Keresés

Részletes keresés

misikt Creative Commons License 2008.01.17 0 0 838

A 208 mm luk-film távolsághoz 0,643 -0,676 mm lukátmérő szükséges.

De, a 208 mm -t  nem számolni kell, hanem megadni, attól függően, hogy milyen látószöget szeretnél.

Az általad megadott adatokkal a látószög 54 fok 2 perc (hosszabbik oldal) 37 fok 33 perc  (rövidebbik oldal) lesz.

Ha nagyobb látószöget szeretnél, a luk - film távolságot kisebbre kell venni.

 

Segítség a számításhoz:

letölthető program

Előzmény: Villágosító (836)
moTmeN Creative Commons License 2008.01.17 0 0 837
meg kell keresni az adott film adatlapjat.

ha tortenetesen foma sikfilmre szeretnel fotozni, akkor szerencsed van
Előzmény: Villágosító (836)
Villágosító Creative Commons License 2008.01.17 0 0 836
Szevasztok Urak!

Szükségem lenne egy kis megerősítésre:

A negatív méret az 100X150mm lenne ehez ha jól számoltam akkor 208mm luk->film távolság kellene. Igaz ez, vagy valamit elszámoltam?

A Schwarzschild effektussal (mivel 100 isos síkfilmre szeretnék fotózni) számolnom kell, de valaki írja már le, hogy mit? Ha jól tudom akkor az expó időbe fog beleszólni, csak azt nem tudom, hogy milyen képlettel kell számolnom. :-))

Ígérem, ha elkészül a gép akkor teszek fel róla, és vele készült képet.

Köszi előre a segítséget!!
7Ed7 Creative Commons License 2008.01.14 0 0 835

Hajlított filmsíkra egy példa.

 

F=30mm, kisfilm, köríves filmbefűző
Előzmény: [CSD] (830)
misikt Creative Commons License 2008.01.14 0 0 834

Hajlított papírnál sem lesz kevesebb dolog a képen, mert ha a lik 150 fokban lát, akkor ekkorát lát, ha sik a papír, ha íves. A "vetített" kép kicsit kisebb lesz, de csak azért, mert a sík papíron széthúzódik.

Ideális esetben a gyujtótávolság = r, de ez nem szentírás. Olyanra hajtod, amilyenre akarod. Hajthatod hullámosra is. Ha megguglizod Telek Balázs nevét, találhatsz ilyen képeket.

Schwarzschilddal azért nem kell számolni, mert a fotópapír a nagyításkor eleve hosszú idejű expozíciót kap, amihez képest "nem túl nagy" eltéréssel fogsz exponálni. Negatívok esetén azért kell számolni, mert azok exp. ideje normál esetben a másodperc tört része, amihez képest nagy az eltérés.

Ha elkészíted az első felvételt, majd látszódik helyes e az expozíció. Ha kevés, növeled az időt. Ha sajnálod a papírt, készíts próbacsíkot egy darabka fotópapírral.

Előzmény: [CSD] (833)
[CSD] Creative Commons License 2008.01.14 0 0 833
Hajlított papírnál milyen sugárral számoljak? Mert ha a gyújtótávolság=r, akkor annyira meghajlik a papír, hogy a széleit már szerintem ki se rajzolja a lyuk (valahol azt olvastam, hogy kb 150 fok a maximum). Schwarzschilddal miért nem kell számolni? Több perces expók lesznek (rövidet nem is akarok).
Előzmény: misikt (832)
misikt Creative Commons License 2008.01.14 0 0 832

Kissé messze van az a hozzászólás amiben a 4 gép egybe van építve, de megtaláltam. 388. hozzászólás.

A hajlított papír előnyös, mert a lyuk és a fotópapír távolsága a papír különböző pontjain nem változik olyan mértékben, ezért csökken a szélek elmosódottsága, torzulása, és fényből is hasonló mennyiséget kap, mint a kép közepe.

Előzmény: [CSD] (830)
misikt Creative Commons License 2008.01.14 0 0 831

A lyuk-átmérő ilyen kis eltéréseknél a képminőséget kevésbé befolyásolja, a látószöget egyáltalán nem. Inkább a fényerőben lesz különbség. Ebből következően én a nagyobbikat választanám, mert a fotópapír nem túl érzékeny.

 

Az exp. idő számításához a fotópapírt lehet venni ISO 3 -nak, persze ez függ a fotópapír márkájától, és a gradációjától. Kemény papír kevésbé érzékeny, lágy jóbban. (Schwarzschild effektussal nem muszáj számolni.) Én először normált ajánlanék kipróbálásra, tudományosan számolva az exp. időt, aztán majd látod mi lesz belőle, és korrigálod.

