Keresés

Részletes keresés

lala1961 Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84022

Hidd el  tuggya !:DDD Lóval imádkozás esete forog fenn !:)

Előzmény: nagykunsági (84017)
Szumoo Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84021

A gázcirkó teljesíménye jó kiindulásnak, annál kissebb ne legyen.

Kérdés, hogy mit bír a kéményed, puffer nélkül a  túlméretezés a vegyeskazán halála, de ha van puffer akkor a nagyobb a jobb.

Előzmény: kriszzz (84016)
Szumoo Creative Commons License 2016.07.25 0 4 84020

Hmm, régen tanultam ilyeneket, de menjünk sorban:

- Ironikus módon az öntöttvas pont nem tiszta vas, hanem 2-4% szenet is tartalmaz, többet mint az acél ami max 2%-ot.

- A vaskort a vasmegmunkálás kezdetétől számítják, ott sem használhattak elemi vasat, hanem amit épp sikerült összeolvasztani a sárból tapasztott kemencéikben.

- Szerintem abban megegyezhetünk hogy minden kazánlemez és vaslemez valójában acéllemez, más kérdés hogy az acélnak milliónyi ötvözete létezik.

- Gázkazán hőcserélője lehet aluminium vagy saválló acél, de

- rozsdamentes acélból, aluminiumból nem gyártanak vegyestüzelésű kazánt, mert megfizethetetlen és felesleges is.

A korróziót (oxidációt) a vízben oldott oxigén okozza (nem az O a H2O -ból, az marad ott ahol van), ez zárt fűtési rendszerben nem áll korlátlanul rendelkezésre, ezért az oxidáció nem jelentős, nyitott rendszerben, ha nem jó a tágulási kialakítása, és folyamatos az oxigén utánpótlás akkor felgyorsulhat az oxidáció.

Most bontottam le az acél fűtéscsöveimet nincs bennük rozsda, pláne nem vékonyodtak el, pedig meg sem közelíti a falvastagságuk a kazánét.

A kazán tűzterében ha nem kondenzálódik a savas füst a hideg visszatérő miatt szintén nincs korrózió, ugyanis nincs nedvesség.

Fűtés szezonon kívül viszont rozsdásodhat a tűztér, főleg ha tavasszal nincs kitakarítva, és a hamu szivacsként be tudja szívni a levegő páratartalmát és folyamatosan nedvesen tartja maga alatt a lemezt.

Láttam olyat, hogy a kibontáskor hibátlan kazán az udvaron állva 1-2 év alatt kilyukadt. 

Előzmény: tgwh8 (84014)

tictac62 Creative Commons License 2016.07.25 0 1 84019

"A kazán készüljön rozsdamentesből, kazánlemezből, alumíniumból"

Segítenél hogy találjak egy alumínium vegyestüzelésű kazánt? Könnyebb lenne levinni a pincébe :P

tgwh8 Creative Commons License 2016.07.25 -1 0 84018

Akkor ideje lenne bővíteni a tudásod.

Előzmény: nagykunsági (84017)
nagykunsági Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84017

Hú ennyi zagyvaságot rég olvastam. 

kriszzz Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84016

Sziasztok fűtés felújítást tervezek szeretnék néhány megerősítés ,ötletet .javaslatot kapni előtte .

Egy 100 nm alapterületű 2 szintes házat kellene fűteni tégla építésű szigetelve.Nemtudok pontos adatokat. jelenleg van egy gézcirkó indirekt tárolóval a melegvíznek és egy vízteres kandalló ami nem túl hatékony .Egy vegyeskazánon gondolkodok egy 1000 literes pufferel . Mekkora teljesítményű lenne kb a megfelelő egy ekkora házhoz és milyen márkák között válogassak .élettartam és megbízhatóság hatékonyság a fő szempont. előre is köszönöm az észrevételeket .

tictac62 Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84015

Tartályt tőle hoztam. Ránézésre (még csak nézegetem) elégedett vagyok vele. Kazánon még rágódok, de lehet hogy nem tőle választok. Messzi is van nekem, a pufferhoz volt egy alkalmi utam arra, szállítás ingyen volt így. Az árak elég csábítóak, és rugalmasak ha egyedi igények (csonk, méret) vannak. Minden egyébben nagyon korrektek voltak.

