Keresés

Részletes keresés

Luigi50 Creative Commons License 2010.06.06 0 0 10756

 

 Szia Quiktor !

 

 Igen, én is javasolnám, hogy írjál valami bevezetőt :-) Amiben szerepel a honlapod is. Sajnos én sem tudom a topikgazda emailcímét, talán kérdezd meg így nyilvánosan - vagy én rögtön meg is kérdezem - "Topikgazda, itt vagy ? Kérnénk valami elérhetőséget" Vagy lehet, hogy a moderátoroktól kellene megkérdezni.

 Még valami felmerült bennem: itt most már többen célozgatnak a mediterrán országok citrustartására. De talán még senki sem írta le, hogy a mediterrán országok általában "tengeri" országok. Tehát vagy közvetlen tengerparti, vagy érvényesül a tengerek páratartalma, és természetesen a mediterrán tél. Talán ezért nem lehet a mi almatartásunkhoz hasonlítani :-) 

 

 Üdv: Lajos

Előzmény: Quicktor57 (10754)
Luigi50 Creative Commons License 2010.06.06 0 0 10755

 

 Kedves Karlina !

 

 Igen, igazad van, az újszülöttnek minden új. De az újszülött meg vegye a fáradtságot, hogy beírja:  citrus tartás. És rengeteg helyből válogathat, ahol leírják az általános szabályokat. Ne ölbe tett kézzel várja, hogy századszor is leírjuk ugyanazt, mert neki nincs ideje visszalapozni. Hát másnak sincs ideje leírni - meg szerintem "sok kedve sem, századszor ugyanazt". Nézzen utána, és az után tegye fel a kérdéseit. Szerintem itt mindenki - én is- szívesen segít. Én 36 éve nevelek citrusokat, ebből kb 15 éve intenzívebben. Mégis visszalapozok a topicban, és még mindig sokat tanulok belőle. Persze, aztán ezen lehet nevetni. Ha valakinek meg annyira nincs ideje, akkor minden sértegetés nélkül - talán nem is citrust kellene tartania. Ja, ha az ember egy picit morcos, mert valaki már sokadszorra nem érti meg amit írnak neki -nemcsak én-, akkor sem indokolt az a hangnem, ráadásul nem is neki írtam. Üdv: Lajos

Előzmény: Karlina (10745)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.06.05 0 0 10754

Kedves Topikársak!

"Sajnos" megint kimaradtam valamiből, de kénytelen vagyok néhány sort írni, mert a 10 778-as hozzászólás után kialakult csetepatéban néhányszor, akár egyik, akár másik oldalról, a weblapom tartalmára utalás történt.

Az nagyon jó, hogy egyre többen találnak rá erre a fórumra, és kérnek segítséget első kis citrusuk neveléséhez. Sajnos az „újoncok” közül néhányan el sem tudják képzelni, hogy a mi körülményeink között a citrusok tartása mennyi figyelmet, odaadást követel. Ezt bizony csak a „fanatikus” hobbikertészek tudják a növény számára biztosítani, ezért is mondom, (Petőfi után szabadon.) hogy Ne fogjon senki könnyelműen A citrom nevelésihez! Nagy munkát vállal az magára,

Ki most kertjébe citrust vesz.

Természetesen akadhat egy-két olyan citrus, amely elviseli a 20 – 23 fokos teleltetést, rá se hederít az utóbbi, közel egy hónap, gyökérkimosó esőzéseire, mosolyogva bólogat a 3-4 napos, 60 - 80 km/h-ás szellőben, amely még a mogyoróbokraimat is rojtossá tépte, és a moníliától nagy nehezen megmentett maradék cseresznyét leverte a fáról, hogy a Budaörsöt elérő idei két kis jégesőcskéről már ne is tegyek említést. (És én még szerencsésnek mondhatom magam.) Ráadásul gond nélkül elviseli a 2009. évi márciustól június elejéig, majd júliustól szeptemberig tartó szárazságot. Növényvédelme, pedig megoldható sörös permetezéssel. Attól tartok, ez az a ritka kivétel, amely erősíti a szabályt. (Természetesen, köszönettel veszek erről a növényről szaporító anyagot, igaz, azt nem tudjuk, hogy dugványról vagy oltványról van-e szó.)

