Keresés

Részletes keresés

dwabratanki Creative Commons License 2009.11.02 0 0 467
Sziasztok, ma megvolt az 1. első lengyelórám, és megtudtam, hogy melyik könyvből fogunk tanulni.
Nincs valakinek megbízható ismerőse Lengyelországban, aki megvenné, és elküldené nekem? Mert csak Lengyelországban kapható a könyv.
Természetesen teljesen megbízható, "leinformálható" stb. stb. vagyok.
dwabratanki Creative Commons License 2009.10.30 0 0 466
Sziasztok, szeretnék csatlakozni a társaságotokhoz!

Szegeden lakom, és hétfőn lesz az 1. lengyelórám. Már nagyon várom :)
Régóta terveztem már, hogy belefogok, most jött el az idő és a lehetőség.

Igyekszem majd gyakran benézni, mert jó kis társaságot látok itt :)
vikingelit Creative Commons License 2009.10.22 0 0 465
Valahogy el kell kezdeni, sajna én egyenlőre más könyvet nem találtam.
Előzmény: P.Abusalam (464)
P.Abusalam Creative Commons License 2009.10.20 0 0 464
De csak társalgási...ez baj.Attól mert tudok egy kiló kenyeret kérni, még nem biztos, hogy meg is tanulok lengyelül...
Előzmény: vikingelit (462)
P.Abusalam Creative Commons License 2009.10.20 0 0 463
Banyek, van ilyen topik?:) Most azonnal bekedvencelem!

Nah, a lényeg amiért írok. Vannak itt lengyel ismerőseim fél évig Budapesten, és szívesen adnak órákat azoknak akik lengyelül szeretnének tanulni. Jómagam is igénybe veszem is tudom ajánlani. Ez nem a reklám helye, csak gondoltam megosztom azokkal, akik érdeklődnek ez iránt.

Más: Van esetleg valamilyen rendes magyar-lengyel tankönyv?Én csak jegyzeteimbe firkálok, de könnyebb lenne ha találnék valamit...
vikingelit Creative Commons License 2009.09.18 0 0 462

 

Sziasztok!

 

Én is elkezdtem lengyelül tanulni mert elég sokat járok ki és már idegesített hogy nem tudtama a testvérekkel rendesen komunikálni jó segítséget is találtam a lengyel társalgási zsebkönyvben amit a Libriben sikerült nagy nehezen beszerezni.

Ajánlom mindenkinek jó kis nyelvkönyv sok mondat a napi életből nyelvtani magyarázattal és szótárral.

Az írói Banczerowski Janus-Bárkányi Zoltánné-Reiman Judit

 

jó tanulást!

toscar Creative Commons License 2009.09.14 0 0 461
Sziasztok!

A lengyel nyelv elsajátításához is elengedhetetlen a szókincs. Szókincsed bővítéséhez segíthet az alábbi oldalról ingyenesen letölthető Szótanító program:

http://programok.honlapsziget.hu
Kerozin Joe Creative Commons License 2009.09.06 0 0 460
Szia! Elküldtem az e-mail címedre az én e-mail címem. :) Előre is köszönöm a segítségedet!
Előzmény: ankapl (459)
ankapl Creative Commons License 2009.08.26 0 0 459
Szia,

ha akarsz tanulni lengyelul tudok segiteni:) kerem, odaadni a sajat mailcimet. bocsanot kerek a hibakot de nem tudok jol magyarul..
Előzmény: Kerozin Joe (449)
ankapl Creative Commons License 2009.08.24 0 0 458
Z miłš chęciš popiszę sobie czasami z Tobš, tym bardziej, że mšdre rzeczy piszesz:) niestety gg nie posiadam ale staram się w miarę często sprawdzać pocztę. Więc może podam Ci mój adres: aanaaa@o2.pl. tak, gdybyœ też chciał popisać... :)
Előzmény: Pawel-krk (457)
Pawel-krk Creative Commons License 2009.08.24 0 0 457

Nie ma sprawy:)

Jakby co, to możemy pogadać na gg, żeby nie nadwyrężać cierpliwoœci gospodarzy tego forum ;)

Előzmény: ankapl (456)
ankapl Creative Commons License 2009.08.23 0 0 456
Tak to jest jak się baba zabiera za pracę z urzšdzeniem elektroniczno-technicznym ;)
Pytań mam mnóstwo więc musiałabym Cię nimi non stop zadręczać. Jeœli na jakieœ pytanie nie znajdę sama odpowiedzi na pewno się zgłoszę:)
Jeszcze raz wielkie dzięki.
Előzmény: Pawel-krk (455)
Pawel-krk Creative Commons License 2009.08.22 0 0 455

No rzeczywiscie całkiem sporo;)

Jeœli będziesz miała jakieœ pytania to daj znać, postaram się pomóc.

