Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2020.03.21 0 0 3801

Igen.

Előzmény: fokozo (3800)
fokozo Creative Commons License 2020.03.21 0 0 3800

Kérdezem a hozzáértő kertészkedőket: szabad-e a fű közúl kigereblyézett mohát a komposztba rakni?

 

ZsuR Creative Commons License 2020.02.20 0 0 3799

Ertelek!  Jo otlet!

Előzmény: 55judit (3798)
55judit Creative Commons License 2020.02.20 0 0 3798

Itt most direkt a friss trágya mielőbbi feldolgozásán volt a hangsúly mert nincs érett trágyám. Ebből a feldolgozottból fogok tavasztól áztatni, és azt a lét erre-arra rálocsolni. Pl. a kivik tövére, amiket most ültetek ki.

Előzmény: ZsuR (3797)
ZsuR Creative Commons License 2020.02.20 0 0 3797

Allitolag zoldseggel is lehet etetni oket... amit amugy is a komposztba tennel.  Nalam a komposzt (zoldhulladek a kertbol) tele volt veluk.  Amiota az avart az agyasokon hagyom - szinten megnott a giliszta allomanyom! :))

Előzmény: 55judit (3796)
55judit Creative Commons License 2020.02.20 0 0 3796

Tavaly hozzájutottam kevéske friss lótrágyához. Tettem belőle nagy festékes vödörbe, raktam hozzá a komposztálóból néhány gilisztát és a kamrában teleltettem. A napokban néztem bele, hát gyönyörű, porhanyós humusz lett belőle. Ezt fogom kis adagokban áztatni, és a kedvenc növényeim kapnak majd belőle.

öreg_néne_b Creative Commons License 2020.02.19 0 0 3795

Idén a komposztban nem fenyegetett a fagyveszély, de pl. három éve tartósan kemény hideg volt.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (3794)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.02.19 0 0 3794

A komposzt fűti magát és a giliszták ennek örülnek. Ma is szedtem egy marékkal a komposztomból, talán 10-20 cm mélyen voltak. Igaz mostanában nincs hideg, de egész télen így szedtem őket a tavi halaimnak. Ezrével vannak a komposztban, kis kerti ültetőlapáttal 2 perc alatt szedek akár 20-30 db-ot.

Előzmény: öreg_néne_b (3792)
kígyószisz Creative Commons License 2020.02.19 0 0 3793

Lehetséges, hogy korábban megléptek, de az idén nem. Most szépen porhanyósították a komposztot, egész télen, már amennyire tél volt. 

Előzmény: öreg_néne_b (3792)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.02.19 0 0 3792

A giliszták ugyan nem túl intelligens állatok, de annyi eszük van, hogy a fagy elől a mélyebb rétegekbe húzódjanak. Akár a komposzt alatti talajba.

Előzmény: kígyószisz (3791)
kígyószisz Creative Commons License 2020.02.19 0 0 3791

Jelentem, az idén először volt télen is bomlás, épp ma rostáltam át azt a komposztrészt, ami október óta összeért (de én használok ilyen szórható porokat is, és persze, időnként átforgatom a komposztot, mert akkor gyorsabb). 

Sőt, az elmúlt évekkel szemben még giliszták is maradtak benne, holott azok minden télen ki szoktak purcanni (igaz, télen nem rakom a komposztot, eddig azt hittem, éhen haltak, de nem, inkább  megfagytak). 

Nálam egyébként a havonta egyszer átforgatós módszerrel és a porok alkalmazásával 3 hónap egy teljesen ért, rostálható komposzt (most télen 4 hónap volt).  

Előzmény: 55judit (3785)
kezdőkert Creative Commons License 2020.02.19 0 0 3790

Igen, már idomítom őket szuper harcigilisztának, idő kérdése és átvesszük a világuralmat:).

Előzmény: The Dark Side of the Moon (3788)
kezdőkert Creative Commons License 2020.02.19 0 0 3789

Még nem, de nem is akarom. Bár olvastam róla, hogy pirítva számos jó hatása van, nyersen viszont kis mértékben mérgező, inkább kihagyom.

Előzmény: CBNora (3787)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.02.17 0 0 3788

Vigyázz, ezek szupergiliszták lesznek, mindenre emlékezni fognak, amit elkövetsz velük! :-)

Előzmény: kezdőkert (3786)
CBNora Creative Commons License 2020.02.17 0 0 3787

A magot kóstoltad?

