Keresés

Részletes keresés

nagypapi Creative Commons License 2016.07.27 0 0 58385

Mi vasárnap jártunk arra, de minket nem fenyegetett volna ilyen veszély... ;-)

Előzmény: Simulacrum (58384)
Simulacrum Creative Commons License 2016.07.27 -2 0 58384
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.27 0 1 58383

Dettó. Még mindig annak tudom be ezt a "túllihegést", hogy nem akarnak támadási felületet hagyni a kekeckedőknek a területgazdák.

Előzmény: Pulmy (58382)
Pulmy Creative Commons License 2016.07.27 -2 1 58382

  Egy kis adalék a nemrég taglalt forrásvizekről. Még a szakemberek is ellentmondásosan nyilatkoznak:

 

http://vaol.hu/hirek/fekalias-vasi-forrasvizek-melyikbol-ne-igyunk-videoval-1779317

 

 

Én azért továbbra is megkóstolom mindegyiket,ami útba esik.

nagypapi Creative Commons License 2016.07.27 -1 1 58381

Szia Hobo!

Te, mint nagy Nógrád szakértő...

A Nógrád megye természetjárójához kell ugyebár a Bányász körút, de szeretném közben érinteni egy másik túramozgalom miatt a Szilvás-követ, Kis-Somlyát, stb., azaz nem végig a Sárgát követném, hanem azokról néhány km erejéig letérnék a sárga sávnál hosszabb P+, Shrsz stb. jelzésekre.

A Karancs-Medves 35 - aminek a teljesítése szintén elegendő a Nógrádi természetjáró mozgalomhoz - végig, ortodox módon a sárgát követi, vagy az is letér a csúcsok miatt?

Ergo szerinted kispistázok-e, ha nem szigorúan a S- jelzést követem a mozgalom teljesítéséhez, hanem letérek róla a csúcsokhoz?

Előzmény: Törölt nick (58380)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.27 0 3 58380

Mielőtt elindultam ezen a szakaszon a tanulságok miatt végigolvastam a 2010 körül megálló Kohász Kék nevezetű fórum beírásait, miszerint 2004-2005 környékén többen többször is teljesítették biciklivel a Kohász utat, és bár az útvonal biciklivel közel sem fedi teljes mértékben a gyalogos túra útvonalat mégis, ők is kaptak jelvényt érte. 

 

Szerintem ilyen apróságon mint a tied nem fognak fennakadni remélhetőleg.

Érdekes írások vannak itt is, bár a keresőbe beütve hogy "Kohász kék" sokkal több írást dob ki a kéktúra fórumban a gép, ott találtam Visztuláét is.

Kohász Kék - Index Fórum

 

viewArticle

 

 

Előzmény: V43 1279 (58379)
V43 1279 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 58379

Szép képek! Jobb hangulat jön át rajtuk keresztül mint amikor én voltam ott. Jól néz ki a két mozdony, én még a csiszolási csiszolási/alapozási fázisban láttam az M28-ast (A21), a gőzös ha jól emlékszem már akkor is le volt festve.

Én a gyepes-völgyi helyre írattam be a Dobronyánál.

Elkövettem azt a hibát, hogy egyszerűen elfelejtettem pecsételni az arlói-tónál...vannak képek meg a többi pont rendben van, remélem nem problémáznak majd rajta.

Előzmény: Törölt nick (58378)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.27 0 0 58378

Eddig még csak egy e-mailt írtam, várom a választ, valószínűleg majd postázni fogom.

Igazoló-fotóm szerencsére mindössze kettő van a 16-ból, Inászóbánya és Dobronya-tanya. Az Ökör-hegyi fixet benyomtam a Gyepes-völgy rubrikájába.

Előzmény: V43 1279 (58377)
V43 1279 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 58377

Megnézem :)

Az igazolófüzetet postáztad vagy leadtad Ózdon?