 

Több képhez itt több gép kell, vagy kitalálsz valami magazint, de ez rengeteg problémát vet fel. Két gépet egyébként nem gáz háttal egymásnak megépíteni, de ha visszaolvasod a topikot akkor találsz olyat, ahol 4 gép van egybeépítve, hajlított papírral.

Előzmény: [CSD] (828)
[CSD] Creative Commons License 2008.01.12 0 0 830
Ha a fényérzékeny anyag nem sík, hanem íves, annak milyen képi hatása lesz? Vignettálást pl. csökkenti?
[CSD] Creative Commons License 2008.01.12 0 0 829
Továbbá: közelpontról lehet ilyenkor beszélni, vagy minden éles lesz akár 1 centitől a végtelenig?
[CSD] Creative Commons License 2008.01.12 0 0 828
Továbbra is A4-esben gondolkodom, 20mm körüli ekvivalens gyújtótávval:
297mm / 36mm x 20mm = 165mm luk-papír távolság kell nekem? PinholeDesigner erre 0,572mm-es átmérőt dob, az ebayes bolt táblázata némileg eltér; 0,55mm-es lyukhoz 225mm-es távolságot ajánl. Melyik alapján számoljak? Elvileg bármekkora lehetne az átmérő, az csak a képminőséget befolyásolja, a látószög csak a luk-papír távolságtól függ, jól tudom? Optimálisnál kisebb átmérőnél fényelhajlás, nagyobb átmérőnél kisebb mélységélesség fog jelentkezni? Szerintetek hogy oldjam meg hogy egyszerre több képet is tudjak készíteni? Papír érzékenységét meg szokták adni ISO-ban? Kösz!
[CSD] Creative Commons License 2008.01.12 0 0 827
Köszönöm a válaszokat! Az ebayes link jó lesz, vajon hogy csinálja pontosabbra mint a lézer?
nemethla Creative Commons License 2008.01.12 0 0 826
Két próba vázsapkán lukkal:
(nem sikerült középre tenni a likat)
Előzmény: misikt (824)
Botticeli Creative Commons License 2008.01.12 0 0 825
Legfontosabb a lyuk! Ha nem koncentrikus, vagy sorjás, nem lesz jó a kép. Németországból rendelhetsz 9 euróért innen: http://stores.ebay.de/pinhole-shop
Előzmény: [CSD] (822)
misikt Creative Commons License 2008.01.10 0 0 824

Folyt.:

Van egy harmadik módszer is, ekkor a negatívnak szánt fotópapír max. akkora lehet, amekkora belefér  nagyítógépedbe (ha van). Mondjuk 6 x 9 cm. Ekkor az előhívott negatívot le kell világítani egy másik fotópapírra. A levilágítási idő jó hosszú lesz. Ehhez csak vékony fotópapír jó, amin át tud menni a fény. Ez nem túl jó minőséget ad, de működik.

 

Luk kérdése: leggyakrabban alufóliába szúrt vékony tűt szoktak használni (látsd angol név: pinhole = tű lyuk). A tervezett géped méretei alapján a program kiszámolja (vagy Te kiszámolod) a kívánatos lyuk-átmérőt, és keresel egy ehhez közel álló tűt (tolomérő), majd átszúrod a fóliát. A lyuk kerekségét ellenőrizheted mikroszkóppal, vagy úgy, hogy beszkenneled, és jól felnagyítod. A szkennelés a méret ellenőrzéséhez is jó, ha a lik mellé szkennelsz egy vonalzót is, és ahhoz viszonyíthatod. Nagyítógéppel is el lehet ezt végezni, úgy, hogy kivetíted (esetleg a falra) a lik, és a vonalzó képét.

Az alufóliát két fotókarton közé érdemes beragasztani, melyeken van egy-egy nagyobb luk szemben egymásal. (Irodai lyukasztó.)

 

E mellet lehet venni kész lyukat is, itt is fel szokott bukkanni egy felhasználó, akinek van ilyen eladó. Ezek nagyon pontos, sorjamentes likak.

Javaslom, a pinhole és a camera obscura szavak megguglizását, és a topikot visszaolvasását is.

Előzmény: [CSD] (822)
misikt Creative Commons License 2008.01.10 0 0 823

Szia!

Üdvözöllek a megfertőzöttek között! :-)

Természetesen exponálhatsz fotópapírra is, melyet otthon egyszerűbb előhívini. Ebből pozitív képet készíthetsz egyszerű kontakt másolattal. Ez úgy néz ki, hogy az előhívott, megszáradt fotópapírt ráfekteted egy másik fotópapírra (emulzió az elmulzióhoz érjen), összeszorítod öket egy üveglappal, és megvilágítod felülről. Ez után a előhívod a papírt, ami immár pozitív lesz.

