Keresés

Részletes keresés

Cleócska Creative Commons License 2011.02.12 0 0 26696

Sziasztok! Szerintem nem a korral nem haladunk, egyszerűen az emberek eltávolodtak a természettől és vele együtt az állatok és így a kutyák szeretetétől, méginkább megbecsülésétől. Státusz szimbólumként megvesz egy csomó hülye egy csomó szerncsétlen kutyust. Ismeretségi körömben történt: egyetemet végzett pár, alapjában nem rossz emberek. Mindenképpen egy "harci" kutya kellett (a fajtát szándékosan nem írom)a kidolgozott felsőtestük mellé. Szukát szereztek és büszkén mesélték nekem, mint félkegyelműnek, hogy lehet ám ingyen is kapni fajtatiszta kutyát. Aztán a kutyáról kiderült, hogy küllemre még csak-csak, de gyávább lett egy haldokló nyúlnál, én ilyen szerencsétlen kutyát még nem láttam. Beszélgettem velük, hogy tán ivartalaníttatni kellene és foglalkozni vele, mert így nem lesz jó, pláne, hogy  a csajnak volt mellette egy szintén trendi-bendi táska helyett hordható ebecskéje, aki persze kan kutya és mint ölben hordott jószág, komoly testséma zavarokkal is szenved. Hát persze, hogy befedezte a szukát, meg szegénykét többen is. Aztán elégedetten mesélték a páromnak, (ezt nekem már nem merték), hogy megellett a kutya, de megfagytak a kicsik. Még egy rohadt meleg ellettő helyet sem készítettek neki!  Az az igazság, hogy nagyon kifordultak magukból az emberek. Nagyon remélem, hogy a Leokból soha nem lesz divat kutya, sok remek fajtát tettek már így tönkre  az emberek. A divatos fajtáknál pedig mindenképp kellene egy központi szervezeti kontroll, hogy mennyi kölyök születhessen csak egy évben, botrány ahogy gyártják őket, mint a mobiltelefonokat és egyéb divatos kiegészítőket. Aztán ezekre  a fajtákra egy évtizeden belül pár értő emberen kívül senki nem fog emlékezni, hogy tulajdonképpen miért is vannak a világon, pl. a tacskóról is elöbb eszébe jut az embereknek a "lakótelep-néni-totyogás kövér kis pingvinként", mint egy harcias és igen fürge vadászkutya.

És abban nagyon-nagyon egyet értek, hogy az is baj, hogy vannak tenyésztők (nem csak leonbergi), akiknek hozzáértésük, kapcsolatuk mindenük meglenne ahhoz, hogy hatással legyenek a magyar tenyésztői gondolkodásra, de nem jól használják a befolyásukat. Hát ez van amikor a farok csóválja  a kutyát...

Előzmény: Kis Alfi (26695)
Kis Alfi Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26695

Sajnos én is ezt látom, és nem értem miért nem haladunk a korral...

Előzmény: UJOKA (26694)
UJOKA Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26694

Milyen igaz!Egyik nap a fb-on én hülye hozzászóltam az ivartalanítás szükségessége mellett, nagyon sokan nemhogy átgondolnák az érveket, meg a magyar helyzetet, hallani sem akarnak róla. Ennek oka az is, hogy sokszor az állatorvos is javasolja, hogy igenis szülnie kell a szukának, jó az. Nem beszélve arról, hogy jó páran szinte tukmálják a kiskutyákat a vevőkre, párban, vagy amit csak akar. Sok emberrel beszélek nap mint nap örökbefogadások kapcsán és néha tényleg leesik az állam, olyanokat hallok.

Az emberek fixa ideája az, hogy feltétlen két ellenkező nemű kutyust kell tartaniuk, mert mindenáron kell a kutyájuknak utód.

Most a megélhetési ügyeskedőkről már nem is beszélek, az a legrosszabb, ami itt történik.

 

Előzmény: Kis Alfi (26693)
Kis Alfi Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26693

Sztem a rejtett heréjűség, önmagában nem olyan nagy probléma. Természetesen ivartalanítási kötelezettséggel jár, de azután még boldog családi kutya lehet az ivartalan egyed is. Nagyobb probléma a dp. és az, hogy boldog boldogtalan tenyésztésbe akarja vonni a kutyáját. Nem szükséges minden ebnek tenyészegyednek lennie, sőt jobb lenne ha mi is a kutyusokat 8 hetesen ivartalaníttatnánk, és úgy adnánk el, családi kedvencnek. Max 1-2 tesót hagynánk ivarosan almonként ami tényleg tenyésztő kezébe kerülne. De ettől is messze vagyunk még, hisz  a vevőkőr sem érett rá. Még keverék kutyusok esetében sem, nemhogy fajtatiszta egyedeknél.