Előzmény: Törölt nick (58376)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.27 0 1 58376

Eszembe jutottál párszor és nem irigyeltelek! :-)

Igen, a bárnai részt pár hete jártam be, (írtam is róla beszámolót, nagyon élveztem) belevettem a Nagy-kőt is, mert az már régóta érdekelt. A Salgótarján-Ózd szakaszt így két részre osztottam, plusz egy napot tekeregtem a Pécs-kő környékén is, össze is válogattam egy albumot erről a 3 napról:

Számodra igen kedves fotókkal kezdődik! 

 

konfartibi Kohász kék II. című albuma az Indafotón

 

Előzmény: V43 1279 (58374)
csg65 Creative Commons License 2016.07.27 -1 1 58375
V43 1279 Creative Commons License 2016.07.26 0 2 58374

Üdv a klubban, örülök, hogy te is bejártad! 

Most már el tudod képzelni, hogy milyen volt az első nagyzsákos 3 napos sátrazós túrám terepviszonyok tekintetében. Az ökör-hegyi fix pecsét nekem új. Sajnos ebből is látszik, hogy elég kevés infó áll rendelkezésre a kohászról. Igazoló kép az van.

A bárnai rész is megvolt akkor?

Előzmény: Törölt nick (58360)
Simulacrum Creative Commons License 2016.07.26 -1 3 58373

Egy hónapja voltunk az egyik részén. Én vinnék magammal bozótvágót. :) Elég sok helyen lehet rontani is, mert nem látszanak a jelzések, szóval a GPS is elkél.

 

Előzmény: ragnar_lothbrok (58365)
HEV Creative Commons License 2016.07.26 -1 1 58372

Átterelgetés nincs, lényeges útvonal változás viszont van.

http://kektura.hu/okt03.html

Előzmény: ragnar_lothbrok (58371)
ragnar_lothbrok Creative Commons License 2016.07.26 0 0 58371

Köszi mindkettőtöknek. Meg egy kérdésem lenne:

Az OKT igazolófüzetben lévő útvonal még aktuális a 3. sz. túrán, vagy számítani kell itt is átterelgetésekre?

 

Előzmény: HEV (58367)
Güsziológus Creative Commons License 2016.07.26 0 0 58370

Tudok róla, de még nem vezettem át.

Előzmény: HEV (58369)
HEV Creative Commons License 2016.07.26 -2 0 58369
Előzmény: Güsziológus (58368)
Güsziológus Creative Commons License 2016.07.26 -3 1 58368

Elkészült a 1.2-es verzió.

http://www.zselic.atw.hu/vegyes/tartalomjegyzek1_2.pdf

 

Ezúton is köszönöm HEV-nek a közreműködést.

 

Kérem, hogy csodát senki ne várjon, sok hiányosságot sikerült "felszámolni", a pontatlanságok részben maradtak.

Talán a következő verzió már közelebb lesz a valósághoz!

 

Ha valaki visszajelez, azt megköszönöm.

HEV Creative Commons License 2016.07.26 0 1 58367

Amennyi eső volt, Zalaszántó és Rezi között a pataknál lehet, hogy csónak kell :-)

Most a vegetáció a maximumon van ami nem beton vagy aszfalt az természetes módon gazos ha ösvény vagy gyalogút van alattad.

Előzmény: ragnar_lothbrok (58365)
annyi baj legyen Creative Commons License 2016.07.26 0 2 58366

Tátika alatt a bükkösben vegetáció lesz bőven, és arra is készülj, hogy rengeteg eső volt erre, így sok helyen állni fog az úton a víz. Zalaszántó után az új úton ismét hatalmas dzsindzsa vár a patakig, amin szintén izgalmas lehet most az átkelés.

Előzmény: ragnar_lothbrok (58365)
ragnar_lothbrok Creative Commons License 2016.07.26 -1 0 58365

Járt valamelyikőtök mostanában a Sümeg-Keszthely között fekvő OKT szakaszon? Vadregényes vagy inkább civilizált, földutas, makadámos sétára készüljünk?

