Keresés

Részletes keresés

PXG Creative Commons License 2017.04.25 0 0 32225

Ez valóban érdekes. Meglepődtem az imént írt sorain. Annál is inkább, mivel maga a fémcsík is biztonsági elem, ebből pedig hiányzik a szöveg, tehát úgymond világos jelzés arra, hogy valami nincs rendben vele. És már egy biztonsági elem ilyen-fokú hiányossága esetén is el kéne küldeniük kivizsgálni a bankjegyet. (mert lehet, hogy nagyon jó minőségű hamisítvány) (esetleg még azt tudom elképzelni, hogy az MNB kiadott egy belső tájékoztatót arról, hogy előfordulhatnak pont ilyen típushibás példányok a bankjegyei között, és ezért adták vissza a többi biztonsági elem szemrevételezése után) Ez utóbbi esetben valóban ritka nyomdahibás példányról lenne szó, ami 5-10 ezer vagy még jóval több Ft-ot is megérhet gyűjtői körökben.

Előzmény: János-Jani (32221)
MOttó55 Creative Commons License 2017.04.24 0 0 32224

Köszönöm szépen a részletes válaszokat, sokat segítettél! 

Előzmény: PXG (32216)
bgyg Creative Commons License 2017.04.24 0 0 32223

Sziasztok! Tud valaki eladó katonai lelkész érdemkeresztet ( PIIS MERITIS).

Köszönöm válaszotokat.

megtorlow7 Creative Commons License 2017.04.24 0 0 32222

Érdeklődnék hogy ezeknek a régi pénzeknek mennyi lehet az eladási ára? Mind papírpénz.

10ft-os 1db 1962-es 2db 1969-es

20ft-os 4db 1975-ös

50ft-os 1db 1983-as

100ft-os 1db 1980-as 1db 1989-es

9db 100 pengő 1930-as

1db 500 pengő 1945-ös

2db  50 pengő  1932-es

2db  20 pengő  1941-es

2db  10 pengő  1936-os

1db 100millió pengő 1946-os

1db 10millió   pengő  1945-ös

1db 10 ezer pengő 1945-ös 

2db 1 millió dínár 1989-es Jugoszláv 

János-Jani Creative Commons License 2017.04.24 0 0 32221

Az volt az első gondolatom amikor hozzám került 1 ismerősömtől UNC állapotba ,hogy irány a bank. Bár jómagam is mint laikus megtudtam állapítani ,hogy eredeti nem hamisítvány , viszont biztos ami biztos azért elmentem megnézetni a bankba is . A bank főpénztárába ,egy sok hengeres kék doboz akármibe átfutatták 2x és eredetinek bizonyult  + uv ellenőrzésen is átment . Nem rajzoltak rá , külsérelmi nyomok sincsenek rajta sehol ami rongálás vagy más egyéb beavatkozásra utalna . Ebbe a bankjegybe valóba rövidebb és vékonyabb a fém csík.

Előzmény: PXG (32219)
PXG Creative Commons License 2017.04.23 0 0 32220

Ezek elég gyakori címleteknek számítanak.

Nagyjából 200 Ft/db áron szoktak elmenni, ha használtak, hajtottak, de még szépek.
Ha hajtatlanok és hibátlanok akkor akár 1000 Ft körüli áron is elmehetnek. (vagy többért is, ha megtalálja rá a megfelelő vevőt)

A minőség itt nagyon fontos tényező.

Előzmény: megtorlow7 (32218)
PXG Creative Commons License 2017.04.23 0 0 32219

Nekem hamisnak tűnik, mivel látszik, hogy a "fémcsík" nem egyenletes szélességű, és ha jól látom szöveg sincs benne hosszában, mint az eredeti szálban. Így elsőre és távolból azt mondanám, hogy utólag húzták rá valaki valamilyen "filctollal" (vagy mivel) a csíkot. Mivel UNC, lehet, hogy téged "palizott be" vele elsőként a hamisító. Próbáljon visszaemlékezni rá, hogy hol jutott hozzá, és lehetőleg tegyen bejelentést róla a rendőrségen vagy az MNB-nél. (Az eredetiségét viszont egy szimpla postán is meg tudják állapítani.) (U.i.: A hamis pénzt ilyenkor hivatalosan lefoglalják, jegyzőkönyvet vesznek fel, és elküldik vizsgálatra.)