Előzmény: Beubabu (26691)
Kis Alfi Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26692

Pedig milyen értékes, értelmes lenne egy ilyen adatbázis. Csak ez nálunk az egymásra fujkálás, a "másik szemében a szálkát, sajátmoban a gerendát sem" életfelfogás miatt is elképzelhetetlen még jó ideig. Akinek nagyon nagy tapasztalata van, az is inkább helyezkedésre használja, mintsem a közért tenné....

Így pedig nehéz tisztán látni, és következetesen tenyészteni.....

Előzmény: Mare di Scilla (26690)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26691

Sajnos ez más fajtákra is jellemző... Az a lényeg, olcsó legyen.

A kolléganőm shi-tzu kölyköt keresett. Elmagyaráztam, hogy mikre kérdezzen rá, hogy mire kell figyelnie és hogy milyen fontos a törzskönyv, a szűrések, a chip stb... Sikerült egy kölyköt vennie ami rejtett herés és nem kért tk-t sem, mert úgy olcsóbb volt...

Előzmény: Kis Alfi (26689)
Mare di Scilla Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26690

Sajnos igazad van...  nálunk még mindig az a nagy szó, ha egyáltalán megvan a diszpláziaszűrés... 

 

Hogy volt-e rá példa Magyarországon nem tudom, személy szerint nem láttam még, de mivel rengeteg a törzskönyv nélküli szaporulat itthon, ezáltal valós képet mutató adatbázis sincs, ésesély sincs követni.... 

Pedig tenyésztési munkát is segítené, ha visszanézhető lenne, hogy az  egyes  kutyák felmenői között miért következett be fiatalkori halál stb... Nem is tudom melyik országban láttam, hogy az egészségügyi szűrések mellett az is oda volt írva, hogy miben halt meg (fiatalkori halál esetén)

Ez nálunk egyenlőre csak álomkép...

Előzmény: Kis Alfi (26689)
Kis Alfi Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26689

Érdekes, hogy a jelenleg magyarországon leonbergit akarókat, nemhogy az LPN1, de a többi egészségügyi szűrés, tenyészthetőség, és származási lap sem érdekli, csak max 50.000-be kerüljön a kutyus, (aki már most jóval többe van az oltásokkal, kajával,stb-vel együtt). Ettől függetlenül valóban jó dolog és követendő példa a szűrés.

A kérdésem az lenne, tud valaki magyarországon született kutyáról aki ebben a betegségben szenvedett, vagy szenved?

 

A "szóbeszédek tárgya" az idős korában szenvedhetett ebben max, amely fajtáját nem szűri a teszt a leírás szerint...

Előzmény: Mare di Scilla (26686)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26688

Szia!

Nagyon köszi a videót, így legalább tutira kizártam ezt a betegséget Démonnal kapcsolatban. Persze nem vagyok orvos, de a videón látható tünetek egyikét sem mutatja, úgyhogy megnyugodtam. Viszont azok a szegény kutyusok - szörnyű volt látni őket.

Előzmény: Mare di Scilla (26686)
Floydi Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26687

Ez nagyon durva!

Előzmény: Mare di Scilla (26686)
Mare di Scilla Creative Commons License 2011.02.11 0 0 26686

Sziasztok!

Örülök, hogy itt is szóba került!:)

 

Remélem lesznek Floyd gazdiainak követői:)

 

Nekünk már nem kellett elküldeni  vizsgálatra, mert a Aisha szüleit már addigra megszűrték és mindkettőnél az eredmény N/N lett:) Tesóknál is:)

 

 

Videón jobban látni a tüneteket:

 

http://www.leonbergerunion.com/health/Leo.wmv

 

Mindenkinek szép hétvégét!:)

 

 

Előzmény: leoland (26662)
Floydi Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26685

Így visszaolvasva észrevettem, hogy elég pongyolán fogalmaztam. Azok a százalékok természetesen nem darabszámra vonatkoznak, hanem valószínűségre.  Az más kérdés, hogy kellően nagy számú mintát vizsgálva a mennyiség is ilyen eloszlást fog mutatni...

Előzmény: Floydi (26675)
Snapszli Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26684

Tanács: nyugodtan halgass a megérzéseidre! Max nem jön be és akkor még örülhetsz is. Bármilyen fura, de nekünk, embereknek is vannak ösztöneink és ha hagyatkozunk rájuk, még hasznát is vehetjük ennek.

