtés.

 Mint írtam, a jövő héten helyezem üzembe a kis 'atom' máglyámat.

 Az egyik keleti szomszédunk már annyira ' fejlett', hogy ilyen készülékeket gyárt.

 Annó régen amikor lakás ügynökösködtem,  egy  Bosnyák tér környéki kis lakást árultam. 35 m2,   egy szociálista kocsi ára lett volna a lakás ára, mint ma mondjuk 2,5milla.

 Az egyik szépreményű asszonyka csak felteszi többször is a kérdést    : a fűtés mivel van ? Rávágtam atom máglya .

 A valóságban egy 2 lapú rezsóval ment, kb. 2- 2,4  kW -tal. Az elhalt tulaj villanyszerelő volt, ráadásul áramszolgáltatónál, így  valamivel olcsóbban kapta az áramot mint a plebsz többi tagja.

Előzmény: sancibácsi (8835)
sancibácsi Creative Commons License 2015.10.22 0 0 8836

A fal és a borsó esete úgy látom :-((

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!