Előzmény: ankapl (454)
ankapl Creative Commons License 2009.08.22 0 0 454
oj, ale dużo miejsca zajęłam:/ przepraszam - nie chciałam.
ankapl Creative Commons License 2009.08.22 0 0 453
Hej,

faktycznie słownik istnieje:) widziałam ostatnio w księgarni. Zdziwiłam się:) wiesz, problem polega na tym, że to wszystko jest bardzo mało dostępne. A jeœli już udało mi się zdobyć cokolwiek do nauki węgierskiego to były zwykle jakieœ rozmówki i tego typu rzeczy. Uczenie się pełnych zwrotów i zdań jest przydatne ale jednak wolałabym rozumieć dlaczego jest tak a nie inaczej. Oprócz tego nie chcę ograniczać się do tych kilkudziesięciu zdań, tylko móc swobodnie się wypowiadać. Księgarnie odpadajš, wczoraj chciałam kupić ten podręcznik, o którym pisałeœ, nigdzie go nie ma. Właœciwie to nie jest żaden problem bo mogę go zamówić, ale to pokazuje jak wyglšda sytuacja jeœli chodzi o jakiekolwiek materiały do nauki węgierskiego w moim ukochanym mieœcie:] pogrzebałam też na różnych stronach, coœ tam znalazłam, coœ tam kupiłam, coœ tam wydrukowałam... boże, ale mi się dzisiaj cięzko pisze... ;) a po ten słownik to ja chętnie tam pojadę:) Bardzo Ci dziękuję za te informacje, pomogłeœ mi.

Pozdrawiam































































































































Előzmény: Pawel-krk (452)
Pawel-krk Creative Commons License 2009.08.20 0 0 452
 Czeœć Słownik podobno istnieje.. Nawet widziałem na allegro mały słownik pol-węg/węg-pol, który był wydany zaledwie kilka lat temu (takie żółte coœ). Osobiœcie wolę jednak korzystać z "wielkiego" słownika z bodajże '82, choćby dlatego, że te turystyczne prawie całkowicie pomijajš rekcję czasowników. Na Węgrzech można bez problemu kupić wielki słownik węgiersko-angielski (czy też francuski, niemiecki) w całkiem rozsšdnej cenie, tyle że po pierwsze ktoœ tam musiałby pojechać, a poza tym tłumaczenie pol-ang-węg/węg-ang-pol jest sprawš doœć karkołomnš nawet przy doœć prostych wyrażeniach, bo węgierski i polski majš ze sobš o wiele więcej wspólnego (wiele idiomów można przetłumaczyć słowo w słowo, a i rekcja często jest bardzo podobna), niż którykolwiek z tych języków z angielskim.

Jeœli masz możliwoœć, to zaopatrz się w jakiœ podręcznik węgierskiego na Węgrzech. Sam korzystałem z kilku, ale na poziomie trochę ponad podstawowym całkiem dobry jest np. Hungarolingua 2, tyle że jest to seria całkowicie po węgiersku. Ewentualnie pozostaje też podręcznik E. Mroczki, chociaż jest to już pozycja muzealna (napisana przez niego gramatyka jest rewelacyjna, bioršc pod uwagę całkowity brak takich pozycji, czyli opisu gramatyki dla obcokrajowców, nie tylko u nas, ale nawet na samych Węgrzech, chociaż zawiera pewne anachronizmy, np. przy opisie czasowników ik-owych).