Megjegyzem: a duracell elem nálunk is 99%-ban inkább a kicsiben van, mint a leoban. :o)

 

Más: érdekes témát boncolgattatok, lestem mint a lukinyúl, miről is van szó. De hát mindiig tanulhat az ember. :o)

Előzmény: Beubabu (26682)
Floydi Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26683

Remélem nem komoly a baj, majd írd meg, hogy mit mondott a doki!

Előzmény: Beubabu (26682)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26682

Értem. Teljesen egyetértünk ennek a szűrésnek a fontosságáról és abban is nagyon igazad van, hogy ezt a tenyésztőknek kéne erőltetnie, mert nekik a legfontosabb, hogy egészséges kiskutyák jöjjenek a világra.

Mire nekem legközelebb kutyus kell (remélem még van addig pár évünk - ha az uram korábban nem engedi), addigra talán már erre is jobban odafigyelnek majd mind a tenyésztők, mind a leendő vásárlók és nem vesznek olyantól kutyust akiknek a kutyáinak nincs meg ezen szűrés eredménye - persze a többivel együtt. A tenyésztők meg nem mennek olyan kanhoz/szukához...

Persze nem árt, ha a vásárlók is tisztában vannak azzal, hogy egyáltalán milyen szűrésekkel kell rendelkeznie egy kutyának... sajnos egyelőre a nagyrészének fogalma sincs az ilyen dolgokról.

És meglesz az a szűrés a papánál is :-D

 

Szeretném, ha megcsináltatnánk mi is, de az uram beleegyezése is kell hozzá.

Úgyis visszük valamikor dokihoz a kuttyot, mert valami nem stimmel vele hetek óta. Nem tudom megmagyarázni, de olyan rossz érzésem van vele kapcsolatban. Eszik, iszik, minden rendben van, de észrevettem, hogy néha furán jár és néha felvonyít amikor átugrik valamit (pl. Julist) és leér a talajra. Meg időnként mormog miközben jön mellettem - még suliban is megkérdezték, hogy mitől brummog menet közben... Kondija meg egyszerűen nincs is: pár perc játék után megy lefeküdni és liheg, mint aki órákat futott. Ez persze lehet a szíve miatt is, meg hogy kicsit kövér... Alapból első kőrben nem hiszem, hogy bármi köze lenne ehhez a betegséghez, lehet, hogy csak meghúzta a lábát, és a mormogás is lehet csak egy kis torokfájás volt (vagy egy kis elégedetlenség, hogy már megint iskolába vagyunk és szót kell fogadni)   :-)...

Azt sem tudom a dokinak mit mondok majd, mert az úgy elég hülyén hangzik, hogy hoztam a kutyát, mert néha furán megy és furán vesz levegőt, de egyébként minden más rendben van vele és még csak nem is sántít... csak érzem, hogy valami nem stimmel. Szerintem elhajtana a fenébe :-)

Persze lehet, hogy én is csak túllihegem az egészet, szóval egyelőre várok, hogy változik-e valami. Majd meglátjuk :-)

Előzmény: leoland (26681)
leoland Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26681

A mamitok biztosan szűrve lesz, a papitokat kell rávenni, hogy ő is szűressen és akkor Neked, mint nem tenyésztőnek, nem szükséges megcsináltatnod, csak a szülők pozitív eredménye esetén, de miért lennének pozitívak!:)))

 

Csendben jegyzem meg, hogy nagyon remélem, hogy felzárkózunk a németek mögé és mi is fontosnak tartjuk, hogy kutyáink, a magyar állomány szűrve legyen!

Azt gondolom, hogy elsősorban a tenyésztőket kellene rávenni, hogy kutyáikat, a tenyésztésbe volt és az eddig is tenyésztett kutyákat szűrjék meg és akkor az utódok gazdiainak, akik csak kutyáik egészségére kíváncsiak nem kellene erre áldozniuk.

Floydit azért volt muszáj megcsináltatni, mert Alma kutyám, Floyd mamija ugyebár elpusztult, így Ő már nem lehet megszűrve.

 

 

Előzmény: Beubabu (26680)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26680

De nagyon szőke vagyok ma....

 

Köszi :-)

Előzmény: Floydi (26679)
Floydi Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26679

De, ahogy Kati írta, az 75 euro. A vizsgálati eredménnyel együtt küldik a számlaszámot, amire utalni kell.

