Keresés

Részletes keresés

KoviMaci Creative Commons License 2015.07.27 0 0 2472

És milyen festéket használtál?

Előzmény: Kempingez (2471)
Kempingez Creative Commons License 2015.07.26 0 0 2471

A lényeg az, hogy túl van lihegve ez az egész "rozsdamentes" HACCP rendszer. Jó magyar szokás szerint. A pergetőben a méz meddig van? Na ugye, szinte semeddig, ezzel nem azt akarom mondani hogy horganyzott pergetőt vegyetek, de ha van elmegy még az egy darabig. A kutyát nem érdekli hogy mivel pergetsz. Egyébként én is horganyzottat használtam igaz festve, szóval nem érintkezett a méz a horgannyal. Ha jót és olcsó krómpergetőt akartok, keressétek bizalommal Furak urat, szállít rendszeresen hazánkba is furak.hu - Nógrádi Méhészbolt A négykeretes tangenciális pergetői nagyon kedvező árban vannak. Motorral, amit hálózatról és aksiról is hajthatsz vagy kézzel, mert alapárban van hozzá a kézihajtás is. Ingyenes szállítással. 150 ezerbe került. Programozható a fordulat alsó-felső és a kigyorsulás. Nagyon szépen dolgozik a gép. A kosarat picit módosítottam a könnyebb keret ki-és berakás miatt de ez már csak egyedi dolog volt. Itthon egy hasonló cucc egy ötvenessel több. És külön vedd meg hozzá a kézihajtást, és álltalában  240 V, vagy 12V de nem egyszerre. 

Egyébként soha senki meg nem kérdezte még eddig, hogy milyen pergetővel pergetek. 

Sok eszetlen dolgot kitaláltak már a minőségbiztosítás ürügyén a méhészeknek, szerencsére papír ötletelés maradt. Csak néhány hü..e ötlet, például minden család mézét elkülönítve tárold, hogy visszakövethető legyen. Pergetőhelység használata kötelező, de nagylelkűleg utólag módosítottak, a vándorméhész pergethet, bódéban, sátorban. 

Az unijós csatlakozás előtt kitalálták hogy csak szakképzett méhész méhészkedhet utánna. Persze egyedül csak nállunk van ilyen szakképzés. Nem kis üzlet volt, a tanfolyamgazdáknak. Ekkoriban már a rozsdamentes hordókat is úgy reklámozták hogy csak ebben fogják a kereskedők felvásárolni a mézet. Akki ennek beugrott, bár kétlem mert aranyárban mérték. Most nézegetheti a vagyontérő fényes hordóit. Ha nem akar csereként helyette, 20-éves műanyaghordót kapni a felvásárlótól. 

Szóval volt sok megvezetés.( Állítólag, a Görögöknél még fahordóban is tárolnak mézet.)

A horganyzott pergetővel még sokan pergettek, szerintem még ma is szépszámmal használják. De amint írtam inkább a bádogkannák aggodalmasabbak mert abban tartósan érintkezik a méz a fémmel. Bár az enyhén túlzás, hogy a bádogpergetővel pergetett méz mérgező volna. Viszont a rozsdamentest könnyebb tisztítani. 

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2470

Beküldés után már eszembe jutott, hogy létezik valami két komponensű saválló festék amit a méz sem tud feloldani. Az interneten valószínű meg is találod de szerintem elég drága lehet a tulajdonsága miatt. Mérlegelned kell, hogy megéri e átfesteni. Ha azt írták akkor ma is létezik még ilyen egészségügyileg engedélyezett festék. 

Előzmény: KoviMaci (2469)
KoviMaci Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2469

Alapból ez horganyzott, de már az előző tulaja lefestette. Tudom, hogy ő is eladásra termel nagyban és tőle is mindig átvették a mézet. Egy másik fórumon említették, hogy létezik két komponensű egészségügyileg engedélyezett festék. Vagyis pár éve még volt forgalomban. 