HEV Creative Commons License 2016.07.26 -1 0 58364
Előzmény: donjuan1984 (58361)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.07.26 -1 0 58363

Itt bent nem nyitja meg, de majd otthon. Pedig lélekben még az vagyok :P

Előzmény: Törölt nick (58362)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.26 0 0 58362

Hörpölin már összefoglalta anno, a gyerek jelvényeket már buktad. :-)

 

KÉKTÚRA HONLAP - Kéktúra jelvények

 

 

 

 

Előzmény: donjuan1984 (58361)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.07.26 -1 0 58361

Hmm..hát azt hiszem a Kohász utat is teljesítenem kell majd egyszer :)

Milyen jelvényeket lehet begyűjteni a teljes OKT-vel? mármint a füzettel? összefoglalná valaki?

Előzmény: Törölt nick (58360)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.25 -1 1 58360

Kohász kéktúra Istenmezeje-Ózd 39 km

 

Mottó:
(Tisztul A Visztula 2007-es Somsály-Istenmezeje túrabeszámolójából: )
"...Azért jó egyedül túrázni, mert bár vonaglani szabad, 10 méterenként megállni nem tilos, de ledögölni nem javallott..."

 

Találó sorok, különösen erre a túrára!
Na, de kezdjük az elején: 6 óra körül ébredtem az istenmezejei Szikla vendégház vadiúj illatokat árasztó, minden igényt kielégítő franciaágyas szobácskájában (4000huf volt), egy reggeli dupla kávé a presszóban és irány a Lóhullás-tető!
Fel voltam készülve lelkileg mindenre, mert elolvasgattam a korábbi túrabeszámolókat erről a szakaszról, de bevallom őszintén a Lóhullás-tető bár nem volt egy sétagalopp, nem okozott különösebb problémát, egy átlagos 500 körüli csúcs, szerintem a Bárnai Nagy-kő durvább ennél.
A csúcsig vezető út viszont egy pár száz méteren parádés, mind a kilátást, mind a meghagyott öreg tölgyfák jelzéseit illetőleg, amelyeket egytől egyig körbenéztem a kohászos fémtáblácskát kutatva, zéró sikerrel, de nem lankadó lelkesedéssel!
A csúcson valóban nincsen kilátás ahogyan V43 is írta, azonban kb 60-80 méterrel arréb a tető széléről szép panoráma nyílik a Mátra felé, itt megpihentem egy picit.

1. Szikla vendégház

2. öreg tölgyek a  Lóhullás-tető felé

3. sok-sok régi kék jelzéssel


Meredek lejtő után benőtt ösvény, majd a Gemeruta-völgy suvadásokkal tarkított vadregényes patakmedre következett, egy tisztásra kiérvén pedig egy balos irányváltást követően hosszabb aszfaltos szakasz, a Hosszú-völgyi patak medrében, rengeteg szemivó bogárral és bögöllyel Szalajkaház felé.
Úgy általában a patakmedres völgyi utak errefelé hemzsegteg a rohadék kis csipegető legyektől, ha megálltam egy pillanatra úgy éreztem magam mintha a trópusokon lennék, már ami a zümmögő kis dögök darabszámát illeti!
Szalajkaház nagyon szép, ez egy vadászház, valószínűleg ezért is van rendben ennyire, ráadásul autóval is elérhető Váraszó felől.