Előzmény: Beubabu (26678)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26678

És a vizsgálatért amit kint végeztek nem is kellett fizetni?

Előzmény: Floydi (26676)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26677

Igen. Abszolút érthető amit írtál, viszont a beteg kutyákat így ki lehet(ne) vonni a tenyésztésből, tehát ez egy nagyon jó dolog lesz - ha elterjed :-)

Előzmény: Floydi (26675)
Floydi Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26676

Egészen pontosan nekünk 2000 Ft volt a vérvétel, és 1150 Ft az ajánlott+elsőbbségi levél. Buborékos boríték meg volt otthon.

Előzmény: leoland (26673)
Floydi Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26675

Aranyos vagy! A google azért nem ad rá magyar nyelvű találatot, mert annyira új dolog, hogy csak 2010 július 1-óta van rá genetikai teszt és eddig magyarországon nem nagyon került szóba.

 

Magáról a polyneuropathiaról lehet találni magyar nyelvű cikkeket is, de kifejezetten a Leonberger polyneuropathiaról persze nem. Szerintem a fordítással várjuk meg egy olyan ember munkáját, aki angolul is tud, és állatorvosi ismeretei is vannak. Addig is aki tud egy kicsit angolul, az olvasgathatja az angol szakirodalmat. A lényeget Kati már leírta magyarul.

 

Azért pár dolgot még kiemelnék azokból a cikkekből, amiket belinkeltem. Én ezeket értettem meg belőle:

 

Az a hibás gén, amit ezzel a teszttel azonosítani tudnak, csak a megbetegedések kb. egyharmadáért felel, ennek a tünetei jelentkeznek 3 éves kor előtt. A másik kétharmad főként idősebb kutyáknál jelentkezik enyhébb tünetekkel, és arra jelenleg nem tudnak szűrni. Tehát a teszt nem alkalmas arra, hogy a leonbergi populációból teljesen kiszűrje ezt a betegséget, de mivel a fiatal kori, komolyabb tünetekkel járó változatának kialakulási valószínűségét jelentősen csökkenteni tudja, ezért mindenképp javasolt az elvégzése. Azt viszont ők sem javasolják, hogy ezentúl kizárólag csak mentes (N/N) kutyákat pároztassanak, mert ez ismét jócskán beszűkítené a genetikai változatosságot, ami újabb, eddig nem jellemző genetikai eredetű betegségek felerősödéséhez vezethet. Azért lehet menteset hordozóval is pároztatni, mert a megszülető kiskutyák fele hordozó lesz, fele mentes, de egy sem lesz beteg! Így egy újabb szűréssel akár kiválogathatók a mentes egyedek, tehát effektíve "megtisztiítható"  az a vérvonal is és "nem vész el". Míg az összes többi variáció esetében a kölykök nem kívánt arányban öröklik a hibás gént. Összefoglalva:

 

N/N x N/N esetén az összes kiskutya mentes (N/N) további szűrés nem szükséges,

N/N x D/N esetén 50% mentes (N/N), 50% hordozó (D/N) lesz.

---------és---itt---a---választóvonal----------------------------------------

N/N x D/D esetén az összes kiskutya hordozó (D/N) lesz,

D/N x D/N esetén 25% beteg!!! (D/D) lesz,

D/N x D/D esetén 50% beteg lesz,

D/D x D/D esetén 100% beteg lesz.

 

Előzmény: Beubabu (26670)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26674

Nagyon köszi a választ :-) Akkor ez nem olyan vészesen drága, érdemes megcsináltatni, mert ennyit bőven megér, hogy az ember tudja a kutyájáról, higy rendben van-e :-)

Előzmény: leoland (26673)
leoland Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26673

Azt hiszem 3 helyen a világban. Legkézenfekvőbb számunkra, Magyarok számára Bern, ahol Andris is végeztette. A vizsgálat sima vér postán elküldésével történik.

Az ára 75 euro + postaköltség, ami, mint kiderült max. 2000 Ft.

 

 

Előzmény: Beubabu (26671)
Cleócska Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26672

Köszi!!!

Előzmény: leoland (26668)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26671

Egyébként ha nem vagyok túl indiszkrét: mennyibe kerül egy ilyen vizsgálat és hol lehet megcsináltatni?

Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26670

Most nézem, hogy sikerült ezt betenni... Bocsika :-))))

Előzmény: Beubabu (26669)
Beubabu Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26669

Sziasztok!