Előzmény: Törölt nick (2468)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2468

Egyébként meg nagyon sok méhésznek horganyzott pergetője van és mégis átveszik tőlük a mézet.  Ismerek néhány méhészt aki azzal perget és rendszeresen átveszik tőlük a mézet.  Nem lesz szennyezett tőle a méz. 

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2467

Üdv! 

 

Kilehet fogni olcsóbb pergetőt is csak keresgélni kell. Nekem is kézi NB 3 keretes van rozsdamentes anyagból a belseje  ami kívülről horganyzott, 2 éve vettem 30 ezerért. Igaz azóta már kicseréltem a hajtóját fékesre és a perselyezést csapágyasra alakítottam. A lényeg, hogy a belsejét nem szabad festeni ami mézzel érintkezik. 

Előzmény: KoviMaci (2466)
KoviMaci Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2466

Nem vagyok meggyőződve az ellenkezőjéről! Én is szeretnék, és ha sikerül veszek majd egy újat. De pont te mondtad, hogy neked is volt régi pergetőd, amit használtál is. Gondolom akkor abból a mézből nem evett a családod, és nem is adtad el sehova. Te is kezdted valamikor valahonnan. Én is szeretném elkezdeni, de ez nem 100 ezer forintról szól, hanem sokkal többről, még ha csak 6 családja is van az embernek....

Segítségért fordultam a topicba, hogy létezik e olyan festék amit lehet használni. Nem azért, hogy megmondják, milyen olcsó jános vagyok, meg felelőtlen, hogy ilyen pergetőt használok. Tudom, hogy létezik, mert több helyen is olvastam már és írják.

Előzmény: Törölt nick (2465)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2465

1) költsd a pénzed arra, amire akarod, 2) de akkor ne siránkozz, hogy régi a pörgetőd, és nem telik újra. 3) ha a saját és családod egészsége csak ennyit ér neked, a lelked rajta, senki sem fog meggátolni semmiben.

De ha leadsz valahova a feleslegedből, ne csodálkozz, ha visszadobják fémszennyezés miatt.

Az, hogy manapság felelősségteljes eladótól nem vehetsz új horganyzott pörgetőt, nem úri huncutság, meg nem a kereskedők/gyártók akarnak kitolni veled, hanem azért van, mert a horganyzott anyag egyszerűen alkalmatlan a mézzel való érintkezésre, és ez akkor is így van, ha te az ellenkezőjéről vagy szentül meggyőződve, engem elmondva mindenféle [...]-nak.

Előzmény: KoviMaci (2464)
KoviMaci Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2464

És akkor az országban már mindenkinek csak ilyen van és én vagyok az egyedüli, aki nem vesz újat? Amúgy meg mi közöd hozzá, hogy mire költök? Én se kérdeztem, hogy neked miből van!

Előzmény: Törölt nick (2463)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2463

Nekünk is volt horganyzott, repülögépcsapágy meghajtással házilag barkácsolva apám nagybátyja által. Amint lehetöségunk volt rá, megszabadultunk töle. Ahogy ma már nem rakhatsz horganyzott kannába mézet, pedig valamikor csak az volt...

Kb 100 ezer egy négykeretes pörgetö. 2000 Ft-os akáccal számolva (és akkor olcsón adtad, a Pennyben 3000 kilója, bár én nem merném akácnak nevezni) 50 kiló méz ára. Ha csak 15 kilót pörgetsz, akkor 6 családtól már egy év alatt kitermeli, és még magadnak is marad 10 kiló, + a vegyes méz (repce, napraforgó etc.). Csak egyszer az életben nem felélni kell azt a 100 ezer forintot, hanem 2000 forintjával félrerakni.

Előzmény: KoviMaci (2462)
KoviMaci Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2462

De jó, hogy mindenkinek ennyi pénze van!

Kérdem én? 30-50 évvel ezelőtt akkor mivel pergettek? Nagyapám is méhész volt, neki nem volt inoxos pergetője....

kacagógerle Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2461

Én pl. érzékeny vagyok a higéniára és a vegyi anyagokra, ezért kezdőként a 6 méhcsaládhoz megvettem a vadi új motoros saválló pergetőt. Nem az unió miatt, magam miatt... Én nem pergetek bádog és ilyen-olyan festékekkel újrafestett pergetőkben, akármennyire jók is voltak régen.