Előzmény: SzakiPetike (84004)
tgwh8 Creative Commons License 2016.07.25 -2 0 84014

Vas a földben van, érc formájában. Az ősember még használta, még korszakot is neveztek el róla.

Az összes többi vas a földön mind acél, minimális szénmennyiséggel, talán 0,7%-tól.

Ez olyan, mint hogy ég a lámpa. A lámpa sem ég, hanem világít. Ez a lámpa ég:

Ha kazánlemezt írnak, akkor az egy minősített anyag, ami elvileg bírja a vizet, pontos megfogalmazását nem ismerem, de elvileg víz,- és saválló. Akármi, amit te ,,vas''-nak hívsz, sokkal nagyobb mértékben képes korrodálni. Persze, idő kell amíg az 5mm-en átrágja magát a víz, de képes rá, lásd kilyukad a kazán. Másik anyag a rozsdamentes acél, na az bírja a vizet és egyes fajtái még a savakat is, pl. KO jelzéssel vannak forgalomban. De azt sem rozsdamentes vasnak hívják. Tehát vagy a ,,szaki'' nem ért a fémekhez, vagy normál acélra gondol. HA kazánlemezt venne, vagy KO-s anyagot, vagy rozsdamentes egyéb acélt, akkor hülye lenne, ha nem azt írná oda. Így legjobb indulattal is azt mondhatjuk, hogy csak a marketingjét szúrta el.

A kazán készüljön rozsdamentesből, kazánlemezből, alumíniumból, de ne acélból meg vasból.

Aztán rozsdamentesből is van olyan, ami bírja a tengervizet, meg amelyik néhány év alatt eltűnik a tengerben.

Előzmény: nagykunsági (84013)
nagykunsági Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84013

Ez valahonnan beragadt neked, hogy az acéllemez nem bírja a vizet, aztán örökké ezt írod. 

Semmivel sem bírja rosszabbul, mint a sima vaslemez. 

Előzmény: tgwh8 (84012)
tgwh8 Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84012

Kérjél még képeket a felső két ajtón belülről, de én akárhogy nézem, itt valamit kispóroltak...

Nem is kazánlemezt ír, hanem acélt, az meg ugye nem szereti a vizet meg az esetleges gonosz, sav szerű égéstermékeket.

Ha két nagyobb felületű táska kapna valahogy helyet benne, akkor még esetleg. Takarítani kényelmes lehet, az biztos, de a garanciához előírnak minden szart, amik egy részét biztos nem kötném rá a kazánra.

Előzmény: SzakiPetike (84011)
SzakiPetike Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84011

Azt néztem én is de nincs benne csak a körvonalrajz, és a régebbi tipusú kazánjához van.

Előzmény: nixon70 (84006)
SzakiPetike Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84010

Nem sikerült az előbb berakni a képeket...

SzakiPetike Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84009

A 80°C-ot gondolom biztonsági okok miatt adta meg, így ő nem hibáztatható ha esetleg baleset történik.

Én speciel erre gondoltam:

Kapocska Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84008
  1. Üzemeléskor ügyeljünk arra, hogy a fűtővíz hőmérséklete ne emelkedjen 80 °C fölé. A fűtővíz maximális hőmérséklete 80 °C lehet.
Előzmény: Kapocska (84007)
Kapocska Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84007

Innen nézve talán van olyan "gazdaságos" mint egy kandalló.

Előzmény: SzakiPetike (84005)
nixon70 Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84006
Előzmény: SzakiPetike (84005)
SzakiPetike Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84005

Közben meglettek a képek, de nekem így sem teljesen egyértelmű hogy mi a pontos elrendezés:

http://puffertartaly-kazan.hu/index.php?option=com_joomgallery&view=category&catid=1&Itemid=618&lang=hu

SzakiPetike Creative Commons License 2016.07.25 0 0 84004

Sziasztok!

Zsikla Sámuel termékeivel van már valakinek tapasztalata?

http://puffertartaly-kazan.hu/

Nagyon jó áron vannak a kazánok és a pufik is.

Csak az a baj hogy a kazán belső szerkezetéről nem találtam egy darab képet sem... 