Pozdrawiam

Paweł

Előzmény: ankapl (450)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.19 0 0 451
köszönöm szépen :)))
Előzmény: szőrköntöst ölts (447)
ankapl Creative Commons License 2009.08.19 0 0 450
no niestety, jeœli chodzi o jakiekolwiek materiały do nauki węgierskiego to faktycznie jest tragedia. Nie mówišc o słowniku, który ponoć nie istnieje:) dlatego bardzo się cieszę, że mam ten zaszczyt posiadać słownik turystyczny z 86 roku:) choć chyba jest trochę wybrakowany.. Szczerze mówišc to kurs najbardziej by mi odpowiadał. jedyne na co mogę liczyć mieszkajšc tu gdzie mieszkam to korepetycje, tylko że i tak musiałabym dojeżdżać co najmniej 50 km lub na korepetycje, które na pewno sš udzielane - 100 . Tylko jedyny problem to czas:/ podręcznik o którym wspomniałeœ posiadam ale tak jak napisałam wczeœniej po angielsku. z angielskim nie mam problemów więc daję radę:) wczeœniej przerobiłam sporo rzeczy typu rozmówki, audio kurs itp. więc znam jakieœ tam całe zwroty, ostatnio wchłaniam masowo nowe słowa, a z gramatykš oswajam się coraz mocniej:)
tak więc jeœli chodzi o naukę gramatyki, słowek i innych podobnych rzeczy to jakoœ sobie radzę. niestety nie mam możliwoœci komunikowania się w tym języku, więc tak naprawdę nie wiem czy idę w dobrym kierunku:/

Pozdrawiam
Kerozin Joe Creative Commons License 2009.08.19 0 0 449
Sziasztok!

Én is szeretnék már régóta megtanulni lengyelül. Ha minden jól megy, szeretnék majd a lengyel intézetben elkezdeni lengyelül tanulni, de mindazonáltal online elérhető tananyagokat is keresek. Csak érdeklődésképpen: nincs valahol lengyel-magyar nyelvoktató csomag vagy könyv Lengyelországban? Amely lengyelül tanítaná a magyar nyelvet. Elvégre Fordítva is működhet.
Pawel-krk Creative Commons License 2009.08.19 0 0 448

Czeœć

Raczej trudno Ci będzie tu znaleŸć pomoc na poziomie podstawowy, a nawet gdyby to jednak radziłbym zaczšć od nauki z podręcznikiem. Ostatnio, tzn. około 2 lat temu pojawił się całkiem niezły podręcznik (oczywiœcie tłumaczenie z angielskiego, nasi hungaryœci jakoœ nie palš się do pisania podręczników...) Zsuzsy Pontifex z serii "Ucz się sam" wydany przez Wydawnictwo Literackie (zielono-pomarańczowa okładka). Nie jest drogi (około 40zł, jeœli mnie pamięć nie myli), a zawiera bardzo prosto i przystępnie wyjaœniony materiał z języka węgierskiego na stopniu podstawowym oraz cd z wymowš. Pojawiajš się w nim co prawda pewne nieœcisłoœci, ale zdecydowanie polecałbym zaczšć naukę od niego. W większych miastach być może jest też możliwoœć zapisania się na kurs, a przynajmnie jest tak w Krakowie.

Istnieje też możliwoœć œcišgnięcia z sieci paru dobrych podręczników, ale niestety dopiero od poziomu zaawansowanego.

Jeœli chodzi o rozmowę, to zawsze można próbować, ale z własnego doœwiadczenia mogę Ci powiedzieć, że na poczštku nawet nie ma co się za to brać, bo nie będziesz nawet w stanie stwierdzić, czy to co usłyszałać to jedno słowo, czy już całe zdanie ;) Węgierski jest tak bardzo różny od polskiego, jeœli chodzi o większš częœć stosowanego na codzień słownictwa i podstaw gramatyki, że właœciwie nie ma mowy o dogadaniu się, chyba, że na migi.

Powodzenia w nauce tego pięknego języka:)

Pozdrawaim

P

Előzmény: ankapl (445)
szőrköntöst ölts Creative Commons License 2009.08.19 0 0 447
czesc:)
tak, planujemy odwiedzic ale musimy znalesc sobie jakies mieszkanko i mamy nadzieje ze nam w tym pomozecie i oprowadzicie nas po mieœcie:) też się cieszę że Cię zobaczę :) buziaki


szia:)
igen, tervezünk látogatást, de szállást kell találnunk és reméljük, hogy segítetek ebben és megmutatjátok nekünk a várost:) én is örülök, hogy találkozunk majd:) puszi
Előzmény: Törölt nick (446)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.19 0 0 446
sziasztok

megismertem egy lengyel lányt idén nyáron most hazament és poénbol irtam neki egy levelet magyraul erre válaszolt lengyelül :)

czesc:)
tak, planujemy odwiedzic ale musimy znalesc sobie jakies mieszkanko i mamy nadzieje ze nam w tym pomozecie i oprowadzicie nas po mieœcie:) też się cieszę że Cię zobaczę :) buziaki


szal annyi a kérdésem hogy ez mit jelent ?:)

ha valaki tud segiteni köszönöm
ankapl Creative Commons License 2009.08.18 0 0 445
szia,

tanulok magyarul de kell segitseg.