Magyarul a gugli semmit nem ad ki erre a betegségre. Fordítóprogrammal lehet olvasgatni a többit. Az egyiket bemásolom, nagyjából ki lehet mazsolázni belőle valamit:

 

A polyneuropathy is a disease which affects more than one nerve. A polyneuropathia olyan betegség, amely hatással van több mint egy ideg. There are many different forms of polyneuropathy and many different causes including toxic, metabolic (chronic liver disease) and endocrine (diabetes, hypoglycemia, hypothyroidism, etc.) immune-mediated, carcinomatous, idiopathic and inherited. Sok különböző formái polyneuropathia és számtalan oka lehet többek között mérgező, metabolikus (krónikus májbetegség) és endokrin (cukorbetegség, alacsony vércukorszint, hypothyreosis, stb), immun-mediált, carcinomatous, idiopathiás és örökölte. The leonberger can suffer from any of these forms of polyneuropathy. A leonbergi is szenved bármelyik formája polyneuropathia. Inherited Leonberger Polyneuropathy (ILP) refers to the heritable form. Örökölt Leonbergi polyneuropatia (ILP) utal öröklődő forma. ILP affects the longest (peripheral) nerves of the body. ILP befolyásolja a leghosszabb (perifériás) idegek a test. This causes weakness and dysfunction in the muscles which are innervated by these nerves. Ez okozza gyengeség és zavar az izmok, amelyek beidegző idegek e. ILP is progressive and often debilitating; if the larynx is involved it can be fatal. ILP progresszív és gyakran legyengítő, ha a gége van szó, hogy végzetes lehet.

The most common early symptoms of ILP are gait abnormalities and/or a weakness in the rear limbs. A leggyakoribb korai tünetei ILP a járászavar és / vagy gyengeség, a hátsó végtagok. As these are non-specific symptoms, it is frequently confused with other problems. Mivel ezek nem specifikus tünetek, ez gyakran összetéveszthető más problémák. Often subtle, it may show simply as a shortened stride on one side or a slight dragging/wearing of the toenails. Gyakran finom, akkor azt mutatják, egyszerűen, mint egy rövidített lépés az egyik oldalon, vagy enyhe húzással / viselése a körmöket. Progression, when it occurs, may be slow and gradual or rapid. Progresszió, ha ez megtörténik, lehet lassú és fokozatos, vagy gyors. Lack of feeling and weakness is secondary to nerve degeneration and may present as misplacement of the feet and stumbling, wobbling, crossing of the limbs exaggerated and lengthened stride or sometimes a high stepping "marrionette-like" walk.. Hiánya érzés és gyengeség másodlagos idegrendszeri degeneráció és jelen misplacement a lábak és botladozva, imbolygó, átkelés a végtagok eltúlzott és meghosszabbított haladt előre, vagy néha egy nagy megerősítéséről "marrionette-szerű" séta .. Though these signs usually involve the rear limbs they may also occur in the forelimbs. Bár ezek a tünetek általában bevonják a hátsó végtagok ők is előfordulhatnak a mellső lábai. If the recurrant laryngeal nerve is affected there may also be a change in bark, wheezing, heavy loud panting and difficulty breathing especially with excersise, and coughing or choking with eating or drinking. Ha a recurrant gége ideg hatással van ott is változás kéreg, zihálás, nehéz hangosan lihegve és légzési nehézség különösen excersise, és a köhögés vagy fojtogatta eszik vagy iszik. Over the past few years we have diagnosed dogs with symptoms ranging from very mild to very severe. Az elmúlt néhány évben már diagnosztizált kutyák tüneteit egészen enyhétől a nagyon súlyos. The signs became apparent as early as a few months of age to as late as over 8 years of age. A jelek nyilvánvalóvá vált, már néhány hónapos korban, mint későn, mint több, mint 8 év.

A veterinary neurologist should be consulted in the event ILP is suspected. Egy állatorvosi neurológus konzultálni kell abban az esetben ILP gyanúsítják. Careful physical, orthopedic and neurological examinations are the place to start. Óvatosan a fizikai, ortopédiai és neurológiai vizsgálatok a kiindulási alap. Routine bloodwork and radiographs should help rule out other causes of lameness and polyneuropathy. Rutin bloodwork és a röntgenfelvételek segít kizárni más oka sántaság és polyneuropathia. We would strongly encourage you to seek an expert opinion after consultation with your regular veterinarian as, sadly, this disease is as yet not well known and has often been misdiagnosed as something else. Szeretnénk nyomatékosan javasoljuk, hogy törekedjen egy szakértői véleményt folytatott konzultációt követően a rendszeres állatorvos, sajnos, ez a betegség ma még nem ismert, és gyakran téves diagnózis születik, mint valami mást. More advanced tests, including nerve conduction velocity and muscle and nerve biopsies are needed to make a definitive diagnosis. Fejlettebb vizsgálatokat, beleértve ideg vezetési sebessége és az izmok és az idegek biopszia van szükség, hogy a végleges diagnózist.

