Keresés

Részletes keresés

spacezeppelin Creative Commons License 2024.03.14 0 1 15496

Nem vagyok ugyan kendós, sőt soha nem volt közöm semmilyen fegyveres harcművészeti irányzathoz sem. Ugyanakkor a húgom egy kendoka (és mellette még iaidozik és kyudozik is). A kendo elsősorban inkább versenysport, mint harcművészet. 

 

"Hogy fogok-e rendszeresen kendo edzésekre járni? Na, azt még nem tudom. Lehet, hogy pár edzésen még részt veszek, aztán majd utána döntök, hogy hosszú távon fogom űzni ezt, vagy sem. (Egy edzés alapján még nem akarok döntést hozni.)

 

Arra számíts, hogy a védőfelszerelés az nem egy olcsó mulatság. Persze lehet bérelni is, de amit bérelsz az általában kevésbé jó minőségű. Egy jó bogu olyan 600-1000 euro is lehet, és ebben a ruha (hakama, gí) nincsen benne. 

Előzmény: LézerPulyka (15493)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.14 0 1 15495

Gratulálok!

 

Jól tetted, hogy elmentél és edzettél. Ha a közelben van ilyen edzés, akkor mindenképpen érdemes lenne csinálni még egy ideig és legalább eljutni a páncélos edzésig. Az ott tanult elveket stb. később -- kellő rugalmasság -- mellett beépítheted pl. az európai vívásba is (vagy felismered: Jé, itt is van ilyen!).

 

"Ti próbáltátok a kendót?"

 

Bizony. 5-6 db végignézett edzés, utána 6 db tényleges kendó edzés.

A mai napig megvannak az akkor készült feljegyzéseim ;-)

Előzmény: LézerPulyka (15493)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2024.03.14 0 1 15494

Én próbáltam a kendót néhány edzés erejéig, nagyon tetszett. Csinálnám is, ha lenne a közelben, de sajnos nincs.

Mellette 2 évig gyakoroltam a Katori Shinto Ryu kenjutsu stílust, jelenleg november óta csinálom a (elektromos) sportkard vívást.

 

Mindezek mellett pedig már 14 éve szablyavívok, jobbára "HEMA stílusban".

 

Mindegyikben a hasonló alapelveket keresem, a vívás során meg olyan lelkiállapotban igyekszem lenni, hogy ne legyen különbség pl. a kendo és a sportvívás között. ;)

Előzmény: LézerPulyka (15493)
LézerPulyka Creative Commons License 2024.03.14 0 2 15493

Megtörtént életem első kendo edzése. Érdekes volt. Nagyon más, másabb mint az európai vívás. Hozzáteszem, hogy ez nem csak életem első kendo edzése, hanem egyben az első japán harci stílus is amit kipróbáltam. Hogy fogok-e rendszeresen kendo edzésekre járni? Na, azt még nem tudom. Lehet, hogy pár edzésen még részt veszek, aztán majd utána döntök, hogy hosszú távon fogom űzni ezt, vagy sem. (Egy edzés alapján még nem akarok döntést hozni.) 

 

Mondjuk nekem stílusidegen, de ez várható is volt az európai lándzsavívás után. :) Viszont kell valamit mozogni, valamint a közelemben is van a dojo. Ti próbáltátok a kendót? 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.13 0 0 15492

 

Micsoda pompás helyszín egy ilyen HEMA-szeminárium megtartásához!

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15490)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.13 0 0 15491

Kimondottan jók az elvek:

 

* egy ilyen helyzetben legyen valami a bal kezedben: hárítótőr, bot (kétféle fogás), kardhüvely stb.;

* csak a közeli célpontok támadás (kézfej, alkar, láb, max. az ellenfél könyöke), test támadása csak

   akkor, ha nagyon jók a körülmények, ezzel lehet minimalizálni a saját sérüléseket;

* a csoport szélét érdemes támadni

   (kiváló illusztráció a LED-mécsesekkel).

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15490)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.13 0 0 15490

Egy nagyon videó:

 

* mind a fickó előadásmódja;

* mind a viselet;

* rövid összefoglaló McBane-ről;

* mind pedig maga a McBane Challenge!