Segédanyag a témában:
www.mnb.hu/letoltes/hogyan-viselkedjunk-hamis-2014-1

Előzmény: János-Jani (32217)
megtorlow7 Creative Commons License 2017.04.23 0 0 32218

Érdeklődnék hogy ezeknek a régi pénzeknek mennyi lehet az eladási ára? Mind papírpénz.
10ft-os 1db 1962-es 2db 1969-es
20ft-os 4db 1975-ös
50ft-os 1db 1983-as
100ft-os 1db 1980-as 1db 1989-es

9db 100 pengő 1930-as
1db 500 pengő 1945-ös
2db 50 pengő 1932-es
2db 20 pengő 1941-es
2db 10 pengő 1936-os
1db 100millió pengő 1946-os
1db 10millió pengő 1945-ös
1db 10 ezer pengő 1945-ös

2db 1 millió dínár 1989-es Jugoszláv

János-Jani Creative Commons License 2017.04.23 0 0 32217

Ez a bankjegy papírgyártás hibás lenne? mert rövidebb és vékonyabb a fémszál benne . Ilyet nem láttam még eddig mig ez hozzám nem került. Valaki más látott, találkozott  ilyennel ! A 2. kép az eredeti hosszúságú és vastagságú fémszálas.A bankjegy UNC minőségű.

PXG Creative Commons License 2017.04.19 0 2 32216

Gyűjtői szempontból és az érmék értékében mi a különbség az alábbiak között? A szavak jelentését értem :), csak pl. melyiket érdemesebb inkább keresni, esetleg vásárolni? 

* forgalmi érmék - mivel forgalomban voltak, az állapotuk jelentős értékmeghatározó: minél jobb állapotban vannak annál többet érnek, értéküket ugyanakkor ezzel együtt befolyásolja az anyaguk (nemesfém-e), ritkaságuk (mennyit vertek belőle), és hogy mennyi ideig voltak fogalomban, illetve, hogy mikori az érme (ókori, középkori, mai stb.)

* emlék érmék - általában kevés készül belőlük, viszont kevesebben is gyűjtik. Mivel forgaloma nem kerültek, értéküket fokozottan befolyásolja, hogy milyen állapotban vannak. A kor, a ritkaság, és az anyag szintén számít! Nem nemesfém emlékérmék (főleg az újonnan megjelenők) esetében tartsuk észben, hogy a kis kereslet miatt könnyen lehet, hogy később nem fogunk tudni még a vásárlási áron sem továbbadni ratjuk.

* próba veretek - kifejezetten ritkák, rendszerint csak pár darab vagy pár tucat készül belőlük, emlék és forgalmi érme egyaránt lehet. Ritkaságukból fakadólag jó értékmegőrzők. Magas áruk miatt kevesen gyűjtik. Elég pénzes hobbi.

* szines érmék - Újkori divat. Vannak kifejezetten stílusosak és szépek is. Értéküket a minőség, esztétikum, alapanyag, ritkaság egyaránt befolyásolja. Kevesen gyűjtik.

Ebay-en sokszor találkozni € érmékkel, a fenti megjelölésekkel. Ha vásárolnék, melyik az inkább ajánlott? ebben nem vagyok otthon, inkább a ritkábbak

Láttam kis mappákban is érméket, valami certifikáttal, némelyiket horror áron is. Ezek valóban ilyen értékesek lehetnek? Eddigi tapasztalataim szerint sokszor túlárazzák őket. De persze ezek között is vannak ritkább sorozatok, amik emiatt természetesen többet érnek. Meg vannak például extra "elsőnapi veretek" stb, itt úgymond ezt kell megfizetni. De ezeket leginkább a laikus nagyközönség veszi szuvenírként. Gyűjteni kevesebben gyűjtik.

Magyar 1000 Ft-os zöld biztonsági csíkkal. Találkoztam néhány darabbal, de sajnos túladtam rajtuk. Előfordulhat, hogy az ilyen bankjegyek értékesebbek a többinél?

Néhányon vöröses biztonsági csíkot látni, a legtöbb viszont ezüst csíkkal fut.

Mi a különbség köztük?

Csak a hajtatlan vagy tökéletes (aUNC, UNC) példányok esetében érnek többet, mivel eddigi tapasztalataim szerint a rézszínűbevonat idővel képes volt lekopni. Azóta viszont már újabb típusú ezresek jöttek forgalomba, a régieket pedig folyamatosan kivonják, Így jó állapotút "találni" ma már elég nehéz.

