Keresés

Részletes keresés

gold71 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155130

Nem pusztitja el,már évtizedekkel ezelőtt elpusztította volna ha nem bírná az áradásokat a kucsma.

Előzmény: Oliver07 (155127)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.11 0 1 155129

Nem vagyok mikológus, de ha megfelelő mennyiségű oxigén is rendelkezésre áll, akkor szerintem a vizes közeg csak jót tesz a micéliumnak. Pl. ha tésztát kelesztesz, 60 ill. 75 %-os hidratáltság (a liszt tömeghez mérve) esetén egész más sebességgel dolgozik ugyanaz a mennyiségű élesztő (pl. 0.08 %), ugyanazon a hőfokon (pl. 20 fok).

Szerintem áradáskor nagyon jól fel tud hízni a tenyésztest. Aztán amikor elszivárog a víz, megijed, és kinöveszt annyi termőtestet, amennyit csak bír. De mondom, ez csak egy laikus ötletelés.

Előzmény: Oliver07 (155127)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.11 0 1 155128

jo aron megy a fa a hanyatlo Nyugat piacain

Inkább álszentnek mondanám. 
Megmentik a bolygót, a klímát, meg mindent. Betiltják a szívószálat és a flakonhoz kötik a kupakot. Mindent környezetbarát, klímasemleges fából és papírból készítenek. Amihez nem vágnak ki fákat, hanem megveszik a kivágott fát a szegényebb országokból, legyenek ők a feketeseggűek, akik kivágják a fákat, amivel tönkre teszik a bolygót, a klímát, meg mindent...

Előzmény: edula2 (155121)
Oliver07 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155127

Kedves gombász kollégák, nemrégiben olvastam, hogy a Duna ártérben várható most tavasszal kucsmagomba, mivel télen rendesen öntött a Duna. Nem lehet az, hogy a túl sok víz elpusztítja a csírákat vagy micéliumokat? Nektek mi a véleményetek? Tényleg lehet számítani kucsmagombára most az ártérben? Mire érdemes odafigyelni? Előre köszönöm a véleményeteket és infókat :-)

morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155126

Sima helyre kérhetsz engedélyt, de azt nem tudom, hogy kapsz-e (valaki ismer olyat, aki kért és kapott?). Azzal szerintem nem mondok újat, hogy 1. sokan igazából fel sem fogják, hogy természetvédelmi területen gombásznak, 2. sok ilyen helyen tartanak terepgyakorlati órákat, sőt gombafesztiválokat is. Utóbbiak esetében - valószínűleg - engedéllyel.

A fokvédett szerintem felejtős, még belépésre is (egyszerű állampolgárként).

Abban az esetben viszont nem tudom, hogy mi van, ha egy kosár gombával a kezedben haladsz át egy védett területen a földúton haladva. Nálam ez játszik egy helyen. A gomba birtoklása nem egyenlő a gomba gyűjtésével. Már pedig ez utóbbit tiltja a törvény.

Előzmény: Tharkus (155125)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.11 -1 0 155125

tehát pénzbünti helyben, és van olyan, hogy természetvédelmi őr. köszi, jó tudni.

Előzmény: nagypapi51 (155124)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155124

...van a topikveteránoknak tapasztalata fokozottan védett erdőben jelenléti bűnözés tényállásának megvalósítása nyomán előálló büntetésről?...

Igen, van: Liscsim néhai kollégánkat a Fóti-Somlyón kapta el a természetvédelmi őr kucsmázás közben, 5000 forintja bánta.

(onnan tudom, hogy engem keresett meg utólag, hogy adjam meg a fokozottan védett terület határát egy topo térképre feszítve)

Előzmény: Tharkus (155115)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155123

nem belépni tilos, hanem "csak a jelölt turistaúton mehetsz, arról le nem térhetsz, faágat a földről fel nem vehetsz"

Előzmény: edula2 (155121)
edula2 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155121

ne aggodj, nem epitkezik, csak az erdot vagja ki (jo aron megy a fa a hanyatlo Nyugat piacain.)