 

Másik módszer a technós: az előhívott negatív fotópapírt beszkenneled, majd v.milyen képfeldolgozó szoftverrel pozitívot csinálsz belőle, és megmutatod nekünk :-)

Előzmény: [CSD] (822)
[CSD] Creative Commons License 2008.01.09 0 0 822
Sziasztok!

Lyukkamerát szeretnék csinálni, de alap dolgokkal nem vagyok tisztában. (a programot már leszedtem) Csak negatívban érdemes gondolkodni, vagy A5, A4 méretű FF papírképre exponáljak? Nekem ez logikusabbnak tűnik, az otthoni kidolgozás és a nagy méret miatt. Lyukat milyen anyagba és mivel érdemes csinál(tat)ni?
misikt Creative Commons License 2008.01.02 0 0 821
Exponálásban, és ezüst-halogenidben gazdag új évet kívánok én is Mindenkinek!
Előzmény: fregoli (820)
fregoli Creative Commons License 2007.12.31 0 0 820
Minden kedves pinholistának boldog új évet kívánok!
fregoli
Egoneci Creative Commons License 2007.11.22 0 0 819

Köszönöm a sok törődést.

A pinhole tervező programot ismertem már, de most el is mentettem.

A 811. hozzászólásnál lévő képen valóban nem a felhők okozták a jelenséget, ugyanis az ég tiszta volt. Ugyan onnan exponáltam kb. három percel később, és nyoma sincs azoknak a sugaraknak. Egy régebbi képemen is van ilyen, de az fekete--fehér és emiatt nem látszik ilyen jól. 

misikt Creative Commons License 2007.11.21 0 0 818

Egy kis segítség, (ha nem ismernéd) a pinhole tervezéshez egy letölthető pogram. Van másik is, de lényegi különbség nincs köztük. Számolható segítségével optimális lyukméret, látószög, exponálási idő stb.

katt

Előzmény: Egoneci (815)
misikt Creative Commons License 2007.11.21 0 0 817
A 811 -es hozzászólásban látható kép esetén az égi jelenség oka szerintem nem a felfők bemozdulásából adódik. Ott inkább valami fénytörési, vagy fény szóródási jelenség látható.
Előzmény: MakróFotós (816)
MakróFotós Creative Commons License 2007.11.20 0 0 816
Egyszerű....az alatt a pár másodperc alatt amíg exponálsz elmozdulnak a felhők. Fotózz nyugodtan ezzel a kis masinával, sok jó képet lehet vele csinálni, de egy rollos kamera az más minőség.
Előzmény: Egoneci (815)
Egoneci Creative Commons License 2007.11.19 0 0 815

Köszönöm a buzditó szavakat.

 Egyszerüsége miatt, még maradok egy darabig ennél a méretnél, és megpróbálok komolyabb lyukat késziteni.Papiron megterveztem már a következő gépemet. Mit tegyek? Mindig szerettem a mütyűröket.

A negatívot labor hívta elő, én pedig lefotóztam a papir képet. Tudom, ez nem az optimális megoldás, de majd ezen a területen is fejlesztek.

Az "ég húzása", elmagyaráznátok, hogy mitöl van! Néhány képemen van ilyen, de még nem jöttem rá, hogy mitöl.

Ugye nem veszitek tolakodásnak, ha rakok még fel párat?

 

 

 

misikt Creative Commons License 2007.11.19 0 0 814

Jó úton jársz, gratulálok!

Először egyszerű gépet kell építeni.

Ez megvan. Most lehet nagyobbat, bonyolultat, tekerőset, íveset stb. stb.

Ilyen kis skatulyákkal nehéz komponálni, de ez jól sikerült.

A negatívot Te hívtad elő?

Előzmény: Egoneci (811)
fregoli Creative Commons License 2007.11.17 0 0 813
Tetszik az ég húzása. Valóban ez a filmméret ezt tudja, úgyhogy gyerünk csinálj nagyobb kamerát:)
Előzmény: Egoneci (811)
MakróFotós Creative Commons License 2007.11.17 0 0 812
Jó lett :) Kb. ennyit lehet kihozni ebből a filmméretből.
Előzmény: Egoneci (811)
Egoneci Creative Commons License 2007.11.16 0 0 811

ez az

Ez az

Egoneci Creative Commons License 2007.11.16 0 0 810

Talán most megy a foto is

 

Egoneci Creative Commons License 2007.11.16 0 0 809

Sziasztok!

Ezen a fórumon okosodtam, kiváncsi vagyok a véleményetekre.

Gyufásdoboz, kisfilm, alufólia.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!