Lehet írok neki hogy küldjön pár képet a kazán beléről is.

tgwh8 Creative Commons License 2016.07.24 0 0 84003

Meg kell kérdezni a szakikat, én sem tudom mennyiért lehet kiépíteni, de ha hozzácsapod a gázkazánt meg a kéményét, akkor már tuti kijön :) ha meg nem, nem éri meg :D

Előzmény: ffookkaa (84002)
ffookkaa Creative Commons License 2016.07.24 0 0 84002

Hát nem tudom, az a hőszivattyú dolog azért szerintem nem 1M!!! ... és valamiért én félnék ettől a dologtól, nincsenek annyira infók a megbízhatóságukról ... pl. gázkondenzációs technika már 15-20 éves, az már kiforrott (persze megfelelő gyártótól, persze az meg az átlaghoz képest magasabb árért (de pl. saválló hőcserélővel, 10 év garanciával a hőcserélőre).

Előzmény: tgwh8 (84001)
tgwh8 Creative Commons License 2016.07.24 0 0 84001

Igazából az egész gépészeti rendszert talán 15-20 évente illene cserélni, csak hát ugye a magyar módi, 50 éves házakban még ott lapul az azbesztes lefolyó... nálunk is.

Én még azt is el tudom képzelni, hogy a szigetelés egyszer csak leesik, főleg panelházaknál szokás. Ha jó anyagot veszel, valószínűleg nem potyog le, de ki ad neked papírt, hogy az 5-10 éve használt, vagy vadi új ragasztók 50 év múlva ott lesznek a fal és a szigetelőanyag között?

De ugyan ez a ,,gagyiság'' megvan a vegyeskazánnál is, csak ott úgy, hogy ha jól használod, nem megy tönkre 8 éven belül. Kazánokat elvileg gyártanak acélból, ez a legratyibb, nem bírja ugye a vizet. Van kazánlemez, meg rozsdamentes, a kettő lehet részben ugyan az, de ha sav,-és vízálló anyagból csinálják, és normálisan használod, nem romlik el. Aztán állítólag van alumíniumból is... Vagy vegyél öntvényt. De itt meg igazából úgy vagyok, hogy inkább veszem a gagyibb olcsóbbat, mert 8-10 év múlva már valószínűleg olyan kazánok lesznek, amik sokkal jobbak. Persze csak ha áll és nem használod, akkor végig ott lesz benned, hogy 1,5 misiért azért már egy-két helyre mehettél volna nyaralni, vagy lenne belőle napelem, mert pl. két év múlva összeomlik a rezsicsökkentés, és ugranak az árak (és ez egy lehetséges forgatókönyv, nem 0,0001% eséllyel...).

Vegyél hőszivattyút, az kb. 1 millió ahogy írják, karbantartási költsége fogalmam sincs mennyi, és lehet még a gázt is kihagyhatod, ahelyett meg teszel fel napelemet.

Én magát a gázt hagynám ki, ha lehetséges. Csak a tűzhely megy róla, ki tudja mivel fognak zaklatni, milyen költséget sóznak rám, meg a fogyasztásunk több mint a fele az alapdíj... Lett volna még 100 ezrünk szabványosítani a villanyórát, vettünk volna villanytűzhelyt (amivel nem számoltunk, kellett új kémény, illetve ha csúszik a költözés, meg előjött a probléma, akkor már festés előtt újrahúzattuk az alu vezetékeket rézre, kényelmi okokból, mert ha már bent laksz és rombolni kell, hááát az kényelmetlenebb :) ). Illetve lehet eggyel kevesebb fázis is elbírta volna, szülői házban pár hónappal utánunk vettek villanytűzhelyt, alu vezetékekre kötötték, és még semmi baja... ha most kéne szabványosítani, akkor a tetőfedőt is vissza kéne hívni, hogy normálisan csinálja meg a cső körül, ok, ez a legkevesebb.

Egyébként a kéményszerelő még csak ígérgeti hogy ideér, és megnézi a tisztítóajtót, amit egy szezon után cserélni kell valószínűleg... elvileg bírja a kéménytüzet is... elvileg...

Előzmény: ffookkaa (84000)
ffookkaa Creative Commons License 2016.07.24 0 0 84000

Hát igen.