 

En meg sosem hallottam arrol, hogy a VH-nak lenne belepni tilos terulete (vagyis vannak keritessel elkeritett reszek, oda meg sosem masztam be, de ugye en kutyaval megyek, szoval nem maszom - de szerintem ez is inkabb vadkerites lehet ott, ahol megis csak ultettek vagas utan) es senki sem emlitettte, hogy barhol raszoltak volna.

Előzmény: homerx (155116)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155120

Fejembe száll,  nem szabad ennyiszer :DD 

Ha már így alakult h kedvenc kurcsmámat marc elejétől hajthatom,  akk megyek is gőzerővel. Most viszont kötelező munkahét, pénteken folyt köv :)

Előzmény: Tharkus (155119)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155119

újfent jár a gratula! szigorú tempót diktálsz.. :)

 

én holnaptól tudnék bekapcsolódni a tavaszi zsongásba, 1900 méterről lejöttünk 180-ra. :)

nyilván most két-három nap esőt mond. :D persze bánja a fene, essen csak, indul a természet. lehet, hogy kitalálok egy mellékküldetést ezekre a napokra...

Előzmény: Cazador88 (155118)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155118

Akkor csak ráteszek még egy lapáttal:) Vissza budai hg ra, ma is új helyet néztem Vótak vagy negyvenen semmi távolságon belül.  Nem avatkoztam bele , be se léptem a góc közepébe, annyira pici a többség, max kettőt lehetett volna hozni . Kőzettenilag igen mozaikos helyen jártam, én hülye egesz nap a mészkővonulatot követtem , ők most úgy gondolták h a vegyes szekcióban érdemes megjelenni.. Mészkő homokkő töredékek egyaránt jelen a lejtőn,  marha érdekes, sajnos ma nem volt időm jobban szetnezni.

( tény h a feb 29es fotóm egy felhagyott homokkő bánya oldalában lőttem,  de ott jelen volt egy határozott hosszanti mészkősáv)

Kőris kérdésben egyet3rtek a kolléga úrral tuti rengeteget láttál,  ez mindenhol ott van elegyként 

A nyáribükkivaresz legendáját is hamarosan igazolni fogjuk :) 

Előzmény: Bencuc (155111)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155117

igyekszem betartani a szabályokat, nyilván okkal hozták őket. a vh esetében ugyanakkor hatalmas területek fokvédettek, köztük brutálisan terhelt, legnépszerűbb kirándulóhelyek is, benne szép neonzöld vonallal feljelölt bükkfákkal (a maradék koros állományból, mert amúgy nagy foltokban cserjeszintben újulatos a hely). szóval valahogy a szabályozás és az életbéli gyakorlat erősen elválik egymástól.

 

a börzsönyben kevesebb ilyen terület van (most átnéztem), ott egyszerűen csak elállták az utakat. jórészt itt is egyébként, csak kisebb és átjárhatóbb a hegység.

Előzmény: homerx (155116)
homerx Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155116

erdekes, mert az orsegben ilyennel meg nem talalkoztam. a borzsonyt pedig a parejok lezartak. maholnap valszeg lorink epitkezik arrafele.

Előzmény: Tharkus (155115)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155115

más: van a topikveteránoknak tapasztalata fokozottan védett erdőben jelenléti bűnözés tényállásának megvalósítása nyomán előálló büntetésről? átnéztem alaposabban az erdőtérképet és meglepve tapasztaltam, hogy a vh-ban olykor ilyen részen jártam (és szedtem volna gombát, ha láttam volna... tábla amúgy nem volt), de természetesen a börzsönyben is vannak ilyen erdőrészek. kapott ezekben már bárki büntetést, elkobzást, leordítást, kellemetlenkedést, mivanmivanmiivaaaan?!-ozást? (tudom, hogy az őrségben igen, engem most ez a két hegység érdekel elsősorban)

Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155114

ne viccelj már, tele van virágos kőrissel a pilis, budai hegység, de még a visegrádi is (csak az vulkanikus alapú). elmész egy random kitettebb, meredekebb délies oldalra, ott lesz a kőrises karsztbokorerdő. jobb vízellátottság esetén rendes kőriserdő. erdei és feketefenyvesnél pedig az elkőrisesedés miatti elegyes erdő.