1. a vadregényes Gemeruta-völgyben

2. tábla Szalajkaháznál

3. Szalajkaház (vadászház)


Dávidtanya omladozó épületeit elérvén két útvonalváltozást is felfedeztem, bekarikáztam magamnak a térképen, majd egy erősebb kapaszkodót követően (Vaskapu) hamarosan Vállóspusztán találtam magam ahol legnagyobb örömömre egy fixen rögzített Kohászos pecsét várakozott reám. :-)
Vállospusztán hosszabban megpihentem, tudtam hogy az Ökör-hegy hírhedt kaptatója következik, és éppen ezért magam sem értem miért, de elkövettem egy durva hibát: a vállospusztai forrásnál nem töltöttem fel vízzel a palackjaimat, pedig már kb csak alig 6-7 deci vizem maradt jó 14 kilométerre 32-33 fokban! :-O
De ez ekkor még itt úgy igazán nem is esett le nekem, csak később mikor a hegynek induló "45 fokos" emelkedőn 10 méterenként álltam meg, és 10 percenként ittam egy-két kortyot (mert többet már nem mertem... )
A 425 méter magas Dagadót szerencsére ilyen emelkedési szöggel hamar elértem, innen szintút, de ebben sem volt túl sok köszönet, mert szint ugyan volt, de út....
Az erdei finomságokkal igyekeztem szomjat oltani, egészen szép sikerrel, marokszámra tudtam szedni az erdei szedret, ami életmentőnek bizonyult.

1. völgyfő Vállóspuszta előtt

2. Vállóspuszta, kerítésen a bélyegző

3. életmentő gyümölcsök, és jelzés. (a jelzés nem gondolom hogy tartós lesz...)


Az út a továbbiakban mint a mesében, hol volt, hol nem volt, mindenesetre a GPS barometrikus magasságmérője szépen lassan, de biztosan emelkedő értékeket mutatott...
Útelágazás után, némi vacillálást követően ismét meredek emelkedő, immár a végső: negyedóra múlva az Ökör-hegy csúcsán nyomhattam az igazoló-füzetkémbe a váratlanul elém bukkanó fix bélyegzőt. A lehető legbővebb tintájú párnámmal szép lenyomatot sikerült összehozni. (3 párnám van, tutista vagyok)
Megkönnyebbültem, innen már csak lefelé, tettem kitérőt itt is a csúcsra, és a kilátópontokhoz is, bár a kilátást a magas páratartalom erősen korlátozta azért nem volt rossz.
Vizem mindössze 3 deci és majdnem 10 killer van még Arlóig, de a 15 éves cartographiás térképem több forrást is jelzett a Gyepes-völgy környékén, így aztán újult erővel vágtam neki az út további részének.


"Mikor érzed hogy a legpengébben szól a motor akkor 10 percen belül tuti hogy megadja magát"
mondá vala egy régi rally-versenyző ismerősöm, és ezen logika igazsága sokszor bebizonyosodott már számomra, ezúttal is:
Már dúdolásztam, gondokoztam, haladtam szépen, mikor rájöttem: elkavartam! A legszebb az egészben hogy a GPS sem jót mutatott egy kb 100 méteres szakaszon!
Negyedórás kétségbeesés után (ugyebár a vízhiány nagy úr) mikor megtaláltam az ösvényt legalább ugyanennyit, (negyedórát) kocogtam lefelé, így aztán hamarosan nagy megkönnyebbüléssel hallgattam a túracipőm tompa puffanásait a Gyepes-völgy aszfaltján.
Kb 1 egész kilométer megtétele után kék kör jelzés, FORRÁS!!

 

1. arrafelé kéne menni

2. ez is egy öreg fémtábla, csak nem ezt kerestem

3. forrás!


Ittam mint a vett malac, feltöltöttem a palackokat is, velem még egyszer ilyen elő ne forduljon!
Hosszú, unalmas aszfaltozás, -lábaim elkezdtek fájdogálni-, majd a híres Dobronyatanya következett, ahol felírták az adataimat, lefotóztak (ezt már én kértem), és irány Arló.
Járdánháza-Arló-Ózd, ezen települések már szinte összefüggnek, de mégis 8-9 kilométer volt még hátra, Magyarország legnagyobb összefüggő erdőségét azonban már magam mögött tudhattam.
Később kiderült hogy sajnos.

 

1, Dobronyatanya, a felírós hely

2.-3. Arlói-tó felé

 

Mátraverebély-Putnok-Bódvaszilas-Arló-Somsály. Vajon mi a közös bennük?
Egy kékkútnál két kisgyerek egy vödör vízzel bajlódik, őket küldték ki érte, de leemelni sem tudják. Leemelem nekik.