 

How to Fight 7 Swordsmen at Once - Donald McBane's 18th Century Pub Brawl Survival Tactics

https://www.youtube.com/watch?v=x6TXmN0eUSk

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.13 0 0 15489

Kellemesen mennek az edzések.

A múlt héten is volt 2 vívás, 2 (könnyű) gömbsúlyzós edzés és 1 futás.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.10 0 0 15488

Vagy a helyszínek.

 

Pl. amikor a 2. részben láttam a "kastélyt" és a kertjét, főleg a bejáratnál volt olyan érzésem, hogy már láttam valahol ezt a kapu. A legvégén ki is derült a dolog. Az utóbbi hetekben elég sokat szerepelt a híradásokban a bicskei gyermekotthon.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15487)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.10 0 0 15487

Pl. a főszereplőről.

 

"Gasparin Szabolcs, vezetőedző, klubelnök 6. dan

 

„1997-ben kezdtem kendózni Salgótarjánban. Egyetemi tanulmányaim miatt 1999-ben Budapestre költöztem, és itt folytattam kendós pályafutásomat. 2005-ben egyéves egyetemi ösztöndíjat nyertem a tokiói Kokushikan Egyetem testnevelési karának kendó szakára. Az egyetemen egy éven keresztül lehetőségem volt kizárólag kendóval foglalkozni egy professzionális közegben. 2002-től a magyar válogatott tagja voltam egészen 2010-ig. 2018-ban vizsgáztam le a 6. dan fokozatra (video felvétel). 

 

Edzőként alapvető fontosságú számomra mind a sérülések, mind a hosszabb távon jelentkező ártalmak prevenciója. Emellett edzéseimen célzottan foglalkozunk a testtartás javításával is, ami azon túl, hogy a test egészségében alapvető fontosságú, a hosszú távon biztonságos és hatékony sportolásnak is elengedhetetlen feltétele.”"

 

https://www.fudoshinkendo.hu/tanaraink/

 

A film 2010-ben készült.

Az is érdekes, hogy 8 évvel később 6. dan fokozatra vizsgázott.

 

6. dan: The Movie

https://www.youtube.com/watch?v=P2WWuV_2QIg

 

Humor:

"The long awaited short sequel to the famous kendo movie: "4. dan." :) Successful 6. dan exam of Szabolcs Gasparin (602, Hungary) and Marvin Sylla (601, France) during Hungary Cup Seminar & Exam."

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15486)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.10 0 0 15486

A vívótársaimnak is ajánlottam a kendós rövidfilmet.

 

Ha egy pillanatra eltekintünk attól, hogy ez konkrétan a japán kardvívásról szól, akkor kimondottan univerzális dolgokat lehet felfedezni a kerek kis történetben.

 

Plusz számos apró érdekességet is megismerhetünk a filmmel kapcsolatban.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15483)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.08 0 0 15485

 

A Szablya Iskolájának nőnapi képeslapja ;-)))

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.08 0 0 15484

Az egyik vívásunk előtt beszélgettünk a srácokkal az új Sógun TV-sorozatról.

Nincs Disney+ csatornánk, csak rövidebb részleteket láttam meg elemzéseket, de így is egyértelmű:

egy kellemes filmet készítettek.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.07 0 0 15483

A szomszéd topikban kutakodtam és véletlenül megtaláltam ezt a kendós rövidfilmet:

 

4. dan (2010) 1/3

https://www.youtube.com/watch?v=Pxp7gmJHNjw

 

Még további két rész van.

Amikor ott említették, akkor valószínűleg csak valami előzetest láttam.

Most megnéztem az egészet.

  

Ui.:

Plusz 2012 környékén ott nem is volt valami alaposabb beszélgetés az egészről.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.05 0 0 15482

"Ákos Nagy, jártas a kendoban, a szablyában, adottságai, képességei, tudása alapján biztos voltam benne, h ő nyeri a tornát. Talán így is lett volna...

 

Milan Gyulanszky,
Ákossal együtt, fejenként 7 győzelem, 1 vereséggel, az első 8 közé kerültünk, amikor összesorsoltak minket. Itt már egyenes kiesés döntött."