A weblapomon nem azért gyűjtöttem össze azokat a nevelési körülményeket, amelyek a citrusfélék számára legmegfelelőbbnek tűnnek, hogy azok betartása „szentírás” lenne, ráadásul én sem vagyok még elég tapasztalt, és tévedhetetlen. Ennek ellenére, többek véleménye szerint is, elég jól sikerült összefoglalni kezdők számára, a hazai körülmények között legfontosabbnak tekinthető, alapvető citrusnevelési tudnivalókat. (Ebben az ügyben köszönettel olvastam sjohn elismerő szavait.) Ez az összefoglaló, ha másra nem is, de arra mindenképp jó, hogy a kezdők ne kövessék el azokat a baklövéseket a citrusfélék nevelése során, amit én és valószínűleg sokan mások is, megfelelő szakirodalom híján, elkövettünk. Ha már megvannak az alapok, néhány év múlva, mindenki kialakíthatja saját módszerét, de ne azzal kezdjünk, hogy rögtön, nagymértékben eltérünk ezektől a javasolt paraméterektől. (Most nem akarok elrettentő példákat felsorolni, mert remélem, időközben sikerült néhány „szuper” próbálkozásról lebeszélnünk a hozzánk fordulókat.)

Az tény, hogy a legjobb szándékaink ellenére is, néha kénytelenek vagyunk engedményeket tenni a nevelési körülmények tekintetében. Ha azonban „lazítunk a gyeplőn” valamely paraméternél, pl. 5 – 10 fok helyett 15 – 18 fokon teleltetünk, (de nem 20 – 23 fokon!), akkor sokkal jobban oda kell figyelnünk a megfelelő fényviszonyok és páratartalom biztosítására. Ha valaki figyelmesen elolvasta az anyagot, láthatta, hogy a citrusfélék nevelési viszonyait komplexen kell nézni. Nem lehet kiemelni csak egy-egy tényezőt. Pont ez a komplexitás eredményezi azt, hogy csak akkor kaphatunk átfogó képet a témáról, ha az egész anyagot áttanulmányoztuk.

Sajnos a fórumon vannak visszatérő „újonci” kérdések. Számomra sem szimpatikus, ha valaki huszadjára vet fel egy „lerágott” csont témát, ráadásul úgy, hogy az első hozzászólásában látszik, semmi erőfeszítést nem hajlandó tenni az információk lekérése érdekében. Nem kell 10 700 hozzászólást visszaolvasni, gyakran bőven elég csak 100-at, vagy az alapvető kifejezésekre (pl. magonc, magoncok) rákeresni. Ha valaki ennyit sem tud rászánni, akkor nem sok reményt látok arra, hogy egyszer fanatikus citruskertész váljon belőle.

Szerencsére, találkoztam a téma iránt komolyan érdeklődő, hálás fiatalokkal is. Talán ők vannak többen, ha nem is olyan „hangosak”, mint egyesek. Öreg rókák, támogassuk őket az első lépések sikeres megtétele érdekében! Tudom, nagyon unalmas, a számunkra lerágott csontnak tekinthető, magoncnevelési kérdésekre válaszolni, és talán idegesítő is, ha valaki új „Micsurin”-ként akar berobbanni egy szál magoncával a citrusnemesítés világába. Őket meg kell próbálni, a szerintünk eredményesebb út irányába terelgetni, természetesen nem elfeledve, hogy a magoncok nevelésének is meg lehet a szerepük. Egy rövid idő múlva, jó lesz viszontlátni, hogy a hozzájuk került nemes citrusok milyen szépen fejlődnek.

Ha mások is egyetértenek vele, akkor sjohn javaslatára, megpróbálok valamilyen rövid bevezető anyagot írni a fórum elejére, amelyben felhívom az újonnan ide tévedők figyelmét a weblapomon található Citrusnevelési útmutató anyagára. Talán így csökkenni fog az ilyen jellegű kérdések száma.

Ha esetleg a régi fórumozók közül valaki ismeri, és el tudja érni a "Topikgazdát", legyen szíves jelezni. (Sajnos nem publikus az e-mail címe.)