Előzmény: Bencuc (155111)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155113

Pest megye déli részén egy mindig jól teljesítő foltocskán ott voltak a csehek, vagy 15-20 darab.  Nagyon nem tudtam már körbe nézni, mert késő délután értem oda. Gondolom a többiek ott várakoznak az avar alatt.

morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155112

A talaj is szüttyögős, annak mondjuk jól áll. :) Korábbi előszezonokhoz hasonlítom a mostani állapotokat. Amúgy még van víz, bőven, mert a szedett példányok tönkjéből is csöpögött. Egyszerűen nem akarnak beindulni tömegesen. Ezen a hétvégén sehol sem túrtam meg az avart, de szerintem nem igazán találtam volna bármit is.

Előzmény: edula2 (155110)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.10 -1 0 155111

Én azért csodálkozok mindig ezeken a leírásokon, mert bár 20 éve gombászok, parkokon kívül még soha nem láttam kőrist. Ez nekem ugyan olyan mint a nyári bükki vargánya :D

Előzmény: Cazador88 (155105)
edula2 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155110

Kicsit megleptel. Felenk a multban inkabb aprilis legelejen lehetett csehet talalni (mar amennyit.) Marc 15 elott sosem talaltam, de aprilis volt a jellemzobb. (18-ban a valasztas napjan talaltam. Pusztait is.) Ennek alapjan en azt hinnem, hogy jo, hogy ilyen szuttyogos a talaj, legalabb nem szarad mire jonnenek a csehek (ahogy az almult evekben.)

Előzmény: morel_whisperer (155107)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155109

Őkelme meg lemaradt az előbb. Vagyis pont, hogy nem maradt le. :) (Jellemzően március utolsó hetétől április utolsó hetéig szoktam látni.)

 

Előzmény: homerx (155108)
homerx Creative Commons License 2024.03.10 0 2 155108

morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.09 0 0 155107

Látom, nálad már a Sebaj Tóbiások is ott figyelnek a háttérben. Én még csak cskg-kat láttam, egy marékkal hoztam belőlük. Azt hiszem, ez nem az ő évük lesz, nagyon szüttyögős ez a szezon kezdet. Holnap még kinézek más helyekre, de szerdán már nem fogok. Nem lenne értelme. :(

10 db, 37 g

Előzmény: Cazador88 (155105)
BX-60-72 Creative Commons License 2024.03.09 0 0 155106

Hát ja. Ritka az ilyen, és az is, hogy eddig szeles nap is alig volt. Több, mint ideális most, sőt. Ahol néztem, még a domb teteje is cuppogott, szóval ahogy mondod, van mit szárítania.

Előzmény: homerx (155103)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.09 0 1 155105

Osztom a véleményt, konkrét receptem nekem sincs. Szedtem már egész kitett, füves helyen egyegy szál kőris alol, ugyanugx törpejárásos susnyábol is, megfigyelesem szerint a felső harmadban terem jelentősebb mennyiségben. Vmennyi rálátás/megérzés kislakult, ennek alapján pl a ma bejárt két hegyoldal déli felén nemigen láttam esélyt, azer persze végigmentem. A hegylabnal ill É és K oldalon viszont találtam igen biztatonak ítélt részeket,  nyilván ezek most még túl hidegek. Aztán a harmadikon hiába ítéltem jónak a gerincet, ráfutottam egy homokkőfoltra :DD ..franc vigye ilyenkor 

 