Meg még tudod mit, lehet furi lesz amit írok, de van alapja. A világunkban manapság szinte mindent "gagyira" terveznek, rövid távra (autók, mosógépek, barkácscuccok ... mindent). Ha beleteszek ennyi pénzt egy plusz rendszerbe (fafűtés) és alapul veszem hogy azak tuti nem fogják 15-20 évet problémamentesen bírni (szivattyú, szelep, kazán ...) akkor ott vagyok hogy egy olyan valamit akarok a rendszerembe beépíteni, ami elromolhat, ergo ha elromlik akkor azt cserélni kell, embert hívni cserére, az újabb költségbe fog kerülni. Na és akkor itt jutunk el a mondókám lényegéhez. Ha a szigetelésre költöm a fatüzelésre gondolt összegem nem is egészét, annak egy részét ott igazából nincs mi elromoljon! Azaz ott igaz befektetek de annak azt követően további járulékos költségei már nem lesznek.

Sajnos egyre jobban ez a fajta (minél egyszerűbb dolgok) szemlélet kezd úrrá lenni rajtam (persze ott ahol ezt meg tudom egyáltalán tenni).

És ha tényleg a vége a dolgoknak az hogy egy igen alacsony hőveszteségű épületem van, ott már lassan eljut az ember oda hogy szinte már mindegy is mivel fűt, a lényeg hogy a pluszként bevitt hőenergia minimalizálva van.

Előzmény: tgwh8 (83999)
tgwh8 Creative Commons License 2016.07.24 -1 0 83999

Padló biztos van, de pl. mondok egy olyan példát, a füled kettéáll :S :(

Új ház, kb. 5-8 éves, szigetelt röhejes 10 centi hungarocellel, mert az úgy olcsóbb a kivitelezőnek, a repedésekkel nincs gond, új ház mindig mozog, de hogy a csempe lepotyog, mert kispórolták a ragasztót, és nulla garanciát vállal rá így utólag, az nonszensz. És ilyen stílusban betettek egy viadrus vegyeskazánt (fára, talán még öntvényt is), padló + radiátor (még egyszer írom, kb. az Úr 2010. esztendejében...), úgy, hogy egy mezei hőcserélőt dobtak a kazán mögé, puffer nulla, na az már a legbrutálisabb átverésnek is sok... kazánt rakni kell, levegőt elzárni ha éjjel nem akarnak felkelni, csurom kátrány a vadi új kazán, ráadásul talán még túl is van méretezve.

És ezen nem segít a ,,száraz'' fa. Tegnap is, talán az ezermester magazinban olvastam, hogy a fát két évig tárolni kell, utána lehet fűrészelni és hasogatni, felhasználás előtt!!! A saját cikküknek totálisan ellentmondanak több dologban is.

HA ilyen jól állsz, akkor egyértelműen a gázkazán a nyerő. De ha elszabadul a gáz ára, gondolom ettől félsz, akkor ennyit szerintem még a legrosszabb esetben is viszonylag olcsón, árammal is kifűtesz, de erről kérdezz meg egy szakembert, Kömkel nagyon vágja itt ezt a témát.

De akkor már spórolj a cserépen egy kicsit, és tegyél a helyére napelemet. Vagy egy napkollektorral állítod elő külön rendszerben a melegvizet, vagy napelemmel termeled hozzá az áramot, iszonyatosan sokféleképpen lehet variálni a különböző módozatokat.

Oké, elszabadul a gáz és az elektromos áram ára. Egyrészt ha ez megtörténik, akkor nagy valószínűséggel a tankok elől fogsz futkosni, tehát eszedbe sem fog jutni, hogy drága a fűtés...

HA nincs áram pár napig, max egy hétig, benzinnel megtermeled, elmész síelni, rokonokat látogatsz az ország másik felén, vagy akármi.

A vegyes rendszerhez is kell áram, falfűtés szerintem nem megy gravitációsan, aksikkal egy fél napot át tudsz vészelni, de utána azokat ugyan úgy töltened is kell, persze, megoldható ez is, akár kerékpárral is :D

Olyan meg nem lesz, hogy ha drága a gázfűtés, akkor a fa is olcsó legyen. Ha megnő a kereslet, akkor növekedni fog a fa ára is, ez történt most is. Állítólag 3-4 éve még 90+%-a az embereknek gázzal fűtött. De ha nem hosszú távon gondolkodsz, akkor rövid távra mint írtam fent, ezer meg egy megoldás létezik.