 

Ezért érdemes gyűjtögetni a háttér-információ-morzsákat ;-)

 

Pozsony XVII. Balassi Kupa /Szablya Harc/

https://www.youtube.com/watch?v=WESjYwF4iUQ

 

0:35-től látható egy igen rövid részlet Milán (fekete póló & nadrág) és Ákos asszójából. Nem tudni, hogy miért van Ákos bal kezében a szablya (eleve bal kezes vagy találat után átvette). Látszik az időmérő és a bíró (a bal kezével jelzi Milán pontjait: 4 pont?).

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15471)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.01 0 0 15481

"Csoda, hogy nem igazán tudom, mit akarok?"

 

Az egyik kiváló edzőtársam is így volt vele:

 

* velem szablyázott, néha sportkarddal vívtunk;

* másokkal hosszúkardozott, kizárólag műanyaggal;

* közben pedig eljárt kendózni, már megkapta a páncélját is ;-)) 

 

Ui.:

Nyilván szó sincs arról, hogy ne tudná hogy mit akar. Egyszerűen érdekli az egész (korábban egy másik japán hm gyakorolt), most van lehetősége kipróbálni, összehasonlítani az európai vívással, ezért csinálja.

Előzmény: Szebényi Tibor (15476)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.01 0 0 15480

Ugye sehol nem írtam, hogy csak ennyi lenne a kendó ;-P

Csupán párhuzamokat állítottam fel.

 

"* az "igazi" kendó = kenjutsu = HEMA;

 * a "szép" kendó ~= klasszikus európai vívás és annak bemutató rendezvényei, a vívóakadémiák;

 * versenykendó ~= olimpiai vívás."

 

"...akkor öt év alatt meg lehetne tanulni mindent."

Ami gyakorlatilag bármely komplex rendszer megtanulására igaz, legyen az sakk vagy HEMA.

Előzmény: dezsoKE (15479)
dezsoKE Creative Commons License 2024.03.01 0 0 15479

Azért írtam, mert ezek csak a külsőségek. Ha ennyi lenne a kendo, akkor öt év alatt meg lehetne tanulni mindent.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15477)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.01 0 0 15478

A versenykiírásból (2024. január 15.):

 

"- A párbaj 10 pontig tart, vagy 2 perc tiszta küzdelmi idő lejártával beáll a végeredmény.

 - Amennyiben 2 perc tiszta küzdelmi idő letelte után pontegyenlőség áll fenn, a következő tiszta találat dönt.
 - A 2 perces tiszta küzdelmi idő megállításának pillanatában tempóból bevitt találat érvényesnek minősül. [...]

 - A fegyvert tartó kéz kézfeje nem számít találatnak."

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15472)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.03.01 0 0 15477

"Nagyjából az egyébként."

 

Ha meg így van, sőt még a részletekkel kapcsolatban is igazam van:

 

"* a kendót nem érdekli az eredeti fegyverek tömege, súlypontja, egy sinai durván nem hasonlít még

   katana-féderre sem;

 * a támadási felület jelentős redukálása (persze érthető, hogy miért);

 * egy csomó kenjutsus állás, technika elvetése;

 * a hárítások erősen másodlagos szerepe;"

 

akkor miért írtad ezt:

"Köszönöm, hogy elmagyaráztad, mi is a kendó. Továbbítom a kendószövetségnek... :-S"

 

:-S

= "Skeptical, annoyed, undecided, uneasy, hesitant"

Előzmény: dezsoKE (15475)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2024.02.29 0 1 15476

Én meg legutóbb két évet kenjutsuztam, most meg szépen akarok olimpiaivívni. Csoda, hogy nem igazán tudom, mit akarok? :D

dezsoKE Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15475

Nagyjából az egyébként. Kivéve, hogy a szó helyesen jutsu, nem pedig jitsu.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15474)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15474

Nyilván senkinek semmit nem akartam elmagyarázni, de azért néha nem olyan rossz azzal szembesülni, hogy kívülről milyennek látják azt a rendszert, amit az adott ember már jó sok ideje művel.

 

Aztán vannak dolgok, amin nem is érdemes vitázni, pl. azon, hogy a kendó egy erősen egyszerűsített kenjitsu,

annak minden előnyével és hátrányával.

Előzmény: dezsoKE (15473)
dezsoKE Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15473

Köszönöm, hogy elmagyaráztad, mi is a kendo. Továbbítom a kendószövetségnek... :-S

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15470)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15472

"A bronzért vívott küzdelemben 8/7 arányban lecsúsztam a dobogóról..."