Magyar 2 Ft-os 1973-as vagy 83-as. Akkoriban több helyről hallottam, hogy állítólag némelyik érmébe valamennyi komolyabb anyag is belekerült, épp ezért ritkábbak, értékesebbek. Valóban?

A pontos évjárat sajnos nem rémlik, de tény és való, több száz darab 2 Ft-os között csak néhány darabot találtam! (bankban dolgoztam akkoriban :) )

Az 1973-as 2 Ft-os a ritka. (párszáz forintot ér)
Az 1986-os 2 Ft-os a legritkább, de közforgalomba nem került, csak gyűjtőknek adták el őket a laminált 1986-os érmesor részeként.

Amiben "komolyabb" anyag volt, azok a fém 200 Ft-osok voltak (évjárattól függetlenül 50%-os ezüsttartalommal).

Előzmény: MOttó55 (32211)
MOttó55 Creative Commons License 2017.04.17 0 0 32215

furcsagomba és korovjov_100

Köszönöm, hogy írtatok.

Engem egyelőre az eurók fogtak meg, azokat kezdtem el gyűjtögetni, különböző hátlapokkal, különböző országokból.

Lehet, hogy egy idő után kicsit jobban belemerülök a gyűjtésbe és még komolyabb oldalról ismerhetek meg új érméket, lehet, hogy éppen nektek köszönhetően! :)

A régi 2 Ft-osaim megvannak már jó régóta, egyszerűen csak kíváncsi voltam arra, létezik-e, hogy egy bizonyos évjárat egyes darabjai valóban értékesebbek-e? Ugyanez van a zöld csíkos ezresekkel is, hátha egyszer jól jönnek még.

korovjov_100 Creative Commons License 2017.04.14 0 0 32214

Szia!

Ha étékesebbet szeretnél gyűjteni, akkor ne két forintosokban gondolkodj, hanem aranyban, unciás ezüst érmékben.

Ha meglátod a szépséget egy adott korszak érméin, legyen az újkori forint, Habsburg birodalom, Római birodalom, az lesz a jó irány, és minden területen vannak kevésbé értékes és igazi ritkaságok is, ami szépen megtolja az értékét is.

"csak pl. melyiket érdemesebb inkább keresni"

Amelyik megtetszik. A próba veretek ritkábbak ezért sokkal értékesebbek is..

Én kezdő koromban, gyűjtöttem mindenféle ázsiai, amerikai bankókat, érméket, de "belefásultam" és nem láttam benne semmi eredetit.

Aztán csak a hazai érmékre álltam rá és 1989-től visszafelé kezdtem gyűjteni, és bármelyik korszakban megtalálom a szépséget. És egyre szebbnek látom az árpádházi érméket..:-)

silvercoins Creative Commons License 2017.04.13 0 0 32213

Sziasztok! Az imént szó volt zöld biztonsági csíkról meg zöld fémszálas 1000-resről meg .

Egy fémszál nélküli, zöld csíkos 1000-res részletét csatolom. A magyar bankjegyek vagy a gyártás ismerőinek válaszára számítva teszem ide a kérdést a csík és az alján áthaladó festékhiányos „bankjegy” szó miatt.  Mi törtét ezzel az 1000-ressel? Így készült? Megrongálták (leszedték a fémszálat). Kimosták?

furcsagomba Creative Commons License 2017.04.12 0 0 32212

Lehet, hogy félreértettem a kérdést, de ha numizmatikai gyűjtésbe kezdene, akkor ne feltétlenül az "értékesség" legyen a vonalvezető. A gyűjtői szenvedély sokkal inkább egy kedvenc történelmi kor, esemény köré épüljön, akkor tartósabb lesz a késztetés, mintha kicsapongóan mindenbe belegyűjtünk (elveszünk benne), ráadásul átláthatóbb, könnyebben rendszerezhető. Egészen kicsi történelmi időszaknak is rengeteg gyűjtenivalója akad és a pénztárcát még így is meg tudja terhelni. Egyszóval, ha lehet ne befektetésként, hanem hobbiként kezeljük a numizmatikát. Én legalábbis így gondolom.  