Mondhatom azt is, mi lesz, ha egy-két oligarcha magánkézbe veszi az ország összes állami erdőgazdaságát? Vagy még a magánkézen lévőket is?

Én inkább félretenném azt a 1.5 milliót, meg még amit megspórolsz a jó szigeteléssel, és ha kell, áthidalnám valahogy. Ha meg később építesz ki vegyes rendszert, még pénzed is marad abból a 1.5 + kamatokból. Persze, erre is írhatom, hogy mi van, ha állambácsi ellopja a bankbetéteket? Cipruson vagy hol egész rendesen lefölözték a leggazdagabb réteget...

Ennek ellenére a helyedben ha mindenképpen fával is akarnék tüzelné, építtetnék egy cserépkályhát/kandallót/tömegkályhát. HA jól van megtervezve a ház, és jó helyre kerül, akkor max. 1 millió forintból még mindig olcsóbban kijövök, mint 1,5 millióból. Szerintem. Sőt, továbbmegyek, egy időben még a házépítésen is elgondolkodtunk. Ha a kastélyokban működött, akkor ma is működnie kell annak, miszerint a házban csak a kályha/kandalló/ tömegkályha hősugárzó felülete van, a házon kívülről, félig vagy egészen fedett teraszról/előtérből, netán a pincéből meg pakolod bele a fát, és akkor még kosz sincs a nappaliban. Osztrákok/németek csinálták egy időben, már akkor is előttünk jártak, pincében volt a kazán, a talajszintről meg dobálták bele a fát, így nem kellett a pincébe hurcolni a fát. Mindent meg lehet oldani.

Előzmény: ffookkaa (83998)
ffookkaa Creative Commons License 2016.07.24 0 0 83998

Az épület igen jól szigetelt lesz (15-20cm-es grafit, 3 rétegű üvegezés) és kondenzációs kazán + padló és falfűtés.

A fatüzelés valahogy "be van csípődve" nekem, természetesen ha ezt is beépítenénk ott nyilván puffertárolót is igénybe kellene venni + a tárolóból a melegvizet keveréses módszerrel a rendszerbe juttatni.

Ami (sajnos) az egész ellen van, az az hogy az épület adottságaiból adódóan (kb. 120m2, igen jól szigetelt épület) a kondenzációs lehetőségekhez optimalizált nagy felületű fűtési rendszer bármiféle plussz probléma és munka nélkül már optimális állapotot teremt, ott ésszerűen gondolkodva és a gazdaságossági oldalt figyelembe véve megtakarítani szinte semmit nem fogok tudni ... és akkor ott a kérdés hogy tényleg a fát kitől veszi az ember, azt feldolgozni (a tárolás még nem is annyira probléma, inkább az hogy azt le is kell tudni korrektül tárolni).

Én is úgy nagyságrendi összegként azt az 1.5MFt-ot saccoltam a fatüzelés plusz kivitelezésére.

Van esetleg ami még ennek ellenére a fatüzelés beépítését támogatná? Van ki használ kondenzációs kazán és fal+padlófűtés mellett fatüzelést?

Előzmény: tgwh8 (83993)
lala1961 Creative Commons License 2016.07.23 -1 0 83997

Nem szemrehányás akart lenni,hasonló cipőbe járok (170m2 2 szint,szigeteletlen),talán egy kicsivel jobb hőszigetelő anyagból(alul kisméretű tégla,fent Ytong),de ha az egészet fűtenem kéne/ha kell akkor nekem is fogyna szépen a fám !:) 35kw os lemezkazán 1m3-es pufi (nincs nagyobb hely) + gázkazán a rendszerem !:) Én speciel fagázban gondolkodok,mert a szigetelés + alul az összes nyílászáró(ha nem is mind csere,de kijjebb rakva belül is javítások) örült összeg lenne!:)Ennek fényében nekem is 8-10 em3 fa minden évben eltud fogyni,próbálom a rendszerem "tuningolni",nem sok sikerrel inkább a komfort növekszik vele mint a fa fogyna kevésbé és így kezd drága hobbi lenni ! :)

Előzmény: kis864 (83995)
tgwh8 Creative Commons License 2016.07.23 0 0 83996

Akkor nincs mese, kell a drága gyapot szigetelés a házra. Legalább a padlásra, az egy kicsit már javít a helyzeten elvileg. Aztán az északi falra, majd a nyugatira, ahogy akad rá pénz.