Beiktattam egy kis pkg szemlét is Első három déli fekvésű domboldal also rész,  a többi viszont egyáltalán nem meleg szektor, gyün az előörs szerte a vidéken.. Csúcsszáradásnak nyoma sincs, igen pazar állapotban a korai generáció 

Cskg is megkezte a tevékenységet 

Előzmény: BX-60-72 (155100)
homerx Creative Commons License 2024.03.09 0 0 155103

ne aggodj, a marcius vege jo szezon lesz. ilyenkor a szel miatt szoktunk izgulni, hogy szaritja a talajt, de most van mit szaritania :)

Előzmény: BX-60-72 (155100)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.08 0 0 155102

Tudomásom szerint a kucsmák termőtestképzését a pozitív és negatív hatások egyaránt elősegítik, előnyös, ha egymás után jelentkeznek. (Bár ez kb. az összes gombára elmondható.) Ha egy termőhelyet megfelelően nagy hideg ér, később elárasztja a víz (hó olvadék), majd jön rá egy 10-20 fok között ingadozó meleg, akkor az alapvetően pozitívnak mondható mindegyiknél. Azt hiszem, a hegyesnél van olyan, ha túl jól érzi magát, akkor csak lapít, viszont ha (mesterségesen) tápanyagmegvonással sújtod, már pattintja is ki magát a földből (ha a pozitív hatások is adottak). Hasonlóan fontos körülmény a talaj kémhatása (erdőtűz -> hamu -> lúgos kémhatás).

Ahogy megfigyeltem, természetes (nem rendhagyó) körülmények között a legjobb, ha a tél folyamán rengeteg vizet kapnak. Önmagában ez nagyon jó alapot teremt a következő szezonnak. A Tisza-tó környéke és a Gemenc valószínűleg tobzódni fog idén a kucsmákban.

Előzmény: Bencuc (155101)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.08 -1 0 155101

Én a kertembe próbáltam telepíteni hegyest 2018-ban, de nem jelentkezett utána, tavaly viszont előjött. Ott van az a talajban, várja míg eljön az ideje. De van egy hely a közelünkben, 20 évvel ezelőtt ott találtam először kucsmagombákat: fattyút. Sose jöttek többet elő, aztán csodák csodájára a tavalyi fantasztikus időjárás hatására megint ott voltak. 

Előzmény: BX-60-72 (155100)
BX-60-72 Creative Commons License 2024.03.08 0 0 155100

Gratula.

Számomra ezek a meszes talajú virágos kőrises domboldalak  a rejtély kategóriájába tartoznak még. Nem találtam eddig rá mintát, szabályt, hogy mivel lehetne szűkíteni a keresést (társulás, lejtőszög, kitettség, sűrűség stb). Mert potenciális hely rengeteg lenne a Budai-hg-ben és a Pilisben is egyaránt. Sokat végiggnéztem és ahoz képest kevés helyen, tök random és keveset találtam. Illete sokszor marha szárazak, zsinórban több éven át. Most viszont minden ideálisnak tűnik. Nem tudom, hogy lehet-e úgy stabil állománya, hogy évekig nem fejleszt termőtestet (tudom, nem csak így szaporodik, tehát neki ez nem feltétlenül elsődleges), vagy ilyenkor több helyen is előjön pl. spóráról elszaporodva, aztán ha évekig rosszak a körülmények, akkor feladja ott. De izgalmas, mennék nagyon most, időm viszont nincs rá, lehet csak márc. 23 körül jutok ki legközelebb terepre. És a pusztaiért is mennék, az azt hiszem a kedvencem. Úgyhogy én önző mödön nem bánnám, ha pár napig maradna a hideg, és lassítanának a delikvensek a növekedésben. 

Előzmény: Cazador88 (155093)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 155099

Bizony képesek. Tavaly ápr elején reggel fagyott példányokat szedtem, délután hóesésben lőttem a zsákmányfotot.  Pár nappal későbbi szüretnél sem volt állagbeli probléma 

Előzmény: morel_whisperer (155097)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!