Előzmény: abodi72 (2459)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2460

Nyugodtan mérgezze mindenki saját magát, a szíve joga, de kérdem én, hogy az apró festékdarabkák ha belekerülnek a mézbe, azzal mit csinál? A méz -pláne a naprafogó- elég savas, ha nem saválló a pörgető, akkor hiába van benne a méz csak pár órát, ki fogja kezdeni. Házilag lefesteni egy ilyen ezközt tökéletesen nem lehet, előbb-utóbb le fog pattogni a festék, és akkor garantáltan benne lesz a mézben, amihez ezúton kívánok jó étvágyat.

Előzmény: abodi72 (2459)
abodi72 Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2459

 

 

Kidobhatja a pergetőt ha nem rozsdamentes anyagból van , de nem mindenki teheti meg hogy 100000 ft áldozzon egy pergetőre, pláne ha még nagyon kezdő is az illető, 2-3 családra biztosan nem fog beruházni valaki inox pergetőre.

 

A lemez pergetők miért nem jók ? mert az UNIÓ nem szereti ?

 

Efektiv alig van benne a méz a pergetőbe, nem tároljuk benne.

 

De mindenkinek  szive- joga eldönteni , mit tegyen 

 

Előzmény: Törölt nick (2458)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2458

Azok a részek, amik a legcsekélyebb mértékben is érintkezhetnek a mézzel, kizárólag élelmiszeripari rozsdamentes acélból szabad készíteni. A mézzel nem érintkezö részekre én valami vízbázisút használnék, ami króm és ólommentes.

Ha olyan a pörgetöd, hogy azokat a részeket, amik a mézzel érintkezhetnek, festeni kellene, akkor -nem vicc- dobd el!

Előzmény: KoviMaci (2457)
KoviMaci Creative Commons License 2015.07.25 0 0 2457

Helló!

 

Olyan kérdésem lenne, hogy a méhész eszközöket, mint például a pergető milyen festékkel szabad kezelni?

 

Üdv:

G.

Előzmény: Cirkusz01 (683)
Nobody1 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2456

Üdv Mindenkinek!

 

Ha valakit érdekel, innen letölthető Ruff János: A méhészmester könyve....

 

http://www.filedwon.info/ajcad0se7e7p/RuféhészmesDK.rar.html

 

(Lehet kapok érte a fejemre és törölni fogják, ezért iparkodjatok!)

Kempingez Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2455

Jellemzően, homokon nem mézel a napraforgó. Mivel felénk kötött agyagos talaj van, ez szerencsére nem személyes tapasztalat. 

Előzmény: Jam Clerk (2452)
Kempingez Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2454

Ez  inkább a bevállalt vándorlásoktól függ. Mert kevés az a jó adottságú állandó telephely, ahol minden adva van. Elméletileg akár ennyi vagy több is lehet. De a valóságban szinte mindíg van valami gond, amely lehúzza az átlagot. Az állomány ritkán homogén, másrészt méhbetegségek, kedvezőtlen időjárás amely erőssen befolyásoló tényező. Maradjunk abban, hogy ritkán előfordulnak papírforma szerinti évek is. Akkor viszont, a felvásárlási árak a mélybe zuhannak. Ebből a szempontból  jobb, a se ilyen se olyan esztendő. 

Előzmény: Jam Clerk (2453)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2453

Akkor durván számolva, egy családtól egy évben, jó méhlegelők és időjárás esetén átlagosan olyan 60-100 kiló méz vehető el?