 

 

 

vica46 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10753
Bocsánat a név keverésért természetesen a Spiseyrob hozzászólására értettem a rosszindulatot
Előzmény: vica46 (10752)
vica46 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10752

Quicktor tanácsai teljesen korrektek ,sok gyakorlati tapasztalatot ,

többek véleményét figyelembe vette ,köszönjük neki .

Természetesen a mások körülményeit nem tudhatja  ,mert nem ismerheti.Egy dézsás növény nevelését mindenki maga kell megtanulja ,mert hiába mondják hogy kéthetenként tápozd ,ezzel vagy azzal ,ha például ilyen időjárás van és nincs elég napsütés ,nem tud a növény annyi tápanyagot felhasználni mint ideális körülmények között ,a tulajnak kell eldönteni mikor mit és hogyan,a jótanácsot pedig megköszönjük,de sakraf84 rosszizü megjegyzésben semmi jóindulat nem volt

Előzmény: Arth_ur (10744)
zümkobold Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10751
Megpróbálom újfent átküldeni az e-mail-t. Remélem sikerrel járok.
Előzmény: zoli1122 (10750)
zoli1122 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10750
mar most atjon a posta,csak meg volt telve a szerveren,nem vettem eszre,de mar kiuritettem
Előzmény: zümkobold (10749)
zümkobold Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10749
Szia Zoli!

Megkaptam az e-mail-t, amit írtál nekem. Sajna a válaszom a rendszer visszadobta.

Köszönöm, élnék a felkínált dugványokkal.

Üdv.
Cuki 04 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10748
Hűűűűűűűűű ez igen. Gratula hozzá. Gyönyörűűűűű. Milyen fajta citrom?
Előzmény: Encsi84 (10747)
Encsi84 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10747
Reméljük jó idő lesz,és végre virágba borul.
sakraf84 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10746
Köszönöm a kimerítő választ! A csatolt képen a pomelom egyik levele néz ki így. A levélszél szárad, és mintha vékonyabb is lenne. Ez eddig egy levélen jelent meg, közben a növény hozott pár újat.
Van ötletetek,hogy ez mi lehet?? Talán sok a tápanyag, v. sok vizet kap??
Előzmény: Arth_ur (10744)
Karlina Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10745
Szerintem is felesleges itt levezetni a fáradt gőzt és észt osztogatni. Sokan vagyunk akik olvassuk Quiktor és mások szakmai anyagait annak ellenére, hogy nem jelezzük. Megcsodáljuk azt is, hogy ki milyen eredményesen tevékenykedik a citrusok terén, milyen növényei és gyümölcsei vannak. Persze előfordulnak naív, vagy annak tűnő kérdések is,  --de egy újszülöttnek minden kérdés új -- ha valakit ez irritál próbálja megtartani a véleményét, és a jó izlés határait, mivel összességében ez egy hasznos blog és jó lenne ha az is maradna. Mindenkinek további hasznos tevékenykedést és sok sikert kívánok. 
Arth_ur Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10744
Termesztőközegnek persze hogy sok minden lehet jó, ami Quicktor honlapján le van írva, az csak egy ajánlás, szerintem senki nem hiszi azt közülünk, hogy másban citrus nem él meg, viszont ez a talajkeverék biztosan jó alap ahhoz, hogy szép lehessen a citromod.
Nyilván nem helyettesítheti az egyéb feltételeket, de ha ilyenben, vagy ehhez hasonlóban tartod, akkor biztosan nem a talaj miatt lesz hókadt, hulló, foltos levelű stb. a növényed.

A vízproblémád meg egy konkrét, látszólagos ellentmondás, amit megpróbálok megmagyarázni.
Az egyik lényeges tényező itt a cserepes/dézsás illetve szabadon álló gyökérzet különbsége. Egy edényben viszonylag kevés talajban van ahhoz képest sok gyökér, ami azt eredményezi, hogy melegben szinte egycsapásra szárad ki, amikor a növény intenzíven használja belőle a vizet a nyári melegben. Először még mindegyik gyökérnek rendelkezésére állt a víz, semmi jele a vízhiánynak (nem is takarékoskodik a vízzel a növény), aztán, akár 1-2 órán belül már egyik sem tud semmit felvenni, mert mindenhol kiszáradt a cserép, és jön a vészreakció a növény túléléséhez.