Vagy tüzelsz továbbra is 12 erdeit. De ha régiek az ablakok, fel lehet újítani azokat is, az is segít.

Szülői házban 150m2-re is kell maximum a 12 erdei, ha nagyon hideg van. Fél ház le lett valahogy - inkább szarul mint jól - hőszigetelve, most kéne valahogy rábeszélni őket a gázra, mert ősszel meg télen felesleges elgyújtani a vegyest, csak pazarlás, mert nincs puffer sem.

Ha valahol reggeltől estik megy a fűtés, nem hiszem, hogy olyan gazdaságtalan lenne egy puffer.

Előzmény: kis864 (83995)
kis864 Creative Commons License 2016.07.23 0 0 83995

A ház több mint 100 éves, ez lett örökölve a szülőktől.

Senki nem akar máshova, új építésű házba költözni.

Először még lengyel fekete szénnel fűtöttem, ezért lett öntöttvas a kazán;/egyszer raktam meg egy nap púposan és felülről begyújtva kitartott a következő napi begyújtásig egy vödör hamu maradt/, de a szén ára is elszállt mint a rezsicsökkentés.

Most kb.12 erdei méter fa fogy max. 22 C- fok.

A család dolgozni és iskolába jár én vagyok a HTB. addig 20 C fokra van állítva a rendszer és éjjel is-programozva.

Tudom jobban jártam volna egy nagyobb tűzterű lemezkazánnal-fával és nagyobb pufival, de annak már nincs helye + átszerelés.

Az 500.000 Ft-nak viszont igen.

Előzmény: lala1961 (83990)
tgwh8 Creative Commons License 2016.07.23 0 0 83994

Bocs, elírtam, 15 ezer a legolcsóbb tető a fatárolóra, nem 100 ezer, egy nullával valamiért drágábbnak gondoltam :D Akkor 100-150 körül meg lehet építeni egy fatárolót első saccra.

Meg akkor már leírom azt is, ha vegyes rendszert építesz ki, elsőnek meg kell határozni a ház hőigényét, ahhoz kell választani puffert, ahhoz kazánt, ahhoz meg kéményt. Ha meg nem kell puffer, mert csak tartalékfűtésre kell, akkor meg a hőigényhez kazánt, ahhoz meg kéményt. De ennyi erővel lehet egy kandalló is a nappaliba, és nem kell bonyolítani a tartalék vegyes fűtést, mert ha azt pl. falfűtésre használnád, kellene egy hőcserélő, vagy magából a pufferből jönne ki alacsonyabb hőmérsékletű víz, de az ugye minek tartalékra :D

Én abból a millión felüli összegből tennék pár napelemet a tetőre. Ha meg csak minimális költséggel kell vegyes tartalékfűtésre, akkor kandallót tennék a nappaliba. Ha meg mindenképpen kazán kellene, akkor számoltatnék egyet, mekkora kell, és azok közül azt, aminek a kisebb - olcsóbb - kémény kell.

Nekünk kényszerből lett vegyestüzelés, kémény kellett, kazán volt. Mivel nincs szigetelés, így a 20 vagy hány éves gázkazánt nem akartuk elindítani. Egy új kémény volt a legolcsóbb.

Aztán ha olcsón veszed a fát, vagy van erdőd, az már más kérdés, ha így lennénk, akkor csak vegyest építenék ki. Idén szerencsénk volt a beszerzéssel, jövőre már vagy 2* drágább lesz a fűtés...

Előzmény: ffookkaa (83992)
tgwh8 Creative Commons License 2016.07.23 0 0 83993

De, engedélyezett, csak speciális kéménytéglából kell építeni. Az meg egy vagyon, szóval jó lesz a szerelt kémény is, az szigetelt is, meg olcsó is.