Előzmény: Kempingez (2451)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2452

Ahhoz képest, amennyit elfogadhatónak gondoltam, nekem bőven jó ez a 10 kilós átlag is. Hozzáteszem, hogy most, az év végére már legalább tisztán látni, melyik család hogyan muzsikált. A szombat délelőtti adag ugyanis 4 kaptárból jött össze, olyan leosztásban, hogy volt 3 darab 1-1 fiókot adó család, illetve 1 darab 3 fiókot adó család. A maradék 6 kaptárból kettő dolgozott még tűrhetően (ezek 1.5-2 fiókot adtak), de ezekben idei anya van, amelyek szintén a 4. családból lettek szaporítva. Jövő évre - amint már írtam is párszor - jó lenne innen szaporított anyákkal lecserélni a gyengébbeket. Ha idén minden család a 4. családból származó anyával dolgozott volna, valószínűleg nekem sem "csak" 10 kilós átlagom lett volna napraforgón.

Ennek ellenére, amint írtam, én ennek is örülök, főleg zu Schwazenberg hozzászólásában foglaltak miatt "Felénk 1) nem mézel a napraforgó, így pörgetés se lesz, max azoknál, akik ráetettek".

Előzmény: Kempingez (2451)
Kempingez Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2451

A napraforgó vetésterület 1 hektárjára max 4-5 méhcsalád számolható. A 10 kg eredmény nem sok. Persze ilyen kevés napraforgóról érthető. Nállam most 76 kg-ot mutat. Természetesen most nem a " nulláról" indult mint akácon, mert most nincs szükség tisztítópergetésre. minél vegyesebb annál finomabb. Szóval az akácon, mivel extrakönnyű kaptárjaim vannak kopaszra pergetés után általában 37-40 kg az induló súly. De visszatérve a naprafogóhoz, kb 25-30 kg szokott a kipergetett átlag lenni. 

Előzmény: Jam Clerk (2450)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2450

Nem tudom, miféle napraforgót vetettek a környéken, de csak kb. 7-8 hektár körüli mennyiségről tudok, ezek voltak olyan 1 kilométeren belül, ez is három darabban. Hogy "látóhatáron túl" mennyi volt, fogalmam sincs, de elég sík vidék, 1-2 kilométeren belül nem láttam többet. Viszont a jelek szerint igen jól mézelő fajta lehet, mert majdnem dekára pontosan 10 kilós kaptárátlagot számolhattam (100.5 üveg lett a kitöltés vége, eddig - de szombaton lesz a fájront, nagyapám szavával szólva).

A "mentorom" a szomszéd településen, 200 hektáros terület mellől nem jelzett hasonló átlagot, szóval lehet, hogy tényleg jó dolgom van :)

Előzmény: Törölt nick (2449)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2449

Te nem is tudod, milyen jó dolgod van. Felénk 1) nem mézel a napraforgó, így pörgetés se lesz, max azoknál, akik ráetettek, 2) olyanról álmodni se lehet, hogy nap közben (reggel fél hat már napközbennek számít) kaptárt bontsunk, nemhogy a mézes keretet csak úgy a kaptár mellé lerakjuk.

Előzmény: Jam Clerk (2447)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2448

A korábbi hozzászólásommal kapcsolatban ("Fölmerült bennem az is, hogy amit most fölhordanak, azt is kipörgetem - mást nem is igen tudok kezdeni ezzel a felhordással-gyűjtéssel, mivel a méztér előbb-utóbb így is, úgy is lekerül a fészekről.") lenne egy olyan kérdésem, hogy ha ezt a késői, utolsó elvételt kipörgetem, még ha nem is teljesen érett (nem szánnám eladásra semmiképpen), akkor ez [mondjuk 1 kiló ilyen "méz" + 2 kiló kristálycukor + 3 liter víz = szűk 5 liter szirup összeállításban, tehát hígítva] visszaadagolható-e augusztus végén - szeptember elején téli etetés gyanánt, vagy "mézzel SOHA nem etetünk"?

A másik ötlet erre az érett-félérett "mézre", hogy mézbort csinálok belőle, 10-20 kilóból (ha lesz annyi egyáltalán), simán kihozható 40-50 liter :)

Jam Clerk Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2447

A fiókelvételt két szakaszban tudtam megoldani, délelőtt elvittem a felét (ennyi fért a kocsiba, 2 km-re meg nem kötök utánfutót, meg szakadt is rólam a víz, inkább mentem a pincébe, pörgetni), a másik felét meg délután vettem le. Az első adagnál a kivett, félretett kereteket szinte szabadon is hagyhattam, ha maradt is rajta 1-2 méh, pár percen belül otthagyták, mentek a dolgukra. A második körben már inkább a fióktorony környékén zöngicséltek, nemigen akarták otthagyni, meg kutakodtak is, szóval összességében biztosan volt még némi hordás (pár csepp friss nektár is akadt).