 

Ilyenkor vakarja a fejét az ember: Milyen 8 meg 7 pont, amikor 5 pontig mentek korábban a küzdelmek?

Persze egy kis nyomozással választ lehet kapni a miértekre ;-))

 

"Az egész napos versenyen a résztvevők szablyavívásban mérték össze tudásukat polifoam szablyákkal. Védősisak és nőknél mellvédő használata kötelező volt. A párbaj 10 pontig tartott, vagy 2 perc tiszta küzdelmi idő lejártával beállt a végeredmény. A csoportmérkőzések után a gyereknél és hölgyeknél helyosztó, míg a férfiaknál egyenes kieséses rendszer döntött a helyezésekről."
 
Forrás: 

https://korkep.sk/cikkek/mindennapjaink/2024/02/22/sikeres-volt-az-idei-balassi-kupa-baranta-szablyavivo-verseny-pozsonyban-kepekkel-videoval/
 

Ui.:

Szóval, egy újabb változat került kipróbálásra.

A küzdelmi idő korlátozásával, a minősítő csoportkör utáni egyenes kieséssel egyre jobban hasonlít az egész

az olimpiai vívás lebonyolítási rendszerére.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15471)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15471

Milán beszámolója (FB):

 

"[...] Mihály Kristó, felnőtt kategóriában szépen haladt előre. A technikája abszolút versenyképes... de hát van aki hosszabb kezű, aki fiatalabb, aki többet edz (saját bevallása szerint is??) nem tudom pontosan hol végzett, de szégyenkeznie nem kellett, az biztos.

 

Ákos Nagy, jártas a kendoban, a szablyában, adottságai, képességei, tudása alapján biztos voltam benne, h ő nyeri a tornát. Talán így is lett volna...

 

Milan Gyulanszky,
Ákossal együtt, fejenként 7 győzelem, 1 vereséggel, az első 8 közé kerültünk, amikor összesorsoltak minket. Itt már egyenes kiesés döntött. Vagy ő vagy én megy tovább az első 4-be. Ez a tény mindkettőnket elég rosszul érintett.
Ákos az az ember, akitől az itthoni edzéseken 10-ből 7-szer kikapok.

 
Mielőtt 'egymásnak estünk' úgy éreztem, h meg kell kérnem, h NE hagyja magát legyőzni...
...én jutottam tovább. És bár váltig állította, h hajtott a győzelemre, valahogy még most sem vagyok biztos benne. De ez már nem fog kiderülni...
 
A bronzért vívott küzdelemben 8/7 arányban lecsúsztam a dobogóról, azzal a bizonyos 1 ponttal, amivel 2023-ban felkerültem rá. Néha csak 1 ponton múlnak dolgok.

 

De amiért jöttünk, azt most is megkaptuk.
Sok jó emberrel találkoztunk, sok jó küzdelemben vettünk részt... egy újabb jó történetben szerepeltünk."

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15463)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15470

Akkor némi terminológiai pontosítás.

 

* az "igazi" kendó = kenjitsu = HEMA;

* a "szép" kendó ~= klasszikus európai vívás és annak bemutató rendezvényei, a vívóakadémiák;

* versenykendó ~= olimpiai vívás.

 

A kendó -- főleg a "szép" kendó -- azért nem hasonlítható a HEMA-hoz ("az eredeti(hez leginkább hasonló) fegyverekkel az eredeti - nem mindig, de gyakran halálos - technikákat, a használatuk módszereit és az ehhez tartozó taktikai és stratégiai repertoárt gyakorolja"), mert számos eltérést látunk:

 

* a kendót nem érdekli az eredeti fegyverek tömege, súlypontja, egy sinai durván nem hasonlít még

   katana-féderre sem;

* a támadási felület jelentős redukálása (persze érthető, hogy miért);

* egy csomó kenjitsus állás, technika elvetése;

* a hárítások erősen másodlagos szerepe;

* stb. stb.