Egy kb. ugyanakkora lombozattal rendelkező szabadföldi növénynek nagyságrendileg több földben van a gyökere eloszolva, ráadásul ez a gyökérzet nagyobb is, és mély rétegekbe is lejut. Ez a nagy földtömeg lassan, fokozatosan (akár hetek alatt) szárad ki, és nem is egyformán, a porszáraz felső réteg alatt fél-egy méterrel még simán lehet jelentős víztartalék. Ráadásul a gyökérzet a felső talajrétegben már érzékeli a vízhiányt, ezért az egész növény pár nap alatt víztakarékos módra áll át, ami miatt mélyről elég kevesebbet felvennie, és így ez a víztartalék is tovább kitart.

Cserépben egyszerűen alig van esélye a növénynek az alkalmazkodáshoz, ezért van szüksége nyáron a rendszeres locsolásra a cserepesnek, miközben a szabadföldi bírja a gyűrődést.

A másik pedig az időjárás különbözősége a mediterrán vidékeken és nálunk. Ott korábban indulnak be tavasszal a növények és később állnak le ősszel, a téli, kényszerű nyugalmi időszakuk rövidebb, és leállhatnak a fejlődésben a nyári legszárazabb periódusban is. Növekedés nélkül viszonylag könnyen átvészelik a nyári szárazságot akkor, ha a mély gyökérzet talál még egy kis tartalék vizet. Télen pedig nem pang a víz a cserép alján, hanem tartaléknak leszivárog a talaj mélyebb rétegeibe, és ha valahol egy gyökérdarabon meg is indul valami rothadás, a fertőzés nem tud úgy szétszaladni az egész gyökérzetet elpusztítva, mint egy zsúfolt cserépben.

Tehát a citromnak megvannak az eszközei arra, hogy megéljen a mediterrán régiókban locsolás, pátyolgatás nélkül, csak hát azok az eszközök nem állnak a rendelkezésére, ha egy cserépbe van beszorítva.
Hát kb. ennyi jutott most eszembe, remélem hasznát veszed.
Előzmény: sakraf84 (10741)
Luigi50 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10743
 Kedves Sakra. Igen igazad van csak azt felejted el , hogy ott van a tenger az egész kipárolgásával együtt, a mediterrán országokban és az enyhe telük. Így már össze áll a dolog. Mégegyszer leírom pedig már sokszor irtuk ! Mi itt az ideális tartási körülményeket próbáljuk leírni,és ki ki lehetőségeihez képest próbálkozzon. Természetessen vannak igénytelenebb fajták .
Előzmény: sakraf84 (10741)
Arth_ur Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10742
Ezért aztán kóros virágba-borulásban szenvednek a növényeitek! ;)
Előzmény: vica46 (10740)
sakraf84 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10741
Arra értettem, hogy pl. Quicktor honlapján le van írva egy csomó dolog. A termesztőközeg pl. (1 rész ez 1 rész az) Persze csupa jó dolog, de csak ettől még nem lesz szép citromunk. Egy csomó más dolog is fontos együttesen (napfény, víz, páratartalom, hőmérséklet stb.) Nehéz ezeket pontosan meghatározni, leírni. Én pl. általános virágföld+ B virágföld+ marhatrágya+kertészeti tőzeg+Osmocote- t használok homok és perlit nélkül, és a növényeim élnek és virulnak. Mediterrán éghajlaton nyáron vajmi kevés csapadék hullik, szemben az enyhe és csapadékos téllel. zt nem gondolnám ,hogy pl nyáron folyamatosan több ezer hektoliter vizet locsolnak ki a földekre. Ha így van, akkor meg hogyan lehet általános növény ott a citrom.