Előzmény: kezdőkert (3786)
kezdőkert Creative Commons License 2020.02.17 0 0 3786

Ma felbontottam egy műanyag zsákban eltett ginkó levél és termés keveréket. Szépen összeért és kövér giliszták is vannak benne. Szóval úgy látom, hogy nem lesz vele baj.

Előzmény: 55judit (3785)
55judit Creative Commons License 2020.02.08 0 0 3785

A tél folyamán mínuszokban igencsak lelassul a komposztálás. Sőt nincs is. Majd nézd meg ősszel az eredményt! A gingko levéllel semmi baj nincs.

Előzmény: zrajmund71 (3784)
zrajmund71 Creative Commons License 2020.02.07 0 0 3784

Egy zsák ginkgo levelet tettem bele tavaly. Gyönyörű sárga volt frissen, szinte ugyanolyan tavaszra. De kicsit alakult. Szóval kábé lassú, mint a dió. Terméssel nincs tapasztalatom, csal elég fura illata van, úgyhogy a szomszéd lehet, hogy nem örül. De előbb-utóbb le fog bomlani. 

Előzmény: kezdőkert (3778)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.01.19 0 0 3783

Kiválóan kezeli. Az megvan, hogy az etilalkohol is mérgező? ;)

Előzmény: kezdőkert (3782)
kezdőkert Creative Commons License 2020.01.19 0 0 3782

Köszönöm a segítséget. Egy dolog, amit azóta megtudtam, hogy a biloba termésében vajsav van, aminek a bomlásakor butilalkohol keletkezik, ami mérgező. Nem tudom, hogy ezt a "természet" hogyan kezeli. Amúgy most azt csináltam, hogy a ginko levelet és termést szétterítettem, hagytam kiszáradni, arra gondolva, hogy így keverem más komposzt anyagokkal.

Előzmény: TK421 (3781)
TK421 Creative Commons License 2020.01.15 0 2 3781

Egyszerű dolog ez a komposztálás valójában: a természet minden természetes, ott előforduló anyag lebontását "megtanulta". Ennélfogva minden, ami növényből van komposztálódik ha rendelkezésre áll 3 dolog: nedvesség, levegő, és kellő hőmérséklet . MINDEN (=gingko is). Ha valamelyik hiányzik akkor nem olyan jó a helyzet, ezért nincs télen meg a sivatagban komposztálódás, vagy a mocsarak mélyén ezért nem bomlanak le a dolgok. 

Egyébként az állati eredetű dolgok is, de mint tudjuk az fertőzéshordozó lehet, ezért nem rakunk a komposztba kutyakakit, bár ha forró a komposzt azt is nyugodtan lehet, épp úgy mint sütőolajat, tejet, stb, csak ne túl nagy mennyiségben, és kerüljön középre ahol felforrósodik.

Apropó, sütőolaj: mivel a sima szennyvízcsatornába öntve valóban más dolgokkal összeáll, és dugulásokat képez, ezért be lett állítva valamiféle veszélyes hulladéknak. Nem az. Növényekből préselt olaj. A dió, napraforgómag, mogyoró 60%-a olaj, és a természetben érdekes módon szépen lebomlik. Ugyanez igaz a sütőolajra: ha nem túl sok van a (lehetőleg forró) komposztban, akkor szépen lebontják a paránylények. Sőt, ha kellően forró a komposzt akkor a csontot is "viszi", nem véletlen van ilyen mozgalom, hogy komposztáljuk el a halottakat.

A forró komposzt meg nem ördöngősség megintcsak: ha meg van a kellő méret (min 1 m3), és van benne elég nitrogén (fű, lucerna, friss konyhai hulladék, stb,stb), és nem apránként rakodjuk össze hanem egyszerre, és megvan a kellő nedvesség, akkor az isten se ment meg attól hogy felmenjen min. 50-60 fokra

Előzmény: kezdőkert (3780)
kezdőkert Creative Commons License 2020.01.02 0 0 3780

Próbáltam utána olvasni, de nem sokat találtam. A levele mérgező, csak fermentálás után lehet pl. teát készíteni belőle. A termés ehető, de büdös. Azt tapasztalom, hogy a fa alatt gyérebb a növényzet, lassabban is fejlődnek, bár ennek lehet oka az árnyék is. Szóval csak azt nem tudom, hogy a bomlás során keletkezik-e olyan anyag, ami káros lehet más növényekre.