Előzmény: Annatar (15469)
Annatar Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15469

Szerintem az "igazi kendo" és a vívóakadémia között nem jó a párhuzam, ez inkább az az ellentét, ami a történelmi vívás és az olimpiai vívás között van. Az előbbi elvileg arra törekszik, hogy az eredeti(hez leginkább hasonló) fegyverekkel az eredeti - nem mindig, de gyakran halálos - technikákat, a használatuk módszereit és az ehhez tartozó taktikai és stratégiai repertoárt gyakorolja, és ehhez a versenyek egy jó lépcsőt és kiegészítést, gyakorlási lehetőséget adnak - a maguk korlátaival. Míg az olimpiai vívás, ami szintén azonos történelmi gyökerekből indul, mindent annak rendel alá, hogy a versenyen az adott szabályok szerint győzzön. 

A kendonál is ezt látom a versenygyőztesek vs mesterek hozzáállásában. Mást keresnek, másra fókuszálnak, így más is lesz az eredmény. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15468)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15468

DezsőKE: "A versenyeredmény és a kendo minősége nem függ össze szorosan."

 

UvL:

"A XIX. sz. európai versenyvívásban is volt egy olyan időszak, amikor külön rendeztek vívóakadémiákat (a vívás esztétikai szépségét bemutató rendezvényeket, ahol a támadások és a hárítások tökéletességét értékelték (pontozták)), illetve találatra menő versenyeket. Egy idő után a vívóakadémiák eltűntek...

 

Értem én, hogy a közösség kollektív képzeletében létezhet egy elképzelés a szép kendóról, de amikor ezt az elképzelést reális körülmények között tesztelik (napjainkban: versenyeken), akkor általában a hatékony kendó győz."

 

Dezső:

"Aha. Én almáról írok, te szőlőről. Csomószor átrágtuk. Legyen neked igazad!"

 

UvL:

"Szó sincs róla, pont arról írok, hogy ezt a koncepciót -- szép, elegáns vívás -- az európai vívás is jól ismerte, a XIX. sz. utolsó 2 évtizedében, meg a XX. sz. elején is rendszeresen tartottak ilyen bemutatókat ("alma"). Tehát a mai kendóban van "alma" és "szőlő", a mai európai vívásban szinte csak "szőlő" van.

 

És külső szemlélőként pontosan látom, hogy edzésen hiába preferáljátok az "almát", versenyen valahogy a többség "szőlőkedvelővé" válik. Konkrét példa: a szép kendóban nem illik elkapni a fejed a fejvágás elől, versenyen meg gondolkodás nélkül megteszi a kendós. 

 

Továbbá azt is simán elfogadom, hogy a kendósok egy részét egyáltalán nem érdekli a "szőlő", ők az "almára" koncentrálnak."

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166480946&t=9004447

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15467)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15467

Maradjon meg itt is.

 

Tigristomi:

"kb. 10 év után aki csinál vmi HM/KS, az fejlődik-e még, vagy csinálja még, de igazából csak lassan megy lefele arról

 a szintről, amit anno fiatalon elért."

 

Simán lehet csinálni.

Jómagam már 15 éve vívok és per pillanat olyan 10 évet látok magam előtt. Kb. ennyivel idősebb a legidősebb vívópartnerünk, de volt már 76 éves tagunk is, aki egy időben még rendszeresen eljárt vívni.

 

Ahogy írtad, két ellentétes folyamat zajlik: a tapasztalat gyűjtése, feldolgozása, rendszerezése, felhasználása az asszók során, meg a fiatalkori paraméterek fokozatos csökkenése. Most úgy látom, hogy egy 12-14 éves valahol 30 és 40 év között éri el az optimumot (Szilágyi Áron 34 éves és még simán benne van egy újabb olimpiai érem). Egészen különleges esetben ez kitolható ~50-ig: Gerevich Aladár még ilyen idősen verte a fiatal magyar top vívókat, 45 évesen még világbajnokságot tudott nyerni egyéniben. 

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166480466&t=9004447

__________________________

 

A kedvenc példám az összjapán kendóbajnokság adatainak elemzése:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131753831&t=9004447

 

Röviden: "Szóval az induló összes 7. danos kiesett! Még a döntő közelébe sem jutott. Well?"

(4 év -- 2005-2008 -- adatai alapján.)

 

Tegnap gyorsan átpörgettem a friss táblázatokat, ott is bőven találunk olyat, hogy egy alacsonyabb fokozattal rendelkező kendós simán legyőz egy magasabb fokozatút. Szóval, egy komolyabb versenyen nem igazán számít a fokozat.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!