Előzmény: Arth_ur (10736)
vica46 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10740
Szintén mániás
Előzmény: Törölt nick (10739)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10739
"beteges,mániákus tartó" ..... :)





Előzmény: Arth_ur (10731)
zoli1122 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10738
koszi es neked is bombaba

slaggal megprobalom lemosni, most ugyis az udvaron vannak
Előzmény: Arth_ur (10737)
Arth_ur Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10737
Kulturált kérdésre kulturált választ szokás adni itt is, mint minden normális topikban, igazán nincs miért félned.

Én zuhannyal (lakásban), vagy porlasztófejes slaggal (kertben) jó alaposan lemosnám azt a citromfát. Ha egyáltalán újra megjelenik rajta a korompenész, legalább látni fogod, hogy hol lesz először, és akkor talán az is kiderül, hogy mitől.
Előzmény: zoli1122 (10733)
Arth_ur Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10736
Hát a félrecsúszásban igazad van, a 10711-ben olvashatod azt, amivel az észosztás elkezdődött.
Azon meg szerintem senki nincs itt felháborodva, ha kérdeznek, de azon annál inkább, hogy valaki ilyen 10711-es hangot mer megütni, pláne bemutatkozásképpen.

Arra viszont kíváncsi lennék, hogy konkrétan mi az a dolog, ami szerinted föl van fújva, különösen akkor, ha abban a rutinos növénytartók egyet is értenek.
Előzmény: sakraf84 (10732)
vica46 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 10735

Az nem volna baj hogy más a véleményed ,de azt a stilust amit itt megengedsz magadnak ,az nemkivánatos ebben a topikban ,bemutatkoztál  rendesen.

A romboló szándékodat itt nem tudod érvényesiteni.

Előzmény: spiceyrob (10711)
bombaba Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10734
Egy linket tudok ajánlani, igaz, nem kimondottan citrusos, de a kártevő sem citrus-specifikus:
http://www.balintgazda.hu/aktualis-kert/augusztus/korompenesz-mi-okozza.html
Megjelenhet akkor is a növényen, ha kertben tartod, nincs rajta ÁLLAT, de rácsepeg a mézharmat egy tetves fáról.
Előzmény: zoli1122 (10733)
zoli1122 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10733
En is szeretnek kerdezni -habar ezek utan kicsit felve- korompenesz terjed az egyik citromfan, irtatok regebben,hogy olyankor valami mas kartevo is jelen van.....teljes egeszseges levelek,se leveltetu,se atka....milyen orvossagot ajanlotok ellene? koszi
sakraf84 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10732
Sziasztok!

Azt hiszem ez a topik kicsit félre csúszott. Normális párbeszéd helyett észosztás megy.
Egyébként a kezdőkről annyit, hogy én vettem a fáradtságot és átfutottam ezt a pár száz oldalt (!), de még ezután is voltak kérdéseim. Ti most azon vagytok felháborodva, hogy valaki kérdezni mer??
Abban a "bizonyos" hozzászólónak igaza van, hogy kicsit fel van fújva a dolog!! Természetesen a rutinos termesztők tanácsait célszerű megfogadni, aztán idővel mindenki tapasztal jót, rosszat és másként csinálja!

Üdv
Arth_ur Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10731
Akármi volt is a meglepetés, biztos nincs igazad!!! ;)))
Mer' te is csak "egyes FANATIKUSOK" vagy, vagy "beteges,mániákus tartó"... Ezt most így hirtelen nem is tudom melyik, de lehet, hogy mindkettő egyszerre! :)
Előzmény: Törölt nick (10727)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10730
Egy kis feszültség oldás:
1:Citrus lumia"Pyriformis"
2:Egy asztal szépség
3:Szépségek a Bambusz vonalában
Előzmény: Törölt nick (10723)
Luigi50 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10729

 

 Még te írsz nekem kultúráról? :-) Egy szóban két hiba?! Inte- :-) na, hogy is kell írni? Ezt csak spiceyrobnak írom, más ne válaszoljon :D

Előzmény: spiceyrob (10719)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10728
Én is sört használok!! :)
Főleg melegben, nagyon jól esik! :)
A belső florámnak jót tesz!! :)
Előzmény: Arth_ur (10714)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.03 0 0 10727
Igazad van, én kipróbáltam, Poncirus kiültetve és cserépen, egy idősök.
Nagy volt a meglepetés!
Előzmény: Arth_ur (10722)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!