MOttó55 Creative Commons License 2017.04.11 0 0 32211

Abszolút laikusan szeretnék néhány kérdést feltenni. Kérem, nem kinevetni és kioktatni, egy kezdőnek mindig minden új! :)

Gyűjtői szempontból és az érmék értékében mi a különbség az alábbiak között? A szavak jelentését értem :), csak pl. melyiket érdemesebb inkább keresni, esetleg vásárolni? 

* forgalmi érmék

* emlék érmék

* próba veretek

* szines érmék

Ebay-en sokszor találkozni € érmékkel, a fenti megjelölésekkel. Ha vásárolnék, melyik az inkább ajánlott? 

Láttam kis mappákban is érméket, valami certifikáttal, némelyiket horror áron is. Ezek valóban ilyen értékesek lehetnek?

Magyar 1000 Ft-os zöld biztonsági csíkkal. Találkoztam néhány darabbal, de sajnos túladtam rajtuk. Előfordulhat, hogy az ilyen bankjegyek értékesebbek a többinél?

Néhányon vöröses biztonsági csíkot látni, a legtöbb viszont ezüst csíkkal fut.

Mi a különbség köztük?

Magyar 2 Ft-os 1973-as vagy 83-as. Akkoriban több helyről hallottam, hogy állítólag némelyik érmébe valamennyi komolyabb anyag is belekerült, épp ezért ritkábbak, értékesebbek. Valóban?

A pontos évjárat sajnos nem rémlik, de tény és való, több száz darab 2 Ft-os között csak néhány darabot találtam! (bankban dolgoztam akkoriban :) )

A segítő válaszokat előre is köszönöm!

JLaudio Creative Commons License 2017.04.08 0 0 32210

Szerintetek egy PP (proof) érmén lévő fekete pontot mivel lehet eltüntetni, illetve mennyiben rontja ez az érme értékét, pont a tükörfényes részén van és kb 2mm átmérőjű pont? Vagy inkább jobb otthagyni, idővel nem növekszik illetve nem terjed tovább az érme más részére is?

vzoli1 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 32209

A következő érméimet szeretném eladni! Ha érdekel légyszí írj a zveres19@gmail.com email címem

re. 

mittel Creative Commons License 2017.03.29 0 0 32208

Nagyon speciális téma. Kevesen foglalkoznak vele, bár szerintem sokkal több figyelmet érdemelne.

A kolléga által említetteken kívül érdemes utánanézni még szaklapokban, szakfolyóiratokban is, például Az Éremben, vagy az Éremtani Lapokban. Ez utóbbiban olvastam egy elgondolkodtató cikket az Árpád-házi érmék szimbolikájáról (Soltész Ferenc Gábor: A húsvét misztériuma egy Árpád-házi "néma" obuluson, Éremtani Lapok 2013/138.)

Előzmény: Symbolteam2 (32203)
Symbolteam2 Creative Commons License 2017.03.28 0 0 32207

Nagyon köszönöm!

Holnap megnézem az anyagokat, és utánajárok a könyveknek.

Én nem vagyok otthon az adott numizmatikai témában, hanem egy speciális ősi vallásos szimbolikus nyelv feltárásával foglalkoztam autodidaktaként hosszú évekig.

(Jelenleg épp a már meglévő munkám csiszolgatásán (olvasó-barátabbá tételén) dolgozom.)

Na mármost, a napokban véletlenül volt szerencsém találkozni egy IV. László korabeli pénzérmével, ami ennek a szimbolikus nyelvnek látszólag több elemét is magán viselte, amin igencsak meglepődtem.

Jelenleg annak kívánok utánajárni, hogy mindez nem-e a puszta véletlenek egybeesése-e, és nem-e csak én látom bele az adott dolgokat.
Ezért keresem most az adott pénzekkel foglalkozó mélyebb szakirodalmat.

Köszönöm még egyszer!

Előzmény: mta1 (32206)
mta1 Creative Commons License 2017.03.28 0 0 32206

Egyelőre kevesen foglalkoznak ilyesmivel. Üdv a klubban.

Néhány előadás volt ezzel kapcsolatban a Magyar Numizmatikai Társulatban. Az archív előadásokat itt találod: http://cms.numizmatika.org/index.php/hu/archiv-eloadasok

Jelent meg pár cikk a Numizmatikai Közlönyben.