Mérlegem nincs, de a határt még bejárom hétvégén, miután leveszem a fölösleges fiókokat (aztán úgyis 1 hét nyaralás jön). Amelyikre egy darab került vissza, arról - ha nem hordtak bele mézet - teljesen lekerül a méztér, amelyikre meg kettő, arról is legalább az egyik lejön.

Előzmény: Kempingez (2446)
Kempingez Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2446

Ha a  pergetést szimatolás, és kutatás nélkül tudtad végezni, nyilván még volt rendes hordás. Napraforgónál tapasztalatom szerint a napi 2 kilós hordásnál is akár már szaglászhatnak, főleg ha távolról hordanak.

A megoldás a kaptármérleg, és a határ bejárása. Az utóbbi is fontos hogy tudd mire lehet még számítani. 

Előzmény: Jam Clerk (2444)
Kempingez Creative Commons License 2015.07.21 0 0 2445

Ez a kedvezőtlen, csapadék hiányos időnek köszönhető. Idén ez igen jellemző.

 

Előzmény: kacagógerle (2443)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.07.20 0 0 2444

Visszakerültek a mézterek, és szombatig fenn is maradnak. Kíváncsi vagyok, mit kezdenek vele ezen a héten, ugyanis a "szakirodalmam" szerint az Egységes fészek + félkeretes méztér összeállításnál a kipergetett napraforgó után megint megjelenik a visszarakott keretekben a méz, vagyis felhordják a fészekből. Meg persze még ráhordás is lehetséges, egyáltalán nem biztos, hogy akkor szüntette be minden napraforgó a nektáradást, amikor én épp ráértem pörgetni :) Fölmerült bennem az is, hogy amit most fölhordanak, azt is kipörgetem - mást nem is igen tudok kezdeni ezzel a felhordással-gyűjtéssel, mivel a méztér előbb-utóbb így is, úgy is lekerül a fészekről.

 

Amúgy meglepően jól hordtak, az éves pörgetésem bő harmadát tudtam tőlük elvenni, fészek-pörgetés nélkül. Meg vagyok elégedve ezzel az évvel.

 

Amit írtál, az szerintem ennél a rendszernél nemigen alkalmazható, mivel az "én" fészkem fix, nem tudom alulra-fölülre pakolászni igény szerint - lent marad egész évben, legföljebb levehetem róla a mézteret, vagy fölrakom, ha kell, esetleg a fészket tűzdelem, és ennyi a variációs lehetőségem (nem mintha ez idén nem lett volna elegendő). A fészek széthúzása még csak-csak menne, de tűzdelni nem tudok egyelőre, és mivel minden lépet idén kaptak meg szűzen, ezért aszerint sem tudok válogatni, hogy melyik világos, mert szinte mind az :)

Előzmény: Cirkusz01 (2441)
kacagógerle Creative Commons License 2015.07.19 0 0 2443

A napraforgónál azt figyeltem meg, hogy egy bevetett tábla virágzása is elnyúlik elég hosszan. Pl. a nagy fejek levirágoztak, de számtalan kisebb fej még adja a nektárt a későbbi nyílásnak köszönhetően.

Viszont azon töröm a fejem jelenleg, hogy egy NB18-as kaptárban van 2db. raj 9-9 kereten, és hogyan tudom az egyik rajt átrakni egy másik helyen lévő kaptárba, hogy ne szálljanak vissza a kijáró méhek.
Ugye egy sima kaptárcsere könnyen megoldható, mert a régit hátra húzom, az újat pedig a helyére teszem, a kijáró méhek is jó helyre szállnak vissza.

Előzmény: Kempingez (2442)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!