Méterenként 17-22 ezer Ft, + a speciális elemek is egy méternek minősülnek, pl. kell egy-két tisztítónyílás, meg egy füstcső becsatlakozás. Hasznos kéménymagassággal kell számolni, de ennél hosszabb a kémény, egy 8-9 méteres 200as átmérőjű olyan max. 300-400 ezer, gondolom az engedélyeket lehet a házzal együtt intézni, nem kell külön, mert ha igen, az van egy százas. Kéményseprők általi átvétel meg ilyen 7-10 ezer Ft. DE utána ingyen tisztítják most már - egy darabig :D -.

Ha nem akarsz szívni, teszel puffert is, az saccra fél millió plusszkiadás. Viszont akkor az őszi meg a tavaszi időszakot kivéve lehet hogy érdemes csak fával fűteni.

HA csak tartalékfűtés lesz, akkor nem kell puffer, ahhoz túl drága, elég lesz egy kicsi kazán meg egy kicsi kémény, úgy még egyáltalán nem vészes a számla végösszege. Persze ha nagy házat akarsz meg még nem is szigeteled, akkor picit drágább a vegyeskazán is.

DE ha találsz olcsón Shiedel vagy Leier kéményt (mindig van akció, és mivel országosan sokszor ingyen szállítanak, rendelheted akár az ország másik felén lévő tüzéptől is), akkor szereltesd be azt, persze csak ha olcsóbb mint a szerelt. HA nem ütlegeled a kéményt, akkor elvileg csak szerelésnél törhet szét a belső kerámia vagy milyen cső, azt meg garanciában cserélik, ha az ő emberük rakja össze a kéményt (persze előtte kérdezd meg ezeket az embereket, milyen áron rakják össze, picit drágábban dolgoznak, mint a mezei kőműves).

Viszont az IS résszel nem biztos hogy egyet tudok érteni. Ha jól szigetelt egy ház, már pedig egy új ház legyen megáldva 15-20 cm grafitos szigeteléssel (mennyit is ír elő a törvény, vagy csak pár év múlva szigorodik???), akkor elég lehet egy gázkazán, esetleg hőszivattyú. Vannak a fánál olcsóbb megoldások is, eléggé felment a fa ára. Valamint ha kicsi az udvar, akkor helyet is foglal a két évig száradó fakupac, tehát ha nem akarsz 30 ezer Ft / sima mezei m3 áron két-három évig száradt fát venni a tüzépen - ami hiába van vága és hasogatva, lehet még egyszer össze kell hasogatnod, mert nem fér be a kazán ajtaján -, akkor két évnyi tüzelőt kell fedett, jól szellőző helyen tárolnod. Egy ilyen tároló alsó hangon párszáz ezer Ft meg vagy 8-10 m2-nyi hely. Ha a tetejét olcsón, egyenest a gyártól veszed, akkor kijön egy százasból. + cseréplécek/pallók + oszlopok + beton + raklap amire teszed, ha pl. a cserepek raklapját nem váltod vissza, akkor kerül csak a raklap 30-50 ezerbe :D persze visszaváltod, veszel az árán többet, úgy 500-100 Ft / raklap áron.

Normál hasító balta 10-20+ ezer Ft, kell valaki aki elvágja a fát, vagy veszel láncfűrészt. Aztán kell hely a kazán mellett, ahová lehordod a fát.

Meg ugye a radiátoros rendszer helyet foglal, meg drágább kiépíteni, mint egy felületfűtést - jó, ott meg nem verhetsz akárhová szeget a falba :D, de megoldható, könnyen -.

Én azt mondom, aki építkezik, és nincs pénz nagyobb kazánházra meg a vegyessel járó plussz kiadásokra, az keressen más megoldást. Csak tartalékfűtésnek én sokallom azt a saccra kb. 1,3 millió plusz kiadást, ha meg még nagyobb kazánház kell, akkor meg négyzetméterenként úgyis tudod mennyiért építenek házat.

Legolcsóbb talán a hőszivattyú falfűtéssel, de keress rá az Építkezés-felújítás témában Kömkel nevére, az adatlapján látsz két linket, az egyiken van összehasonlítás, melyik fűtési rendszert mennyiért tudod kiépíteni, mennyi a karbantartási költségük, meg mennyiért tudsz velük kifűteni egy telet. Ha meg megkérdezed változott-e ez a táblázat az elmúlt pár évben, úgyis válaszol.

Előzmény: ffookkaa (83992)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!