Előzmény: öreg_néne_b (3779)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.01.01 0 0 3779

Miért ne lehetne?

Előzmény: kezdőkert (3778)
kezdőkert Creative Commons License 2020.01.01 0 0 3778

Termő ginko biloba fa van a kertben, iszonyú mennyiségű terméssel. Azt szeretném kérdezni, hogy lehet-e komposztba tenni a levelével együtt. Előre is kösz a választ.

ZsuR Creative Commons License 2020.01.01 0 0 3777
Előzmény: ZsuR (3776)
ZsuR Creative Commons License 2020.01.01 0 0 3776

Nem sok kell hozza.  Egy dob, fabol... egy ajtoval, ami egesz szelessegben van - tehat konnyu kiszedni a komposztot.  Egy tengelyen, ami allvanyon van - szoval ennyi.  

 

Az egyeduli hatranya: fabol van, tehat idove tonkre fog menni.  A muanyagok tovabb tartanak - de sokkal dragabbak.  Akinek tobb a penze mint az ereje, ideje, ezek  nagyon jo megoldasok.  Hamar komposztalodik ami benne van, nem szarad ki hamar, forgatni meg nagyon konnyu...

Előzmény: jó hír (3774)
pacsepa Creative Commons License 2020.01.01 0 0 3775

Ez pedig a legegyszerűbb, legtartósabb és legpraktikusabb:

 

 

Idén tavasszal már a harmadikat csinálom. Van (illetve lesz) immár 2 db 2 m3-es, meg Siófokon van egy 1 m3-es. A képen az egyik 2 m3-es van.

Nálam a komposztálást a giliszták végzik. Annál jobb minőséget semmi nem csinál, mint ami rajtuk keresztül ment! :-)

Ez némileg időigényesebb folyamat, de megéri. Aki először indítja, annak célszerű néhány doboz komposztgilisztát venni egy horgászboltban, azzal "beoltani".

Nálam már olyan mennyiségben vannak a képen lévő komposztálóban jelen a giliszták, hogy a néhány perc alatt több száz darabot szedtem ki a halaimnak december 30-án is, alig 20 cm-re a tetejétől és csak egy kis részét bolygattam meg! Tudod ez milyen jó a kerti tóban, ennél jobb téli etetés nincs nekik!

A komposzt természetes hőtermelése miatt egész évben aktívak a giliszták és nem is mennek lejjebb.

 

Ez a komposztáló befogadta az egész éves fű nyesedéket (1000 m2) és a gyümölcsfáimról lehullott összes falevelet. 2020 (BUÉK!) őszén kerül ürítésre, előtte tavasszal még lefedem egy vékony réteg földdel. Mire elkészül, úgy a felére le fog tömörödni.

Mellé rakom az új 2 m3-eset. Idén (BUÉK!) már abba gyűjtök.

 

A képen minden lényeges látható. Négy oldala szögvas keretben hegesztett acélhálóból. Sarkokon csapos rögzítéssel, ami nagyon egyszerű. Két-két csődarab és egy vékonyabb csap. Hogy ne vesszen el, a csapra lánc. Házilag kivitelezhető komolyabb hegesztési tudás nélkül. A sarkok alá egy-egy betonlap kerül, hogy ne süllyedjen meg.

Használatba vétel előtt egy viszonylag jó UV álló fóliával kibélelem, de csak (!) az oldalait. Felül két lécdarabbal rögzítem a fóliát. Lehet esztétikusabban is, de nálam a kert végében van.

Ha ki akarom szedni a kész komposztot, akkor a fóliát a sarkoknál átvágom, az első oldallap csapjait kiveszem és eltávolítom a komposztáló elejét. Innentől már csak ki kell lapátolni.

Előzmény: ZsuR (3773)
jó hír Creative Commons License 2019.12.31 0 0 3774

...akkor ez most hogyisvan?  Valamit a működéséről légyszííí...

Előzmény: ZsuR (3773)
ZsuR Creative Commons License 2019.12.29 0 0 3773

Meg mindig gondolkodom ezen a komposztalon... hazilag is elkeszitheto...

spotterdombi mesék Creative Commons License 2019.12.23 0 0 3772

Köszönöm. Én is odáig jutottam csak hogy sok minden mellett nem lehetek egyszerre vegyész is, így igen, nekem is csak gyanús elsőre. Ezért kérdezem. Eddig a kukába ment, egy kérdést megért hogy hátha nem...

Előzmény: 55judit (3768)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!