As of this time there is no curative treatment for this disease though there are several nutritional supplements that have been recommended which may help delay the progression of symptoms and appeared to have offered some improovement in others. Mivel ennek az időnek nincs gyógyító kezelés a betegség ellenére több táplálék-kiegészítőket is ajánlott, amely segíthet késleltetheti a progresszió, a tünetek, és úgy tűnt, hogy felajánlotta néhány improovement másokban.

We continue to find an increasing number of affected dogs now on a world wide basis. Továbbra is találni az egyre több érintett kutyák most már a világ több szinten. There are a number of people working very hard on this issue including breeders, veterinarians, and researchers at several different facilities. Számos ember nagyon keményen dolgoznak ebben a kérdésben, beleértve a tenyésztők, állatorvosok, és a kutatók a különböző létesítményekben. The main focus is on determining the mode of inheritance by pedigree analysis (extremely difficult when there are many dogs we don't know were/are affected) and by looking for the genetic markers or actual causative gene(s) in order to develop a blood test for carriers. A fő hangsúly a meghatározó módja az öröklési a pedigré analízis (nagyon nehéz, ha sok kutya nem tudjuk, voltak / vannak hatással), és keresi a genetikai markerek, vagy a tényleges kiváltó gén (ek) annak érdekében, hogy fejlesszenek ki vérvizsgálat a fuvarozók. We are also trying to collaborate with researchers in Europe. Mi is próbál együttműködni az európai kutatók.

If you suspect you have a dog affected by this disease please contact your HREC ILP representative who can give you further information or help you to find a veterinary neurologist in your area. Ha arra gyanakszik, hogy egy kutya érinti ez a betegség forduljon HREC ILP képviselője, aki adhat további információt, vagy segít megtalálni állatorvosi neurológus a területen.

leoland Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26668

Szia!

 

Az LPN1 =Leonbergi polyneuropatia

Ez sajnos egy genetikai betegség, ami nemrégiben ütötte fel a fejét a leonberger kutyák körében. Nagyon súlyos izomsorvadással jár. Máig nagyon sok fiatal, kölyök leonberger vesztette életét a betegségtől. A betegséget hordozó szülők összepárosítása révén születik leonberger kölyök ezzel a betegséggel világszerte, ezért lett nagyon fontos a szűrése, mellyel meg kell kísérelni a beteg, illetve a hordozó kutyák kiszűrését és kivonását a tenyésztésből.

Illetve pontosítok, a hordozó kutyák csak és kizárólag negatív egyeddel párosíthatók. Röviden a képlet.: LPN1 N/N negatív (free)

                                                                                                                                                                      LPN1 D/N hordozó

                                                                                                                                                                      LPN1 D/D  beteg ( tenyésztésből kivonni)

a D/N csak N/N -el párosítható. illetve természetesen másik N/N kutyával, de ez gondolom természetes.

A könyebbség annyi, hogy azon leonberger utódok, akiknek a szülei mindketten N/N eredményűek, maguk is N/N -ek lesznek, tehát szűretni Őket nem szükséges, viszont azon utódok, amelyeknek szüleik N/N + D/N , őket szüretni kell, mert jó eséllyel ők is lehetnek D/N -ek, tehát hordozók.

 

Az LPN1 pontosabb, állatorosi leírását másra bíznám.

Előzmény: Cleócska (26667)
Cleócska Creative Commons License 2011.02.10 0 0 26667

Szia!

Mire, milyen tulajdonságokért felelős génekre terjed ki egy ilyen vizsgálat? Esetleg örökletes betegségekre, küllemre? Tulajdonképpen mit jelent, hogy Floyd ezen tesztje negatív? Gondolom az esetleges tenyésztésbe állításhoz növeli a kutyusotok értékét,  hiszen a genotípus vonatkozásában valamilyen kedvező "lelete" van... Vagy rossz nyomon vagyok?

Na magyarul: azt eddig is tudtuk, hogy Floyd szép, okos, (tudtommal) egészséges is, na és persze imádni való, de mivel tudunk róla most többet?

Üdv

Előzmény: Floydi (26666)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!