Az én fejtegetéseimet itt is megtalálod:

http://astrocoins.mrcollector.eu/index.php/hu/fomenu/naprendszer/napfogyatkozasok/86-napfogyatkozas-az-adrian-1241

meg itt:

http://astrocoins.mrcollector.eu/index.php/hu/fomenu/naprendszer/napfogyatkozasok/12-az-1270-evi-napfogyatkozas

és ez:

http://astrocoins.mrcollector.eu/index.php/hu/fomenu/melyeg/nova-szupernova/366-rak-koed-1054

Létezik még két könyv, de ezek sem vertek eddig túl sok visszhangot:

Farkasinszky Tibor: III. Béla Király "rejtett" közlései pénzein

és

Zsombori Sándor: Ősi jelképek Árpád-házi királyaink pénzein

Ha van ötleted írd meg.

Előzmény: Symbolteam2 (32203)
PXG Creative Commons License 2017.03.27 0 0 32205

Akkor sem vitték túlzásba az őrzését, amikor ott voltam pár éve...

Szerintem mindenkinek megfordult a fejében a dolog, aki látta ott élőben, hogy felkapja a kabátja alá, és elsétál. (már ha elég markos az illető)

Őrség nem állt mellette akkor sem...

Remélem azért be volt kamerázva a terem, mert különben tuti nem fog nekik fizetni a biztosító.

Előzmény: furcsagomba (32204)
furcsagomba Creative Commons License 2017.03.27 0 0 32204
Symbolteam2 Creative Commons License 2017.03.25 0 0 32203

Üdvözletem!
Tud valaki esetleg olyan szakirodalomról, ami az Árpád-házi pénzeken lévő érmeképek jelentéstartalmával/szimbolikájával foglalkozik?

Leginkább IV. Kun László érmeképeinek története érdekelne.

Előre is köszönöm!

odiham Creative Commons License 2017.03.24 0 0 32202

udv,kozelebbi kep kellene.

Előzmény: Félkilenc (32200)
Zerind16 Creative Commons License 2017.03.22 0 0 32201

Ugyan az en teruletemet nem erinti, de gratulalok a kezdemenyezeshez!

Előzmény: mta1 (32199)
Félkilenc Creative Commons License 2017.03.22 0 0 32200

Sziasztok!

A segítségeteket kérem abban, hogy megtudjam, van-e valamilyen értéke a képeken látható éremnek!

A segítséget előre is köszönöm!

Félkilenc

mta1 Creative Commons License 2017.03.19 0 2 32199

Éremgyűjtők figyelmébe ajánlom, hogy elindult egy online mesterjegy katalógus. Kereshető névre, betűkre a névből és kezdőbetűkre is, ahogy az érmen feltűnnek. Feltöltés is lehetséges egyszerű regisztráció vagy facebookos belépés után. Így a hiányzó mesterjegyet bárki hozzáadhatja maga is. Sőt erre bátorítok is mindenkit, mert a kollektív tudásra szeretnék építeni. Itt érhető el:
http://mesterjegyek.mrcollector.eu/

Visszajelzéseket is örömmel veszek.

Törölt nick Creative Commons License 2017.03.18 -4 0 32198

Egy véleményt szeretnék kérni, vajon eredeti ez a XX polturás?

Mert van pár másolatom amelyek ugyanilyenek és nem látom a különbséget.

RÁKÓCZI XX POLTÚRA 1705 1 Ft.-ról - Vatera.hu

million Creative Commons License 2017.03.15 0 0 32197

sziasztok!

keresnék megvételre I Lipót 3, 6, és 15krajcárost. Rákóczi szabharc 10 polturást és Mária Terézia krajcárosokat. 

Zielony Rycerz Creative Commons License 2017.03.14 0 0 32196

sziasztok! egy kis segítséget szeretnék kérni néhány érme értékének felbecslésében.

200 forintos érme, 1992, hátoldalán a Magyar Nemzeti Bank

200 forintos érme, 1993, hátoldalán a Magyar Nemzeti Bank

200 forintos érme, 1994, hátoldalán Deák Ferenc

5 pengő, Magyar Királyság, 1930, hátoldalán Horthy Miklós, "Vitéz Nagybányai Horty Miklós kormányzóságának 10. évfordulójára"

2 pengő, Magyar Királyság, 1936, hátoldalán Liszt Ferenc, "Liszt Ferenc, a nagy magyar zeneköltő emlékére"

копъйки, 1916, Gebiet des Oberbefehlshabers OST

1 nem tudom mi a pénznem, 1878, K.K. Oesterreichische Scheidemünze

1 Euro, San Marino, 2010

köszi előre is!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!