na tym moja wiedza się kończy;)

zaczęłam się uczyć węgierskiego jakiœ czas temu ale dopiero niedawno udało mi się zdobyć podręcznik. Co prawda po angielsku ale lepsze to niż nic.. a pomoc której potrzebuję to po prostu jakaœ miła pogawędka albo raczej próba pogawędki:) Co innego rozwišzywanie ćwiczeń z podręcznika a co innego kontakt z innš osobš. Jestem przekonana o tym, że to drugie bardziej rozwija. Tak więc będzie mi bardzo miło jeœli ktoœ podejmie się jakiejkolwiek formy kontaktu ze mnš w tym języku. W zamian oczywiœcie oferuję pomoc w nauce polskiego, na tyle ile będę mogła pomóc.

pozdrawiam serdecznie
charleroi Creative Commons License 2009.08.18 0 0 444
Szószerint igen (prostytutka), de a beszédben leginkább a mi bazdmegünknek megfelelően használják.
Előzmény: Leeate (435)
charleroi Creative Commons License 2009.08.18 0 0 443
Szószerint igen (prostytutka), de a beszédben a jelentése leginkább "bazdmeg".
Előzmény: Leeate (435)
emcilla Creative Commons License 2009.08.16 0 0 442
szia

nekem küldtek egy régi kazettáról konvertált hang anyagot , ami lengyeleknek készült De sajnos nincs meg cd már, Persze nagy hibája volt hogy ott magyar mondták lassan nekünk meg lengyel kellene


http://www.oneness.vu.lt/pl/lesson1/speaking/new1/
ezt nézegettem nyáron de van aki használta ez is angol lengyel.
Előzmény: szőrköntöst ölts (439)
emcilla Creative Commons License 2009.08.16 0 0 441
Kedeves Paweł
Nagyon szivesn felvenném veled a kapcsolatot privát mail cimen kérkek írj nekem oda. és jelezd hogy fórumból vagy Ha van időd és kedved

Köszönettel


ide írhatsz emcsike@mailbox.hu

Várom:)
Előzmény: Pawel-krk (437)
anna0405 Creative Commons License 2009.08.15 0 0 440
Nagyon köszönöm, utána nézek a könyveknek!
szőrköntöst ölts Creative Commons License 2009.08.15 0 0 439
Ja, és kifelejtettem egy ingyenes (és azonnali) lehetőséget: a http://www.oneness.vu.lt/en/ oldalon egyebek mellett egy kezdő lengyel minitanfolyam (a szokásos internetes bevezetőknél azért bővebb) is van, hanganyaggal.
szőrköntöst ölts Creative Commons License 2009.08.15 0 0 438
Hát ha nem találsz tanárt, marad a magántanulás.
Használható magyar kiadású tananyag nem létezik. Lengyelországban viszont elég nagy a választék és általában hanganyag is jár a tankönyv mellé. Én az utóbbi két évben ennek a választéknak a nagy részét kipróbáltam, a legtöbbet a következő két tankönyvből profitáltam:
1. Hurra po polsku 1 - színes, képes tankönyv, hanganyag és megoldókulcsos munkafüzet. Sajnos a nyelvtan csak nagyon vázlatosan van benne: leckénként néhány táblázat. Részletek:http://www.hurra.edu.pl/angielski/opis_materialow.html
2. Wœród Polaków 1. - hagyományos felépítésű fekete-fehér tankönyv alapos nyelvtani magyarázatokkal (angolul) és sok gyakorlófeladattal,valamint azok megoldásával. Hanganyag nincs hozzá.
Csak internetről ismerem, de ígéretesnek tűnik még a német Hueber kiadó Witam című tankönyvcsomagja is: tankönyv, munkafüzet, dupla CD. Részletek, mintaoldalak a kiadó honlapján, vagy a http://www.weltbild.at/ internetes könyvesboltban. Ez utóbbi könyv ráadásul a magyar bookline internetes könyvesboltban is megrendelhető.
Előzmény: anna0405 (431)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!