Nem terveztem itt senkinek sem adni semmit, de mikor vizet engedek, pakolászok úgy néztek, olyan őszinte érdeklődéssel a szurtos kis képükkel szótlanul, egy helyben állva egymás mellett  hogy önkéntelenül is elővettem amim maradt, gumicukor, ropi, pilóta keksz... 

Azt az örömöt! "édesség, édesség..."
Mikor harmadszorra köszönték meg kezdtem már rosszul érezni magam, elköszöntem, irány Somsály felé...
Az Arlói-tó szép, jó nagy élet volt körülötte, rengeteg víkendház, kemping, csak hát az a bevezető út ne lenne...!
Fáradok piszkosul, fáj mindenem, a vizem nagy részét Járdánháza óta a fejemre öntögetem, így aztán nem sokat nézelődök az egyébként tragikus sorsú és kinézetű Somsálybányán, megyek tovább... az aszfalton.
Kipurcantam, ez már amúgy is gyakorlatilag Ózd, a főúton buszra szállok, majd 39 kilométerrel a lábamban a majdnem ugyanennyi fokban rövid kitérővel a buszállomásról még beszerzem a vasútállomás "Ózd" feliratú bélyegzőjét, és várom a megváltó klimás buszt Pétervására felé.

konfartibi Kohász kék II. című albuma az Indafotón


"...A vége már tényleg olyan volt, mint amilyennek egyszer láttam az amatőr Mount Everest mászók utolsó métereit... a túra végezte utáni közel 50 percből csak halvány tudatképek maradtak."
Tisztul A Visztula 2007

 

Innen idéztem:

viewArticle

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.07.25 0 0 58359

A zempléni Rákóczi-túra jelvényét szerintem már harmadszorra is újraverték, nem veszett el a verőtőkéje, így is lehet csinálni (nekem van kétféle), de a Bükk-Mátra útjain jelvényből is ismerek kb 3 változatot apró különbségekkel.

Ha megvan a verőtőke akkor nagy gond már nem lehet, szerintem, mert azt a drága legyártani.

 

 

Előzmény: ragnar_lothbrok (58356)
VéPetya Creative Commons License 2016.07.25 0 0 58358

Nem mentem be, viszont fura hangok jöttek ki onnan, ugyhogy feltételezem azok csaphatták a zajt.

Előzmény: annyi baj legyen (58353)
HEV Creative Commons License 2016.07.25 0 1 58357

Nem szabad 1 db jelvény árában gondolkodni.    

A DDP-t az elmúlt 20 évben talán kb. 70-en teljesítették, ennél nagyobb arányban a jövőben sem teljesítik.Egy ilyen egyedi jelvény ára kb. 1500 - 2000 Ft minimum és  100 db alatt nem érdemes rendelni, + a verő sablon legalább még ennyi. Akinek most van arra lehetősége, hogy mindezt megelőlegezze a természetjárók érdekében tegye meg és biztosan nagyon megköszönik neki és természetesen a befolyó (becsöpögő) bevételből vissza kapja a befektetést.

 

Átmeneti megoldás a műgyantás jelvény lehet az kb. fele annyi.

A Koppány túramozgalomnak ilyen van.

 

ragnar_lothbrok Creative Commons License 2016.07.25 -1 1 58356

Igen! Amikor a Dorogtól Nógrádig túramozgalomról érdeklődtem, telefonon elmondták, hogy kitűző lesz a jelvény helyett: ugyanis elveszett a szerszám, több százezer forint lenne az új, és ugye megértem, hogy most nem ez a legfontosabb célkitűzésük.

Természetesen megértem, és értem a kis történet üzenetét is.

Személy szerint hajlandó lennék kifizetni egy jelvény magasabb árát akkor is, ha teszem azt kézzel készülne. Viszont a silány minőségű kitűzőket méltatlannak tartom. Mondjuk egy fénymásolt oklevéllel, filctollal aláírva.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!